Uit de Tweede Kamer. Kerknieuw s. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. en een bestuarelid der werklieden voreeiu- ging dien afslag billijk hadden genoemd en den eisch ongerechtvaardigd. Gevolg dezer staking op één fabriek is geweest dat op alle fabrieken alle patroons in het sigarenvak zijn overgegaan tot uit sluiting hunner werklieden zoodat dezen nu ten getale van 2930 //op de keien" staan. Het is een formeele krachtmeting. De werklieden, hunnen leiders ten spijt, staakten, en de patroons spraken 't uit laten wij 't maar eens uitvechten. Dus weer hard tegen hard. Uit hetgeen wij omtrent de staking in de bladen lezen blijkt dat het er ordelijk bij toegaat, dat de ongeorganiseerden voor- loopig een halve week loon uitgekeerd kregen dat de actie der stakers tot nn toe vrij bleef van revolutionaire invloeden; dat de geestelijke adviseurs onvoorwaar delijk de zijde der stakers kiezen en dat de werklieden die grootendeels lid zijn van //Franoisous Xaverius" (een Roomsche instelling) zioh niet wenschen te vermengen met die der Internationale. Maar zal het nu weer op een strijd op leven en dood uitloopen waarbij ten slotte de werkman het loodje leg»? Laat er toch spoedig een commissie van onderzoek optreden om dit te voorkomen, en recht te zoekenvoor beide partijen. Is het vluggere vormwerk met 45 cent in vergelijking met het tragere handwerk ad 60 cent ruim betaald nog 3 cent boven 't ver bondings-cijfer, zeggen de patroons dan sohijnt de staking niet gerecht vaardigd. Maar is 't loon feitelijk minder geworden, dan geschiedt rechtskrenking en loon- inhouding, waartegen de heele pers behoort te protestearen. Ook hier wij mogen niet nalaten 't op te merken l wreekt zich weer de dolle- manspolitiek der vrijzinnigen van 1905 die met hun „Knyper moet weg'', eenministerie dat een Arbeidscontract had ingediend, om koud hielp en door een vrijzinnig kabinet liet vervangen dat bijna twee jaar noodig blijkt te hebben om, niet een nienw, maar hetzelfde ontwerp Arbeidscontract in het Staatsblad te krijgen; en zelfs op dit oogen- blik nog niet aan deszolfs openbare ver dediging in de Eerste Kamer toe is. Door 't gemis van een Arbeidscontract geschiedt er in grootere en kleinere fabrie ken, werkplaatsen, drukkerijen, en derge lijke, zooyrte\christelijkee.\s niet-christelijke, allerlei onrechtontslag, uitsluiting, loon- inhoudingwaartegen de arbeid geen ander wapen kent dan de staking. Maar dat hij dit wapen dan ook eerlijk hanteere, en er niet naar grijpe, dan in den alleruitersten nood, en alleen tot zelf verweer. Buitenlandseh Overzicht. Rusland. Er is weer een zondebok bij gekomen. Na advies eener bijzondere commissie, heeft de krijgsraad te St. Petersburg gene raal Stossel ter dood veroordeeld, omdat hij Port Arthur overgaf zonder nood zakelijkheid. Het laatste woord over de uitvoering dezer straf is aan den Tsaar. Intussohen blijft het roerig in het land. Met name in de Oostzee-provincies hoopt zich de ontplofbare stof weer op. Bij de verdeeling van land ann de boeren worden de Grieksch-orthodoxen bevoordeeld, de andere boeren krijgen niets. Tegen deze wijze van handelen protesteeren niet alleen Duitsche, maar ook Lettische en Estnische bladen. Men stelt als het ware een premie op de geloofsverzaking. De stemming is toch al zeer gedrukt in Duitsche kringen. Men is er vast van overtuigd dat de revo lutie weer uitbreken zal en dat die in dat geval ook zal woeden in de Oostzee-provin cies gelooft men stellig. Beslist onrust barend luiken de berichten uit Polen, waar alles voorbereid wordt om een grooten slag te slaan als de revolutie