Kerknieuws. Schooinieuws. ilechtszakeii. Gemengde Berichten. bobben zij de beide heeren Van Swinderen P. J. en O. Q. de eenige anti-revolu tionairen die in dit college zitting hadden en hoogst bekwame mannen zijn, uitge worpen. Thans moeten Boels en Knottnerns er aan 1 Drijfzand &n nóg erger. Sommige geloovige mensohen, zooals Dr. Bronsveld, hebben altoos op oud-libe ralen gestemd. Een socialist zouden ze nimmer kiezen foei neen 1 Maar een oud-liberaal wés nog zoo kwaad niet. Die liet zioh niet meeslepen door zijn roode nevendie had nog achting voor kerk en godsdienst. Zulke geloovigen moeten nu wel ont goocheld zijn Thans zullen zij wel begrepen hebben, dat tegen het drijven der revolutionairen op de oud-liberalen niet te steunen valt. Men zie de sohaapaohtigheid, waarmee de oud-liberalen, na pas nog met niet weinig grootspraak zich tegen het blanco- gescharrel verklaard te hebben, thans aan dat blanoo-gesoharrel gaan meedoen I En wat hun achting voor kerk en gods dienst betreft er zijn geen heftiger anti-clericalen Op den vrijzinnigen partijdag te Gorin- ohem heeft een oud-liberaal een Unie liberaal en een vrijzinnig-democraat het woord gevoerd. Eén dezer drie sprekers heeft verdedigd, wat thans in Frankrijk gesohiedt. Eén hunner heeft gazegd, dat in Neder land denzelfden strijd moet gestreden. Eén der drie woordvoerders hitste zijn hoorders het felst aan tegen de Christe lijke partijen als zoodanig. Eén der bondgenoten liet schaamteloos bespeuren, dat een Kerk- en godsdienst vervolging als in Frankrijk hem lief zou zijn. Welke der drie redenaars was het f Was het Marohant, de vrijzinnig- democraat Neen 1 Borgesius de Unie-liberaal Evenmin. Het was de oud-liberaal Mr. Tydeman. De oud-liberalen zijn zelfs als drijfzand, zoodat het dwaas zou zijn op hen te bou wen tegen het dry ven der uiterste lin kerpartijen. Maar nog erger. Als het op haat tegen Gods heerschappij aaukomt, zijn zij de uiterste linkerpartij. Dan worden zij niet gedreven. Dan zijn zij de drijvers Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Dedemsvaart door G. v. Ramshorst, cand.naar Anloo door J. P. de Graaff, cand. Bedankt voor Zuid-Schermer door J. W. Poort te De Rijp voor Makkenga door J. P. de Graaff, cand. Doopsgezinde Gemeente. Middelburg. Ds. P. II. Veen, beroepen predikant naar deze gemeente, hield gister zjjn intrede naar aanleiding van Galaten 6 vers 9 en 10. Bij 't binnen komen der kerk werd de leeraar toegezongen „U zeeg'ne God 1 Hij steil' u tot een zegen, enz.". Geslaagd aan de Universiteit te Am sterdam voor het eerste gedeelte van het arts-examen dhr. C. A. Cammaert. Aan de rijksveeartsenijschool te Utrecht slaagden, van het le studiejaar o.a. dhr. C. Davidse van Arnemuiden, en van het 3e studiejaar dhr. L. F.v. Dixhoorn, van Terneuzen. By het examen in boekhouden enz. vanwege de Verteniging van leeraren in het boekhouden in April/Mei gehouden slaagden o.a. nog de heer W. Wisse, van Bigge- kerke, en mej. J. L. Nieuwenhuyse, van Goes, beiden voor boekhouden. UIT 1)K PR (Tv IN CI E. Middelburg. