NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 175. 1907. Vrijdag 26 April. 21e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH AFVAARDIGING. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EK VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. IJK. Krulningen, met uitzondering van Hansweert 26 April. Hangweert 27 April. In 1905 werden de antirevolutionairen en de christelijke partijen in het algemeen geslagenten minste de uitslag der ver kiezingen was in hun nadeel, en in het voordeel der verbonden linksche groepen, b\j wie zich ook heel broederlijk de sociaal democraten gevoegd hadden, en dat nog wel zoo kort na hun worsteling met het „overmachtige kapitalisme" tijdens de groote werkstaking van het voorjaar 1903. Langs Amstel's grachten, in de meeste groote steden, ook veelal ten platten lande, schalde het hartaangrypende overwin ningsliedder vrijzinnigen: 52-48, hi-ha-ho! De „heeren van de brandkast" en de heeren leiders der proletariërs stemden er van heeler harte mee in. De eerste vraag is, of deze overwinning wel in waarheid eene overwinning was, aangezien het aantal stemmen, uitgebracht op de candidaten der rechtsche partijen beslist veel grooter was dan op die der linksche. De tweede vraag, of men wel werkelijk eene overwinning bedoeld had, of men niet veel eer tot toeleg had, de Kamer op het doode punt te brengen, om alzoo gezamenlijk eenB om dr. Kuyperte lachen, en of Borgesius c. s. niet schrik kelijk met de behaalde victorie in de maag zat. Zelden ziet men, dat op onedele han delingen zegen rust. De strijdmiddelen, door de liberalen gebruikt, waren geheel 't omgekeerde van liberaal en vrijzinnig verdachtmaking, ophitsen, speculeeren op kerkelijke hartstochten, de waarheid ver draaien, tijdelijk een vroom gezicht trek ken, waren de middelen, die zij bezigden. Hun straf is, dat zy nog geen oogen blikje pleizier van hnn succes beleefd hebben, en als zjj lachen, dat dit een gemaakt zuurzoet lachje is. Yoorloopig hebben de heeren het niet tot liberalisme gebracht, en bespeurt men bjj hen nog steeds een sterke familietrek met de oude regentenpartij. Nu ze echter toch de zege behaalden en reohts niet meer in regeeringsmeerderheid is, zouden de verbonden vrijzinnigen maar weer liefst alle macht in handen hebben, en moet ook de Eerste Kamer om. Op de a. s. verkiezingen voor de Pro vinciale Staten is thans de hoop van links gevestigd. Met ernst stellen we dan ook de chris telijk denkenden voor de vraag: Wien zullen we afvaardigen? Wat eischt ons beginsel? Wat getuigt de consciëntie? Wat wil de Heere onze God dat wij doen zullen Ons antwoord is spoedig en eenvoudig gegeven. Zendt alleen mannen van beslist christelijke belijdenis Volgensonzensmaak liefst een anti-revolutionair of anders iemand, die uit overtuiging bij eene beslist christelijke politieke party behoort, van wien we gelooven mogen, dat hy niet te een of anderen tyd zal overloopen naar het kamp onzer politieke tegenstanders. Waarom geven we dit antwoord en waar schuwen we onze vrienden, geen liberale candidaten te steunen? Vooreerst, omdat men links thans met een bepaald opzet te werk gaat: om den invloed der christenen zooveel mogelijk af te breken. Hier helpen wel de socialisten, met verloochening van hun principe, aan meemaar hier mag geen christen, onder Welk voorwendsel ook, steun aan bieden. Verder, wijl er onder de onzen zooveel argelooze kiezers leven, die zich zoo gemak kelijk in het ootje laten nemen. Gemeenlijk kunnen de vrijzinnigen er zonder de stem men der christeljjken niet komen evenzoo winnen de ohristenen het schier overal, ala zy slechts eensgezind te werk gaan. Daarom gaan sommige liberalen