Juffrouw! W ederom Heoron* en Jongeheeren-Costumes een Heerenhuis. Rijks Roogeie Burgerschool De grootste sorteering s aan de laagste prijzen!! A. PLUIJMERS. Opeabare Ver&ooplngea. Afloop Verkoopingea, enz. fiJvertentiën. Goedkoopst Kleedlngmagazp too A. PLD1JHERS. landbouwersI UIT m PERS. Middelburg. Donderdagavond werd door notaris Van Nimwegen publiek ge veild le. een huis Vlasmarkt. Kooper de heer M. I. de Groot, voor f2483 j 2e. id. Korte Breentraat, dhr, A. Jongepicr, voor üarktberiGhten. Ingezonden Stukken. Geve die God te ervaren 1 „die eene aankomende Meid Firma Wed. J. G. HEIJKAM- GOES. MASSEE. Magazijn „Groenendraak". wachtende een groote sorteering vóór- en terugwaarts werkende VERBETERDE SINGER NAAIMACHINES. eene Dienstbode Pantalons, Kinderpakjes, Werkgoederen, Sporthemden, Boezeroenen, Hoeden en Petten, Fronts, Dassen, Manchetten, Stroohoeden, enz. enz. NO Zichtzenoingen buiten de stad franco. Wederverkoopers O. genieten rabat. Uitstekend adres voor buitenmenschen, die van kleeding willen veranderen. De vissoher Klanke uit Hela moet op Pinkster-Maandag twee personen, den koopman Sohimmelpfeng en diens vrouw, uit Koningsbergen, van Hela naarZoppot brengen per kotter. Halverwege werd de boot in de golf van Danzig overvallen door een zwaren storm en sloeg om. Des schip pers schoonvader en zijn tienjarige zoon sloegen dadelijk overboord en verdronken. Gisteren is de kotter onderste boven drij vende gevonden, met den schipper op de kiel zittend, ia deerniswaardigen toestand. In de kajuit vond men de lijken van de beide passagiers en van den tweeden, achtjarigen zoon des schippers. Een bende van 25 gewapende per sonen overviel het postkantoor te Obve- chowo, 10 K.M. van Petersburg verwijderd. De roovers doodden een gendarme en een wachter. Toen hulp kwam opdagen namen zij de vlucht met medeneming van de kas. In Perzië is openlijk een revolutie uitgebroken. In de stad Sjirah heerscht volslagen, anarchiein Resjt beschoten de revolutionairen de douane- en de telegraaf kantoren. De broeder van den Sjah heeft zich aan het hoofd der troepen gesteld en zet de nomadenstammen tegen de opstan delingen aan. Alle Belgische beambten bij de postadministratie werden uit hun be trekkingen ontslagen. Een met zeer veel zorg voorbereide inbraak is gepleegd in het magazijn van de juwelierster mevr. Lemonnier te Parijs, welk magazijn zich bevind in de winkel galerij van het Palais-Royal. Baast het magazijn stond een winkelhuis ledig, dat gehuurd werd door een man die zieh Char les Dunka noemde en zeide dat hij er een speelgeedmagazijn zou vestigen. Hij tee- kende het huurcontract, betaalde een ter mijn van de huur en betrok het huis met nog een man, dien hij voor zijn bediende uitgaf. Patroon en bediende schenen te zamen het magazijn in te richten, want de volgende dagen hoorde men er timmeren en zagen, wat echter niemands achterdocht opwekte. De juwelierster, mevr. Lemonnier, ging Zaterdagavond, na het sluiten van haar magazijn, naar haar familie in den omtrek van Parijs, waar zij tot Dinsdagmorgen blijven zou en zij liet haar winkeljuffrouw en haar dienstbode in het magazijn achter. Zondag gingen dezen den geheclen dag uit. De portierster