NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No» 197. 1907. Vrijdag 24 (Vlei. 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN W*t b&I dit «uiteengespatte naohtliohtje Tholen. In de gemeenteraadsvergade ring van Woensdag, onder voorzitterschap van den heer Burgemeester, waren afwezig de heeren Hollestelle, Kegge en Overman. Twee bezwaarschriften tegen den Hoofd. Omslag worden in handen gesteld van de commissie tot onderzoekalsmede twee requesten van de vereenigde vischhande- laren, betreffende het maken van steigers tot reiniging en opberging hunner visch- beunen. Op verzoek van den heer Moelker worden nogmaals aangehouden de verzoek schriften van O. A. Stoutjesdjjk, om in ge bruikneming van gemeentegrond Daby de Oudelandsche poort tot het bouwen van een woonhuis, en van H. J. Laban en J. van Hiele. Bij de rondvraag vestigde de heer Wagemaker de aandacht van B. en W. op de te maken electrische schel aan het Veer. De voorzitter antwoordt dat men eiken dag wachtende is het bericht van het rijk en met den aanleg alsdan onmiddellijk zal taengdg Berichten. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02c. UITGAVE DER FIRMA EM VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 28 Mei 1907. Onze politieke actie is vrucht van de liefde Gods. Het valt niet moeilijk dit te bewijzen. Het doel waarmee God de Heere den mensch sohiep, kan niet anders zijn dan «om Zijn zelfs wil", want er was buiten Hem niets, waarom Hij het anders kon doen. Als schepsel Gods is de mensoh mits dien geroepen, en daar is hij van den beginne ook op aangelegd, om zijn God in alles te dienen, en alle leven op elk gebied Hem te wijden. En waar de zonde dit onmogelijk maakte en den mensoh tegen zijn aanleg en natuur in, doet wegvlieden van zijn God, daar komt de genade tussohenbeidede genade die God de Heere naar Zijn welbehagen schenkt aan zijn kinderen, die in Christus Hem gerechtvaardigd zijn opdat zij weer naar soheppings-ordinantie Hem al de eere en aanbidding, den lof en de dank zouden toebrengen in heel het veelzijdige leven. Door Gods genade wordt de afkeer van Hem en Zijn dienst veranderd in hartelijk® liefde, die naar Hem zoekt, naar Hem uit gaat, Hem overal lof en aanbidding tracht te geven, Zijn Naam in alles wil terug vinden, omdat het alles door Zijn Hand gemaakt is. Daarom is de liefde, waarmee God de Heere zich ontfermt over wie Hem vreezen en opdat ze Hem vreezen, de oorsprong van alle streven om Hem op alle terrein des levens wederom Zijne eere te geven. Daarom wordt door Zijn koesterende liefde het hart Zijner kinderen ontstoken met liefde voor Hem en is dan ook alle ijver om op elk terrein des levens Hem te eeren en Zijn Naam te belijden slechts vrucht van de liefde Gods en van de liefde tot Hem. Is eenmaal die liefde in het menschen- hart ontstoken, dan is ook zelfs het zwakste inzicht in wat de Heere wil, voldoende om onzen ijver te doen ontbranden en onze innerlijke begeerte gaande te maken om ook iets te doen dat Zijn Naam weer worde geëerd, niet enkel in de kerk maar in heel het leven, dat Hem alleen toebe hoort en niet alleen des Zondags maar alle de dagen onzes levens, die al te gader Hem behooren te worden geheiligd, omdat uit Hem en door Hem en tot Hem alle dingen zijn. Wiens oog daar eenmaal op gerioht is, dat het niet anders is dan gebrek aan liefde tot den Heere onzen God, zoo we niet op elk terrein medewerken, opdat Zijn Naam daar worde geheiligd, kan niet anders dan ook Zijn Heere smeeken dat hij met al zijne broeders moge opstaan om steeds meer alle leven op elk gebied Hem te heiligen omdat het alles Hem toebehoort. In de liefde tot God den Heere ligt dan ook de zenuw van onze politieke