No. 213. 1907, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND beiders en Stieikalvers. Woensdag 12 Juni 21e Jaargang. HISTORISCH en Zonen engstreulen GHRISTELIJK- ing van verkregen redigende verkla- idaten in het belang velen ondergeteeken- Statenverkiezin- sesten aandrang KEBEEKE, -NSEN VAN PUTTE, EELAAR, ELLEMAN. II. Üalvereu. efcering op he Beurspolis ssiraw ran 1720. 1 f60.000.000. Pieaii" ran 1819. fis. 22.000.000. elfeurg, el, compleet, -£VHAAGD tunoleii, OOP OOP ÖÖP beider .eclrt 'knecht kersknecht ienstbode VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S, J. DE JONGE-VERWEST, ie Goes Zij die zich met 1 Juli a.s. op ons blad abonneer en, ont vangen tot aan dien datum van nu af de nummers gratis. Vertrouwend wachten. Snippers uit de oude doos. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PROVINCIE. ~>T3LB TJB.G - er Afdm. van het Alg. 'eden Verbond, Jz., Kruiningen. 1IEER, Oudelande. en Donderdag CALJOUW. end is het middel .VI^M Heofddepot: UESSEGTSE, •ogist. K. Noordstraat. Serooskerke (W.) men bij de Directie eland ten. E. M. SMITS, Dam- i d d e 1 b u r g. voor billijken prijs poort, Middelburg ffing Centrifuge: en ïeelen, tegen rijs, bij G r ij p s k e r ke. AANÜEREN, Koudekerk e. o n d rk en woning be- ed. J. KARELSE, erland. ber DE, St. Laurens. tober echt gevraagd bij 11Laurens. of later f ongehuwd, voor 1DSE, St. Laurens. o n d j. HEUSEVELDT, 9, Middelburg. ober eid. ERS, Schroeweg, e-Verwent - Goea. m V-V ir ..-r* IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02c. UITGAVE DER FIRMA HM VAN De lezers vinden den uitslag der Statenverkiezingen, voor zoover be kend, op de 3e bladzijde van ons blad. Eens hef was in de grijze oudheid was daar een machtig leger van twee-en- dertig duizend man, door rampen en on trouw gedund tot een hoopje van drie honderd. Deze driehonderd, vertegenwoordigen in de geschiedenis de Gideonsbende. Veel gemengde volk was heengegaan. En nu verhaalt de geschiedenis eerst van een profetie die zegt: door deze driehonderd mannen zal ik Isrel verlossen en de Midianieten in Isrels hand geven en later van de overwinning bij Sukkoth. Ongetwijfeld is het verhaal u bokend en we behoeven het dus niet te herhalen. We willen het slechts heden in herinne ring brengen nu de partijstrijd alweder fel woedt. Niet zien en nochthans ge- looven dat was het wachtwoord voor den oud-Testamentischen strijder. En dat wachtwoord blijft door alle eeuwen heen het parool voor hen die gelooven. Blind in de uitkomst, ziende in het ge bod was het kernachtige woord waardoor onze vaderen hun roeping tot plichtsver vulling teekenden. Welke der twee overtuigingen die in den boezem der natie om de prijs kampende palm der overwinning zal wegdragen is van groote beteekenis en van veruit ziende gevolgen. Maar die vraag behoeven wij niet te beantwoorden. De uitkomst ook van dezen stembusstrijd ligt in Gods hand. Het kan best zijn dat God de Heere ons als in 1905, door tijdelijke nederlaag verootmoedigen wil of louteren. Indien eene nederlaag dan maar niet aan onze traagheid, aan gebrek aan ijver of geen inzicht mag geweten worden. Uw Koninkrijk Kome t 203 FEUSLLETOIT. D00B SCALDIS. KORTGENE. II. (Slot). Wijl het veer echter, wederzijds aan de AmbaohtsgerechtigdeH in eigendom be hoorde, en deze, naar het scheen, niet die medewerking betoonden, welke vereisoht werd, tot het in stand brengen van deze, vooral voor den landbouw zoo gewensehte zaak, bleef men er lang over handelen. Alle pogingen op de overdreven eisohen dier Heeren afstuitende, werden intussohen Gedep. Staten, bij besluit van 5 Juni 1861 gemachtigd