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen A. O., wegens oplichting van winkel^oederen ten nadeele van den winkelier G. Sünoni. Middelburg De assistent der poste rijen alhier, de heer J. J. Blankert, is be noemd tot conducteur der brievenmalen le klasse op de stoomtram „Walcheren". De redactie van het Verkiezingsno. van De Bevelander verzoekt ons te melden dat eou tweetal zinstoietde zetfouten in dat uommer zyn biyven staan. Er staat li. 1. o'«ge»eer onderaan kolom 3: „Hy komt triomf ter vergadericg. Cat moet ziju Hij komt trouw ter vergadering ln kolom 5 wordt gesproken van 70500 soldaten meer, dit moet zyn 27500 meerwat de iner zelf wel zal ht>bbon opgemaakt bij het aftrekken. VHssingen. Da officier-machinist 2e klasse, J. J. Jöbsis, gedetacheerd aan do werf der kon. maatsch. „de Schelde" die met ingang van 1 Juli wordt overgeplaatst in de directie der marine te Amsterdam, wordt belast met het toezicht by het op stellen der werktuigen aan boord van Hr. Ma. pantserschip „Hoemskerck". VHssingen. De extra-trein met spoor- wvg au1 oriteiten kwam hier Zaterdagavond op den vastgestelden tijd aan. Aan boord van de nachtmailboot „Prins Hendrik", door de maatschappij „Zeeland" ter be- sohikkiDg gesteld, werd gelogeerd. Zon dagmorgen vertrokken de spoorweg-auto riteiten met de dagmailboot „Duitsohland" die daarvoor een extra-reis deed, naar Engeland. Goes. Toen J. T. te Wolfaartsdyk (zie ons no. van Zaterdag) j.l. Vrydagavond alhier per motor arriveerde, werd hij door de politie aangehouden en de motor in be slag genomen. VolgeDS tijding van den beer Ph. Bom te Ierseke, had T. deze motor zon der diens weten medegenomen. Goes. De 17-jarige Cornelia Heijnsdrjk werd gisterenavond in het plantsoen Oostwal derwijs door een steen tegen het linkeroog getroffen dat heelkundige hulp terstond noodig was en de toestand van het oog vrij onrustbarend is. Hoedekenskerke. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School alhier, hebben zioh 4 sollici tanten aangemeld. Axel. Het bestuur van de Chr. School (Molenstraat) heeft van de leden machti ging verkregen, over te gaan tot het bouwen van eene nieuwe school met onderwijzerswoning, wegens uitbreiding van het aantal leerlingen. Ierseke. Ongeveer vier weken geleden leende de heer P. Magielsen alhier een iiets aan zijn a.s. schoonzoon om daarmee evon naar Wemeldinge te rijden. Den volgenden morgen arriveerde de schoonzoon terug, doch zonder fiets. Hy was, naar hij voor gaf, van zyn fiets gevallen en in slaap ge raakt toen hy ontwaakte was de fiets weg. Overal werd onderzoek ingesteld, doch de fiets was en bleef wegtot Zaterdagavond een schippersknecht uit deze gemeente by de politie aangifte deed van het vinden van een fiets. Op zyn weg van Ierseke naar Wemeldinge ontdekte hij in dien bewnsten nacht een fiets en nam die mee naar boord, omdat hy wegens het vertrek van zyn vaar tuig nergens meer aangifte kon doen. Zaterdagavond arriveerde hy met zyn schip weer te Wemeldinge en nu deed de eerljjko vinder direct aangifte van het door hem gevonden rijwiel, tot niet geringe blijd schap van den eigenaar. 