Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Bericto. De eilanders Waren teer vriendelijk en brachten oranjeappels, bananen en ananas sen. Er waren 160 bewoners op het eiland, die in zeer goede gezondheid er leefden. Ze zagen er zeer welvarenduit; het leven in de open lucht had daaraan zeker deel, zegt de correspondent van de Graphic van 4 Mei, die aan dat blad zijn relaas zond. De EDgelsche officieren en soldaten gingen aan land bij de eenige landingsplaats van het eiland, indeBounty- baai, waar het aan wal gaan alleen mogelijk is bij kalm weer. Na een steil pad te hebben beklommen, kwam men aan de vestiging, die er sohilderachtig uitzag. De vrouwen wenschten niets liever dan haar gastvrijheid te toonen en de Engelschen te onthalen op het beste dat ze hadden. De huizen waren niet meer dan hutten in de oogen der Europeanen maar ze zijn geschikt voor het tropisohe klimaat. Het kerkje was solider gebouwd. Van de afstamming der Tahitaausche inboorlingen was niet veel meer te be speuren, al hebben deze afstammelingen er misschien iets van behouden in hun scherp gezioht, lijn gehoor en hun lenige vlugheid. Merkwaardig is, dat er nog een sohakel te vinden is, die de bevolking aan het verre verleden bindt, toen onder John Adams de opstandelingen aankwamen. Een oude man, in 1819 geboren, Thursday October Christian geheeten, kleinzoon van den ouden, door Byron bezongen, Fletcher Christian, is de eenige persoou in leien, die gesproken heeft met John Adamshij was tien jaar, toen John Adams stierf. Hij was een voorwerp van groote belangstelling voor de bemanning der oorlogsschepen en hield receptie in zijn hut. Hij herinnert zich John Adams zeer goed en sprak ervan, hoe de bekeerde muiter hem en de andere kinderen onder wees. Hij deDkt aan Adams als aan een goeden, ouden man en een oprecht christen. Het graf van John Adams ligt afgezon derd in een schaduwrijk dal. Op Zondag morgen kwamen de mannen en ook verscheidene vrouwen den dienst aan boord van de Flora bijwonen. Zij stemden hartelijk met het psalmgezang in en volg den de godsdienstoefening met den groot sten ernst. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Babyloniënbroek door S. R. Kermanides, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Nieuwerkerk a/d. IJsel door R. P. A. Rutgers te Nieuwkoop voor Wezep door A. Dekker te Gameren voor Tiel door A. I. Werner te Noord- schermer. Serooskerke (W.) Tot kerkvoogd is benoemd dhr. A. Louwerse en zulks in plaats van den heer L. Coppoolse, die naar elders is vertrokken. Geref. Kerken. Beroepen te Marum G. Meijer te Ezinge; te Hoogeveen R. Zijlstra te Driesum. Bedankt voor Leksmond door H. Buiten huis te Vreeswijk. Ds. Horjus te Brouwershaven en ds. De Jonge te Zonnemaire hopen Zondag 19 Mei a. s. afscheid te prediken. Door de kerkeraden van A en B te Rotterdam is besloten tot ineensmelting. Velen uit kerk A zijn er tegen, en hebben een oommissie van 20 personen benoemd om bij de classis hunne bezwaren tegen de ineensmelting uit te brengen om zoo te voorkomen dat de classis aan't besluit haar zegel hecht. Gereformeerde Gemeenten, Beroepen |bij de Hollandech Gerefor meerde Gemeente te Paterson, Nyersy, Noord-Amerika, ds. H. Roelofsen te Goes. Onder hen, die het schriftelijk gedeelte van het examen der Nederiandsche Vereent- ging voor gemeentebelangen met goed gevolg aflegden en daardoor het diploma van candidaat-seorotaris verwierven, treffen wij uit Zeeland aan de heeren C.v. Bendegom, klerk ter secretarie van St. Philipsland jhr. S. O. de