Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. opstand. Het beste voorbehoedmiddel tegen de ziekte ziet de regeering in inenting, maar het volk is daar tegen, en trouwens een heele bevolking van zoovele tientallen mil- lioenen inenten givat toch niet. De correspond ent spreekt in zijn brief niet van den hongersnood, die met de pest hand aan hand gaat. De uitgehongerde liohamen zijn een uitnemende bodem voor de besmetting gebleken, en veel weerstand bieden die lijven niet. En hoe dat te'kens terugkeerende gebrek onder de bevolking te weren De Indiërs zeggen wel, dat de regeering teveel geld aan militaire werken uitgeeft en te weinig tot verbetering van het landdat zij de bevolking uitmergelt met belastingen en het batige slot, dat op de begrootiDgen voorkomt, ongepast is. Misschien dat men, langs die lijn rede- neerende, eerder in de pest de oorzaak van de ontevredenheid der bevolking zal zien, dan in de ophitsende artikelen van Indische bladen of het opruien van volks menners. In Punjab, waar de sterfte het grootst is, zou de armoede en de ziekte onder het volk, wel den oproerigen geest kunneD kweeken. De Engelsehe corres pondenten, die dien geest in hun laatste telegrammen toeschrijven aan het drijven van de Hindoes om geen buitenlandsehe, d. w. z. Engelsehe waren te koopen, waar tegen de Mohammedanen zioh verzetten, maken 'tzioh een beetje gemakkelijk. Vrydag werd behalve eenige kleine ont werpen, ook het wetje op het invoerrecht van sucade aangenomen. Bedoeling en strekking is als volgtDe hooge accijns, die voor sucade betaald wordt er wordt enorm veel suiker voor de bereiding ge bruikt wordt bij verkoop niet terug ont vangen, voornamelijk ook omdat sukade uit het buitenland dus sucade met suiker bereid, waarvoor geen accijns is betaald voor betrekkelijk geringe invoerrechten, ongeveer drie gulden per honderd kilo, kon worden ingevoerd. Maar wat gebeurt nu vaak Sukade wordt ingevoerd, waarvoor men, zooala gezegd is, drie gulden accijns betaalt voor elke 100 kilodoch dezelfde van 't buitenland ingevoerde sucade, waar voor geen veraccijnsde suiker is gebruikt en daarom goedkooper is, wordt nu weer uitgevoerd. De verkoopers en handelaars profiteeren van de. gunstige bepaling, dat restitutie gegeven wordt voor accijns, in dit geval niet betaalden accijns. Dit voor deeltje steken zij alzoo in hun zak ten koste van de schatkist. Doch sinds verleden jaar is er in dezen verandering gekomen. Het invoerrecht werd verhoogd, naarmate de sucade suiker bevatte. De accijns werd dus geregeld naar het suikergehalte en wel bij K. B. van 2 Juli 1906, met ingang van 1 Augustus d.a.v. Doch daar kreeg men de poppen aan het dansen. De handelaars be klaagden zich. Er was n.l. reeds vóór de openbaarmaking van dat K. B. op 12 Juli 1906 sukade gekocht en verkocht, die niet vóór 1 Augustus hier kon. zijn. Eu dan moet men betalen naar 't verhoogde tarief. Er werd om verdaging van het besluit ver zocht en de Minister had er wel ooren voor, er was zelfs reeds sprake van een K. B. tot opschorsing, doch ter elfder ure werd de zaak gelaten zooals zij was. Men moest ook met anderer handelsbe langen rekenen. Vele sukade verkoopers hadden ook sukade gekocht tegen verhoog den prijs door het vooruitzicht van hoo- gere rechten was de prijs gestegen en werd nu de uitvoering van 't bewuste K. B. verdaagd, dan zou de prijs der sukade weer dalen, waardoor deze kooplieden gedwon gen zouden zijn hun gekochten voorraad voor veel minder van de hand te doen. Dit ging ook niet. Van daar dat man naar eene betere oplossing vond en die meent gevon den te hebben in het ontwerp dat Vrijdag werd aangenomen. Daarin