NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. este. No. 205. 1907. Maandag 3 Juni. 21e Jaargang. iNG illerie, mts GHRiSTELIJK- HISTORISCH ■IJ EM. IE VRIJ Haag. literflesch, KOOP luit- en :kerij X, aan het Is. >eer„ tveulen loile. jode. oV VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK X DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. O'HUIJ. ts Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN D. MULDER, M. NOORDIJKE en J. WONDERGEM. Mr. J. A. DE WILDE. E. BONTE, A. E. HENDRIK SE en 3hr. H. A. WTTE WAAL VAN STOETWEGEN. F. C. O. M. HOMBACH, P. MOES en C. IJSEBAERT. 11) FEUILLETON. Het vijfde rad aan den wagen, Baltealandsch Overzieht. ?EO' ile 1906. in glas. LDER, SE, K. TEUN VAN IIEST, 7RIES, FLO- te-Compagnie rtillerie. De len Com man- la (aria, (Bin- loofdpijn en UnNINO en li zyn overal |n de fabriek [>r. MULDER zijnde ran Goes, iris. ssaizoen, bij linde. fcr/ce, Hooge- riiiur Srigdamme. oor een ge- Igelegecheid 1 vergoeding. d. PEIJL, inden. es, vraagt i<3L fer. te Kou- IZOUWEN jjol, Hein- st - Goes. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02". UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onze Candidaten voor de Provinciale Staten stemming 11 Juni a. s. zijn District Middelburg: Mr. P. DIELEMAN, S. IiOUWERSE en L. J. VAN VGORTHUIJZEN. District Vlissingen: K. HOUTERMAN, P. MERCKENS en P. J. SIEGERS. District Goes: A. S. J. DEKKER, District Tholen: District Sluis: District Hulst: P. E. FRUYT1ER, District Zierikzee: Mr. D. ENGELBERTS. W. M. HOEUFFT en A. TIMMERMAN. 1 Juni 1907. Het aangekondigde wetsontwerp tot wijziging van de salariasen der onderwijzers brengt de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs in minder conditie. Natuurlijk heeft een school voor meer uitgebreid lager onderwijs meer behoefte aan onderwijskrachten boven het ver- eischte aantal. Kleine klassen en veel onderwijskrachten is voor zoodanige scholen de eiseh. (Een verhaal voor het volk van Emil Frommel,.) Op het kerkhof stonden veel deelne mende menschen met kransen in de hand, en menigeen sprak ook een hartelijk woord, maar daar kon de diepbedroefde en ge knakte man ternauwernood naar luisteren. Hem ontbrak nu alles, en het liefst van alles had hij zich naast zijne beide kin deren in het graf gevlijd. Het is dan ook iets heel droevigs, als zich daarbuiten op bet kerkhof alleen de grond onder de voeten opent en niet tegelijk de hemel boven het hoofd. Dan wordt men naar beneden getrokken in het donkere, zwarte leed, inplaats van opgetrokken te worden tot den lichtvollen troost, dien het Evan gelie biedt. Toen hij weer thuis kwam, zaten daar een paar bekende vrouwen, die tevergeefs getracht hadden de geheel ontstelde moeder tot bedaren te brengen. De boerin van Eikenhof wilde met alle geweld naar het kerkhof naar hare kinders. Onder deze omstandigheden kon niemand de bruiloft van Gondel komen bijwonen. De vader schreef haar een brief vol liefde, maar tegelijk zoo weemoedig, dat Gondel en ook haar bruidegom in de smidswoning van Eikenhof dachten, dat er iets aehter school, hetwelk men niet had willen schrijven. Daarover geraakte Gondel zoozeer in onrust, dat zij in geen nachten sliep en geheel verviel. Zij droomde dat haar moeder of Koenraad gestorven was. Zij rustte dan ook niet, voordat haar bruidegom geschreven had, waarop zij het twriobt van den dood van de beide posters Naarmate de verhoogingen klimmen, stijgen de financieele uitgaven, ook voor het personeel