Casembroot, adsistent van den gemeente-archivaris te Middelburg J. H. de Graaff, volontair ter secretarie van Oud-VossemeerF. Naerebout, ambte naar ter secretarie van Tholen, en J. de Vlieger, ambtenaar ter secretarie van Vlis- singen. Voor hetinondelinggedeelteslaagde dit jaar onder meer mej. M. H. Hartman van Middelburg. A.xv iBO u w De gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer, vermindert toch meer en meer bij onze zuide naburen terwijl wij bij voortduring van de ziekte versoboond blijven. In de laatste helft der vorige maand kwam de ziekte nog voor op 86 boerderijen gelegen in 28 gemeenten. Het ergste heersohte de ziekte in de pro- vinoiëa Henegouwen, Oost Vlaanderen, Brabant en Luik bet minst in Limburg en West-Vlaanderen. In de eerste helft der vorige maand kwam de ziekte voor op 47 boerderijen gelegen in 31 gemeen ten. Men hoopt, dat met hot ingetreden warme weder de ziekte geheel en al uit België zal verdwijnen. Tooh levert hi t weidevee steeds een groot gevaar op tot verbreiding der ziekte Volgens de statistiek, gepublioeerd door den heer Lienaux, leeraar aan de veeartsenijschool te Cu- reghem, heeft de laatste uaaal de ziekte buna onafgebroken iu België gebeersoht van 1889 tot 1903 en toen een schade berokkend van circa 20 mill., aan Frank rijk 200 en aan Duitschland 500 millioen. (N. R. Ct). UIT DE PROVINCIE. Onze Middelb. Correspondent schrijft De groot-industrie woont tegenwoordig in glazen huizen, geen hoekjes of gaatjes die aan het alziend oog der publiciteit onttrokken zijn. De huis-industrie daar entegen wordt nog steeds door het floers van het private leven gedekt. Waar huiskamer en werkplaats één zijn komt de inspecteur niet, als ten minste geen vreemde bij die huis-industrie be trokken is. Maar al geeft de huis-industrie niet leven aan inspecteurs of inspeotrices, aan rapporten of statistische tabellèD, het is daarom tooh wel bekend dat de voor waarden waaronder die arbeid verricht wordt niet gunstig zijn, en dat de arbeid daar verricht het minst van alle betaald wordt. Om het lioht der openbaarheid te doen opgaan over die bedrijven wenschen tal van corporatiën we hoorden er een 25-tal noemen corporatiën van allerlei politieke en sociale kleur, van de Vrije- Socialisten tot Patrimonium, van den R C. Volksbond tot den Kappersbond, gekleurd en kleurloos, zonder uitzondering, zich te vereenigen om een tentoonstelling van dit soort industrie te houden, welke tentoon stelling niet als andere tentoonstellingen zal trachten veel nieuws en veel schoons te laten zien, maar meer speciaal den arbeid en de voorwaarden waaronder die arbeid verricht wordt, en het loon dat voor dien arbeid betaald wordt zal bekend maken. In Berlijn b.v. waar men het vorige jaar zoodanige tentoonstelling hield kon men 1 dozijn genaaide hemden of schorten zien met het naailoon daaraan verdiend. Een tenens-tentoonstelling alzoo die men in Amsterdam of Den Haag op een nader tebepalen tijdstip openen wil en waartoe nu overal plaatselijke eomité's worden gevormd. Een bijeenkomst van 13 corporatiën in Middelburg opgeroepen door den heer Herman Snijders leidde tot voorloopige vorming van zoodanig oomité, dat door het zoeklicht der openbaarheid te werpen op menige verborgen plaats, veel goeds stichten kan. Middelburg. Op het Molenwater Mu ziekuitvoering op Vrijdag 17 Mei, des avonds tan 7'/2 uur. Indien de uitvoeringen op het Molenwater worden afgelast, wordt dit kenbaar gemaakt door het plaatsen van vlaggetjes op de hoeken van den Abdijtoren. Middelburg. Gisterenmiddag