Kerknieuws, Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Volgens een bericht uit Tabriz hebben ruiters van den stam der Celebriërs een plotselingen aanval gedaan op de vertegen woordiging daar, en wel op bevel van den Sjah. Daarbij zouden 200 personen gedood of gekwetst zijn, o.a. zes leden der Nationale Vergadering. Dat nieuws heeft te Teheran ontzaglijke opwinding teweeggebracht. Een groote volksmenigte verzamelde zich voor het gebouw der Nationale Vergadering en wei gerde, de leden te laten vertrekken. De menigte eischte de terdoodbrenging, nog vóór het aanbreken van den volgenden dag, van Rahim kan, het hoofd van den stam der Celebiërs. Daarop zond de Nationale Vergadering een deputatie naar den Sjah, om te be raadslagen over den toestand. De vorst deelde aan de depntalie mede, dat hij totaal niets afwist van de bedoelingen van den stam. Toen de deputatie met deze boodschap terugkwam, ontstond in de Nationale Ver gadering groote verontwaardiging en het gepeupel begon oproerige taal te uiten. Zondag zullen de bazaars gesloten zijn. De toestand is kritiek, en men verwacht troe belen. Het gerucht gaat dat aan de lijf wacht van den Sjah scherpe patronen zyn uitgereikt. Ook in het Perzisch gouvernement Loe ristan hebben op talrijke plaatsen plunde ringen plaats gehad. In de Nationale Vergadering werd over deze wandaden geïnterpelleerd men kreeg van den minis ter van binnenlandsohe zaken ten ant woord, dat troepen werden gezonden om de orde te herstellen. De afgevaardigden waren met dit antwoord niet tevreden en spraken de verdeuking uit, dat de plun deringen met medeweten van de regeering waren geschied. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland, M. Jonge- breur te Venendaal. Aangenomen naar Jorwerd door dr.C.H. Ris Lambers te Haaksbergen. Bsdankt voor Zaandijk door G. D. Goed huis te Boogkarspel. De NederduUsch Hervormde Kerk van Zuid-Afrika. Men schrijft ons uit Pretoria Er heersoht in Holland zeer veel onkunde over de Nederduitsoh Hervormde Kerk in Transvaal, zoowel wat hare grootte als haar oorsprong aangaat. Hoe groot zij is, geeft u bijgaande statistiek te kennen. Zij is verder de oudste kerk in Transvaal, bekend als de staatskerk bij de grondwet van 1858. Zij heeft tot 1877 al hare leeraren gehad uit Holland, te weten d.i. D. van der Hoff, G. W- Smith, N. J. van War- melo en W. Begeman sedert 1886 d.i. M J. Goddefroy, Jao. van Belkum, prof. dr. P. J. Muller, L. E. Brandt en P. van Drimmelen, die nog werken in haar middeD benevens de predikanten ds. C. W. du Toit, A. Murray Jr., P. W. Ennes en F. S. du Toit. Hare lidmaten zijn meestal de oude voortrekkers en hunne nakome lingen, en hier en daar Hollanders, later g< komen. Ziehier de statistiek Pretoria 2700 zielen, 1300 lidmaten Klerksdorp 958 z., 424 1.Potchefstroom 3160 z., 1600 1.Johannesburg 1265 z., 650 1.; Rustenburg 2000 z., 11001.Mid delburg 1390 z., 700 1.Waterberg 649 z., 316 1.; Heidelberg 2046 z, 1010 1.; Er- melo 350 z., 135 1.Makwassie 1348 z., 637 1.; Volksrust 544 z, 275 1.Lijden burg 210 z., 100 1.Standerton 2343 z., 1108 1.; Pietersburg 1700 z., 7001.Krn- gersdorp 700 z374 1.Venterskroon 173 z., 156 1.Marioo 1012 z., 700 1.Lich- tenburg 650 z., 325 I.Ventprsdorp 1100 z., 525 1.Vrede 86 z.,46 1. Totaal 25,384 zieleD, 12,181 lidmateD. N.3. Onder zielental is te verstaan mannen, vrouwen en kinderenonder lidmaten zij die aan het at ondmaal kunnen deelnemen. Geref. Kerken. Beroepen te Charloi8 D. Hogenbirk te Nederhorst den Berg. Op voordrachten ter benoeming van ouderwijzere