's Gravenpolder. De benoeming van dhr. S. Paul, tot lid van den dijkraad van den Cal. Willem Annapolder, in de op 2 Mei 1.1. gehouden gecombineerde verga dering van ingelanden van de polders 'b Gravenpolder, Ooster-Zwake en het Haventje van Biezelinge is door Ged. Staten vernietigd op de volgende gronden lo. dat er in die vergadering waren 5 stembevoegde ingelanden en 11 vertegen woordigers 2o. dat volgens art. 5 van het reglement van de 3 polders, voor de benoeming de bepalingen gelden van de artt. 38, 39 en 40 van het reglement op de oalam. polders3o. dat de benoeming geschieden moet door stembevoegde inge landen, die ziju opgekomen, in persoon en dat vertegenwoordiging is uitgesloten en 4o. dat de deelneming van 9 vertegen woordigers aan de stemmingen op de stemmingen van invloed is geweest. Krabbendijke. De werkzaamheden, het verhoogen en verzwaren van den dijk der stroodorpepolder alhier, zijn afgeloopen. Naar men zegt is dezen dijk netjes en hecht door de Gebr. van Gemst uit Woens- drecht, onder toezicht van den opzichter Waterman uit Waarde gemaakt. Bij het eindigen van deze werkzaamheden zijn de zeedijken, behoorende onder deze gemeente allen verhoogd en verzwaard, zoodat men nu eenigzins geruster de najaarsstormen kan afwaohten, daar zij nu allen hooger en zwaarder zijn geworden. Treuriger ziet het in de ondergeleopen polders er uit, daar er tot op heden haast nog niets in wil groeien als onkruid zoodat algemeen wordt verwacht dat dit jaar de oogst nog veel minder zal zijn dan verleden jaar. Krabbendijke. Toen Vrijdagavond om streeks 5 ureu de sneltrein alhier zou pas- seeren, waren de sluithoornen aan wacht post No. 26 open en er passeerde juist een kar en paard dezen overweg. De maohinist het gevaar inzieude remde uit alle macht om den trein tot staan te brengen (en aan zijn aotiviteit is het dan ook te danken dat hier geen ongeluk gebeurd is en allen met den schrik zijn vrijgekomen. Westkapelle. De brigade-wachtmees ter Geieynse en den gemeente-veldwachter Guizan alhier, in den nacht van Zaterdag op Zondag ten kwart over twaalf uur, in de kom der gemeente op surveillance zijnde, hoorden in den omtrek het geschreeuw van kippen, waar za op af gingen en al spoedig bleek hun dat bij de W ed. VJ (inderhoud) twee personen van 't kippenhok metkippen kwamen, waarop ieder der politieagenten een burner in handen kreegde veldwach ter eenen De P(agter) en de wachtmeester eenen B(rasser), beiden Westkapelaars- De P. was spoedig overmeesterd, minder gemakkelijk ging het met B dat op een worstelen kwam, tot eindelijk de wacht meester zijn vuurwapen greep en een schot in de lucht werd afgevuurd om de andere surveillerende politiemannen te waar schuwen ter assistentie, door B. werd het wapen afgeweerd en den wachtmeester er roede gedreigd; twee schoten misten geluk kig, waarop de wachtmeester aan den veld wachter beval om vuur te geven, waardoor B. in den onderbuik ernstig werd getrof fen en het moest opgeven. De ontboden arts, dr. Campert alhier, die de eerste hulp verleende, constateerde niet veel hoop op behoud van zyn leven. In den morgen van Zondag werd de verwonde met den eersten tram naar het gasthuis te Middelburg over gebracht. De P. is in verzekerde bewaring gesteld. 's-Heerenhoek. Vrydagavond traden hier voor de kiezers op de ZeerEerw. heeren A. J. Clarys, pastoor te Tholen en ds. A. Prins te St. Maartensdijk, met het onderwerpDe strijd by de stembus". De heer B. G. Lambers, voorzitter der Katholieke Centrale in 't district Goes, te Ovezand, sprak het openingswoord. De beide sprekers zetten daarna in gloedvolle taal de beteekenis van den stembusstrijd uiteeD, terwijl pastoor Clary's daar by nog de militaire quaestie duidelijk maakte, en de verschillende argumenten der tegen partij ontzenuwde. Hunne redevoeringen maakten blijkbaar een goeden indruk. (Wegens plaatsgebrek konden wij uit 't breede verslag dezer goedgeslaagde ver gadering 't verslag ontvingen wy pas hedenmiddag 3 uur alleen 't boven staande distilleeren. Red.) 