NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 165. 1907. Maandag 15 April 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Boltenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, I DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Midden-Amerika. LANDBOUW Middelburg. Voorjaarsvergadering van de leden van het Hoofdbestuur der Zeeuw- eche Landbouwmaatschappü op Donderdag 11 April ten 1 uur'). CBS 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. IJ K. Hoedekenskerke, 15 April. Rusland. De verhouding tussohen de Regeering en de Doema wordt steeds soherper; het komt er niet. In de zitting van gisteren stelde de minister van justitie voor, eenige Doema-leden, tegen wie een aanklacht is ingediend omdat ze tot vereenigingen be- hooren, ten doel hebbende de omverwer ping van den bestaanden toestand, bniten de Doema te sluiten. Een lid stelde hierop voor dit voorstel in een commissie te doen behandelen, waartegen de minister opkwam. Er ontspon zioh een heftig debat, dat onder groot rumoer werd gevoerd, en waarbij onder anderen een Kadet vroeg of men te doen had met de autooratie of met de grondwet, en of er in Rusland van justitie wel sprake was. Het voorstel werd ten slotte met 197 stemmen tegen 175 naar een commissie verzonden. Overigens zijn Wantrouwen, Terrorisme en Hongersnood de drie vijandige machten die buiten de Doema de regeering de han den binden. Duitschland. Hier evenals in Frankrijk zijn de sta kingen niet van de luoht. Over die te Hamburg berichtten wij reeds. Te Essen hebben de ververs en glazenmakers het werk neergelegd. Te Breslau zijn de ar beiders van de Godulla-zinkhut in staking gegaan, en is het geheele bedrijf stop gezet. In geheel Opper-Silezië heersohtin arbeiderskringen groote ontstemming. Te Stuttgart staken de schoenmakerskneobten. Te Bremen daarentegen hebben de smeden besloten Maandag het werk te hervatten. België. De Kamer heeft gister de mijnwet in haar geheel aangenomen met 94 stemmen tegen 32 en 24 blaneo-stemmen. Alle mi nisters stemden tegen. Het hoofd van het kabinet verklaarde daarop „De stemming van gisteren heeft getoond, dat de regeering niet meer op de geheele meerderheid kan rekenen en ze kan de verantwoordelijkheid niet aanvaar den voor de opneming in het wetsontwerp van een bepaling, welker doel en karakter zijn in het licht gesteld door de verkla ringen, die er bij werden gegeven. Der halve hebben alle leden van het kabinet besloten den Koning hun ontslag te vragen". De Kamer besloot daarop de werkzaam heden te verdagen. De ministers verlieten de zaal te midden tan groote opgewon denheid. Intusschen meene niemand dat nu de liberalen aan het roer komen. Immers de Kamer telt 95 clerioalen, 42 liberalen en 29 socialisten. Wijl Bonilia zioh te Amapala heeft overgegeven is de oorlog alhier geëindigd. Vertegenwoordigd ziin de afdeelingen Walcheren, Zierikzee, Tholen, Kruiningen, Seinkenszand, Noord-Beveland, Oostburg, Hulst en Axel. Uitgenoodigd tot bijwoning der vergadering zijn de heeren J.G.Hasch- haupt, w.n. directeur v/h Rijksproefatatioa te Goes, I- G. J. Kakeheeke,rijkslandbouw- leeraar in Zeeland (te Goes), C. Zwagerman zuivelconculent der maatschappij en J. C. M. Camman, rijkslandbouwleeraar in Zee land en N.