Sohoolnieuws. RECLAMES. Rechtszaken. Kerknieuws. Waarde. Donderdag j.l. slaagde te Rotterdam, voor het onderwijzereexamen o.m. mej. M. Chr. Bril, afkomstig uit deze gemeente. Wissenkerke. Tot onderwijzeres aan de o.l. school te Kamperland is benoemd mej. N. P, Bijlo te Dreisobor. UIT DE PROVINCIE. Goes. Gisterenavond hield de afd. //Goes" van de Cür. Nat. Werkmausbond, hare driemaandelijksuhe vergadering. Medegedeeld werd o.m. dat secretaris der al'deeling was geworden M. Kok Jr. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat voor de afdeeling was ontvangen f 61.40 uitgegeven f25.685 goed slot f35.713. Voor de ziekenafdeeling was ontvangen f 147,80, uitgegeven aan ziekengeld f76, derhalve een goed slot van f71,80. Nadat nog enkele besprekingen hadden plaats gehad van ondergeschikt belang droeg den vioe-voorzitter H. Kuzee nog een gedicht voor. Goes. Door den penningmeester der wijkverpleging in dank ontvangen uit het busje van de zuster f 23,95. Vlisslngen. By beschikking van den Minister van Oorlog is bepaald, dat de sterkte van het dienstdoend personeol bij het Algemeen depót van discipline wordt verminderd m»t 2 sergeanten, 2 korporaals en 3 soldaten voor spesiale diensten. (Af. C.) Vlisslngen. Tot controleur over de badplaats is door Burg. en Wetb. benoemd de beer I. Hage. Serooskerke (W Toen Donderdag middag do landbouwer A. M. van Oost- kapelle uit Middelburg huiswaarts keerde, verschrok zijn paard by den ingang van het -dorp zoodanig, dat het plotseling omkeerde met het gevolg, dat de wagon omver viel. De in zittenden kwamen met den schrik vry terwijl de wagen licht beschadigd werd. Oud-Vossemeer. Woensdag werd alhier vergaderd door het waterschap Oud-Vossemeer. De daarby ter tafel ge komen rekening en verantwoording over 1906,07 en de begrooting voor het volgende dienstjaar maakten een bijzonder en indruk deor de enorm hooge bijdragen, die daarin worden vermeld, natuurlijk cyfers die huu wording te wijten hebben aan de ernstige gevolgen van den rampzaligen vloed van 12 en 13 Maart 1906. Al deze cijfers weer te geven zou een verbazende ruimte in nemen en wij zullen dus volstaan met de voornaamste, di® betreffen de verbetering van de zeewering tengevolge van genoem den vloed. De totaal-ontvangsten bedragen f251.490.44, wuaronder het bedrag als geldleening ad f 240.0c0. De voornaamste cyfers der uitgaven geheel bedragende f 228.716.565, zijn dijksverbeteriug f 125.861.715, dichten van dijkbreuken f 57.857.35, herstel en verbetering binnen dijken f 25.484.21s, waterleidingen, heulen, duikers en sluizen f 6476.97, renten f 9204.33. Voor het jaar 1907/08 zijn de uitgaven desbetreffende nog geraamd op f31.921.945. Voor de verschillende polders is het dykgeschot bepaald a.v.<S'labbe- coom f 42.51)Oud-Kijkuit f 16 Leguit f31; Vogelsang f23.50; Hilcke f 13 50; Kerke f 12.25Oud-Vossemeer f 12.25, terwijl door HikkeKerke en Oud-Vosse meer nog gemiddeld (de gronden zijn in verschillende klassen verdeeld) f 2 80 worden betaald. Da vroonen moeten be talen f 7 per het. De jaarwedde van den ontvanger-griffier is met f 150 verhoogd en gebracht op f 500. (SI. C.) Er is gee beter bewijs dan de ge tuigenis vau lieden vau Goes. Mond- en klauwzeer. Gemengds Berichten. geeft van 's mans jongste rede in de Tweede Kamer bij gelegenheid zijner interpellatie inzake de ramp met de //Berlin": Laat het voor heden genoeg zijn te vermel den dat ongeveer een vol uur lang braven Dirk's stem door de zaal galmde, zóó precies een