's-Heerenhoek. In de gemeenteraads vergadering gehouden op Zaterdag 8 Junijl. waren alle leden tegenwoordig. Naleziug werden de notulen onveranderd goedge keurd. Onder de ingekomen stukken, werd een sohrijven ter tafel gebracht, van de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen inNoord-eu Zuid-Beveland, waarop besloten werd adhaesie te betuigen aan haar adres aan de Prov. Staten, met dien ver stande de breedte der veilingen van de wielen te bepalen op 8 o.M. ingaande 1915. Nog is ingekomen een vetzoeksohrilt van eenige herbergiers, om met kernus des Maandags te mogen laten ringrijden met paarden en met fietsen, en daarvoor uit de gemeentekas eene subsidie te mogen erlangen. Daar de kasteleins eene som bijeenbrengen van ruim f22, besloot den raad eeae subsidie te verleeLen van 1 20, en werd met 4 tegen 3 stemmen besloten die feestelijkheden des Zaterdags in- plaats van 's Maandags te doen plaats hebben, waarbij nog besloten werd dat J. B. Werri als geeomraiteerde van den raad bij die feesten zal l'ungeeren. Ter voorziening in de vacature van den ge meente-ontvanger door het overlijden van den heer Jan Paree, werd door den voor zitter, namens B. en W. voorgesteld een tijdelijken ontvanger te benoemen, die zich daarmede wilde belasten ten bate der weduwe, tot er een definitieve ontvanger is benoemd, en stelde voor te benoemen P. Parée, broeder des overledenen, aau- gezien dit geen algemeene sympathie weg droeg, werd tot stemmen oveigegaan, en werd met 5 tegen 2 stemmen gekozen toi waarnemend ontvanger H. v. 't Westeinde, 2 stemmen op P. Parée. In de instructie voor den nieuw te benoemen ontvanger zijn eenige wijzigingen ingebracht, en is besloten den borgtocht te bepalen op f900. Kantongerecht Goes. In de zitting van io Juni 1907 zijn veroor deeld wegensOvertreding leerplichtwetA. I. B., Hoedekenskerke, f0,50 b. s. 1 d. h., L. v. d. W., Corgene, J. V., Wissenkerke, P. K., 's-Heer Arendskerke, A. w. L., Kapelle, J. de W., Hoedekenskerke, allen 1 1 b. s. I d. h., D. J. W., P. L. S., Wissenkerke, J. van D., Borssele, C. v. d. H., Colijnsplaat, P. de K., J. de B., Cats, G. T., Kloetinge, H. W., Goes, J. G. de F., Cortgene, allen t 2 b. s. 2 d. h., H. B., Wolphaartsdijk, 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h., W. V., Wolphaartsdijk, A. P., Schore, ieder f 3 b. s. 2 d. h.jagen zonder akte en vergunningG. L., 's-Heerenhoek, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 3 d. h., geweer verb, verkl. P. F. E., Philippine, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h. uitl. geweer of 12 b. s. 1 d. h.in gesloten jachttijd pogen wild te dooden M. B., Ka pelle tot eene berisping^ haas verb, verklaard pogen met strik wild te bemachtigen P. d. V., 's-Gravenpolder, f5 b. s. 3 d. h., strikken verb, verkl.; In gesloten jachttijd wild vervoeren; J. v. 