Kerknieuws. Schooinieuws. flchappsn. De vloer van het maohineruim ligt 4 M. boven spoorstaaf of 4,50 tot 6 M. boven A. P., en daar de tot dusver voorge komen hoogste stormvl# d, December 1894 3,52 M. boven A. P. is geweest, blijft er nog pl.m. 2,50 M. over voor eventueel voor komende hoogere vloeden, golfslag of op bruisend nat. In den toren hangt de reddingb ug, die door een lance<r'ooom draaibaar op het wagenplateau, aan 'teinde wordt gedragen en door kettingen, gaande om e9n windas, wordt in- en uitgebracht. Naarmate het zwaartepunt van b ug ta lanceerboom zich verder uit de as van den toren verplaatst, werkt aan tegenoverge stelde zijde, om het evenwicht te bowaren, een equilibreerarm, draaibaar eveneens op het wagenplateau en aan het einde voorzi< n van permanent en veranderlijk tegenwicht. Door vóór- of achterwaartsche en rond draaiende beweging over het geheele hoofd en door hot uitbrengen van de brug in elke gewenschte richting en tot een meer dan voldoenden afstand van 24 M. uit hst mid den van het spoor kunnen, zoo aan de binnen- als buitenzijde van den dam, door daartoe geoefende menscheu binnen den ty d van een half uur, bij eeae eventueele stranding schipbreukelingen, naar des ont werpers vaste overtuiging, gered en in veiligheid worden gebracht. De kosten van het eigenlyke toestel zouden f 180,000 be dragen. Dinsdag daalde op een stuk klaver- land te Teteringen een luchtballon neer, die eenige uren te voren te Antwerpen was opgelaten. Er zaten 2 Belgische officieren in, dio door de menigte gehinderd eD met kikvorschen gegjcil werden. Zij beklaag den zich, dat zij rog nooit zoo behandeld waren. De huurder van het land werd schadeloos gesteld. Te Lisse hebben hoogstwaarschijn lijk betaalde lafaards in den nacht van 4 op 5 Mei 1.1een fraaie boomenry van 900 M. lengte, die de firma M. Veldhuizen van Zanten Zonen a'hier, op de nieuw aange legde Zwarte Laan had geplant, totaal uit gerooid en aan den kant gesmeten, en, nadat de boomen direct door genoemde firma wederom waren geplant, in den nacht daaropvolgende vooreen gedeelte half door midden gehakt. De politie heeft een onder zoek ingesteld, doch zonder succes. De heeren Veldhuizen van Zaaten Zonen hadden intusschen de beschadigde boomen met hars besmeerd en gespalkt, in de hoop ze nog in leven te kunnen houden, en eiken nacht een wacht geplaatst, die echter van Zaterdag op Zondag voor het laatst heeft gewaakt. Baldadigen hebben terstond van het niet meer aanwezig zijn van de wacht gebruik gemaakt en alle boomen, 196 in getal, met bijlslagen geheel door midden gehakt. Het eenige wat de vernielers heb ben achtergelaten, was 'n leeg jeneverglas. Te Gendringen is een valsche mun ter door de politie aangehouden. Hjj was met een motorfiets aangekomen en had in een hotel een briefje van f25 gewisseld. Ook by den heer Bulten trachtte hij dit te doen, maar deze kreeg argwaan en waar schuwde de politie. By zijn arrestatie werden 40 bankbiljetton van f25 en veel zilvergeld op hem bevonden. De gearres teerde moet van zeer nette familie te Em merik zyn. De staking te Eindhoven. In een gisterennaiaiddag gehouden ver gadering van uitgeslotenen is door het be stuur der R -K. Tabaksbewerkersbond medegedeeld, dat in eene hernieuwde aau te vragen bijeenkomst mGt bestuurderen der fabrikantenvereniging zal worden voorgesteld, eere commissie van arbitrage te benoemen. Daarin zullen zittiDg neinen 3 fabrikanten en drie werklieden, die een zevende lid, bevoegd persoon, zullen aan- wijzem. Deze commissie zal dan een be middelingsvoorstel trachten to vinden, allereerst in de kwestie AalfsDe