NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 211. 1907. Maandag 10 Juni, 21e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Kiezers, wilt |U dat? VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S, J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich met 1 Juli a. s. op ons blad abonneevenont vangen tot aan dien datum van nu af de nummers gratis. D. MULDER, M. NOORDIJKE en J. WONDERGEM. E. BONTE, A. m. HENDRIKSE en Jhr. H. A. WTTEWAAL VAN STOETWEGEN. F. C. O. M. HOMRACH, P. MOES én C. IJSEBAERT. Jhr. J. C. F. HOEUFFT én A. TIMMERMAN. Aan de Lezers. 201 Snippers uit de oude doos. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA- EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onze Candidaten voor de Provinciale Staten stemming 11 Juni a-s.zyn District Middelburg: Mr. P. DIELEMAN, S. LOUWERSE en L. J. VAN VOORTHUIJZEN. District Vlissingen: K. HOUTERMAN, P. MERCKENS en P. J. SIEGERS. District Goes: A. S. J. DEKKER, District Tholen: Mr. J. A. DE WILDE. District Sluis-. District Hulst: P. F. FRUTT1ER, District Zierikzee: Mr. D. ENGELBERTS. A. s. Dinsdag verzenden wij 's avonds kalf 6 ons blad niet, doch met de volgende post, wegens de uitslag der stemmingen. Middelburg en Vlissingen worden echter op tijd verzonden en ontvangen zoo spoedig mogelijk een bulletin. FEUXLLÏÏTCIT. DOOK S C A L D 1 S. NIEUWVLIET. Tusschen Groede en Kadzand stroomde eertijds een vaarwater „het Zwarte Gat" genoemd, dat ook het Oostburger- van het Aardenburgera.vdbs.ckt scheidde. De schorren aldaar aangewassen, be- hoorende aan Willem van Croy en Jeronimus Laureijnwerden bedjjkt vóór Dec. 1505. Ze verkochten deze eigendommen vervol gens aan Jan Adornis, heer van Nieuwen- hoven en werd deze verkoop den 25 Pebr. 1525 door Keizer Karei V goedgekeurd. Deze vergunde heer Jan, den 12 Juli 1532, om de heerlijkheid door bij voeging van tivee leenen tevergrootentotéénleen en parochie als afhangende van den Burcht van Brugge. Zoo ontstonden de heerlij khedem Nieuwvliet, St. Pieter en Metlenije, die in ééne hand waren en doorgaans alleen naar de eerste genoemd werd. 't Was eene vrije heerlijk heid, met hoog, middelbaar en laag rechtsge bied. Zij werd bediend door een Baljuw burgemr., zes schepenen en een secretarisdie door den heer van Nieuwvliet werden aan gesteld in het orimineele zonder hooger beroep, doch in het civiele onder beroep tot het college van „den Vrije" te Sluis. Om streeks 1655 bestond het dorp uit twee af zonderlijke gehuchten Nieuwvliet met 8 9 huizen, wiens bewoners tot de Herv. Ge meente behoorden en 350 gemeten lands gebruikten en St. Pieter waar 12 Ét 13 huizen stondendeze gebruikten 653 gemeten gronde. Daar moet ook het oude dorp Nieuwvliet worden gezocht, in het laatst der lode eeuw by eene doorbraak weggespoeld. Tot nu toe spraken we over de groote beginselen die blijven, en niet over het klein gedoe, dat komt en gaat, en waar voor en waarover nieuwe tijden ook nieuwe zorgen baren. Tooh, ook daarvoor behoe ven we niet onverschillig te zijn. Al is de gronslag, het fondament ran een gebouw het noodzakelijkste deel van den arbeid, daarom kan het gebouw dat opgetrokken wordt op dit fondament nie mand onzer onverschillig zijn. Dat wij op het oude fondament wensohen voorttebouwen, naar de behoefte des tijds, zal, vooral na een tijdperk dat aan de rechterzijde