NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No 208. 1907. Donderdag 6 Juni. 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH ftalteiludseh OverzleM. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JÖNGE-VERWEST, te D'HUU, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich met 1 Juli a.s. op ons blad abonneerenont vangen tot aan dien datum van nu af de nummers gratis. Onze Candidaten voor de Provinciale Staten stemming 11 Juni a.s. zijn District Middelburg: Mr. P. DIELEMAN, S. LOUWERSE en L. J. VAN VOORTHUIJZEN. District Vlissingen: K. HOUTERMAN, P. MERCKENS en P. J. SIEGERS. District Goes: A. S. J. DEKKER, D. MULDER, M. NOORDIJKE en J. WONDERGEM. District Tholen: Mr. J. A. DE WILDE. District Sluis: E. BONTE, A. M. MENDRIKSE en Jhr. H. A. WTTEWAAL VAN STOETWEGEN. District Hulst: P. F. FRUYTIER, F. C. O. M. HOMBACH, P. MOES én C. IJSEBAERT. District Zierikzee: Mr. D. ENGELBERTS. Jhr. J. C. F. HOEUFFT én A. TIMMERMAN. Snippers uit de oude doos. S C A L D I S. UIT DE PROYINCIE. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Engeland. Van goed ingelichte zijde wijst men er op, dat een ontbinding van het parlement aan het einde van de zitting van het vol gende jaar waarschijnlijk is. HetHooger- huis zal toch in de volgende zitting de nieuwe onderwijswet wel evenmin aan nemen als die van verleden jaar. En de 198 FEUILLETON. DOOE Over het onderwijs in Zeeland in vroegeren tijd, Zoo kwam dan nu den 15 Juni 1801 de eersteden 29 Juli 1803 de tweede en den 3 April 1806 de derde Wet op het lager onderwijs tol stand, welker werking met den 1 Juli van laatstgenoemd jaar werd ingevoerd, en waarbij voor zooveel de openbare school betrof, geen ander dan algemeen Christelijk onderwijs histo risch en zedelijk voorgeschreven werd. Er werd bepaalt dat«onder het aan- leeren van gepaste en nuttige kundigheden, de verstandige vermogens der kinderen ontwikkeld en zij zeiven opgeleid zouden worden tot alle Maatschappelijke en Chris telijke deugden." Wat het leerstellige van den godsdienst betreft, deze Wetten, als bestemd voor een Nationaal schoolwezen, konden niet toelaten, dat het onderwijs hier gegeven ■werd door den schoolmeester in de gewone schooltijden, hoewel dit door de bijzondere kerkgenootschappen kon gedaan worden. De nationale schoolwet heeft onder ver schillende regeeringsvormen haar 50-jarig bestaan mogen beleven, gedurende welken tijd er zeer zeker veel gedaan ia tot ver heffing en verbetering van het onderwijs. Haar lot was echter beslist toen andere behoeften zioh deden gevoelen, en bij de Grondwetsherziening van 1848 werd be- regeering kan niet ten tweeden male in verwerping van haar onderwijs-politiek berusten. De Britsch-Indisehe pers slaat een steeds uitdagender toon aan. De in het Engeisoh geschreven inlandsehe courant India bevat artikelen waarin de Koning van Engeland persoonlijk aangevallen wordt. Er wordt daarin gezegd, dat al werd de gansche Engelsohe bevolking van wapens voorzien, ze toch door de millioenen inboorlingen met knuppels uit het land gejaagd zou worden. De bond van Europeanen heeft er bij de regeering en de overheid met nadruk op aangedrongen, toch niet te lang te wachten met het nemen van doortastende maatregelen. F r a n k r ij k. Volgens de Fransohe bladen konden de afgevaardigden der stakende zeelieden gezagvoerders, machinisten en matrozen die te Parijs met den minister van marine onderhandeld hebben, niet meer van hem gedaan krijgeD, dan dat hij beloofde de maatschappijen te zullen ver zoeken de stakers niet te straffen inet ontslag of anderszins, en in zijn pensioen- ontwerp eenige wijzigingen in bijzaken aan te brengen. Tooh seinden de afgev aardigden naar de verschillende havens, dat zij, overtuigd met voortgezette staking het doel toeh niet te zullen bereiken, aanrieden den strijd op te geven. Het antwoord was aanstonds uit eenige havensals gij de 600 fr. pensioen (voor de matrozen) niet kunt verkrijgenkom dan terugwij blijven staken. Intu8sehen trachten de Italianen reeds hun voordeel met de staking te doen. Volgens de Matin heeft de Italiaansohe regeering de Navigazione Generale