hoorde Zondagvoormid dag nog hamerslagen in den winkel van Dunka, maar tegen 12 uur hielden deze op en even later ging Dunka toen uit, met een reistaseh in de hand. Eenige uren daarna verliet zijn bediende even eens het huis. De winkeljuffrouw en de dienstbode van mevr. Lemonnier kwa men Zondagavond terug en bemerkten niets verdachts in het magazijn. Eerst Maandagmorgen, toen zij er bij daglicht inkwamen, zagen zij tot haar groote ont steltenis, dat er een gat gemaakt was in den muur die het magazijn van den winkel van Dunka scheidt, een gat, juist groot genoeg om een volwassen mensch door te laten. In het magazijn waren de ruiten der glazen kasten met diamanten en andere kostbaarheden uitgesneden en deze kasten geheel geledigd. Mevr. Lemonnier, die telegrafisch ontboden werd, constateerde dat er voor een waarde van 100,000 fr. verdwenen is. Men wanhoopt er aan of het nog mogelijk zal zijn de dieven te achterhalen, daar deze bijna een dag den tijd gehad hebben om zich uit de voeten te maken eer de misdaad werd ontdekt. Petrof, de gewonde bommenmaker uit de Rue du Jura te Parijs, is nu buiten gevaar, maar zal nog eenigen tijd in het ziekenhuis verpleegd moeten worden. Tegen Petrof en zijn vriend Siepner zijn bevelen tot aanhouding uitgevaardigd twee anderen, Karpenko en Selsenef, wor den in verzekerde bewaring gehouden, maar de modiste Ita Boehenkofsky is weer iu vrijheid gesteld. Siepner is nog steeds zoek. De beschuldigden zullen vervolgd worden wegens het vervaardigen en het verbergen van ontplofïingsmiddelen. 'tWil in Midden-Amerika maar niet rustig worden. Nu is in San Salvador, de republiek die Honduras geholpen heeft in den kamp tegen Nicaragua (zonder suoees evenwel) weer een revolutie uitgebroken. De leider en verwekker er van is de vroegere vice-president der Republiek en minister van binneniandsohe zaken, dr. Prudeneio Alfara. Ondertussehen staat men te San Salvador, de hoofdstad, voor een vreemd geval. Een vroegere candidaat voor het presidentschap, sennor Barahona, die later tot gevangenisstraf veroordeeld werd, is in zijn cel in de gevangenis dood gevonden met kogelwonden in zijn hoofd en andere liohaamsdeelen. Hij schijnt in koelen bloede vermoord te zijn. Te Clacton in Georgië deed de menig te Dinsdagavond een aanval op het huis van een neger Sam Padgett, wiens zoon Fiein een blanke vrouw mishandeld had. De menigte kreeg verlof het huis te door zoeken, maar plotseling werden er van binnen schoten gelost,waardoor een blanke gedood werd en vier gewond. De menigte echoot terug en Sam Padgett en diens dochter werden gedood, eenige andere ge wond. Toen Padgett's vrouw en zijn zoon naa*L gevangenis werden overgebracht, werden er vele schoten op hen gelost, maar Flem Padgett ontkwam des ondanks. Te Brezania nabij Pozarevac in Servië is gisteren een brug over de Morava inge stort toen er zich een twintigtal menschen op bevonden. Zes boerinnen en een kind kwamen om het leven. Uit Wseaen wordt gemeld, dat de gewezen kroonprinses Stephanie binnen kort gedenkschriften zal uitgeven. Zij be weert, zich, door de aanvallen op haar gedaan, naar aanleiding van den dood van aartehertog Rudolf, genoodzaakt te zien, voor haar dood