Het vijfde rad aan den wagen, K@r^nieuws. Schoolnieuws. RECLAiEl BIJ KINDEREN, Een waarheid die zich niet laat weg laohen. De afstemming ter Linkerzijde komt ons te aonderlinger voor, nu, doch van achteren sommige vrijzinnige bladen het amen dement-De Visser prijzen. O. a. Het Han delsblad sohrijft //Er was veel logisoh in het amendement. En het argument van den heer Van Vuuren dat benadeeling dan tooh alleen kan zijn geschied bij koop en verkoop, en dat nu allicht zou worden vergoed aan den im porteur wat deze reeds lang zon hebben verhaald op den winkelier en die weer op den verbruiker, leek ons sterk". En ook verwondert Het Handelsblad (vrijzinnig) zich er over dat de socialisten tegen 't amendement stemden Een tarief van fS (hat oude) of een tarief van f 18 (het nieuwe) per 100 K.G. als 't al op de verbruikers verhaald is, dat verschilt dan ook nogal wat. Dat heeft dr. De Visser en de Rechter zijde wèl, de regeering en de Linker zijde niet ingezien! Onderstaande ontvingen w\j ter plaatsing. Wjj hopen dat het sncces zal hebben. Doch vragen tegelyk 't zelfde voor andere catagoriën van werklieden. Wij denken met name aan de typografen, die ook wel eeDS een dag vacantie of langer zouden begeeren. Maar dan met behoud van loon. Er schijnen zelfs nog Christelijke druk kerijen te z\jn die op Christelijke feestdagen hun knechts verbieden te werken, doch tevens het loon voor dien dag inhouden. Nu de zomer weer nadert en de winter weer tot het verleden behoort, begint de gedachte aan rust nemen, aan genieten van al de schoone gaven van den zomer, weer bij de menschen wakker te worden. Die hard gewerkt heeft, begint te ver langen naar wat rust, wat ontspanning, naar vacantie. Vooral hun, die hoofdwerk verrichten komt een behoorlijke tijd van rust toede geregelde uren van slapen herstellen wel de lichamelijke krachten, maar zijn niet voldoende om den mensch geestelijk frisch houdendaarvoor zijn rustpoozen noodzakelijk. Een categorie menschen, die vacantie zeer noodig hebben zijn de winkel- en kantoorbedienden, de handelsbedienden en reizigers. De aard van hun werk kent iederdat een bestaan van dagelijks vele uren achtereen in duffe, vaak donkere of kunstmatig verlichte winkels, magazijnen of kantoren eene afwisseling van minstens 8 dagen met de vrije lucht noodig heeft zal ieder beamen. En ook de handelsrei ziger hoewel vaak baitan, heeft eenige dagen per jaar, dat hij niet rusteloos voort- hoeft, ook zeer noodig. Bjj ieder, die daarop eenigen invloed kan uitoefenen dringt de A/gemeene Neder- landsche Bond van Handels- en Kantoor bedienden, er dan ook op aan, er toe mede te werken dat den bedienden 8, zoo mo gelijk meer dagen vacantie gegeven worde. De bedienden zullen bereid gevonden door onderling overleg een goeden gang van zaken niet te doen storen. Op de vergadering tot zedelijke ver betering van gevangenen heeft de heer Domela Nieuwenhuis zijn licht laten schij nen over de celstraf en hare werking. Hij meende dit te kunnen doen, want hij heeft zoowel hier te lande als in den vreemde „gezeten", en is dus meer bevoegd dan menig ander om zich over de quaestie uit te laten. 