't W., Nisse, tot een berisping, haas verb, verkl.niet beletten dat hond wild opspoort A. op 't H., Wolphaartsdijk, W. de J., 's-Heer Arendskerke, ieder f 2 b. s. 2 d. h.met licht iemand bij het opsporen van wild bijstaan L. M., Baarland, f 10 b. s. 5 d. h., uitl. lantaarn of f 1 b. s. 1 d. h.eieren zoeken van water wild H. W., 's-Gravenpolder, J. V., Hoede kenskerke, M.B., Sliedrecht, A.R., Borssele, ieder f 2 b. s. 2 d. h., J. v. S,, Borssele, f 1 b.s. 1 w. t. s. in dronkenschap gevaarlijke handeling ver richten A. R., 's-Heer Arendskerke, f5 b. s. 3 d. h.dronkenschap en in dronkenschap de openbare orde verstoren J. V., Heinkenszanct, 2 maal {5 b. s. 2 maal 3 d. h.in dronken schap openbare orde verstoren J. J., Zutphen, f5 b. s. 3 d. h., J. de B., Wolfaartsdijk, 1 5 b. s. 2 w. tuchtschooltrekdier onbeheerd laten staan P. F., Kruiningen, 12 b. s. 2 d. h.op een openbare weg het verkeer belemmeren D. de K., Nisse, i 3 b. s. 2 d. h.verwekken nachtelijk rumoerM. J. W., Ierseke, f 3 b. s. 2 d. h., P. de W., Ierseke, 13 b. s. 3 d. h., P. D., Ierseke, f 3 b. s. 1 w. tuchtschool, J. de B., Hoedekenskerke, P. S. M. J. W.,J. P., Ierseke, ieder f 2 b. s. 2 d. h., A. H., Hoedekenskerke, f2 b. s. 1 w. tuchtschoolloopen over eens anders bezaaiden grond: P. A. B..Waarde 1 2 b. s. 1 w. tuchtschool, P. v. d. M., Waarde, J. S. Kapelle, ieder eene berisping, >1. B., Kapelle, f2 b. s. 2 d. h.loopen over grond met verboden toegangA. L. G., J. W. S., J. M. v. B., J. van der K., Goes, ieder tot eene berispingna sluitingsuur bezoekers in herberg hebben J. W., Vlissmgen, f 5 b. s. 1 d. h.zich na sluitingsunr in herberg bevinden: C. M.,J, J. T., P. G. B., A. W., Goes, A. J. K., Oud_elande, L. v. d. V., Zuidzande, ieder 12 b. s. 1 d. h. geen aangitte doen van verhuizingen binnen de gemeente J. B. van S., J. van S., 's Heer Arpndskerke, ieder f 2 b. s. I d. h.de afsluit- boomea vdn een overweg niet sluiten vóór de komst van een treinL. N., Kruiningen f 5 b. s. 3 d. h.als werkgever geen loonlijst houden E. C. P. M., J. C. li. M., Goes, ieder f5 b. s. 1 d. h. j 's avonds fietsen zonder bel: W. K., Goes, J. M., Rilland-Bath, ieder f I b. s. 1 d. h.'s avonds fietsen zonder lantaarn M. J. S., Kloetinge, f I b. s. 1 d. h., J, P., J. F., Goes, M. V., J. T., Rilland-Bath, I. K., P. de K., C. R., Borsele, J. V., Ierseke, C. A. H., P. B., Colijnsplaat, A. P., Hoedekenskerke, allen f 2 b. s. 2 d. h., A. van W., Driewegen, 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h.Schelde bevisschen zonder consentP. J., te Beirendrecht, A. van E., M. S., M. B., M. van W., Santvliet, ieder f3 b. s. 3 d. h., J. G., Ierseke, J. B., Tholen, ieder f5 b. s. 3 d. h.Schelde bevisschen zonder concent en zich zonder vergunning op eens anders perceel bevindenJ. van der H., Clinge, 2 maal f2.50 b. s. 2 maal I week tuchtschoolEens anders afgebakend perceel in de Schelde bevisschen zonder vergunning P. M., J. M., Ierseke, ieder f 2.50 b. s. 2 w. t-, Gs P. Clinge, I. K. Kruiningen, J. I.. Krabben dijke, ieder f 2 b. s. 2 d. h., W. C. K., P. de W., M. M. de W., Ierseke, f 3 b. s, 3 d. h. aan voet zeedijk schelpdieren rapenF. B., Goes, f3 b. s. 3 d. h., J. C. van H., Goes, f5 b. s. 5 d. h.; 's nachts geankerd liggen zonder licht: I. J. P., Ierseke, fl b. s.l d. h; dronkenschap P. D. T. en L. O. en N., Goes, G. V. V., Korlrijk, C. B., C. de S., Ierseke, M. C. V., M. de F., Colijnsplaat, allen f2 b. s. 2 