by het lager onderwijs te Rotterdam komen voor de heeren W. H. Balkerstein te Terneuzen en J. Hollaar te Middelburg. Krulningen. De heer A. Boot, hoofd der Chr. School alhier, nam zyne benoe ming aan tot hoofd der met 1 Sept. te openen Chr. School te Groningen, wes halve h;i bedankte voor Leiden. Kloetinge. Benoemd tot onderwijzer alhier de heer J. W. A. VermeuleD te Colijnsplaat met 4 stemmen, tegen 3 op dhr. Ruisaard te Goes. De voordracht voor onderwijzeres bestaat uit de dames J. H. ten Napel te Rilland, J. C. v. Nieuwen- huijze te Waarde enJ. Kruijs Voorberge te Driewegen. UIT DE PROVINCIE. Ooze MLddelbnrgsche corresp. schrijft Het zal a.8. Zaterdag, 1 Juni, een kwart eeuw geleden zijn dat de eerste tram in Zeeland, die tusschen Middelburg en Vlis singen, zijn dienst aanviDg. Sints dien tijd zijn ook andere deelen van Zeeland in het geno van zoodanig vervoer- midde gekomen en meerdere zien er reik halzend naar uit. In onze, door breede stroomen door- anoden en door 'n weinig talrijke bevolking b-woonde provincie, gaat van onds de communicatie bezwaarlijk. Toch moet erkend worden dat de spoor trein, die het hart van onze provincie door snijdt, en nu langzamerhand gecompleteerd wordt door tramlijnen, den toestand onein dig veel heeft verbeterd. De vele passagiers die nu in spoor of tram dagelijks door onze provincie op geriefelijke wijze snorren, zullen zioh het lijden en de ontberingen hunner vaderen die Gorishoek en het Sloe passeeren moes ten bezwaarlijk meer kunnen voorstellen. De postkar en de diligence maakten plaats voor spoor en tram, en we verlangen ze niet terug. Middelburg. Bij den slager Frederiks wonende aan de Kraanpoort alhier, is gisteren door de politie in beslag genomen een kalf en een partijtje vleesob, door den keurmeester Jongepier werd gecon stateerd dat het kalf zijn natuurlijken dood was gestorven en alzoo ten zeerste onge schikt was voor de consumptie, terwijl ook het andere vleesoh bedorven was, tegen den slager is proces-verbaal opge maakt en het vleesoh vernietigd. Vlissingen. De 2e luitenant N. Sieperda van het 3e reg. inf. alhier wordt op verzoek overgeplaatst bij het 9e reg. inf. Ie Leeuwarden. Vlissingen. De korporaal-fourier Marijs van het 4e bat. alhier is met ingang van 1 Juni bevorderd tot sergeant en wordt dan overgeplaatst van de le naar de 3e compagnie alhier. Brulnisse Zaterdagnacht, tijdens een hevig onweer, sloeg de bliksem midden in 't dorp in de bakkerij van G. de W. Eenige pannen werden van het dak geslagen en in de achterkamer werd eenige schade aange richt. Op een zolder, waar de bakker sliep, die echter voor het onweder was opgestaan, werd het hout in de bedstede versplinterd, zonder dat aan bed of toebehooren schade werd veroorzaakt. In een landbouwers woning van L. v. S. werd nog een gat in den zolder geslagen eu vatte 'thehang vuur; met een emmer water werd door den be woner het begin van brand gebluscht. Borsselen. Zaterdagnacht is alhier in esne weide, gelegen op 10 minuten afstand van het dorp, eene kalfdragende koe door het hemelvuur gedood. Het dierlagZondag- morgen levenloos bij eene rij perkoenen waaraan ijzerdraad was gespannen. Een aantal palen waTen gespleten. Oud-Vossemeer. Zaterdag is, na eene oproeping daartoe door de heeren F. J. Ampt, G. M. v. d. Ende, C. W. Snijder, M. A. Vermet en F. W. O. Wiskerke, eeiie vergadering gehouden tot oprichting van eene afdeeling van het «Groene Kruis". De heer M. A. Vermet, arts, stelde in een populaire rede doel en werking in het licht. Onweer. Zondag sloeg te