kracht. Zoolang we nog op menschen zien en om menschen meedoen, is het alles zonder waardewe zijn dan slechts mensehen- volgers. Maar zoodra de liefde tot onzen God in onze harten brandt en het rechtsbesef levendig ontwaakt, dat God alle leven toebehoort, dat Hem alle terrein moet ge heiligd worden en dat wij Hem met onrecht en onverschilligheid tegemoet treden, zoo we geheele terreinen des levens zoo maar aan de zonde overlaten, zoodra wij in één woord om Zijnentwil volgen, zal er kracht van ons uitgaan, omdat wij dan zijn ge worden navolgers Gods, geleerd door Zijn Woord en in liefde ontstoken door Zijn Geest. Een politiek fortuintje. In een vergadering van den Roomsch KatholiekenVolksbond te Leiden verklaarde pastoor Lohmeyer, dat 't nachtlichtje van Luther is «uiteengespat". Dit is werkelijk een politiek fortuintje voor de vrijzinnigen bij de aanstaande ver kiezing dat bovengenoemde pastoor dit beeft uitgesproken. van Luther" een dienst doen om 't antipa pistisch vuur bij de Hervormde Kiezers weer eens hoog te doen oplaaien. De brandstapels en schavotten missen tegenwoordig hun werking. Deze hebben afgedaan. Ze hebben geen uitwerking meer op de Hervormde kiezers. Maar dit «uiteengespatte nachtlichtje van Luther", hoe voortreffelijk zal't de brand stapels kunnen vervangen Bij 't totaal gemis aan betere argumenten zal 't werke lijk nog kunnen gebruikt worden om 't nachtlichtje der vrijzinnigheid terdege te doen opvlammen. Het «uiteengespatte nachtlichtje" wordt, ge zult 'tzien, in een minimum van tijd door heel de vrijzinnige pers geblazen. Pastoor Lohmeyer wordt in deze ver kiezingscampagne nog een beroemdheid. Rotterdammer De Linlesche samenwerking. Op het congres van het werklieden verbond gewaagde het Centraal Bestuur van het schrijven eener commissie, die zich uit de vrije liberalen, de Unie-libe ralen en de vrijzinnig-demoeraten in Zuid- Holland heeft gevormd ter bevordering van de overwinning der vrijzinnigen in die provincie. Een huwelijk uit liefde is dit niet. Im mers nog onlangs sohreef V. D. De nood is ons opgelegd, de houding der rechterzijde, die vooral als een gesloten phalanx optreedt voor het behoud der tegenwoordige rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer dwingt er ons toe, voor ditmaal, laten wij hopen voor het laatst, tegenover de coalitie rechts te stellen de coalitie links. Wanneer men hoopt dat het samengaan voor 't laatst zal wezen, staat men dichter bij scheiding dan bij vereeniging. Maar thans werkt dan tooh de oommissie. En de vrije liberalen zijn ook opge nomen in den Bond. Intusschen meent het Vadei-land, dat de kiezers ook bij de aanstaande Sta tenverkiezing moeten uitzien naar sociaal- voelende mannen; dat zij, ook in het belang van de eigenlijke vervulling van de sociale taak der provinciën, hebben te zorgen dat de leiding van het provinciale bestier hier blijve rusten in handen van de vooruitstrevende groepen, ginds worde herwonnen, waar zij hun tijdelijk mocht zijn ontnomen. Dit blad wil sooiaal-voelende mannen en daarom strijdt het tegen de Rechterzijde, tegen Kolkman, Aalberse en Nolens, tegen Talma en Van Vliet, maar werkt het samen met de vrije liberalen. Land en Volk kijkt eens uit naar de soe.