heen en zaaien ver bitterdheid tU8schen de christenen ouder- Hflg» flJB beweren bij krie en Jwns, dat zij geen vijanden van den godsdienst zijn, komen ook wel eens in de kerk, en geven wat aan christelijke doeleinden, met uit zondering veelal van de christelijke school. Hierdoor laten de onzen zich soms bedrie gen, en helpen hun eigen tegenstanders in het zadel. Voorts omdat er ook onder de mannen van christelijken huize wel knappe koppen, deskundigen, denkers en weters te vinden zyn. De heeren liberalen nemen veelal 't air aan, alsof zy 't alleen maar weten en overal verstand van hebben, en geschikt zijn om te regeeren. Ze z\jn „het denkende deel der natie"de christenen zijn allen min of meer dof en domperig. Stelt echter ook onze mannen in de gelegenheid, en laat ze toon en, wat er in hen zit. Oudtijds waren er onder de geloovigen een Jozef, diegansch Egypte bestuurde, een Mozes, die tot de eerste wetgevers gerekend moet worden, een Daniel, die de verstandigste van Babel was, een Paulus, die uit 't hoofd de Griek - sche poëten kon citeerenen ook nu zyn er edelen, machtigen, kloeken en wijzen onder ons. We moeten hen echter niet achterstellen by de ongeloovigen, doch vooropplaatsen in onze gelederen. Dan ook moet, bjj onze keuze van mannen en mannen, het principe, het beginsel, immer den doorslag geven. Welke melkboer verspeelt de meeste klanten Is 't niet degene, die water door het voedzame, witte vocht mengt? Welke koopman zal na ver loop van tijd zijn winkel Eien leegloopen van klanten? Degene immers, die zyn gewichten vervalscht. Zoo zal ook eene partij al haar zelfstandigheid en invloed inboeten, als zy niet zuiver bljjft in belij denis en krachtsuiting. 'tls zoo noodig, dat wjj ons niet prijs geven, want ons beginsel is ermeegemoeid. Wy hebben iets vóóroponzetegenstanders: wjj strjjden niet voor eigen eere, maar voor de eer van den Koning der eere, en daarmee voor het ware heil van ons volk. Wy hebben ook dit vóór op de andersdenkenden, dat wjj werken en bidden, terwijl dezen slechts werken, doch niet bidden. Dit verschil is zoo groot als dat tusschen een stuk glas en den diamant, tussehen het licht der kaars en der zon. Daarom te meer gebiedt onze plicht te zijn, die we zjjn, en niet te zyn, die we naar ons innerlijk oneigenlijk wezen niet zjjn. Ook nog streeft al wat links isoud- liberaal, unie-liberaal, vrijzinnig-democraat, socialist en alles wat uit moeder „revolutie" geboren werd naar ontkerstening der natie. Ontkerstening was en is nog steeds de leus. Dit is het snoer, dat links aan elkaar bindt. Daarom komt men van deze zjjde steeds met de antithese te berde. Daarom werd de Openbare School geliberaliseerd en van den kostelyken Bjjbel beroofd, daarom be klom het liberalisme ook den kansel in menige kerk. Kerk en schjol toch zijn de grootste paedagogische machten. Hiertegen nu hebben de anti-revolutio nairen en allen, die het christendom lief hebben, met hen, een dam op te werpen, gelijk we dan, onder Gods zegen, ook doen en niet mogen ophouden. Wy, Nederlan ders, hebben aan God zooveel te danken, dat wij, waarljjk onze dankbaarheid wel in trouw mogen betoogen. Wee ons, als we de palen onzer vaderen terugzetten, en met de z. g. n. vrijzinnigen God trach ten terug te dringen in de binnenkamer. Neen, overalin de Kamers, in de Staten, in scholen, universiteiten, kerken, aan 't Eeuwige Wezen de eereplaats I is ons streven. Daarom zet de christen ook op politiek gebied zijn voet. Van dit terrein wil men ons afdringen, opdat het ongeloof er triomphen viere. We kunnen dat ver staan, maar er aan toegeven mogen we niet. Wy vaardigen christelijke mannen af! Naar Gemeenteraad, Kamers, overal, waarheen