weer uitbreekt. Oostenrijk. Voor het eerst hebben hier de verkie zingen voor den Rijksdag na de invoering van het algemeen gelijk stemreoht met stemplicht plaats gehad. Er zijn 516 plaat sen te bezettenvan ruim 400 zijn de uitslagen bekend. De verkiezingen hadden een kalm verloop. Het zwaartepunt blijkt echter verlegd naar de herstemmingen, waarvan er ruim 240 noodig blijken. Ruim honderd sociaal-democraten zijn gekozen of hebben bij de herstemming kans. Een uiislag waar niet velen opgerekend hadden. De christen-democraten, voor het mee- rendeel Katholieken, dooh onder welke nogal aoti-semieten zijn, hebben eveneens een hoog aiemmeneijfer behaald, dooh moeten zioh op vele plaatsen aau her stemming onderwerpen, zoodat 'tniet te z 'Kgen is of zij de meerderheid kunnen b halen. Ia geen geval zal eenige partij z lader coalitie meerderheid kunnen worden. Te WeeneD zegevierden 20 christelijk socialen, waaronder Lueger,en8 socialisten. Hongarije. Ia Hongarije nemen de moeilijkheden onder de groepen der coalitie voortdurend toedaarbij komt nog, dat de Kroaten ontevreden worden en dreigen zioh uit de coalitie terug te trekken en zioh bij de op loütie te zullen aansluiten. Maar bet ergst is, dat de onathankelijkheidspartij zich ontevreden toont over het werkeD vaD het kabinet-Wekerle. Zelfs onbelangrijke wetsontwerpen kan de regeering alleen doen aannemen door te dreigen met haar ontslagaanvrage; en desondanks slaagde zij er nog niet eens in een wetje voat de voltooiing van den lokaalspoorweg Pres burgWeenen te doen goedkeuren. Thans staat de minister van landbouw voor een krasse oppositie van deonafhankelijkheids- partij tegen de door hem ingediende dienstbodenwet. De ooalitie besloot eerst, die wet voor- loopig niet te behandelen, doch liet zioh door Miizöffy overhalen de eerste lezing thans te houden, dooh de debatten voor onbepaalden tijd uit te stellen. Zelfs voor het coalitie-kabinet-Wekerle is het dus in Hongarije nog moeilijk ge noeg aaD de verschillende iuzichten van de coalitiegroepen te voldoen. Eu wie moet het roer van het staatsschip ter hand nemen, als Wekerle het straks loslaat. Engeland. De koloniale conferentie is gesloten, nadat de wenschelijkheid was aangenomen van de instelling eener snelsloomboot- en spoorwegverbinding tussohen Engeland en Australië over Canada. Frankrijk. Het ministerie-Clemenceau heeft deD vierdaagschen slag gewonnenmet 327 tegen 200 stemmen zijn de verklaringen der regeering goedgekeurd door een Kamer die zioh ijlden zoo woelig en tegelijk zoo afgemat toonde, zoo tegenstrijdig in al haar uitingen als eergisteren. Twee ministe- rieeleredevoeringende weder-verschijning van J&urès op de spreekplaats; een tot de regeering gerichte uitdaging, haar voor nemens ten opzichte van den Arbeiders- boud nauwkeurig uiteen te zetten honderd incidenten en 20 moties, deze alle losten zioh ten slotte op in een meerderheid waar mede de regeering tevreden kan zijn, doch waarmee ten slotte niemand haar feliciteert. Misschien terecht moet Jaurès, de leider der sooiaal-demoorateD, gezegd hebben „De regeering is gered, maar er zijn twee regeeringen, de een die van Clemenceau, die, ondanks al zijn dwalingen, links uit wilde ander die van Briand, die rechts uit wil". Zeker geen omstandigheid die nu be paald strekt tot verhooging van kracht. Waarbij dan nog komt dat de strijd tegen een partij die het telkens zijn ver loochende beginselen onder 'toog brengt, op den duur het prestige van een dusdanig kabinet moet verzwakken. Bovendien wacht het nog een harde strijd by het ontwerp naasting van den Westerspoorweg, waaromtrent