- dem. bondgenooten der herstemmingen. Rechts worden kansen berekend om van de versnippering der stemmen links in eersten aanleg te profiteeren door minder candidaten te stellen dan er plaatsen zijn te vervullen. Men zal dan herstemming uitlokken tusschen rechts en sociaal-democraat, en aldus winnen wat men anders zou hebben verloren. Geschiedt dit, dan is de verantwoordelijkheid uitsluitend voor de sociaal-democraten. Er is nu nog tijd tot overwegen vóór de candidaatstelling. Mochten er plannen bestaan tot nog verder versnippering, dan is men ge waarschuwd. Maar de gewaarsohuwden kijken rolvast strak voor zich en verklaren in een Aan de Kiezers Laat u dus bij deze verkiezingen niet drijven door de verouderde leuzeliberaal of klerikaal doch door die, welke op de politiek van onzen tijd haar stempel drukt: vóór den Arbeid of vóór het Kapitaalvóór algemeen kiesrecht of vóór klassebevoorrechting; vóór den vooruit gang of vóór het behoud. Terecht roept Het Centrum hierbij uit «De politiek is zulk een sehoone zaak Niet eohter is hier bedoeld de politiek van hen die er 't belang van 't geheele volk en het recht te zoeken bij met elkaar bot sende belangen mee bedoelen. UIT DE PROVINCIE. Onze Middelburgsehe oorresp. schrijft: Het was, als ik mij niet vergis, voor de eerste «aal dat Middelburg op den tweeden Pinksterdag kennis maakte met een Festival. Die kennismaking lokte evenwel niet tot het verlangen naar een herhaling der kennismaking uit. Ook nu weder bleek duidelijk het ver mogen om door zoodanige slraatjool volk te lokken, want liefhebbers waren in zeer groot getal opgekomen. Maar de straat vertoonde een tafereel als op de beruchte kermis-Zaterdaga vonden. Straatkabaai en standjes, dronken lui en hossera, onhebbelijk geschreeuw en herrie kon men, vooral op en om de Markt, waarnemen. De geest ditmaal over Middel burg uitgestort, was een onheilige. Onder het gejoel en getier was van muziek al zeer weinig te hoeren, te ge nieten heelemaal niet. Middelburg. De heer N. Gornelisse, volontair aan de Middelburgsehe Courant, is met 1 Juni benoemd tot klerk bij de politie te Vlaardingen. Middelburg. De sergeant K. Tomas, van het 2e bataljon 3e regiment infanterie alhier, is benoemd tot sergeant-schrijver bij den Intendant in de stelling Amsterdam, met ingang van 28 Mei a. s. Van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walche ren te Middelburg ontvingen wij een ter reinkaartje met toelichting in de nieuwe talen van het gedeelte dat in het bad seizoen vanuit Domburg of vanuit Middel burg het drukst wordt bezocht. De raad der gemeente Aagtekerke besloot in zijne vergadering van Woensdag j.l. aan Gedeputeerde Staten te adviseeren om de jaarwedden van burgemeeeter, se cretaris en ontvanger te stellen op het minimum bedrag voor die gemevnte. Wij ontvingen van het Dinsdag te Terneuzen gehouden Zomerfeest geen verslag, zelfs geen bericht. Daarom ver melden wij alleen uit andere bladen dat het feest in weerwil van wat regen goed slaagde; 700 menschen op 't terrein van den heef Joz. de Feijter aaDwezig waren en de sprekers hunne onderwerpen vol gens programma behandelden ds. v. Dis het openings- en ds. Raams het slotwoord terwijl ds. Bouma het woord voerde in plaats van ds. v. d. Berg. Bij het te Bergen op Zoom gehouden nationaal concours voor het beste land- bouwpaard licht wagenslag behaalden een 3en prijs J. H. Wagemakers te Tholen en een £en M. S. Steendijk te S'cavenisse. Borssele. Een boerenzoon alhier heeft het ongeluk getroffen, van een met hooi geladen wagen te vallen en daarbij zijn pols te breken. De jongeling moet op 't eind dezer maand in militairen dienst. G.C. Ierseke. Dinsdag werd hier een brief kaart besteld, die heelemaal een uitstapje naar Rusland gedaan had. Zij was den éen April uit België verzonden. De fout is evenwel te vergeven, want wat was 't geval? De briefkaart had als adres Ierseke (Polen). Polen is de naam van een wijk van Ierseke. O. C. worden begonnen. Hierop gaat de ver gadering over in eene met gesloten deuren. Stavenisse. De vrijzinnige kies vereeni ging „Algemeen Belang" alhier, stelde Woensdagavond tot candidaat voor de