d. h., J. F. A. B., Goes, J. T., Middelburg, ieder f 3 b. s. 2 d. h., A. V., Kruiningen, f 5 b. s. 3 d. h. id. bij le herh.J. T., Ierseke, f3 b. s. 2d. h. id. bij 3e herh.J. G. van 't W., 's-Heer Arends kerke, 1 5 d. h. Bekrachtigd werd het vonnis, destijds gewezen tegen P. V., Heinkenszand, waarbij hij wegens het met een motor rijden zonder nummer en letter en 2 remmen en zonder een nummer- bewijs te vertoonen werd veroordeeld tot 3maal f3 b. s. 3maal 2 d. h. Vrijgesproken werden: J. P.,'s-Heer Arends kerke, beklaagd van overtreding der Leerplicht wet, M. J. W., Ierseke, beklaagd van dronken schap en M. R., Goes, beklaagd van het zich na sluitingsuur in een herberg bevinden. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens opgeven van een valschen naamG. B., Arnemuiden, M. V., Middelburg, f 3 b. s. 2 d. h.loopen over eens anders weiland in de maand MeiC. A,, Vlissingen, G. B., Arnemuiden, f 1 b. s. I d. h. loopen over eens anders grond die bezaaid is A. J., Middelburg, f 2 b. s. 2 d. h.het bevisschen van eens anders vischwater zonder vergunning S. v. E., Arnemuiden, f 2 b. s. 2 d. h.het zoeken van eieren van waterwild en kievitten S. M., Oost- en West-Souburg, f 2 b. s. 2 d. h., M. V., W. T., Middelburg, A. D., Vlissingen, f3 b. s. 2 d. h.het rapen van schelpdieren op de werken van het rijkskanaal door Walcheren P. G., wed. B. S., Vlissingen, J. S., Arnemuiden, f 1 b. s. 1 d. h., L- v. B., C. C., J. S., Arne muiden, C. v. H., Brussel, f 2 b. s. 2 d. h. rijden met een rijwiel zonder licht; J. C. B., C. O., F. L. K., Middelburg, L. J. F. B., Vlis singen, J. D., Oost- en West-Souburg, f 1 b. s. 1 d. h.rijde:1 met een voertuig niet voorzien van een lichtui .stralende lantaarn J. d. K., Mid delburg, A. C. H., Vlissingen, f 0,50 b. s. 1 d. h., J. A., Middelbuig, fl b. s. t d. h., K. W., Mid delburg, f2 b. s. 1 d. h.schuren van de straat J. J., Middelbuig, f0,50 b. s. I d. h.rijden met een voertuig over een wandelwegE. R., Mid delburg, f I b. s. 1 d. h.op een rijwiel meer personen vervoeren dan waarvoor het bestemd is: P. 1., Middelburg, f 0,50 b. s. 1 d. h.noode- loos schreeuwen op de straatM. F., Middel burg, fo,5o b. s. 1 d. h.als bestuurder van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen der politie: M. I. C. R., Middelburg, f0,50 b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond be spannen voertuigJ. O., Vlissingen, F. v. E., Oost- en West-Souburg, 1' 1 b. s. 1 d. b. wateren buiten de bakken J. P. N., Middelburg, f I b. s. I d. h.; en wegens dronkenschap J. P. N. F, L. K., Middelburg, L. T. W., Vlissingen, J. W., Westkapelle, A. O., Zoutelande, f 2 b. s. 2 d. h., A. J. M., Koudekerke, J. de V., Dom burg, f 3 d. h. Te Rotterdam is Zaterdagavond op den Coolsingel door een automobiel aange reden een Italiaansclr koopman in galante rieën, die uitweek voor de electrische train. Binnengedragen in het gebouw „Tivoli", overleed hij onmiddellijk, tengevolge van schedelbreuk. Een verpleegde van het Diaconie-Arm-Werkhuie te De Wijk die bezig wes nabij ecu sloot eon kruiwagen schoon (e maken, is daarbij te water ge raakt en verdronken. Zijn lijk is daarna opgehaald. Te Oosterend (Fr.) is een voerman doordat hij misstapte, van den wagen gevallen. Hij kwam met het hoofd tegen een boom terecht en overleed kort daarop. To VVestdijk is