is alhier aangekomen de heer jhr. E. M. L. van Geen, particulier secretaris van H.M. de Koningin. Aan het station werd hij ont vangen door den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer inr.H. J.Dijckmeester, bij wien hij ook zijn intrek nam. Naar de Midd. Grt. verneemt staat de komst van jhr. Van Geen in verband met het bezoek, dat, zooals gemeld, H M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zich voorstellen in September aan de provincie Zeeland te brengen. De bedoeling is dat met de Pro vinciale stoomboot Wester schelde morgen, Dinsdag, een tocht zal gemaakt worden naar Zierikzee, waarna over Goes naar Middelburg zal worden teruggekeerd. Woensdag zal van dezelfde boot gebruik worden gemaakt om een bezoek te kunnen brengen aan Oostburg, Neuzen en Hulst. De M. C. zegt dat uit de komst van den particulieren secretaris van H. M. hierheen nog niet met zekerheid mag afgeleid worden dat by het bezoek van het vorste lijk echtpaar de plaatsen, hierboven ge noemd, in de eer daarvan zullen deelen. Een en ander kan pas vast staan zoodra H.M. eene definitieve beslissing zal hebben genomen. Goes, In de gemeenteraadsvergadering van a.s. Donderdag des avonds 8 uur zijn aandeorde: 1. Ingekomen stukken. 2, 3. Wjziging be grooting i9o6 van het burgerijk armbestuur en gemeentebegrooting 1906. 4. Af-en overschrij ving van posten gemeentebegrooting, 1906. 5. Wijziging gemeentebegrooting 19O7. 6. A£- en overschrijving van posten gemeentebegroo ting I907. 7-, 8. Aanvragen kwijtschelding van hondenbelasting, en vermindering aanslag hoof dei jken omslag. 9. Verzoek van den heer J. Ph. F. van de Plassche om kwijtschelding van schoolgeld voor de Meisjesschool. 10. Reclame aanslag vergunningsrecht „Drankwet". 11. Be noeming lid C. v. T. op het M. O. Aanbevolen worden de heeren: A. Tukker en J. C. Masch- haupt. 2. Toepassing artikel 3S der verordening op het brandwezen in de gemeente. 13. Wjzi ging der verordening tot regeling der botermarkt. 14. Voorstel betreffende het uitvoeren van den reinigingsdienst met ingang van I Juli 1908. 15. Vaststellen eener verordening ingevolge de motor- en rjwielwet. 16., 17. Wjziging der verordening betrekkelijk de straten enz., en omtrent de honden. 18. Missiven van Gedepu teerde Staten inzake jaarwedden van den Burge meester, den Secretaris en den Ontvanger der gemeente. Goes. Op de kringkeuring van het Nederl. Ruadveestamboek alhier waren awgevoevd 4 tweejarige stieren en 4 een jarige. Volgens kenners een schoone col lectie. Wolfaartsdijk. Gemeenteraadsverga dering van Maandagnamiddag. Afwezig dhr. G. de Jager. Notulen vorige verga dering onveranderd goedgekeurd. Inge komen slokken voot kennisgeving aange nomen. Als onderwijzer aan de openbare lagere sohool te Oud-Sabbinge is bij her stemming gekozen dhr. G. J. Maas te Kortgene met 4 st. tegen 2 st. op dhr. J. Ruieaard te Goes. Wordt met alge- meene stemmen besloten aan Gedeputeerde Staten te adviseeren de jaarwedde van burgemeester en secretaris op f 50 boven het minimum te stellen en die van den gemeente-ontvanger niet te verhoogen, wijl de Raad van meening is dat die jaar wedde voldoende is, en met het oog op de gemeente-tinanciën bezwaar bestaat, zelfs tot het voorgestelde minimum te verhoogen. Als leden voor het stembureau zoo noodig voor periodieke aftreding van leden van den gemeenteraad worden benoemd J. M. Parhan en J. de Wolf, als plaatsvervangers C Slabbekoorn en J. Kallemein en als 4e ltd P. v. d. Linde. Serooskerke (W.) Maandagavond trad alhier m de Ned. Herv. Kerk op de heer Wys uit Suriname om te spreken over zijn werk en dat zijner echtgenoote onder de melaatscheu aldaar. Zijn tekstwoord was Matth. 