No, 204. 1907. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 1 Juni. 21e Jaargang HISTORISCH Buitenlandse!! Overzieiti. CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. DE JONGE=VERWEST„ te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN 10) FEUILLETON. Het vijfde rad aan den wagen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij zien ons thans in staat gesteld aan onze lezers het heuglijke bericht te brengen dat Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoog heid den Prin9 der Nederlanden op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 12, 13 en 14 September a s een bezoek zullen brengen aan deze Provincie. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zullen Donderdag 12 Sep tember in den voormiddag te Mid delburg aankomen en van daaruit Viissingen, Zierikzee, Goes, Oost burg, Neuzen en Hulst bezoeken. Verdere bijzonderheden omtrent dit bezoek zullen uit den aard der zaak eerst later kunnen worden be kend gemaakt. 31 Mei 1907. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lokman. Onderstaand woord van mr. L. v. Andel in onze Walchersche, waarmee wij volko men instemmen, zal den jubilaris, die het „Nemini me manoipavi" (ik heb mijn vrij heid aan niemand verpand) in zijn wapen schild voert, hebben goed gedaan. Lohman verstond het woordZoo gij niet wordt als een kindeke, gij zult het Koninkrijk Gods niet ingaan. En als wij uit onze herin nering te binnen roepen, op welke kinderlijk eenvoudige wijze jhr. Lohman als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit in den kleinen kring zijner discipelen zijne colleges met gebed opende dan gaat ons hart nog open en staat het ons nog helder voor den geest, welk een machtigen invloed van dezen eenvoudigen, bescheiden Christengeleerde tot zijne leerlingen uitging. Zijn werk als politiek man is bekend. Wat dit omvat kan men nagaan als men zich slechts voorstelt, welk een gemis het zal zijn, als eens zijn scherpe figuur op het eerste bankje aan de rechterzijde der Kamer zal worden gemist. God verschuive dit oogenblik nog lang. Den omvang van den stillen arbeid voor School en Kerk door jhr. Lohman verricht kan men zich bezwaarlijk voorstellen. Geen enkel School- of Kerkbestuur dat zijn raad of hulp inriep, ging ongetroost heen. Doch nietalleen opbouwend en verdedigend, ook aanvallend en vernietigend was zijn op treden. De openbare school en haar verde digers hebben het vaak ondervonden. Alleen (Een verhaal voor het volk VAN Emil Frommel.) Gondel schreef aan haar vader den dood van de oude Meesteravrouw, en toen de boer van Eikenhof dat las, was 't hem alsof een vaste hand, die tot nog toe over hem was uitgestrekt geweest, plotseling geweken was, en hij kon 't in geen dagen kwijt worden, dat zij niet meer onder de levenden was. Meer dan een half jaar was voorbij gegaan. Toen zaten de oude Petemoeien Gondel eens op het balkon en spraken over oude tijden. Petemoei nam een bundel vlas en spoelde die langzaam op en zeide onderwijl„Hoor eens, Gondel ik heb a wat te zeggeuGondel zag haar verwonderd aan. „Ja, Gondelzoo gaat hetde eene dierbare na de andere gaat heenhoe lang ik nog bij je wezen zal, weet ik niet, maar gij hebt niets opgemerkt -„Wat dan zeide het meisje verschrikt. „Nu, dat er iemand is die u liefheeft, en wiens hart door uwe stem als door een pijl getroffen is." „Wie zou dat moeten zijn F" „Weet gij het dan niet? Die immers, die voor u naar den dokter gegaan is en die u den anjelier gegeven heeft. Zijn vader was gisteren bij mij en beeft het mii gezegd. Hij heeft aan zijn vader en moeder zijn