èllëT NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 180. 1907. Donderdag 2 Mei, 21e Jaargang. Pilow, 15. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ée KNECHT ine prp:u. BOEK Buitenlandscli Overzicht. IDDELBURG, os. ZEN. in alle lestaande soorten formaten 1110 IKG oetpaden Mei a.s. fÖP telfvaars, leid. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ret Kabinet verklaarde, dat dit op een Ia de agrarische commissi® van de i» urcht, hoek "Wal. iten, enz. ïn goed Koraal- de 2e druk van raalboek, zooeven i g gebonden Evangelische Ge- voor Huisorgels VAN DER WAL, voor slechts f 1.25. lijk zijn hierin de en Evangelische itig en vol van lenvoudig, dat ook Iers ze gemakkelijk erkrijgbaar bij D. Noedkoope Boeken, m, en verder alom. van postwissel ad |e vermelden //Koraalboek". Qg Mei en Juni, iagtekerke. aan OLE, Abeele. aan DERSE Hz., ïlle. BUJttQ. - 56.45 6.55 4 •74 - V 8 "8 xi u Tn fi 0 7.22 CÖ u Zn c r* 'S s ai g 7-57 8.10 8-37 9.29 7.36 74S 7.56 8.13 8.8 8.1 8.27 8.35 8.32 -8.47 8.57 97 9.20 9.29 946 10.50 11.36 aurg, Z. Duitschl. RoosendaalLage aeer dan 150 kilo» I V WOL IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regèl meer 3 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. ssRowsgreHaszEa IJTK. Krabbendijke, ook voor Waarde, 6 en 7 Mei. Rilland-Bath 8 Mei. 1 Mei 1907. De geschiedenis schynt zich te willen gaan herhalen. Minister Staal had by zijn eerste op treden by de verdediging der Oorlogsbe- grooting voor 1906 zich minder eerbiedig uitgelaten over den aandrang der vrij zinnig-democraten naar bezuinigingeen op zichzelf goede leuB, doch die zonder aanwijzing waarop en op wat wijs op 't licht ontvlambaar gemoed van een krijgs man als hij een comischen indruk moest maken. Vandaar zijn uitroepeen kind in de wieg praat al over bezuinigen. De vrijzinnig-democratengevoelig met het loopje dat de minister met hen nam, spraken en stemden hierop tegen zijn be grooting. Gelukkig was daar nog de Rechterzijde om hem te redden. Zjj stemde met vol vertrouwen voor, en zoo werd de eerste oorlogsbegrooting aangenomen, onder verzet van een der Linkergroepen, op welke het Kabinet geacht werd te steunen. De vrijzinnige pers ging geweldig tegen den minister te keer. Maar nu doet zich iets dergelijks weer voor ten aanzien van zijn opvolger den minister Van Rappard. De lezer kent de geschiedenis uit ons Kameroverzicht. De gouverneur der Koninklijke Militaire Academie had ingegrepen, zooals van vrij zinnige zyde werd beweerd, in de aan vraag van kapitein Graafland om een spreekbeurt te komen vervullen voor de studenten aan die inrichting. Daardoor was die voorgenomen spreek beurt vso dezen officier vervallen. Deswege door den heer Thomson ge vraagd" antwoordde de minister in be woordingen die aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten wat betreft de be voegdheid van den gouverneur om zelf standig te oordeelen over uitnoodigingen tot het vervullen eener spreekbeurt. De heer Thomson had nog twee vragen gedaan waarin hij liet doorschemeren dat de gouverneur hier opgetreden was tegen de meer radicale denkbeelden van den uit- genoodigden sprekeren dat de minister dergelijk ingrijpen in het vervolg moest beletten. Doch de minister legde die vragen ter zyde, omdat in zijn antwoord op de eerste vraag duidelijk uitkwam dat die veron derstelling niets afdeed aan 't ingrijpings- recht van den gouverneur. Hierover nu zijn de vrijzinnig-democra ten slecht te spreken. Een hunner bladen schreef zelfs dat de mededeeling van den minister niet de waarheid was, en sommeer de hem door zijn eigen oogen te gaan zien. Die storm zal natuurlijk wel bedaren. Maar het vertrouwen onzerzijds in