Buiteolandscb Overzicht Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. met de juaestie van het blijvend gedeelte, gelooven zij zeiven niet. Het is dan ook met den wettenmakenden arbeid van dit Kabinet treurig gesteld. Het wetsontwerp Arbeidscontract was door hot ministerie overgenomen van zyn voorganger. De verdediging er van was dus niet moeilijk. Op 21 Dec. 1906 ver scheen het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over dit ontwerp. En nu 25 April 1907 is nog het antwoord van den minister niet ingekomen I Eu dat, terwijl niemand zeggen kan dat de minis ter het nu met anderen arbeid zoo erg druk heeft. Bijna een half jaar voor een antwoord op een voorloopig verslag Onder 't vorige ministerie, en ook onder dat vau '88—91 (Maokay) hoorde men aan vrijzinnige zijde telkeus klachten over den we'.tenmakendeu molen die zoo weinig maalt. Nu hoort men er weer niets van En dat, terwijl immers de herinnering er aan nog zoo driDgend noodig blijkt. Men kan er niet veel van merken dat er een tweede Vredes-conferentie op til is. In Engeland bijvoorbeeld is de heele opzet van de koloniale conferentie niets dan een „si vis pacem para beilum". (Wie den vrede wil versterke zijn weerkracht). Gisteren werd de bespreking over de militaire verdediging van het Rijk ter Lon- densche conferentie ingeleid door minister Haldane die wees op de noodzakelijkheid van steeds-tot-stryden-gereed-zyn. De Zuid-Afrikaansche oorlog had weer bewe zen hoe absoluut noodzakelijk dat was. Levensvoorwaarde daarvoor was een rijks- generale staf. De conferentie bleek te dien opzichte een van gevoelen met den premier. Die staf moet, meende men, zijn samengesteld uit officieren der stijdkraohten van alle rijks-onderdeelen. Lord Tweedmouth sprak over de groote wensohelijkheid van een uniforme con trole over de vloot. Hij verklaarde dat het in de bedoeling der admiraliteit lag ae strijdkrachten ter zee op zulk een hoogte houden, dat het Rijk de opperheerschappij ter zee behield in a'le denkbare gevallen. Het is te verwachten dat de Commissie zich heden met deze plannen vereemgt, ook Rotiia. Over de geduchte krijgstoerustingen van Japan spraken wij in ons overzicht van gisteren reeds. Men meene eohter niet dat slechts mogendheden van den len rang aan deze oorlogsbeweging meedoen. Ook mogendheden van minderen rang doen er aan meeen natuurlijk, zij moeten wel. Zoo verneemt men nu weer dat Spanje druk bezig is zijn vlooi ie versterken. Deze zal zes eerste-rang-pantserscbepen bevat ten van het type der BriLehe Nelson; zes snelvarende kruisers, type Senttnel en 12 torpedojagers. De uitvoering van dit plau in 7 jaren zal 430,000,000 peseta's eisohen. Een artiilene-arseuaal zal te Gadix worden opgericht om tip an je onafhankelijk te makeD. Alle arsenalen zullen voorzien wor den vau dokken van 20,000 ton met alle vereisobte hulpmiddelen. En dan zouden Cadix, Cartagena en Ferrol in zeevestingen veranderd worden. In den Duitschen Rijksdag heeft de mi- Bister van oorlog Von Einem de hernieu wing der Duitsche vestingen en forten aan gekondigd ook moet het plan bestaan om allerlei veranderingen in de kustforten te brengen, omdat die niet langer voldoende zyn, 't vuur van de verbeterde slagschepen te weerstaan. Over de voornemens van Italië en in ver band daarmede de ongerustheid van Oos tenrijk spraken wij ook reeds. Het debat over de folteiingen in de OuoUee provinciën Dinsdag door de Rus sische Uoema gehouden men vernam reeds dat Marakof, de adjunct van den minister van Buitenlandsche Zaken, de juistheid ervan toegaf stelde het moreel