in den Se- Daat de quaes tie van vertrouwen zal ge steld worden. Ook leert de geschiedenis dat 'n koorddan- serstaotiek als welke nu door Clemenceau is gevolgd, die nu eens den anarchist, dan weder den socialist in 't gevlei kwam, den Arbeidsbond tegelijk ten doode verwees en aan zijn boezem drukte, op den duur falen moet. Een deel der socialisten heeft Clemen ceau van zioh vervreemd door zijn hef- tigen uitval tegen Deschanel (dien wij in ons vorig no. abusievelijk minister noem den, hij is slechts afgevaardigde) wien hij diens coquetteeren met de rechterzijde ver weet, de grofste beleediging die men een „roode" kan aandoen. Duitschland. De Köln. Ztg. heeft een brief uit het Zuiden van Kameroen ontvangen, waarin de schrijver afgrijselijke: bijzonderheden mededeelt over het kannibalisme van den stam der Maka's. Deze wilden wonen tus sohen den tweeden en zesden breedtegraad en hebben de gewoonte, om niet alleen hunne krijgsgevangenen, maar ook de ter dooi veroordeelde misdadigers op te eten. Do schrijver wist dat menschen van dien stam ongeveer 100 zwarte kooplui en dragers hadden omgebracht en opgegeten. Op de openbare markten wordt onder andere voedingsmiddelen menschen vleesch te koop aangeboden. Op het minste mis drijf staat ouder de Maka's de doodstraf, opdat er altijd menschen vleesch te krijgen zal zijn. In een gevecht tusschen het opperhoofd Bitarii en veertig mannen uit Oüende sneuvelden 13 van de laatsten, die dadelijk voor een groot overwinnigs- maal in stukken gesneden werden. Voor den nieuwen staatssecretaris van koloniën Demburg een quaestie van ernstige overweging. Hij gaat dit jaar naar Oost-Afnka, en 't volgende jaar naar Zuid Wesi-Alrika. Allicht brengt hij haaroao wel ter sprake. Een ohr. natie mensohen- eters Dat gaat toch Diet. Aan de orde was gisteren de grensre geling tusschen 's-Graveohage en de ge meenten Voorburg en Wassenaar. De re sidentiestad breidt zich allengs meer en meer uit, het wordt of is een „groote stad", van daar dat zij bedacht moet zijn op grensuitbreiding en wel in de richting van Voorburg. Reeds meermalen is die zaak ter tafel gebracht. Nu weer Dinsdag in de Kamer. Zoodra het ontwerp in be handeling kwam ging men tot besprreking der afzonderlijke artikelen over. En reeds direct was meu in volle discussie. Naar aanleiding ook van den wensch van den Haagechen raad werd eene poging gedaan om de grenzen van Den Haag zoo ruim mogelijk te nemen, en aan het Haagsohe gebeied toe te voegen een strook grond, in eigendom aan de bouwgrond maatschappij „'s-GravenhageVoorburg'', alzoo behoorend aan Voorburg. Eenige Haagsohe kamerleden deden daarvoor hard hun best. Vooral dhr. Ter Laan. Doch meer dan een spreker betoogde het onredelijke van dien eiseh om Den Haag ten koste van Voorburg,datzooveel voorzijn hygiëne heeft uitgegeven, te bevoordeelen. Niet het minst dhr. Bylandt en minister Rink. ZExo. heeft geen principieel be zwaar. Voor hem is het nog altijd de vraag, of niet geheel Voorburg en Rijswijk bij den Haag moeten komen, Hij zou zich tegen zulk een behoorlijk voorbereide annexatie evenmin verzetten als den heer Bylandt. In denzelfden geest zou men handelen als men tegenwoordig doet in het buitenland b.v. in LondeD. Maar dat is hier niet aan de orde. Het gaat hier om een stuk van Voorburg, de welbekende driehoek, te voegen bij Den Haag. Dit plannetje bij amendement op touw gezet, noemde de minister niet op wettige wijze voorbereid, niet rationeel en niet rjjp, wat hij door bewijzen meende te kunnen staven. Neemt men, zoo sprak o.a. Z.Exc den bewusten driehoek tusschen spoorlijn en dorp van