-Brabant. Voorzitter de heer C. A H. Wagtho, wegens ongesteldheid van den voorzitter, mr. P. C. J. Hennequin. De heeren Maschhaupt en Camman zijn niet ter vergadering tegenwoordig, de eerste Waarom mochten wij dit verslag dan pas Vrijdagmorgen 8 uur ontvangen Rfio; met kennisgeving. De notulen werden goedgekeurd. Na verschillende mededeelingen, o. a dat door dhr. E. v. d. Bosch de uitgaaf voor een collectieve inzending ter tentoonstelling te 's-Hage wordt geschat op f 1000, gaat men over tot de behandeling van het huishoude lijk reglement. De afdeelingen zullen voort- taan genoend worden naar de plaats waar ze zijn gevestigd zoodat voortaan de afd. „Walcheren" zal heetenafd. „Middelburg". Na eenige minder beduidende aanmer kingen of niet gesteunde voorstellen werd dit reglement vastgesteld. Er zullen 300Ó exemplaren van gedrukt worden. De secre taris gaf in overweging dat de afdeelings- besturen hem 'n concept reglement sturen, intusschen zal hij een concept maken en toezenden. Volgens de thans bestaande statuten wordt slechts f90 door het Hoofdbestuur toegekend aan twee keuringscommissies, eene voer de paarden en eene voor het rundvee. Iedere eommissie bestaat uil een veearts die f25 en twee leden die ieder f10 vergoeding ontvangen. Het voorstel Tholen dat ingediend is wil drie commis sies benoemen. Wanneer daaraan f135 zal uitgekeerd worden moeten vooraf de statuten gewijzigd worden. Deze wijziging wordt voorgesteld. Axel meent dat de veeartsen welke bij de keuring zullen tegenwoordig zijn niets meer moeten hebben als de overige oom- missieleden. Het Hoofdbestuur is dit niet eens, een veearts moet meer hebben, nu stelt het Bestuur voor om drie veeartsen te benoe men daar het gebleken is twee veeartsen te weinig is waarvoor zij dan f60 zullen uittrekken terwijl in het vervolg niet het Hoofdbestuur de oommissies benoemd, doch de afd. eene voordracht maakt, dus ook de veearts. De heer Dieleman zegt dat zijne afdee- ling meende dat aan de veeartsen evenveel betaald moet worden als aan de andere commissieleden. De heer Wagtho is dit niet eens, een veearts verliest meer als een landbouwer. De heer v. Waesbergen gaat mede met het Bestuur, eene veearts verliest veel daar hij er veel schade bij kan hebben. Bet voorstel van het Bestuur werd aan genomen. Voorgesteld wordt de tentoonstelling te Tholen te houden op 11, 12 en 13 Juni 1907, zoo dit mogelijk is, anders 12, 13 en 14 Juni. Worden benoemd tot leden der eom missie belast met het nazien der rekeningen dhrn. Ad. van Tilbenrgh, Oud-Vosmeer, J. L. Groenewege, 8t.-Maartensdijk en D. J. Ampt Tz., Oud-Vosmeer. Tot leden der keuringscommissies a. paarden zwaar wagenslag dhrn. Ph. J. Dixhoorn, Axel, en Joh. de Feijter, Zaam- slag; b. paarden lichter wagenslag dhrn. D. Koopman Pz„ Nieuwerkerk, en J. C. v. d. Have, Oosterland. Voor rundvee dhrn. M. Kostense, Krui ningen, en Adr. v. Vis, Noordgouwe. Voor sohapen enz. dhrn. C. Koopman, Nieuwer kerk, en C. Zuid weg, Wolphaartsdijk. Voor boter dhrn. C. Zwagerman, Middelburg, en J. Notenboom. Voor landbouwwerk tuigen dhrn. C. van Westen, Nieuwerkerk, en Cent v. Schelven, Brouwershaven. De heer v. Weel zou in 't vervolg geen prijzen willen beschikbaar stellen voor de landbouwwerktuigen. De heer Kakebeeke zou deze prijzen willen geven ter opluistering. Dit wordt goedgevonden. Tot keurmeesters voor de keuring op de tentoonstelling worden benoemd de heeren veeartsen Brouwer, Lucieer en Nederveen, tot plaatsvervangers de heeren Kolsen, Kraamer en Kooijman. Wordt besloten op de algemeene ver gadering te behandelen „Veehouderij en Melk-productie in Zeeland" in te leiden door den heer Zwagerman, zuivelconsulent. Tot afgevaardigde naar het boteroontróle- ststion werd, daar de heer mr, P. 0, J, Hennequin niet meer in aanmerking wensoht te komen, benoemd de heer J. Polderdijk met 13 stemmen tegen 6 op de heer M. Boogaart. De heer Polderdijk neemt de benoeming aan. Daarna wordt overgelegd de rekening en verantwoording van den algemeenen penningmeester over het jaar 1906. Zij