No 177. 1907 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. o te loop, binette koop Yeerwagen okenmeid. Maandag 29 April. 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH nu Naaifflactine vm/w: is namaak. schaap enstbode, Meid DE ijverige vraagd. REDER Goes. oos waarin de ppels van Dr, ,ocht worden anders OP OP hapen en oor de zaal OP enstbode eisje. Aanbie- nde Meid knecht necht brouwer, 1 b u r g. Verweet - Go*. r VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, Jo DE JONGE=VERWEST„ ie Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN NIET OVERBODIG. Snippers uit de oude doos. LBVBG; - >en in Walcheren ge in het filiaal LM ANN op den ertegenwoordiger n staat verkeerend ADRIAANSE Jz., ury, goed model een zoo goed als eschikt voor koop- lort; een Motor- nieuwe en ge- een Ziekewagen, ige prijzen, N, Arnemuiden. op) Vromoepolder. rt) Nieuwl. weg. nge. r. smid, Oost- raagd on Pastorie Nieuwstraat 54, ~t tegen 1 Aug. genwoordige, J. NOTEBOOM h aan - 4 d. Adres: letter r, Middelburg. gezin te Goes aangeboden en paar Öchool- ieven onder lett. W, Goes. RS, Schroeweg, SSE, Veersche EB, Seis weg, nd of met Mei om m IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EK VAN van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Nu w« het er voor kunnen houden, dat de gure baien en het koude wêer aan stalten hebben gemaakt om ons te ver laten en 't gelaat des aardry ka vernienwd wordt, getuigen de eerste voor j aarsbloemen, loopen wy, menschen, reeds met onze ge dachten vooruit en plaatsen wij ons met ODB6 voornemens reeds in het midden van den zomer. Nog eenige weken en als dit of dat met goed succes is volbracht of naar genoegen achter den rug is, dan is alles in orde en kunnen we, zoo redeneeren velen, onze bredekers en reisgidsen voor den dag halen of nieuwe aankoopen en alzoo een begin maken met ons reisplan vast te stellen. En dan binnen enkele dagen vooruit. Wie weet waarheen Naar Gel derland of het Gooi, oi wel naar Tyrol of Zwitserland, al naar het gevalt, om na geruimen tijd vertoevens, gezond enver- friacht terug te keeren, ongetwijfeld met dank in het hart. En wie zou op zulk een reisplannetje tegen hebben Immers niemand, die gezond van lyf en leden is, of het moesten lieden zyn, die, ondanks de gelukkige geldelijke positie, waarin zy verkeeren, en die hun het reizen mogelijk maakt, toch liever te huis blijven, en met den dichter instem men, die zong: Te huis zijn mijn schatten, Mijn eer en mijn lust; Mijn smaaklijkste maaltijd, Mijn rustigste rust. De bloem in mijn venster, Het vuur op mijn haard Zijn al uw tooneelen En lustoorden waard Gelukkig dat ieder ook op dit terrein naar eigen keuze kan handelen. Wie noch lust noch behoefte heeft om een ander hoekje van gewest of land op te zoeken, blijft eenvoudig tehuis. Geheel anders staat de zaak bij zoovelen, die dringend behoefte hebben aan rust, voor wie een tydelyk verblijf buiten in een boschryke streek of aan zee, een kalm en rustig plekje ergens in de natuur, een groote weldaad zou wezen eu die daarvan van wie weet hoevele oorzaken, gebrek aan pecunia zeker wel eei der voornaamsten, den eenen zomer na den andere verstoken blijven. By name hebben we in dezen het oog op arme 187 rïUïLLA. 