tot het overnemen van de rechten op dit veer van Amb. Heeren, hetzij tegen vrijwillige afstand op billijke voorwaarden, of wel bij onteigening. Doch ook tot het voorstel van Gedep. Staten, om voor 20 of 25 maal de zuivere opbrengst van het veer, door Amb. Heeren, gemiddeld over de laatste 10 of 20 jaren genoten, de rechten op het veer finaal over te nemen en daarbij de kosten van over dracht ea overeenkomst mede voor reke ning der Provincie te doen komen, werden die Heeren ongezind bevonden, waarom later tot onteigening moet worden over gegaan. Nadat nu bad plaats gehad en de ver schillende werken aanbesteed en voltooit waren, werd ook later nog met Provinoiale subsidie de aanlegsteiger gebouwd, welke steiger in gebruik werd genomen in Juni 1868 en waardoor dan ook de verbinding met de overige deelen van ons gewest Hoe zoudt ge ooit die bede met ernst op de lippen kunnen nemen, indien ge niet arbeid aan Kerk en Zending, aan School en Staat, aan Pers en spreekzaal, aan barmhartigheid en opvoeding, aan ambt en wetenschap aan het leven uws volks in zijn geheel, dat ook uw leven is. Natuurlijk, ieder naar zijn gaven en krachten. Niet iedereen kan, of behoeft zelfs vooraan te staan. Maar ge weet wel daar is ook een steunen in den strijd. De inwoners van Sukkoth wenschten het strijdende legertje geen brood en geen eere te gevsn, omdat de handpalmen van de vorsten aau welke zij cynsplichtig waren nog niet in hun bezit waren. Bezorgt ons eerst de overwinning, be vrijdt ons eerst van den vijand en dan zullen wij u helpen en steunen, zeiden ze Is dat recht? Is dat edel? Of, zou het niet beter zijn, als God er ons toe verwaardigt te zoeken bij de drie honderd te behooren? 11 Juni 1907. De Staten van Zeeland bestaan uit 19 antirevolutionairen, 16 vrijzinnigen en 7 katholieken. Hedenavond zal blijken of deze ver houding alzoo gebleven is. De redactie van het Verkiezingsnommer van L>e Bevelander niet te verwarren met de redactie van De Bevelander, die geheel buiten dit verkiezingsnommer staat heeft zeer tot haar leedwezen naar zjj ons mededeelt, aan de Kiezers de onwaarheid vertelt dat de weerplieht- belasting van f 1 per week een vinding zou zijn van het vrijzinnig-democratisch program, terwijl het er juist eene was van den antirev- heer Heemskerk. De Centrale antirevolutionaire kiesvereeniging te Goes heeft in een stroobiljet aan de Kamper- landsche Kiezers, te goeder trouw, deze onjuiste mededeeling van 't verkiezings nommer bevestigd, met een verwijzing naar een uitlating van Zelandia. De redactie van het verkiezingsnummer verzoekt ons deze haar mededeeling met betuiging van haar leedwezen aan onze vooral ook door het nu kunnen_aanleggen van stoombooten niet weinig gebaat werd. Het wapen van Korlgene bestaat uit: zes stuks zilveren en zwarte palen over 's hands gesteld, met een hoofd of bovenste gedeelte des wapens, van blauw beladen met drie naast elkander staande gouden sterren. En nu gaan wij een kijkje nemen op het dorp zelfwe zijn er slechts enkele minuten van verwijderd. Wij zien al aanstonds dat het een, in nog al welig houtgewas gelegen, lief plaatsje is, waar wij eene meest land bouwende bevolking aantreffen, die er tamelijk veel welvaart aanbrengt. Overi gens is er op het eenvoudige dorpje niet veel bijzonders voor ons te zien. Alleen de sierlijke atsluiting voor de begraafplaats trekt onze opmerkzaamheid. Dit mooi stuk werk is een gesohenk van een der vroegere Amb. Heeren van Kortgen: dhr. A. van Hoboken, aan wien het dorp veel te danken heelt. Deze weldoener van Kortgene stond 75 jaar lang aan het hoofd van het bekende groot