boven het wettelijk geëischte aantal, en daartegenover staat geen enkel voordeel. Jammer voor onze grootere ge meenten waar zich met ieder jaar meer de behoefte aan zoodanige scholen doet gevoelen. Daar wordt in ons land een reuzenwerk op touw gezet. Het betreft niet meer of minder als de capaciteit der Rotterdamsche haven te verdubbelen. Het plan is bij den Rotterdamschen ge meenteraad ingediend om 310 Hectaren poldergrond uit te graven en tot een Waal haven te maken* Wat dit beteekent zullen onze lezers het best kunnen begrijpen als we zeggen dat het rondwandelen der kaden die deze Waal haven zullen begrenzen 1 Va uur kosten zal. Hoe Rotterdam gegroeid is kan men be grijpen, dat in het begin der zeventiende eeuw waren aangelegd de Wijnhaven, de Leuvehaven en Scheepmakershaven met Haringvliet, Blaak en Nieuwe haven. In 1700 kwam daar de Kleine Zalmhaven bij, en zoo bleef Rotterdam tot het midden der negentiende eeuw, toen de stoom reus achtige verandering in het scheepvaart verkeer bracht, en met deze een gansch nieuwe toestand voor de Rotterdamsche haven. Van 18501860 werd de aanleg ter hand genomen van de Oosterkade, Westerkade, Willemskade, Weaterhaven en Veerhaven. In 1863 begon de reusachtige arbeid, na eenige tegenspoed met zooveel succes be kroond, het uitgraven en verleggen van den Nieuwen Waterweg. Feijnoord, door bruggen over de Maas monden, moest Nieuw-Rotterdam worden. Koningshaven, Binnenhaven, Entrepot- haven en Spoorweghaven kwamen hun ruimte bieden, maar de schepen kwamen niet. En pessimisten schenen gelijk te hebben, want in 1882 werden de haven werken op Feijenoord, die 13 millioen aan de Rotterdamsche Handelsvereeniginghad- ontvingen. Toen sloot zij zich een ge- beelen dag op in haar kamertje, en weende zich eens uit. Zij wilde volstrekt naar hare ouders, maar de bruiloft kon niet meer uitgesteld worden. Allen waren al uitgenoodigd. Zij verzocht nu, dat het huwelijk zoo stil mogelijk zou voltrokken worden. En hoewel de oude Petemoei zich koninklijk verheugd had bij de ge dachte om bij haar dochter als bruids moeder te fungeeren en de smidsgezellen nog iets extra's hadden geleerd en het geheele dorp zich er een feest van ge maakt had, was men haar toch, omdat allen baar liefhadden, te wille. Alles wat voor de bruiloft gebakken was, gaf zij aan de armen, en een groot deel van de kleeren, die zij van de oude Meestersvrouw geërfd had, had zij voor de weeskinderen van het dorp pasklaar gemaakt. Die moesten onder den grooten lindeboom op versnaperingen onthaald worden. En aan de knechten beloofden zij, als het rouwjaar voorbij zou zijn, een prettig feest te geven. Naar de kerk ging zij in haar zwart Zondagskleed, en het erfstuk van Petemoei om den hals, maar toch als een echte bruid. Zij had haar aangezicht ge zalfd, om haar lieven bruidegoms wil, aan wien zij hare droefheid niet wilde op dringen. En zoo moet het ook zijn. Men behoeft geen vogelverschrikker te zijn voor anderen, al heeft men zelf ook eea rouwfloers om het hart. De kerk was stampend vol, ofschoon niemand was uit genoodigd vooral waren er vele armen en kinderen, aan wie Gondel welgedaan had, als zij hen in stilte bij ziekte of nood Had bezocht. Dö oude Predikant bleef wéér* bij zijn ouden dooptekst en sprak over den voorraad van olie, die ieder verstandig paar moest hebben wel te verstaan, geen olie om te branden of iets den gekost voor 4 millioen aan de gemeente verkocht. Maar nu keerde ook het getij. De Waterweg