10 ff. DOOK S C A L D I S. Middelburg. V. Wy zullen de zalen, waarin het Genoot- sohap zijn soliatten bergt, maar eenvoudig doorwandelen, zonder ons echter by de vele bezienswaardigheden langop te houden. Hebben wij indertijd de oude Vliedbergen ia Zeeland besproken en gezien dat er af en toe, bij het afgraven van deze heuvels, het een eu ander uit den vóórtijd te voor schijn kwam, hier ontmoeten wij dan vele van die oude voorwerpen in natnra, en ook veel andere merkwaardige overblijf sels uit den Romeinschen tyd, vooral ook gevonden aan het strand te Domburg. Wij vinden hier den geloftesteen, gewijd aan Eerculus Magusanusin 1514 te West- kapelle opgedolven. Middeleeuwsohe oudheden zijn er niet vele. Alleen uit Romerswaal treflen wy het een en ander aan en uit den strijd tegen Spanje een aantal herinneringen. Het touwslagerswiel waaraan onze De Ruyter heeft gedraaid en hetschoone portret ▼an dezen held, door Ferdinand Bol ge schilderd mag onze aandacht niet ontgaan. Aan portretten van beroemde Zeeuwen ontbreekt het niet. Aan één voorwerp in deze verzameling moeten we echter wat meer onze aandacht wijden, te meer wijl dit kostbaar stuk Awx eau stadgenoot in elkander ie geest en ziekelijke schoolkinderen uit degrootere steden, voor wie een verblijf gedurende de zomermaanden in een gezonde streek her stel van de geschokte of verloren gezond heid kan aanbrengen. Meestal zyn het stumpers wonende in sloppen en stegen, in huizen soms drie boog, wegkwijnende door gebrek nog meer aan de soodige licht en lucht dan wel aan het noodige voedsel. En dat er velen van dezulken zyn leert ons de statistiekeB. Kopenhagen zendt jaar lijks 13 duizend kinderen uit om ergens op het land nieuwe krachten te zoeken. Met gulle gastvrijheid worden de arme kleinen uit de stad door de plattelandsbewoners ont vangen. Zonder eenige vergoeding nemen zij die taak op zich en bewijzen daarbij niet alleen onschatbare diensten aan de lijdende en zwakke kinderen en hunne ouders, maar ook aan de maatschappij. Elke Deen schijnt het zich tot plicht te rekenen aan dit groote volksbelang mede te arbeiden. Te Hamburg, een stad van ongeveer ge lijke grootte als Amsterdam, worden jaar- ljjksch in den vacantietyd meer dan twee duizend kinderen naar buiten gezonden. En te Berly'n, de groote hoofdstad van het Duitsche ryk, bedraagt dit meer dan eens zooveel. Daar heeft overheid en particulier initiatief saamgewerkt om in verschillende aan Noord- en Oostzee gelegen plaatsen, alsmede in den Harz, doelmatige, zelfs weelderig iBgerichte koloniehuizen te doen bouwen. Ook in Zwitserland, den geboorte grond der gezondheids- en vacantiekolo- nies, wordt dit liefdewerk in eere gehouden. Een twintigtal steden hebben daar reeds goed georganiseerde gezondheidskoloniën. Ook in ons land wordt aan het uitzenden van zwakke kinderen wel iets gedaan. Doch ook hierin loochent zich de Nederlandsche landaard niet. Het gaat kalm en bedaard. Eerst worden goed de kosten overrekend. Niet dat er geen kinderen zonden zyn, die voor zulk een zomerverbiyf in een bosch- rijk oord of aan de zeekust in aanmerking zouden kannen komen. Alleen in Amster dam zyn er 1700, naar een onderzoek van heeren doktoren op ongeveer 180 scholen ingesteld, aan het licht gebracht. En dat alleen in Amsterdam. Maar het is ook in dezen eenigszins zoo als Napoleon ten antwoord kreeg, toen hij, op een zijner reizen in 'n afgelegen herberg terecht gekomen, zich beklaagde over de Heeft Franeker het alom bekende en veel bezocht wordende Planetariumver vaardigd door Eise Eisingaook Middelburg kan zich op een dergelijk kunstgewrocht beroemen Ook hier zien wy den loop der planeten en de beweging van heel ons zonnestelsel met de meest mogelijke duide lijkheid voor ons. Wel is dit kunststuk, voor een deel, in navolging van anderen samengesteld, doch met veel grooter nauw keurigheid en vooral treft ons daarbij de eenvoudigheid van het geheel. Het werk rust op een voet, waarin een uurwerk aanwezig is, 't welk het Plane tarium in beweging brengt, en dit met den Hemel doet gelijk loopen. De planeten loopen in hunne evenredigen afstand ven de zon op hellende vlakken, om hun hel ling op den Zonneweg aan te wijzen. Zy loopen niet in cirkels, maar in ellipsen (meer langwerpig