Kerknieuws. Vlissingen. De heer J. de Vlieger, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, is geslaagd voor de akte van gemeente secretaris. Keclitszaken. Gemengde Öericbten, Engeland. Het groote nieuws dat hier alle andere politieke gebeurtenissen in de schaduw stelt, is de aankomst en vereering van den Japanschen Kroonprins te Londen. Prins Foesjima is met een feestelyken stoet naar Guildhall te London getogen, waar hem een adres werd overgereikt. Later was er galadiner in Mansion House. Ook de prins van Wales zat daar aan, benevens de hertog van Connaught en sir Edward Grey, Deze laatste hield een rede, waarin hij de vaderlandsliefde en den ge meenschapszin van de Japanners prees. Verder noemde hij het doel van het voor twee jaar hernieuwde verbond met Japan, den vrede te bevestigen en dus niet anderen te schaden. Hy vertrouwt er op, dat die waarheid door ieder wordt aanvaard. Laat ons hieraan nog toevoegen dat het Lagerhuis zonder hoofdelijke stemmirigin tweede lezing een wetsontwerp tot instel ling vau ouderdomspensioen heeft aangenomen. Het was ingediend door den liberaal W. H. Lever, den rijken zeepfabrikant. Het geld voor die pensioenen wilde hij vinden door een sterk progres sieve inkomstenbelasting. Uit naam der regeering verklaarde de minister Burns zieh voor het beginsel van de wetmaar tegen de bijzonderheden, zeide hij, heeft zij ernstige bezwaren. Men weet trouwens, dat de regeering het volgende jaar zelf een ouderdomspensioen zal voorstellen, zoodat er van Lever's wetsontwerp in deze zitting wel niet veel meer komen zal. Balkan-State n. De regeeringen schijnen Diet veel invloed op hun onderdanen te hebben. Nauwelijks is de Boerenopstand in Roemenië tot zwijgen gebracht of de Servische oproer lingen beginnen huis te houden. En wel houden zij zioh rustig; maar de Bulgaarsche benden treden des te verwoester op, zoowel in hun eigen land als in Macedonië. Iu laatstgenoemd land hebben zij te Sara- gowo een Bulgaarsche familie van 6 per sonen vermoord en haar huis verbrand, omdat het hoofd van het gezin geweigerd had de actie der Bulgaren verder te steunen. En in hun eigen land gaan zij voort menschen van andere nationaliteiten te bestoken. De uittooht der Grieken uit Bulgarije duurt dan ook voort. Opnieuw zijn 1050 vluchtelingen Dedeagatsj gepas seerd op weg naar Athene. Het totaal der emigranten is daardoor tot ongeveer 15,000 gestegan. De Bulgaren doen wat zij kunnen om de beweging tegen te houdenzij maken het den Grieken fei telijk onmogelijk ziek van hun onroerend bezit te ontdoen maar desondanks gaat de stroom voort. Ned. Herv. Kerk. Beroepen teVriezenveen G. A. v. d. Hooft te Domburg. Aangenomen naar Beverwijk door J. C. K. v. Bemmel te Vucht. Bedankt voor Peins door J. H. C. Kater, cand. te Purmerend. Door het prov. kerkbestuur van Overijsel is tot de evangeliebedienig toe gelaten de heer H. O. Roscam Abbing, geboren te Middelburg. Geref. Kerken. Bedankt voor Heemse door R. Hamming te Schoonebeek. Ds. D. K. Wielenga, zendeling-leeraar op Soemba, heeft voor de zending aldaar van ds. Pilon te Madioen een gift van f1000 ontvangen. LA N I 5 «O U W Middelburg. De commissie voor een fokstation van de Vereeniging „Walcheren V. P. N." is geslaagd om op den Veerschen Singel alhier terrein te verkrijgen tot het in exploitatie brengen van een hoenderpark. Het doel is om in 1908 aan de leden der Vereeni ging nut-hoenders van verschillend ras, tot billijken prijs, te kunnen afgeven. In de in richting zullen drie Cyphersbroedmachines worden geplaatst, terwijl in een op het zuiden gelegen loods zeven kunstmoeders worden ondergebracht. De kuikens zullen op een grasveld gelegenheid hebben zich krachtig te