enhuis, l NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. FalriBl NOCK. ülÜR ie „BLÖSM" RIJïÏNC No. 189. 1907. Dinsdag 14 Mei. 21e jaargang. en te bp, EDEN. CHRISTELIJK- HISTORISCH BHlteiluiscli Oierziell te koop fbraak te koop: ibode de Meid kii> ©ic2L lante Zaak rswaren Artikelen. ende necht neeht feeelit enstbode VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S, J. DE JON GE-VERWEST, te Goes F. 'P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 195 Snippers uit de oude doos. ELB ÜJBO. yvvyyyyy REN- en KAPOK- EN. OLLEN-, KAPOK-, en ZEEGRAS- SSEN. p. 50 kt.o. lied gebouwd 11 ARDT, Nisse. er AB, Domburg. r JSMAN Mz., IERE, „Tram- Aan hetzelfde e koop. SSEB, O o st er weet- Goe» Hof te „Ssvake", omen en inschrij ven \óór of uitei- s teu kantore van NEER VOORT te n ter overname Bj Wegeling's r. den loop erooskerke. weken, kerke (W.) oden eene sedeit nde Timmer* dorp van een der tieven aan het STERBAAN ZELAAR, Korte 9j_ er MAAS te Kou- er ARS Az., Aag- Adresboekb. Middelburg. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V-' Werkstaking Rijssen. Ontvangen bij den penningmeester van het Steuncomité f 9 van de afd. „Middel burg" vau „Patrimonium" op 27 April j.l. 11 Mei 1907. De Bykspostspaarbank. Het aantal inleggers bedroeg 31 Decem ber 1881 (de instelling werd 1 April 1881 opgericht) 22.881, 31 December 1890 281.870, 31 December 1900 829.131, 31 December 1905 1.184.316, op 1 April 1.282.975. Het bedrag der inlagen was in 1881 f 1.126.961, in 1890 f 12.973.500, in 1900 f39.212 559, in 1905 f61.446.453. Van 1 Januari tot 1 April 1907 f 16.542,859. Het saldo-tegoed der inleggers bedroeg op 31 December 1881 f858.622, 31 Decem ber 1890 f21.250.500, 31 December 1900 f84.697.013, op 1 April 1907 129 miljoen gulden. Het aantal inleggers bedroeg op laatst genoemden datum voor Zeeland 52872. Het grootste aantal levert Noord-Holland met zijn circa 353 duizend inleggershet kleinste contingent levert Drenthe met zijn ruim 18 duizend. Over 't geheele rijk zijn er 1283 duizend inleggers. Het geheel aantal ten volle aantal afbetaalde spaarbankboekjes bedraagt, over het tijd vak 1 April 1881—1 April 1907 662.268. Het saldo-tegoed bedroeg op 1 April 1907 vooronzeprovinoie Zeeland f7.092.207. Totaal voor het gansche rijk 140 miljoen gulden. Het aantal inlageD, door middel van formulieren, ten dienste van scholen, beplakt met spaarbankzegels, ter gezamen lijke waarde van fl in 1887 8094, be droeg in 1906 81.789. Het aantal werklieden, op wier naam spaarbankboekjes werden genomen bedroeg in 1881 3270 en in 1907 15.729. Het kapitaal der Rijkspostspaarbank op 1 April 1907 aanwezig was belegd als volgta. in staatsschuld f 68 351.485, b. in schuldbrieven van provinciën, gemeenten en waterschappen f36.671.714, o. in schuld brieven van spoor- en tramwegmaatsohap- pijen f 12.357.666, d. in schuldbrieven aer maatschappij voor gemeente-orediet f 1.088.165, e. door hypotheekbanken uit- FEtflLLETQET. door S O A L D I S. 1 e r s e k e. II. Alleen de larven van de oesters hebben ztvemvermogen, maar als zij dit verloren hebben, kunnen zij zich niet meer ver plaatsen. Waar zij op den bodem neervallen blijven zij, aan een of anler voorwerp vastgehecht, om er verder op te wassen of vernietigd te worden. Vergaan is het lot van de meesten. Diepte, temperatuur en zoutgehalte van de zee zijn voor veler groei ongunstig en wie op voor hun ver deren wasdom geschikte plaatsen vallen, worden door allerlei gevaren bedreigd. Talrijk zijn hunne vijandenstrenge vorst kan hen doodenstorm en watervloed hen met zand of slib bedelven. Rekening houdende