Gendringen de bliksem in de woning van den arbeider Visser door den schoorsteen naar binnen, is door de muur heen in de woning er naast gekomen en heeft daar een meisje getroffen. Het meisje werd met brand wonden overdekt, doch blijft behouden. De sporen zyn over het gansche lichaam duidelijk zichtbaar. Te Wijk bij Heusden werden de toren en eene woning door den bliksem getroffan, die eenige schade veroorzaakte, vooral aan den toren. Te Aalburg werd eene koe door den bliksem gedoodin Genderen de land bouwerswoning van J. Branderhorst ge troffan, die geheel afbrandde. De bewo ners lagen nog te bed, zoodat weinig kon worden gered. Te Rotterdam en om streken was 't onweer Zaterdagnacht het ergst. Het meest hadden te ljjden een aantal ijzeren palen, waaraan de boven- geleidingen der electrische tram verbonden zijn. Uit verschillende van deze sloegen vonken en enkele personen bekwamen bij aanraking lichte brandwonden. Aan den Zuidhoek te Oud-Charlois sloeg de bliksem gelijktijdig in bij twee landbouwers, waar hy brand in de woonkamers veroorzaakte, die door de bewoners zelf gebluscht werd. Ook werd daar een paard in de weide doodgeslagen. Mede werden daar zoven telegraafpalen omver geworpen. Zoowel op de telegraaf- als op de telephooulijnen ontstonden heel wat storingen. Verder sloeg de bliksem in een pand in de Raam straat, waar een stuk van het dak werd opgelicht en op straat geworpen. In de Raephorststraat slopg de bliksem in bij een broodbakker. In de Zwaanshals en de Lange Torenstraat sloeg de bliksem mede in verschillende telephoonpalen, waardoor de lijnen afsmolten. Te Berkel sloeg de bliksem in een boerderij die geheel afbrandde. Door den M. v. O. is bepaald dat de miliciens, in het genot van groot verlof by hun ontslag uit den dienst, hun uniform moeten inleveren. Op 29 en 30 Mei a.s. wordt onder leiding van den Kolonel Buhlmau in de omstreken van Bergen op Zoom eene kaderoefening gehouden, waaraan zal wor den deelgenomen door den luit-kol. Mans- feldt, den majoor Hemmes en de kapiteins Niesten, Van Weeren, Vermande en Lien- dera, allen van het 3e reg. inf., benevens door 2 officieren van het 3e reg. Veld- Artillerie. Het reeds enkele dagen geleden om vatte voornemen tot oprichting eener coö peratieve sigarenfabriek der uitgesloten tabaksbewerkers te Eindhoven, heeft thans vasten vorm gekregen. De oprichting eener zoodanige fabriek is vastgesteld en reeds is eene oproeping gedaan voor ge gadigden naar de betrekking van directeur. Zaterdagavond is te Rotterdam ge arresteerd de 26-jarige brievenbesteller O., die uit een brief, bestemd voor eene dame, wonende aan den Stationsweg, een lü- rittenboekje RotterdamDordrecht had ontvreemd en te gelde gemaakt. Het boekje werd in beslag genomen toen een reiziger er gebruik van wilde maken, waardoor de diefstal uilkwam, wat totdearrestatieleidde. Van je familie moet je hel hebben De aannemer V. te Haarlem had uit medelijden een neef in dienst genomeD, Z. genaamd, die pas uit de gevangenis kwam en die liever lui is dan moe en bovendien veel houdt van een borrel. Wel haalde hij zijn loon, doch werken deed hij niet, vandaar dat de heer V. hem daar over Zaterdagmiddag in de Houtstraat een aanmerking maakte. Z. werd daardoor woedend, sloeg den heer V. met een hamer op het hoofd en beet hem bovendien in duim en been. De heer V. is naar het ziekenhuis gebracht en tegen Z. is proces verbaal opgemaakt. Een brandspuit-oefeninq. Men schrijft uit Hindelopen aan de Leeuw. Courant: Zaterdagavond omstreeks 7 uur. De gewone jaarlijksche