kwam uitstekend in orde, en in 1887 was het reeds noodig het haven complex met de Rijnhaven te vermeerderen. Toen kwam in 1895 de Maashaven. Het oude Charlois met 650 huizen, kerken, scholen en buitenplaatsen moest verplaatst worden om een der grootste bassins der wereld, 60 Hectaren groot, te leveren. Waar moeten toch de schepen vandaan komen, vraagde men zich af? Vooral ook om den aanleg in 1898 van de Katendrecht- sche haven. In 1898 werd de Parkhaven gegraven, nu zijn in aanleg de Schiehaven en de St. Jobshaven. En intusschen komen de schepen steeds meer en meer. Honderden ieder jaar meer. Schepen die steeds grooter werden in om vang en diepgang. En Rotterdam krachtig en energiek als het is, wil den wedloop volhouden tusschen meerdere en grootere schepen en meerdere en grootere havens. Het reuzenwerk bij het graven der Maas haven, waarby menigeen de handen van verbazing ineensloeg als een roekelooze onderneming, zal nu, indien, wat mogelijk is, het gemeentebestuur besluit om daar voor een bedrag van 20 millioen gulden beschikbaar te stellen, gevolgd worden door een werk vijfmaal zoo groot. Terwijl men in Antwerpen twist en kibbelt en parlesant over den „grooten doorsteek" van de Schelde, brengt Rotter dam zijn havens meer en meer in overeen stemming met de eischen van het wereld verkeer. Eere aan liet energieke Rotterdam. Een onderwijzer van Rotterdam, de heer S. de Jong, deelt in De School met den Bijbel mede dat in sommige Fracsche scholen een middel tot prikkeling van den ijver der leerlingen wordt toegepast, tot heden, althans onder ons, onbekend. Dat middel bestaat in een rondgangs- schrift in de klasse. dergelijks, maar geestesolie, zooals vreugde, vrede, geduld en zoo voort, omdat er ook in het huwelijk dure en middernachtelijke tijden konden komen. Dan ware immers een sierlijk lampje met aardsche liefde niet voldoende. Na de bruiloft kwamen er nog treuriger berichten uit de stad. De jonge meester Smid, die wat schrijven betrof, met de pen even vaardig was als met den hamer, schreef nu in plaats van zijne vrouw, die veel bij Petemoei in het achterkamertje was. De oude moester Smid had zich metterwoon in het huis van Gondel's tante gevestigd en was stil gaan leven. Hij wist tooh wel, gelijk ook zijn vrouw, dat het niet goed is dat de ouders van den man in het huis blijven wonen, al hoewel Gondel tot hare schoonouders gezegd had«Ik wil zijn zooals Ruth in het eerste kapittel vers 16 Waar gij gaat zal ik ook gaan, en waar gij blijft, daar blijf ik ook. Uw God is mijn God en uw volk is mijn volk. De dood alleen zal u en mij scheiden''. Inmiddels luidden de berichten uit de stad hoe langer hoe droeviger. Moeder werd hoe langer hoe zwakker. Koenraad was een nagel aau de doodkist zijner ouders, omdat hij al meer malen 'Zijn prinoipaal bedrogen had, en Vader telkens had moeten bijspringen. Met de Supernumarius-echtelieden ging het ook niet meer. Want mijnheer de Gemaal beklaagde zich, dat zijne vrouw hem niet beschaafd genoeg was, en hij haar niet meer in zijne kringen kon inleiden. Als zij in de komedie een stuk hoorde, wist zij niet eens de pointe, dat is zooveel als het puntje, waarop het aankwam, van het stuk te vinden, en dan moest mijnheer de Gemaal zich schamen In den grond der zaak kwam de verkoelde genegenheid echter daar vandaan, dat de bijdragen van Inplaats van hun gewone schrijfwerk, schrijven alle leerlingen der klasse op een bepaalden dag alle werk dat de rooster voor dien