dezen minister is versterkt, dat hy ook by in 't vervolg door hem in te dienen wetsont werpen niet, gelijk zyn voorganger helaas te kwader ure ondernam, zich zal laten leiden door eenig partijprogram of door een ongemotiveerden aandrang van zyn politieke vrienden, maar door het lands belang, met inachtneming van het recht der volksvertegenwoordiging om iederen maatregel behoorlijk toegelicht te onder zoeken en te beoordeelen. Blykt deze veronderstelling juist, dan is het vaderland met de vervanging van minister Staal door dezen bewindsman in betere conditie gekomen. Liberale eenheid. Be Nederlander schrijft Men kent de geschiedenis van die zin snede in een ministerieelen brief, waarin het veto-recht der Kroon scheen te worden aangerand. vergissing berustte, en daarmee was van die zijde de zaak uit. Maar in de Kamer werd door sommigen 0 a. door mr. Troelstra, betoogd, dat, ook al ware de zinsnede letterlijk aldus be doeld, daarmee toch niets zou zijn misdaan en integendeel gehandeld zou zijn gewor den in overeenstemming met gezond-oon- stitutioneele beginselen. De heer Lohman heeft toen de groote beteekenis van het ongeschonden hand haven van de rechten der Kroon uitvoerig uiteengezet. Merkwaardig is de uiteenloopende wijze, waarop dit betoog van principieele strek king in de liberale pers is ontvangen. Het ééne blad de N. Rott. Ct. schreef, dat de vrijzinnigen al het door den Goesohen afgevaardigde gesprokene kon den onderschrijven. Het andere orgaan de Nieuwe Arnh. Ct. zag in die rede „een verheerlijking van het Koningsohap, welke in 1792 beter op hare plaats was dan thans". Hetzelfde laatstgenoemde blad noemde dan ook den inhoud der bedoelde zinsnede „een zeer rechtmatig en volkomen constitutioneel verzoek" van het Kabinet. Terwijl daarentegen het Handelsblad er in zageen „onnoozele onhandigheid" van het Kabinet. Het schijnt dus, dat de vrijzinnige staats leer op dit punt nog niet volkomen vast staat, althans geen eenheid vertoont. Onze vriend J. Lemson te Zeeland Mich. (N.-Amerika) schrijft ons van daar dato 18 April: „April schynt dit jaar geen grasmaand te mogen zijn. Op het veld staat alles nog dor. Gisterenmorgen 5 uur tegen zonsopgang teekende de thermo meter 5 graden vorst. In de buitenstaande drinkbakken der beesten lag ys van 3 centimeter dik. Dagelyks Noordenwind met sneeuwbuien. Dus voor de farmers hier een laat voorjaar. Tarwe en klavers te veld staande hebben deze week veel geleden." Rusland. In verband met hetgeen onder de tele grammen vermeld wordt over de ver gadering der rijksdoema van gistereD, verdient de aandacht wat door dagblad correspondenten werd bericht over de beteekenis van deze vergadering, waarin de vaststelling van de lichting der militie voor dit jaar aan de orde is. Daaruit blijkt, dat voor de aanneming van het regeerings- voorstel opkomeDde rechterzijde, de ootobristen, de kadetten, de kozakken en de muzelmannen. De sooiaal-demooraten, de volks-socialisten en het grootste gedeelte van de arbeidsgroep willen tegen stemmen. Een aantal^ kadetten en leden der rechter zijde zijn reeds naar huis gegaan om het Paaschfeest te vieren in hun gezin. Het is daardoor twijfelachtig hoe de uitslag van de stemming zal zijn. Algemeen wordt beweerd, dat de uit slag van deze debatten voor het lot van de rijks-doema beslissend zal zijn. Onder de arbeidsgroep wil de uit boeren be staande meerderheid voor, de uit intellec- tueelen bestaande minderheid tegen stem men. De Polen hebben nog niet verklaard hoe zij positie willen nemen. Maar zelfs al stemden zij voor en al kwamen de reeds vertrokken leden allen terug, dan zoude regeering nog op slechts eene geringe meerderheid kunnen