rond) gelijk hunne af wijking aan den Hemel is. De zon en de aarde draaien beide om hunne as, welke laatste altijd paralel blijft loopen met eene helling van 23'^ graad. Rondom de geheele loopbaan der planeten en den Zonnewegde laatste door een breeden koperen band voorgesteld, verdeeld in even zoovele uitgehouwen ruitjes, als zy graden van helling bevat, wordt door de lengte en breedte der planeten juist bepaald. Men kan het werktuig, buiten het uur werk, met de band voor- en achterwaarts brengen. Dit kunstgewrocht Is door den Middel burgsehen horlogemaker J. van den Eenhout in 1782 begonnen en voltooid in 1787, ten bui&e e» ypor rekening v»n den door on» buitengewoon hooge pryzen van de ver orberde eieren. Zyn de eieren hier zóó duur? vroeg Napoleon. Wel neen, Sire, zei de slimme waardin, maar de vorsten als gij zyn zoo schaarsch. Zoo ook hier. Niet de kinderen, maar de fondsen zijn weinige. Ondanks dit alles marcheert de zaak niet alleen, maar gaat ze toch wel vooruit. Meer en meer wordt hel nut der gezondheids- en vaeantie-ko- loniën ingezien door diegenen, welke er ait den aard van de zaak het meest voor kunnen afzonderen en dat ook wel doen. Hoevele kinderen hebben ook in Nederland aan de liefdadigheid van velen hun wêer opleven uit een staat van inzinking door wat oorzaken dan ook te danken, sinds een kwarteeuw geleden de eerste kleine gezondheidskolonie werd uitgezonden op voorbeeld van den Zwitsersohen dorps predikant, die den vader van deze vacantie- en gezondheidskoloniën kan geDoemd wor den Ook dit werk loont ziehzelven. Aan allen, die zich voorstellen als naar gewoonte dezen zomer buiten te gaan door brengen, en iets gevoelen voor het lot der arme kleinen, wier welzijn door gezond heidskoloniën wordt behartigd, wordt de arbeid der bedoelde vereenigingen met bescheidenheid aanbevolen. 27 April 1907. Als vertegenwoordigers van den Handel- drij venden Middenstand zijn Donderdag by H. M. de Koningin tijdens haar bezoek aan de hoofdstad des lands op audiëntie geweest de bekende heeren Tutein Nol- thenius, prof. Noordtzij, Meuwsen en prof. Anema. Deze heeren maken deel uit van de tijdens hel ministerie-Kuyper door H. M. benoemde «Staatscommissie voor den handeldrij venden en induBtrieelen middenstand". Het was derhalve te ver wachten dat H.M. met groote belangstelling vragen zou naar den staod van zaken in 't onderzoek van de belangrijke vraagpunten, rakende den Middenstand. De voorzitter de heer Tutein, had het ge noegen, zoo verklaarde hij, H. M. te kunnen berichten dat de oommissie in betrekking tot drie zeer belangrijke onderwerpen tot meer licht gekomen was en met bepaalde voorstellen komen zou. Te weten de vakopleiding, de middenstandsvertegen woordiging en de enquête. genoemden mr. van de Perre, wiens we duwe het ten geschenke gaf aan het Zeeuwsch. Oen. der Wetenschappen. Bij het verlaten van het gebouw merken wij :n de vestibule nog op het zonderlinge buff, t van horens en schelpen, gemaakt door Ds. Job Baster een Zierikzeeënaaraan wien Nederland o. a. de invoering van de goudvissehen te danken heeft. En nu onze schreden gericht naar de aloude en beroemde Middelburgsche Abdij. Wij zagen het reeds, dat er bij de op komst der stad, in de nabijheid vau den Burchteen klooster werd gesticht, gewijd aan de Maagd Maria, welk klooster, waar schijnlijk in 1128, tot een Abdij werd verheven. Deze ^ódj/gebouwen door den vreeselijken brand van 1492 deerlijk ge teisterd, stonden uit hunne aseh nog heer lijker op dan ze te voren waren. Vooral werd zij door den door ons meergenoemden Koning Willem, een zeer godsdienstig Vorst, rijk begiftigd. Veel van de gebouwen is er nog over gebleven, al bracht er de veranderde be stemming tal van wijzigingen in uitwendig