dag aanwijst in het omgaande schrift. De leerling wiens beurt het is, schrijft zijn naam met den datum van zijn leeftijd boven aan en begint dan zijn dagwerk. Den volgenden dag doet een andere leer ling hetzelfde, natuurlijk naar de rooster vau dien dag. Volgens mededeeling is het resultaat van zoodanig werk verrassend. De leerlingen hunkeren er naar dat het hun beurt wordt, en doen uitnemend hun best. De onderwijzer zelf krjjgt een keurig overzicht van de behandelde leerstof, en dus van de vorderingen der leerlingen, en wie recht of behoefte heeft inlichtingen te vragen, kan een gemakkelijk overzicht verkrijgen. Onze lezers herinneren zich dat in deze maand de Vredesconferentie in Den Haag zal samenkomen, en ook dat deze tweede bijeenkomst, om de talrijkheid der verga dering, Diet als de eerste in het Huis ten Bosch zal plaats hebben, maar in de oude, thans gerestaureerde Ridderzaal op het Binnenhof, waar sinds een tweetal jaren de opening der vergadering van de Staten- Generaal plaats had. Het zou kunnen gebeuren dat een bij zondere ijver de meerderheid der 250 afgevaardigden ter conferentie overviel en dat zij zich van kunstlicht bedienen wildeD. Kaarsen op koperen luchters zouden pas sende zijn in die omgeving, maar eleotrisch licht is helderder. Daarom eleetrisch licht dat op een der avonden van deze week op proef heeft gebrand en goed voldaan. Eleetrisch licht in de Ridderzaal van Willem II, Roomsoh Koning. Zoo veranderen de tijden en wij met hen! Naar een Duitsch tijdschrift meldde neemt het aantal zelfmoorden aldaar toe. Volgens de statistiek werden in 1899 op elke honderdduizend inwoners negentien zelfmoordenaars gevonden drie jaren ge- Schoonpapa spaarzamer vloeiden dan voor heen Men sprak er zelfs van om van elkander af te gaan iets, waarvan Gondel toen zij 't hoorde, hoegenaamd niets be greep. «Doen dan de stadsmensehen zoo iets wel meer", vroeg zij aan haar man, «terwijl zij toch beloofd hebben om bij elkander te blijven tot den dood toe?" Daar kwam ook het bericht, dat het laatste stuk bosohgrond van den boer van Eikenhof verkocht zoude wordeD. En wederom was het de oude Tante, die de zaak in alle stilte in orde maakte en het woud kocht. Maar om geld naar de stad te zenden, daartoe was zij niet te bewegen. «Men mag onzen God en Heer niet tegenwerken, want als men hen nu helpt, dan komen zij hun gansohe leven niet terecht. Zij moeten eerst kort en klein worden, zooals de verloren zoon". Evenwel werkte zij Gondel en haar man niet tegen, als die het tijnste meel en de beste aard appelen naar de stad zonden in de stille gedachte en vrees, dat de ouders gebrek moohten lijden. Eindelijk kwam er een hartverscheurende brief van den vader, die in weinige woorden veel meldde. Het vermogen was totaal verloren door slechte tijden en verkeerde speculatie aan de eene zijde, maar voornamelijk door een slechten streek van Koenraad, die een valschen wissel had afgegeven en nu de keu» maar had 'tussohen betalen en gevangenis. Dat had den vader geheel en al het hart ge broken. In zijn brief beschuldigde hij echter niemand en had hij het niet druk met vele menschen, maar keerde hij tot ziehzelven in en dat was verreweg het beste! Toen de oude Tante den brief ge lezen had, zeide zij lot Gondel en haren man «Zie zoo, nu kan ik naar Huis gaan, mijn gebed is verhoord, nu komt mijns broeders zoon op den rechten weg. Gondel leden telde men naar dezelfde verhouding reeds 21. Wetenschappelijk heeft men de