met allerlei omstan digheden, is het vooral zaak voor drie dingen te zorgen en weldat van het broed zoo weinig mogelijk verloren ga; dat de oester, bij zijne ontwikkeling, zoveel mo gelijk tegen nadeelige invloeden beveilgd wordeen ten derdedat de vissoherij aan behoorlijk toezicht onderworpen zij. Vallen de jonge oestertjes op een sehelp- achtigen bodem, aan welke schelpen zij zich kunnen vasthechten, dan noemt men dituit de natuur gevallen zaad, en heeft men slechts alleen de moeite te doen, dit op te vissohen. Is dit evenwel niet het geval, dan gaat men kunstmatig te werk. Om het broed te verzamelen, wat inden gwnei plaats heeft, zaait men dan Behelpen gegeven, pandbrieven f2.968.053, terwijl het totaal-bedrag der, met de Rijkspost spaarbank gesloten, nog loopende prolon- gatieoontraoten op 1 April 1907 bedroeg f 16.810.500. Het aantal, voor den dienst der Rijks postspaarbank opengestelde kantoren der posterijen en op 1 April 1881 nog slechts 353 bedragende, was op 1 April 1907 tot 1433 gestegen. In 1906 beliep lo. het totaal der gelden, overgedragen a. van de rijkspostspaarbank, op de Bel gische f12.451, en b. van deze op de rijks postspaarbank f 15.243, derhalve te zamen f27.694. 2o. het totaal der terugbetalingen f60.852 en wel a. in België op Neder- landsehe boekjes; f27.103, b. in Neder land, op Belgische boekjes f33.748. Voorwaar sprekende eijfers. Sprekend in een zelfs voor den doolste verstaanbare taal van het onschatbare nut dezer inrich ting, en van de deugdelijkheid van haar energiek beheer. Staal taant. Minister Staal, die als een komeet plot seling langs het politiek hemelgewelf op waarts zwierde, schijnt even snel aohter den geziohtseinder te zullen verdwijnen. Eerst was het éen Staal, dl Staal. En toen Staal naar het lichaam verdween, danste men om «den geest van Staal," terwijl men niet weinig wierook brandde. En thans is deze schitterende komeet reeds weer aan het tanen. De Kamerverslaggever van Het Volk scheen daarvan reeds een voorgevoel te hebben, toen Mr. Troelstra nog den eed van Staaltrouw aan het kalfsvel zwoer. Toen lazen wij al iu Het Volk: „Van den anderen kant zullen de anti- mjlitaristen, die den minister steunen in zooverre hij goed doet, evenzoo geneigd worden tot het inzicht, dat er met dezen onberekenbaren man geen land te bezeilen is en dat het toch eigenlijk, juist voor de zaak van het volksleger, beter zou zijn, als hij zijn plaats ruimde voor een ander." En nu schrijft de militaire medewerker van de Vrjjz.-dem. Arnhemsche Courant: uit, of men legt, op daartoe geschikte plaatsen, voorwerpen neder, waaraan het zich kan vasthechten. Hiervoor gebruikt men veelal gewone dakpannen deze worden met kalk bestre ken om later de jonge dieren gemakkelijk te kunnen losmaken. Worden deze pannen nè den neerslag opgenomen, dan bevinden zich daarop 20 tot 30 reeds als oestertjes kenbaro diertjes. Om ons een denkbeeld te kunnen vor men van het vele werk daaraan verbonde», zij gemeld, dat er in den grootsten bloei tijd van de enltuur soms wel 20 millioen pannen in de Oosterschelde worden uitgezet. Wel heeft men later een en andermaal be proefd andere voorwerpen te gebruiken waar 't afsteken overbodig is, maar 'l bleek steeds, dat de pannen nog het beste materiaal was. In den laatsten tijd heeft men 'echter nog een aaier hulpmiddel gevonden om het broed te kunnen op vangen. Gedurende de wintermaanden wordt n.m. bij open water door een aantal visschers de fcorkcmew-visseherij uitgeoefend welke vissoherij soms tot 't midden van den zomer wordt volgehouden. Dit schelpdier is in ons gewest, als