een beroep op de openbare meening te doen. Baken in Zee. Onder dit opschrift schrijft De Standaard: Uit Parijs komen steeds meer gespannen beriohten omtrent de revolutionaire woe ling die op gang is. Zelfs Clemeneeau, de overtuigde radi caal, ziet het gevaar in, maar hij kan niet doortasten, omdat zijn ambtgenooten Viviani en Briand hem 'n koord om 't been slaan. En deze beide socialisten zijn dan nog zeer gematigd. De socialisten in de Hamer nemen nog veel dreigender houding aan. Valt Clemeneeau, dan bestaat er alle kans, dat het bewind nog slapper zal worden, en dat de revolutionaire woeling het hoofd nog driester zal opsteken. Ligt dit nu aan de wetten, ligt dit aan de politie, ligt het aan de bewindvoerders Och, neen, al het kwaad komt op uit den geest, die in breede lagen van hel volk is gevaren. Geen religie meer. Een verschuivende ethiek. Een veldwinnend materialisme. Verzwakt pliohtsbesef. Belustheid op ge not en vermaak. Hierdoor wordt de geest van het volk, eerst in de steden, straks op het platte land omgezet. En de nieuwe geest voer tenslotte ook in de ambtenaren, ook in het leger, ook in de onderwijzers. Niets is er meer dat tegenstand biedt. En alwat nog tegenstaat wordt overhoop geworpen, als complot tegen de Republiek, en als sasimzwerend Clerioalisme. Ware dit nu toevallig, het zou ons geen bezorgdheid behoeven in te boezemen maar het heillooze van dien toestand is, dat deze geest rechtstreeks uit het radi calisme voorvloeit, en dat de radicalen in alle landen op dit stuk uit denzelfden toonaard zingen. Ook hun legislatieve denkbeelden heb ben veel bedenkelijks, maar tooh, niet hierin schuilt de eigenlijke kanker. Hun bewindvoering is wel slap, doch niet zoo, of als ze aan het bewind zijn, weten ze nog wel door te tasten. Maar het wezen lijke kwaad komt op uit de beginselen, die ze ingang doen vinden, uit hun ethische opvatting, uit hun prinoipieele levensbe schouwing, en uit den geest die van hen uitgaat. En die geest zal allengs het hart der volkeren winnen en overheersohon, vooral waar ze geen machtige Christelijke groep tegen zieh over vinden. En daarom, slonk hier ooit de maohts- positie der Christelijke groepen, dan werd spoediger dan ge u inbeeldt, Frankrijke huidige malaise ook voor ons een baken in zee. TWEEDE KAMER. Onderhandsche verhoop van een deel van het Eilandte Vlissingen aan de K. M. De Schelde aldaar. Bij 't afdeelinga-onderzoek werd aange drongen op overlegging van een situatie- teekening, waaruit duidelijk zou blijken hoo 't verkochte terrein gelegen is ten op zichte van de overige terreinen van spoor baan en buitenhaven bij De Schelde in gebruik. Voor een juiste beoordeeling werd 't noodzakelijk geacht de overeenkomst te beschouwen in verband met de tussohen het rijk en de vennootschap bestaande verhouding, het erfpachtcontract bij de wet van 8 Sept. 1875. Deze leden herinnerden dat de Maat schappij de bevoegdheid heeft althans na 2 jaar de erfpacht te doen eindigende staat is dan verplicht alle op het terrein gestelde gebouwen enz. over te nemen tegen een prijs welke door schatting zal worden bepaald. Opgemerkt werd dat deze bepaling van den staat belangrijke finaneieele offers zou kunnen