meer direoten invloed gaf in 's lands bestuur, zelfs door onbevooroor deelde tegenstanders niet kunnen ontkend worden, evenmin als het feit dat onze te genstanders, en van hun standpunt zeer terecht het fondament als de sta-in-den- weg aanwijzen voor hervormingen door hen gewenseht. Met de ervaring dat niet met één bijlslag een boom die men omhouwen wil valt, staat dan nu de verkiezing van Dinsdag alweder in het teeken van éónen bijlslag. Vele slagen ook vergeefsehe zijn reeds toegebracht, en vele zullen nog volgen. Maar op dezen eenen, een der velen, zij dit maal in 't bijzonder onze aandaeht geves tigd, en daarvoor uwe bijzondere attentie ingeroepen. Het gaat er ditmaal om, om de meer derheid in de Eerste Kamer naar de lin kerzijde, naar den kant der vrijzinnigen te verplaatsen. En nu mag toch, afgedacht van alle beginselen en van alle diepere en hoogere beschouwingen de vraag wel eens worden gedaan: Kiezers, wilt gij dat? Waeht ge van die omzetting eenig profijt voor uw land of voor uzelf? We zullen de geschiedenis niet diep ophalen om U te overtuigen dat, er met het verleden gerekend, niet veel hoop op beterschap behoeft te bestaan. We gaan slechts twee jaren terug, tot 1905 en vertellen dingen die ieder meelevend mensoh weet. De inwoners van St. Pieter behoorden allen tot de Doopsgezinde gemeente, die nadat zij uit Groede verdreven waren, te dezer plaatse, krachtens de vrijheden hun door de Staten-Generaal in 1647 verleend een kerk en gemeente konden stichten, welke gemeente tot in 1777 stand hield. Het tegenwoordige dorp werd omstreeks 1658 ge8tioht en werd meermalen door overstrooming geteisterd, maar toch behou den. Vóór de Hervorming stond hier een Roomseke kapel, aan de II. Barbara gewijd die afhankelijk was van St. Bavote. Gent. De rijke Heeren van het dorp bewoonden een in de nabijheid staand deftig huis, doeh dit is in 1792 gesloopt. Bezoeken wij het plaatsje, 't welk circa 3 uur N. O. van Sluis ligt, en in den volksmond veelal Sinte Pier wordt genoemd dan zien wij dat het grootendeels uit ééne straat bestaat, aan welker einde wij den Koornmolen ontmoeten. Het dorpje heeft een vriendelijk voor komen en bestaat uit eene welvarende landbouwbevolking. De doortrek van Breskens over Groedevan welke laatste plaats de in 1850 aangelegde straatweg leidt, welke zioh hier ter plaatse aansluit aan den praohtigen grindweg naar Zuid- zande en Sluis, geeft wel eenig vertier aan de plaats. In hoever de Barbara-kapel, uk de Reformatie door de Hervormden nog is gebruikt geworden is onbekend, maar zeer waarsohijnlijk gingen de meeste inwoners te Groede ter kerk. Daar de Kapel, in het naburige Zuidzande aan St. Christoffel ge wijd, na de herdijking van de watering van Zuidzande in 'n onbruikbaren toestand was geraakt, moesten de Hervormden aldaar te Kadzand hun godsdienst uitoefenen. Vele moeiten deden zij, ook met behulp ran hoofdmannen en kerkmeesters te Kad- Onder oorverdoovend getier, was het ohristelijk Kabinet gevallen. Het waan zinnige, buitensporige gedruiseh om dien val te bewerkstelligen was voor ieder normaal mensch reeds aanwijzing genoeg van den ongezonden toestand. En om dien ziekelijken toestand nog duidelijker te maken, ontging het onze opmerkzaamheid niet dat een meerderheid van 4 stemmen, straks tot 2 ingekrompen was veroverd do.or de hulp van een kleine maar