1) FEUILLETON. (Een verhaal voor het volk van Emil Frommel.) I. de doop van een kind en wat daarbij plaats vond. Hoe het dorp heet en waar het op de landkaart te vinden is, in 't welk in het vierde tiental der vorige eeuw de derde klok vao den kerktoren luidde, kan den goedwilligen lezer niet terstond gezegd worden. Genoeg, het plaatsje lag aan het eind vau een groot woud, waar twee grenspalen van versehillende landen eene goede, houten, nabuurschap onderhielden. Daar werd op zekeren dag de kleinste schelste klok met korte slagen geluid dat was, naar de gewoonte dier streken het teeken, dat er een stoet voor den doop van een kind onderweg was. Wanneer anders een kindeke in 't plaatsje gedoopt werd, ging er maar hier en daar een vensterke open, wa&t het was voor de lieden van dat plaatsje nooit bijzonder belangwekkend, wanneer een arme werk man bij zijne zevei hongerige gasten nog e-o achtste gekregen had. Maar ditmaal was er aan den weg, die naar de kerk leidde, geen venster onbezet, want de eerste zoon en stamhouder van den boer vaa Eikenhof zou gedoopt worden. Achter de baker, die haar extra-rok met twintig plooien heden aangetrokken had en het kind droeg in een groot kersrood kleed met gouden franjes, volgde de lange stoet, deftig en wel. In den stoet merkte men op dea Burgemeester met zijn vrouw, den gerechtsohrijver met de zijne, die hij alleen ten aanl.oore der boeren gewoon was als zijne gemalin te betitelen, omdat zij vroeger de eerzame betrekking van keu- De tospassing der celstraf hier te lande noemde hij onmenschkundig, idioot. Pla gerij van het begin tot het einde, anders niet. De vrijheid wordt den misdadiger ge heel en al en dat zonder noodzaak ont nomen. Zelfs wordt hem licht en lucht onthouden. Kranten mag h(j niet lezen. De voeding is bepaald slecht. De gevangenen ondergaan een hongerkuur en komen z(j later in de maatschappij terug, dan missen zij alle weerstandsvermogen. De celstraf is een verstompingskuur, zegt dhr. Domela Nieuwenhuis. Men wordt onverschillig, letterlijk voor alles, en dat reeds na zeer korten tijd. Dat komt voornamelijk omdat den veroordeelde alles wordt ontnomen, waarvoor hjj nog eenige belangstelling heeft, omdat het hem eenige welkome af leiding zou kunnen verschaffen. Voorts wordt er veel onnoodig werk verricht. Zoo moest Domela Nieuwenhuis zakjes plakken hoewel een uitgever hem vertaal-arbeid had aangeboden. Zooals de lezer bemerkt, was deze „deskundige" alles behalve over de cel te spreken, Hij was zeer voor ge zinsverpleging, in tegenstelling met dr. Laurillard, die de straf wel wilde verbate ren, doch de cel laten staan. Hoe jhr. mr. Van Karnebeek in de Kamer komt. De hoefijzer-oorrespondent van het Hdbld. bespreekt dezen keer den oud-mi nister van Buitenlandsehe zaken Van Karnebeek, afgevaardigde voor Utrecht I. Allereerst wordt uitvoerig beschreven de „entrée de ohambre", dat wil in dit geval zeggen de wijze, waarop de heer Van Karnebeek de lange reis maakt van het klapdeurtje, waardoor hij binnenkomt, naar zijn plaats in de Kamer, met alle halte's aan die reis verbonden. //Gemeenlijk, zoo vertelt de hoefijzer- oorrespondent, is de vergadering reeds eenige uren aan den gang als 't klapdeurtje langzaam openaarzelt en de afgevaardigde van Utreeht door de oppning naar binnen schuiftals ware hij uit het eene of andere donkere hol hier in het licht gekomen, blijft hij nu staan, laat rakelings langs zijn rug de deur dichtvallen en kijkt verbaasd, van dat verhoogde deel der zaal uit, de vergadering rond. Alsof hij uit een diepen, vreemden droom of uit bezwijming was ontwaakt, zoo kijkt hij, één en al ver- bnzing. „Waar ben ik F' schijnt zijn gezicht te vragen, en dan allengs ver moedend wat de omgeving wellicht kan beteekenen: „Hé, zou dat nu misschien die Tweede Kamer zijn waar je in de krant wei eens van leest?" Dus min