Jong. Vervolgens zal zjj 'n nieuwe loonsregeling vaststellen binnen zes weken nadat de arbeid zal zijn hervat. Deze ioonstandaard zal dan 2"2 maand daarna, dus 4 maanden nadat 't werk hervat is, in werking treden. Een telegram uit Smyrna, dato 20 dezer, meldt, dat Baron Van Heemstra laatstleden Do aderdagavond op zijn hoeve, nabij Smyrna, door roovers gevarigen ia ge nomen. De Hollandsche lagatie, dio de aan dacht van de Porto op dit feit vestigde, verzocht geen troepen te zenden, ten einde het leven van den gevangene niet in gevaar te brengen. Men gelooft, dat de familie leden van den Baron er in geslaagd zijn, om zijn invrijheidstelling te verkrijgen, tegen "betaling van een losgeld,waarvoor de Porte zeer waarschijnlijk verantwoordelijk wordt gesteld. De lieer Van Heemstra, bier be doeld, is de tweede zoon van wijlen Baron Van Heemstra, stalmeester van Koning Willem III. Hij bewoont sinds jaren een farm by Smyrna en ia met een Eugelsche gehuwd,wier broeder, enkele jaren geleden insgelijks door Klein-Aziatische roovers werd opgelicht, doch door bemiddeling van het Eogelsche gezantschap tegen betaling vau een losgeld vrijkwam. Zondagmiddag passeerde een auto mobiel de gemeente Nieuwerkerk aan den IJsel. Doordat de draai ts groot ge nomen werd, kwam de auto tegen een ijzeren hek aan, waar een zesjarig kind stond te kijken. Het kind werd zoo ge drukt dat het spoedig den geest gaf. Maandagavond kwam te Utrecht een 60- iarige, bjj de politie goed bekende drinke broer ouder gewoonte dronken thuis bij zijn schoondochter. Men lette verder niet op den man, doch den volgenden morgen vond men hem levenloos aan den voet van de trap liggen. Hij had zjjn halswer vel gebroken en bovendien een bloedende wonde aan het hoofd opgeloopen. - De man, wien Tweeden Pinksterdag te 's-Graven- hage door da electrische tram beide bee- nea werden afgereden, is aan de gevolgen overleden. Maandag heeft te Antwer pen sigarenmaker uit Amsterdam, in de gevangenis, waar hij opgesloten was omdat hij op straat voorbijgangers met een revolver bedreigd had, zich opge hangen. Te Amsterdam heeft een portretschilder uit minnenijd eerst zijn vroeger meisje en daarna zichzelf dood geschoten. Hij zocht het meisje in haar eigen woning op onder den schijn dat hij voor goed afscheid wilde nemen en schoot haar in de keuken neer. De moeder van 't slachtoffer was te verschrikt om tusschen- beiden te komen. Te Leiden viel een vijfjarig köaapje in een kuip met kokend water en overleed aan de g9volgen. Te Rotterdam is in de Leuvehaven een 8jarig knaapje al spelende te water geraakt eu verdronken. Ook is te Leeuwarden een zesjarig jongetje in de Dokkumer Ee gevallen, en, ondanks alle pogingen, dxe in het werk gesteld werden, om het te redden, jammerlijk verdronken. Bij 't pontveer te Zalk waren eenige kinderen spelende, toen een hunner, een meisje van zeven jaar, uit de pont in den IJsel viel en verdronk. Te Roermond is een jongeling by het baden in de Maas ver dronken. Te Haren is een molenaars knecht bij het omzetten der molenkap door een der wieken doodgeslagen.Te Haskerland is een jongmensch die op krukken springt, op onverklaarbare wijze geraakt en verdronken. Zijn krukken stonden tegen een hek by de sloot. De stoomboot «Naomi" is op de vaart van Grand Haven naar Milwaukee tot op de waterlijn afgebrand. Alle passagiers, 50 in getal, werden gered, dooh 4 van de bemanning verdronken. De vuurtoren op het eiland Arvit voor Bordeaux, is in elkaar gestort. De toren, in 1895 gebouwd, was sedert 1896 niet meer in gebruik, omdat toen reeds de zee het gevaarte met ondergang