Voorburg af, wat komt er dan van de Voorburgeche rioleering terecht, waarvoor men zich groote finantieele offers heeft getroost Den Haag krijgt ja een Jcoetbare", doch een betrekkelijk waarde- loozeuitloozing. Op deze en meer andere gronden meende de minister het aannemen van het amendement te moeten ontraden Dhr. Limburg had nu genoeg gehoord en trok het amendement in. Zoo blijft dus zoolang als het duurt, de strook tusschen spoorlijn en dorp aan Voorburg. Zoolang als het duurt, want er zitten nog aarnigb plannetjes te dien opzichte in de lucut. Wie weet of spoedig, naar de uitspraken van dhr. Bylandt en minister Rink geheel Voorburg niet by Den Haag geannexeerd wordt. Het ontwerp is met 57 tegen 10 stemmen aangenomen. Iets dergelijks was er ook aan de hand met Maastricht. Ook daar was sprake van annexatie met een „stukje", dat echter in niet zoo gunstige conditie staat als den Voorburgschen drie hoek. Dhr. Blooker en Van Idsinga steunen en verdedigen de amendementen, dhr. Janssen van Maastricht, is ten volle be vredigd door de in het ontwerp aange geven grensregeling. Hij ziet alles be halve heil in een andere en bestrijdt daarom de ingediende amendementen. Woensdag werd de discussie voortgezet voornamelijk in zake de ameniK-menten. En daarbij bleek hoe een neigevende vergadering als de 2e Kamer niet bij uit stek geschikt is om in details een grens wijziging te behandelen. Gewoonlijk ont breekt bij de meeste leden de noodige locale kennis. Wel was bij allen het besef levendig, dat er iets gedaan moest worden ten behoeve van Maastrichts grensregeling, maar de vrang was of het regeeringsvoor- Btel annexatie van een deeldergemtenten Meerssen en Heer dan wel de breed opgevatte amendementen van de commissie van rapporteurs, eigenlijk een tien jaren geleden, dus nu wel wat uit den tijd ge raakt voorstel van Lim burg's Gedeputeer den hier zou worden aangenomen. De heeren Ruys de Beerenbrouek en Van Idsinga, vooral ook de eerste, verdedigden het amendement dat meer gaf dan het regeeringsontwerp. Dhr. Regout daarentegen, die Maastricht en zijne omgeving kent, noemde de amen dementen niet aannemelijk, ook omdat zij niet berusten op den actueelen toestand. Daarmede is intusschen niet gezegd, dat dhr. Regout geen grootere uitbreiding van Maastricht wil. Zijn grief tegen het voorstel van de Commissie van rapporteurs is, dat het op eenige punten te ver en op andere punten weer niet ver genoeg gaat. In bijzonder heden, alleen van belang voor de bewoners van die streek, zet hij zulks uiteen. En moet hij kiezen tusschenbeide, dan geeft hij de voorkeur aan het ontwerp der regeering, hoewel ook dit hem slechts ten deele bevredigt, boven de amendementen. Ook de minister liet zich hooren. Hoewel hij voorstander is van grootere uitbreiding dan in het voorstel der regeering worot aangegeven, is ZExo. van meening, dat er voor het oogenblik niets beters is te geven. Een grooter plan zou een geheel nieuwe administratieve voorbereioing noodig hebben gemaakt en de zaak zou op de lange baan komen. De keuze staat alzoo tusschen de kleine uitbreiding of niets. Aanneming van de amendementen kan de minister in geea geval aanraden. Zoo sprak minister Rink eu dit zeggen oefende blijkbaar invloed uit Het amen dement werd (met kleine meerderhe d) verworpen en het regeeringsvoorstel met 45 tegen 19 stemmen aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Ie Jorwerd dr. C. Hille Ris Lumbers te Haaksbergen'; te Wilsuro J. P. v. Leusden cand. te Utrecht. De heerds Jan Kraijeubelt, emeritus predikant van Rotterdam, is gisteren plot seling op 70-jarigeu teeltijd overle len. Z Eerw. diende achtereenvolgens de ge meenten te Baaabrugge (10 Maart 1861) Heemstede, Alkmaar en Rotterdam (1879 tot 1 Mei 1902) Hij woonde te Scheveuin- gen, waar zijn vader jarenlang predikaut was. Zondag j.l. 12 Mei verbond de heer A. Dronkers, cand. t/d H. D. te Middel burg, zich aan zijne eerste gemeente te Dongen in N.