ontwikkelen. Iets verderop zal geplaatst worden een volgens Amerikaansch systeem ingelichte hoenderstal. Deze, waarin een corridor die tevens toegang geeft tot de verschillende hoen derhokken, zal een lengte hebben van 26 M. De corridor een breedte van i'/j M., terwijl de hokken 3'/2 M. breed zullen zijn. Ieder hok zal verdeeld zijn in een dag- en nacht verblijf, zoodat zelf bij het guurste weder de dieren een geschikte plaats zullen vinden om te schuilen en hun dagvoeder te zoeken. Aan ieder hok is verbonden een ren van 15 M. lang bij M. breed. Deze inrichting zal geplaatst worden zoo dat de uitgangen van den corridor op het zuiden en het noorden uitkomen, de rennen op het oosten en het westen, zoodat de hoenders in de rennen steeds van de zonnewarmte kunnen genieten. De commissie stelt z'ch voor een 50-tal ho-nders in iedere ran te plaatsen. Des winters zal de stal verwarmd worden, zoodat de kunstmoeders met z. g. winterkuikens daar een warm veiblijf kunnen bekomen. In het geheel zullen 8 hokken worden in gebruik genomen. UIT DE PROVINCIE Middelburg. Door de politie alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen Mej. K. en de dienstbode C. S. ter zake van diefstal van seringen van de bolwerken. Dit tot waarschuwing voor anderen om deze bloemen te laten staan. Eveneens is door haar proces-verbaal opgemaakt tegen een beschonken zekere P., die zich met kracht tegen zijne over brenging naar het bureau verzette en daarbjj een agent in den arm beet. Met ingang van 1 Juni a s. 19 door Gedeputeerde Staten bij den stoomboot- dienst op de We9ter-Sohelde tot scheeps jongen C. van Poelje te Vlissingen voor de lijnen Vlissingen-Breskens-Neuzen- Hoedekenskerke. Vlissingen. Een timmerman uit Mid delburg, K. genaamd, werkzaam aan de villa's aan de duinen, heeft door het uit schieten van zijn beitel, het ongeluk gehad zioh den polsader af te snijden. De man leed veel bloedverlies en werd door dr. Duyvis behandeld. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond is alhier onder leidiDg van dhr. K. v. d. Slikke opgericht een vereeniging van oud-leer lingen der landbouwcursus. Vastgesteld werden de statuteB en huishoudelijk regle ment. Als bestuursleden zijn gekozen K, v. d. Slikke, ambtshalve voo z., M. Smal- legange vice-voorz C. Versohuure seer., J. Huissoon, penDingm., en G. de Back commissaris. Er traden ongeveer 20 leden toe en drie begunstigers die gekozen wer den als leden van toezicht. Hernkenszand. Gisterenmiddag trok het driejarig doohterje van C. L. een pot kokende thee van de kachel, en bekwam zulke ernstige brandwonden, dat onmid dellijk heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Hoedekenskerke. Naar wij vernemen is afwijzend beschikt op het verzoek van eenige ingezetenen, om een 3e postbestel ling in de kom der gemeente te bekomen. Wissenkerke. In de j.l. Zaterdagavond gehouden vergadering der kolenvereeni- ging „Ons Belang" alhier, werd door het bestuur verslag en rekeningen verontwoor- ding gedaan. Daaruit bleek dat 't ledental stationair 180 bleef en dat de ontvangsten hadden bedragen f 2418,33, de uitgaven f 2117.095, zoodat meer was ontvangen dan uitgegeven f 300,23®, terwijl in de pakhui zen aan kolenvoorraad nog aanwezig is f 70 samen dus f371,23® bezit, waartegenover eene schuld van f 300 geleend geld. De kolen werden verkocht op de kaai voor 84 cent, vrij aan huis 92 cent, uit 't pakhuis te Geersdijk 92 cent, te Wissenkerke 96 cent. Van de aftredende leden kon wegens ver trek voor herkiezing niet meer in aanmer king komen dhr. P. C. Meulenberg Sr., en wenschte wegens hoogeD leeftijd niet meer te worden benoemd dhr. Abr. Heyboer Sr. Alzoo werden in hunne plaatsen benoemd dhrn. W. de Looff