NIEUWSBLAD R ZEELAND No. 193. 1907. Zaterdag 18 Mei. 21e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH De Tredes- Conferentie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. DE JONGE-VERWEST, F. P. D'HUIJ, ts Middelburg. te Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Pinkster-Maandag wordt ons blad niet uitgegeven. GEMEENTERAAD. Goes. Gemeenteraadsvergadering van Donderdagavond. Voorzitter dhr. burge meester. Afwezig met kennisgeving dhr. Fransen van de Putte. Ingekomen dank betuiging van dhr. onderwijzer Poldermans voor de verhooging zijner jaarwedde. (Deze heer was de eenige onderwijzer die den Raad zijn erkentelijkheid betuigde l) 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25, Enkele nummers0,02s, UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De vredes-conferentie komt dus weer bijeen. In 1899 had men de eerste samenkomst op aandrang van den Czaar, en gaf Rusland den toon aan. Thans gaat eershal ve Rusland weer voor, doch de eerste viool zal nu wel door Enge land gespeeld worden. 't Is waar, van de resultaten verwachten wfj niet veel. Maar hetgeen van liberale zyde is aange voerd, heeft ook onze instemminger zyn reeds enkele geschillen langs vreedzamen weg opgelost, en dat is de vrucht geweest van de eerste vredes-conferentie. Met name het Russisch-Engelsch conflict ter zake van het beschieten der Engelsche vieschersvloot door de Russen zou stellig, zonder de regeling op de eerste conferentie getroffen een casus belli, een geval waaruit oorlog had moeten voortspruiten, geweest «ij ii. De eerste stap van 1899 kan thans door een tweede gevolgd worden. Daarom protesteeren ook wij tegen de sociaal-democratische voorstelling van een vredes-comedie. De vredes-beweging zal niet leiden tot den algemeenen vredes-toestand, omdat het vraagstuk der zonde zich tusschen de vredes-gezinde partijen blijft stellen, en de zonde door geen vredes-conferentie is weg te doen. Maar, in deze bedeeling, onder zondige menschen, onder een geslacht dat van nature God en den Naaste haat, is elke poging toe te juichen die de oorlogen ver mindert en de tegenstrijdige belangen den nation zooveel mogelijk met elkander verzoent. Maar zoo zegt men ontging het u dan dat Duitschland weigert mee te be raadslagen over het voorstel van Engeland, door Amerika gesteund om stappen to doen die leiden kunnen tot algemeene ontwapening P Z\jn dan de gronden niet juist welke tot dit voorstel leiden P Drukken de militaire lasten, zoo geldelijk als persoonlijk, niet zwaar op de volken Is 't altegaar geen dood kapitaal dat aan het onderhond van leger en vloot wordt besteed? Duitsohland is van 't gewicht dezer be weegredenen niet overtuigd. Terwijl het tegen den last van den algemeenen per soonlijken dienstplicht over stelt het voor deel dat door dezen plicht de nationale kracht wordt gestaald, dealgemeene dienst plicht met het volksleven is saamgeweven en de natie tot vaderlandsliefde opvoedt, die het cement der volkseenheid vormt, waarbjj ook niet mag vergeten worden dat een algemeene ontwapening hondard- duizenden in de maatschappij zou terug voeren die de arbeidsmarkt ongemeen drukken, het pauperisme vermeerderen en de volkswelvaart nog meer drukken zouden. Waar dan ten slotte nog bij komt dat Engeland meer miljoenen uitgeeft voor leger en vloot saam dan Duitschland, Engeland door zijn vele verbonden (enten tes en coalities) sterk staat tegenover Duitschlanden, gelijk in het begin der 19e eeuw heel de beschaafde wereld tegen Frankrijk gekant was, thans in 't begin der 20e eeuw, alle volken vrijwel tegen