rekenen, wanneer de arbeidsgroep in haar geheel tegen de voor dracht mocht stemmen. Die groep heeft dus de beslissing in handen. Wel is waar kan de Keizer, op grond van art. 119 der grondwet, het cijfer van lichting zelfstandig vaststellen, wanneer de rijks-doema en de rijksraad dit niet vóór den 14en Mei hebben gedaandan kan hy echter niet hooger gaan dan het vorige jaar. doema hebben de gematigden de overhand. Tot voorzitter is niet gekozen de eandidaat van de vereenigde uiterste linkerzijde, Karatschewski. waarbij behalve de midden partijen ook de rechterzijde en een deel van de arbeidsparty voor Kutler stemden. Bovenstaande beschouwingen verliezen echter veel van haar waarde nu bericht is ingekomen dat de Doema het regeerings- voorstel betreffende de vaststelling van het recruton-contingent met 193 tegen 123 stemmen heeft aangenomen. Montenegro. Er is waarlijk iets van een opstand in Montenegro. Men meldt tenminste De vernieling van regeeringswege van twee drukkerijen, die oppositiebladen uit geven, te Niktsjits en te Podgoritsa, ver wekte levendige opschudding in nationa listische en ladioale kringen. Gedurende die vernieling hadden bloedige botsingen op straat plaats, waarbij dooden en gewonden vielen. Er is sprake den staat van beleg uit te roepen in de twee steden. Eene groote byeenkomst der leden van de op positie had plaatste Andrewitsa, om het ontslag van het kabinet te vragen. Marokko. Uit Tanger wordt bericht, dat de Sultan de belastingkantoren in Tanger, Casablanca en Mogador heeft aangeschreven, het ma terieel voor de draadlooze telegrafie te laten doorgaan. De Fransohe kruisers Gloire en Forbin zijn naar Brest vertrokken, de Lalandeis naar Gibraltar gegaan. Zondagnacht hebbeD drie Marokkanen trachtten binnen te dringen in het bij Oedjda gelegen kamp der zoeaven. Zij werden door den schild wacht aangeroepen en namen daarop de vlucht. Er werden eenige schoten gewisseld, waardoor nie mand gewond werd. Patrouilles deden onderzoek maar vonden niets. Men gelooft hier enkel te doen te hebben met eene poging van gauwdieven om in het kamp te stelen, en dat 't voorval niets te betee ken en heeft. Raisuli (de tegenstander van den Sultan, om wien alle drukte der laatste maanden is noodig geweest) gaat voort onder de Lakhmos eene beweging ten zijnen gunste aan te blazen. Men vreest, dat die bewe ging zal overslaan tot de stammen in de streek van Tetuan. Om dat gevaar tegen te gaan, heelt de minister een paar honderd soldaten uitgezonden tot versterking van de kleine aftieeling van Tetuan. Vereenigde Staten. Als bewijs van de populariteit van presi dent Roosevelt wordt bericht, dat te Boston een aantal van zyne bewonderaars eeD strooibiljet verspreiden, waarin niets min der gevraagd wordt dan zyne benoeming tot president voor zyn leven, met het recht om zyn opvolger te benoemen. Het strooi biljet zegt, dat de meerderheid van 't Ame- rikaansche volk zyn geloof in de democra tische instellingen verloren heeft en zich tot Roosevelt wendt als den man van de daad en den redder van de Vereen. Staten. In afwachting dat hij president voor het leven wordt, heeft zyn populariteit hem tot erfgenaam gemaakt van eene New-Yorksche dame, mevrouw Lulu Glover, wier testament hem haar vermogen vermaakt in d.eze ter men „Ik vermaak aan den heer Theodoor Roosevelt al wat ik bezitmeubelen, klee- ren, kostbaarheden, al myn belegd geld, myne schuldvorderingen en myn kat. Ik heb jegens Theodoor Roosevelt eene schuld aangegaan, die grooter is dan ik in deze wereld kan betalen, en zoo wil ik my erken telijk toonen. By is de goede engel geweest die zijne bschermde vleugels over mij heeft verzekerdhij is myn eenige ware