oefening met de brandspuit zal plaats hebben. Dat is in een plaatsje als Hindeloopen een gewichiige gebeurtenis, opgeluisterd als ze wordt door brandmeesters met sierlijke staffen als teeken hunner waardigheid ea signaalhoreus, welker getoeter bewijst, dat alle hens op dek zijn. Bovendien ze stelt de jeugd in de gelegenheid gratis koude douches te bekomen en proeven van kor daatheid te geven door te toonen, dat het natte element niet wordt gevreesd. De spuit komt voor. Men houdt appél. «Present 1" «Present«Wel spuiten, maar voor een kwartje!" (Het gewone tarief voor één uur dienst is 15 oents.) Het blijkt, dat meerdere spuitgasten het gevoelen van den laatsten spreker deelen. En, als er door den opperbrandmeester op gewezen wordt dat althans voor de/.en keer geen verandering kan plaats hebhe. verklaart zioh nochtans de grootste heliï der brandweermaunen solidair met den voorsteller. Gevolgen de spuit rukt in, de goed-gezinde spuitgasten ontvangen hun 15 oents, de anderen protesteeren, de jongens missen hun koude stortbaden en de moeders de natte pakken van d'r kroost. In ons oude stadje nog nooit zoo iets beleefd een werkstaking. De minister van Oorlog, generaal Ridder van Rappard, die zooais men weet aan een maaglijden sukkelend is, werd heden in een der zieken verplegingen te Amsterdam geopereerd. De operatie is uitstekend gelukt en is de toestand van den patient zeer gunstig. Uit de S. D. A. P. Het Volk deelt mede, dat de heer Gorter zich uit de mondelinge propaganda heeft terugge trokken en dat hij tevens bedankt heeft voor de benoeming tot lid der program- herzieningscommissie. De onderwijzer K. te Paterswolde, die, zooals wij hebben gemeld, te Assen in hechtenis was genomen naar aanleiding van eene beweerde mishandeling met doodelijken afloop van een zijner leerlin gen, is weer in vrijheid gesteld. Een vissoher te Oijen heeft op de Maas een steur gevangen van pl. m. 150 kilo's. Het kolossale dier heeft veel be kijks, daar het hoogst zeldzaam is, dat deze dieren zoo hoog de rivier opkomen. Men meldt uit Delft Sedert eenige dagen doen zioh hier ter stede vrij veel gevallen van typhus voor, die over het algemeen van goedaardig karakter zijn, maar niettemin toch reeds den dood ten gevolge hadden. Men lieeft de bron van besmetliag gevonden bij een melkboer, die, onbewust, met sleeht water spoelde, maar zieh thans bij de waterleiding deed aansluiten. Twee bewoners van Watergraafs meer begaven zich gistermiddag per rij wiel naar de nieuwe Ooslerbegraafplaats, waar zij eenigen tijd vertoefden. Toen zij huis waarts wilden gaan, miste een hunner zijn fiets. De ander, die op zijn wiel huiswaarts ging, haalde daarbij den dader van den diefstal, op het wiel van zijn vriend gezeten, in. Onmiddellijk maakte hij jacht op hem, maar toen de onbekende zag dat hij niet ontsnappen kon, liet hij op den Ringdijk de gestolen flets in den steek, sprong te water, zwom naar den overkant en wist «ieh spoedig uit do voeten te maken. Aan de boterfabriek te Nijmegen zou een 30-jarige stoker een flesch vloei baar koolzuur brengen in de ijsmachine, welk werk geregeld door hem werd ver richt. Op eenmaal sprong de flssch en werd de stoker zoo ern9tig getroffen, dat hij op de plsats dood bleef. Ook de hulpstoker en de fabrieksknecht werden zwaar verw. nd. Te Beegden is een l'/ï jarig meisje door een rijtuig overreden en gedood. Het lijk van den op Zaterdag vóór Pink steren overboord geslagen 19-jarigen ser geant Ba>-, van de Brielsche torpeslisten, is niet ver van de plaats waar hij