Dnitschland (Oostenrijk inbegrepen) ver- eenigd staan, hetgeen Duitschland dringt om op eigen krachten te steunen en si vis paoem para bellum (wie den vrede wil, houde zich weerkrachtig) van den grooten grondlegger der Duitsobe eenheid Yon Bismarck te betrachten. Dit maakt de vredes-conferentie tot een ▼oor Duitsohland minder profijtelijke be rging. Maar voor kleine stalen als Neder land is de beteekeois dezer conferentie rijker. Voor ons ligt in deze internationale beweging een waarborg voor bestendiging onzer nationale onafhankelijkheid. En als zoodanig begroeten wij haar met dankbaarheid, ook al stellen wij het onbe reikbaar, de instellingen van den eeuwigen vrede, de komst van het Vrederijk van Jesaja 11, er ons niet van voor. 17 Mei 1907. De Nieuwe Zeeumche Courant gaat on verdroten voort hare geestverwanten te wyzen op den ernst van de Statenver kiezing in onze provincie, met name in het district Goes. Zij toont daarmede het gewicht der zaak, in aansluiting aan alle katholieke organen in den lande terdege te begrijpen. Reeds hebben enkele vrijzinnige organen in genoemd district, die in den regel op 't gebied der beginselen verstoppertje spelen getracht de Roomsche kiezers tegen de antirevolutionairen uit te spelen. Een verachtelijke taktiek, die zich bij iedere verkiezing wijzigt naar de omstan digheden. In 1889 kondigde de Goesehe Courant aan dat door het stemmen alleen op anti revolutionaire candidaten „ons land aan Rome verkocht werd". Later toen de heer Timans door haar werd aanbevolen, van deze verkooperij aan Rome natuurlijk geen spoor. In 1888 werd in de vrijzinnige pers het praatje rondgedragen dat „dan onze kin deren en kindskinderen door honger en bedreiging, door pijnbank en martelingen (zouden) worden bekeerd, bekeerd zooals Rome dat verstaat" Op 29 October 1890 beschuldigde de Middelburgsche Courant dr. Kuyper en dr. Schaepman „Nederland in handen der oleriealen en Jezuiten (te) willen spelen". In 1901 wierpen deze bladen om strijd de verantwoordelijkheid hunner partij voor het tractaatje met den Jezuiet en de Gifbeker" er op, van zich. Mr. Smeenge vreesde in die dagen „Al heeft het monsterverbond de zoozeer gevreesde brandstapels nog niet opgericht, ik weet niet wat later van daze regeering is te waohten". Thans ooketteerd de Goesehe vrijzinnige pers met diezelfde Roomsohen, wie nu eenvoudig de rol is toebedeeld hand- en spandiensten te verrichten voor de anti revolutionairen. Een zelfs publieerde uit een partioulier schrijven de klacht van een gevallen R.-K. oandidaat dat de anti revolutionairen hem hadden bedrogen. Dergelijke onjuistheden die by een party in minderheid maar al te zeer een dankbaar onthaal zouden vinden, worden door de Nieuwe Zeeuwsche eens in het juiste licht gesteld. Na gewezen te hebben op den plicht der Roomsche minderheid om de anti-revolu tionairen te steunen, in 't belang eener christelijke meerderheid o.a. in de Eerste Kamer, vervolgt zy Wat nu betreft het door de vrijzinnigen kwistig uitgestrooide praatje, als zouden de anti-revolu tionairen geen trouwe bondgenooten zijn en ons bedriegen, dat ontkennen wij in het algemeen ten stelligste. Maar zelfs, al ware 'tzoo, dan nog zou de onafwijsbare plicht, die op ons rust, om krach tig mede te helpen aan de formatie der Rechterzijde medebrengen, dat wij hen nog zouden moeten steunen, althans indien zou gebleken zijn, dat een eigen candidaat geen vol doende kans van slagen had. Zoo is nu door de tegenpartij een vuurtje ge stookt, en 'tzal nog worden aangewakkerd over het besluit der R.