door de duisternis misleid, een schipper bij het aan boord gaan van de loopplank geval len en jammerlijk verdronken. Een arbeider te Winschoten is in de jenever geslikt. Te Oud-Beijerland is een knaapje van 5 jaar in de Zwier voor de ouderlijke woning verdronken. Het 5-jarig eenig zoontje van een landbouwer le Almkerk is, spelend in de schuur, van een boerenwagen gevalleD, op z'n hoofd terecht gekomen, en aan de gevolgen bezweken. Een vrouw van een woon wagen te Heusden kreeg een onbeduidend puistje in het aangezicht. Zij krabde het open. Er ontstond bloed vergiftiging en na eenige dagen van smartelijk lijden is zij overleden. Men meldt uit het Oldambt De landbouwers te Finsterwolde heb ben de door de arbeiders aangeboden onvol ledige loonregeling verworpen en zelf een volledige loonregeling ontworpen, welke enkele belangrijke verbeteringen voor de arbeiders inhoudt, maar niet al hun wen- schen bevredigd. Goede vangst. Te Vogelensang heeft de jachtopziener Kokkelkoern van Lsiduin een hermelijn met tien jongen gevangen. De zeelieden-staking te Rotterdam. Heden heeft de bijeenkomst plaats gehad tusschQn de commissie uit de reeders en het bestuur van den Zeemansbond. Men hoopt overeenstemming te verkrijgen, waarna de resultaten van het compromis aan de goedkeuring van beide partyen zul len worden onderworpen. Een gezin in de Ridderstraat te Am sterdam, is verblijd met de geboorte van een drieling, 8 meisjes. Moeder en kroost zyD, ter wille van een goede verpleging, daar het gezin het niet breed heeft, naar het gasthuis gebracht. De staking te Delft. Nadat een ge deelte der stakers, niet aangesloten bij den Glasblazersbond, schriftelijk aan dedireotie der flessehenfabriek hun arbeid hadden aangeboden, is door die directie, na eenige nadere besprekingen, last gegeven in twee ovens de vuren weder te doen ontbranden. De werklieden nemen genoegen met het zelf tellen, doch hebben verkregen, dat het uitzetten vervallen is. Mocht deze proef niet slagen, dan zal verder worden gezien wat te doen. Op den 17en zal het werk weer een aanvang kunnen nemen. De directie heeft zioh ook verplicht niemand uit te sluiten. De Glasblazersbond hield naar aanleiding hiervan hedenochtend een vergadering. In een vergadering van vier uren besloot het bestuur der Glas blazersbond, dat ieder vrij is te gaau werken, dooh als onderkruiper zal be schouwd worden. Een witte Musch. Te Gennep werd door den heer W. een sneeuwwitte musch gevangen. Het zeldzaam beestje werd door niet minder dan een honderd andere musschen vervolgd en aanhoudend gebe ten. Het arme dier, door bloedverlies uit geput, viel op den grond. Een vondeting. Toen Woensdagavond om half negeD de tijd voor het afhalen der kleinen had geslagen, bleef er aan de crèche aan het Dacnsterdiep, te Groningen, een jongetje van om en bij de twee jaar achter. De direetrioe het er voor houdende, dat de moeder zioh ietwat zou verlaat Lebben, bleef wachten, maar toen om 10 uur nog niemand was komen opdagen om den kleino naar huis terug te voeren, werd er geinformeerd aan het slaapstee van Visser, op de Heerepoortendrift, waar de ouders van het kind verblijf houden. Daar kreeg men echter geen gehoor, zoodat men genoodzaakt was het kuaapje dien nacht in de crèche te houden. En ook Donderdag heelt de moeder