dominee, dat ds. De Visser telkens een pasje nader bij den spreker kwam, evenals de ééne haan onwillekeurig zich aangetrokken voelt tot een anderen haan, die in het kippen hok kraait. Het was een bombast van sta-vast, wat Dirk er uitbracht en waarmede hij de zich anders hopeloos vervelende Kamer voortdurend scheen te vermaken. Ten slotte kwam hij maar eventjes met niet minder dan 13 vragen aan, om »de puntjes op de i's" te zetten. Dat deed de deur dichtVragen, die niets om het lijf hadden. Die hatelijkheid over /,een dominee" en ds. De Viseer nu maar eens weggedacht maar uit de eritiek spreekt voldoende hoe zwaar dat Kamerlid weegt bij de vrijzinnige heeren. Maar voor het mindere werk is hij nog goed genoeg. Als hij daarvoor komt, ont vangt men hem met open armen. Zou hij weer niet haast komen P De schaduw van dezen Pinksterdag. Niet allean zyn de zomersch# Mei-dagen opgevolgd door koude dagen met dreigende wolkeu en hageljacht, nraar ook op het terrein van den socialen oorlog wordt, te biginnen met den Pinksterdag, een strijd geopend welker gevolgen en welks verloop moeilijk te berekonen valt. Straks neemt de vredes-conferentie in Den Haag zitting om het berechten van geschillen tusschen Staten onderling, zon der stryd of krijg meer en meer mogelijk te maken, maar intusschen komt, heftiger dan ooit, 'tgeschil tussehea patroon en arbeider, in den diepsten grond een geschil tusschen kapitaal en arbeid, op, en neemt al grooter proportiën aan. In 't werkzame, volijverige Duitschland, meer bepaald in zijn hoofdstad Berlin, is thans om den acht-urigen werkdag een strijd uitgebroken, die 'n aantal werklieden omvat, misschien grooter als ooit. Indien men alloon metselaars, timmer lieden en opperlui samentelt, dan zijn daar 55,000 man, en hoevele schrijnwerkers, leidekkers, schilders, glazenmakers, lood gieters werkloos zyn als de eerstgenoem- deu hun arbeid niet verrichton, wie zal het zeggen t De opgaven loopen uiteen, maar ieder onzer lezers zal begrijpen dat ook dit cijfer over eenige duizenden loopt. Verschillende schattingen komen, ruw weg berekend, op het cijfer 100,000, natuurlijk meest allen hoofden van huis gezinnen. De eisch der werklieden is geweest 10% opslag en acht uren arbeid. De corporatiën hebben in de loonregeling toegestemd, maar den arbeidsdag van 8 uren afgewezen. De tegenwoordige arbeidsdag van 9 urenis naar het oordeel van da patroons en van den verzoeningsraad billijk, omdat meu in het belang van het geheele vak moet be denken dat in ons klimaat het werkj des winters maanden lang stil staat of in zeer beperkten omvang wordt voortgezet. Keeds onder het oude tarief behoorden timmerlui en metselaars in Berlijn tot de best betaalde werklieden. Zij verdienen 75 pf. per uur, of by negen uren dagwerk 63/< mark daags, dat is circa f 4 per dag. Nu verklaarden zich de werkgevers bereid het uurloon tot 82 pf. op te voeren, mits een arbeidsdag van negen uren werd ge handhaafd. Niet minder dan 41000 woningen staan ledig in Berlijn, zoodat het moment voor het stellen van hooge eischen al zeer slecht gekozen schijnt en daarby komt dat de weerstandskassen der corporatiën 'tslechts zes of zeven weken kunnen uithouden. Ook hier staan zware verliezen aau beide zyden zoowel aan de zijde der patroons a's dar arbeiders te wachten, en hot is deze zoovelen omvatteade strijd, die een donkere schaduw werpt op het Pinkster feest van het jaar 1907. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Bergambacht doorB. v. d. Wal te Hasselt. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw Buinen J. Tonokens te Langeslag. Hersteld Evang. Lutheisohe Kerk. Aangenomen naar Harlingen door Joh. Steil wag, Ev. Luth. pred. te Groede. 'a-Gravenpolder. D: heer J. C. Swart alhier is benoemd tot onderwijzer aan een 0. 1. school te Ridderkerk, met ingang vaa 1 Juni a s. Christelijk Volksonderwijs. Uit Amsterdam meldt men In het Paviljoen werd heden onder voor zitterschap van dr. J. Th. de Visser, de 16e algemeens vergadering gehouden van da Vereen, voor Christelijk Volksonderwijs. Nadat gelezen was 1 Timotheus 6 en ge- zoDgen Gezang 3 vers 3, hield dr. De Visser ean korte openingsrode, daarin wyzende op den zegen, dien de vereeniging in het afge- 1°°> en jaar mocht ondervinden bedroeg in 1906 het aantal scholen 139, thans is dat cijfer gestegen tot 145. Met vrucht werd door de vereeniging do hand geslagen aan de verbetering van do opleiding van het onderw»„zend personeel, waarmede een be gin is gemaakt met de inlossing van den eereschuld aan den staat, Botterdam ging in deze voor, Amsterdam volgde dat voorbeeld en thans wenkt Zwolle om ook daar een kweekschool te komen vestigen. Dank zy de nieuwe Lager Onder wijswet kon te 't Zandt een christelijke school worden gesticht door denNationalen Christ. Werkmansbond, een bewys, dat die wetswijziging een sociaal karakter droeg. Den inspecteurs werd dank gebracht voor hunne veel omvattende werkzaamheden. Het jaarverslag werd goedgekeurd, zoo mede het financieel verslag, een batig saldo van f227 aangevende. Als bestuursleden werden gekozen de heeren dr. L. Heldring, mr. E. van Lennep, en dr. J. Lammert3 van Bueren, allen aan de beurt van aftreden. Dr. L. Heldring hield in de morgenvergadering een rede in het belang van het christelijk onderwijs des middags werden de zaken van huiehou- delijken aard behandeld, besprak men o.a. het leerplan der cliristelyke lagere school, terwijl de slotrede werd uitgesproken door dr. J. Lammerts van Bueren. Waar vertegenwoordiging van het Noor den des lands in het hoofdbestuur nood zakelijk was geacht, werd als nieuw lid aau het bestuur toegevoegd ds. H. vau Eyek van Heslinga, predikant te Berlikum iu Friesland. Christ. Nationaal schoolonderwijs. Men meldt uit Utrecht: Heden is alhier, onder voorzitterschap van prof. dr. J. Woltjer, uit Amsterdam, de 45e algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Christelijk na tionaal schoolonderwijs. De vergadering werd geopend met het zingen van het 17e vers van psalm 119, het lezen van Jes. 28 en met gebed, waarna de voorzitter een opeuiogsvvoord sprak. Spreker maakte hierbij eenige opmerkingen van paedago- gischen aard. Het jaarverslag werd vast gesteld. De rekening en verantwoording over het jaar loopende van 31 October 19051906 sluit met een batig saldo van f 27o2,455. De heeren G. C. Harrenstein, ds. R. Seharten en prof. dr. H- Bavinck, allen van Amsterdam, werden herkozen tot leden der hoofdcommissie. Na de mededeeliQg van districtsraden en oorrespondenten werd behandeld het oonoept-reglement voor op te richten af- deelingen. Door de aanneming hiervan komen de artikelen 1 6 van het huis houdelijk reglement'te vervallen. Eveneens werd goedgekeurd na artikelsgewijze te zijn behandeld de concept-regeling van het schooltoezicht der vereeniging. Ten slotte hield de heer Bijleveld, van Amsterdam, een inleiding over het onder werp #Het is in het belang van de scho len van Christelijk Nationaal Onderwijs, dat het leerplan in