-Brabant. Des morgens werd hij plechtig bevestigd door ds. J. de Visser van Middelburg, naar aanleiding van Rom. 11: 13b. Aan de handoplegging werd behalve door den bevestigde oog deelgenomen door ds. Gunning van Rijssen, ds. PJooy van Heeze, en ds. Rijnders van van Wapenvelde, zwagers van den heer Dronkers en door ds. Van Stipriaan Luïs- cius te Rijsoord. Des middags sprak de nieuwe herder en leeraar zijne eerste ge meente toe naar aanleiding van de woorden van Paulus in 1 Cor. 3:11 „Want niemand kna een ander fundament leggen, dan het geen gelegd is, hetwelk is Jezus Christus". De met warmte en klem uitgesproken leer rede maakte 't allen recht duidelijk, dat hij slechts op dit fundament, als het eenige dat vastheid geven kan, wenscht te bouwen. Gevoel van afhankelijkheid, en dus ver trouwen spraken uit zijn gansohe predi king. 'tWas duidelijk te bemerken, dat de gemeente, nog weinig gewoon zulk eene prediking te beluisteren, tooh met graagte 't gesprokene in zich opnam. Na de gebruikelijke toespraken werd de jonge leeraar hartelijk toegesproken door ds. James van Lage Zwaluwe, die ook de gemeente op haar verplichtingen jegens den voorganger wees. Behalve de reeds genoemde predikanten waren nog aanwezig: ds. Bloem van Chaam, ds. Locher van Waspik en ds. Brunt vaD Oud en Nieuw Gastel. Vele studievrienden gaven door hunne aanwezigheid blijk van de hoogachting en vriendschap welke hen jegens den heer Dronkers bezielde. Moge 't hem en zijne vrouw wel gaan in de gemeente Dongen. Geref. Kerken. Bedankt voor Harderwijk door J. J. Berends te Maasland. Overleden ds. S. Vos, vanaf 1888 pred. te Vianen, oud 43 jaar. En ds. J. M. Siroes te Hardenberg van 18s9 tot 1902 pred. te Bedum, daarua emeritus. Voor 1889 was de heer Stroes godsdienstonder wijzer in de Ned. Herv. Kerk, en nog vroeger onderwijzer. Vergissen wij ons niet, dan was hij jarenlang hoofd eener openbare school te Colijnsplaat, daarna hoofd eener Chr. school te Winterswijk. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder anderen bepaald dat het eind examen van 't gymnasium te Middelburg op 27, 28 en 29 Juni a.s. zal worden afge nomen onder toezicht der gecommitteerden prof. dr. Sj.ei.ier, Kernkamp en Da Boer, van de hogescholen resp. te Leiden, Utrecht en Groningen. In de gister gehouden algemeene ver gadering der Chr. Patroonsvereeniging „Boaz" sprak o. a. de heer P. Wielinga, schoolopziener te Assen, over„Midden stand en Middelbaar Onderwijs". Hij ver dedigde daarby de volgende stellingen I. Ons tegenwoordig middelbaar onderwijs voldoet niet a. in het algemeen in de eerste klasse der H. B. S. aan de eischen eener goede opvoeding b. in het bijzonder aan de eischen van eene goede opleiding voor den middenstand. II. Het algemeen ontwikkelend middelbaar onderwijs dure niet langer dan driejaar voor jon gelieden, voor wie hoogere studie geen doel is en worden gegeven op scholen voor M. U. L. O. Zij, die hun studie later wenschen voort te zetten op een hoogeschool of universiteit, ont vangen ook hun eerste voortgezet onderwijs op deze scholen. III. Dit algemeen ontwikkeld voortgezet of eerste middelbaar onderwijs omvatte twee leer gangen een voor hen, die het eindonderwijs op de middelbare school voor algemeen ontwik kelend onderwijs wenschen