beloopt in ontvangst f22,918,965, in uitgaaf f 20,725,89 en levert dus een voordeelig saldo op van f2093,075. Goedgekeurd. De begrooting voor 1907 in ontvang 123,561,145 en in uitgaaf f 22,952,86, onvoorzien f608,325, wordt ook goedgekeurd. Gedeputeerde Staten hechten hnnne goed keuring aan de voorgestelde wijziging in het reglement op het verleenen van aan- houdingabijdragen, enz. De afdeeling Axel deelt mede dat door haar aan 't gemeentebestuur het verzoek is gericht Vrijdag vóór de tweede Maandag in Mei een paardenmarkt in te stellen. Dezelfde afdeeling verzoekt aan de cur sussen in paardenkennis nog twee lessen te willen toevoegen. De voorzitter deelt mede, dat dit in strijd is met het reglement, wel mag de afdeeling het zelf doen. Nog vraagt deze afdeeling om meer publi citeit te geven aangaande den aangiftetijd inzake paardenfokkerij. Dit zal gedaan worden. Hoefbeslag. De afdeeling Hulst deelt mede dat de cursus in de theorie van het hoefbeslag dit jaar begonnen is 8 Februari. De onderwijzers in de practijk van het hoefbeslag stellen voor dit jaar den cursus te doen aanvangen 22 April. Wordt goed gevonden. Door den heer Collot d'Escury, voorzitter van de afdeeling Zeeland van het N. R. Stamboek, is een verzoek ingekomen om den zuivelconsulent vergunning te verleenen om, wegens de herhaalde afwezigheid van den heer W. Kakebeeke, secretaris dier afdeeling, gedurende een jaar op te treden als 2en secretaris dier afdeeling. Die vergunning is verleend. Aan J. Sanderse is eene schadevergoeding van f30 toegekend wegens schade veroor zaakt aan de aardappelen in den kelder onder het laboratorium, aangebracht door het springen der waterleiding. Er zal een schrijven gericht worden aan het Boter- contrólestation om de waterleiding tegen vorst te vrijwaren. De directeur-generaal vraagt den zuivel consulent op te dragen tegen 1 April eenige vragen te doen beantwoorden omtrent zijne werkzaamheden en de uitkomsten verkre gen met veehouderij en zuivelbereiding. Dit is geschiedt. De subsidie van f250 voor het zuivel- consulentschap over 1906 is door Gedep. Staten betaalbaar gesteld. Landbouwonderwijs. Regeling voor 't verleenen van subsidiën ten behoeve van land- en tuinbouwcursus- sen. Wordt goedgekeurd. Van den directeur-generaal van landbouw zijn circulaires met modellen van verslagen, inventarissen enz. ontvangen, om aan de wintercursussen en die voor volwassenen te zenden aan de afdelingsbesturen. Reeds verzonden 19 Maart. Varkens fokkerij. De afdeeling Noord- Beveland deelt mede dat de daar gestation- neerde fokbeer is gestorven. Ook de tweede is gestorven. Deze kostte f881,27'/2. De afdeeling Tholen geeft verslag om trent den fokbeer gestald bij A. C. v. d. Berge te St. Maartensdijk. Hij heeft gedekt 106 varkens in 1906, reeds 26 in 1907. Het hoogst aantal biggen per worp was 13, gemiddeld 8. De beer groot Yorkshire wordt zeer geprezen, de afd. geeft eene vergoeding van f30 aan den houder. Wordt medegedeeld dat een telegram van mr. P. C. J. Hennequin is ingekomen op het door het hoofdbestuur in de vorige vergadering gezondene, houdende dank betuiging. De H. Maatschappij van Landbouw ver zoekt deel to pemen in hat waarborgfond# voor de tentoonstelling 1907. Wordt niet aan meegedaan. Ged. Staten van Zeeland vragen advies over het ophouden van kooieenden. Dit geschiedt. De Directeur-Generaal vraagt eene be knopte beschrijving van de werkzaamhe den der Maatschappij. Eveneens geschiedt. Aan de wintercursussen van oud-leer lingen is eene subsidie verleend van f200, deze moeten het verdeelen aan de af deelingen voor de bibliotheek. De directeur van het R. P. S. te Goes vraagt