vriend geweest. Ik reken mij gelukkig, dat ik hem alles kan nalaten wat ik bezit, en ik wenschte hem millioenen te kunnen nalaten. Ik hoop, dat hy alles evenzeer van harte zal aannemen als ik het hem geef". Mexico en Guatemala. Mexico heeft van Guatemala de uilleve ring gedacht van generaal José Lima (van Guatemala).Hij moet voor de Mexieaansohe rechtbanken terechtstaan wegens de ver- mooiding op Mexicaanscben grond van generaal Barillas, den|voormaligen president van Guatemala. Mexico dreigt, bij niet voldoening aan dezen eisch, de diplomatieke betrekkingen af te breken. HIT DE PROVINCIE. Wij ontvingen de brochure Een Open baar Belang (zwendel met Cylinder- breimaehines) hoofdartikelen uit de N. Arnh. Ct., „geschreven naar aanleiding van overtuigende origineele bewijsstukken tegen de zich noemende maatschappijen La Ruöhe, Nederland, Miramar, Thos Wit- tiek Co. en E. F. Meyer, verkoopers van Cylinder-brehnaohines mefbelofte van vaste werkafname". Uitgegeven en ver zameld door R. Witte te Arnhem. Wij hebben terstond bij 't verschijnen van deze breimachines, met terzijdestelling van de advertentie, dewijl men van ons zonder kennis van zaken plaatsing van een aanbeveling in het redactioneel gedeelte verzocht, den meDsohen voorzichtigheid aangeraden. Toeh zijn er nog enkelen, on danks deze waarschuwing, er in geloopen. Van onze aanmaning gevoelen wij nog geen spijt. Belanghebbenden moeten uiteigen oogen zien bij elke nieuwigheid die hun wordt aangeboden. De brochure spreekt van tal van teleurgestelden. De heer Witte deed er goed aan, hierop eens flink de aandacht te vestigen. Middelburg. De aanbeveling voor con troleur bij de plaatselijke belastiugen alhier bestaat uit de heeren B. Nijholt, rijks klerk ter directie der directe belastingen enz., en P. J. Barto, notarisklerk, beiden alhier. Middelburg. Door B. en W. is uit een negentigtal sollicitanten, met ingang van 1 Mei tot kantoorbediende aan de gemeente-gasfabriek en duinwaterleiding, tevens belast met het opnemen van de gas- en watermeters en het ophalen der gelden, benoemd de heer A. Ilmer, alhier. Middelburg. Wij ontvingen het regle ment der onderafdeeling „Waloheren" van de V. P. N. betreffende den eierenverkoop voor gemeenschappelijke rekeninger is een strook bij, die men teekenen kan en opzenden aan den heer K. Meertens Jr. Men denke er aan dat tot 9 Mei a.s. gelegenheid daartoe bestaat. Zijn op dien datum geen voldoende handteekeningen ingekomen, dan zal het bestuur 't er voor houden dat deze practische, voor de land bouwers voordeelige zaak niet gewensoht wordt. Dat zou jammer zijn. Middelburg. De by het 3e regiment Infanterie nieuwbenoemde militie-2e-luite- nant J. J. van der Jagt is ingedeeld by de 2e compagnie 2 bataljon alhier. Middelburg. Tot concierge in het te openen Doorgangshuis alhier tevens belast met het toezicht op de kinderen, is door het Bestuur der Vereeniging „Zeeland" benoemd A. Labruyere en echtgenoote alhier. Colijnsplaat. Donderdag 1.1. vierde 'n echtpaar alhier hun gouden bruiloftsfeest n.l. dhr. P. Schippers en vrouw. Veel belangstelling werd hun betoond zoowel van ingezetenen als van familie. Ook het fanfare-gezelsehap braoht het hare ertoe bij om deze dag voor hun recht aangenaam te maken, door hun 's avonds een welge slaagde serenade te brengen en hun daarbij geluk te wenschen, waarvoor hun dank werd gebracht door een der zoons dhr. J. S. 