bedreigde. Heden zijn 25 jaren voorbijgegaan sedert de bekende predikant Von Bodelsch- wingh de eerste zijner arbeiders-koloniën voor yverkeloozen en zwervelingen geopend heeft. In die kwart eeuw zijn 33 dergelijke toevluchtsoorden door hem gesticht, waar ongeveer 180,000 behoeftigeu brood en werk gevonden hebben en velen van land- loopers en bedelaars tot nuttige burgers zijn hervormd. De stichter heeft bij deze gelegenheid bekend gemaakt dat op deze instellingen een schuldenlast van 1,200,000 mark rust en daarom allen die hem in zijn taak kunnen behulpzaam zijn, opgewekt op den kerinneringsdag hem ten behoeve van zijn zegenrijk werk voor werk- en dakloozen een bijdrage te zenden. De heer Mauser te Oberndorf in Wur- temburg, de bekende geweer-fabrikant, heeft als reeds gemeld, een nieuw mecha nisme uitgevonden voor zijn repeteer geweer, dat automatisoh werkt. Zoodra een schot gelost is, laadt het geweer zich zelf uit het magazijn. De heer Mauser meent, dat zijn nieuw geweer ingevoerd zal moeten worden in alle legers van moderne samenstelling. Tegen de Amerikaansche spoorweg maatschappij Pennsylvania Railroad Cy is enkele dagen geleden een zonderling von nis geveld. De maatschappij was in rechten aangesproken door een neger-ad vooaat, die bij zekere gelegenheid uit een trein van die maatschappij was gezet. De advocaat in quaeslie had plaats genomeu in e<sn wagen gereserveerd voor blanke reizigers. Men weet, dat in sommige staten der Unie het plaatsnemen van negers of andere kleurlingen, in wagons voor blanken, ver boden is. De maatschappij werd echter veroordeeld tot een boete van één cent. Dit wil natuurlijk zooveel zeggen als Gij moogt de negers eigenlijk niet uit wagons van uw treinen weren, doch doe het maar gerust." Nog een andere uiting van anti- negergezindheid, die voordenEeropeeschen lezer veel bevreemdends en stuitends moet hebben, wordt in Amerikaansohe couranten vermeld. Te Washington heeft bisschop Satterlee een rede gehouden, waarin hij bet gevaarlijk en verkeerd noemde, den negers onderwijs te geven. Uit Bayreuth wordt geschreven, dat de strenge winter onder de herten, reeën en gemzen in de bergen erg huis heeft gehou den Men rekent dat in vele jachtgebieden van het Fichtelgebergte, het Frankenwoud en het Beiersche woud ongeveer de helft van de dieren is omgekomsn. In het dorpje Kalasj in hot gouverne ment Woronesj zijn 30 revolutionaire soci alisten gearresteerd. Deze arrestatie gaf het ssin tot een volksopstand. Een menigte boeren viel de politie aan, waarop deze vuur gaf met het gevolg dat verscheidene boeren gedood werden. Nog altijd nadere bijzonderheden over hot verijdelde komplot tegen den Tsaar. Het heet, dat ook do kleine troonopvolger en de broeder des Tsaren, grootvorst Mi chael, ten doode opgeschreven waren. Onder de 80 tot dusver gearresteerde per sonen bevindt zich, naar men zegt, ook een Doema-lid der uiterste linkerzijde. In hot vereenigingslokaalder sociaal-democra tische party is een huiszoekink gehoudeD, die den geheelen nacht duurde. De in be slag genomen papieren wogen ongeveer 60 kiloMen moest ze op een wagen trans porteeren. In de Duitsohe pers doet een bericht de ronde wasruit weer eens blijkt, hoe weinig deEngelsohen van vreemde volken afweten. Een ticma in Westfalen kreeg van een groot Eogelsoh huls een brief die aan haar geadresseerd was met de bij voe ging Kingdom of Westphalia, Germany. Dit is echter nog niet zoo erg als de onkunde van een Engelsche dame een historisch gevaldie, oppervlakkig bekend met den titel van Motley's beroemde werk, in de meening verkeerde dat Nederland nog