voort te zetten ter voorbereiding van hoogere studie of die beroeps opleiding wenschen op een vakschool voor handel of een bijzondere industrie. IV. Voor degenen, die op 15-jarigen leeftijd in den handel gaan, worde de gelegenheid geopend om op avondcursussen handelsonderwijs te ont vangen V. Het is wenschelijk, dat aan onze scholen van voortgezet (M. U. L. O.) onderwijs een zelf standige plaats gegeven worde in de economie van ons schoolwezen en zij door ruime subsidi- eering van rijkswege in staat gesteld worden, zich zoo in te richten dat zij in haar drie hoogere leer jaren de drie eerste der tegenwoordige H. B. S. V of de geheele H. B. S. III kan vervangen. VI. De scholen van voortgêzet lager onderwijs (M. U. L. O.) worden gevolgd door a. een middelbare school (H.B.S.J, die opleidt voor Delft, voor universitaire studie en voor onderscheidene betrekkingen b. middelb. handelsscholen; c. middelb. industriescholen d. middelb. technische scholen e. kunstnijverheidscholen. VII. Bij de voorbereiding voor de middelb. technische school worde zooveel mogelijk aan sluiting gezocht met de practijk. VIII. Steun van rijkswege worde verleend voor de stichting van scholen voor middelbaar onderwijs fH.B.S.) en daaraan al of niet verbon den handelsscholen aan gemeenten en aan parti culiere vereenigingen, die het onderwijs van een bepaald beginsel wenschen te doeD uitgaan. IX. In de gegeven omstandigheden zij ons onmiddellijk doel: a. bevordering van de oprichting van scholen voor voortgezet lager onderwijs (M. U. L. O.) b. oprichting van H. B. S. met 3-jarigen cursus omvattende de leerstof van de drie laatste jaren der H. 8. S. V. en daaraan tejverbinden handels scholen. Spreker betoogde in een breedvoerige toelichting tot zyn stellingen, dat gesubsi dieerde bijzondere hoogere burgerscholen dienden te verrijzendat de wijze van onderwijs op de hoogere burgerscholen dient herzien daar de opvoedkundige waar de van dat onderwijs zeer moet worden be twijfeld. Een vergelijking met het buiten land gaf spreker de overtuiging, dat de technische ontwikkeling van ons volk veel te wenschen laat. Willen wij niet achter blijven in den wedloop van industrie en baudeli dan is sea meer directe beroeps opleiding van alle kringen in 't maatschap pelijk leven onmisbaar. Het verwisselen van uur tot uur van leeraar, belet, betoogde spr., de voldoende vorming van het karakter van den leerling naar zijn aanleg. Met een warm pleidooi voor een betere technisohe opleiding voor ons volk ein digde spr. onder luiden bijval. De heer De Groot, inspecteur van het ambaohtsonderwijs, meende dat de bur geravondscholen voor de technische vor ming der ambachtslieden groote verdiensten hebben. Tal van die scholen lijn tot grooten bloei gekomeD, zoodat wat minister Thorbecke met die scholen op het oog had, volkomen is tot zijn recht gekomen. Dat vroeger vele dier scholen zijn mislukt is de schuld van hen, die van de scholen iets anders hebben gemaakt dan Thorbecke zioh ervan had voorgesteld. Ook heeft het particulier initiatief voor de teohnisehe vorming veel gedaanhet aantal teeken- seholen is de laatste jaren gestegen van 30 tot 200daarbij bestaan over het ge heele land ongeveer 50 avondscholen. Inleider's meening, dat het teohnisoh voorbereidend onderwijs zoo enorm ach terstaat bij dat in het buitenland deelde spr. naar hij nader toeliohtte, niet. Sleohts wees hij er op, dat dit nog niet in ons land is georgauiseerd. Middelbaar teoh nisoh onderwijs hebben wij eohter hier te lande niet of niet noemenswaard. Dat is zeker een dringende behoefte, waarin voorzien zal moeten worden. Maar de toestanden in Duitschland, die zotf ge heel anders zyn dan de onze, stelle men niet als voorbeeld ter navolging voor Nederland. Spr. zou overigens de middelbare school uit het stelsel van den heer Wielinga uit geschakeld willen zien, want de onderwijs- gang zou anders voor den aanstaanden ambachtsman te kostbaar en te langdurig worden. Van de M U. L. O.