Tliz. en Jan de Kam Cz., en werd de mede aftredende secretaris C. N. v. d. Heijde herbenoemd. Wissenkerke. Waar onlangs in ons blad als een bijzonderheid melding werd gemarkt van eene bloeiende chamerop's exelsi (palm), kan ook van hier worden ge meld dat op de buitenplaats „Zörgwijck", van den heer Vader van 's-Graven polder zulk een plant tot groote voldoening van den tuinman J. Wisse, in volle pracht bloeit. Om van deze zeldzaamheid 'n duur zaam beeld te behouden, heeft de eigenaar ze doen fotagrafeeren. Waarde. De gemeenteraad besloot naar aanleiding van een missieve van heeren Gededuteerde Staten inzake de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den gemeente-ontvanger, Ged. Staten te adviseeren de jaarwedde van den burge meester en den secretaris te brengen van f 300 op f 400 en die van den ontvanger van f 250 op f 275. Colijnsplaat. Om de stormseinpaal, die alhier onlangs geplaatst is aan den ooste- lyken wal, te bedienen, is nog steeds niemand beiioemd, hoewel het toestel toch al bijna een half jaar gereed is. De oorzaak daarvan is vermoedelijk doordat de aanslui ting van de intercommunale telephoon met Vlissingen, vanwaar de stormberichten moeten komen, nog niet geheel is tot stand gekomen. Wel ia de draad gespannen en de kabel door de Zandkreek gelegd, dus zal de verbinding nu wel spoedig gereed zijn. Serooskerke (WZaterdagmiddag hield de geme» nteraad alhier een openbare vergadering. Van Ged. Staten w*s inge komen eene machtiging om met Veere sm andere omliggende gemeenten een cholera- barak in te richten. Ingekomen waren de geloofsbrieven van 't nieuw-gekozen raads lid, dhr. J. R. Tak. Door de commissie van onderzoek, bestaande uit dhrn. M Broerse en P. de Visser, werd gerapporteerd dat de geloofsbrieven in orde waren. Wordt ver der besloten eene oproeping te doen voor een gemeente-geneesheer, welke betrek king vacant geworden is door't overlijden van den heer Hector. Nadat nog het kohier voor schoolgeldhefïing is vastgesteld, gaat men over tot behandeling van het schrijven van Ged. Staten, inzake verhooging tracte- menten van Burgemeester en Secretaris De heeren J. en P. de Visser stellen voor te ad.iseeren tot behoud van bet tegen woordig tractementdhr. J. Cornelisse wil verhooging van ieder tractement met f 150; dhr. J. Christiaanse wil verhoogen met f 50 daar hij het schrijven van Ged. Staten on billijk acht, en wel op deze gronden le. volgens de laatste 10 jaarlyksche volks telling, waarop Ged. Staten hun schrijven baseeren, telt Serooskerke 1224 zielen. Voor 25 zielen meer moet nu 't tractement met f 150 stygen'; 2e. de Burgemeester en Secretaris is uitwonend en draagt dus niet bij in de gemeentelasten 3e. hij is burge meester en secretaris van twee gemeenten, die samen pl.m. 2400 zielen tellen en zou dus met f 150 verhoogiog eeu tractement krijgen, niet geëvenredigd met dat zielen tal. Op deze gronden en ook op grond dat het zielental nu meer dan 1224 bedraagt (1350), acht hy eene verhooging met f50 voldoende. Het voorstel-Cornelisse komt, als zijnde het verst strekkende, het eerst in stemming en wordt verworpen met 5 tegen 1 stem, idem voorstel-Christiaanse met 4 tegen 2 stemmen. Het voorstel-De Visser wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Nadat nog bepaald is, dat de schouwing op wegen en voetpaden zal geschieden op a.s. Maandag en Dinsdag wordt de vergadering gesloten. Baarland. Zondagavond j.l. trad voor de Gereformeerde Jongelingsvereeniging alhier op dr. Wagenaar van Middelburg, die tot onderwerp had gekozen Het leven van Johannes Calvijn en wat hij tot ons te zeggen heeft". De voorzitter liet ziugen Psalm 119 5 en la9 Psalm 119 vers 116. Daarna gaf hij het woord, aan