altiji een republiek was. Minister Clemenoeau heeft te Cler mont-Ferrand, waar hij in 1885 het radi calisme is komen organiseeren, een reeks van korter en langer redevoeringen ge- honden. De Temps vindt, dat hij «belles et fertes paroles" heeft gesproken, een tegenspraak van de bewering, dat hij en Briand het oneens zouden zijn. O. a. heeft hij gezegd«Wij willen rust op straat, vrijheid, maar komen er geweldenaars die tot doodslag aansporeD, tot roof, totanii- patriotisme, dan keer ik mij naar mijn vriend Guyot-Dessaigne, den minister van justitie 6d vraag dezen«Zouden die menschen niet wat rust nemen in de staats gevangenissen Groot gelach. Over de ontdekking van een bommen- fabriek te Koeskala (Finland) wordt uit Berlijn gemeld, dat 20 Russen een villa gehuurd hadden, voorgevende, dat deze zou dienen om er 19 patiënten te verplegen. In de villa werd een bommeuwerkplaats opgericht. De aandacht der buren werd getrokken door het feit, dat men in de villa met een zekere geheimzinnigheid te werk ging. De politie werd gewaarschuwd en drong op een naoht het huis binnen. Zij nam 13 personen in hechtenis, waar onder 2 vrouwen en 6 studenten. Vier groote manden met afgewerkte bommen, een groote massa ontplofbare stoffen van allerlei aard, werden in beslag genomen. Zes bewoners zagen kans te ontvluchten de overigen werden naar de gevangenis te Wiborg overgebracht. Allen behoorden tot de revolufionnaire organisatie. GistereD, en misschien heden nog, woedde er een brand op de helling van de Slieve Aniezin, een berg in het Iersohe graafsohap Leitrim. Men zegt dat hij aan gestoken is door de boeren, verwoed dat de landheer hun geen grond ter bebouwing verpachten, maar het als jachtveld houden wil. Dan zou hij ook niet jagen, zeiden de boeren, en staken het hout in brand om zoo het wild te dooden. Gisteren waren er al 9 K M. struikgewas vernield. Men meldt uit Johannesburg dat de staking van de blanke mijnwerkers alge meen is geworden aan 37 mijnen hebben zij het werk neergelegd. De bond vau reeders heeft, naar uit Hamburg wordt gemeld, geweigerd met de bootwerkers in onderhandeling te trsden, omdat dezen het werk hadden neergelegd, vóórdat zij gepoogd hadden in overleg te treden met depalroons. De voorzitter der werkstakers verklaarde, dat de zeelieden in alle havens zich sollidair zouden ver klaren. De staking heeft zich uitgebreid over Bremen en Bremerhaven. Het uit breken van de staking is overigens geheel onverwachts gekomen. Het eerste bericht kwam uit Stockholm. Eeu groote stoornis iD het scheepvaartverkeer is voorloopig niet te verwachten. Daarentegen is het niet uitgesloten, dat de havenarbeiders op andero plaatsen ook zullen staken. De Berlyners hebben de Pinkster dagen in een gedrukte stemming doorge bracht. De eerste dag liet zich 's ochtends nog tamelyk aanzien, maar 's middags joeg de regen de menschen die naar buiten waren gegaan, terug. Den tweeden dag waagde men zich, uit vrees voor de koude en den regen, heelemaal niet buiten de poorten, terwijl het in de ontspannings plaatsen en op de tentoonstellingen buiten 'Berlijn uitgestorven leek. Ook gisteren was het regenachtig en koud. Uit boel West Duitschland komen jobs tijdingen over groote schade die de vorst in den nacht op Zondag heeft aangericht Iu het dal van de Lahn en elders daalde do thermometer ver beneden het vriespunt. Boonen en aardappelen zyn op vele plaat sen bevroren. Ook de wijnbergen aau de Moezel hebban zwaar geleden. Iu hot Sauer-land is de bloesem van de vrucht- boomen en het jonge gezaaide op vele plaatsen te loor gegaan. In het Westerwald lag dik sneeuw