8:13. Eerst toonde hij aan, dat God dikwyls 't eenvoudige, 't kleine ge bruikt om iets groots tot stand te brengen. Hy deelde n.l. mede, dat in 1754 'n tweetal kleermakers uit Saksen tot de eerste zen delingen behoorden, die iB Suriname onder de heidenen t evangelie brachten, terwijl de kolonie nu reeds ruim 50,000 christenen telt. In het zuiden werken 28 zendelingen. Op eene duidelijke wijze schetste spreker verder de vreeselyke ziekte, diedaar lieerscht, de melaatschheid. 't Is een lang zaam ontbinden,verrotten van'tmensohelyk lichaam zelfs een 25 tot 30-tal jaren kan deze ziekte duren, eer zy den dood tenge volge heeft. Er zijn ongeveer 1000 melaat sehen, die voor een groot deel een onderdak vinden in 3 gestichten. Twee dezer asyls, n.l. een van de Regeering en een van de Protestanten, liggen dicht bij elkaar aan de Suririame-rivier in het binnenland. De Roomsch-Katholieken hebben een gesticht te Paramaribo. De verpleegden zijn negers, Mulatten, Chineezen, enz. Ofschoon de regeering doet, al wat in haar macht is, zoeken de melaatscheu het liefst een onder dak in het in 1899 geopende gesticht „Bethesda" der protestanten. Hier zijn zy vrijer. Zoo'n dorp der melaatschen bsstaat uit een tamelijk lange geplaveide straat, waartoe een poort toegang geeft. In de eene rij huizen wonen de gehuwde en in de andere ry de ongehuwde personen. Het huwen is onder de melaatschen toegestaan, ofschoon de kinderen vanaf hun tweede jaar naar Paramaribo of de plantages wor den gezonden, zoo 't blykt dat zij onbesmet zijn. Er zijn vastgestelde tijden, waarop de melaatschen door hunne bloedverwanten kunnen bezocht worden, 't Is oen moeilijk werk voor de predikers en liefdezusters in dat dorp der melaatschen. Deze ongelukki- gen wordig dikwyls wanhopig en met het oog op hunne krankheid gelooven zij niet spoedig dat God liefde is. Is het werk van onze liefdezusters in do gast- of zieken huizen dikwyls zwaar, ginds is het werk nog moeilyber. Daar is nooit vooruirgang, maar steeds achteruitgang by de zieken te zien. Maar 'tis ook een gezegend werk voor haar en voor allen, die trachten het leven der lydende menschheid te verzach ten. Niettegenstaande de melaatschheid besmettelijk is, is nog niemand der oppas sers of oppassters, door Gods genade aan getast. Na 't einde was ds. Muiier de tolk der aanwezigen toen hij den spreker dankte voor de gesproken woorden en hij verzocht de gemeente den predikant en zyne echt genoote toe te zingen Psalm 1214. Axel. Maandagavond was alhier een knaap J. K. geheeten, leerling der ambacht school te Huist, met den trein van 4'/, uur hier aangekomen. Hij was dadelijk naar huis gegaan, was een beetje onge steld den geheeien dag, en dronk daarom slechts een glas melk. Zonder iets te zeg gen ging hij weer van huis, ging zwem men en verdronk. Hoewel de twee ge- neesheeren uit onze gemeente alle pogingen in het werk stelden, om de levensgeesten weder op te webken, was dit alles te vergeefs. Koudekerke. Maandagavond raakte 't 7jarige dochtertje van den landbouwer A. OiarisS9 al spelende te water, wat te laat door een voorbijganger werd opge merkt. Da onmiddellijk ontboden arts Van der Harst kon sfechts den dood con - stateeren. Colijnsplaat. De vergadering van den Oud Noord-Bevelandpolder werd gisteren door den voorz. dhr. M. de Regt geopend, die constateerde dat er 27 ingelanden van de 43 waren tegenwoordig