cijfers der statistiek in verband met deze toename trachten te verklaren. Men vroeg zich af, of ook het klimaat, de geogralisohe ligging, of wel de algemeen sociale ver houdingen eene oplossing aau de hand gaven van dit treurig vraagstuk. In het algemeen zou men zoo zeggen zijn niet met wiskunstige zekerheid de oorzaken van toeneming van den zelfmoord aan te geven. Vele factoren werken soms samen om de golvingen der statistische lijnen te verklaren. Doeh dit is ongetwijfeld zeker, dat de doorgaande pessimistische richting van J onzen tijd, een gevolg mede van de Nietsehe-oultuur, alsmede de overdreven intelleetueele richting met haar overlading en zenuwachtige gejaagdheid, verderfelijk inwerken op de overtreding van het zesde wetwoord in bovengenoemden vorm en dat wel niet alleen in Duitsohland, maar ook wel in andere landen. Is het verschijnsel internationaal, niet minder zijn het de oorzaken. Oostenrijk-Hongarije. „Waarborgen voor de constitutie" zyn in sommige landen wel noodig. Hongarije wenscht zich te waarborgen tegen de mogelijkheid dat opnieuw zonder parlement het land zal worden bestuurd. De regeering heeft met het oog daarop een reeks bepalingen ontworpen die zij „waarborgen voor de constitutie" noemt en waarin bepaald wordt dat ingeval van een conflict met de kroon het geheele be stuur stil zal staan. Benoemingen zullen niet meer mogen geschieden, ook zal geen koninklijk regeeringscommissaris mogen worden aangewezen, kortom men wil de kroon van Hongarije brengen in de posi tie, die de Engelsehe kroon in het regeer- stelsel heeft. Gelukt het de regeering van de kroon de toestemming voor deze wij ziging in de constitutie, (want dat is het) te verkrygen, dan zal in Hongarije langs en Frederikik dank u voor uwe liefde. Als in de stad de nood op het hoogst is, maakt gij u dan op. Gij zoudl dat ook wel uit uzelven doen, maar dat is ook mijn laatsten wil; met datgene wat het woud waard is, met de renten, neemt gij de ouden op en wat zich nog wil laten redden van de jongen. Al het andere is in orde. Gij laat mij begraven, juist zooalsMees- terske. En haal mij nu uw vader van beneden in mijn huis". Met dezen sprak zij nog langen tijd. Zij gaf hem eene wettige aete, die inhield dat hem dat huis toebehooren zou, hetwelk later, wanneer de Heer hem kleinkinderen gaf, aan dezen zou behooren. Daarna is zij gegaan naar den predikant van het dorp, met wien zij nog allerlei zaken regelde, en toen des Zondags daarop de morgenklok luidde, en Gondel hare pleegmoeder wilde wekken, was zij ontwaakt maar ten eeuwigen leven. Eene beroerte had aan haar leven gansch stil een einde gemaakt. In de kerk heerschte eene doodelijke stilte, toen de Predikant aflas, wat zij aan armen en on- gelukkigen vermaakt had, en hoe zij niets had vergeten. Dat was zij dan, van wie men gezegd had, dat zij «een boozen blik" had. De prediker sprak daarom ook iets van een „boozen blik", een «boos oor" 6d een «boozen tong", en peinzend over 't ge beurde en gehoorde ging men daarop weder naar huis. Gondel en haar man hadden intusschen geen rust, zoolang hare ouders niet bij hen gekomen waren. Daarom noodigden zij hen uit, om hun een bezoek te brengen in het voorjaar, dat reeds na op handen was, om de huishouding hunner kinderen eens te zienzij stelden hun dat alles zoo ge makkelijk mogelijk voor; zij zouden de reis betalen en hun een goed eind weegs tegemoet reizen. (Slot volgtj.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1