NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 212. 1907. Dinsdag 11 Juni. 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH J. WONDERGEM. DE TEGENSTELLING. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. DE j ON GÉ-VÉRWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich met 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren, ont vangen tot aan dien datum van nu af de nummers gr at is. Snippers uit de oude doos. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02". UITGAVE DER FIRMA SN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor zoover wij de kiezers nog bereiken kunnen, vragen wij hun dringend om morgen Dinsdag met alle man te komen stemmen in het district Vlissingen op de heeren K. HOUTERMAN, P. MERCKENS en P. J. SIEGERS. In het district Middelburg op de heeren Mr. P. DIELEMAN, S. LOÜWERSE en L. J. VAN VOORTHUIJZEN. In het district Goes op de heeren A. S. J. DEKKER, 1 M. NOORDIJKE en D. MULDER, J J. WONDERGEM. Gaat niet te laat naar de stembus; dat verlicht de taak der controle houders. In 't Verkiezingsnommer van Zater dag hebben wij verzuimd bij de aan beveling van onzen vierden candidaat den heer WONDERGEM, diens naam met vette letter te doen drukken. Deze vergissing herstellen wij bij deze, isfioWc,,mag uit dit onwillekeurig verzuim besluiten als zou er onzer zijds mindere animo voor de candida- tuur-WONDERGEM zijn. Integendeel, als alle landbouwers hem stemmen, komt juist de heer WONDERGEM er met het grootste stemmencijfer door. Stemt allen op By dezen onbloedigen, schoon niet min der zwaren strijd is de tegenstelling de anti-these de groote drijfveer. Die anti-these is er altijd geweestdoch is door geleerden en staatslieden van allerlei rang uit Frankryk in ons land overgeplant ter toepassing op regeeringsbeleid en volksleven. 202 rEUXLJüJGÏOlT. DOOB S C A L D I S. Kortgene I. Kortgene was eertijds een stadje, gelegen aan den Zuid-kant vau N. Bevelandaan een water genaamd „de Zuidvliet''. Ten tijde van Hertog Willem van Beieren, 33ste Graaf van Zeeland, trachtte Jhr, Filips van Borseledie in 1408 Rentmr. Generaal van Zeeland 1Bew.- en Beoost. Schelde werd, en die nog ai bezittingen in N. Bevel, had, het gehuout Emelisse tot een stadje te maken. Dit voornemen evenwel, om ons on bekende redenen, niet kunnende uitvoeren, kreeg hij, op zijn verzoek van den Graaf vrijheid, om een stadje op eene andere plek van het eiland te stichten. Op een schor, hem toebehoorende begon hij het plaatsje op te trekken. Wij kunnen begrijpen, dat dit stadje maar van zeer bescheiden omvang was, als wij hooren dat het bouwen er van zóó vlug m zijn werk ging, dat het in één jaar tijds 1413 begonnen en voltooid was. Het werd Cortkene genoemd, omdat er „eene kleine vergadering in was en om die korte jegentheil". Boxhorn meent, dat „korte jegentheit", moet zijn „korte eggentheit", 't geen dan „eigen heerlijke goederen" zou beteekend hebben, „en dus" zegt deze sohrijver, „be duidt Kortgene eene heerlijkheid, kort en smal in haar begrip en gezag". In plaat te zien bij Sm all eg an ge. Daarvan legden de groote vrijzinnige geleerden van onzen tijd herhaaldelijk ge tuigenis af. Het is een strijd, in den grond voor of tegen den Christus; onbewust bij 't gros onzer tegenstanders, dat willen wy gaarne toegevendoch als uitgangspunt met bewustheid door de liberale leiders des volks geconstateerd. Enkele getuigenissen van dien kant brengen wy in herinnering. Mr. S. van Houten schreef by v. «Het verschil tusschen ons en de geloovigen ligt slechts daarin, dat zij meenen een bijzon dere kenbron van Gods wil, leiding en bestuur te bezitten in eene geopenbaarde waarheid, ternedergeschreven in een zoogenaamd heilig boek, geïnterpreteerd door priesters volgens eene Kerkelijke leer, die door den onfeilbaren paus of eert concilie is vastgesteld. Wij erkennen noch eene openbaring als kenbron van waar heid en recht, nog het gezag van eenig Ker kelijk orgaan; ons staat slechts de rede ten dienste, bij wier licht wij de uitingen van den volkswil in hetheden en het verleden waarnemen hare vermoedelijke gevolgerr overzien, geluk en welvaart trachten te bevorderen