vergen, vooral omdat ver zuimd is in het eontract te vermelden op welken grondslag de schatting zal plaats vinden. Verder werd gezegd dat de regeering niet alleen niet heeft weten te verkrijgen dat het bestaande contract door een voor den Staat gunstiger wordt vervangen, maar zelfs door het nieuwe contract den Staat in nog vrij wat ongunstiger toestand heeft gebracht. Op dien grond zijn vele leden er tegen. LAATSTE BERICHTEN. Rilland. Tot onderwijzer aan de open bare lagere school alhier werd heden morgen bij herstemming benoemd dhr. J. C. P. Jansen Verplanke te Hengstdijk met 4 stemmen tegen 3 op den heer J. W, A. Vermeulen te Coljjnsplaat. Maandag 27 Mei. Middelburg, Notarishuis manufac turen en van Salomon door not. Struve, 11 uur mantels. f 14613e. id. Molenberg. Hoogste bod f976, opgehouden. Veilingsv ereeniging Walcheren" MIDDELBURG, 24 Mei 1907. Aardappelen f 2,70 a f 2,75, Maltha-uien f 6,a f 6,60; Maltha-aardappelen 10 ct., Nieuwe aardappelen 35 ct., beiden per liter; Kropsla 23 a 3® ct., Bloemkool 2 a 15 ct., beiden per stukAndijvie 16 a 29 ct., Andijvie (geele krul) 40 a 49 ct., Molsla, 40 a 44 ct., Postelein 40 a 44 ct., alles per mandje; Spinazie 18 a 27 ct., Zuring 16 a 20 ct., beiden per benPeetjes 12 ct., Prei 5® ct., Seldery 5® ct., Pieterselie 1 ct., Ramenas 1 a 2 ct., Radijs '/2 a 3/4 ct., Raap stelen 3/4 a ct., Rhabarber 2 a 7 ct., Uien x a 2 ct., Bloemen Sail ct., alles per bosStok- Suikerboonen 20 ct. per liter; Eieren f3,10 a f 3,40, Eendeneieren f3,60 a f4,20, Ganzen eieren f 7,a f 8,Kalkoeneieren f 4,60, alles per 100 stuks. VLI8SINGEN, 24 Mei 1967. Boter fl,fl,10 per '/s K.G. Eieren f 3,60 a f3,70 per 104 stuks. ZIERIKZEE, 23 Mei 1907. Boter f 0,45 f 0,57® per pfond. Kipeieren f0,60 k f0,90 de 25 stuks. Kleine eieren 0,a. f 0,de 25 stuks. Eendeieren fl,a fl,12® de 25 stuks. THOLEN, 24 Mei 1907. Tarwe f 8,50 f 9,50 Haver f 0, f 0,Karwij f a fRogge f 0,1 0,Wintergerst f 8.4 f 8,50 Bruine Boonen f 8,k f 8,50Witte Boonen fk fKleine Erwten f 0,a f 0,Kroonerwten f0,i f0, Aardappelen f2,50 f2,75; en Ajuin f0,— a f0,— per 100 K.G. per 50 K.G. Waar 't er niet bijstaat is de prijs per H.L. Eieren f 3,per 100 stuks. Boter f0,55 per '/a K.G. Poldervergaderingen. 29 Mei, Polder Hoedekenskerke, en Sehengepolder. 30 Mei, Buiienpolders van Nisse. 3 Juni, Waterschap Baarland, o.a. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Verzoeke plaatsing van het volgende schrijven. Ik heb behoefte enkele woorden aan de lezers te richten. Het hart is mij vol. En dat zal niemand bevreemden. Want 't was hard voor mij, toen mij gezegd werd bij de deur van v. d. Sanden „hier hebt ge uw geld, en gy zyt machinist af''terwijl op de vraag waarom slechts geantwoord werd„dat hebt ge al lang geweten." 