het kind niet weggehaald, maar beloofde het gisteravond te komen halen. De ^liefhebbende" ouders van dit arme kind schijnen gaarne van de zorg" daarvan ontheveD te willen worden, zoodat hier, naar het ons voorkomt, alle redenen ziju voor den voogdijraad, om het kind aan betere handen toe te vertrouwen. Nog voor kort hebben deze ontaarde ouders blijk gegeven van hun groote liefde voor het kind. Op een avond in de kermis n.l. heeft de moeder het kind op een stoep aan het Zuiderdiep neergezet en is zelf gaan kermis vieren. Toen ze daarna door de politie werd opgespoord, was ze zoo be schonken, dat men haar het kind niet weer durfde toe vertrouwen, terwijl de vader die het aanvankelijk had aangenottret^'fiVi'den volgenden dag terug zond met de bood schap, dat hij er niet voor zorgen kon. De vrouw heeft acht jaar geleden ook reeds een ander ^kindje, een meisje van een jaar, te vondeling gelegd. Dit kind en nog een joDger broertje van bijna 8 jaar, zijn thaos nog onder de hoede dezer mensehen. Of ze er liefderijk en teeder worden verzorgd, mag ten zeerste worden betwijfeld. (Prov. Gr. Ct.) Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" uitgerust door de Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit, is heden uitgevaren op zijn negende reis naar en met do haringvloot in de Noordzee. De leden der Vereeniging deden het schip uit geleide tot IJmuiden. Het stoomschip „Potsdam" van de HollandAmerika-lijn is Zaterdag van Rotterdam naar New-York vertrokken met 285 passagiers der le en 2e kl. en 1639 pas sagiers 8e kl.,zij die te Boulogne inschepen inbegrepen. Het bestuur van de Vereeniging tot Christelijke V erzorgÏD g voor krankzinnigen in Nederland heeft besloten de stichting te Wolfhezen belangrijk uit te breiden. De uitbreiding zal bestaan in den bijbouw van vier paviljoenen, een kerk, een woning voor den tweeden geneesheer en drie woningen voor beambten. Het stadje Bacz in Hongarije is het tooneel van een bloedigen strijd geweest. De herbergier Zsidek, een dronkaard, schoot in een aanval van delirium zijn zoon dood. Eenige minuten daarna werd ook de politiecommissaris Markovich doo- delijk getroffen, toen hij den ouden Zsidek wilde arresteeren. Deze had zich in zijn kamer verschanst en in plaats van aan het bevel van de politie, om haar te volgen geboor te geven, schoot hij den politieman neer. De burgemeester wondde toen een poging aan den waanzinnige met behulp der brandweer onschadelijk te maken. Een waterstraal werd tegen de gebarricadeerde kamer gericht, maar ook deze maatregel sorteerde geen effect. Ten slotte moest een sterke afrteeling gendarmerie gecomman deerd worden. Intussohen had zich voor Zsidek's huis een enorme menschenmenigte verzameld, die met stijgende belangstelling don strijd tusschen de gendarmerie en Zsidek volgde. Aan dit gevecht was voor de gendarmen groot levensgevaar ver bonden zoodra zij het huis naderdeD, wer den zij met schoten ontvangen, die echter gelukkig geenschadeaanriohtten. Eindelijk gaven de gendarmen ook tegen het venster van de kamer verscheidene sohoten af, die door Zsidek een tijdlang beantwoord wer den. Na een belegering van vier uren ver klaarde hij, zioh te willen overgeven. Op hetzelfde oogenblik waren de gendarmen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2