verdronk, gewonden en naar Den Briel gevoerd, waar hy met militaire plechtigheid begra ven werd. Te Scheemdermeer is gisteren het tweejarig kind van een schip- por in het Winschoterdiep gevallen en verdronken. Te Muntendam geraakte' een 30 jarige arbeider die bezig was met zandvlotten onder de zwaarbeladen kar,die hein over het hoofd reed. De ongelukkige stierf eenige oogenblikkeo later. Hij laat een vrouw met drie jeugdige kinderen achter. De staking in het Noorden. Omtrent de werkstaking te Flnsterwolde schryft de Prov. Gron. Crt.Do toestand wordt al meer gespannen. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed de landbouwer K. Huisman per rywiel naar zyne behui zing in den Finsterwoldepolder. Onderweg was een staaldraad ter hoogte van onge veer 35 cM. over den weg gespannen, doch de heer H. kwam er oDgedeerd over. Onmiddollijk daarop regende 't keisteenen. Er hadden zich by en laDgs den weg meerdere personen verdekt opgesteld, die maar steeds met keien wierpen. Een eind verder weer een regen van keien, doch letsel kreeg de heer H. niet. Kort nadat hy zich ter ruste had begeven, werden vier glasruiten in zijne behuizing inge worpen. Er was niemand te ontdekken, noch onderweg, noch by de behuizing, Bij den burgemeester van Finsterwolde is eene klacht ingediend. Een ruim 70- jarig landbouwer te Finsterwold ia ten gevolge der staking „heelemaal alleen". Geen knecht, geen meid, geen arbeider of arbeidersvrouw, om wat ook voor hem te doen. De man ziet zich genoodzaakt het middagmaal bij een burger te gaan ge bruiken. Vooral het melken der boeien geeft groote drukte en ellende. Het lykt of de tijd der hand- en spandiensten terug gekomen ia. Hier komt de vrouw van een ambachtsman, daar een familielid, boen n dochter, of een goede kennis het karwei opknappen, enz. Een voorbarig veldivachter. Onze Bossche correspondent meldt ons: Tegen een huisvader op een dorp in den omtrek, die de komst van een kleinen wereld burger verwaohtte, werd door den dorps veldwachter proees-veibaal opgemaakt, omdat hij verzuimd had op den bepaalden tijd aangifte te doen van... den jonggeborene. De eerzame huisvader, die eerst dacht, dat de man der wet niet wel bij het hoofd was, zei niets, doch toen hij bemerkte, dat het den veldwachter ernst was, deed hij alle mogelijke moeite hem aan het verstand te brengen, dat hij of zij (dat wist hij nog niet) nog zijn of haar intrede op het wereld- tooneel moet doen. Dooh de veldwachter liet zieh niet köpenicken, nog minder met zieh spotten. Toen bleef den plichtvergeten huisvader niets anders over dan moeder de vrouw to roepen, die nader de ver klaring van haar echtvriend bevestigde. Zoo had een a.s. wereldburger den veld wachter van !:ct dorp reeds parten gespeeld nog vóór zijn geboorte. ilsb.j Men schrijft ons uit Gendringen Met het inrekenen van het jongmenseh Holtkamp, uil Emmerik, die hierWoeDs- dag valsehe bankbiljetten uitgaf, schijnt men een goede vangst gedaan te hebben. Zijne ouders te Emmerik schijnen ernstige medepliohlingen te zijn, want ook zjj zijn beiden gearresteerd. Reeds lang werd de familie te Emmerik verdacht op oneerlijke wijze aau geld te komen. Door de politie aldaar zijn nu reeds 28 valsehe biljetten opgespoord, die in kleine Duitsehe plaatsjes aan de Hollandsehe grens zijn in omloop gebracht en men vreest dat nog vele zullen volgen. Het is der Emmeriksche politie nog niet gelukt op te sporen waar de biljetten vervaardigd worden men meent eenig spoor te hebbeD, dat dit in Neuren berg zou geschieden. Zekerheid bestaat echter nog