-K. Centrale, dat inhoudt: steunen de 4 anti-revolutionaire candidaten. Dat het te doen is door het zaaien van twee dracht zelf den oogst der overwinning binnen te halen, is duidelijk. Immers, wat zal een vr ij zinnige zich anders druk maken over een Katholiek dan wel anti-rev. candidaat? Beiden zijn tegenstanders. Maar onwaar is het praatje, dat de R.-K. Centrale zoo maar voetstoots besloten heeft de 4 a.-r. candidaten over te nemener is wel degelijk gezocht naar een R.-K, candidaat, maar deze it niet gevondende lust voor een Statenzetel bleek gering. En nu kunnen wij de verzekering geven, dat zoo de Katholieken een candidaat hadden kunnen vinden, dezen ook door de anti-rev. zou zijn ge steld en gesteund. Om nog meerdere vertroebeling der a.s. ver kiezing te voorkomen, hebben we gemeend goed te doen met bovenstaande in 'tkort uit een te letten. Aan dr. Kuyper is als vader der Drank wet een pluim op den hoed gezet door niemand minder dan dr. Blooker, den oud liberaal, die in de jongste vergadering van den Nederl. Vrouwenbond mededeelingen deed over den handel in „chanteuses"; en uit een Fransch werk over de behande ling der chanteuses (zangeressen) de ver pletterende uitspraak voorlas dat Neder land in de ry der onzedelijke natiën op Frankrijk en Rusland volgt. Dies prees dr. Blooker de Drankwet, welke in haar artikelen 28 en 47 gelegen heid biedt om aan dien slechten naam te ontkomen, dewijl daarin paal en perk ge steld wordt aan 't afschuwelijk bedrijf der tingeltangels, die kweekplaatsen van onze delijkheid en toevluchtsoord voor aan lager wal geraakte lichte kooien. En die goede Drankwet is door de heele Linkerzijde in do Eerste Kamer, en door de gansche Linkerzijde in de Tweede Kamer op Roëll en v. Karnebeek na, als prulwerk, óf uit politiek afgestemdterwijl haar grootste tegenstander, de groote Rink, die haar als minister eens op haar plaats zou zetten, tot heden nog niets vinden kon om haar te verbeteren 1 Om te onthouden. Op de vergadering van den Vrouwen bond heeft in 't belang der zedelijkheids- beweging ook gesproken de grijze directeur der Heldringgestiehten, de straks (10 Juni) 73-jarige ds. H. Pierson. Eigenaardig, zoo verhaalt ds. Rudolph in de Rotterdammerwas wederom de wijze, waarop hij de vrije liefde aan de kaak stelde. „Vrije liefde 1" zoo sprak de waardige grijsaard, „Een interdiotio in terminis, een innerlijke tegenstrijdigheid. Iets als droog water. Vrijheid en liefde sluiten elkander uit. Wie waarlijk liefheeft wil zoo vast mogelijk, met burgerlijke en kerkelijke banden, voor tijd en eeuwigheid, met den of de beminde verbonden worden". Zóó is 't I 'tls een dogma der leugen. Hoe men nochtans van zulk een dogma doordrongen kan zijn, bleek wel uit de vol gende mededeeling van ds. Pierson. Een echtpaar was zoo vervuld van de heerlijk heid dezer leer, dat zij echischeidiug aan vroegen, en daarna in vrijheid hun huwe lijksleven voortzetten. O lijden, 0 zeden 8,telling Amsterdam. Het Centrum schrijft Naar wij vernemen, zal het wetsontwerp waarbij de instelling van een Fonds tot spoedige afwerking voor de stelling van Amsterdam wordt voorgesteld, voorloopig met in behandeling komen, niettegen staande het reeds geruimeD tyd voor open bare behandeling gereed ligt. Bevreemdend is zulks wel, waar ge noemd onderwerp als een deel van het regwerings-program in de Troonrede van 1905 werd genoemd, en in de Memorie van Antwoord op 8 Februari 1.1. reeds ingezonden, de minister van oorlog deze slotwoorden neerschreeft Waar de gegevens omtrent de stelling van Amsterdam reeds sedert tal van j aren aan alle zijden zijn