Prov. Staten, kiesdistrict Tholen, den heer Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, aftredend. Serooskerke (W). In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeente raad werd het nieuw-gekozen lid, de heer J. R. Tak geïnstalleerd, en tot gemeente geneesheer benoemd de heer H. G. J. van den Bosch, arts alhier. Koninklijk bezoek. Omtrent het be zoek, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik in de eerste helft van Sep tember zullen brengen, verneemt Zelandia het volgendeDe eerste dag zal ge wijd zijn aan Walcheren, waarbij in hoofd zaak Middelburg en Vlissingen zullen worden bezooht. Des avonds diner aan geboden door de Prov. Staten van Zeeland. De tweede dagrijtoer naar Veere, van daar per Prov. boot naar Zijpe en verder per stoomtram naar Zierikzee. Na een bezoek aan deze plaats gaat de toohl ver der per Prov. boot langs het Katsche Veer naar Goes en van hier uit, na een bezoek aan de stad, per spoor lerug naar Mid delburg, alwaar de gemeenteraad het Ko ninklijk echtpaar esn diener zal aanbieden. De derde dag per spoor naar Vlissingen, van daar per Prov. boot naar Breskens, verder met het salonrijtuig van den stoom tram naar Oostburg met een kort opont houd te Sohoondijke. Na in Oosiburg eenigen tijd vertoefd te hebben, gaat de tocht terug naar Breskens. Van daar per boot (lunoh aan boord) naar Ter Neuzen. Bezoek aan de stad. Van daar per spoor naar Hulst (te Axel zal de trein ter be groeting stoppen). Na de ontvangst ten stadhuize, rijtoer door de stad en daarna per spoor terug naar Apeldoorn ol naar 's-Gravenhage, indien het bezoek zal plaats hebben in de tweede week van September. Er heeft zieh een comité gevormd om alle pogingen te steunen, die worden verricht om eene tramverbinding met Sas van Gent tot stand te brengen. Dit comité bestaat uit de heerenC. vanWaes, burgemeester van Westdorpe; H. W. Vollenhoven van Daalen, secretaris-pen ningmeester der Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek P. van Waes, wethouder van Westdorpe; W. Dieleman Pz., te Axel, lid van den gemeenteraad en grond eigenaar; F. de Ruijter te Zaamslag, lid van den gemeenteraad, voorzitter van ver schillende waterschappen W. Seheele te Zaamslag, dijkgraaf van den polder Willem III en den Catharinapól&erP. L. de Waal, wethouder van Stoppeldijk, gezwo rene van den StoppeldijkpolderP. Mei, wethouder van Bosehkapelle; P. Wauters, burgemeesterD. van den Berg, wethou der P. Malotaux, directeur der naamlooze vennootschap beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent; V. Roeding, wethouder van Stoppeldijk, dijkgraaf van den Stoppeldijk- polder; J. Jacobs, directeur der spiegel- glasfabriek V. Versohaffel, direoteur jjder stoommeelfabriekK. J. A. G. baron Collot d'Esoury te Hontenisse, voorzttter van de Coöperatieve beetwortelsuikerfabriek. De heeren, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, wonen te Sas van Gent. Dit oomité heeft den heer C. van Waes tot voorzitter en den heerH. W. Vollenhoven van Daalen tot secretaris gekozen. {M. C.) Ileelitsaieii. Dinsdag is voor het gerechtshof te Am sterdam de behandeling der zaakinhooger beroep aangevangen tegen Le Fèvre de Montigny en jhr. De Geer, de bekende ontrouwe bankdirecteuren. Alleen de bekl. De Geer had appèl aangeteekend, waarop i het O. M. beide beklaagden in hooger j beroep was gekomen. De advocaat-generaal bij het gerechtshof eisohte tegen beiden 4l/2 jaar met aftrek van 10 maanden voor De Montigny en 8 maanden voor Da Geer, Omtrent den elders in ons blad ver melden te Amsterdam gepleegden moord en zelfmoord verneemt men o.m.'t volgende: Geertje Dronkers, een meisje van 18 a 19 jaar, wa3 verloofd met Ameshoff, een