en leed af te wenden". Op een andere plaats schreef dezelfde liberale geleerde «Met de wapenen des geestes wordt in onzen tijd een strijd gestreden, heviger enprincipieeler dan in eenig ander tijdperk van onze geschiede nis. Bij de tegenstellingen, die thans vreedzaam op onzen bodem naast elkander moeten leven, zijn die tusschen Protestant en Katholiek ge ring. Het is geen conflct over enkele dogma's, maar tusschen geloof en ongeloof tusschen Hoe wij nu ook over dien naamsoorsprong moeten denken, het schijnt toch dat denaam reeds vóór den bouw der stad bekend was, want, weer volgens Boxhorn, heeft Keizer Olio II aan 't klooster van St. Bavo te Gent, bevestigd de goederen, in vorige tijden aan hetzelve gesohonken, als met name „Beveland van Zuthera en Zuijtvlieda tot Cortagosuma toe". De laatste naam is, volgens zijne meening Cortgiene in N.-Beveland aan Zuijtvliet ge legen". Zoo dit waar is, dan moet het schor waar Kortgene op gebouwd is, te voren bedijkt land, 'tgeen dien naam droeg ge weest, en in dien grootentussohentijdonder- geloopen zijn. In den koopbrief van 1478, alsook in den ouden Biaffaert der Bisschop pen van Utrecht wordt het mede Cortkene genoemd en in het handschrift der Utrechlsche kerk Corthem. Vóórdat de plaats voltooid en de kerk gebouwd was, hadden de inwoners hunne Parochiekerk op het dorp Welle, 't welk in de nabijheid lag. Zoo vlug Kortgene was opgetrokken, zoo kortstondig was ook zijn bestaan, want een jaar nadat het gesticht was, brandden alle huizen af, door onvoorzichtigheid met een bakoven. Heer Flips van Borsele onder steunde de ingezetenen met geld voor den herbouw, doch verboodt tevens eenige bak ovens meer te stichten. Hij bouwde er ook een kasteel en eene kerk, welke laatste hij rijkelijk begiftigde. Maar helaas, de vroeger door ons reeds geschetste watervloed van 1530 kwam, bij welke ramp in Brabant, Vlaanderen, Hol land en Zeeland 404 Parochiën onderliepen en waarbij de laatstgenoemde gewesten de meeste schade leden, was ook bijna geheel N.-Beveland tot ondergang gedoemd. Na deze ramp begon men aan den lijnrecht tegenstrijdige wereld- en levensbe schouwingen". Ea hij liet daarop nog deze woorden volgen «De waan dat deze gisting buiten het veld der politiek zou kunnen omgaan, of wel om gekeerd dat de politiek van den invloed dier gisting vrijgehouden zou kunnen worden, is reeds voorbijgegaan". Een ander man van gezag onder de liberalen, wijlen prof. Buys, schreef het volgende „Een moderne en anti-moderne wereldbe schouwing staan hier, zoowel als elders, in den Staat niet minder dan in de Kerk scherp gewa pend tegen elkander over". De heer Mr. Cort van der Linde erkent de anti-these met de volgende woorden „De liberale politiek vindt haar grand in de menschelïjke rede Den laatsten grond, dien de liberalen vinden in hel gezag der rede, zoekon de conservatieven in de openbaring Gods De klove, welke liberalen en clericalen gescheiden houdt, is niet toevallig of oppervlakkig, maar reikt tot den bodem". Ja, ook Mr. Treub, die onlangs nog zoo tegen de anti-these sputterde, stelde zelf die anti-these van zijn kant,toen hy schreef: „Liberalen van allerlei slag, vrijzinnig-demo craten en sociaal-democraten hebben deze nega tieve eigenschap met elkander gemeen, dat zïj elke politiek verwerpen, welke haar uitgangspunt neemt in een goddelijke openbaring, die, hetzij direct aan de individuen zeiven, hetzij aan de Kerk, waartoe deze behooren, ten deel is ge vallen". De St. Crt. komt er nog een getuigenis van .Goethe by voegen, dat ergens in de „Gesprache mit Eckermane" is te vinden „Der tiefste Gegensatz bleibt immer der zwischen Glaube und Unglaube". Het ia de oude strijd van het anti- clericalisme tegen het Christendom, gelyk ten vorigen jare door denFranschenstaats man Faguet in zyn boek „Het Anti-cle- ricalisme" is uiteengezet, en door prof. Chantepie de la Sauesaye te Leiden nog kort geleden bevestigd. Een stryd tegen het Christendom en zij 't lay de meesten onbewusttegen den Christus, het is de waarheid. zuidkant van het eiland weer te bedijken en werd Kortgene en Kats ingepoldert, maar twee jaren later, bij den berucht en vloed van 2 