of meer georiënteerd, waagt hij twee stapjes verder, laat d'eenen voet de trede van den vloer afzijgen, langzaam eerst en dan in-eens uitschietend naar beneê en d' anderen onwillens volgen waardoor 't lichaams- evenwicht bedenkelijk in gevaar komt en de linkerschouder langs den wand sohampt. Dat is de tweede halte. Er schijnen weer wat droomgedachten uit en werkehjkheids- beseflfenissen in testijgen. Weereven kijken. Dan weer, langzaam en onregelmatig, een paar stapjes verder, een trede dieper neer- getuiteld, soms zelfs wel twee. Dan scharre lend door een groepje leden heen, de treden óp weer die naar het spreekgestoelte voeren. Daarachterom en, zwalkend langs den stoel van den grifhor, naar de verhe ven kijkplaats onder 't presidiale baldakijn... HoStation PresidentHier is langer oponthond. Ten eerste wordt hier een morgengroet gewisseld met den voorzitter, medeafgevaardigde van Utrecht. Maar bovendien levert deze hooge plaats weer mooie vergezichten over de zaal. Dat stukje kenmeid bij een voornaame familie in de stad had bekleed, dan volgden drie „Heeren" van den gemeenteraad en nog van het dagelijksoh bestuur, en onder 't opzicht van „Meesterke" gelijk men de vrouw van den ouden, grijzen meester en voorzanger van het dorp noemde, volgde het talrijke kroost van al de bovengenoemden. De hoofdpersoon van het heele ge al was echter de boer van Eikenhof met zijne vijf meisjes, die bloemkransen op 't hoofd en rozemarijntakken in de handen hadden en elkander zoo vasthielden aan het kleed dat zij samen ,e groote reeks vormden. De boer van E kenhof keek van onder zijn driekant naar alle vier windstreken te gelijk en knikte iedereen, ook zelfs die hem niet groene, vriendelijk toe. Zoo nederbuigend hao men hem nog nooit gezien, want hij ging door voor een trot- seben, norscheu man. Thans echter had de zon de ijskegels doen smelten. Dat kwam alles vau het jongske, dat de baker in haar wijden rok met zooveel majesteit droeg. Het ging van daag dan ook heel anders toe dan toen de vorige maal een kind van den boer van Eikenhof geboren werd en gedoogt moest worden. Toen hem he' vijfde mei-ije geboren werd, was hij zoo vergramd, dat hij niet te bewegen was naar zijne vrouw io de kamer te gaan en haar de hand te geven, en toen hij dcor den nood gedwongen naar de pastorie moest om het kind voor den doop aan te geven, toen trok hij geen Zondagschejas aan, nooh zette hij zijn deftigen hoed op, en ging hij ook niet openlijk door't dorp, maar hij eioop in de schemering achter de haag door naar de pastorie. Zijne aan kondiging klonk zoo vreemd, alsof onze boer niet in 't lieve christenland, maar in Achter-Indië thuis behoorde, waar, gelijk men weet, de bloedverwanten van de geboorte van een dochtertje worden ver wittigd met de woorden Heden is mij niets geboren. Beeds bjj het vierde meisje verhooging trouwens, achter de presidiale tafel, in de schemering onder de draperie van 't baldakijn, dat is aantrekkelijk voor velen die, leunend tegen den groen be- plooiden wand, iets met elkaar te praten hebben dat niet iedereen mag hooren. Ze staan daar in de hoogte veilig. Niemand kan hen ongemerkt benaderen. Vóór hen de ruggen van den president en van diens griffiale paranimfen een ruggensyaibo- liek van zwijgzaamheid. Boven hen het koepelend baldakijn met zijn breedban- gend schutsel nog van draperie, waar achter zelfs iets van hun trekken zich kan schuilen. En achter hen de wand, behangen met het groene laken dat in zijn dempende plooien al