handelshuis te Rotterdam. Bij zijne eerste komst ia de gemeente gaf bij 200 gld. aan de armen en gaf dit jaarlijks gedurende 20 jaren. Daarbij gaf' hij, voor nuttige doeleinden vaak aanzienlijke bijdragen, en vóór zijn dood, welke 14 Jan. 1850 voorviel, bedaoht hij de armen nog met een legaat van 500 guiden. De kerk, wel het voornaamste openbare gebouw, gaan wij nu bezoeken. Bij de laatste indijking van den polder, in 1681, werd door de toenmalige bezitter dezer gronden, Willem vm Nctmu, Heer van lezers mee te deelen. Zij bad deze onjuist heid ontleend aan een ander blad, zonder de juistheid er van te controleeren. De persoonlijke vinnigheden in een vrijzinnig-democratisch te Goes verschij nend blad aan 't adres van De Bevelander waren geheel misgeplaatst. Niet deze maar die van het Verkiezingsno. is de schuldige. Overigens zal over deze quaestie van Volksleger enz. wel 't laatste woord nog niet gesproken zijn. Liefde heeft het gewrocht. Een eeuw geleden zoo verhaalt uDe Wereldstrijdstond ergens in het Noorden 'van ons werelddeel een oude kathedraal en boven in 't gewelf, in een van de bogen was gebeeldhouwd een mensohenaangezieht van wondervolle schoonheid. Langen tijd had men 't niet opgemerkt. Maar op een helderen dag heeft de zon het verraden. Door een schuin venster kwam ze 't kerkgebouw binnensehijnen, en zij zooht met baar stralen langs muren en bogen, en al verder gleed haar licht, al verder totdat zij gevonden had het wondersohoone gelaat. En 't was, of het baar verdroot, hef weer in duisternis te hullenwant ze talmde, totdat iemand, die zich in de kerk bevond, opkeek naar boven en plotseling getroffen werd door de schoonheid van het beeldhouwwerk. Toen 't eenmaal de aandacht had ge trokken, kwam men van heinde en verre om het te bewonderen. Eiken schoonen dag in dat jaargetijde, wanneer de zonne stralen het wisten te vinden, stonden, jaar in jaar uit,nieuwsgierige mensohen beneden in 't ruim der kerk, en zij wachten totdat het heldere licht zijn glans er over spreidde, en zij verbaasden zich dat door een men- sohenband iets zoo schoon was gewrocht, en zij waren dankbaar dat zij 't mochten zien en vergaten 't bun gansohe leven niet. In een oude oorkonde vond later een priester de geschiedenis van het wonder sohoone aangezicht. Toen men bezig was de kathedraal te bouwen, kwam waarvandaan wist men niet een grijsaard, gebogen onder 't gewieht van zijn jaren en zorgen, en hij Odijk, bij den ouden dikken toren, die door een nieuw omkleedsel werd omringd en welke toren van een zware luidklok was voorzien, de tegenwoordige vrij ruime kerk gebouwd. Het bedehuis werd tot zyn dienst inge wijd den 14 April 1688 door ds. Petrus Lacher, de jonge van Middelburg met eene leerrede, des morgens over Exod. 2024 en des namiddags naar Ps. 133 geheel. Het orgel, 't welk wij voor ons zien, werd nieuw gebouwd in 1819 en de kosten ervan uit vrij willige bijdragen der gemeenteleden gedekt. Het instrument werd ingewijd den 25 Juli van genoemd jaar door ds. Jan Foppe naar aanleiding van Ps. 3313. By deze plechtigheid werden de laatste ge zangen Ps. 1341 en Ps. 150 1, als beurt gezangen door mannen en vrouwen aange heven. De 30 stuks doelmatige petroleumlampen werden door een ingezetene ten geschenke gegevende eerste verlichting er mede had plaats den 4 Jan. 1871. Tengebruike bij den Doop ontving de gemeente 16 Febr. 1866 een fraai zilveren doopbekken, en in 1870 een kostbaar damasten tafellaken met de noodige servetten ten dienste van het H. Avondmaal, en later, in 1872, tenge bruike op den predikstoel een sierlijk inge bonden bijbel met platen van