wordt bepaald, dat bij aldien blijkt, natuurlijk op voldoen de gronden blijkt, dat sukad en daarmede gelijk gesnelde artikelen waarvoor suiker gebruikt wordt als b.v. marmelade, vóór 1 Aug. 1906 gekocht is, de handelaar 't booge invoerrecht zal terugbekomen. Daardoor worden allen bevredigd en lijdt de schat kist geen schade. Dat er bedenkingen tegen het ontwerp waren, bleek reeds Donderdag. Toen reeds zette de heer Van Vnuren zijne bezwaren voornamelykraken- de het veranderlijk te werk gaan van den minister, in een lange speech uiteen. Het was volgens dhr. Plate, die den minister in bescherming nam, een vinnige en vitterige critiek. Een amendement van dhr. De Visser, van alleen restitutie ta verleenen voor aankoopen vóór 12 Juli dag van openbaarmaking van hetK.B. gedaan, werd met 85 tegen 26 stemmen verworpen. Het wetje werd daarop aangenomen met 49 tegen 10 stemmen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dedemsvaart G. v. Rams- horst, cand. en hulpprediker aldaar; te Anloo J. P. de Graaff, cand. Aangenomen naar Aalst door A. Luteyn te Benthuizennaar IJmuiden door H. W. Creutzberg te Wijk aan Zee. Bedankt vsor Eyerland ep Texel door F. M. Muller JG.P zn., cand. te Utrecht, tijdelijk te 's-Heerenhoeb. Te Arnhem is op 69jarigen leeftijd overleden de heer ds. E Snellen, van 1862 tot 1869 predikant te Nieuwveen, daarna te Driel, van 1872 tot 1879 teZierikzee. Sedert dien tjjd was Z.Eerw. emeritus. Z Eerw. heeft gedurende zijn emeritaat wel het vruchtbaarst gearbeid. Tot den Christus der Schriften bekeerd, predikte hij dien in zijn vele geschriften met groote innigheid. Hjj zal nog lang leven nadat hij gestorven is. Ds. C. J. Lammerink, predikant te Amsterdam, heeft zich genoodzaakt ge zien, op advies van geneeskundigon,wegens een oogziekte, waaraan de algemeen ge achte leeraar al sedert jaren lijdende is, eenigen tijd rust te nemen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Makkum door C. Vermaat te Paesens [verb, bericht.) naar Leiden door J. Douma te Alblasaer- damnaar Halfweg door ds. Heida te Ierseke. Bedankt voor Ureterp door H. Meulink te Meliskerkevoor W aarder door J. Zyp te Zwartsluis. Brouwershaven. Zondag in de na- middaggodsdienstoefeniDg nam onze ge achte leeraar ds. M. M. Morjus, afscheid van de gemeente met eene leerrede naar aanleiding van Hand. 20 32. Na afloop der godsdienstoefening, die door een tal rijke schare, ook van buiten de gemeente werd bijgewoond, dankte een der ouder lingen den vertrekkenden leeraar voor al zijn arbeid en zong de gemeente hem staande toe de zegenbede uit Ps. 1348. Zonnemaire. Zondag in de namiddag godsdienstoefening nam onze geliefde pre dikant ds. G. H. de Jonge, afscheid van de gemeente met de woorden uit Openb. 22 17a. Na 't uitspreken der leerrede werd den scheidenden leeraar door de gemeente toegezongen Ps. 1214, na door een der ouderlingen hartelijk te zijn toe gesproken. Geref. Gemeente. Aangenomen naar Middelburg door J. R. v. Oordt te Neuzen. N. R. C. Oud Geref. Gemeente. De heer H. Kiviet, oefenaar te Aagte- kerke, heeft voor het beroep van de ge meente Onder 't Kruis te Charlois bedankt. Geslaagd aan de hoogeschool te Utrecht voor het doctoraal examen in de rechts wetenschap Jhr. B C. de SavorninLohman, geboren te Groningen. Vlissingen. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school in de Paling straat alhier dhr. H. Smallegange Lz. te Breda, ingaande 26 Mei a s. Benoemd tot onderwijzeres aan de chr. school te Axel (hoofd dhr. Van Vliet) mej. De Mol Moncourt te Amsterdam. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Muziekuitvoering op het Molenwater op Vrijdag 24 Mei, des avonds ten T/t uur. Middelburg Bij hst gisteren alhier gehouden muziekfeest, vielen de prijzen als volgt ten deelle priis „Euphonia" te Goes, f 302e prijs „Uit het Volk-Voor het Volk" te Breskens, f 20 3e prijs „St. Cae- cilia" te Vüssmgen, f 15; 4e prijs „Paul Kruger" te Waarde, f 10en 5e prijs „Excelsior" te Kloetinge, f 5. Alle gezel schappen hebben bovendien een zilveren herinnerings-medailje gekregen en boven dien „Paul Kruger" te Waarde nog een medaille voor het verstkomend gezelschap. Middelburg Gisterenmiddag werd op de Markt gearresteerd zekere P. Idie een agent vau politie een klap in 't gezicht had gegeven. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Goes. Op de boter- en eierenmarkt ont stond hedenmiddag tusschen 2 Belgische eierenhandelaars een vechtpartij. De han delaar Penneman werd door den zoon van den handelaar Emkens mishandeld. Tegen den laatste werd procesverbaal opgemaakt. Men schrijft ons Het bericht in uw blad van 18 Mei 1.1. waarin gemeld wordt, dat te Koe wacht koeien zouden overleden zijn door te loopen en te grazen in eene weide waar chili gestrooid was is geheel onjuist. Uit den mond van den veearts die de nog zieke dieren behandelt, en de doode onder zocht, vernam ik dat de oorzaak van den dood is geweest het eten van takjes, die afkomstig waren van het seheeren eener haag van Taxus baccata. In de magen der gestorven runderen voDd hij over schotten dezer Taxusbladeren, en de symp- toonen der nog steeds zieke dieren wijzen wel degelijk op een Taxus vergiftiging. Honderd gram van dit gif is reeds vol doende een rund te doen sterven. De chili heeft een breeden rug, maar bij nader onderzoek blijkt zij in de meeste gevallen onschuldig to zijn. Vlake. Het ongeveer driejarig zoontje van den heer L. alhier had het ongeluk met den wijsvinger van zijn rechterhand in een in beweging zijnden snijmolen te geraken, met het gevolg dat die vinger ge heel werd vermorzeld. Krabbendijke. Maandagavond verga derde de anti-revolutionaire kiesvereen. en bssloot met algemeene stemmen do aftre dende raadsleden geen van drie weer can- didaat te stellen als gemeenteraadslid. Oostkapelie. Alhier is verleden Vrij dagavond opgericht een onderlinge schiet- vereeniging, dragende den naam Soranus. Als bestuursleden werden gekozen voor zitter H. Willemse Jr., secretaris Jacs. Koole, penningmeester E. Vader, comman dant L. Jobse, vice-commandantA.Goozen. De vereeniging telt aanvankelijk 11 leden, waarschijnlijk door meerdere toetreding te vermeerderen. Ze stelt zich voor, zich vooreerst te oefenen met het flobertgeweer. Ovezand. 2en Pinksterdag, terwijl de kerken alhier aan waren pl.m. half 10 deed zich een brand in deze gemeente voor bij de wed. De Jonge aan den Groenendijk. Een ark bergplaats voor wagens en landbouw-materialen brandde geheel af, doch door behulpzame handen werd de schuur dusdanig nat gehouden, dat ze ge spaard bleef. De ark was, evenals de ver brande inhoud verzekerd. Een der brand spuiten van de gemeente heeft nog even dienst gedaan. Vermoedelijke oorzaak is dat een kind met een brandende sigaar in de ark aanwezig is geweest. By kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Bolsward D. H. G. Ittmann, thans surnu merair bij dat dienstvak en commies ter directie der registratie en domeinen te Amsterdam is jhr. W. F. Rochussen, lid van den Raad van State, bevorderd tot ridder grootkruis in de orde van den Nederlandsohen Leeuwen hem op zyn verzoek, op de meest eervolle wijze ont slag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem gedurende een langs reeks van jaren den lande be wezen. Kruiningen. Gisteren vergaderde in de Geref. Kerk alhier de