dien zin worde inge krompen, dat de hoofdvakken meer tot hun recht komen". Aan de besprekingliierover namen ver schillende afgevaardigden deel. Dr. L. Bouman, directeur-geneesheer van //Bloemendaal" te Loosduinen, die benoemd werd als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit en deze benoeming aan nam, zal half September met het uitspreken eener rede, het hoogleeraarsambt aan de Vrije Universiteit aanvaarden. Uit de Tweede Kamer. Zooals te verwachten was heeft de Kamer het wetje inzake de vleesehkeuriDg aan genomen. Voor de pauze werd de bespreking van het reddingswezen in verband met de interpellatie De Klerk voortgezet. Deze was breed opgezet ea had reeds in zooverre succe3, dat de minister reeds Woensdag een Staatscommissie tot onderzoek had iu uitzicht gesteld. Doch dhr. Van Kol wou meer zekerheid. Hij was, zooais we gisteren zagen, voor een motie. Nu de motie kwam, doch het eigenlijk punije, wat dhr. De Klerk een der voorsteller» van de motie zoo gaarne begeerde, om D.l. het rendingswezen tot een tak vau staatsdienst te maken, bleef er uit. De minister had het niet op die motie. Ze liep het werk van do in te stellen staats commissie vooruit. Daardoor alleen was ze reeds verwerpelijk naar het oordeel van ZExc. De bezwaren waren niet te mis kennen. Zelfs dhr. Van Kol, de mede voorsteller, begon te wankelen, ontzegde verderen steun, en het einde van de zaak was, dat dhr. De Klerk wyselyk zyn motie, waarvan hij eigenlijk de vader was, maar weer introk. Het doel was toch bornikt en we krygen een Staatscommissie. De interpellatie van dhr- Hugenholtz, welke nu volgde, had nog meer voeten in de aarde. Quel bruit pour une omule^te zou men de Franschen nazeggen. Drukte genoeg ten minste. Wat was het geval Iu de kazerne te Willemsoord moesten op zekeren tyd door de mariniers me9r werk worden verricht dan gewoonlijk, en dan wel den mariniers goed dacht. Er was g-brek aan personeel. Er rezen klachten orer deze zaak en ook «1 passant over de menage, die ook al leed onder dit gebrek aan personeel. Er ging een request naar den minister van liet bestuur van den marinebond om onderzoek en zoo noodig verbetering. Ook do korporaals der mariniers hadden derge lijk verzoek gedaan, doch eenige dagen vroeger. Ze kregen spoedig gehoor. Doch de marinebond kreeg nul op het request. Dit werd den heeren namens den minister mondeling door den commandant der stel ling Den Helder meegedeeld. Kort en goed, zonder meer. Die beslissing stak. 't Is een miskenning van den bond, zei de heer Hugenholtz. En dat nog wel door een ministerie, waarvan de president had ver klaard, dat hij die vakorganisaties en bon den wel mocht lijden, indien ze maar niet buiten de schreef gingen. En hier was da marinebond niet buiten de schreef gegaan. Het was eenvoudig een bede om recht. Hierover liep grootendeels Let geschil. Is de regeeriDg878rklaringnagekom6nof niet. Ja, zei de minister, die zioh in dezen nie's heeft te verwijten naar zijne meening, de afgelegde bedoelde regeeiingsverklaiing is door mijne handelwijze volstrekt niet verloochend of geschonden, ze is nog van volle kracht. Anderen, zooals dhr. Talma noemen ze dubbelzinnig. Men kan er uil halen wat men wil. Ze is glashelder, zegt dhr. Hugenholtz. De daad van den minister klopt allerminst met die duidelijke verklaring. Zoo is het, zegt dhr. Schaper. De regeeringsverklaring afgegeven door een man als minister De Meester, volstrekt geen fraeeur, geen grap penmaker of diplomaat in den slechten