Nov. 1532 moest hel stadje in 't ongeluk deelen van het geheele eiland. De plaats werd des nachts, door een stormwind uit het N. W. geheel over stroomd, en had het verlies te betreuren van verscheidene mensohen, waarvan eenigen, door den hoogen vloed verrast, op hunne bedden verdronken. Ook bij den ontzettenden watersnood van «1808, was Kortgene in groot gevaar. De inwoners werden ten twee ure in den nacht door den omroeper en het nood geschrei gewekt en naar de haven geroe pen. Daar stortte het water over den opril en den dijk heen naar binnen. Ten westen de herberg tegenover de kerk, viel het met kracht het dorp in, en was door niets te stuiten. Twee uren lang verkeerde men in de bangste vrees, maar eindelijk viel het water en gelukte het nu weldra, met inspanning van alle krachten het gevaar meester te worden. Intussehen hadden de meeste huizen aan de oostzijde der straat het water binnen gekregen, en stond 't in sommige woningen ïeeds een tafel hoogte. Enkele staaltjes van bitteren doodangst door de inwoners bij dezen vloed door leefd heeft de geschiedenis ons bewaard. Zoo moest eene vrouw, slechts half ge kleed, zich met hare kinderen op den zolder bergen. Door den hevigen wind woei haar licht uit, en was zij gedwongen aldaar, in de grootste onrust en zonder eenig levensmiddel bij zich, te vertoeven tot er eindelijk hulp van buiten kwam opdagen, i Een andere, oude zwakke schippers vrouw, wier man juist van huis was, dreef op haar bed in de kamer rond, en zou Niet dat alle rechts stemmende voor den Christus als hun Koning en Heere gekozen hebben. Doch de mannen die den Christus ook in de staatkunde als 't Eeuwige Woord wenschen te eeren zouden niet langer door de vrijzinnigheid be streden worden, wanneer zy tot hare ge lederen overliepen. Men heeft 't immers meer bygewoond P Een „fijne" die „zyn rok omkeert", wordt op eenmaal de vriend van hen die hem eenmaal weerstonden. Hetgeen bewyst dat de tegenzin niet bestond tegen zijn persoon, maar tegen Hem, die verondersteld werd het voor werp te zijn van zijn gelooven. 10 Juni 1907. Dinsdagmiddag 5 uur. Niemand onzer gunne zich nu rust vóór Dinsdagmiddag 5 uur. Meer dan sommigen vermoeden, is het noodig, dat ieder slootje wordt afgevischt, ieder hoekje worde nagespeurd. En als het nn eens op één stem aankwam en één van ons had zyn plicht verzuimd, en niet het uiterste beproefd, dan helpt het ons nietal hebben sommigen spijt van hunne nalatigheidde slag is dan verloren. Daarom broeders deze raad Ga vroeg stemmen, en maak u den stem dag zooveel mogelyk vrij. Besteed dien dag om lauwe en zwakke kiezers op te zoeken en aan te sporen hun stemplicht getrouw te vervullen. Doe al wat uw hand vindt om te doen den ganschen dagtot op 't uiterste oogen- blikvooral de laatste uren, als sommigen nog niet geweest zyn, waarvan ge weet dat als ze maar komen, ze onze candidaten stemmen. Laat het U een eere zyn, te kunnen zeggen, zooveel heb ik bewerkt, zoovelen zyn door my overtuigd. Een eere voor U, omdat ge daarmede de zake uws Gods hebt gediend, Krabbendijke en Rilland. De vrijzinnigheid hoopt op Krabben- dyke en Rilland. Daar zal de slag worden geslagen. Drie jaar geleden, toen de heer zeker omgekomen zijn, indien niet een buurman tydig was toegesneld en haar uit het gevaar had verlost. Nog een ander persoon, Pieter Hoogerheide die aan de keering van het water arbeidde, werd door den geweldigen stroom van den dijk naar beneden gesleept, waar hij ongetwijfeld zijn graf zou hebben gevondeD, indien niet een zware vloedgolf hem weer naar binnen had teruggeworpen en hy alzoo gered werd. Het tegenwoordige Kortgene is, nadat de verdronken stad en landen, opnieuw tot hooge schorren waren opge wassen, in 1681, volgens octrooi der Staten van Zeeland van 20 Nov. 1680 weder be dijkt en de plaats opnieuw opgebouwd geworden. Het dorp is VU uur van Colijnsplaat ëu l'.z uur van Wissekerke verwijderd. Gaan wy het dorp bezoeken en stappen daartoe af aan de doelmatig aangelegden steiger, dan zien wij, in onze gedachten teruggaande tot in de vorige eeuw, dat er ook hier, zoowel als aan de overzijde, het Wolf aar tsdijksche veer veel is veranderd en verbeterd. Zoo werd aan deze zijde op den 28en Aug. 1819 voor het eerst over het toen nieuw aangelegde pontveer, met goed gevolg over gebracht vier rijtuigen en acht paarden. Daar het echter al spoedig bleek, dat de hiertoe gebezigde zeilpont op den duur niet aan het beoogde doel beantwoordde, zoo is dit pontveer weldra in verval ge raakt en alzoo te niet geloopen. Lang moest men zich nog met de oude gebrekkige overtecht behelpen, totdat eindelijk, na jaren overleg' ten dienste van de communicatie tusschen N. en Z.