ring Zuid-Boveland der Geref. Jongelings-vereenigingen. Na eerst des morgens in huishoudelijke ver gadering te zijn bijeen geweest, werd er des middags in openbare vergadering een referaat gehouden door ds. Heida van Ierseke over het onderwerp -. „De ontwik keling van hoofd en hart beide, doel der Jougelings-vereeniging". Door ds. Koele- wyn werd, als pastor looi, een slotwoord gesproken. Beide malen was de vergade ring tamelijk goed bezocht. Kruiningen. Gisterenavond was ods dorp het schouwtooneel van een bloedige worsteling. Een tamelijk groot deel der jongeliogsehap van Ierseke was n.l. ge komen om onze gemeente met een bezoek te vereeren. Na wat verhit te zijn door sterken drank, werd ruzie gezocht met de politie, die zoodanig werd aangevallen, dat de burgers te hulp moesten komen. Nadat er ruim gebruik gemaakt was van mes en degenstok, werd een der grootste belhamels opgeborgen, terwijl de rest werd gebracht een eind buiten het dorp. Het duurde echter nog lang eer de gewone rust her steld was. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegensstraat schenderij H. C. J. S., Vlissingen, f 2 b. s. tuchtschoolstraf Van i week; overtreding jacht wet J. J., Vrouwepolder, 2 maal f io b. s. 4 d. h. iedere b., met verbeurdverklaring van het geweer, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f 5 b. s. 3 d. h.het vervoeren van wild in gesloten jachttijd L: J., Serooskerke,eene berispinghet zoeken naar eieren van wild op gronden van derden in MaartJ. d. W., Vlissingen, tot f 1 b. s. tuschschoolstTal van 1 week; overtreding drankwet: A v. G., Vlis singen, f 20 b. s. lo d. h.overteding boterwet: J. F. G. S. vr. v, W. M. J., Oost- en West- Souburg, f 3 b. s 2 d. h.het rijden met een voertuig beladen met een vracht van meer dan 650 kilogr. op een kunstweg gedurende den tijd dat zulks was verbodeen W. M., Seroos- kerke, P. S., Meliskerke, f 5 b. s. 2 d. h.rijden met een rijwiel zonder licht; J. D. Oostkapelie tot f 1 b. s. tuchtschoolstraf van 1 week M. K Serooskerke, fd. M.J. S., Veere, f 1 b. s. 1 d. h. rijden met een rijwiel zonder bel, P. d. V. Nieuw- en St. Joosland, tot eene berisping, A. M., Arnemiden, tor f 1 b. s. tuchtschoolstraf van 1 week; zijn trekhonden niet voorzien van een muilkorf: J. S., tot 2 maal f 1 b. s. 1 d. h. iedere b.het doen geleiden van een hondenkar door een persoon die den leeftijd van 14 jaar nog niet heeft bereidtC. J. D., Vlissingen, P. K., Oost- en West-Souburg, tot f 1 b. s. 1 d. h. het op een rijwiel meer personen vervoeren dan waarvoor het bestemd isJ. L. v. 't. W., Mid delburg, f I b. s. 1 d. h.het afsteken van vuur werk op de openbare straatJ. O. Middelburg, tot f 0,50 b. s. tuchtschoolstraf van 1 week plaats nemen op een met een hond bespan nen voertuigJ. H., Middelburg, f 1 b. s. I d. h.niet zorg dragen dat een hem toebe- hoorende hond niet zoodanig rumoer verwekt dat andere personen daar van hinder onder vinden H. F., Middelburg, Z. V., Koudekerke, f 1 b. s. 1 d h.het als muzikant zijn bedrijf uitoefenen langs de straatP. H. O., Middel burg, f 1 b. s. 1 d. h,als marskramer zijne waren ten verkoop aanbieden zonder hiervan kennis te hebben gegevenO. C., J. C., Rotterdam, fo.50 b. s. 1 d. h.; het houden van eene inzameling van gelden zonder schrif telijke toestemming van Burg. en Weth. J. O., L. A. E. v. d. L., C. S. S., G. W., J. D., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.het invoeren van versch vleesch niet voorzien van een bewijs van goedkeuringW. B., Veere, f 1 b. s. 1 d. h.dronkenschapJ. C., Westkapelle, J. P., zonder bekende woon- of verblijfplaats, f 2 b. s. 2 d. h., P. J. v. G., Middelburg, G. J. C. K., Westkapelle, f3 