roerige partij, die, om haar gemis aan alle regee- rings-verantwoordelijkheid, en om haar overdreven eisehen voor klasse-belangen, op straffe van zelfmoord aan geen enkele regeering hulp bieden kan. Alzoo stond het, met moeite en groote zorgen geboren, vrijzinnige Kabinet aan den ingang van zijn levenstaak. En nu zijn twee jaren van arbeid vol bracht, en wat was het resultaat van dien tweejarigen arbeid. Immers niet anders als op duim en vingers uitgerekend kon worden, zoowat niemendal. Verre van ieder onbevooroor deelde om daarvan da schuld te geven aan de personen die als Ministers de Raad der Kroon vormen, en door H. M. op gansoh wettige wijze benoemd zijn, en die dus ieder goed anti-revolutionair als zijne overheid te eeren heeft. Neen, neen, niet deze of gene was de zondebok, maar de omstandigheden waren oorzaak dat er in die twee jaren geen sociale wetten, eisehen des tijds bij uit nemendheid, versohenen. Geen arbeidscontract is nog in staat van wijzen, geen invaliden-pensioen is van dit kabinet te waehten, geen ouderdoms-pen- sioen is nog voorgesteld, geen ongevallen verzekering voor landbouwarbeid is nog uit de nalatenschap van het vorige Kabinet opgedolven. Voor een betere Armen-of Zondagswet was geen tijd en voor het volksonderwijs was een voorstel, tot finanoieële verbete ring der positie van een groep onderwijzers, het eenige resultaat. En nu zullen we niet gaan vergelijken den arbeid van het vorig Kabinet met dit, overtuigd als we zijn dat het gekibbel der sand, om eene zelfstandige gemeente en kerkgebouw te stiohten. In 1658 meenden zij, dat hunne hoop niet beschaamd zou worden, maar ongelukkig kwamen die van Nieuwvliet tusschen beide en veroorzaakten, dat alle overeenkomsten te niet liepen. Ook te Nieuwvliet verlangde men een kerkgebouw, hoezeer de behoefte hiertoe minder groot was dan te Z.Zande en men beweerde dat de Z.Zandenaren gemakkelijk naar Nieuwvliet ter kerke konden gaan. De veelvermogende invloed van de hee ren van Nieuwvliet, die intussohen meer voor hun eigen belang, dan dat der Herv. godsdienst ijverden, was oorzaak, dat H.H. Mogenden, zoowel als de Gl. van Walcheren, die van Z.Zande niet met voorliefde be handelden. Een dier heeren, hoewel tot de R.-K. kerk behoorende, bevorderde vooral den bouw der Herv. kerk en van dezen (zijn naam is niet bekend) is het stoute, doeh ware antwoord, dat hij den kanunnik Bin- levenop diens opmerking dat de heeren Staten die van St. Bavo (te Gent) niet on redelijk zouden belasten, gaf«Zijnde de Staten Hoogmogenden, zij zijn, bij God geen almogenden". Hoe dan ook gedwarsboomd, de strijd der volharding der Z.Zandenaren werd ein delijk met den besten uitslag bekroond. De Staten van Zeeland,stonden, bij resolutie van 31 Mei 1659, het bouwen eener kerk toe, zoowel te Z.Zande als te Nieuwvliet. Aan die te dezer plaatse werd nog steen gebraikt van de voormalige St Barbara's kapel. Vóór den bouw der kerk, was de ge meente al eenigszins geordend, en zal zij al eene vergaderplaats hebben gehad dit blijkt althans uit eene aanteekening in het oudste doopboek der gemeente. Aldaar lezen wij dat den 17 Maart 1658 Volksvertegenwoordigingoveronpraetisohe dingen evenveel sohuld aan stilstand of vertraging heelt, als het huidige Kabinet, j Maar liever zij het ons geoorloofd te vragen wat verwacht gij, kiezer, met de geschie denis