voedsel niet gewild, maar des te meer wordt het gezocht op de kustplaatsen in Grool-Brittani'ê. Zelfs op de Londensche visohmarkt wordt het als een belangrijk invoerartikel verhandeld. Deze visch wordt veelal van hier eerst naar België verzonden en kunnen de visschers dan aldaar ongeveer 25 cents per emmer van dit schelpdier besommen. Bij de oesterteelt hebben de schelpen van de korhanen het gebruik der dakpan nes zeer doen verminderen, en waardoor „Minister Staal had in vele opzichten het karakter van een vrouw; opvliegend en wuft in het besluiten, overgevoelig en verongelijkt als hem bij de uitwerking bezwaren werden voorgelegd, die ook hij niet tot oplossing kon brengen. Dan werd hij kribbig en stelde zich op het standpunt dat hij alleen goed en dat al zijn onderhebbenden dwars wilden. Geen Minister, die van de hoofdambtenaren van zijn departement zich zoo volkomen vervreemd had en wiens plannen indien ze hebben bestaan voor allen zonder uitzondering zoozeer een gesloten boek zijn gebleven. Men dwaalt dan ook niet weinig als men Staal voor een. man van hervormingen houdt." Wij vinden het niet aardig, dat Staal door zijn eigen vrienden met sleenen nageworpen wordt. Wij zonden bijna genegen zijn hem te verdedigenals dit niet totaal onmogelijk ware. (Friesch Dagblad.) Het is iedere partij die geen verant woordelijkheid te dragen heeft eigen om grooto en vele eischen te stellen. Sterk in hun isolement fungeeren zij als de heelen en alle anderen zijn halven. Volkomen bewust dat zij althans hunne woorden niet in daden zullen behoeven om te zetten zouden zij het misschien niet zoo onaangenaam vinden als ze anderen eens met hun hoofd tegen den muur zagen loopen. Z'q eischen alsof de wereld hun toebe hoorde. Leve de principes. En die niet geneigd is die principes op de allervlugste manier te verwezenlijken wordt onmiddellijk als conservatief in den hoek geduwd. De scherpste woorden zijn niet scherp genoeg om zjjn bedrijf te laken. Dit oude lied hebben reeds jarenlang de sociaal-democraten gezongen en. de christen-democraten zingen het hun met goeden moed na. Een oud wijsje met eenigazins gewijzigde woorden en namen. Bij al die krachtige uitspraken zal men steeds weldoen te bedenken dat sprekers en schrijvers buiten schot zullen blijven. Het woord geschreven of gesproken is in Nederland vrij, mits niemand be- leedigd worde. dan ook voortdurend groote vraag naar die schelpen is. Hebben wij gezien, dat er soms 20 millioen pannen te water werden gelaten, thans is dit niet meer dan 2 a 3 honderdduizend. De jaarlijksobe opbrengst van deze Kor hanen- vissoherij, ten dienste der oester-cultuur, wordt tegenwoordig begroot op ruim 15000 gulden. Toch schijnt, in weerwil er soms sehelp- auigers worden gebezigd de voorraad schelpen nog niet groot genoeg te zijn voor de aanvraag, waarom, men, om dit tekort aan te vullen, deze overal elders, tot zells in de Zuiderzee gaat op vissohen. De jonge oestertjes worden nu, om ons zeiven bij de pannen te bepalen, aan deze blijvende gehecht, naar de „putten" ge bracht, waar ze verblijven tot het volgende jaar, wanneer zij, met kalk en al, door middel van stompe mesjes van de pannen verwijdert worden, en opnieuw in bakken, met ijzergaas overspannen, naar de putten worden gebracht. Door deze bakken kan het zeewater vrij stroomen en kan de oester door geen slib of vijand overvallen worden. In weerwil de grootste voorzichtigheid, welke men in aeht neemt bij het afsteken, worden er nog velen gekwetst en gaan deze voor den groei verloren. Zijn de bakken in de putten gebracht, dan blijven deze aldaar staan tot