b. s. 2 d, h., J. v. Z., Middelburg, f i5 b. s. 3 d. h. Het verzet aangeteekend door L. G. Mid delburg tegen een vonnis gewezen den 29 December 1906 is door niet verschijning van den beklaagde vervallen verklaard. (M. C.) Zaterdag werd pleidooi gehouden door mr. Schorer, verdediger van not. Vos, in diens strafzaak voor de Ütreohtsche recht bank (verduistering). Hij vroeg aftrek der preventieve heohtenis (ruim l'/zjaar). Na re- en dupliek verwijderde zich de recht bank een oogenblik om vervolgens last te geven tot beklaagdes gevangenneming en de uitspraak te bepalen op Zaterdag 1 Juni. Beklaagde werd weggeleid en hiermede was de tragedie afgeloopen. Bij den BrJel is in de Maas ver dronken een sergeant van het korps toi- pedisten. Hij was daar aan het zeilen, toen het zeil omsloeg en zoo hem over boord wierp, waarna hij dadelijk in de diepte verdween. By den burgemeester te Roozendaal (N.-Br.) vervoegde zich een oud-onder- wjjzer met het verzoek den burgemeester te mogen sf. reken. De dienstbode liet hem in de spreekkamer om daar even te wach ten. De man maakte van die gelegenheid gebruik om van eene geopende schrijftafel een gouden bril en lorgnet, benevens een kilometerboekje le klasse weg te nemen, waarna hy de woning verliet. De politie is er in geslaagd de gestolen voorwerpen te Bergen op Zoom te achterhalen, alwaar ook de dader is aangehouden. De Ned. Herv. Kiesvereeniging te Leiden heeft besloten by de a.s. Prov. Statenverkiezing, de aftredende heeren W. Pera en W. F. van Wjjk, die door de anti-rev. wederom zyn gesteld, te steunen. De ledenvergadering van 17 Mei stelde tot candidaat voor den derden zetel mr. J. Brunt, burgemeester van 's-Gravenzande, in de plaats van dr. E. F. van Dissel, lib., ook aan de beurt van aftreding. De Centrale Antir. Kiesvereeniging te Hilversum heeft onderstaand voorstel aan het Centraal Comité gezonden ter be handeling voor de eerstvolgende deputaten- vergadering De Deputatenvergadering besluit, dat ook in jaren, waarin geen vaste Deputatenvergadering samenkomt, een jaarlijksche vergadering gehou den zal worden, waarin de partij gelegenheid heeft te beraadslagen en zich uit te spreken over hare beginselen, belangen en politieke gedragslijn en verzoekt het Centraal-Comité hiermee in overeenstemming te brengen. Het is wenschelyk dat alle kiesvereeni- gingen en Centrale Kiesvereeningingen, natuurlijk na de verkiezingsdrukten, dit vsorstel in bespreking brengen. Zaterdagmorgen te zes uur vielen le Rotterdam 700 bootwerkers met steenen en zelfs met revolverschoten de mannen der nieuwe corporatie van meters en wegers aan. De politie, die het kantoor der nieuwe corporatie bewaakte, verleende hulp en dreef de bende met den blanken sabel uiteen, waarbij ernstige klappen vielen. Na een zeer korte ongesteldheid is in 't Diaconessenhuis te 's Gravenhage over leden de heer H. L. F. Pisuisse. De heer Pisuisse werd den 22en October 1840 te Rotterdam geboren, was oud-officier van administrate bij de Kon. Ned. Marine en wydde zich na zyn pensioneering aan de journalistiek Vele jaren was dhr. Piscuisse hoofdredacteur van de Middelburg sche Courant en later Kameroverzichtschrijver van de Nieuwe Rotterdamscke Courant. De Werkstaking der veldarbeiders. Sommige landbouwers te Fitisterwolde zijn voornemens een grasmachine aan te koopen, om zelf klaver te kunnen maaien voor de paarden, als Zondag ook de knech ten staken. Gelukkig is er eenige toenade ring tusschen partijen, want Donderdag avond werden twee bestuursleden van de arbeidersorganisatie uitgenoodigd tot eeDe bijeenkomst van vijf landbouwers, waar onder twee, die dezer dagen uit de ver