't Was hard voor my 't weekloon buiten de deur te ontvangen, nadat het adres aan Hare Majesteit was verzonden, waar het voorheen op het kantoor werd uitbetaald. Het was hard voor mij als Nederlandsch burger de hulp te moeten inroepen van Hare Majesteit, omdat de vrijheid werd be lemmerd. Doch het moest. Reeds geruimen tijd voor dat. het my en anderen aangezegd was, dat wij moesten vertrekken, had ik den heer v. d. Sanden nog aangeboden een verzoek te richten aan den burgemeester van Zwolle (Mr. I. A. v. Royen), doch daarop werd my toen geant woord „GKlaas, het gef oe niks, de hoeren hebben het besloten". Wat moest ik Ik werd geplaatst voor de keuze„Gode meer gehoorzaam dan de menschen". Menigen slapeloozen nacht had ik voor heen doorgebracht, menige traan was ge stort door mijne vrouw. Hoe meer de tijd naderde, dat de school met den Bijbel zou geopend worden, hoe nader het water san de lippen kwam. En nog onverwacht werd het ons medegedeeld, wat het lot zon zjjn van hen, die hun kinderen er heen zonden. Wel kwam aanvankelijk verademing, maar het bleef nog zoo vaag. Eindelijk werd mij het werk ontnomen. En zoo bang en twijfel moedig ik my tot op dat oogenblik ge voelde, zoo ruim en verruimd was het mij, want ik wist op Wien ik bouwde en ver trouwde. Boven bede en denken heeft deHeere welgedaan. Met 1 Mei nog een kleine golf slag, wijl mij de boodschap gestuurd werd, dat ik dien dag er uit moest. Ik had het niet „an die wille". Mijn woning was nog niet geheel gereed. Op den 2en Mei een meer heftige golfslag. Als ik dien avond er niet uit was, zon hy, n.l. v. d. Sanden, mij „er uit gooien". Zooverre is het niet geko men. Maandag 6 Mei heb ik de woning be trokken, welke ik erken uit de goede hand des Heeren ontvangen te hebben en waarin ik thans een bedrijf mag uitoefenen. Was alles schynbaar tegen my, thans moetik erkennen.- alles was voor mij. God heeft de harten der meergegoeden en armen geneigd, en op den 7en Mei was my door ds. C. Diemer een som overhandigd van bij de f400. Hoe verblijd zou ik zijn als ik allen persoonlijk mijn dank kon ba- tuigen. Het is my niet mogelijk. En daarom kies ik dezen weg om allen, die met my en de mijnen medegeleefd hebben in de dagen dat de hongerzweep boven myn hoofd dreigde, te bereiken. Ryk ben ik thans voorzien. Geen brood en water heeft my ontbroken. Vrienden, waar gij mij uwe liefde, en tegenover de daad van myn vroegeren werkgever ,uwo diepe verontwaardiging door woord en daad hebt betuigd en be toond, daar breng ik u mijn oprechten en hartelyken dank. Neem deze aan. Myn levenservaring der laatste dagen heeft mij doen zien, dat de God van Elia nog de« zelfde ie. arme geeft, leent den Heere". Hij heeft mijn druk verlicht en na bang gevaar, mij de verlossing en de vrijheid gegeven. Mijne kinderen bezoeken thans de school, waar ze onderwezen worden in de rechten en inzet tingen des Heeren. Gelukkig en dankbaar gevoel ik my. Vrienden, dank voor uwe milde en rijke gaven. K. MENNINK. B VM&miLUKE STAND. Van 2224 Mei. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. Jongepier, 27 j. jrn. en J. Franse, 25 j. jd. J. M. C. Net, 27 j. jm. en W. G. v. d. Velde, 23 j. jd. Bevallen: C. Verburg geb. Kesteloo, z.J. R. M. A. Knuijt gei). De Kejjzer, z.C. J. Goethavt geb. Mulder, z. Geboren: Een onechte d.,moeder24j. GOES. Ondertrouwd: 23, Danker Openneer, 29 j. jm. en Berdina de Dreu, 21 j. jd.Anthonie Robert van de Woestijne, 33 jgesoh. echtg. van Leintje Simonse,en Johanna GeertruidaWirtz,39j., wed. van Pieter Johannes Hengstmangers. Getrouwd: 23, Willem Steenhart, 35 j. jm. en Pieternella Weezepoel, 31 j. jd. Jacobus Suurmond, 26 