om de subsidie, uitgetrokken over 1906 voor de voedermeel-enquête over te brengen op 1907. Is gebeurd. Is betaalbaar gesteld van het Landbouw fonds ad f 756,30, idem van subsidie Landbouwbelangen f 300. Ingekomen een schrijven van dr. His- sink waarin hij afscheid neemt van het Hoofdbestuur met zijn vertrek naar Wa- geningen. Ingekomen zijn dankbetuigingen voor het toezenden der almanak van den heer C. J. v. d. Linde ie Colijnsplaat, van den Directeur-Generaal van Landbouw, van H. M. de Koningin-Moeder, H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en van den heer P. Tazelaar te Colijnsplaatvan den heer Hanken te Wilhelminadorp is ingekomen een idee om alle paarden die voor de keuring in aanmerking komen en reeds zijn gekeurd te brengen naar het Centrale punt en dit is te Goes. De heer v. Oyen vindt de bedoeling wel goed doch is het doenlijk vraagt hij, hij gelooft van neen. Men zou een brief van adhaesie kunnen zenden naar de Regeliogs-Commissie het is een hoogst wensohelijke zaak wat betreft voor de hengsten, het is de bedoeling om een resultaat te krijgen welke eigenlijk be doeld wordt. Den heer Muloek Houwer van Zierikzee steunt dit denkbeeld gaarne, dooh zijne afd. heeft den heer Hanken bericht dit verzoek niet te kunnen steunen, daar bij slecht weer de paarden niet per boot kunnen vervoerd worden. De heer Hanken zal bericht worden, dat het idéé goed is, doch de provincie Zeeland zich er niet voor leent. Bij de rondvraag vraagt de heer Kake beeke of de rammen reeds zijn aangeschaft. De heer Yorsterman van Oyen zegt dat er twee zijn aangeschaft; een voor Beveland en een voor Walcheren. De heer v. Langeraad zegt dat zijne afd. een verzoek heeft gericht aan den minister om den tijd van inschrijving van hengsten te verlengen. De heer v. Oyen zegt dat dit punt zal be»proken worden op de vergadering te 's-Hage op 20 dezer. De heer Dieleman zegt dat er is geklaagd dat de almanak tegenwoordig zoo dik is. Hij vraagt om de advertenties er in te leg gen, dan zal hij makkelijker in den zak gedragen kunnen worden. De heer v. Oyen zegt dat hij 't volgende jaar beter zal zijn. De vraag werd gedaen of het invoerrecht op draineerbuizen ten behoeve van den landbouw niet zou kunnen worden afge schaft. Er worden in Nederland ook wel draineerbuizen gefabriceerd, maar die zijn belangrijk duurder dan in België. Het dag. bestuur wilde de zaak wel over wegen, maar verwachtte weinig resultaat van een verzoek in dien geest. Wijl niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter daarop de vergadering. UIT DE PROVINCIE. Mïtldelbirrer. In de gemeenteraads vergadering van Woensdag 17 April te 3'/2 uur, a. s.zijn te behandelen onderstaande zaken: 1. Uitlotingen, 2. Notulen, 3. Stukken, (3) 4. Benoeming van een secretaris-penningmeester van het bestuur der Godshuizen, (4) 5. Wijziging van de begrooting voor 1906 van het bestuur der Godshuizen, 6. Rekening der Gezondheids commissie over 1906, 7, 8. Voorstellen B. en W. naar aanleiding van het verzoek van J. Vreeken om een lokaal in school B te mogen j gebruiken voor een cursus in handenarbeid en van de firma Dronkers en Co. om verlen ging van erfpacht van een terrein Molenweg op het Vlissingsch bolwerk. (2j B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan, tegen vergoeding van f 10 voor 't gebruik en f 7,50 voor schoonhouden lokaal en aanma ken kachels. (2) B. en W. stellen voor 't andermaal aan adressant in erfpacht uit te geven voor 25 jaar onder dezelfde voorwaarden. De commissie van fabricage is er in meerderheid voor, doch de minderheid acht vorm en inhoud der overge legde acte van 30 Juli 1872 benevens der daar