eeniging van landbouwers traden. Een bepaald resultaat had de bijeenkomst niet, doch men kwam zoo ver, dat de land bouwers verklaarden, dat als de arbeiders f0.90 in plaats van fl per dag vrageD, er alle kans is dat men tot eene schikking komt. Ook tegen het loon der vrouwen hadden de landbouwers bezwaar, omdat niet alleen verhooging wordt gevraagd, maar ook verkorting van arbeidstijd. De bestuurders der arbeiders hebben van het gevraagde loon niets laten vallen en ver klaard, dat zij ergaarne op zouden aansturen, om de vrouwen zoo mogelijk veldwerk te doen verrichten, opdat dezen hun huis houding beter in orde kunnen houden. Van het zuiveren van bieten zal weinig komen, als niet het werk wordt overge nomen door den suikerfabrikant of diens agent. Want ook al komt het tot over eenstemming tusschen landbouwers en veldarbeiders, toch zal eerst worden be gonnen met het schoffelen en wieden van de granen en peulvruchten, want deze leveren meer op dan bieten. De commissie uit de landbouwers, die Donderdagavond vergaderde, om de ingezonden loonlijst der arbeiders te behandelen, heeft aan het be stuur der arbeidersorganisatie geantwoord, dat de landbouwers Zaterdagavond zullen bijeenkomen, zoodat de arbeiders Zondag morgen bericht kunnen ontvangen. Dezen zullen dan Zondagavond kunnen vergade ren, om dit antwoord te behandelen. Vele dienstboden te Finsterwolde, die zich reeds weder hadden verhuurd, hebben den dienst bij de landbouwers opgezegd. Sommige landbouwers hebben de hulp van een veearts ingeroepen, cm hunne melkkoeien zoo spoedig mogelijk gust te maken. Uit de kas der stakers worden in den laatsten tijd ruim 50 behoeftige gezinnen gesteund. De directeur S. van de coüp. boter- fabriek te Heeg ging 1 Mei jl. naar de weekmarkt te Sneek, om deD boeren het melkgeld uit te betalen, terwijl verder met bet bestuur overeengekomen was, dat hij op reis zou gaan naar Frankrijk, om daar zaken te doen. De direoteur ging voor zijn vertrek eenige duizenden guldens op nemen bij de Handelsbank te Leeuwarden, op naam van de fabriek natuurlijk. Op den bepaalden tijd keerde hij echtar niet van zijn reis terug. Een onderzoek werd nu ingesteld, en men weet thans dat S., denzelfden Zaterdag, dat hy terugkeeren zou, van Rotterdam vertrokken is per stoomschip /Potsdam" naar Amerika. Zijn naam stond bovenaan op de passagierslijst. De oorzaak van zijn vlucht moet zijn, dat zijn zaken in de war waren, en het mes hem op de keel gezet werd. Mej. Petronella Rodenburg, wed. Zwarts, te Berkel (Z.-H.), hoopt 11 Juni a. 8. hare 104 jaren te voltooien. Zaterdagmiddag is het Spaansche kroonprinsje niet groote praal en in tegen woordigheid van vreemde vorstelijke per sonen gedoopt. In den stoet van protesteerende wijn boeren die Zondag te Perpignau waren samengekomen, hebben 180,000 betoogers meegeloopen. Het slot was een vergadering in de open lucht. Er is niets bijzonders voorgevallen, Tatjana Leontiëf is in den laatsten tijd in het tuchthuis te Lenzburg (kanton Aur- gau) zeer weerbarstig geweest en weigerde voedsel. De overheid van het kanton Aargau wilde haar daarom niet langer houden. Voorloopig is zij in het Bernsohe tuchthuis St. Johaunsen, niet in een Bernsch krankzinnigengesticht, zooals de kranten verkeerdelijk hebben gemeld. Moohtzieh werkelijk, wat wel mogelijk is, een gees telijke stoornis bij haar vertoonen, dan zal zij ter genezing naar het gesticht te Münsingen overgebracht worden. Het aantal Londenaars die met Pink steren de groote stad voor een of meer dagen verlieten om buiten wat te gaan uitblazen, wordt gesteld op meer dan 900,000. In een vorig nummer maakten wij melding van troebelen te