wij kunnen 1 Ook naar de Provinciale Staten I We doen dit in het geloof, dat we ook alzoo God dienen, en het heil zoeken van volk, nazaat en Vorstenhuis, Sc, Mk, A. PRINS, «May j ■ausmss"mmsm 1890 en 1907. Wij droomden, dat het Kabinet-Mackay in 1890, toen minister Keuchenins' be grooting in de Eerste Kamer gevaar liep, even t.yranniek en onverzoenlijk was op getreden als het Kabinet-De Meester by de Staal-begrooting. Het had de Kabinets- quaestie gesteld, en de Eerste Kamer, de belangen der koloniën niet langer veilig achtend in handen van minister Keuche nins, had niettemin de begrooting ver worpen, daar zij meende zich niet het mes op de keel te mogen laten zetten tot het uitbrengen van «en votum dat zjj in strijd achtte met hét landsbelang. Daarna speelde zich in onzen droom het volgend tafereel af. Minister Mackay (tot den Koning) Ik vraag bij Uwe Majesteit eerbiedig namens het geheele Kabinet ontslag aan. De antir. pers: Bravo 1 Laten nu de liberalen het zelf beter doen De liberale pers: Dat is onmogelijk. Wij zijn in de minderheid in de Tweede Kamer. De antir. pers: O lafaardsgij wilt wel aan dit Kabinet het leven onmogelijk maken, maar zelf de gevolgen van uw daad aanvaarden, durft gij niet. De liberale pers: Gij gekscheert. Hoe kan men als minderheid in de Tweede Kamer het bewind aanvaarden? De a n t i r e v, pers: Dat is uw zaak. Hadden dat uw geestverwanten in de Eerste Kamer maar vroeger bedachtDan hadden zij niet deze roekelooze daad gedaan. De liberale pers: De vrijzinnigen in de Eerste Kamer hebben zelfstandig hun stem uitgebracht, naar plicht en geweten. De antirev. pers: Zij hebben een daad begaan, waarvan de verantwoordelijkheid niet op henzelf kan drukken. Dat is een lafheid. De liberale leiders in de Tweede Kamer zijn nu verantwoordelijk en behooren de porte feuilles te aanvaarden. Liberale leiders in de Tweede Kamer: Wij hebben geen meerderheid en zouden geen dag ons leven zeker zijn. Antir. pers: Dan hadden ook uw geestverwanten in de Eerste Kamer niet zoo lichtzinnig moeten zijn om de begrooting te verwerpen. Liberale leiders: Zij handelen naar wat hun plichtmatig scheen. Ons optreden is onmogelijk en uw ontslagaanvrage is een on verantwoordelijke daad, evenals uw dreigen met de Kabinetsquaestie een ongeoorloofd pressie-uitoefenen was. Antir. pers: Dat is een tweede lafheid. Ook gij wilt niet de gevolgen dragen van wat uw medestanders in de Eerste Kamermisdeden. Minister Mackay. En dit is te erger lijker, daar er natuurlijk «geconcerteerde actie" tusschen de vrijzinnigen in Eerste en Tweede bestond. Liberale leiders en pers. Dat is een beleediging. De Eerste Kamer heeft van haar eigen standpunt, geheel onafhankelijk, haar votum uitgebracht, buiten overleg met ons en in het belang des lands. Minister Mackay. Ik meende juist, u een compliment te maken met mijn onder stelling van «geconcerteerde actie", daar het immers vanzelf spreekt, dat de partijen in Eerste en Tweede Kamer in onderling verband handelen. Antir. pers. Uit alles blijkt wel dat hier een laffe en roekelooze daad is begaandat de Eerste Kamer heeft gehandeld als «een grijsaard die een vrachtdrager een stok tusschen de beenen steekt, zonder zelf de vracht verder te kunnen dragen". De partij die de verwerping der begrooting voor haar rekening heeft, weigert de gevolgen daarvan op zich te nemen. Liberale leiders en pers. Maar op die wijze zou een meerderheid in de Eerste Kamer, die minderheid in de Tweede is, door elk Kabinet tot volslagen onmacht kunnen worden ge doemd! De regeering had slechts de Kabi netsquaestie te stellen, en vastgeketend zat ze, Antir. pers. Altemaal uitvluchten. Laf zijt ge. Daar