zoo veel gek-im gefluister en gemompel heeft ontvangen. Maar de heerVan Karnebeek reist verder. Achterom de beide commiezen-griffier, de trapjes weer af, tot links van den tweeden comies-griffier. HoStation Presentie lijst! En als daar de eerste plicht eens volksvertegenwoordigers vervuld is er zijn er wel die dagen achtereen niets anders aan hun lidmaatschap doen dan enkel deze plichtsvervulling en ook van deze plaats uit, het aspect der Kamer opgenomen is, dan stappelt de oud-magere, ietwat kuok- kige figuur nog 'n weinig verdernaar de rechterhoekplaats van de voorbank in het bankenblok der linkerzijde. En laat daar de portefeuille, die meer hing dan werd gedragen in do hand en aan den recht omlaag langs 't lijf afhangenden arm, langzaam glijden op het groene tafelblad. Kijkt nog wat rond. Schuift, scharrel- voetend, tn de bank, staat nóg een oog wenk stil en zinkt ineens dan neer. Krabt zich even met één nagel op den schedel (een beweging van gewoonte) en blijft geruimen tijd, recht op maar leunend, zitten rond te kijken, als in geestelijke digestie van de reisindrukken, opgedaan op weg van den ingang naar de zitplaats. Zoo kan men dikwijls, en haast eiken dag de entree de chambre zien van Utrecht's afgevaardigde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Knijpe J. Speekman te Horn- huizen. Aangenomen naar Cortgene door G. H. Bolkenstein te Aalburgna»r Papen- drecht door T. H. Hoekstra te Burum. Da heer C. M. Dokker, sedert vele jaren godsdienstonderwijzer bij de Nederl. Herv. gemeente te Scheveningen, en aan de cellulaire gevangenis aldaar, heeft tegen 1 Sept. a.s. eervol ontslag aangevraagd. Geref. Kerken. Bedankt voor De Wilp door A. G. H. Schippers te Exmorravoor Makkum door C. Vermaat te Paesensvoor Ureterp door ds- H. Meulink te Meliskerke. Men meldt aan de Ned. Te Putten o/d Veluwe wordt de samen smelting voorbereid van de Gerefermeerde met de Chr. Gereformeerde Gemeente. Ds. Veenendaal, pred. bjj" de Ger. Kerk, zal als voorganger der verbonden Gemeenten op treden terwijl men het kerkgebouw, dat thans bij do Chr. Geref. Gem. in gebruik is, betrekken zal. Uit vertrouwbare bron verneemt de Ned., dat gisteravond een 20-tal leden der Geref. Kerk A van Rotterdam eensamen- spreking hebben gehad over de ineen smelting. Het resultaat der gedachten- wisseling was, dat besloten werd tegen Woensdag 22 Mei a.s. in de Nutszaal een vergadering te beleggen van allen, die tegen de ineensmelting zijn. was 't hem eng om 't hart geworden, maar bij 't vijfde verloor hij het weinigje geduld, dat hij van dit bij hem vooral zeldzame kruid in voorraad bad, gansoh en al. „Zoo zou dan niemand den naam van den boer van Eikenhof voortplanten en desobooae hof ten letste nog in de handeD van wie weet wat voor een vreemden schoonzoon moeten vervallen Dat knaagde hem e*en- zoo aan zijn hart als wijlen den h id«n Prometheus de gier aan diens lever, waaroij het altijd DOg de vraag is wie het meest ge stuft werd, de man of de gier, want eUt-u dag lever te eien is ook niet alle»! Maar laten we voortgaan. De D nntné schreef dan No. 5 behoorlijk in, wensohie den boer van Eikenhof geluk en liet een woordje vallen over de vijf wijze maagden in 't Evangelie, welker getal nu vol wa» geworden. Maar onze vriend beviel d- ze vergelijking niet erg; er was een anoere vergelijking, die hem veeleer in het hoofd spookte en die hij op zijn terugweg uaar huis tusschen de tanden mompelde: „Ja het vijfde rad aan den wagen had hij moeten zeggen, dan