gehalte van Russische ambtenaren weer eens in een fraai heht. Een paar staaltjesEen gevangene werd door een commissaris van politie neerge worpen en daarna sprong deze commis saris herhaaldelijk op de borst van den gevangene tot alle ribben van hetslaoht- olïer gebroken waren. De man leed nog eenige dagen onder helsohe pijnen en kon geen voedsel meer tot zieb nemen. Eerst na eenige dagen werd de ongelukkige door ee revolver schot uit zijn lijden verlost. Een andere werd zoolang met een stok tegen de kuiten geslagen tot dat het laatste spoor van vleeseh los was van het kuitbeen. Vrouwen poogde men tot bekentenis te brengen door haar de nagels van vingers en teeneD te rukken en de haren bij bun dels uit te trekken. Hielp ook dat niet dan brak men haar armen en beenen. Een onderwijzer was beschuldigd van moord opeen politiebeambte. De bloedigste folteringen konden hem niet dwingen tot een bekentenis. Het bleek later dat hy de daad niet kon hebben gepleegd. Toen haalde men hem opnieuw uit de gevange nis en dwong hem door worgen en olagen met caoutchouc-knuppels tot de bewering dat hij medeplichtig was aan de berooving van de Moskausohe Bank. Ia de bloedende wonden van sommigen werd suiker gestrooid, bij weer anderen wreef men de rauwgsslagen plekken met aout in. Esa man werd op een back gelegd, een plank ever zijn rug gelegd diende als wip voor twee politiemannen tot de rugge- graat gebroken was. En deze feiten werden gepleegd mot medeweten en op last der hoogste politie autoriteiten, den officier van justitie en den gouverneur te Riga De zitting begon Woensdag met eene verklaring vau den heer Lohmau (zie pag. 1 van ons blad). Volgde een interpellatie van dhr. Sohaper over mishandelingen door maré- chausbées te Uithuizen, welke interpellatie een storm bleek iu een glas water. Wat er eigenlijk gebeurd was, wist de interpel- lant zelf niet. De zaak, waarover het gaat, is reeds meer dan een jaar oud. Volgens dhr. Schaper moeten er een tweetal boeren knechts, die uit veruielzucht ruiten hadden ingeworpen, door marechaussées mishan deld zijn. Ze werden gearresteerd, in de cel gestopt met de boodschap, dat zij er net zoo lang moesten blijven, totdat zij be kenden. Ze moeten nog getrapt en geslagen zijn bovendien, zelfs gebonden. Altijd vol gens couranten-berichten. De dokter, bij wien dhr. Schaper was gaan informeeren, sohreef, dat die bewuste knechts, die onder zijne behandeling waren geweest, volstrekt geen wonden hadden, wel eenige striemen. Dhr. Sohaper erkende zelf, dat de meascben wel wat „overdreven'' geweest waren in hun verhalen, wat de miuister bevestigde. Toch blijft de zaak ernstig genoeg, meent de interpellant. Sehuldigeu mogen uiet mishandeld worden om hen tot bekentenis te brengen. Hoe zit die zaak Heeft de Minister een onderzoek ingesteld Zoo ja, met welken afloop. De Minister antwoordde, dat uit een ingesteld onderzoek door den auditeur militair en den officier van justitie de laatste was persoonlijk te Uithuizen ge weest hem gebleken was, dat de zaak schrikkelijk overdreven is. "Onwaar en overdreven", zoo luidde de verklaring vau den officier te Groningen. Indien er mishandeling had plaats gevonden, zooals men beweerde, zouden de sporen veel ernstiger zijn geweest. Er is hoegenaamd niets waar van een mishandeling om een bekentenis af te dwingen. En zoodoende vonden de autoriteiten niet de minste aanleiding om een strafvervolging tegen de mareehaussees, die de mishandeling op hun geweten zouden moeten hebben, in te stellen. En met dit advies gaac de Minister aeeoord. Of de Minister de