dr. Wa genaar, die de vergadering met gebed opende. Spreker begoa met te zeggen dat hij slechts een paar stippen uit (Jalvijn's leven zou behandelen, daar de tijd tot uitweiding ontbrak. Hij begon met te wijzen op Ualvijos nederige geboorte in den jare 151)9 in het doipje Noyon. Toen hij eenmaal op leeftijd gekomen was studeerde hij aan de hoogescholen te Parijs en te Orleans voor doctor in de rechten. Acht°reenvolgens hield hij zioh op te Bazel en in Italië totdat hij op zijn terugreize naar Bazel in Genève door Farel en Kiet werd opgehouden. Daar tot overtuiging gekomen, nam hij het werk der hervorming in deze stad met kracht ter hand, werd later verbannen, maar ook weer teruggeroepen en stierf in 1564, na een werkzaam en moeitevol leven in hetzelfde Genève, waar hij zooveel ver richt had, niet alleen op het gebied der godgeleerdheid, maar ook als rechtsge leerde en staatsman. Als hervormer was deze man in tijdsorde de laatste, maar in verstandsgaven en godgeleerdheid mag hij de eerste genoemd worden. Voorts wekte spreker alle aanwezigen op om zich by deze vereeniging aan te sluiten. De jeugd is de lente van ons leven,dan moeten we ons zien te bekwamen voor den stryd die ons later wacht. De voorzitter dankte spreker voor zijn keurige en leerzame rede en liet matig opgekomen publiek voor zijn be augstelling. Nadat gezongen was psalm S9:13 werd deze vergadering metdankzeggiuggesloten. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegensstraat schenderij P. S., Vlissingen, tot eene berisping; loopen over grond die beplant isJ. A. Mid delburg, tot eene berispinghet zoeken naar eieren van kievitten in de maand AprilL. R., Koudekerke, J. L., Biggekerke, f0,50 b. s. 1 d. h. met verb, verkl. van de eieren, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad 40 cent s. 1 d. h.rijden met een rijwiel zonder licht M. A., Middelburg, M. R., J. d. R., Vlissingen, A. d. V., E. C., Oost en West-Souburg, S. M. A., Koudekerke, M. M. C. H., Tholen, f 1 b. s. 1 d. h.rijden met een voertuig niet voorzien van eene lichtuitstralende lantaarn P. d. B., Vlissingen, f o,5o b. s. 1 d. h.het doen ge leiden van een hondenkar door een persoon beneden 14 jaren: J. C. J. H., Middelburg, H. d. V., wed. d. B., Grijpskerke, 1 2 b. s. 1 d. h., C. C., Middelburg, f2 b. s. 2 d. h.het berijden van een rijwiel zonder met ten minste een hand de stuurstang vast te houdenJ. v. d. W., Middelburg, f0,50 b. s. 1 d. h.het op een rijwiel meer personen vervoeren dan waarvoor het bestemd is: A. R., Heinkenszand, tot f 1 b. s. I d, h.afsteken van vuurwerk op de openbare straatW. F. M., D. C. B., Middelburg, lot eene berisping, J. W., Mid delburg, f 0,50 b. s, tuchtschoolstraf van 1 week; vervoeren van een boom met een mallejan op de openbare straat anders dan door twee vol wassen personen buiten den voerman G. P., Domburg, f 1 b. s. 1 d. h.het laten loopen van een trekhond op de stiaat zonder muil korf: J. G., Middelburg, f 2 b. s. I d. h.als marskramer zijne waren ten verkoop aanbieden zonder hiervan kennis te hebben gegeven G. v. d. G., Tilburg, J. V., zonder bekende woon- of verblijfplaats, f 1 b. s. 1 d. h.wa teren buiten de bakken J. C. S., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.het vervoeren van vleesch op de straat hetwelk niet is gedektJ. A., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.het te koop stel len van visck en garnalen voor de keuring heeft plaats gehad C. M., Arnemuiden, f 3 b. s. 2 d. h.het zich bevinden op een met een hond bespannen kar binnen de kom»Ier gemeente: W. V. VVz., Oost en West-Souburg, f 1 b. s. 1 d. h., en wegens dronkenschap J. v. E„ Middelburg, M. V., J. J., W. J. W„ M. J., J. J. EVlissingen, J. d. RArnemuiden, A. G., Westkapelle, f2 b. s. 2 d. h., D. J. v. K., Middelburg, C. L, Vlissingen, H. L, Vece, F, M., Oost en West Souburg, f3 b.s. 2d. h.; K. A. d. B., Vlissingen, A. L., Domburg, tot f 5 b. s. 3 d. h., W. L., Vlissingen, 3 d. h. (M. G.) Toen dezer dsgen de le-luitenant H., te 's-Hertogenbosch in garnizoen, zieh op een der dorpjes in de nabijheid dier plaats bevond, om met het hoofd der gemeente over dienstzaken te spreken, gaf deze hem niet onduidelijk te kennen, dat bij hem aanzag voor een anderen kapitein vaa Küpenick en niet den minsten lust gevoelde om hem te woord te staan en zich op die manier om den tuin te laten leiden. Het toeval wilde echter, dat een burger, inwoner van Den Bosch, zich ook ter plaatse bevond, die aan het verzoek van den luitenant om hem wel bij den burge meester te willen introduoeeren, gaarne voldeed, waarop deze den luitenant daarna wèl en toen met de meeste vriendelijkheid te woord wilde staan in 1906 zijn bij de Centrale Boeren leenbank te Elndboven aangesloten ge weest 190 leenbanken en wel 108 in N. Brabant en 82 in Limburg. Voor een be drag van f5,000,000 is in deze banken belegd. Door de centrale bank werd f3,000,000 aan voorschotten bij de land bouwers geplaatst. Aan de eerstkomende algemeene vergadering zal worden voorge steld een Buerenbypotheekbank op te richten. Te Rijssen zijn in de laatste dagen acht rijksveldwachters van daar vertrokken vermoedelijk zullen er eerstdaags nog meer volgen, ook maréchaussees, ofschoon de politie voorloopig nog wat versterkt zal blijven. De persoon die ruim 60 dagen te Almelo in voorloopige hechtenis is geweest inzake mishandeling van een werkwillige, is weer op vrije voeten gesteld. Er zijn thans nog ongeveer 200 arbeiders en ar beidsters, die nog niet op de fabriek geplaatst zijn. Een ongeluk zonder ongelukken. De werkman And nessen te Bergen op Zoom viel Zaterdag uit de bovenste verdieping van een in verbouwing zijnd huis op de straat. Dadelijk snelde men te hulp, maar voor de andere werklieden beneden waren, was A reeds weer naar boven geklauterd. De man had zich totaal niet bezeerd en had geen letsel bekomen. Ds. J. J. v. d. Broek te Zutphen zal tegen September ontslag of emeritaat aan vragen en zich te 's-Gravenhage metter woon vestigen, wijl hij de uitnoodiging heeft aangenomen om als voorzitter de leiding op zich le komen nemen van de Chr. Vereeniging van Jonge Mannen aldaar. Te Hasseloo bij Hengeloo waar voor anderhalf jaar een jaohtopziener werd doodgeschoten, werd Vrijdag eon schot gelost op diens opvolger, gelukkig mis. De dader is in arrest. Te Helmond geraakte een onbe kend man, die eenige oogenblikken tevoren bij den nachtwacht naar den weg gevraagd had, door by de heerschende duisternis een verkeerden hoek om te slaan, bjj de spoorbrug in de Zuid-Willemsvaart te water. Ofschoon hij op zijn hulpgeroep, door den nachtwacht spoedig op 't droge werd gehaald, werd vergeefs getracht de levensgeesten weder op te wekken. Op het Haringvliet onder Den Bommel, is een schippersknecht uit Hellevoetsluis, van een tj Ikéchip over boord geslagen en verdro on. Te Schiedam is een 47jarigo zakkendrager, die in den laatsten tijd lijdende waa aan groote zwaarmoe digheid, dood opgehaald uit de Schie. De ongelukkige laat een talrijk gezin achter. Een levensmoede 50jarige werkman te Zaandam, werkzaam op eon houtwerf, weduwnaar en vader van een kind, dat echter uitbesteed is, heeft zich by het stoomgemaal te Dordrecht door eeu re volverschot in den mond van het leven beroofd. Zaterdag viel te IJmuiden een 14jarige knaap van de zuidpier aan den binnenkant te water en verdronk. Te Zutphen sprong nabij het station een jongetje van 7 jaar op de