had hij 't bij het rechte eind gehad", ea deze rede hield hij zelf weer in de herberg waar „de zwarte adelaar" uithing, en waar hij iDgtng om zijn leed wat weg te spoelen. De Heeren en den raad gingen dadedjk op zijn woord in, ea dronken onder luid gelach op de gezondheid van het vijfde raci aan den wdgea, en zoo kreeg het kind van haar doop af in 'fgeheele dorp een bijnaam, want de Heeren van den raad zeiden het weer aan den grooten raad, namelijk aan hunne vrouwen en deze weèr, natuurlijk in vertrouwen, aan hare geburinnen, totdat het geheele plaatsje het wist. Bij den doop ging de boer ook niet mee naar de kerk, maar hij liet het kind door een paar dag- looners-vrouwen ten doop houdeD. Deze tante was zijns Vaders zuster en gold voor even rijk als gierig, ja sommigen hielden haar voor een too verheks, die met verkeerde De gemeenteraad te Rotterdam heeft gisteren benoemd tot onderwijzers bij het openbaar onderwijs de heeren E. J. Fran- <?oys te Vlissingen, J. Hollaar te Middel burg en J. de Glopper te Dreischor. Tot lid van het hoofdbestuur der „Vereen van onderwijzers en onderwijze ressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen" is benoemd de heer J. Th. Schreuder van Amsterdam. Christelijk Volksonderwijs. Aan het zestiende jaarverslag van de Voreeniging voor Chr. Volksonderwijs is het volgende ontleend Ons Schnolblaadje werd op de gewone wijze onder de leden en begunstigers ver spreid. De Oranje-collecte, die ten vorige jare ongeveer f 770 bedroeg aan afgezon derde bijdragen, is f 70 minder geworden. Het aantal soholen bjj de Vereeniging aan gesloten, klom in 1906 van 120 tot 189. Zestien dezer stelden zich ook onder den Beroepsraad, waardoor dat getal van 60 toenam tot 85. Breedvoerig wordt her innerd aan wat het hoofdbestuur deed in zake het oprichten van kweekscholen en aan het tot stand komen van een eigen, wel provinciale school-inspectie. Blijkens het verslag van den algemeenen penningmees ter werd aan contribution f3989, aan school penning f 782 en aan Oranje-collecte f 676 ontvangen. Een gevolg van bloedarmoede. Moeielijk ophouden van bet water. Hoe dikwijls komt de moeielijkheid in het ophouden van het water niet voort uit een aandoening van de blaas, maar eenvoudig uit een toestand van algemeene zwakte, van vergevorderde bloedarmoede. Alle organen zijn dan verzwakt, maar de blaas een weinig meer dan de anderen, dit is alles. De Pinkpillen geven aan de kinderen veel kraoht, zij versterken al hunneorganen door hen rijk en zuiver bloed te geven, en zij hebben op deze wijze, door een alge meene opwekking van het organisme, heel dikwijls gevallen van moeilijkheid in het ophouden van het water bij kinderen genezen. Zoo sohrijft ons Mevrouw Maria Wessel te Schiedam „Sedert geruimen tijd had mijn tienjarig doehtertje veel last van zwakte op haar water. Zij leed veel pijn, maar wij hadden, ondanks alle mogelijke geneesmiddelen, toch geene verzachting voor haar kunnen vinden. Eindelijk werd ons geraden de Pinkpillen te gebruiken. Zoodra zij daar mee begonnen was trad er verbetering in, en nu is zij geheel genezen". De Pinkpillen zijn uitmuntend vooralle kinderen die zij genezen. Zij geven hen kraoht in hbt bijzonder gevaarlijke tijdperk van den groei. Zij zijn even goed voor groote |mensehen als voor kinderen, en genezen bloedarmoede, bleekzucht, neu rasthenie, maagkwalen, pijnvlagen. Prijs f 1.75 de doos, f9.de 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, Hoofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Muider, Drogerijen