j. jm. te Oost en West-Souburg en Anna Maria van Gorp, 25 j. jd. Geboren: 23, Jaoobus Mattheus, z. v. Marinus Steenhard en Sara Hendrika SohaaljeAdriana Maria, d. v. Johannes Clement en Pieternella Huige. Van 17—24 Mei. IERSEKE. Getrouwd: 23, Daniël Duurinek, 23 j. jm. en Elisabeth Klous, 23 j. jd.Dingeman van der Werf, 29 j. wednr. en Maria Tannetje Sandee, 23 j. jd.; Jaoobus Silois, 28 j. jm. en Pieternella Elisabeth Sandee, 24 j. jd. Geboren: 17, Jozina Cornelia, d. v. Franoois Nieuwenhuize en Janna Nieuwen- huize. Telegrafisch Weerbericht. naar waarnemingen in den morgen van 23 Mei, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.2 teChristi- ansund, laagste stand 750.6 te Seilly. Verwachting.- zwakke tot matige Zuid- Oostelijke tot Zuidelijke wind, verander lijke bewolking, mogelijk nog onweer. Iets kouder. Hartelyken dank aan allen, voor de vele blijken van belangstelling ons betoond op den 9den dezer by de her denking onzer 30-jarige Echtvereeniging. ABR. FRANCKE en Echtgenoote. Grypskerke, 25 Mei 1907. Voor de belangstelling ondervonden by het overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader betuigen wy onzen harte lyken dank. Uit aller naam, M. CORNELISSEN—DE Bruijne. Middelburg, 24 Mei 1907. Predikbeurten Oer. KeHk Zondag 26 Mei. Voorm. half 10 uur: Ds. R. J. v.d. Veen. Namiddag 2 ourIdem. H. C. Z. 10. Avond 6 uur: Lezing. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nala- tensshap van wijlen den Heer J. Hector, in leven geneesheer, gewoond hebbende te Serooskerke (W.) en aldaar overleden den 26 April 1907, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris J. HOSANG te Middelburg, Dam bij de Graanbeurs vóór 15 Juni a.s. Met Juni of October benoodigd bij ABR. MELIS, Seroos kerke (W.) BrochesArmbanden Horlogedragers -: Horlogekettingen :- Colliers en een zeer fijne sorteering - PORTEMONNAIES - vindt men by m Te bevragen bij JOHs. ZANDEE, Oostsingel E 184, Goes. Diverse soorten Mangel- en Klaverzaden, Zuivere Gsldersehe Zaaiwikken, Puike platte eu ronde Maïs, Bruinmeel voor magere Varkens f3.20 per Baal. Hebben uwe kinderen last van levend hoofdonrein Voor 25 cent een flesch Jachtwater en zij zijn er van bevrijd. JOH. DE ROOS, Vlasm. Midd'b. TE GOES. Inschrijving van leerlingen voor den cursus 1907 1908 op Zaterdag 8 Juni I907j des namiddags van 1 tot 4 ureD, in het gebouw der school. Da Directeur, L. VAN BRUGGEN. Goes, 24 Mei 1907. Huismoederswenscht ge het nut dezer machines te leeren kennen, neem dan proef en vraagt zichtzending. Worden geleverd op 50 cent per week. Betaald binnen 6 maanden wordt als contant berekend. Uitsluitend verkrijgbaar voor Vlissingen bij L. v. d. BOS, Walstr., voor Noord-Beveland bij C. CASTE LIJN te Camperland, voor Zuid-Beveland bij P. D. HOOGSTRATE, Kruiningen, voor geheel Zeeland Hoofdkantoor - Korte Noordstraat - bij A. HUBREGTSE, Middelburg. In een burgergezin gevraagd die met de wasch kan om gaan. Loon f8,—. Adres: Mejuffr. PELLE, Nieuwstraat 31, Vlissingen. ALLE SOORTEN te veel om op te noemen, vindt men pip*" spotgoedkoop in het Gravenstraat I 257, big de Markt, MIDDELBURG. Beleefd aanbevelend, Uw Dw. Dn.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3