van twee jaren aohter u, van den wetgevenden arbeid van de volgende twee jaren, ook als de Eerste Kamer «om"zijn zal. Wat wij wachten P Een eindeloos gekibbel over Grondwets herziening en algemeen kiesrecht, zonder eenig resultaat. De terughouding aan de eene zijde is o.i. minstens even sterk als de drang aan de andere zijde van het vrij zinnige nbloc' tegen algemeen kiesrecht en Grondwetsherziening, ook al hebben in de laatste dagen sommigen bij het blanco- artikel gecapituleerd. Voorts wachten we een even onvruoht- baren strijd tegen leger en vloot onder de leus van de defensie goedkoopertedoenziju. Goedkoopte is ook voor dit artikel een recommandatie, of laat ons liever zeggen een reclame, maar dat het duurder koop zal blijken, is al door vele deskundigen verze kerd, en met dit passen en meten van meer of minder zal de tijd worden versleten, en de eisehen der veiligheid geschaad. Voorts wachten we hat indienen niet het afdoen van nieuwe belastingwetten. Rijksinkomsten-belasting, meerdere belas ting van 2 millioen op den tabak, en een vermeerdering van 27 ct. op iedere kan jenever. Misschien ook nog een verscherpte leer plichtwet tot 14 jaren. Maar en passant zullen de Handelingen der Staten-Generaal, van wege de vele woorden over deze ontwerpen gewisseld, onhandel baar zijn geworden als folianten, en het Staatsblad dat de door H. M. de Koningin bekrachtigde wetten opneemt dun, o zoo dun 1 En nu is ongetwijfeld de band aan ons nationaal verleden, de hooge en de heilige band aan de groote beginselen die niet wisselen met de tijden, maar blijven, de voornaamste die ons anti-revolutionairen eenparig ter stembus doet gaan om te kiezen vaor de rechterzijde. Maar naast dien band aan het verleden de openbare prediking is aangevangen, by welke gelegenheid, het eerste kind gedoopt is door ds. Nicolaas Lejjdecker van- Retranchement. De predikdienst werd nu voorloopig opgedragen aan Willem Aslaer, proponent bij de cl. van Walcheren. Later, den 8en Juli 1659, werd in een coll. qual. de eerste kerkenraad benoemdtot ouderlingen werden verkozen: Cornells Erasmus en Jacob Pontfoort en tot diakenenMichaël Wage en Marinus van Overbeeke. Zij wer den bevestigd 27 Juli door ds. Avan Weezegem van Groede. Don 13 Oct. d. a. v. werd de eerste schoolmeester en voorzanger aangesteld in den persoon van Jan Gillissen. Nadat dan het kerkgebouw gesticht was, werd het 14 Oct. 1659 ingewijd door den eersten dienaar der gemeente, van welke vestiging het hónderdjarig jubilé, den 14 Oct. 1759 plechtig gevierd is, onder voor gang van haar toenmaligen leeraar ds. J. J. Held, naar aanleiding van Ps. 77 12 en 18. Gaan wij het bedehuis, met zjjn koepel torentje, midden op 't dak, binnen, dan zien wij dat het zeer doelmatig is inge richt en met een gaanderij boven den in gang is voorzien. Jammer dat het van een orgel is verstoken, wat voor de vele ver mogenden die wy hier aantreffen o. i. waarlijk een klein bezwaar zon zijn.Wijl er in 't midden der vorige eeuw vrij wat herstellingen aan't gebouw noodig waren, besloot men toen ook het plafond er in aan te brengen welke werken werden aanbesteed den 16 Juli 1866 De aldus flink gerestaureerde kerk werd opnieuw aan hare bestemming toegewijd op 11 Nov. d. a. v. door ds. Gouda Quint naar aanleiding van Jobs. 10 22. Bezoeken wy nog even de net aange- bestaan tooh ook de