Italiane opgedragen, dadelijk een dienst van Li vorno op Ajaecio en Bastia, de havens van Corsica, te openen, met ten minste twee booten in de week. De regeering zal subsidie geven. Tot recht begrip verhaalde de Nieuwe Courant dat de Fransehe zeelieden door de zoogenaamde inscription maritime sinds de dagen van Colbert in een eigenaardige ver houding staan tegenover den Staat. Die in schrijving der zeelieden voor den dienst in de staatsmarine kwam neer op de invoering van den algemeenen weerplieht ter zee, paald «het geven van onderwijs is vrij." Tooh moest zij nog negen jaren lang voor- loopig in dienst blijven, alvorens het der Regeering gelukte de sohoolwet der «Bataafsche Republiek" te doen vervangen door eene «Sohoolwet van hel Koninkrijk der Nederlanden"zooals die, als Wet van den 13 Aug. 1857 in het Staatsblad No. 103, door den Koning is uitgevaardigd. Eohter werd op den duur deze Wet nog niet voldoende geacht voor de behoefte van het opkomend geslacht, want na 21 jarigen dienst moest zij weder voor eene andere wijken, met een tegenoverallekerk- genootsehappen nog neutraler karakter. Deze laatste schoolwet dan, die van 17 Aug. 1878, St.blad no. 127, is 1 Nov. 1880 in werking getreden daarna nog gewijzigd bij besluit van 11 Juli 1884 om den 1 Sept. d. a. v. in toepassing te worden ge bracht. Bij de vrijheid tot het oprichten van bijzondere scholen, zorgt zij dat er in elke gemeente een voldoend getal open bare soholen aanwezig is naar de behoefte gemengde bevolking, gelijk daartoe bij de Wet van 1806 de grondslagen gelegd zijn. Hoe later de schoolstrijd in ons land opnieuw ontbrand is, weet iedereen. Een teekenend gevolg daarvan is dan ook geweest, dat de Wet van 1884 nog maals gewijzigd werd bij besluit van 5 Juni 1905, St.blad no. 152, welk besluit, door het verleenen van ruimere Rijks subsidies aan de bijzondere scholen, dezen zeer ten goede komt. Door deze vrijgevige beschikking, leeft men nu verder in de verwachting, dat in de toekomst, de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs een voldongen feit zal worden. Met dit algemeen overzicht, ten opzichte het onderwijs, dat in hoofdzaak een uit vloeisel was met het oog op de oude tijden, kunnen wij wel volstaan. Wij willen nu vervolgens eens nagaan, wat er, omtrent werkkring, salarissen, vereischte kundigheden en zoo voort, van onze oude „schoolmees ters" te zeggen is. Slaan wij jle kerkelijke acteboeken van vele gemeenten in ons gewest op, dan vinden wij voorbeelden te over, om hierop in te gaan. Enkele aanteekeningen zullen wij echter maar aanhalen. Om ons onderzoek te openen, willen wij dan eerst opslaan het „Algemeen School reglement", zooals dit moest nageleefd worden, in alle stedenheerlijkheden en dorpen, staande onder de Generaliteit. Dit Reglement is van kracht gewaest tot 1795. Wij volgen het, zooals dit den 31 Maart 17 25 opnieuw is gearresteert. Ten eerste mooht niemand schoolhouden, die niet daartoe bevoegd was, op eene boete, voor de eerste maal van honderd, de tweede maal van twee honderd en de derde keer van drie honderd guldens en „arbitrale eorreolie". Hij die tot schoolmeester, koster en voor zanger werd gekozen, werd eerst geëxa mineerd door afgevaardigden der classis. De vereischte bekwaamheid bestond niet alleen in boeken en geschreven brieven „promptelijk" te kunnen lezen, maar ook een goede hand te kunnen schrijven; de Psalmen Davids bekwaam zingen en „tes nooddruft" rekenen. Zij moesten ook vrome, godzalige lieden zjnin de fondamenten der Chr. Geref. Religie wel ervaren, daarin onderwijzen want elke zeeman en visseher aan de zee kust kon aldus voor den dienst in de oor logsmarine voor zoover noodig, worden gebruikt. Als vergoeding voor dezen weer plieht, stelde Colbert het hulpfonds in voor de „in 's Konings dienst verminkten", waaruit invaliden de helft hunner vroegere soldij konden krijgen. In 1709 wees een koninkl. besluit dit „demisolde"óók toe aan de matrozen en officieren der koopvaart, als pensioenen na afgeloopen diensttijd. De werklieden stortten geregeld een deel hunner soldij en daaruit onstond een kapi taal van vele millioenen, dat