-School be- hooren de jongelieden direct over te gaan, hetzjj naar de burger-avondschool of de ambachtschool, waarna de meer ontwikkel den dan de Middelb. Technische school bezoeken. Ook dezen spr. vielen luide teekenen van bijval ten deel. UIT DE PROVINCIE. De bekende Wanmolenmaker dhr. A. de Troije te Middelburg heeft op het gebied van den landbouw, voor den land bouwer eene groote en veel doelmatige verbetering aan zijn al zoozeer geroemde wanmolens aangebracht, n.m. een vijftal zeeften waarmede alle mogelijke graan soorten worden gezuiverd van het kaf, tot zelfs de minderwaardige soorten graan. Dooi deze constructie welke is aangebracht worden alle granen in eens schoonge maakt, wat hij ons met een soort graan toonde, het vuile valt als van zelf in de voorbak, terwijl het gesorteerde op de gewone plaats terecht komt en het kaf buiten den molen valt. Zooals de lezers weten is de heer De Troije reeds op 24 landbouwtentoonstel lingen bekroond, en de bijna 1000 stuks welke hij heeft afgeleverd zijn wel een bewijs van deugdelijkheid van dit fabrikaat wat geheel 's mans eigen vinding is. Deze verbetering is weer iets dat doet zien dat, hoewel de jaren klimmen, het vernuft niet stil staat en hij steeds met ijver en nauw gezetheid bezig is verbeteringen aan te aan te brengen. De molens worden onder garantie geleverd wat dus ook mag worden medegerekend als zijnde dat de maker vertrouwen stelt in zijn fabrikaat. De fabrikant heeft plan om dezen molen te exploiteeren op de landbouwtentoon stelling te Tholen en voorts is hij bereid voor ieder die dit verlangt hem aan zijn werkplaats Korte Geere tedoen bezichtigen. Nademaal er zooveel van dit fabrikaat worden nagemaakt, blijft de heer De Troije tooh op dit gebied de gezeehte man, wat ge tuigt de groote omzet. Middelburg Tegen v. d. K., alhier, is door de politie proces-verbaal opgemaakt ter zake van valschheid in geschrifte. Middelburg. Heden middag is in de Nieuwstraat een meisje van P. overreden door een kolenwagen, waarvan het achter wiel haar over het beentje reed. Doctor Bolle, in wiens woning zy werd binnen gebracht, verleende de eerste hulp. Gisterenmorgen vroeg, terwijl de echtelieden d. R. te Vlaardingen nog te bed lagen, heeft d. R. zijne eebtgenoote, zonder eenige oorzaak, onverwachts een steek met een zakmes in de hals toege- braoht, waardoor zij levensgevaarlijk ge wond in het ziekenhuis moest worden p- gecomen. De R, die zieh zelf daarop aan hals en pols elf messteken heeft toege bracht, is eveneens ter verpleging in het ziekenhuis gebracht. Te Alkmaar is eeu loodgietersknecht van het dak van em in aanbouw zijnd huis gevallen en aan de gevolgen bezweken. Een 13-jarige jongen te Rotterdam, eene duif willende grijpen die onder de Boezembrag gevlogen was, viel te water en verdronk. De vuren aan de llessoheDfabriek te Delft zijn thans alle geblusoht. Een ge volg hiervan is 0 m., dat de arbeiders, neem aan, zij zouden zioh dadelijk aan den arbeid willen begeven, toch altijd twee weken daarmede zouden moeten waohten, omdat de ovens dien tijd noodig hebben om op temperatuur te komen. Inmiddels lekt over de houding der stakers Diets uit; ven «egtdat velen naar Puiteobland zjjo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2