voorkomen en inwendige inrichting. Wat er nog over is getuigt van den luister der machtige geestelijke stichting, wier inkom sten door baar grondbezit vorstelijk moch ten genoemd worden en wier invloed eeuwen lang op Walcheren overwegend was. Toen;Jiiddelb. tot een Bisschopszetel werd verheven, werd de laatste van de 35 Abten, Nicolaas de Castro, door Paus Pius IV tot Kerkvorst gewijd. Deze werd na z'n overlij- denin 1574opgevolgd door Johannes v 8trjen en deze op zyn beurt door Karei Filtp de Rodagn; doch de beide lactates hebben des Vergaderen, maar bovenal bezoeken aan en een onderzoek in het buitenland en diepe studie waren daartoe noodig ge weest, en daarvan was een ernstig gebruik gemaakt. Een ontwerp-wetsontwerp tot oprichting van Kamers voor den Middenstand en een voor de Vakopleiding.zijn er de vrucht van, terwijl voor de enquête een uitvoerige vragenlijst is opgesteld. Een en ander werd door H. M. met belangstelling vernomen. Zij deed nog vragen omtrent deze quaestie die Haar zoo hoogelijk interesseert, en dasikte bereids de Commissie voor haar goed werk. Bij dezen dank mag zich de Middenstand aansluiten. Eenzijdige bevoorrechting van den groot handel, gebrek aan studie over het natio naal bedrijf, avereohtsohe, los van den Middenstand gezochte aanpakking van de arbeids-quaestie, verzakiDg van he4 bedrijf in de schoolheldor inzicht in zijn belang bij den Middenstander zelf, dit alles te zaam heeft den Middenstand jarenlang gedruktwaarbij komt dat de algemeene malaise, trutts, coöperatie en dergelijke reageerden op zijne positiede steeds stij gende belastingen hem 't meest troffen en hy zelf als stootkussen tusschen rijken en armen in de sociale worsteling almeer ver zwakt werd. Tot de Middenstand zelf opwaakte, en door energieke mannen als prof. Jitta, e.a. geleid aan 't werk toog om niet in de eerste plaats te grijpen naar den Staatsarm, maar zich zelf te sterkenen de instelling en den arbeid dezer Staatscommissie met sympa thieke, rustige wakkerheid te volgen. Het is dan ook een goede boodschap die de commissie aan de Koningin bracht. De vakopleiding zal voorzien in een sterksprekende behoefteen Kamers voor den Middenstand is niet'minder mooi en nuttig. Tegen het individualistische, ook in den middenstand, stellen wij de nood zakelijkheid van het weeropbloeien van het organische leven de nationale bedrij ven moeten zich door hunDe organen kun nen uitspreken en door hunne organen hunne belangen laten verzorgen. Dat is te verkrijgen wanneer de wetgever nu maar de gezonde idee van het organische leven weet te grijpen en niet iets komt zetel niet bekleed, want bij de zegepraal der Hervorming werden d< eigendommen der Abdij door het L"nd «ai geslagen en hare gebouwen, deels av> bijzondere per sonen verkocht, deels te,, behoeve der ge westelijke besturen ingericht. Een ander deel, dat der schoone, helaas nagenoeg ge sloopte kloostergangen werd voot de Munt bestemd. Zooals wy de Abdij nu zien bestaat ze uit een onregelmatigen kring van aaneen ver bonden gebouwen. De Z.W. vleugel is de woning van deu Commissaris der Koningin. De aan de Z.O.- zyde staande arduinsteenen poort, boven welke wy, in witmarmer, het wapen van Zeeland zien, geeft toegang tot de trap, leidende naar de vergaderzalen van Prov. en Gedep. Staten. Aan de wanden van een dier zalen hangen de groore kaarten van de Zeeuwsche eilanden, in 1752 door de inge nieurs Hattinga vervaardigd en. waarvan de kosten bedroegen 2100 gld. Deze stukken zijn in kasten met, openslaande ramen, zeer goed bewaard. Ook de kamer voor de Prov. Staten is een zeer ruime zaal Hier zien we de wanden bekleed met de kostbare tapijten waarop de heldendaden onzer voorvaderen, in tyd van oorlog, zoo kunstig zyn afge beeld. Nu