- Beveland, in 1855 een ontwerp gevormd werd, tot het bruikbaar maken van de overblijfselen van genoemden ponteudam Elenbaas candidaat was, hadden de vrij zinnigen reden om content te zijn. En misschien dat de naam Kakebeeke nu ook wonderen doet, zoo hopen zij. Gelukkig dat onze mannen daar ook niet stilzitten. Hun taak is bijzonder zwaar; zy hebben te zorgen dat alle vier onze candidaten met overgroote meerderheid uit de bus komen. En zy zullen daarvoor ook waken, dat wil zeggen zy zullen alles doen wat in hun vermogen is. Dat beloven wy den liberalen En na de stemming hopen wij al onzen lezers, bijzonder ook van deze gemeenten den uitslag mede te deelen. Kruiningen. Yan Kruiningen wachten wy succès. Onze aftredende leden Mulder en Noor- dyke krijgen daar een goed deel der stemmen; de heer Wondergem is er bij zonder gezien, en de naam van den heer Dekker heeft goeden klank. Als nu onze voormannen ijverig hun best doen zal Kruiningen meevallen. We> hebben daar flinke mannen die ons nog nooit beschaamd hebben. Zy zullen het ook nu niet doen. Drukke bezigheden beletten ons in de laatste dagen kennis te nemen van eenige private mededeelingen welke niet recht streeks met de verkiezingen in verband stonden. Thans ontdekken wy by de door lezing ook nog een vergissing hebben te herstellen, in betrekking tot de party-ver houdingen in Groningen. Daar zyn 3 leden in de Staten anti-revolutionairen, te weten: Boels en Knottnerus, die beiden aan de beurt van aftreden zyn en door de liberalen fel zullen worden bestredenen Dijkhuis. Wy danken ds. Yan Anken, die ons op deze vergissing attent maakte, zeer voor deze rectificatie. Overigens staat onze opmerking onver zwakt dat het liberalisme in Groningen zeer exclusief (uitsluitend) is tegenover onze mannen en zeer inschrikkelijk jegens de socialisten. Trouwens toen eenige jaren geleden de vrijzinnigen in de Staten van Groningen van de 42 zetels er 40 bezetten, te Kortgeneopdat men aldaar ten allen tyde, ook met wagens en vee den water kant zou kannen naderen. Bij de aanbesteding van dit werk op den 30 Juni 1855 te Middelburgbestaande in het maken en tot 1 Juli 1856 onderhouden van een veerdam, sluitende aan den zeedijk even beoosten de haven van Kortgene en strekkende zich uit tot aan de laagwaterlyn werd zulks aangenomen door C. Bouterse te Colijnsplaat voor 3200 gulden. Wyl evenwel vervolgens moeilijkheden ont stonden, in den aankoop en het vervoer van de daartoe benoodigde schorgronden, was het werk eerst den 12 Jan. 1856 voltooid, terwyl de Provincie zich nog, boven de aannemingssom, met eene uitgaaf van f 268 moest getroosten. In 1858 stonden de Staten nog eene som van 50 gld. toe, ter verbetering van den puinweg op dien veer dam, om alzoo de passage daarover gemak kelijker te maken, terwijl in 1863, ter ver krijging van een beter voetpad, daaraan 20 lest Doomïksche steen werd geleverd en verwerkt ten bedrage van 165 gld. Inmid dels bleef in N.-Beveland de wensch naar een veerpont steeds levendig. Nadat de gemeentebesturen op eerst genoemd eiland te dier zake onderling in overleg waren ge treden, besloten de Prov. Stoten in hunne najaarsvergadering van 1859, dat'de veer- dammen aan weerszijde als pontedammen zouden ingericht worden en stelden by hun besluit van 5 Nov. d.a. v. hiervoor 3000 gld. beschikbaar, mits dat de gemelde besturen eene jaarlijksche bijdrage van 100 gld. voor de onderhoudskosten, de uitoefening eener pontedienst vooraf behoorlyk verzekeren en den weg van de kom der gemeente Kort gene, tot den veerdam voor hunne rekening verbeteren zonden. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1