liefde voor u medegedeeld, zooals dat een rechtgeaard kind betaamt, en zijn vader is bij mij gekomen, omdat ik uwe moeder ben, en uw vader alle rechten aan mij beeft afgestaan. Zoudt gij hem kunnen liefhebben de titel van een zijner brochures «Waarheids- en wetsverkrachting ter instandhouding van de Openbare School onmisbaar", spreekt boek- deelen. Vaak viel een schaduw op zijn levensweg ook door toedoen zijner geestverwanten. Geluk kig hij, die in zijn hart overtuigd is, er niet aan te hebben meegedaan, toen men Lohman nood zaakte den katheder aan de Vrije Universiteit, die hem lief was, te verlaten. Er moet wel veel zijn omgegaan in het hart van hen, die gemeend hebben dat prof. Lohman aan de V. U. niet kon worden gehandhaafd, toen zij bij de behandeling der Hoogeronderwijs- wet bemerkten dat de edele man geen kwaad met kwaad wilde vergelden. En waar onlangs de bekende Standaard- schrijver het rondweg erkende dat in 1894 is gedwaald, toen de a.-r. partij meende met radicale elementen te moeten samenwerken, kunnen wij volstaan met den vurigen wensch uit te spreken dat de toen geslagen klove op politiek terrein nog eens moge worden gedempt, liefst nog bij het leven onzer beide groote mannen. üe Vrijzinnige dwang. De Graafschapper vertelt van de helden daden van den Fransehen gouverneur op Madagaskar. Die durft wat aan. Men oordeele Verleden jaar verbood de vrijheidlievende socialist aan de Christelijke jongemannen- vereenigingen een gebouw te stichten, omdat de vereeniging een Christel ij ke was. Thans gaat hij verder. De volgende besluiten zijn bekend gemaakt ie. Op het geheele eiland is familie-gods dienstoefening in tegenwoordigheid van hen, die geen huisgenooten zijn, verboden. 2e. De bouw van iedere nieuwe kerk of kapel is verboden. 3e. Uitbreiding van het zendingsterrein in het nog niet gechristianiseerde deel van het land is v e r b o d e n. En 4e. Elke Christelijke vereeniging is ver boden. Ook is nog besloten, dat geen scholier tot een examen zal worden toegelaten, die niet twee jaar lang de staatsschool heeft bezocht. Deze bepaling heeft ten doel de leerlingen van de Zendingsscholen te treffen. De vertegenwoordiger der Fransche zending heelt dan ook, en natuurlijk, geprotesteerd en er op gewezen, dat ook zij den vooruitgang en de ontwikkeling der bevolking bedoelden. Gondel verbergde haar hoofd in den schoot van hare pleegmoeder. Deze nam Hare lange vlechten in de hand en speelde daarmede en zeide: „Kind 1 ik geloof dat gij bij elkander past als de eene droppel water bij de andere." „Maar bij kan geen lamme vrouw ge bruiken hebt gij hem dat niet gezegd F Ik deug niets met mijn arm." „Dat hindert niet. Daarvoor heeft hij twee armen voor drie, die sterker zijn dan uwe beide, als zij geheel gezond waren." „Maar ik kan bij U niet weg, lieve tante 1 u verlaat ik niet voor uw dood." „Dan zal ik u wat zeggen. Zie het is tooh niet zoo goed, dat gij hier alleen met- mij woont, zoo dicht bij het woud. Ik heb altijd angst voor u. Ik trek met u naar mijns vaders huis, dat is mijn laatste wensoh, en lang duurt het toeh niet meer." „Maar ik heb niets geen huwelijksgoed, dan alleen wat mij uwe liefde geeft." „Gondeldaar is voor gezorgd. Gij bezit meer dan hij. Weet gij aan wien de Eikenhof behoort F" „Ja, aan den smid van Eikenhof". „Neen, mijn kind, hij behoort aan uwe Tante en aan u. Laat ik u nu maar eens alles vertellen. Gij weet dat de oude Meesteiske uw Grootvader lief had, en hem niet heeft gekregen tot man, omdat zijne ouders het niet wilden hebben, daar zij arm was. Nu, zoo heb ik ook iemand