Keur. De predikantswoning, vroeger eigendom van Amb. Heeren, werd in 1842 door de gemeente aangekocht, ook meest door bij dragen der gemeenteleden. Het gebouw werd in 1870 belangrijk vergroot en ver fraait, waarvan de aanmerkelijke kosten ad 2800 gld. bijna geheel zijn gevonden uit giften, van de gemeentenaren en van som migen elders wonenden. En zien wij dan dat te voren, in 1869, het van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. vroeg den bouwmeester hem mee to laten werken aan het Godshuis. De bouwmeester was bang dat de beven de hand en het zwakke oog van den oude de sierlijke lijnen van het beeldhouwwerk zouden bederven, maar hij had medelijden met zijn grijze haren, en hij zette hem aan den arbeid in de sehemerschaduw van een boogwelving. Eenige dagen later kwam iemand op zijn stelling en vond er den ouden man dood, zijn gereedschap lag ordelijk naast hem, de bekwame meesterhand was verstijfd, zijn gelaat was op zy gewend naar dat rnen- sehenaangezicht van wondervolle schoon heid dat hij er gebeeldhouwd had, 't gelaat van de eene die hij had liefgehad, maar die hy in den bloei haars levens verloor. En de werklieden, de beeldhouwers en de andere kunstenaars, uit de deelen van de kathedraal kwamen en zagen 't aangezicht en ze zeiden „Dit is "t schoonste werk van alle, want liefde heeft het gewrocht!" Alleen wat liefde doet, is waarlijk schoon. Velen kunnen denzelfden arbeid ver richten, dezelfde deugd beoefenen, dezelf den plicht vervullen.Maar waarde ontvangt het werk door het beginsel dat den werker dryft. 't Beginsel der zelfzucht maakt zelfs de deugd tot ondeugd, 't Beginsel der lief de geeft heerlijken glans aan het eenvou digste werk. Daarom is Christus' werk het schoonste, dat ooit op aarde werd verricht, want Liefde heeft het gewrocht. Daarom willen wij ons door de Liefde van Christus laten dringen en Hem vragen, dat Hij ons liefhebben leere, en dat Hij ook onze eenvoudige daad der geheelonthou ding make tot een werk van waarachtige liefde. (Neder lander, Onze Middelb. correspondent sohrijft De verkiezings-toebereidselen in ons district kenmerkten zich tot heden door een buitengewone kalmte. Om de belang stelling in sommige kringen te teekenen moge het feit dienen dat uw correspondent voor een tiental dagen gevraagd werd, door iemand die wel eens publieke be- kerkgebouw belangrijk verbouwd werd, waarvan de kosten 2800 gld. bedroegen en ook deze gedragen werden door by dragen der ingezetenen, dan moeten wij erkennen dat men te Kortgene vrij wat offers durft brengen ter behartiging van den openbaren eeredienst. Toen dan na de indijking van den pol der de kerk gesticht en den toren her steld was, verzocht de door ons genoemde Heer van Odijk den 1 Oet. 1687 aan de Cl. van Walcheren een leeraar in de Pa- roohie aan te stellen. Wij lezen dienaangaande in de acte van gemelde Classie: «Dat de Staat de Heer van Odijk geaeoordeert heeft een predikant en schoolmeester te Cortgene te benoemen; hij verzocht de Cl. de instelling ven den publieken Godsdienst, en volgens kerkor dening aldaar te beroepen. Gedeputeerden gesteld om die zaak te dirigeren. Het Communicatie van de drie naburige pre dikanten een kerkenraad geformeert, die nu verzocht hand opening - 13 Mei 1688 «Wordt beroepen Comelis Snoeck, pred. te Borsele, en zal die kerk met de andere van N. Beveland op de lijst gesteld worden 17 Juni 1688". De keuze dan gevestigd zijnde op ds# CORN E LIS SNOECK nam deze het beroep, als eersten dienaar van Kortgene aan. Als prop. bij de Cl. van Walcheren werd hij in Sept. 1681 beroepen te Bor sele, alwaar hij einde November