strafdossiers in deze zaak wil overleggen, had dhr. Schaper gevraagd. Dat is de gewoonte niet, zei ZExe. Geen straf dossier, wel vonnissen en proces-verbaal wil hij overleggen. Dhr. Schaper was natuurlijk niet tevreden. De beide be grippen „onwaar en overdreven", zoo lieflijk door den Officier v. Jubtitie veree- nigd, ze zaten hem dwars. Ze sluiten elkander uit in ons Holiandsoh. En toch was het zoo, meende de Minister. Het relaas was onwaar en overdreven. De geschiedenis van die ruitenbrekende boe renknechts, lummelachtig genoeg in hun optreden volgens interpellant, is toch vol leering en vermaan. De Minister haalde er uit wat er uit tehalen is. Hierua werd het algemeen debat geopend over het ontwerp tot wijziging van het Indisoh tarief van invoerrechten. Veel animo is daarvoor niet, naar het schijnt. Dhr. Plate van Rotterdam zag het wtér maar liefst verdwijnen. Er is, nu gebleken is, hoe weinig het zout-monopoiie voor de Indisohe schatkist wel waard is, geen bestaansreden meer voor. In plaats van het bestaande tarief te verhoogen, kan men niets beters doen dan zorgen voor een riohtige naleving. Er wordt te veel gesmokkeld. Als dit maar tegen gegaan wordt. Er ontbreekt waarlijk nog veel aan de wijze, waarop in Indië rechten geheven worden. Die indruk is bij spreker nog ver sterkt door het lezen van een onlangs ver schenen vlugschrift over een en ander. De heer Van Citters pleitte voor pro tectie. Met onze lage tarieven staan we tegenover het buitenland eigenlijk al mach teloos. En nu zou datzelfde buitenland ons nog bovendien beperken in ons recht om onze belastingen te regelen naar eigen in zicht en goedvinden. Daarom wil spreker hooge tarieven. Het vrijhandelstelsel heeft ons alle wapenen ontnomen. De heer Tak is de laatste spreker. Hij erkent ten volle de noodzakelijkheid om de inkomsten te versterken. Maar langs welken weg Niet door dit ingesmokkeide wetje, maar wel door een inkomstenbelasting, het oorspron kelijke plan van den minister. En daartoe toch moet het komen. 'tBest was daarom dit wetje te verwerpen, andera komt er van de inkomstenbelasting niets. En dan blijven we met zulk een verhoogd tarief zitten. Met belangstelling zal spreker den minister over een en ander hooren. Vandaag voortzetting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Burg op Texel (toez.) J. Kijne te PurmeteDd. Aangenomen naar Haarloo door P. E. A. Schröder te Burg op Tesselnaar L >ohem door W. D. van Leeuwen Boom kamp te Boroulo. Middelburg. Na gehouden eindexamen aan de Burgeravondschool alhier zijn alle oaodidaten geslaagd en werd hun het ge tuigschrift uitgereikt n.l. aan de timmer lieden J. P. Beckers, J. Dorleijn, I. van Loo, J. A. Marinissen, D. Polderman, A. Poppe en J. de Rijkde smeden H. C. Bijnevelt, W. P. Diermanse, L. P. Gernler en J. Vos; den goudsmid J. van Sparren- tak den schilder C. de Wolff en C. Meer man, beeldhouwer. Goes. De heer J. Hannewijk alhier is met 1 Juni benoemd tot ouderwijzer aan de Chr. sehool te Spijkenisse. ~UIT DE PROVINCIE?" Middelburg. Op de gisteravond ge houden vergadering van „Handelsbelang" is definitief besloten tot de oprichting vau een „Spaarkas" ten einde a. contante betaling te bevorderen. b. te voorkomen dat door lieden die buiten den middenstand staan ten eigen bate ten spaarkas zal'wordengeexploiteerd. c. te beletten dat een deel vau de koop kracht dezer omgeving voor den Middel- burgschen middenstand re loor gaat. De spaarkas is ingericht op den grond slag dat nooh de belangen der spaarders, uoch die der leverende winkeliers worden gesohaad. Wie wensoht te