blijft het bij. Hier werden wij wakker, en wij vroegen ons af, of, wanneer het Kabinet-Mack; y en de anti-rev. pers na de verwerping van Ketichenitis' begrooting aldus waren opge treden, de liberalen niet inderdaad zouden hebben gehandeld als wy gedroomd hadden Doorgestoken kaart, konkelen. De beschul diging is van minister De Meester, de uitlegging van mr. Kolkman, m.a.w. of zij dan niet zouden geweigerd hebbeu het bewind te aanvaarden of zij het niet pnbillyk, ja onzinnig zouden ge- i vonden hebben, dat men hen voor de be- j windvoering wilde aansprakelijk stellenj of zy niet niettemin het votum der Eerste Kamer zonden hebben toegejuicht (gelijk zij het nu, in 1890, in al hun organen ge- daan hebben)kort gezegd, of zij niet een i zelfstandig recht tot beoordeelen voorde Eerste Kamer zonden hebben opgeëischt, ook in het geval de geestverwanten der Eerste-Kamermeerderheid minderheid zyn in de Tweede. Het komt ons voor, dat op die vragen j geen ander dan een bevestigend antwoord denkbaar is. Doch hoe dan hnn houding van ditoogen blik te verklaren Want die droom, welke slechts droom was voor 1890 (minister Mackay was veel te veel staatsman voor zulke blunders), is werkelijkheid geworden in 1907slechts met dit onderscheid, dat minister Mackav in het verhaal behoort vervangen te worden door minister De Meester, de liberale lei ders in de T weede Kamer door de leiders der rechterzijde aldaar, en de anti-rev. pera door de liberale vice versa. Het bovenstaande ontleenen wij aan i De Nederlander. Toen in 1890 de Eerste Kamer (welker meerderheid liberaal was, de begrooting van den minister van kolo- j niën verwierp, en den minister godsdienst- j waanzin Jverweet, heeft het antirevolutio- naire kabinet den gevallen minister losgelaten en een rienwen minister ter benoeming voorgedragen. Toen is door minister Mackay niet een toon aangesla gen ala nu door De Meester is geschied. Toen is niet aan de liberale partij in de Tweede Kamer gezegddoet gij 't nu maar, want toen was de liberale partij in de minderheid. Dit alles wordt in dezen „droom" eens heel duidelijk voorgesteld. Het geldt hier natuurlijk sleehts de vergelijking. Een uitzondering behoort hier natuurlijk gemaakt te worden voor die liberale bladen, die volmondig erkend hebben, dat het tot de rechter zijde gericht verwijt onbillijk was (zie b.v. het gisteren door ons geciteerde uit de N. R. Ct.) 25 April 1907. Alweer mis. De Goeeche vergist zich weer. En het is eigenlijk treurig dat wij haast van dag tot dag geroepen worden om dat minne blad aan de kaak te stellen. Deden wy naar onze begeerte, we zouden gedachtig aan het woord „die vuil is dat hy nog vuil worde" het blad niet meer willen zien op onze lees- tafel. Want het heeft er allen schijn van dat het door opzettelijke vergissingen de men sehen wil bedotten. Het eerste bericht uit de Goesche Crt. van heden dan bevat twee hoofdleugens (de ;/bij"leugens laten wij nu maar zitten). lo Hoofdleugendat „het de heeren Buijse en Dekker zijn die de candidatuur- Dekker hebben geprovoceerd". Van deze fatale leugen zeggen wij heden niets; wij komen hierop binnenkort nog wel eens terug. 