's-Heerenhoek. Een begin van brand ontstond Maandag in den schoorsteen bij H. F., alhier. In den beginne liet het zich maar gevaarlijk aanzien, daar het een ouderwetsche schoorsteen was en de zolderplanken reeds aan het branden waren. Door spoedige en krachtdadige hulp werd de brand tot den schoorsteen beperkt, en bleef de schade gering. Vlissiiigen. Hedenmorgen werd in tegenwoordigheid van burg. en weth. en de oommissie van toezicht op het middel baar onderwijs en de directie „De Schelde" op eenvoudige wijze de machinisten-cursus aan de Zeevaartschool geopend. De heer R. G. van Nieuwkuijk kreeg op verzoek eervol ontslag als leeraar in de Engelsohe taal aan de Zeevaartschool. Door het bestuur dier school werd hem hedenmorgen een geschenk met inscriptie aangeboden. 's-Heer Arendskerke. Bij een land bouwer in den ouden Kraaijert is een zonderlinge geit geboren. Het dier had de twee oogen onmiddellijk naast elkander in 't midden van den kop staan, zijn bovenlip had deD vorm van een ratten- snuit, terwijl de kin gansch naar boven was gekruld, zijn tong was laDger dan van een gewone geit. Overigens was het lichaam normaal. Ons geitje had veel bekijks, jammer dat men het niet in het leven kon houden, anders had het om zijn curiositeit veel waarde gehad. Bij het 3e regiment 3e bataljon in fanterie te Bergen op Zoom komt van 29 Juli tot 10 Augustus a.s. onder de wapenen de reserve le luitenant Ten Have. Domburg. De Domburgsehe sehiet- vereeniging denkt op 9 en 10 Mei a.s. een concours op hare schietbaan te houden. Domburg. Dinsdag werd alhier het stoffelijk overschot van den heer Cornelia Kryger, in leven lid van den gemeente raad, en president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Op de begraafplaats werd in de eerste plaats het woord gevoerd door den Burgemeester, die den overledene schetste als raadslid en als mensch en ver volgens een woord richtte tot de nage laten betrekkingen. Vervolgens sprak ds. v. d. Hooft, Ned. Herv. predikant, die een woord van hulde bracht aan den overledene voor alles wat hy heeft gedaan voorden bloei der kerk, vooral in zyn kwaliteit als president-kerkvoogd. Hy eindigde met tc wijzen op de kortstondigheid van het leven. Door een der familieleden werd dank betuigd voor de laatste eer den overledene bewezen. Wissenkerke. Jl. Maandagavond werd in de openbare school alhier dé eerste algemeene jaarvergadering van het „Groene Kruis" gehouden. Uit het door bet Bestuur uitgebracht verslag bleek dat het aantal leden in het dorp geklommen was tot 102 met eene contributie van f76,25 te Kam perland tot 62 met eene oontribulie van f53.25 samen 164 leden met f 129,50 con tributie. De totale ontvangst was f 450, renteloos voorschot plus voormelde con tributie of f 579,50 de totale uitgaven aan verpleegmiddelen en oprichtingskosten f464,305, goed slot alzoo f 115,19'. Beslo ten werd, op voorstel van het Bestuur, daarvan thans 7 rentelooze aandeelen van f10 bij uitlastiDg af te lossen en werd dat staande de vergadering gedaan. In de drie vacatures, wegens periodieke aftreding, worden met algemeene stemmen herkozen de heeren dr. P. J. Fret, A. T. C. Senne en ds. H. Smelt, die allen weder.de be noeming aanvaardden. Medegedeeld werd nog, dat op 'tdorp reeds 29 en te Kamperland 9 stuks ver pleegmiddelen gedurende het afgeloopen jaar in gebruik geweest waren, waarbij de secretaris in herinnering bracht dat de gebruikers er om moesten denken na enkele weken gebruik een vernieuwde aaovraag tot laDger gebruik in te dienen. Het bepalen der plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aan het Be stuur overgelaten. Rilland. De Maandagmorgen gehouden gemeenteraad-zitting werd by gewoond door alle leden. De notulen der vorige vergade ringen werden, na aanbrenging van een paar verbeteringen, tengevolge van enkele opmerkingen door de heeren Butyn en Griep gedaan, door don Raad goedgekeurd, j I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1