sparen, wordt wekelijks bezocht door den bode daartoe aange steld die zoovele malen een zegeltje uitreikt als de betrokkene dubbeltjes of kwartjes sparen wil. De spaarder is gehouden een boekje aan te schaffen (hetwelk tegen een ver goeding van 10 cent op zijn naam wordt gezet) ten einde op de daarvoor bestemde vellen de gekochte zegels in te plakken. In dit boekje komen voor de bepalingen der Kas alsmede de lijst der handelaren enz. die bereid zijn de zegels voor de volle waarde in hun zaken te aanvaarden. Alle leden van Handelsbelang worden in de gelegenheid gesteld als leverancier tot de kas toe te treden mits ze te voren schriftelijk verklaren de spaarzegels voor de volle waarde als betaalmiddel in huune zaken te zullen aanvaarden zonder eenige prijsverhooging te berekenen of de spaar ders op eenigerlei wijze achter te stellen bij hunne gewone clientèle. Ook niet-leden kunnen zich als leveran cier aanmelden bij het Bestuur mits zulks schriftelijk geschiedt. Zoolang de spaarkas niet staat onder het beheer van eene afzonderlijke oom missie, geschieden alle aauoieliiugcu, zoo mede beslissingen over den uitieg van deze bepalingen enz. door het bestuur. Eeu i oldoend aantal winkelieren zijn reeds toegetreden tot de spaarkas. Goes. Gisteravond hield de afdeeling Gees van het Chr. werkliedenverbond „Patrimonium" hare negende jaarvergade ring. Op eenigszins feestelijke wijze weid deze jaardag herdacht. Verschillende leuen hadden aan de uitnoodiging van het Be stuur voldaan en hunne echtgenooten tot deze samenkomst medegebracht. De ver gadering werd op de gebruikelijke wjjze door den voorzitter geopend. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat het le dental steeds klimmend is, en vooral dit jaar flink is toegeuomen, zoodat nu het cijfer 43 bereikt is. In de verschillende vergaderingen, dit jaar gehouden, dienden vooral de H.H. ds. v. d. Veen en mr. De Wilde de vereeniging door hunne belang rijke cursussen. De peuningmeester liet in de schatkist zien, er lagen nog f2 onge veer op den bodem. Mr. De Wilde hield een causerie over het doel van „Patri monium", en wekte, op de hem eigen geestdriftige wijze, ailen op om hoog te hou den en pal te staan voor het „Voor God, Oranje en Nederland". Uit eenige mededeelingen, die de heer Dekker deed omtrent het ondersteunings fonds, bleek, dat dit fonds in kas heeft een saldo van pl.m. f280. Een en ander werd afgewisseld door voordrachten, zang en bet gebruik van de noodige thee of chocolade, en was het uur van sluiting, bijna 12 uur, de meesten te spoedig aangebroken, 't Was een aange naam samenzijn. Mochten al onze Chr. werklieden, die nog niet aangesloten zijn zich gedrongen gevoelen ten spoedigste zich te doen voor stellen als lid, om mee te strijden en voor bereid te worden voor den strijd, die ons eenmaal te wachten staat om de banier van het Kruis. Heinkenszand. Gisterenavond hield de werkmansbond „Vreest God, eert den Koning", hare algemeepe jaarvergadering. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan over 1906, welke sloot met een batig saldo van f 65,62. Gevoegd by 't goed slot van 't vorige jaar, bedraagt de kas nu f £32,84. Uitgekeerd werd wegens ziekte f 5,32. Herkozen wer den Jac. Geschiere als penningm., P. de Jonge als bode en M. IJzerman als lid van comm. VBn bijstand. Gekozen werden C. Traas tot 2e voorz. en G. Hoek van Dyke en Jao. Priem tot leden van comm. van bijstand. De vereeniging bestaande uit 18 leden verkeert in bloeienden toestand. Er heerschte dan ook een vroolyke stemming. De Staatscourant bevat de statuten der