d.a.v. bevestigd werd. Vandaar herwaarts geroepen nam hij te Borsele afscheid den 8 Mei 1689 en werd te dezer plaatse in den dienst bevestigd 15 dito, door denzelfden ds. Lacher van trekkingen heeft vervuld, of Luoasse het weer halen zou, en dat Maandagavond, dus de avond voor de verkiezing, de eerste spreker in openbare vergadering optrad. De propaganda schijnt ditmaal in 't bij zonder het district Goes tot jachtveld ge kozen te hebben. Onze verkiezing verschijnt als een repetitie van die van 1905, maar in ver kleinden vorm en in kalme.- optreden. Beide partijen trekken onder het oude vaandelde antithese op. Die antithese, daar is al wat mee gesold. Men heeft ze al dood verklaard, maar ze verrijst telkens als een shipx. Men heeft ze al geprezen en gelasterd. Men heeft ze al rechts en links, van onderen en van boven, van achteren en van voren bekeken. Men heeft ze in carioatuurbeeld den volke voorgesteld als een worstelend monster. Men heeft ze in minder kieseh redenaars- beeld al voorgesteld als de lintworm die zioh door onze politiek kronkelt. Maar de anti-these is publiek domein en laat niet met zich sollen. Zy ziet u aan waar g'u ook zet. Tegen de Revolutie het Evangelie, dat is 't opschrift van 't vaandel der rechterzyda. En dat op het vaandel der linkerzijde is Staatkunde en godsdienst behooren niet ver mengd te worden. Ziedaar de anti-these. Maar menschen, zegt mr. Troelstra te Gouda, die lintwurm heeft geen rechtsche en ook geen linksche, maar een kapitalis tische kop. En, couform aan dit advies, poogde de kleine groep der christen-demo craten de anti-these buiten de deur te zetten en hare volgelingen te verzamelen rondom een vaandel dat tot opschrift had „demo cratie" en andera niet. Maar, och arme, of het haar ook slecht bekwam. Geen 24 uren na het verschijnen van zoo danig advies publiceerde de secretaris van het partijbestuur dat hy althans niet wenschte gerekend te worden aan zoo onnatuurlijk bedrijf de haand te leenen. En toen weder een etmaal voorbij was publiceerde het eenige toonbare groepje christen-democraten dat, zioh buiten Den Helder geopenbaard heeft, dat in Den Haag-Scheveningen, dat zij althans de Middelburg, die de kerk had [ingewijd. Hij diende de gemeente tot aan zijn dood den 18 Nov. 1690. Door veertien ambtgenooten werd ZEerw. tot op heden opgevolgd, waaronder wij aantreffen JOHANNES KROMSIGT, van wien wij nog even iets uit zijn levens boek willen opteekenen, te meer nog wijl vele Kortgeners, zich dien ijverigen dienaar Dog wel zullen herinneren. Geboren in 1839, werd hij oand. bij 't Prov. Kerkb. van Utrecht en kwam, als zoodanig het eerst in dienst te Wijk bij Heusden, den 8 April 1866. Vandaar her waarts beroepen, diende hij deze gemeente van 1 Mei 1870 tot 8 Mei 1883, toen hij naar Leiderdorp vertrok en vandaar 30 Aug. 1885 naar Dordtrecht. Daar ter stede overleed hij 31 Oot. 1905. Hij was op al zijne standplaatsen een zeer gezien leeraar, wat nii zijn dood ook nog bleek, want den 13 Febr. 1906 werd er op de begraafplaats te Dordrechtna mens vele vrienden van hem en ter zijner eere een gedenkzuil onthuld. Het monument bestaat uit een hardstee- nen naald, rustende op dito voetstuk, waar omheen een eenvoudig hekwerk; het ge heel geornamenteerd en van symbolische voorstellingen voorzien. Op het voetstuk staat, behalve den naam en de verschillende datums van geboorte en sterven, de tekst Hebr. 4:9: «Er blijft dan eene rust over voor het volk Gods". En op de voorzijde«Uit liefde door vrien den geschonken". (Bevolking in 1824 740in 1907 1171 zielen.) (o)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1