de oestertjes voldoende grootte en kracht hebben, om op de pereeelen te worden uitgezaaid. Daar verblijven zij, tot aan den tijd, dat ze voor den handel leverbaar zijn. De oesterbanken zijn sedert 1870 door de regeering verpacht, en dat dit nog al wat te beduiden heeft, bljjkt wel uit de vermeer dering der pachtsommen, welke het Ryk er yan beurt, Bedroegen die in 1870 slechts Waarom zou men er dan geen gebruik van maken Men weet dat het kalme, beredeneerde Noorden, het om zijn hedendaagsche litte ratuur zoo geprezen Scandinavië meer dan ooit opgang maakt. Toch bleef ook hot nuchtere Noorden niet vrij van Saminisme. Marc Helys is de schuilnaam van een schrijver over het Noorsche volksleven, vertelt in een kort geleden verschenen werk van tucht en orde in Zweden. Hy betoogt hst nut van het gewennen van zuigelingen in kinderbewaarplaatsen aan orde en tucht. In een dier bewaarplaatsen met een zuigeling in ieder bedje lagen even zoo veel zoete kindertjes met open oogjes voor zich uitstarend. Toen hij zoo vroegtijdige philosofie be wonderde legde men hem uit dat zij hun uurtje afwachtten om te schreeuwen F r a n k r ij k. De ministers Clemenceau vooral zullen het in de Kamer deze week taai hebben. De maatregelen tot wering van vak-organisaties uit Staatsambtenaren, 't ontslag van een paar raddraaiers die de regeering hierbij trachten te dwarsboomen, de kapitalistische, bourgeois-woorden door socialistische ministers als Briand daarbij losgelaten, dat alles en nog veel meer was reeds de vorige week in da Kamer door Jaurès, den leider der socialisten ter sprake gebracht. Deze en andere sscialisten richt ten tot Clemenceau de scherpste verwijten wegens zijn „onderdrukking" van het ver- eeniginsrecht van ambtenaren. Jaurés hoopte dat deonderwijzersnaar de Arbeids beurs zouden komen om „in meer recht- streeksche gemeenschap te treden tot het volk''. Doch hij eindigde «vin0 redeniet; op zijn verzoek werd het debat tot heden verdaagd. De algemeene indruk was, dat het kabinet het houden zal. Toch z\jn er die meenen dat het met zijn laatste versehooning loopt en decom- 12000 gld, twaalf jaren later toen de banken voor dertig jaren verhuurd werden, stegen deze tot de kolossale som van drie ton goud. Door deze hooge pachtprijzen heeft dan ook de teelt dezer schelpdieren eene onge kende vlucht genomen. Allerlei oorzaken hebben er echter in den laatsten tijd toe medegewerkt dat die vlucht schijnbaar haar toppunt heeft be reikt en daardoor de prijzen van voorheen niet meer te maken zijn. Waar tegen woordig meer aanbod is dan vraag, wordt de markt, vooral voor de prima kwaliteit, zeer gedrukt. De bekende en veel besproken besmet ting van oesters uit Bergen op Zoomsche putten, door afvalwater van fabrieken enz., heeft, vooral gedurende de afgoloopen cam pagne, veel bijgedragen tot de malaise, welke tegenwoordig in den oesterhandel heerscht. Voor puike waar kan men even wel in 't buitenland nog tamelijk loonende prijzen bedingen. Dat toch de afzending nog al wat te be- teekenen heeft, blijkt ons hieruit dat in Dec. 19U6 van uit Bergen op Zoom, Krabben- dijke, KruiningenIerseke en Bruinisse nog verzonden werden 580 duizend leverbare oesters. En hoe grootte en kwaliteit voor de markt kunnen uiteenloopen, zien wij uit den varieerenden pril8- Wegen do 100 stuks oesters 100 kilo, dan kon d9 ver- kooper bedingen 95 a 100 francs en had dit aantal slechts het gewicht van 40 kilo, dan daalde de prijs tot op 10 12 francs. Met deze prezen voor oogen, behoeven wij niet te vragen of er ook wei eens ver koop uit nood plaats heeft, en wordt door die