Vereeniging voor Gereformeerd school onderwijs te Haamstede" de sehietver- eenigiDg „Nooit terug" te 's Heer Hendriks- kinderen, en het Harmonie-hezelsehap „Crescendo" te Dreischor. De algemeene vergadering derZeeuw- sche landbouwmaatschappij met tentoon stelling te Tholen is bepaald op 12, 13 en 14 Juni. Volgens de Tel. had te Anna-Jacoba- polder, gem. St. Philipsland, een drietal weken geleden het volgende plaats. Twee jongens gooien met keien. Een projectiel breekt een glasruit. Beide jongens werpen de schuld op elkaar. Moeder van A. zoekt moeder van B. op, om het zaakje op te hel deren. De laatste beweert„Jou jongen heeft het gedaan", de eerste hetzelfde van moeder A.'s jongen. Beide vrouwen blijven bij haar beschuldiging. Moeder van A., verbolgen en gegriefd„Nou, als mijn jongen het dan toch gedaan heeft, zal ik jou wel vinden". Kort daarop ontmoet moeder van A. haar tegenstandster en slaat haar met haar klomp op het hoofd. Moeder van B. klaagt, over hoofdpijn, moet rust nemen, wordt bedlegerig, en is in het laatst der vorige week overleden. Moeder van A. is voorloopig in hechtenis gesteld. Men schrijft uit Zeeland aan de N.R.C. Vele schippers, die na Paschen naar de Zaiderzee getrokken zijn om mosselzaad te halen, zyn onverrichter zake teruggekeerd. Er was nog geen zaad te korren. Men is voornemens een veertien dagen te wachten en alsdan nogmaals eene reis te onder nemen. Het varen om mosselzaad naar de Zuiderzee begint echter sterk te vermin deren wijl de vraag naar broed, afkomstig uit de Zuiderzee, geringer geworden is, waardoor de pryzen zeer laag zijn, n.l, 60 a 70 ct. per ton. Meermalen kon in den laat- sten tijd de opbrengst ternauwernood de kosten van heen- en terugreis dekken. De lib. kiesvereen. Noordwelle en omstreken heeft tot candidaten in 't district Zierikzee gesteld de aftredende leder, de heeren J. H. C. Heyae, M. Bolle en K. J Hocke Hoogenboom. Omtrent den Zondagavond in deMenno van Coehoorn-kazerne te Arnhem gepleeg- den moord deelt men aan de A. Arnh. Ct. nog het volgende mede De verslagene, zekere S., eeD jongen van gegoede boerenfamilie uit Eibergen afkom stig en steeds in 't bezit van geld, dat voor een soldaat een artikel vau groote weelde is stond iu zyn omgeving zeer gunstig be kend. H., de dader van den manslag, is een sujet, van beroep kermisreiziger en ongun stig bekend, zoowel in de kazerne als in zyn vroegeren burgerstand en dan ook doorloopend „gesjochten", zooals hy 'twel eens kernachtig uitdrukte. Zondagavond nu waren S. en H. samen de stad ingegaan en hadden beiden verschillende tapperyen en herbergen bezocht, zoodat het voor de hand ligt clat sterken drank en bier gebruikt was. S., die helder van hoofd bleek, had H. getracteerd en ziende dat deze genoeg kreeg, weigerde hij meer borrels voor hem te betalen, hetgeen H. in 't geheel niet aan stond en die hem dan ook te kennen gaf, als hjj hem geen borrel meer gaf, 's avonds thuis met hem te zullen afrekenen. S. ver liet hierop H., ging naar de kazerne, zocht zijn stroozak op en begaf zich ter ruste, na vooraf aan verschillende soldaten zyner compagnie te hebben medegedeeld dat hjj ruzie met H. had gehad en dat er als deze thuis kwam, nog wel meer twist zou komen. Ook was het algemeen bekend dat al de soldaten, behalve de verslagene, vrees voor H. koesterden, zoodat diens thuiskomst met eenige spanning werd afgewacht. Omstreeks IO'/j uur verscheen H. op de chambree en begaf hij zich zonder een woord te spreken naar het nachtleger van S., trok zyne bajonet en bracht den sla pende hiermede een steek toe. 8., die