of vertegen woordigd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de ingelanden van Nieuw Noord-Be,vsland, behelzende de m dedeeling, dat niet werd ingegaan op het voorstel „verhooging binuendyk" maar daarmee te wachten tot er van hunger hani op gewezen is; verder was van ver- sehillendo polders een circulaire ingekomen ter oprichting van een risicobauk voor va: zekering tegen ongelukken Het bestuur meende dat dit op den duur voordeelig voor den polder kan werken eu stelde voor daaraan mede te helpen, wat door da ver gade ing goedgekeurd werd. Het verslag van den toestand des polders mag bevre digend genoemd worden. De rekening over het afgeloopen jaar ontvangsten f 77626,345 en uitgaven f 68455,80s, goed slot alzoo f9170,54 wordt met algwineone stemmen goedgekeurd. De begrooting voor hot volgend jaar (1907 -08) wordt na eenige verandering met algemeene stemmen aan genomen op ontvangsten en uitgaven tot de som van f33900,21. Het voorstel tot verhuring van poldergronden wordt ter beslissing overgelaten aan het Bestuur. Daarna wordt overgedaan tot benoeming lid van den dykraad van het calamiteuze waterschap L. Abr.-polder, wegens perio dieke aftreding van dhr. M. de RegtJz., die met groote meerderheid van stemmen wordt herbenoemd. Na gebruikelijke rond vraag wordt hierna de vergedering ge sloten door den voorzitter. Door den gemeenteraad van St. Laurens is Zaterdag, in plaats van wijlen den heer J. Hector, tot gemeente-genees heer benoemd de heer J. H. G. van den Bosch, arts te Serooskerke (W.) Zaterdagmiddag, omstreeks vier uur, bij prachtig stil zomerweer, stortte niet donderend geraas, een gedeelte van de landbouwsohuur op de hofstede van den heer D. Rooze, aan de Leliëndaalsohen weg ander St- Laurens, in elkanaer. Wegens de verbazende stofwolken, die uit de ruïne opstegen, dachten ooggetuigen eerst aan een uitslaanden brand. Gelukkig zijn er geene persoonlijke ongelukken bij voor gevallen. De oorzaak van het ongeval is de zeer bouwvallige toestand, waarin de schuur verkeerde, zoodat de materieele scbade voor den eigenaar zal bestaan in het bouwen van een nieuwe schuur. (M. C.) Verplaatst met 16 Mei de klerken der posterijen en telegrafie 2e klasse, A. A. Kloet, van Hulst naar Ginneken en C. Wolferl, van Axel naar Hulst. Met ingang van 1 Juni a. s. is door Gedeputeerde Staten benoemd tot scheeps jongen bij den stonmbootdienst op de Westerschelde C. van Poelje te VlissiDgen, voorde lijnen Vlissingen-Breskens-Neuzen- Hoedekenskerke. De anti-rev. kiesvereenigingen in het district Hulst, welke reeds vergaderd hebben met het oog op de Prov. Staten verkiezingen, hebben zich vereenigd met het voorstel der eentr. anti-rev. kiesver- eeniging om de aftredende leden de hoeren P. Moes (anti-rev.) P. F. Fruijtier, F. C. O. M. Hombach en C. IJsebaert(allen katb.) opnieuw te candideeren. Aan het strand bij de Oranjezon is Donderdag een goedgekurkte flesch ge vonden, waarin zich bevond eeD, blijkbaar uit een zakboekje gescheurd, stukje papier, waarop met potlood het volgende geschre ven was: Ss. Berlin. The ship has wrecked and I think I'l die. Goodby dear mother and sister I can't see you more. M. Peasson. [Ss. Berlin. Het schip is gestrand, en ik gelooi' dat ik zal sterven. Vaarwel lieve moeder en zuster. Ik zal u niet meer zien. M. Peasson.] (M. C.) ü&eHïfszatoa. De Hooge Raad te 's-Gravenhage vernietigde, met verwijzing der zaak naar het hof te Amsterdam, het arrest van 't hof te Arnhem waarby W. S., thans in specteur eener levensverzekeringmaat schappij