en Verfwaren. dingen omging en een boozen blik had. Maar van daag was het anders. Toen de stoet in de kerk was aangekomen, deed de Ondermeester al zijn best op het orgelhij liet alle registers spelen, ook de triller, die aBders alleen bij lijkredenen open kwam, maar hij dachtop een weinigje meer of minder wind komt het van daag niet aan, want de boer van Eikenhof ziet van daag niet op een stuiver of wat minder of meer. De gouden doopengel, die gewoonlijk in de hoogte in den met sterren bezaaiden hemel der kerk zijn zetel had, kwam naar de re gelen der kunst loodrecht neêr voor den Predikant, toen hij doopen zoude. Dezesprak bij deze gelegenheid weer iets van de voor afgegane meisjes, hetgeen den boer van Eikenhof onwillekeurig weer aan 't vijfde rad aan den wagen herinnerde. En deze kleine hield haar rosmarijuetak krampachtig in de hand, en keek met groote oogen beur telings den Dominé, den gouden engel en het broertje aan en kwam zioh zelve in 'tgeheel niet overtollig voor, maar zette zulk een gewichtig gezicht, dat zij wel de hoofdper soon van deze geschiedenis had kunnen zijn. Bij 't naar buis gaan zeide zij in stilte tot haar oudste zusje„Niet waar, Jaoobine, dat was de lieve Heerdiedeneng»!geroepen en broertje gedoopt heeft „Gij domme Gondel (Kiiuigunde) gij zult ook nooit ver standig wordendat was immers onze Dominé". Beschaamd zweeg de kleine; zij had het bij zioh zelve uttgemaakt, dat alleen de lieve Heer doopen konde en engelen tot zijne beschikking had. Thuis was een groot feestmaal, dat tot in den nacht duurde. Men zag het den boer van Eikenhof aan, dat hij met zijn klein jongske groote dingen voor had. Hij zag hem al in den geest, dat hij groote reizen in de wereld maakte en groote zaken dreef. Want onze Boer dreef naast zijn akkerbouw ook houthandel, en de handel was hem hoe langer Jioe meer lief ge worden, meer dan het boerenbedrijf, UIT DE PROVINCIE. Westkapelle. In de Raadsvergadering van 17 Mei was de burgemeester voor zitter. Tegenwoordig alle leden. De no tulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Inge komen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de kolen- vereeniging te Zoutelande, om bij het vervoer hunner kolen van af tramhp.Ite Boudewijnskerke, het op den kunstweg Westkapelle—Biggekerke" verschuldigde tolgeld op de helft te stellen, wordt alge meen goedgevonden Tot leden van het stembureau bij stemming voor de provin ciale staten worden benoemd dhr. W. Minderhoud en Verhuist; plaatsvervan gende leden Cysouw en A. Minderhoud bij herstemming dhr. A. Minderhoud, Moens en Hendrikse, plaatsvervangende leden W. Minderhoud, Verhulst en Cysouw. Bij stemming voor den gemeenteraad tot leden dhr. Cysouw, A. Minderhoud en Moens, tot plaatsvervangende leden, Hendrikse, Minderhoud en Verhulst, en bij herstem ming tot leden, Hendrikse, P. Minderhoud en W. Minderhoud, en tot plaatsverv. leden, Cysouw, A. Minderhoud en Moen6. Een concept-verordening, art. 18 der wo ningwet tot kenteeken van onbewoonbaar, wordt met algem stemmen goedgevonden. Eenige af- en overschrijvingen in de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1906, tot, een bedrag van f 154,56, eveneens met algemeene stemmen besloten. Voor de ingekomen rekening van den kunstweg Westkapslle -Biggekerke, dienst 1906, wordt benoemd een commissie van onderzoek, bestaande uit dhrn. Cysouw als voorzitter, en P. Minderhoud en W. Minderhoud als leden. Tot af- en over schrijven in