aan gehechte verklaring van 19 Juli d.a.v. te curieus om achterwege te laten de vraagwat beoogen B. en W. overigens in of met hun voorstel (3) Het verzoek der afd. Middelburg van de S. D. A. P. om niet over te gaan tot invoering van het meterstelsel bij de waterleiding steunt op de volgende grondendat door invoering van dit stelsel de volksgezondheid wordt ge schaad om reden velen op het watergebruik zullen gaan bezuinigen, wat in de meeste gevallen zal gaan ten koste van reinheid en zindelijkheid, wat nog te meer klemt waar te voorzien is dat de kosten voor het watergebruik door invoering van dit stelsel aanmerkelijk zullen stijgendat toch, nu de jaarlijksche kosten voor gewone arbeidersgezinnen varieeren tusschen f2 en f3, daar wordt dit in 't voor stel minstens 15 cent per M3. Het verbruik nu gesteld op '/2 M3. per gezin en per week, komt; dit op een bedrag van ongeveer f4, zonder nog te rekenen de meterhuur, welke waarschijnlijk niet veel minder zal bedragen; dat voor die gezinnen, waar door wasschen etc. in het onderhoud wordt voorzien, dit bedrag aanmerkelijk hooger zal worden dat het advies van dhr. Schotel, waar hij van meening is dat de capaciteiten van onze waterleiding voldoende zijn om ook Domburg van water te voorzien, de vrees teniet doet dat de installatie onzer waterleiding niet in staat zou zijn om bij toe neming van waterverbruik onze stad van water te voorziendat, moge er ook beperking noodig worden geacht, deze allerminst dient gezocht te worden bij de arbeiders; dat, al moge er ook vermorsing of verspilling geconstateerd zijn, wat wij geenszins zullen ontkennen, dit toch geen reden mag zijn om een heele be volking, en niet het minst de arbeidersklasse daar de dupe van te laten worden. (4) Voorgedragen worden: Jhr. G. J. van Teylingen en J. H. Ie Clercq. Berssele. In de Donderdag gehouden vergadering van den Djjkraad voor de waterkeeriDg van den calamiteusen polder Borssele werd behandeld en voorloopig vastgesteld de kaart van het waterschap Borssele en bedoeld in art. 3 van 't bijzon der reglement, zooals die kaart door het be stuur was ontworpen,behoudens 'n verschil in grootte van paar bijdragende polders. Voor meer lasten dan de raming bedroeg werd het bestuur een crediet verleend. Uit den post voor onvoorziene uitgaven wees de Dijkraad eene som aan voor de kosten van eene volmacht, die geene omsehrijving in de begrooting vonden. Wegens het aan wezig zijn van eene belangrijke som in de kas der waterkeering, waaraan geene dade lijke bestemming was te geven besloot de dijkraad machtiging aan te vragen bij de bevoegde autoriteit om bedoeld bedrag tijdelijk op rente te zetten. Voor 'n gnnstig advies op een verzoek om vergunning tot het bouwen eene tweede weegbrug op den zeedijk bij de haven verkreeg het bestuur de eventueel benoodigde machtiging. O. C. In verband met het maken van eene tweede los- en laadplaats met op- en afrit ten bij de haven, hebben aandeelhouders van de weegbrug „Ieder 't zijne" besloten het benoodigde terrein en de vereisohte vergunning aan te vragen voor het bouwen van een tweede weegbrug bij de haven. Landbouwers uit Borssele en aangrenzende buurten, die geen aandeelhouders van de aanwezige brug zijn, kunnen lid worden van de vereeuiging door deelneming in een rentelooze geldleening. Ieder lid moet aan vankelijk f25 storten. (G. C.) St. Maartensdijk. Tengevolge van den grooten afirek van vee, wordt het meeste op de stallen verkocht en was de aanvoer op de Vrijdag gehouden veemarkt alhier gering, sleohts 6 stuks stonden aan de lijn. Van handel wag ook ^oinig «jral-e.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1