hier door wakker werd, trachtte op te staan om zich te verdedigen, doch deze eerste stoot met de bajonet was vermoedelijk zoo goed geraakt, dat hjj niet bij machte was dit te doen, want 8. rolde tusschen twee kribben, in het zoogenaamde straatje op den vloer. H. stelde zich thans voor S. en bracht zyn slachtoffer nog eenige vor- wondingen met de bajonet toe, daarbij de vol ontzetting toeziende soldaten met 't zelfde lot bedreigende, als een hunner het durfde wagen hem na te komen, zoodat niemand hulp dorst te bieden. Een hunner echter nam een zware houten bank, slingerde die H. tegen zijn lichaam, waardoor hjj kwam te vallen en konden zij hem vervolgens overweldigen, vast houden en in verzekerde bewaring stellen. De zwaar gewonde S. werd opgenomen, op zijn leger gelegd, doch bleek dat hij reeds opgehouden had te leven. Zijn lijk is naar het Militair Hospitaal vervoerd, vanwaar uit de begrafenis met militaire eer Donderdag plaats had. Een jongmensch te Haarlem, die bij de loting in 1905'n twijfelnummer ge trokken heeft, en dus eerst in Maart van dit jaar is opgeroepen, weigert onder de wapenen te komen. Hij rekent zioh tot de „vrije socialisten" en meent op dien grond weigerachtig te moeten blijven, aan zijn plichten te voldoen. Reeds heeft hij, na opgemaakt prooes-verbaal, een dagvaar ding gekregen, om voor den kantonrechter te verschijnen, doch hij heeft te kennen gegeven, ook op deze uitnoodiging niet te reageeren en evenzoo te doen tnet alle andere die komen zullen. Hij zal dus met geweld ingedeeld moeten worden. (Tel.) Een veldwachter uit een dorp bij Arnhem bekeurde een dezer dagen ter zake van een politie-ovf rtreding een mau, die hem opgaf genaamd i a zijn Nieuwkerk. De politieman begaf zioh, ten einde zich te overtuigen of de hem opgegeven naam juist wac, naar het gemeentehuis te Arnhem, waar hem ovenwei medegedeeld werd, dat de naam Nieuwkerk niet ia 't bevolkings register der geineefite voorkomt. De veld wachter denkt nu natuurlijk, dat de over treder hem een valachen naam heeft opge geven en stelt een onderzoek in naar den door hem geverbaliseerde. Het gelukte hem dezen op te sporen en nader gehoord ver klaart de man te heeton Neuféglise. Toen hem naar de reden gevraagd werd, waarom hij een valscben naam opgegeven had, be gon hy te lachen en zeide, dat hy, daar hy meende dat de veldwachter geen Fransch kende, zyn naam voor dezen in'tHollandsch vertaald had. Door den kantonrechter zal du uitgemaakt moeten worden of hier van 't opgeven van 'n valschen naam sprake is. Te's-Gravenhage brak W oensdag- ochtend tusschen 4 en 5 uur een felle brand uit op den hooizolder van het middenge deelte der cavaleriekazerne aan het Alexan- derplein, bewoond door onder-officieren en manschappen van het le eskadron van het :>e huzaren-regiment. De adjudant-onder officier Sakel, die met zyn gezin de hoek- veitrekken van het reohter vleugelgebouw bewoont, hoorde boven zijn hoofd knetteren en terwijl hij zich haastte zich daarvan nader te vergewissen, had een buiten op ronde zynde agent van politie du .lammen reeds uit het dak zien slaan, weshalve die beambte onmiddellijk den brand meldde. Onderwijl de gemeentelijke brandweer ge waarschuwd werd, werd in de kazerne alarm geblazen, zoodat de manschappen uit alle deelen der kazerne ordelyik aankwamen overeenkomstig de instructiën voor derge lijke buitengewone voorvallen. De vlammen, begeleid door dikke rook wolken, plantten zich van den hoek van den zolder, waar zij haar begin hadden, met snelheid voort en namen ook den weg naar de lagere verdieping met de slaapzalen en bereikten nog het aan dien vleugel gren zend gedeelte van het hoofdgebouw, waar van ook een deel van het dak mede afbrandde In e?n uur was men den brand meester. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Het gezin van den adj.- onderoflicier is intijds in den aan de over zijde gelegen vleugel in veiligheid ge bracht. De bewoners der oharabrees onder den brandenden zolder hebben allen met het alarm het peroeel kunnen verlaten. De paarden in de stallen hebben zioh opeigen gelegenheid in veiligheid gebracht, want nauwelijks was de vuurgloed merk baar of de beesten holden aDgstig naar buiten en draafden in al hun teugelloos heid de kazerne uit, de stad in. Vreemd keken de menscheD, die zioh reeds in dit vroege ochtenduur op straat bevonden op, toen zij in verschillende deelen der stad, ook te Scheveningen, de ongezadelde pkar- den op hun wandeltocht, ontmoetten. Man schappen en stalpersoneel werden onmid dellijk de stad ingezonden om de vluchte lingen op te vangen, wat grootendeels gelukte. Maar nog lang na de blussching zag men de stalwachteu op klompen aan verschillende uiteinden der stad zoeken naar gedroste viervoeters. Dank de goede dressuur hebben de beesten op hun vaart geen ongelukken teweeggebracht en lieten zij zich gedwee door de opspoorders naar de kazerne terugleiden. Naar de N. Prov. Qron. Crt. verneemt wordt de heer J. Ronda, geneesheer op „Dennenoord", benoemd tot geneesheer- directeur op de stichting te Wolfheze. De heer Dr. Sap, geneesheer op „Veld wijk", wordt benoemd tot directeur van „Bloemendaal". De Groninger Brandwaarborg-Maat schappij heeft hare jaarvergadering ge houden. Uit 't jaarverslag over 1906 bleek dat de maatschappij, onder directie van de heeren M. Brouwer en F. Dijksterhuis, zich in een bloeienden toestand mag verheugen. De kapitaal-vermeerdering bedroeg netto in 1906 plm. 2 millioen gulden. De uitkee- ring der schade bedroeg (onderling) f 13144,48V2; premie f 16212,34; samen f 29326,82'/2. De restitutie door herverzeke ring bedroeg onderling f 72,98 en pre mie f1135,40; samen f 1208,38; blijft f 28118,44'/a- De totale on kosten-tabel wijst een eindcijfer aan van f 22163,72l/2. Te 's-Gravenhage is overlelen jhr. mr. I. F. van Humalda van Ey-inga lid van den raad van state, ond-lid van de Tweede Kamer voor Dokkum. Hij was in 1843 te Leeuwarden geboren. In 1866 promoveer de hij aan de Universiteit te Leiden tot doctor in de beide rechten en werd in 1884 benoemd tot lid van den Raad van State. Van 1871—1884 was by lid van de Provin ciale Staten van Friesland, waar hy van 1874 1879 deel uitmaakte van het college van Gedeputeerde Staten. In 1879 werd hy lid van de Tweede Kamer, waarin hy tot 1884 zitting had. Het zoontje van den fabrieksbaas te Rijssen vond een stuk ongebluachte kalk en stak 't in den broekzak. Hy bleef buiten spelen in den regen, waardoor de kalk be gon to blussohën en zyn kleeren in brand geraakten. Voor men hulp kon verleenen was zjjn dybeen deerlijk gebrand. De jongen lydt hevige pijnen. Uit Gouda wordt gemeld: Door schoolgaande kinderen van een arbeider is op weg naar Waddingsveen een bedrag van f 2300 gevonden. Het geld was verstopt onder een brug en bestond uit 20 biljetten van 100 en 1 biljet van f 300. Het i3 vermoedelijk van diefstal afkomstig, Te Deventer is een bejaard man onvoorziens te water getaakt en in verwil Van spoedige hulp verdronken. De eebtgenoote van Verbruggen te Mill, die den veldwachter Maas vermoordde, is naar een krankzinnigengesticht overgebracht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2