de begrooting der gemeente, dienst 1906, wordt met algemeenestemmen besloten. Het lid dhr. P. Minderhoud stelt nog voor om eenige der onlangs in de ge meente geplaatste teiephoonpalen, met het oog op de moeielijkheid hunner plaatsing, zoo mogelijk te verplaatsen, waarop de burgemeester toezegt met den ingenieur van post- en telegraphic daarover te zullen onderhandelen. Hierop wordt de vergade ring gesloten. In de Donderdagmiddag te' Axel gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Coegors" werd benoemd tot dijkgraaf de heer Jan van Hoeve te Axel. Besloten werd tot het aanleggen van 900 M. Keiweg, van af de weegbrug aan het kanaal tussohen Sluiskil en de Sassing tot voorbij W. Dieleman in de Coogorsstraat en een eind tusschen „Coegors" en „Zevenaar". Het dijkgesohot werd vastgesteld op f2,50 per H A. Stavenlsse. In de Vrijdag gehouden raadzitting werd behandeld de ingekomen brief van Ged. St. aangaande de voorge nomen nadere regeling tot vaststelling der tractementen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Drie leden verklaarden zioh er voor de jaarwedde van den Burg. en den Seor. te verhoogen van f 600 tot f 700., terwijl drie leden zioh daar tegen ver klaarden. Met alg. stemmen werd eene verhooging van het traotement van den Ontvanger van f300 tot f350 goedgevonden. Tot leden van het stembureau voor een lid van Prov. Staten worden aangewezen de heeren Dorst en van Patte en tot idem voor een lid van den gemeenteraad de heeren Hage en Steendijk. Kloosterzande. Toen gisteren J. Buis- rogge met paard en rijtuig van Walsoorden kwam, om eenige eerw. Zusters, die van Etten kwamen naarGroenendijk te brengen, zag hij op den Provincialen weg een Daarom zou zijn jongen dat alles leeren wat hij zelf in den handel niet verstond, zooals aardrijkskunde, rekenen en derge lijke zaken meer; wantdegeheeleaardrijks- kundige kennis van den Eikenhofsehen boer bestond daarin, dat hij wist dat de wereld rond is als een kogel en dat de stroomen niet bergop- maar berg-afwaarts vloeien in de zee. Toen de boer van Eikenhof van al deze plannen bij het doopmaal iets verluiden liet, schudde de Burgemeester met het hoofd en dacht het zijne daarbij. Hem had het 't altijd toe geschenen, dat Jhet voor de boeren een ramp was als zij handelslieden werden en niet eenvoudig bleven bij hun bedrijf. Daarbij dacht hij ookde mensoh telt wel op en vermenigvuldigt wel in zijn gedachten, maar onze Heere God kent ook het aftrekken en deelen, en neemt ten slotte den mensch het krijt uit de handen en schrijft een geheele andere rekening dan men zalf bedacht had op 't bord. Insgelijks, een mensch is maar niet zoo een rekenvoorbeeld, dat zoo glad afloopt als de regel van drieën, maar een raadsel en een geheimenis, en menig kind van hetwelk men met al zijn rekenen geloofd had, dat het een olijftak om de tafel zoa zijn is een doornstruik om het hart geworden. Daarom werd het den burgemeester wonderlijk te moede, en toen er een oog-mblik stilte was gekomen, deed hij een langen trek uit zijn pijp, en zeide „Beste vrienden, ik wensoh uw jongske, al was 't alleen maar omdat hij mijn petekind is, alles goeds. Maar laat hem worden wat uw vader was en wat wij allen zijn, en breng hem geen muiaenissen in 't hoofd. Gij weet immers wel van uw bosch, dat winden storm de kleine struiken volstrekt niet dereD, maar in de hooge top pen daar suisoht en bruisoht het, en daar is licht een windral". (Wordt tmolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2