en vroor hot twee graden. In Thuringen lag Zondag ook sneeuw, op den Inselsberg zelfs 6 c.M. hoog. Te Neustadt, Sennebergen andere plaat sen bij K'oburg is de bloesem van de vruchl- boomen vernageld. Volgens een bericht uit de Algau, lag de sneeuw op de bergen in de buurt Zondag 1 '2 M. hoog. Naar luid van een bericht uit Direchau (provincie West-Pruisen), is daar Maandag avond in de buurt een windhoos met hagel en stortregen geweest. Een windstoot wierp den toren en het klokkenhuis te Stiiblau omver, ontwortelde honderdjarige linden en braeht aan andere gebouwen, tuinen en wegen groote schade toe. Uit Straatsburg wordt gemeld dat in acht plaatsen in den kreit9 Muihuizen die hoofdzakelijk van groenteteelt leven, de velden geheel verwoest zijn. De hagel korrels waren zoo groot als een duivenei en bedekten een heele uitgestrektheid met een ijslaag ter dikte van 30 c.M. In de centrale gevangenis te Bochum had dezer dagen een ernstig gevecht plaats. Toen tegen 9 uur de nacht-provoost in de cel van een 17-jarigen gevangene kwam, om het licht uit te doen, overviel de ge vangene den opzichter, sloeg hem op den grond, wondde hem zwaar aan het hoofd en beroofde hem van zijn wapens. Gelukkig was de sleutelbos tydens do worsteling weggeraakt, zoodat de gevangene de andere cellen niet kon openen, om zijn medegevangenen te bevrijden, zcoalszyn plan was. Door het lawaai wakker gemaakt kwam een ander cipier te hulp. Door de alarmklok te luiden werden daarna alle beambten opgeroepen en zij drongen ge wapend op den gevangene in. Deze, een jonge, ruwe, sterke jongen, die tot vele jaren gevangenisstraf veroordeeld was, had al de lichten uitgeblucht tot op één vlam, waardoor hij liet naderen zijner tegenstanders zien kon. Hij barricadeerde zich in zyn cel en loste op de wachters een aantal schoten, waardoor hy eenigen wondde. Daar de gevangene hiermede echter zyn munitie opgeschoten had, moest hy ten slotte zich overgeven. Hij was zelf ook zwaar gewond, zoodat hij geboeid in de ziekenafdeeling gebracht word. Te Blankenburg (ThuriDgen) zal dezen zomer ter herinnering aan Friedrich Fröbel een Fröbel-huis met een bewaarschool, een Frobel-museum en een rusthuis voor be waarschooljuffrouwen gebouwd worden. De middelen zijn door particulieren bijeen gebracht. De Stromboli heeft in de laatste dagen asoh en zout water uitgeworpen in groote hoeveelheid, waardoor de wijngaarden op vele plaatsen verwoest zijn. De bevolking verkeert in ongerustheid. De diefstal met braak te Antwerpen. Eén van de daders van den met zorg voor bereiden en met overleg en goeden uitslag uilgevoerden diefstal met braak in de wisselkantoren der firma Van Glabbeeck en De Laet in de Pelikaanstraat te Ant werpen, is te Berlijn aangehouden in den persoon van Max Bogislaw Gorski, een steendrukker, die nog in 't bezit was van 36,000 gulden aan Duitscbe, Italiaanscke Russische en Amerikaansohe bankbiljetten. Hij is aan het station aangehouden en hij be kende dadelijk te Dresden 10 Aprii 1.1.deel genomen te hebben aan een grooteinbraak en nu laatstelijk te Antwerpen de vorige week. Nader is gebleken dat uit de brandkast der firma Van Glabbeeck en De Laet ge stolen is ruim 112 000 fr., waarvan de firma 100,000 frs. terugkrijgt van de assurantie-maatschappij plus 800 frs. van de schade aan de brandkast. De dieven zijn per auto ontsnapt. In den vroegen morgen van Woensdag 1.1. kwam een jonge Duitscher op de boule vard Bandonin te Molenbeek (Brussel) een auto huren om dadelijk naar Aken gebracht te worden, wat hem 250 fr. kostte. Aan het garo du Midi Dam hij een medereiziger op en nu ging