Lodz, waarbjj ook een fabriek door militairen beschoten werd. Nadere bijzonderheden betreffende deze besehieting melden, dat er 21 per sonen bij om het leven kwamen, onder wie de direoteur en 3 boekhouders, ter wijl er 40 gewond werden. De fabriek werd afgebroken toen vond men nog 7 lijken in groote plassen bloed op den vloer. Het ziekenhuis van het Roode Kruis werd door een oproerige menigte belegerd. In een groote vergadering werd beslo ten de afgevaardigden van de Doema van de feiten, door de militairen bedreven, in kennis te stellen. Te Berlijn is de uitsluiting van de arbeiders in de bouwvakken door de leden van de vereeniging van werkgevers in de bouwbedrijven heden begonnen. Daarmede begint een zware orisis alhier voor de zakenmenschenduizenden neringdoenden zien voor de naaste weken de toekomst donker in. De nog op het laatste oogen blik in 't werk gestelde pogingen, om tot een vergelijk te komen, bleven vruohteloos. Men raamt het aantal werklieden, dat door deze uitsluiting werkeloos wordt, op on geveer honderdduizend. Omtrent den beraamden aanslag op den Tsaar wordt nog uit St. Petersburg ge meld, dat behalve den soldaat die gevangen genomen werd, op Tsarskoje Selo nog een kozakken-onderofficier, behoorende tot de lijfwacht van den Tsaar, en een eandidaat- hofzanger van de kapel in hechtenis zyn genomen. Ook zij bekenden schuldig te zijn en tot de samenzweerders te behooren, die een aanslag op den Tsaar wilden uitvoeren. Op hun aanwijzing werden vervolgens nog 3 militaire en 30 burgerlijke personen ge vangen genomen, die allen behoorden tot de revolutionaire party. Het zwaarst weegt de schuld van den kozakken-onderofficier, die de wacht hield by den Tsaar, en tot taak had den moordenaars toegang tot zyn vertrekken te verschaffen. Met zeer veel belangstelling, zoo schrijft men aan de Tel., las ik den brief van uwen Antwerpschen correspondent over den genialen diefstal in het Terminus hotel te Antwerpen. By de vele typische bijzonderheden, welke dezen diefstal kenmerken, is er nog een, die niet onvermeld blyven mag, n.l. deze, dat deze diefstal geheel bewerkt is volgens een „recept", dat te vinden is in een uit 'tEngelsch in 'tHollandsch ver taald jongensboek „Eindelijk gesnapt" ge- heeten. Het moet voor de Belgische justitie om verklaarbare redenen interreesant zyn, te weten, in welke talen dit boek vertaald werd. In de Hollandsche vertaling is het „recept" te vinden op bladz. 18. De bemanning van het Russische stoomschip „Baltica", dat de post naar. Wladiwostock vervoerde, heeft zich van Engelsehe en Duitsche postzakken, waarin geldswaardig papier was meester gemaakt. Het sohynt een belangrijk bedrag te zyn, waarvan zy zich in 't bezit hebben gesteld. Albert Clément, de 21-jarige zoon van 'n zeer bekend automobielen-fabrikant, is by een ongeluk met zijn auto omgeko men. Zyn metgezel had een groote wonde. Clément had een zoo sterk voorgevoel van het onheil, dat hjj dien ochtend tot zyn werklieden had gezegd„als ik binnen een uur niet terugkeer, kom my dan zoekf n dan zal mij zeker iets zyn overkomen. Men schrijft uit Aarlen Gisterenavond had er aan den bareel van Mont-Saint-Martin eene vreeselijke botsing plaats tusschen een locomotief en een tram. Het tramrijtuig werd vernield. Drie personen werden gewond. Vier ande ren zijn doodelijk gewond. Eene oude dame die in de tram zat is verdwenen, Het hoofd van den machinist werd ver morzeld tegen zijn machine. H. v. Antw. Een huis te Jekaterinaslow waarin zich een troep anarchisten verschanst hadden, werd door de politie besohofeo. De anarohisten antwoordden met geweer*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2