liefgehad, en die was ook arm, en met dien wilden mijne ouders mij ook niet laten trouwen, en dat was de vader van den Bmid van Eiken hof. Die is toen de wijde wereld ingegaan, maar de Burgemeester was zijn vriend en door dien heb ik altijd berichten omtrent hem gekregen. Toen hij ten huwelijk ging heb ik hem een uitrusting doen geven. Hij is in zijn jonge jaren al Toen gaf de gouverneur dit merkwaardige antwoord Uit erken ik, gij heft de bevolking op, maar daarin ligt juist uw fout. Gij bevrijdt de inboorlingen en maakt hen tot zelfstandige menschen, maar wij behoeven geen burgers, wat wij noodig hebben, zijn arbeids krachten. Men ziet, erg vrijzinnig en erg „reac tionair,". Engeland. Wij deeluen reeds mede, dat door den „First commissioner of W-rks" in Enge land, Lewis Vernon Haroourt, een wets ontwerp bij het parlement is ingediend, strekkende tot uitbreiding van de wet op het klein-grondbezit Hij wil daardoor een klasse van arbei dende kleingrondbezitterr vormen, die on afhankelijk is van de groote grondbezitters. Om dit doel te bereiken worden de County Councils gemachtigd grond aan te koopen, en dezen aan kleine boeren te verpachten. Doch vreezende, dat de County Councils wel eens niet tot de uitvoering daarvan zouden overgaan bepaalt de wet verder dat in dit geval aan commissarissen, te benoemen door het departement van land bouw, zal worden opgedragen de taak te \ervullen die aan den County Council toe komt. Het ontwerp bevat verschillende bepalingen voor de uitvoering van dit denkbeeld, dat, naar de heer Haroourt uit eenzet, „geen liefdadigheid bedoelt", maar dat de kleine boeren in staat zal stellen tegen een behoorlijke pachtsom grond in bezit te krijgen voor niet minder dan 14 en voor niet meer dan 35 jaar. De liberale pers begroet dit ontwerp als het begin van een uitgebreide grondher- vorming; de bekende Jesse Collings be treurt het, dat de wet slechts kleine pach ters, geen grondeigenaars schept. En de conservatieve bladen noemen het ontwerp „ie onbeduidend om bij het Hoogerhuis aanstoot te wekken'*. vroeg gestorven, en hij had maar één zoon, en dat is degeen, die nu de smid van Eikenhof is. Hij woonde heel ver weg, maar hij heeft mij altijd in eere gehouden als een zoon zijner moeder. Eu toen nu uw vader volstrekt van hier wilde, heb ik en dat weet niemand dan de Burgemees ter en de smid van Eikenhof den hof gekocht, opdat die niet in vreemde handen zou vervallen, en toen heb ik den smid daarop gezet, opdat hij hier een voorbeeld van werkzaamheid en ingetogenheid zou zijD. En zie, zijn braven zoon, die zijn ouders op de handen draagt, vraagt nu om uw hand, en nu wil ik voor hem bruids- werfster en voor u bruidsmoeder wezen. Aan u behoort, als ik sterf, de geheele Eikenhof met alles wat er in is". Toen stond het meisje op en zeide „Dat is te veel voor het vijfde rad aan den wagen! Lieve tante! dat isteveel!" „Kind, laat het u toch maar welgevallen: wees gij nu maar het echte, eerste rad aan den wagen, dien onze Heer© God u thans schenkt en gebouwd heeft, en als gij het beloven wilt, doe 'tdan nu maar terstond - en meteen klopte zij aan het venster, en do jonge blonde smid trad te voorschijn en Petemoei zeide „Kom, Frederik, neem uwe bruid en breng haar naar het buis uwer ouders Zij bief de handen zegenend over het jonge paar op, en de avondzon wierp op dit schoone tafereel haar vreed zaam en vroolijk schijnsel. VII. HOE HET VIJFDE RAD HET HOOFDRAD WERD. Voor de bruiloft sehreef Gondel een langen brief aan vader en moeder, waarin zij verhaalde, hoe alles was toegegaan. Alleen mocht zij