te Middelburg, gewezen hoofd der bijzondere school te Nunspeet wegens ontuchtige handelingen met vrouwelijke leerlingen, was veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf, met ontzetting uit het on- derwyzersambt voor 6 jaar. Loket-indrukken. Onder dit opschrift lezen we in het or gaan van den Ned. Post- en Telegraafbond Wij leven in een tijd van politiek. Meer dan vroeger wordt er werk gemaakt van de kiezerslijst en grooter in aantal zijn de aangeteekenden volgens Art. 50 der Kies wet. Ook te onzent krijgen wij er eenige, en daaronder een aan 't adres van Geert Klaas Bloeder Terp Alhier. De man kwam niet om den brief te halen, eerst stuurde ik hem een duplicaat, later een triplieaat met het opschrift«In- nien niet binnen 10 dagen afgehaald enz". De besteller vertelde mij later, dat hij erg uit zijn humeur geweest was, alweer «zoo'n vod te kriegen" en dat «hai wel es an 'tketoor koemen zol". En hij kwam. Klein kereltjedikke pruim aohter zija kiezen, die mij gedurig deed vreezen, dat hij zou handelen in strijd met ons bordje «verzoeke de wacht kamer niet door spuwen te verontreinigen", ofschoon ik aardig werd gerustgesteld door ce bruine waterlinies, die er z'n mond hoeken naar de kin liepen pet achter tegen 't hoofd geworpen zak, met weinig welriekenden inhoud (een schaapspoot hing er uit) over den Tug. «En nou zol 'k wel es waiten willen, wat dat veur een gezoes is tegenwoordig mit dei pepierderii, ben 'kjoe nveschain wat schuldig?" aldus introduceerde hij zich, tamelijk nijdig. «Wie is u dan" vroeg ik hem. «Wie ik ben, nou dat wait ie toch wel, ans konj mie toch zooveul brandstof nait sturen". «Wel nee, man, ik kon je volstrekt niet, en brandstof heb ik je nog nooit gestuurd". «Dèr den, wa9 dat dèo", en woedend wierp hij mij een zwart, verfrommeld papier voor den neus. Ik vouw het open en zeg«O, is u Bloeder, wel er is een aangeteekende brief voor wil U daaronder maar even teekenen «Keuj denken, ik taiken, 'k mot tooh eerst waiten wat is". «'t Gaat over de kiezerslijst, hebt U zich missohien aangegeven als kiezer «Joa 'k heb mie angeven, moar das al lank lenen, loa'k es kieken, dat bet west ien zeuventig, want ien ainenzeventig ben'k ien dainst goan, moar van de soldoaterij ben'k toch oaf mainde ik." «Och, 't gaat over de kiezerslijst." «Nou, 'k zei joe deu moar looven, geef mie 'tden moar hier." «Jawel eerst moetje hier je naam zetten." «Joa, sohrieven ken'k nait, dat heb'k nooit leert." «Dan moet je maar twee getuigen halen, de smid hierover wil wel even met zijn knecht." Hij vertrok, wel mopperend, maar 't ging en een poosje later kwam hij weer terug met «zijn getuigen." «Nou doar ben'k weer mit 't halve long." .Zet hier nu maar een kruisje, dan krijg je den brief." Hij doet het, de getuigen teekenen en ik geef hem het stuk over. Een der getuigen leest hem den brief voor, wat hem blijkbaar nog al amuseert, want met een «Kiezersliest, kiezersliest, «de Borgemeester is nait wies" trekt hij er tussohen uit. Dank je wel l Dat zoowel de eerlijk heid als de dankbaarheid de wereld nog niet uit zijn, werd gisteren opnieuw be wezen. Op aanwijzing van een machinist vond een conducteur, op een der perrons tusschen Leiden-Arnhem, eene portefeuille inhoudende f1000 aan bankpapier. Het gelukte den eigenaar op te sporen, aan wien het vermiste werd ter hand gesteld. «Dank-je-wel 1" zei ons boertje, en hij stak de portefeuille, na zich overtuigd te hebben, dat de inhoud ongeschonden was in zijn zak en ging heen. Maar zijn dankbaarheid liet hem geen rusthij