zin des woords, maar iemand, die ver trouwen wekt, is volstrekt niet dubbelzin nig. Maar de minister van marine vindt er wellust in om die menschen te trei teren Tableau. De Minister van Finantiën moest komen om wat meer licht te ontsteken en zijn vroegere afgelegde verklaring te verklaren. Zoo meende o.a. dhr. Verhey. Hij deed daartoe een voorstel, doch trekt het later in. Hij is bang-voor politieke conster- caties". Niet alzoo dhr. Lobman. Deze neemt het voorstel over van dhr. Verhey, doeh bij stemming van links tegen reokts wordt het verworpen. De Kamer maakte alzoo uit, dat de minister van Finantiën dhr. de Meester niet behoefde te komen en daarmede was tevens beslist, dat de discussie zou worden voortgezet. Later, na repliek van den minister van Marine, komen uog twee moties ter tafel, de eene van dhr. Marchant, de andere van dhr. Hugenholtz. De eerste bedoelde de Kamer te doen uitspreken dat de regiering de organisaties onder de militairen dient te erkennen en dat de Kamer de houJir.g van den minister van Marii e belreurt. Die van dhr. Hugenholtz, uat de minis'., r door zijn gedragslijn iu dezen tegenover den Marinebond is ingegaan tegen de uit drukkelijke regeeringsverklaring bij het optreden van dit ministerie afgelegd, dat nl. de regeering aan de Marinebonden een goed hart toedraagt. Nu toog men wêer aan den arbeid en raakten de tongen bij vernieuwing los. Successievelijk spraken Nolens, Talma, Schaper, Marchant en Heemskerk. De politiek was in vollen gang. Marchant verweet Talma en Heemskerk de geheele linkerzyde van politieke bijbe doelingen. Hngenholtz en Marchant beiden zoudeu 0 zoo gaarne naar de meaning van dhr. Heemskerk den Minister in het late middaguur eventjes wippen. Dat is de bedoeling der beide heeren, ieder op zjjn wys. De moties dienen beide te worden verworpen. Of het er toe komen zal Later volgt eerst de beslissing, want op voorstel van dbr. Talma wordt de beraadslaging hier over uitgesteld tot de volgende week. Goes. In het cafe Boudeling werd Donderdagavond door de werkhedenver- oeniging „Eigen Hulp" eeno algemeene vergadering gehouden, die door 1/5 deel der leden, een zestigtal, bezocht werd. Het gold de bespreking tot bet aanschaffen van een lykwagen, wat door 't bestuur bereids voldoende was voorbereid. Toen in't licht was gesteld welke voordeelen er aan ver bonden zijn, waarvan den leden en huisge- nooten kunnen gebruik maken en ook niet- leden tegen een billyke vergoeding, werd het voorstel met byna algemeene stemuien aangenomen. Met een stalhouder is reeds eene overeenkomst voor stalling en vervoer getroffen, terwijl er uit de leden zich be schikbaar stelden ter bediening, zoowel als om dragersdienst te doen. Voorts werd een commissie benoemd om het plan ten uitvoer te leggen. Schore. De heer J. J. Koole Jz., ge boortig van Schore, thans te Rotterdam, slaagde heden te Amsterdam tot riikskeur- meeater. Wij wen: chen uwe aandacht te vestigen op een der belangrijkste punten onzer samenspraken met liet publiek. Men haalt immer gevallen aan van personen uit Uw buurt. Iemand, in Engelaud woonachtig, zou U misschien een weisprekenden briel kunnen schrijven vol waarheid, maar gij zult er waarschijnlijk de voorkeur aan geven, er een uit Uw eigen buurt te ont vangen, nietwaar De heer Fr. de Kok, wonende Voorstad E 62 te Goes, meldt ons: Gedurende drie jaren heb ik voortdurend geleden aan een hevige pijn in de linkerzij en in den rug gepaard met een onaangename prikkeling in de linkerheup. De