niet schrijven, dat de Eikenhof aan haar toebehoorde. Zij ver- zooht slechts om den zegen en of er niet Rusland. De Doema mag een weinig handelbaar der zijn dan haar voorgangster, zij is nog lang niet wat zij behoorde te wezen. Daar om hangt haar ook steeds het Damooles- zwaard boven het hoofd. Thans begÏDg zij weer een grooten flater door met 219 tegen 146 stemmen de motie van afkeuring over het schrikbewind te verwerpen, niettegenstaande men wist dat de Tsaar er op had gehoopt. De kadetten (eonstitutioneele democra ten) dragen van dit resultaat de schuld. Terecht werd hun door de rechterzijde verweten den moed te missen om de moor den, door de terroristen gepleegd, te ver- oordeelen. De kadetten gaven als reden, waarom zij niet vóór de motie stemden, op, dat ze heftige debatten met de soci alisten wilden vermijden. Reeds hebbeD, als gevolg daarvan eenige rechtsehe heeren den Tsaar gewezen op de onmogelijkheid, met een Doema, als de tegenwoordige, vruchtbaar werk te doen. Ze drongen aan op ontbinding van de Doema. China. Talrijke troepen worden wegens den opstand, door de proviciale Ohineesche be sturen samengetrokken in het bedreigde gebied, dat zich uitstrekt over een rayon van aanzienlijke uitgestrektheid, en waar van Kanton het middelpunt is. De bewe ging begon op 27 Mei te Wonkong, waar alle civiele en militaire autoriteiten wer den vermoord. De Yamens, zetels van de plaatselijke besturen, werden verbrand. Van den aanvaDg dus was de beweging er een van ontevredenen met het door de Chineosche onderkoning en hun onderge schikten toegepaste bestuursstelsel. Een later bericht meldde daD ook, gelijk wij deze week onder onze Telegrammen meedeelden dat de beweging gerioht was tegen het bestaande bel-stingstelsel. Ook zonder dat we nader doordringen in de techniek van het Ohineesche pompsy steem, weet men wat dat zeggen wil. Mandarijnen en ondergeschikte ambtena ren persen de bevolking, zonder mede- één van hen ter bruiloft wilde komen. Toen de brief in de stad kwam zond de vader hem naar zijn oudste dochter „Nu, dat's ook een huwelijk Dat lijkt nel op haar, een smidsgezelnu, dat goed, die kan haar helpen raderen te maken,'1 zeide snibbig en spijtig de vrouw van den Supernumerarius. Haar man kreeg ook bij toeval den brief in handen, stoof op en zeide: „Wat! hebt gij nog een zuster, en daar hebt ge mij nooit iets van gezegd F" „Ooh, zij is een stumpert, en Vader heeft haar thuis gelaten, en van haar wordt nooit gesproken", antwoordde zijne eohtgenoote. „Gij zijt toch ellendig, hardvochtig boerenvolk In plaats van zoo'n arm kind in een gesticht te brengen, laat gij haar verworken. Neenj nu zou ik uw zuster juist graag eens zien". „Ik dank je zulke praatjes van boeren volk". Wat zijt gij dan tooh Schrijvers- volk zijt gij, en als mijn vader u niet onderhouden hadt, dan hadt gij al lang moeten verhongeren." „Maak dat je weg komt,'' schreeuwde de Supernumerarius en waarschijnlijk ware het tot handtastelijkheden gekomen, wan neer de vader nietjuist was binnengekomen. Deze had al sinds Jang gemerkt, dat het met die beiden niet recht meer in het lood stond. Hij kwam nu echter alleen om zijne dochter te verzoeken bij hare zusters te komen, die beide erg ongesteld waren. Maar de dochter verontschuldigde zich, daar zij zich vóór dien avond had uitbeloofd op een partijtje, en de andere zuster het wel doen kon. Maar bij die was de vader ook al geweest, en die had zioh op denzelfden grond verontschuldigd. Toen ging de vader heeD, nam den brief mee en daeht er het zijne van, „Ja, a,ls gij Gondel hier maar hadt, die