voelde behoefte deze te uiten in den vorm van een stoffelijk blijk. Op een volgend station verliet hij den trein, zocht den conducteur op, en biedt hem met glunder lachjeeen dub beltje. (A. A. Ct.) Onder Stavoren is een zeekat of inktvisch gevangen. Het is een week dier en staat dus op één lijn met slakken en schelpdieren het voorkomen evenwel doet denken aan een visch. Het eigenaardige ervan is, dat de mondopening (op zichzelf een merkwaardigheid) omgeven is door vangarmen, kortere en twee lange, bezet met zuignappen, waarmede het dier zioh vastklemt aan zijn prooi. Voorts is het lichaam omgeven door een soort van losse zak, waarin kop en aanbehooren kan wor den teruggetrokken, waardoor het dier een onschuldig voorkomen kan aannemen. Zeer zelden komt de inktvisoh voor in de Zuiderzee. Men schrijft uit V laar dingen In de naeht van Zaterdag op Zondag brak deor onbekende oorzaak brand uit in het reederij pakhuis van de Hollandsche Zeevis8oherij, directeur de heer J. Schippers aldaar, gelegen aan de zuidzijde van de Koningin Wilhelminahaven, waarin, be halve vele visscherijbenoodigdheden, als netten, zeileD, breels, touwwerk, tonnen, enz. in een der verdiepingen van het ge bouw rijwielen en onderdeelen van de firma Schippers Bros, wier fabriek in de nabijheid gelegen is. Het geheele gebouw stoud spoedig in liohte laaie en er viel aan blusschen niet te denken, terwijl de brand weer slechts gedeeltelijk de belendende gebouwen kon behouden. Ook de aan de westzijde van het brandende pand gelegen reederij-pakhuizen van de tirma Jae. Vogel Co., eveneens met netten, touwwerk, zeilen en verscheidene honderden tonnen beladen, verbrandden. De hitte was ont zettend, zelfs zoo erg, dat de in de nabij heid van den brand in de haven gelegen loggers gevaar liepen in brand te geraken en verlegd moesten worden. Omtrent het totale bedrag der sohade is nog niets bij eenige benadering op te geven, evenmin of alle goederen en voldoende tegen brand schade verzekerd zijn, omdat tijdelijk goe deren aan derden behoorende in de ver brande perceelen opgeborgen waren. Naar wij uit Bergen-op-Zoom ver nemen, gaat het, buiten verwachting, met den heer J. N. Knoops, wieu Donderdag op de wielerbaan de Raaiberg een zoo ernstig ongeluk overkwam, uitstekend. Zijn toe3tand is zoodanig, dat zijne genezing volkomen zal zijn en hij binnen een veer tien dagen reeds het gasthuis zal kunnen verlaten. Zondagnamiddag zijn nabij Bergen- op-Zoom, drie woningen met rieten daken afgebrand. Door gebrek aan hulp viel aau blusschen niet te denken. Het vee is gered, alleen kwam eene geit in de vlammen om. Te Amersfoort heeft zich een con sortium gevormd van notabele ingezetenen uit de stad en omstreken, die zieh ten doel stellen het verbreiden der vrijzinnige beginselen van de Pers. Het thans twee maal per week verschijnend blad De Eem- lander zal worden uitgebreid, en voortaan worden uitgegeven door eene naamlooze vennootschap. Als hoofdredacteur zal op treden de heer R G. Rijkens, thans hoofd- reoteur der Goesche Courant. In de vergadering van 't bestuur der S. D. A. P. zijn nog tot leden der program commissie benoemd de heeren Wibaut, Van der Goes, Gorter, Henr. Roland Holst, Mendels en Tak. Te Zwolle overleed op 69-jarigen leeftijd, de heer mr. P. J. G. van Diggelen, oud-viee-president der rechtbank, oud-lid der Tweede Kamer voor Sneek, en lid der Staten van Overijsel, voor Steenwijk. In de te Amsterdam gehouden buitengewone algemene vergadering van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2