pijn werd voortdu rend erger, niettegenstaande ik hiertegen verschillende middelen aangewend bad, ten laatste was mijn rug zoo zwak ge worden, dat ik mij haast niet meer kon bewegen, ik kon zelfs niet meer bukken om mijn sokken aan te trekken. Ik werd ook erg geplaagd door duizelingen mijn eetlust was langzamerhand geheel verdwe nen en ik sliep zeer weinig of niet. De urine bevatte veel bezinksel en was immer troebel, mijn werk was mij een last ge worden en ik was immer lusteloos en moede. Toen men mij overal zooveel ge nezingen aanhaalde door Foster's Rugpijn Nierenpillen tot stand gebraeht, ging ik er toe over hiermede een proef te nemen. Mijn blijdschap was groot toen ik reeds na twee doosjes een groole verlichting bekwam en nadat ik de behandeling nog een tijdje had voortgezet, was mijn pijn in den rug verdwenen evenals de andere kenteekenen mijner nierziekte. Waar ik kan zal ik dit probaat middel gaarne aan bevelen. Ik, ondergeteekende, verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Indien gij op da een of andere wijze lijdt aau de nieren, loopt gij gevaar een ontsteking aan de nieren te bekomen, steenen in de blaas, waterzucht, suiker ziekte enz. want aangetaste nieren genezen nooit van zelfindien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig Verzeker dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die den Heer de Kok gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van Jamce Foster voor komt. Ze zyn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh.de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k i 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. LAWDBOU W De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt in de St. Ct., in verband met het voorkomen van enkele gevallen van mond- en klauwzeer hier te lande ter algemeene kennis, dat het van het grootste belang is, dat de veehouders bij elk ver dacht verschijnsel van mond- en klauwzeer onder hun vee hiervan onmiddellijk aan gifte doen bij den burgemeester. Den land bouwers wordt iu hun eigen belang dringend aanbevolen krachtig mede te werken bij de toepassing van de maat regelen, welke mochten wot den voorge schreven, ter voorkoming of bestrijding van deze voor den veestapel zoo schadelijke ziekte. Overtreding der wettelijke voor schriften wordt gestraft met gevangenisstraf, hechtenis of geldboete. Door den kantonrechter te Middelburg is, naar aanleiding van een verzoek van A. v. d. Ameele te Grijpskerke, om zekeren K. van de kiezerslijst af te voeren op grond dat hij onderstand genoten heeft van de diaconie der Gereformeerde gemeente, Dinsdag eene beslissing genomen. Daarbij is verbetering der kiezerslijst bevolen in door den verzoeker gewensckten zin. Door Burg. en Weth. van Grijpskerke was zijn verzoek afgewezen. MC.) Werkstaking in het Oldamht. Te Beerta hebben zoowel de landbouwers als de stakende landarbeiders de loonrege ling, door commissiën uit beide partijen ontworpen, aangenomen. De arbeiders hebben 4°or de staking bereikt, dat ze in het vervolg ongeveer f40 per jaar meer zullen verdienen dan tot dusver. Overeen gekomen werd verder, dat het niet noodig is dat dezelfde arbeiders weder bij denzelf den landbouwer werken, maar dat de landbouwers andere arbeiders kunnen nemen en de arbeiders bij andere land bouwers in dienst kunnen treden. Oude arbeiders zullen van weerszijden worden gesteund. Te Beerta is de staking dus geëindigd. In de gisterenavond gehouden ver gadering der christ.