bezien, zou het instellen van eene enquête-commissie weinig nut hebben en geen meerder licht verschaffen en bovendien de oorzaak kunnen zyn, dat de zaak, zeer ten nadeele van het lands belang, op de lange baan geschoven werd. Bedenkt men daarbij, dat sindsdien de commandant der Stelling van Amsterdam minister van oorlog is geworden, die dus wel niet veel tijd zal behoeven om zich in de zaak in te werken, dan wordt de zaak nog onbegrijpelijker. Zijn wij nu echter wèl ingelicht, dan zoude alleen daarom de behandeling thans niet plaats vinden, wijl die vóór de Staten verkiezingen voor Regeering en Linker zijde zeer slecht van pas zou komen. By die behandeling toch zoude aan het licht komen, hoe weinig eenstemmigheid ter Linkerzijde bestaat omtrent dit werke lijk punt van het regeeringsprogram, zou het Kabinet ernstig gevaar loopen, en de tijdelijk, met het oog op de a. s. verkie zingen, aangegane coalitie der Linkerzijde reeds verbroken kunnen worden, vóórdat ze nog gewerkt had. Ten einde een en ander te voorkomen zou van eene behandeling vóór de Staten verkiezingen zyn afgezien. Inentings-stof. Waarschijnlijk zullen er onder onze le zers niet velen zijn, die precies weten, hoe men aan de lymphe komt, waarmede onze kinderen (indien men ze niet dom en ge heel onvoorbereid het leven in wil zenden) moeten worden ingeënt. Daarom geven wij even het woord aan dr. Böhm, die het op de volgende wijze verhaalt »Aan de doorgeprikte pokken van een in geënt kind wordt de uitsijpelende vloeistof ontnomen. Deze wordt dan op een lancet gedaan en hiermede worden in den buik van een kalf lange, ondiepe insnijdingen gemaakt. Na vier dagen is de geheele buikoppervlakte van het kalf, voornamelijk echter de randen der insnij dingen, in de hoogste mate ontstoken en met een ontsteking verwekkende uitzweeting ge drenkt. Nu wordt met een haak de buikopper vlakte van het vastgebonden dier afgekrabt. Men kan zich voorstellen dat dit ofl'er der vaccine van pijn over heel zijn lichaam siddert en angstig huilt, omdat de gewonde buik het gevoeligste aeel van *t dier is. Dit afgekrabde tuig (beter dit drek) is het grondbestanddeel der pokstof. Het bestaat uit afgestorven opperhuidcellen, uitgeweekte stukjes der opperhuid, lymphe, ontlede lymphe, bloedwater, ontleed bloedwater, bloed, ontleed bloed, etterlichaampjes, bij de afschaving losgerukte haarvaten en lijkvergift ptomaïne). De grondmassa wordt fijngewreven met glycerine vermengd en dan is de lymph gereed I" Zelfs de hartstoehtelijksle vereerder der vaeoine kan niet ontkennen, dat de inen tings-stof verschrikkelijk onrein is. Öok kan het immers geen verwondering baren, dat kinderen en menschen, wien die ongehoorde rommel in het bloed is ge bracht, bijna altoos tijieiijk ongesteld wordenen dat de inenting oij sommige personen kwaadaardige, ja! doodelijke gevolgen na zioh sleept. Verzoek om adhaesiebeiuigiug aan het adres vaD de Vereeniging van Burgemee sters en Secretarissen aan Ged. Staten om te bepalen dat de velgen der wagens in de provincie niet minder dan 9 cM. breed zyn mogen. In handen van B, en W. ge steld. Achtereenvolgens worden eenige wijzigingen, af- en oveischryvingen, aan vragen en reclames goedgekeurd of inge willigd en wordt benoemd tot lid der C. v. T. op het M. O. dbr. A. Tukker met algemeene (12) stemmen. Goedgekeurd wordt dat aau den brandweerman WC. Vissers, vanwege de Rijksverzekerings bank wegens een ongeluk by de spuit een daggeld is toegekend van 3 x f l,6® mm 3 X f 0,28, tijdens zijn invaliditeit. Aan de orde komt het voorstel tot wijzi ging der verordening