2e Boofdleugendat de hoer Buy se voor- 1 zitter is van „Voor Nederland en Oranje", j Hier zy dan meegedeeld dat voorzitter is de heer M. de Jonge Jz. En daarmee ver- i valt nu precies het geheele betoog. Zou de Middelburgsche vanavond de leu gens van de Goesche weer hebben over genomen Dat hopen we morgen mee te deelen. De MiddelburgsrJie Courant dient aan de Rechtsche heeren voor hunne weigering der opdracht tot aanwijzing van een kabi netsformateur, cn voor hun verwaarloOzing daarbij van dr. Kuyper, een afstraffing toe, waarin zij zioh aansluit by mr. Troelstra, Wjj bepalen ons er toe dit te conatateeren, Eenige nommers te voren had de Middel burgsche gezegd Wij zijn na het vierdaagsch debat in de Tweede Kamer versterkt in de meening, dat het Ministerie na al het gebeurde sterker staat dan te voren. En dat heeft het Kabinet, behalve aan z ij n eigen flinke, principieele, gede cideerde houding, ook te danken aan de onhandigheden van de zes leiders der rechterzij de die wij, het is hun eigen schuld, wel mogen noemen ridders van de droevige, figuur. Hiermee is mr. Troelstra het nu eens niet eens. Men kan er zyn rede op nalezen. En nu de Middelburqsche het allicht niet doet, willen wij gaarne er het oordeel van Eet Volk aan toe voegen. Dat blad schrijft Zoo stond aan het einde van dit vierdaagsch debat het kabinet weer op, om de zware bestuurs taak opnieuw te aanvaarden. Een kabinet, van zijn eigen onbeduidendheid en machteloosheid volkomen over tuigd. Een ministerie, dat erkenteigenlijk behoorden wij hier niet te zitten. Als liberale bourgeois hebben wij aan het volk niets te bren gen. Ons liberalisme heeft voor het klerikalisme r-eeds lang de wapenen gestrekt. Maar wij zijn nog degenen, die met de meeste kans op succes de zaken gaande kunnen houden. Dat klinkt «enigszins anders, niet waar De stemmingen voor de Staten zullen plaats hebben op 11 Juni in de provinciën Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Drentheop 12 Juni in Groningen en op 18 Juni in Friesland, Overysel, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland en Limburg. De herstemmingen zullen geschieden op 21 Juni in de provinciën Drente, Zuid- Holland, Noord-Brabant en Limburg; op 24 Juni in Groningen en Frieslandop 25 Juni in Overijsel, Utrecht, Noord-Hol land en Zeeland, en op 26 Juni in Gel derland. Teruggenomen. Wij lezen in de Nieuwe Courant in het Kameroverzicht, naar aanleiding van het gister in de Tweede Kamer verhandelde Bij het begin der vergadering van heden heeft de heer Lohman nog een slotwoord ge sproken op het Crisis-debat door de mededee- ling dat de heer Schimmelpenninck van der Oye aan den drrecteur van het Kabinet der Koningin wel verlof had gegeven zijn gedenk- waardigen brief te publiceeren, maar dat hij zich zulks later niet meer herinnerd had. Het Ministerie was derhalve tot publicatie bevoegd, en alle verwijten daarover, zooveel noodig onder aanbieding zijner verontschuldigingen, nam de heer Lohman terug. Na het vele dat er in de laatste dagen door velen te veel gezegd is, komt het ons voor dat in dezen, door den heer Lohman maar niet minder door den heer Schimmelpenninck, met jofw aardige correctheid is gehandeld. Het staat derhalve vast dat de minister een geoorloofde daad pleegde met depu- blioeering. Het blijft alleen nog maar de vraag, is 't correct dat alleen 't advies van den heer Soh., niet van andere raadge vers werd gepubliceerd? Maar de voorzitter der Fransohe Kamer zou zeggenl'incident est clos. Het debat is gesloten. V Men weet nog wel dat in 1904 by de Statenverkiezingen, van vrijzinnige zyde overal werd rondverteld dat het Chr. ministerie niets deed, geen kom-af maakte met de sociale wetten, en dergelyke. Men weet ook welk een prachtige col lectie wetsontwerpen er in 1905 bij zyn heengaan door dat ministerie werd nage laten, waarvan een groot deel denk onder meer aan de Arbeidswet reeds lang hy de Tweede Kamer in onderzoek cf ingekomen was. Maar hoe moet het nu toch gaan, wanneer straks de vrijzinnige verkiezingsapostelen de werkkracht van 't vrijzinnig kabinet dat wij nu hebben, moeten gaan aantoonen. Want dat zy" de Staten zullen omzetten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1