-hist. kiesvereeniging te Rotterdam is eandidaat voor de Prov, Staten gesteld in district I de heer Jao. v. Vessem, lid van den raad in district V de heer jhr. mr. C. G. A. van Asoh van Wijck, griffier bij het kantongerecht terwijl besloten werd in de districten II en IV de antirevolutionairen en in district III de r-kath. te steunen. (Ned.) Een 74-jarige weduwe te Kromme nie zou eenigen tyd geleden met haar ge huwde dochter, by wie zij inwoonde, een afvoerbuis voor het menagewater, die ver stopt was, doorsteken. Plotseling sloeg haar een groote hoeveelheid rioolgas in het galaat, hetwelk door beide vrouwen eenige oogenblikken is ingeademd en van zoo na- deeligen invloed schynt geweest te zyn,dat de oudste der twee na eenige dagen van smartelijk lijden onder verschijnselen van vergiftiging bezweek, terwyl de jongste in zorgwebksnden toestand verkeert. Te Utrecht op den Vleutenschen weg zijn een stuk geschut vau de veldartillerie en een handwagen tegen elkaar gereden. Door den schok tuimelde de bestuurder van den hand wagon tegen den grond, kwam onder het kanon, met het droevige gevolg, dat de raderen over zijn beide beenen gingen. Zwaar gekwetst is hij aan de gevolgen overleden. Volgens de Times voedt de koningin van Spanje haar zoon, den piins van Asfurië, nog steeds zelf en is de min uit Santander alleen ten paleize ontboden voor het geval haar diensten noodig mooh- ten blijken. Heden zou den jonggeborene het grootkruis der Viotoria-orde vereerd worden, samen met een geschenk van duizend dubloenen, een oude Spaansohe munt, die nu niet meer in omloop is en die een waarde van ongeveer twintig gul den vertegenwoordigt. De Koning en de Koningin zullen in October of begin November vermoedelijk een bezoek brengen aan het eiland Wight, Een zonderlinge moord is gisteren te Southsea, in Engeland, gebeurd. Daar leefde een rijke weduwe met nameCrumpe. Gisterenmindag kwam een oud, deftig heer met een rijtuig haar een bezoek brengen. De grijsaard hij is 75 jaar was zoo zwak, dat hij ondersteund moest worden, toen hij uit het rijtuig naar de deur ging. Hij werd bij mevrouw Crumpe toegelaten en, nauwelijks met haar alleen, schoot hij haar dood. Drarop begaf hij zich naar een koffiehuis, drouk er een half tlesohje roode wijn en gaf zich op straat bij den eersten politieagent aau, dien hij zag. Hij sohijut ook Crumpe te heeten en een neef van den echtgenoot der vermoorde te zijn. Hij maakte aanspraak op een deel van het vermogen, dat de weduwe Crumpe ge ërfd had. De ramp op de Karolinen wordt door nadere berichten bevestigd. Versoheiden kleine eilanden werden verwoestaan- plantingen van kokosboomen zijn vernield. De orkaan ging gepaard met heftige aard schokken. Twee eilanden zijn geheel onder watermeer dan 225 inboorlingen kwamen daarbij om het leven. In verband met de onlusten en sta kingen aan den Rand meldt men uit Jo hannesburg Tengevolge van bezoeken door dreigende menigten stakers h-bben de mannen van enkele geïsoleerd liggende mijnen, die tot nu toe geweigerd hadden te slaken het werk Deergelegd. Er hadden verschillende ordeverstoringen plaatsom heiningen van mijnen werden vernield, politie die bij een mijningang op post stond met steenen gegooid en met stokken ge slagen. Mishandeling van werkwillige mijn werkers leidde tot een gevecht waarin revolverschoten werden gewisseld, een mijnwerker werd gewond. Zeven honderd man Britsehe cavalerie en infanterie zijn bier hedenavond aangekomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2