treeplank der in beweging zjjnde stoomtram, viel en werd overreden. Doodelijk verminkt opgenomen, stierf hij aan de gevolgen. Hemelvaarts dag Lad te Bergen op Zoom op de Raay- berg een wielerwedstrijd plaats. Daarbij kwamen nog ongelukjes voor; het ergste geschiedde bij het laatste nummer: een motor-race 5 K.M. De gebroeders L. en J. Knoop van Rotterdam en Haberer uit Am sterdam kampten, toen J. N. Knoops, door to hoog over de baan te rijden, tegen de balustrade aanraakte, waardoor zijn motor kantelde en omviel, hem in zijn val mee- sleepend. De motor maakte eenige duike lingen en de berjjder eveneens voor beiden op 't vlakke benedenterrein bleven liggen. Knoops bekwam een schedelbreuk en ligt nog steeds bewusteloos, hoogst zorgelijk. Verschenen is de zeer uitvoerige memorie van antwoord over het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der bepa lingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden, enz. (Arbeidscontract) aan de Eerste Kamer. De minister betoogt zyn teleurstelling over den tegenstand blijkens 't Voorloopig Ver slag, en beantwoordt verschillende vragen en opmerkingen. De minister van oorlog v. Rappard is vrij ernstig ongesteld, zegt de Midd. Crt. Enkele jaren geleden onderging by een maagoperatie en is hom een gouden in de plaats van zijn vleeschelijke maag aan gebracht. Hoewel sinds dien zyn gezond heid verbeterd was, is thans zijn oude kwaal weer ingetreden. Te Heerenveen is het schip van zekeren O., dat aldaar door 'n deurwaarder aan den ketting was gelegd, thans publiek verkocht. Kooper werd iemand uit Berli- kum, die ook eigenaar van het schip was. Hy kocht het voor f 92. De staking in Groningen loopt op een eind. De landbouwers te Scheemda en 'tWaar hebben de eischen der stakers ingewilligd. Te Midwolda namen de arbei ders de voorwaarden der landbouwers aan. Te Oostwold is het nog niet in orde. Te Scheemda zal het morgen, naar men zegt, losloopen. Een werkman in een verffabriek te Augsburg kreeg 'n muggebeet in zijn arm waarvan bloedvergiftiging hot gevolg was. In hoogsten aanleg is uitgemaakt dat hij recht had op een uitkeering volgens de ongevallenwet, omdat zoowel wegens den aard van het bedrijf als wegens de ligging vaa de werkplaats, ia de nabijheid vaa mestputten, een muggebeet als bedrijfs ongeval moet beschouwd worden. 19de Jaarvergadering van den Neder- latidschen Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag,gehouden te Leeuwar den,op Donderdag 9 Mei (Hemelvaartsdag). Reeds lang voor het uur van aanvang der morgenvergaderiDg, die gehouden werd in de Geref. Kerk (Noorderkerk) stroomden de leden der bij den Bond aangesloten ver- eetjigingen naar het vergaderlokaal, en om 10 uur was dan ook geen plaats meer be schikbaar in het ruime kerkgebouw. Op dat uur werd de vergadering geopend door het zingen van een drietal coupletten van het Bondslied. Na lezing van Spreuken 8 110 ging de voorzitter voor in gebed. In een openingsrede, waarin verschillende toestanden in het vereenigingsleven be sproken werden, en die gedurig door geest driftige toejuiching onderbroken werd, heette de voorzitter, ds. Yonkenberg van Barendrecht, de vergadering hartelyk wel kom, en wenschte haar Gods zegen op haren arbeid. Vóór de vergadering tot het afwerken der agenda overging,werden telegrammen ver zonden Aan H. M. de Koningin, dr. A. Kuyper, en het Nederlandsch Jongelings verbond, dat zyne jaarvergadering hield te Amelo. De commissie in de vorige jaarvergade ring benoemd tot het nazien der admini stratie van den penningmeester-admini strateur van het Bondsorgaan rapporteerde dat de boeken nagezien en in orde bevon den waren, en stelde mitsdien voor den penningmeester voor zyn beheer te