niet. (N. R. Ct.) Zaterdag is te Chicago in een der vleeschfabrieken der firma Armour het ammoniak-reservoir van een koelmachine gesprongen. In deontsnappendeammoniak- dampen zyn 6 menschen, 1000 schapen en 200 stuks groot vee gestikt12 andere lieden werden in halfbedwelmden staat naar buiten gesleepthun toestand is zor gelijk. Bij een ernstig ongeluk met een rijtuig te Grantham zijn niet minder dan 6 slacht offers gevallen. Drie waren onmiddelijk dooddrie anderen bekwamen ernstige verwondingen, zoodat voor hun leven ge vreesd woidt. Terwijl het zesjarig dochtertje van een herbergierster t9 Le Mans een oogen- blik alleen in huis was, wist zij een tLsch wijn te bemachtigen. De kleine dronk zooveel van den inhoud, dat ze dronken op den grond neerviel. Kort daarop kwam de moeder thuis. Een dokter werd on middellijk gehaald. Zijn hulp was evenwel tevergeefs. Na eenige uren is de kleine overleden. Een vroolijke soldatengrap wordt uit St. Petersburg gemeld. De overste zou het bataljon inspeoteeren. Daar in dezen tijd proefnemingen gedaan werden, of voet- lappen of kousen voor de manschappen bij lange marschen de voorkeur verdienen, had men een deel der soldaten met voet- lappen, een ander deel met kousen uitge rust. De overste wilde nu van de luitenants onder andere nauwkeurig weteD, wie van de soldaten voetiappen, wie kousen aan had? Dat wist men en men moest zich daarop voorbereiden, daar de overste zich van de waarheid overtuigen zou. De dag brak aan Onrust op de gezichten der Mars- zonen. En zooals niet andera te wachten was menigmaal waren de opgaven van de luitenants juist, óf voetlappen óf kousen, meestal was het verkeerd, wat altyd een hevig gevloek veroorzaakte. Alloen een jonge luitenant wachtte het examen met de grootste rust af. De overste komt, vraagt, op een man wijzendWat heeft die daar aau zijn voeten? «Voetlappen", antwoordde de officier dapper. Een schoen uittrekken 1 be^al de overste. Eo ziet het komt uit. Wat hoeft die voor voetbekleeoing «Kousen", klinkt het antwoord. Wederom is het juist. En zoo gaat bet vragen nog ecu tijdje voort. Steeds het goede antwoord, zooals bevestigd werd, doordat de soldaten een laars uittrokken. De overste sprak zijn groote voldoening uit over den officier. Na de inspectie bestormden hem zijn kame- radeu met vragen, hoe hij het aangelegd had, alles zoo nauwkeurig te weten. Niets eenvoudiger dan dat, zeide hij. «Ik hob mijne sectie bevolen aan deu linkervoet voetlappen, aan den rechter kousen aan te trekken, en volgens mijn antwoord hetzij de een, hetzij de andere laars uit te trekken Te Wiesbaden heerseht een schrikke lijke rupsenplaag. Waar men ook wandelt, komt men ze legen. Als men in de bos- sohen een eikenboom passeert loopt men gevaar onder de rupsen, die aan duDne draden vau ieder takje neerhangen, be dolven te worden. Het blad wordt opge vreten nog voor het tot vollen wasdom is gekomen. De sooialistisohe bond in het depar tement der Loire, waarvan minister Briand lid is en die hem naar de Kamer heeft gezonden, heeft Zondag beraadslaagd over de uitstooting van den minister, wiens op treden bij vele mede-leden ergernis had gewekt. De vrienden die de heer Briand altijd nog heeft, hebben het echter ge wonnen een motie tot uitzetting werd met 58 tegen 18 stemmen verworpeD. Het Duitsehe zeDdingsstation Limchou bij Pakhoi aan de golf van Tonkin is door Chineesch gepeupel verwoest. De zende lingen hebben bescherming gezocht bij de plaatselijke overheid. Een Duitsehe en een Britsche kanonneerboot zijn naar Pakhoi