inferieure kwaliteit de markt waarde van prima soorten noodwendig tegen gehouden, binatie reeds klaar hebben, waarin Com. bes, de oud-priester, thans kerkvervolger, weer de eerste viool spelen zal. Jaurès rede van Zaterdag eindigde met een formeele in-slaat-van-besohuldiging- stelling aan 't adres der ministers Clemen ceau, Barthou, Viviani en Briand, welken beiden laatsteu hij hun jongste revolutio nair verleden in herinnering bracht. Viviani was ter neer geslagen, Briand nam een minachtende houding aan. S p a nj e. Een plechtig Tedeum werd Vrijdag avond gezongen in het paleis te Madrid ter eere van de voorspoedige bevalling van koningin Victoria. De Prins zal waarschijn lijk Alfonsus heeten, zoodat zij die voor hem den naam Karei begeeren, opdat nog eens een Karei V op den Spaansehen troon moge zetelen, hun wenseh niet bevredigd zullen zien. Sedert de geboorte van Ferdinand VII in 1784 is aan geen regeerenden koning van Spanje een mannelijke erfgenaam geboren, De thans 21-jarige koning werd geboren na den dood van zijn vader Al- fonsiu3 XII. die de eenige zood was van de regeerende Koningin Isabella II, dochter van Ferdinand VII. Gedurende de geheele 19e eeuw telden de Bourbons in Spanje slechts weinig vertegenwoordigers. De in 1789 vastgestelde, maar eerst in 1830 openbaar gemaakte pragmatieke eanotie erkende de regeling der erfopvol ging in vrouwelijke lijn, die in vroeger tijd bestaan had, opnieuw en sloot de thans nog bestaande oarlistisohe zijtak uit. Elke gebeurtenis, die aan de Carlisten nieuwe hoop ontneemt, wordt in Spanje beschouwd als een versterking van de liberale idee, want beide takken vertegenwoordigen be paalde over-leveringen. Koning Alfonsus XIII is door zijn Oosten- rijksehe moeder in demodernestaatkundige opvattingen opgevoed en weet zeer goed dat wanneer hij in het uiterste van con servatisme zou vervallen, hij het Carlisme slechts zou aanmoedigen. En een vrijzinnige regeering schijnen de Spanjaarden nu een maal niet te verlangen, waarin zij trouwens niet zoo heelemaal ongelijk hebben. Groote kosten zfin er san de teelt ver bonden en zal dit schelpdier dan ook nooit een volksvoedsel worden, maar steeds een artikel van weelde blijven. Die hooge kosten hebben evenwel deze lichtzijde, dat er tal van werklieden een goed stuk brood mede verdienen. Daarom is het ook zoo dubbel jammer, dat er door die algemeene malaise weder verscheidene huisgezinnen naar de Nieuwe 'Wereld vertrokken. Ook dit is een over tuigend bewijs en wat niet pleit voor den blij venden bloei der oestercultuur en de daarmede gepaardgaande welvaart der plaats. Het dorp verder door wandelende, zien wij aan alles, dat wij ons in eene wel varende gemeente bevinden. Tal van mooie nieuwe woonhuizen treffen wjj aan, waar van enkele zelfs heerenhuizingen mogen genoemd worden. Van den bloei en de han delsbelangen van Ierseke getuigen ook zeker het doelmatig ingericht Post- en Tele graaf kantoor met directeurswoning, welke gebouwen aanbesteed werden, den 19 Oct. 1876 en aannemer van dit werk werd dhr. C. Lindenberg van Wemeldinge voor de som van 8560 gulden. Iets moois en antieks kunnen we hier ter plaatse nog bezichtigen, het welk we niet mogen nalaten. Het zjjn twee gedreven en gegraveerde drinkkroezen, afkomstig van het vroeger bier zoo bloeiende handboog schutters gilde. De kroezen zijn, zooals we zien, versierd met bloemornament en attributen van het Gilde. Op beiden lezen we in randschrift de inscriptie„Aencomende het Gilde van den Edelen Handtboge van Yerseke, Anno 1628", (Slot volgtj.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1