dóchar- geeren, welk rapport door de vergadering werd aanvaard. Uit het rapport van de commissie van stemopneming voor de verkiezing van twee leden in het Bondsbestuur bleek, dat her kozen waren de aftredenden, de heeren ds. J. E. Vonkenberg van Barendrecht en Jb. van Oversteeg van Amsterdam. Achtereenvolgens werden de verschil lende voorstellen, huishoudelijke zaken be treffende, behandeld. Besloten werd, de volgende jaarvergadering te houden te Zutfen de ten behoeve van den Bond ge dreven boekhandel op te heffen, en een des betreffende alinea van het Bondsreglement te doen vervallen, en den Ringsecretarissen op te dragen, elk jaar vóór 1 Maart een kort verslag van den Ringarbeid in te zenden bij den secretaris dor Provinciale afdeeling waaronder de Ring ressorteert, welke rap porten door den afdeelingssecretaris met zijn afdeelingsrapport vóór het einde der maand Maart den Bondssecretaris moeten worden toegezonden. Verworpen werden een voorstel om de reiskosten der afgevaardigden om te slaan over alle vereenigingen die den Bondsdag bezoeken, een voorstel, tot strekking heb bende, de door de Bondsvergadering ge kozen bestuursleden niet om de twee, maar om de vier. jaar te doen aftreden, en een voorstel om aan het Bondsbestuur op te dragen, een deel der Leiddraden Kerb g 3- schiedenis in boekformaat uit te geven. Na eenige bespreking van het jaarverslag van den Bondssecretaris werd de morgenver gadering gesloten. De middagvergadering in de Gerefor meerde (Noorder)kerk droeg, evenals de morgenvergadering, een huishoudelijk ka rakter. Prof. Dr. H. Kuyper was uitge- noodigd, de reeds jaren hangende kwestie van het Ouderlijk en Kerkelijk toezicht voor de Vereenigingen te behandelen, om zoo deze zaak tot een oplossing te brengen, Z. Hooggel., het woord nemende, sprak zijne blijdschap uit, dat het hem gegeven was, hier in het hart van Friesland, dat liij lief heeft, voor de Gereformeerde Jongelingsvereenigingen op te treden, om theoretisch uiteen te zetten de beginselen, waarnaar het verband tusschen Jongelings vereeniging en Kerk moet worden geregeld het aan de Vereenigingen overlatende, die beginselen in de praetijk uit te werken en toe te passen. De kwestie van het Ouderlijk en Ker kelijk toezicht is reeds lang geleden aan de orde gesteld. Prof. Biesterveld en de Bondssecretaris, de heer Joh. T. de LaDge, hebben er reeds het hunne van gezegd, en door den Bondsring Amsterdam, die zioh met het oordeel van genoemde heeren niet kon vereenigen, is mede over deze zaak een beschouwing geleverd. Nukannietontkend, dat van beide zijden met zwaarder geschut gestreden is, dan werkelijk noodig was. Spreker heeft zijn meening geformuleerd ia 12 stellingen, die hij met een enkel woord toelichtte Aan den heer Koornstra, vertegenwoor diger van den Ned. Milit Bond werd nog gelegenheid gegeven, enkele woorden te te spreken terwijl voorlezing gedaan werd van de ingekomen telegrammen van Hare Majesteit de Koningin en 1 an het Nederlandsch Jongelingsverbond. De middagvergadering in de Groote Kerk ving aan 's middags om 2 uur. Ongeveer een half uur van te voren werden de deuren geopend en weldra, waren de zitplaatsen bezet. Bijna twee duizend bonds vrienden en vriendinnen vul den het antieke gebouw. De 2e Voorzitter van den Bond, de heer Van Oversteeg van Amsterdam, opende de vergadering met gebed, waarna hij mee deelde. dat dr. Wagenaar van Middelburg door familie-omstandigheden verhinderd was te komen, zoodat deze thans niet kon optreden, maar dat ds. Rullmann van Garjjp in diens plaats een kort woord zou spreken. Als eerste spreker trad op ds. Landwehr vaa Rotterdam, die ia eeue met gloed uit*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2