tot regeling der botermarkt. Bedoeling is de eierenmarkt een uur te vervroegen en te verlengen. De heer Duvekot betoogt dat langere openstelling alleen goed is voor de opkoa- pers. Immers slechts een vierde, hoogstens een derde der eieren worden ter beurze verkochtde andere zyn gecontracteerd en worden in dit kosteloos beschikbare lokaal door de vreemde opkoopers ingepakt, wat hun elders niet zoo gemakkelijk en voor- deelig zou zyn. Dat inpakken kan in een uur best geschieden. De heer Dekker meent dat de koopers best van IIV2 tot 12'/a uur hun zaken kunnen doen. Dat is voor hen hot gunstige tydstip om voordeelig te koopen. By wij ziging zullen zy twee uur moeten wachten voor zij dat gunstige oogenblik zien aan breken. Zij kunnen niet vroeger weggaan doch moeten langer doelloos bly ven rond loopen voor zy zaken kunnen doen. De voorzitter betoogt dat de wijziging noodig is, met 'toog op de pakkers. Er worden somwijlen tot 4000 eieren ter markt gebracht. De wijziging wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voorstel inzake den reinigingsdienst werdt aangehouden. By 't punt vaststelling eener verordening ingevolge de motorwet vraagt de heer Donner of ryka- en provinciale wegen er niet in zullen vallen, en zoo niet of die dan zullen worden aangeduid. Hy fceurt deze verordening goed. De voorzitter ant woord toestemmend. De heer Hollmann vraagt waarom er niet kan verordend worden stapsvoe»|te rijden. De heer Hamer zou wel willen dat 1 K.M. per uur kon gereden worden. De heer Hollmann zegt dat 't toch wel te constateeren is. Er is een groot verschil tusschen 12 K.M. per nur en stapvoets. De heer v. d. Leeuw bevestigt dit. In de Papegaaistraat, vlak bij de wacht zou den dagelijks wel 25 personen wegens te hard ryden kunnen verbaliseerd worden. De voorzitter vraagt of dit geldt voor 1 Juni 1906 of ook na dien lijd. De heer v. d. Leeuw zegt het laatste en sommige dagen nog meer. De heer Dekker vraagt of niet verboden kan worden het rijden op een voetpad langs den Oostsingel. De voorzitter zegt dat dit niet kan dewijl 'teen provinciale weg is. De heer Dekker meent, dat, nu de Oost singel is opgenomen in de kom, en geen hoogere wet het verbiedt, de gemeente het recht heeft ook voor provinciale wegen der gelijke verbods-bepalingen te maken. De voorzitter zegT dat dit niet kan, alleen bij de verordening op de mestvaalten is wiife E opgenomen. De heer Dekker vraagt B. en TV. op- nemiüg van den Oostsingel in de kom, waardoor vanzelf rijden in dat voetpad ver boden wordt. De voorzitter zegt dat toe. De heer Hollmann wensoht te bepalen dat niet sneller dan 6 K M. per uur om een hoek van de straat mag geredeD worden. De heer Donner is 't daarmee eens. De heer Pilaar zou er voor zijD, als 't kon, maar 't kan niet, want een hoek heeft geen bepaalde lengtehier is derhalve niet mogelijk oveTtredieg te constateeren. De heer Temperman siuit zioh er bij aaD. De heer Dekker wil dan bepaald zien dat vanaf 3 Meter van iedere hoek stap voets moet gereden worden. De heer Hollmann zegt dat op 3 Meter van de hoeken der straten heel langzaam gereden, en dit door borden moet worden aangewezen. Hij doet in dien geest een voorstel, in betrekking tot Lange Kerk straat en Klokstraat; 's-Heer Hendrik- kiurierenstraat en KadeMagdelenastraat en Keizerstraat, niet sneller dan 6 Meter. De heer Hamer zegt Jat gaat zoo niet. De wijzigiog moet goed geformuleerd zijn. De heer Dekker wil opmerken, bij kan dit niet telkens doen dewijl hy niet op elke slak zout wil leggen, dat wjtf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1