vertrokken. Te Barmen zijn Zaterdag duizend georganiseerde slotenmakers uitgesloten, op 1 Juni zuilen nog 2500 niet-georga- niseerden wordeu uilgesloten en daar na burige werkgeversvereenigingen aan de beweging hun steun hebben toegezegd, verwacht men dat binnenkort, tenzij de arbeidsgeschillen spoedig worden bijgelegd, vijftien duizend man op straat zuilen staan. De vernuftige geest der Fransehen heeft als nieuwste propagandamiddel een betooging door briefkaarten bedacht. Op Zaterdag 8 Juni zullen uit alle hoeken en gaten van Frankrijk 400,000 briefkaarten naar Dubost, den voorzitter van den Senaat, op de post gedaan worden, waarin de spoorwegbeambten aannringen op een spoe dige beslissing van den Senaat ten aanzien van het wetsontwerp van Bertheau, dal in December 1897 voor het eerst in de Kamer behandeld en sedert jaar en dag bij den Senaat aanhangig is. Dit wets ontwerp heeft de invoering van pensioenen vooi' oude spoorwegbeambten ten doel. De briefkaarten zijn kant en klaar ge drukt met een locomotief als zinnebeeld en een open ruimte voor de onderteeke- ning. Tezelfdertijd zullen op 8 Juni in heel Frankrijk, Algiers, Tunis en de ko loniën vergaderingen tot toelichting van deu eiseb der beambten gehouden worden. De wijncrisis in Z.-Frankrijk. Aan de meeting der wijnbouwers te Carcas sonne, werd door lU millioen personen deelgenomen, waaronder ongeveer 100 000 vrouwen. Naast de groote tribune was een guillotine opgesteld, met het opschrift Dood aan de vervalsehers". De overheid liet het congres volkomen vrijheid van handelen. Een motie werd aangenomen, waarin het congres zijn afkeuring uitsprak over de maatregelen door de regeering genomen, die het geheel en al onvoldoende vond. In Canet werden de geleidingen der electrische trams vernield, omdat de di rectie, voor de wijnbouwers, die ter mee ting optogen, een verminderd tarief toe te staan. Te Woinolow, in Galicië, is een Roe- (heen8oh landheer door Jong-Roethenen doodgeslagen, omdat hij op een Pool bad gestemd. Bij Rudolfsgnad, Hongarije, heeft de Donau de dammen overstroomd en een groote uitgestrektheid van dit vooral door Duitschers bewoonde dorp onder water ge zet. Er zijn 260 huizen ingestort, maar de bewoners zijn gered. Een Bulgaarsch-Grieksch incident. Vrijdagavond heeft de derde comman dant van het Buigaarsche stoomschip „Bulgarië", dat zich thans in de hit/en van Ibraëus bevindt, een Grieksch sjouwer doodelijk gewond. De havenarbeiders wil den bet vaartuig daarop aanvallen, dat door de politie beschermd moest worden. De Grieksche regeering heeft den Bul- gaarschen agent do uitlevering van den commandant gevraagdwat dan ook ge- sshiedde. Er is onmiddellijk een enquête ingesteld. De toestand van den gewonde is hopeloos. Er zullen uit Konstantinopel vier ingenieurs vertrekken, om oproetingen te doen voor den spoorweg tusschen Eregli en Adani, een voortzetting van heteersle stuk van den spoorweg die te Bagd,.d moet eindigen. Het Turkschc blad Sabaih is bij dit bericht in geestdrift geraakt over de roemrijke regeering des Sultans, onder wien dit groote werk volvoerd wordt. Men zal nu den spoorweg door het Tauras- gebergte heenvoeren. Wanneer men deze groote hindernis achter den rug heeft, komeu nog tusschen Adanaen Mesopotamia andere moeilijke streken die groote kunst werken noodig zullen maken. Maar is de groote spoorweg eenmaal voltooid, dan zal, zegt de eiabaih, de Ottomaansche beschaving onder een groot beheerscher deu grootsten stap vooruit hebben gedaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2