zou doogen met de armoede, die als een hard nekkige fataliteit op de bevolking rust, tot het laatste koperen muntje leeg. De begeerigheid van de belastinginners wordt natuurlijk nog verergerd door lage sala rissen en somtijds verpachting van de be lasting-opbrengst, waardoor misbruiken tot de bestaansvoorwaarden van de belasting inners worden gemaakt. Onmiddellijk na het uitbreken van den opstand te Wongkocg is van uit Swatow, de havenstad nosrd-oostelqk van Kanton, de generaal Li met een troepenmacht uit getrokken. Dat belette niet, dat enkele dagen daarna de dorpen Cheunglam en Toengchoeng werden uitgeplunderdde bewoners vluchtten naar Swatow. Om deze stad tegen alle mogelijke mogelijkheden te beschermen, werden vgp uit Kanton 1300 man troepen gezonden. Ook uit de meer noordelijk gelegen provincie Shensia werden troepen naar het tooneel van den opstand gedirigeerd. Nog steeds bleken de autoriteiten machteloos tegenover den opstand te staan. Oproerlingen namen een generaal gevangen en dwongen hem en zijn familie tot zelfmoord. De generaal zal wel een legerafdeeling bij zich gehad hebben en de vraag is gewettigd, water van deze geworden is. Ook Swatow, dat aanvankelijk gebruikt werd als operatie basis tegen de in het binnenland roovende en plunderende opstandelingen, schijnt in gevaar te verkeeren. De plaatselijke auto riteiten vroegen althans aan die te Kan ton, een kanonneerboot te zenden, waar van de bestemming dan vermoedelijk zal zijn, de rivier op te varen en daar den opstand te bestoken. Inderdaad is een boot naar Swatow vertrokken. Het jongste bericht maakt melding van een grooten slag, waarin meer dan honderd man werden gedood. Een bedenkelijk verschijnsel is, dat onte vredenen uit andere provincies zich samen trekken in het gebied rond Swatow en Kanton Dat wijst op een organisatie, al behoeft dan overigens niet veel autoriteit te worden toegekend aan de Siatvanvereeni- ging, die met haar proclamatie de Europe- wel helpen. U w beste kind hebt gij ver- stooten en van u weggedaan", klonk een stem daar binnen. Zijn beide overige meisjes lagen sinds drie dagen in een harde koorts. Zij hadden bij het verlaten van een danspartij, die ze mee hadden gemaakt, een zware koude gevat. De dokter trok de schouders op, en wist niet waar het heen wilde. In hun koortsijlen waren de arme meisjes altijd tehuis op Eikenhof. Zij spraken van den lindeboom en den put, van het woud, van Meesterske en van de kerk. Dan zagen ze weer Gondel in bruids tooi trekken naar de kerk. Het was haar ouders wonder om het hart, als deze kin deren, zonder het te weten, hun alles van vroeger weder voor den geest riepen. Het verloop der krankheid was snel. Op den zevenden dag legde de ééne, op den ne genden de andere het gloeiende hoofd ter ruste neer. Den dood hadden de echtelieden neg niet in hunne woning gehad. Nu was hij binnengekomen om opeens twee kin deren mee te nemen. De boer van Eiken hof had nacht en dag aan de sponde der kranken gezeten, en wat daar in hem was omgegaan, beschrijft geen pen. Hij was tien jaren ouder geworden in nog minder dan tien dagen. Da schoonzoons zorgden voor de begrafenis. Een predikant ging niet mee, dat was overbodig, maar zij hadden een quartet besteld, die .een lied zouden zingen over het scheiden en sterven. Dat ging ook al weer heel anders toe dan te huis. In de zwarte lijkkoets alleen rijden, zonder zijn vrouw, alleen met de schoon zoons geen liefhebbende handen, die de lijkbaar droegen, maar koude vreemde lieden aan alle kanten {Wordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1