in de konink lijke schatkisten der Lodewjken, der Conventie en van Napoleon I verdween. Met rente berekent men het kapitaal dat de Republiek had moeten overnemen (maar nooit zag) op ongeveer 3 milliard. De zee lieden eischten bescheidenlijk slechts 436 millioen. De Republiek kende uit kredieten die daarvoor werden uitgetrokken, den zee lieden die vroeger halve soldij trokken een gemiddeld pensioen toe van 300 fr., dat eohter voor de kustvisschers eerst na 50 jaren dienst dus ongeveer op hun 70e jaar begint. Alle partijen hebben in beginsel toege geven, dat de toestand der zeelieden ver betering behoeft. Doch terwijl de regeering en het parlement draalde kwam de repu- blikeinsche afgevaardigde, Siegfried, met een plan voor den dag, dat de verwach tingen der zeelieden tot het uiterste spande, Matrozen zouden 600 fr. pensioen krijgen, kustvaarders 800 tot 1000 fr., -loodsen, officieren 1100 tot 1500 fr., zeekapiteins, machinisten, scheepsartsen 1600 tot 1800 fr. De regeering dacht er niet aan Haar ontwerp wilde 360 fr. toekennen aan de matrozen en ten hoogste 1000 fr. aan de zeekapiteins. Die voorwaarden verklaarden de zeelieden voor onaannemelijk en zoo begon de strijd. Spanje. Bij 't proces tegen Ferrer en de anderen die beschuldigd worden medeplichtig te zijn aan den aanslag op den koning en de koningin van Spanje, heeft Ferrer, het hoofd van de bekende moderne school te Barcelona, ontkend, dat hij een anarchist van de daad was of ook maar tot dergelijke daden de menschen trachtte aan te sporen. Hij had er niets van geweten dat Morales, de man die de bom geworpen heeft, met zijn moorddadig plan omging. Ook had hij hem geen geld gezonden om naar Madrid te gaan. Het openbare ministerie las echter een paar brieven van Ferrer voor, waaruit het bloeddorstigste anarchisme sprak. De dolken en bommen moesten vergiftigd zijn, omdat elke wond doodeljk zij Enz. Toen het O. M. uitlegging vroeg over den naam anarchist, dien hü zichzelf in zijn brieven gaf, antwoordde Ferrer„Dat was maar een grap". Hij erkende herhaaldelijk geld te hebben gezonden aan de anarchisten Wallina, Malato, Estevanez en Moral. Zijn school kreeg een legaat van zekere juffrouw Merrier te Parijs ter grootte van 36,000 frs. Dat zij anarchistisch is, ont kende Ferrer; hij noemde haar rationa listisch. In ieder geval heeft Ferrer geen aange- namen indruk gemaakt. Middelburg. Hedenmiddag kreeg op de Ylasmarkt zekere vrouw Hoogesteger een toeval, op het bureau van politie ge bracht oordeelde dr. Kinderman dat over brenging naar het gasthuis gewenscht was. Vlissingen. Hedenmorgen kwam hier binnen H.M. monitor „Piet Hein" en ligt gemeerd in de eerste binnenhaven. Vlissingen. De officier-machinist 2e klasse J. J. Jöbsis, gedetacheerd aan de werf der Kon. Mij. „De Schelde" alhier, wordt met 1 Juli geplaatst bij de directie der marine te Amsterdam. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in het jaar 1907 de jacht op waterwild wordt geopend op 1 Juli. Goes. Met hartelijken dank ontvangen door de wjkzustsreen gift van f7,50 voor verleende hulp en een gift van f 2,50 voor de zieken en een pak kleeren. Borsselen. Maandag benoemde de ge meenteraad dan heer D. Wisse tot Wet houder. De raad besloot geene medewér- king te verleenen aan de invoering van breede velgen. en een goede methode hebben jde jonge jeugd te leer en. Niet alleen de meester, maar ook zjn vrouw moesten lid der Geref. Kerk zjn. De bereids aangestelde schoolmeesters waren gehouden de Confessie e n de Catechis mus te onderteekenen op poene van ontslag. De meesters en zjn huigenooten werd verboden andere middelen van bestaan te hebben, zj mochten niet tappen, 'gelagen zetten, gemeene middelen pachtenof de een of andere winkelnering uit oefenen. De meester moest persoonljk onderwijs geven, behoudens ziekte, of wanneer er te veel kinderen ter school kwamen, in 't laatste geval mocht h j een ondermeester aanstellen. De schooluren waren, het geheele jaar door van acht tot elfen van één tot vier ure. De vacantietijden warenWoensdag en Zaterdag na den middag en nog twee volle weken in het jaar, maar in geen geval op „Paapsche" feestdagen. De meester was gehouden de kinderen te doen leeren het Vader Onzede twaalf artikelen, de tien geboden, het morgen- en avondgebed, mits gaders het gebed voor- en na den eten. Iedere veertien dagen of eens per maand moest hj de kinderen doen schrijven en iedere maand bj dit schrijven een prjs uitloven. Om bedriegerij te voorkomen, mocht de meester op straffe van twaalf gulden, geen kaart of monster van bekwaamheid uit hangen „tenzij met eigen hand gemaakt of geschreven". Hj moest ook de kinderen van de Geref. religie, de vragen van den Catechismus leeren, welke de volgende ZoBdag in de kerk zouden behandeld worden. Bj Kon. Beal. is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Arnhem ter standplaats de gemeente Njmegen, P. de Maret Tak, thans notaris te Apeldoorn Met 1 Juli is de klerk der posterijen en telegraphie C. Kloosterman van Oude- water naar Neuzen verplaatst. Overgeplaatst naar 't 3e reg. infan terie kapitein K. Muller, van het 2e, ge detacheerd geweest bj het leger in Ned. Indië. Serooskerke. Dinsdagavond had dhr. Dierikx uit Middelburg, die met een wagen ledige bierflesschen huiswaarts reed, het ongeluk, dat nabj Serooskerke de as van zjn wagen brak. De knecht die van den wagen viel, bezeerde zich licht, doch overi gens liep het ongeval met de materiëele schade af. Hoedekenskerke. In de raadsvergade ring van Maandag onder voorzitterschap van dhr. burgemeester was dhr. Verbeek wegens ongesteldheid afwezig. Tot eene af- en overschrjving op de begrooting van 1907 wordt na toelichting van den Voorzitter, zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. Ingekomen is een verzoek van een paar ingezetenen om te trachten een einde te maken aan den overlast die blaffende en jankende honden buitenshuis veroorzaken. B. en W. stellen voor de verordening op de honden in deze gemeente aan te vullen met eene bepaling, waarbij aan dit euvel wordt tegemoet gekomen. De Raaff vereenigt zich daar mede en wordt in de verordening op de honden geschrapt een artikel waarin thans door het Prov. reglement op de bescher ming van trekhonden wordt voorzien en daarvoor in de plaats gesteld een artikel waarbij houders van jankende, huilende of blaffende honden die de rust der inge zetenen verstoren, zjn gehouden die dieren op eerste aanzegging van B. en W. binnen huis te nemen. De verordening wordt aldus opnieuw vastgesteld. In behandeling komt thans het bekende verzoek der vereeniging van burg. en secr. inzake de breedte der veilingen en te ver voeren lasten. B. en W. stellen voor niet in te gaan op het verzoek, wat betreft de breedte der veilingen, daar dit zoowel zjn Geen lichtvaardige superstitueuse en de Ger. religie nadeelige boeken, mochten ge bruikt worden, op straffe van eerst ernstig vermaan en bij verzet suspensie. De meester was gehouden stipt te zorgen dat de kinderen 's Zondags in de kerk kwamen. Do straf, den kinderen opgelegd moest niet te zacht of te wreed zijnmoest het zjn, dan met roede enplak en „corres- pondeerende met de huisdiscipline van de ouders". De ouders mochten geen „ontstel- tenisse" over de straffen des meesters toonen. De Roomsche kinderen mochten niet in school brengen paapsche boeken, rozen kransen, beeltenissen, crucifixen, schilderijtjes of iets diergeljks zoo zj dit toch deden werden ze uit de school gezet. Ook moest de meester waken, 'tzij op school, 't z j uit de school gaande, tegen het misbrniken van 's Heeren naam, vloeken, zweren, lasterenliegen,dobbelen,kaartspelen, bijnamen geven en al zulke zonden. Streng werd er gewaakt, dat jongens en meisje3 van elkander gescheiden zaten, en had de meester kostjongens in zjn huis dan mocht hj geen kostmeisjes boven de 9 of 10 jaren hebben had hij kostmeisjes dan geen jongens boven de 12 of 13 jaren, op verbeurte van zes gulden voor elk kind, boven „arbitrale correctie". Van den rentmeester der geesteljke goe deren, ontving de meester, telken drie maanden zjn tractement, en iedere maand het hem toekomende van de scholieren. Hij had ook vrje woning ten laste zjner Parochie. (Wordt vervolgd.) )e(-*»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1