het over Leuven, Francorchamps om 's avonds te Aken aan te komen, waar gegeten werd en waar de reizigers en de bestuurder hun intrek namen in een hotel, 's Morgc-ns waren de reizigers verdwenen en de be stuurder kon zonder fooi naar Brussel teruggaan. Reuter meldt uit Sydney, dat aldaar het gerucht loopt, als zouden de Karolina- eilanden op 30 April bezocht zyn door een storm en een reusachtige vloedgolf, welke groote schade hobben aangericht 200 inboorlingen zouden zyn omgekomen het telegram duidt de geteisterde eilanden niet nader aan. Te Petersburg zyn in verband met de samenzwering tegen den Tsaar, ook de generaal Nostewoi en Kaulbers, wegens opstoken tot een complot, in hechtenis genomen. Tegelijkertijd werden 6 officieren en 32 manschappen van de keizerlijke lijfwacht gevangen genomen. Allen werden in de Peter- en Paulvesting gevangen gezet. Tengevolge van de arbeidersonlusten te San Francisco heeft men den bouw van een kruiser, aan de particuliere nijverheid gegund, terug moeten nemen. De staking der bootwerkers te Mont real (Canada) houdt aan. Enkelen zijn in hechtenis genomen wegens contractbreuk. Do spoorwegmaatschappijen nemen voor 't binnenland geen aan spoedig bederf on derhevige waren meer aan voor verren afstand. Van de twintig schepen in de hav6n zyn er zeven in lossing en de reeders- bond meent den goregelden arbeid te kun nen waarborgen. Door den raad van Mollette in Zuid- Dakota is het bridge-spel aan vrouwen verboden, op een boete van 100 dollars, subaidair dertig dagen gevangenisstraf Een olifantenjaoht in optima forma kon men verleden Zaterdag bijwonen in het bosch van Vinoennes bij Parijs 1 Te Nogent-sur-Marne, aan den rand van dit bosoh, wordt een koloniale tentoonstelling gehoudendaar heeft men ook, in een ruimte, met planken omheining, een tiental olifanten welke door Hindoes worden bestuurd. Zaterdagmiddag nu stonden al die tien kolossussen daar plotseling keek de reu8aobtige olifaat naar de groene boomkruinen van het bosoh en die schenen weemoedige herinneringen bij hem op te wekken, ten minste bij verhief zijn slurf en stootte ongearticuleerde klanken uit. Toen zag men een zonderling tooneel. Alsof ze gehoorzaamden aan een signaal, renden de tien olifanten naar de omheining, braken haar gemakkelijk door en ont vluchtten in 't bosoh. En toen begon er een echte jacht: inboorlingen van Midden- Afrika, benevens Kanaken, die ook een dorp in de buurt hadden, en eindelijk de Hindoes togen er op uit en zetten de dieren na. Aoht had men er spoedig te pakken, maar twee, waaronder de bel hamel Charlie, bleven onvindbaar. Zij waren kalm doorgewandeld tot Val-de- Beaume. Daar werden ook zij gegrepen en weer naar de omheinde ruimte gebraoht. Dooh nauwelijks waren ze daar, of Charlie begon opnieuw te huilen en zes olifanten gingen er weer vandoor. Een nieuwe jaohf, een nieuwe arrestatie der deserteurs die nu met kettingen in hun stallen werden vastgelegd. Daar konden zo niet loskomen, maar zij vernielde tooh eeu gedeelte van die stallen. Bij een inspeotie-reis van eenige ambtenaren van den waterstaat is op de Isar in de nabijheid van de stad een roei boot omgeslagen. Drie ambtenaren en een arbeider verdronken. In Hessen heeft de militaire overheid soldaten beschikbaar gesteld, om het scha delijke gedierte in de wijnbergen te helpen uitroeien. De wijnbouwers komen handen te kort. De soldaten krijgen het gewone loon van arbeiders. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Meppel (vao. J. Ossewaarde), A. Burger te Eek en Wiel, J. Hoogenraad te Leimuiden en J. de Zeeuw te Geervliet» Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft aan de. W. A. Keers, pred. te 's-Heer Arendskerke o. a. op zijn ver zoek wegens gezondheidsredenen Eervol Emeritaat verleend met ingang van 1 Augustus e. k. Geref. Kerken. Beroepen te WaddingsveeD, J. J. Wie- lenga te Zuidbroekte Baambrugge, R. de Jager te Schipluiden. Te Rotterdam werd in de beneden zaal van het Nut gisterenavond onder voor zitterschap van den heer Tieleman een matig bezochte vergadering gehouden van leden der Gereformeerde Kerk A, die overwegende bezwaren hebben tegen het door den kerkeraad genomen besluit inzake ineensmelting met de Gereformeerde Kerk B aldaar. Na ampele bespreking werd besloten zich lot den kerkeraad der Geref. Kerk A te wenden met een adres, inhou dende een met redenen omkleed verzoek op zijn besluit terug te komen. Voorts werd eene oommissie, bestaande uit zeven personen, bij acclamatie benoemd, welke zich met de indiening van dit adres zal belasten en, mocht door den kerkeraad afwijzend beschikt worden, zioh zal wenden tot de olassis, de provinciale en, bij hoogste instantie, tot de generale synode. Mocht ook door dit college op het verzoek af wijzend beschikt worden, dan zal weder eene vergadering uitgeschreven worden van bezwaarde lidmaten, ten einde te be spreken, wat alsdan te doen staat. N.R. Het bericht betreffende de samensmel ting der Geref Kerk en de Chr. Geref. Kerk te Putten, door ons overgenomen uit de Ned., is nietgeheel juist.Welzijner eenigen tijd geleden besprekingen gehouden, doch deze zijn weder afgebroken. (Stand.) De minister van binnenlandeche zaken brengt in de Stot. do. 118, die nadere bijzonderheden geeft, ter feenuis van be langhebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransohe taal zullen wor den gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in bet laatst van Juli, in welke maand tevens voor degenen die voornemens zijn zich aan het examen voor de akte B middelbaar onderwijs voor Fransohe taal en letterkunde te onderwerpen, gelegen heid zal bestaan om, zoo zij dit wenscheD, het taalkundig gedeelte van dit examen af te leggen, terwijl het letterkundig ge deelte op den gewonen tijd, nl. de maand December, bepaald blijft. Id het eerste (taalkundig) gedeelte van het examen B voor de Fransohe taal zal ook worden opgenomen «de letterkunde der middel eeuwen", wanneer zulks door de adspi- ranten wordt gewcnsohl de examens voor de Engelsche en Hoog- duitsebe talen, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs akte A zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in het laaist van Juli; die tot het geven van onderwijs in de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak s), bedoeld in art. 86 van de wet tot regeling van het lager onder wijs, als voor het middelbaar onderwijs zullen worden gehouden in de maand Aug., zoo noodig in de eerste dagen van Sept. die tot het geven van lager en middel baar onderwijs in de land- en in de tuin bouwkunde en voor middelbaar onderwijs in de houtteelt zullen worden gehouden ia de maand Augustus, en zoo noodig ook in de eerste dagen van September; die tot het geven van Jager onderwijs in het handleeken, bedoeld in art. 87 van de wet op het lager onderwijs, zullen worden gehouden in de maand Augnstus, zoo noodig ook in de tweede helft van Juli, en die voor middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en perspec tief en die voor boetseeren, in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli. De minister brengt in dezelfde Stot. ter algemeene kennis, dat in de maanden Juni en Juli e. k. te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2