belangen van heden. En het mag, aan den vooravond eener verkiezing waarbij het omzetten van een onzer vertegenwoordigende Colleges doel is, ook wel eens gevraagd worden of gij er uw belang in ziet om eindeloos te gaan disputeeren over Algemeen Kiesrecht en Grondwetsherziening P Of gij nu eisohen kuat dat alles ontwikkelt en duurder wordt, en alleen onze verdedigbaarheid teruggaat en minder wordt? Of gij, bij meerdere behoefte, uog steeds alle lasten direct vau uwe burgers wensoht te halen, of ook niet indirect van buitenlandsohen invoer? Of ge eindelijk baat ziet in al meer opge dreven eisohen van onderwijs P Ook deze vragen hebben ongetwijfeld bij eene verkiezing reden van bestaan, en ook op deze vragen geve uw stembiljet van Dinsdag antwoord. 8 Juni 1907. In zeker blad wordt met 't oog op de verkiezingen den Goesohen Katholieken zijdenlings ontraden te stemmen op onze candidaten, dewijl in no. 35 van de Sprok kelingen van Soaldis in ons blad iets gestaan heeft omtrent geloofsvervolging op Hugenooten Wij merken dien katholieken kiezers op dat er in bedoeld no. 35 niet over geloofsvervolging gehandeld wordt, maar over de indijking vau polders iu Zaamslagfl Wij kunnen, begrijpen dat de vrijzin nigheid die haar beginsel verbergt zich begeven moet tot verdachtmaking en uit knipsels. Doch in een verhaal over indij king van polders zoekt zelfs de grootste sul geen oitaten over geloofsvervolging. Bovendien bedoelde «Snipper" van Soal dis is wel wat oud29 Augustus 1905 gesteld al dat ze te gebruiken ware, Hoe noodig hst is/ Het is zoo klaar als de dag, dat het noodzakelijk is, dat de Rechterzijde ook in de Eerste Kamer niet verzwakt, maar versterkt wordt. Immers heeft zooals wij opmerkten, de Minister van Justitie te kennen gegeven, dat hij gaarne de positie der onechte kin- legde begraafplaats, aohter de kerk gelegen, dan trekken vooral twee grafteekens, onze opmerkzaamheid, en te meer trekt dit onze aandacht, wijl het een verschil van ouder dom der beide afgestorvenen geldt van meer dan eene eeuw. Op het einde van de middenpad treffen wij aan dat van Francois de Rue, den 1 April 1899 over leden, ruim 103 jaren oud en vóór een afgesloten terrein, waarop een heuveltje en de graven van Abr. de Hullu en diens echtgenoofe Pa. Erasmushet beseheiden zerkje van den op noodlottige wijze om gekomen Willem Jacob Breukinkzoontje van ds. Breukink en gestorven 8 Nov. 1878, sleohts twee jaren oud. In de vergadering van 27 Juli 1659, had men goedgevonden eenige proponenten aan te schrijven, om deze op 81 Juli te Middelburg te gaan hooren. Dit schijnt geen gevolg te hebben gehad, want 6 Augustus d.a.v. werd beroepen JACOBUS EDUARDI. Deze kwam den 17 April 1658 het eerst in dienst te Caude of Camphy-eiland, in Engeland en werd vandaar beroepen en bevestigd 12 Oct. 1659 door ds. Nic. Leij decker van Retranshement. Den 11 Sept. 1672 van hier naar Kad zand beroepen, trad hij aldaar in dienst den 13 Nov. d.a.v. en overleed daar ter plaatse den 9 Juli 1676. Eene dochter van hem Catharine, was de eerste vrouw van den bekenden Balduïnus Hunnius, pred. geweest te Oostburg en St.-Laurens, en schrijver van de «Zeeuwsobe Buijse". Door twintig ambtgenooten werd ds. Eduardi, totheden, opgevolgd. Vanniemand hunner vinden wij iets vermeldenswaardig» geboekt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1