portretschilder van beroep. Die Ameshoff was echter niet de geschikte partij voor het oppassende meisje, want volgens de loopende geruchten hield hij er intiemere relaties op na met zijne kostjufi'rouw. Daarom had reeds eenige weken geleden Geertje Dronkers de verloving uitgemaakt. Toen op 1 Mei tijdens den 1-Mei-optocht, die de Sfalpertstraat passeerde, Ameshoff naar boven wilde, werd hem de toegang geweigerd, wat tot gevolg had, dat hij een heel opstootje voor de deur verwekte. Sinds dien tijd liep hij eohter met wraak plannen om. En heden heeft hij ze ten uitvoer gebracht. Heel den morgen had bij in de Stalpert- straat op zijn rijwiel rondgedwaald, om te trachten zijn vroeger meisje te spreken te krijgen. Doch de deur bleef gesloten. Tot te kwartier over 12 een jongetje, dat de bovenverdieping bewoont, van zijn kantoor thuis kwam. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om mee naar boven te wippen. De moeder, die hem ontving, gaf h(j te kennen, dat hij nog even Geertje wenschte te spreken, en h\j 't haar daarna niet meer lastig zou maken. Daar kon de moeder natuurlyk niets tegen hebben En heel ge woon, uiterlijk zelfs opvallend kalm, volgde h(j 't meisje door de alcoof naar de achter kamer. In de keuken aangekomen greep hij haar plotseling van achteren aan, nam een geladen revolver uit den zak en loste een viertal schoten door den hals van het arme weerlooze slachtoffer. De ontslag-kwestie te Bergentheim, In Onze Courant schrijft de werkman Klaas Mennink, die bij de firma Van Royen aldaar ontslagen is wegens het bekende adres aan H. M. de Koningin een inge zonden stuk waarin hij de beschuldiging van Jong Holland dat hij zou betrokken zijn in een moordaanslag op den heer Van der Sanden, ontzenuwt. Hij schrijft o.m. volgens De Rott. het volgende »Een avond bij v. d. Sanden zittende in huis werd aireede gezegd, dat allen verwijderd zouden worden, die hunne kinderen naar de school zouden zenden. Het »de heeren (n.l. v. Royen) hebben het besloten" werd toen toegevoegd. Persoonlijk heb ik den heer v. d. Sanden he- zegdMijnheer ge brengt mij en anderen in groote ellende, maar reken er opu hangt ook wat boven het hoold, waarop geantwoord werdGe bedoelt zeker dat ze mij uit den gemeenteraad en de Prov. Stateniullenwippen waarop ik antwoordde ja, en de zaak komt in de courant. Met een knippen van duim en vinger, werd toen gezegd: -«daar geef ik niks om". Diezelfde gedachte heb ik meermalen uitge sproken, en werd door ieder uitgesproken. Doch die uitspraak was eene hoogt welkome uitkomst, om mijn persoon te betrekken in een daad door een jongeling bedreven, die lichtvaardig met een vuurwapen omging. En die gedachte door mij uitgesproken, heb ik onder eede verklaard waar te zijn, zoodat een moordaanslag met die betuiging niets heeft te maken. De jongeling is niet veroordeeld, maar na ernstig onderzoek door de rechters vrijgesproken van moordaanslag". Reddingsinrichting aan den Hoek. De stranding van het stoomschip Berlin heeft den heer J. M. Senf, bouw- en werk tuigkundige bij de H.IJ.S.M., op het denk beeld gebracht een reddingbrug te ontwer pen voor den Hoek van Holland, waarmede naar hij meent, de woeste elementen ge trotseerd kunnen worden en het wrak, tot vernietiging veroordeeld, kan worden be reikt. Aan de beschrijving ontleend het Hdbl. het volgendeHet geheel bestaat uit een jour geconstrueerden toren met machineruim tot plaatsing van 'n verticaal werkenden benzinemotor, dynamo, zoek lichtlantaarn en transmissie voor vóór- en achterwaartsche en ronddraaiende bewe ging van den toren, welk ruim tevens kan dienen tot berging van reddinga-ger eed-»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1