echter zijn zs helaas zoodanig verkleurd, dat we de daarop voorgestelde feiten niet duidelijk meer kunnen waar nemen. Wijl deze tapijtbehangsels ook in verband staan met eene eertijds bloeiende Middelburgsche industrie, hopen we ze later nog wel eens te bezoeken en te bespreken. En nu gaan we een kijkje i>era«n in en buiten den in de nabijheidtaanden Abdj- tpretij onzen geeuwecben „Lenga hu'\ *09 opleggen dat zioh aan dat organische leven niet aanpast. Twee feiten. Twee feiten moeten uit het crisisdebat goed onthouden worden. lo. Bet kabinet heeft aan de Eerste Kamer verklaard, met Staal.dat een rege ling van de zaak blijvend gedeelte by af zonderlijk wetsontwerp niet kon, en niet van haar te verwachten wasen aan de Tweede Kamer verklaarde datzelfde kabi net, zonder Staal, dat deze regeling wèl kon, en dat zj er spoedig mee komen zal. 2o Het kabinet heeft de Koningin als voorwaarde gesteld een wetsontwerp, rege lende de zaak blijvend gedeelte te zullen bekrachtigen, terwijl de Koningin dit ont werp nog niet kendede Raad van State het nog niet had gezien, en de Volksver tegenwoordiging er nog niet over beraad slaagd had. De minister noemde dit een misverstand. Aangenomen op zijn woord mogen wy hem oordeelenwant hier was een be denkelijk mis verstaan van de Grondwet, die in art. 71 het stellen van een derge lijke voorwaarde verbiedt. Dit zijn twee feiten, of, wil men, fouten, die zelfs voor den eenvoudigste duidelijk zyn, en die wij bij de a. s. verkiezingen door geen enkel vrijzinnig orgaan mogen laten weg schreeuwen. Geen „geconcerteerde actie" geen billijke eisch". Ofschoon hevig ministeriëel schrijft Het Vaderland Het was van den Minister De Meester wellicht verkeerd gezien, een „geconcer teerde" actie bij de Rechterzijde te veronderstellen. Wij geloo ven daar aan niet zoo beslist, om de eenvoudige reden, dat zooals wij reeds herhaaldelijk hebben uiteen gezet en door de gebeurtenissen gelooven wij als juist is bevestigd deze crisis de Rech terzijde veel te ongelegen kwam, dan dat die veronderstelling vsn een „doorgestoken kaart" kan worden aangenomen. De beschuldiging door den minister uit gesproken, als zou er een doorgestoken kaart bij de rechterzijde-leden in de Eerste en Tweede Kamer bestaan hebben, wordt hier door dit vrijzinnig blad eerlyk afge wezen. genoemd wijl hy ten aanzien zijner hoogte niet, de evenredige dikte heeft. O. bekend is het wanneer de bouw van dezen fraaien toren plaatshad, vermoede lijk dagteekentjdf uk de. 13jeeuw. Hij «as toen met een eenvoudige naald gi-dekt. Tot driemalen toe weid dit schoon bouw werk door het onweder getroffen. Bij het treffen van deu bliksem in 1476 brandde hij tot op het steen werk af. Eerst in 1512 werd hij schooner en hooger weer opge bouwd, maar op 24 Jan 1568 trof hem het zelfde onheil. Bij deze ramp, waardoor de toren bijua geheel in asch werd gelegd, ver brandde ook een kostbare schilderij, staande op het Hooaaltaar van de Abdij kerk. Dit prachtig stuk, in 1524 op kosten van Maximiliaan van Bourgondië gemaakt door den schilder Jan van Maubeuse, was wereldberoemd. Het duurde nu tot 1590 eer med hem weder op stadskosten herstelde. Hy kreeg nu een prachtig gebouwde doorluchtig kap, en werd er een v oor dien tijd schoon klokkenspel op geplaatst. Ten derde male trof hem het onweo tr op den 1 Aug. 1712 en weder brandde hij tot op het muurwerk met het dak der Koorkerk af en drie menschen kwamen daarbij om het leven, doch ook nu verrees hij opnieuw, nog mooier dan voren en zooals wij hem nu nog zien, v r Het hoogste gedeelte Vergeldt een Burcht, gedekt met de Keizerlijke kroon. De hoogte van éen toren tot onder den haan bedraagt 85 77 Metera. Wordt vtr -glgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1