NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 164. 1907. Zaterdag 13 April. 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HlSTORISeH BuitenlandsGh Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Hoedekenskerke, 15 April. België. UIT DE PERS. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Door de politie is tegen een tweetal personen proces-verbaal op gemaakt, wegens het laten loopen van trekhonden zonder muilkorven, en tegen een fietser wegens het rijden zonder bel, eveneens is prooes-verbaal opgemaakt tegen iemand wegens het zitten op een kar bespannen met een trekhond. GARNIZOENEN. Recti tszafeen. Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer S cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. IJ E. Ellewoutsdijk, sok voor Driewegen, 18 April. 12 April 1907. Denkt om de kiezerslijsten. Zij liggen kosteloos ter secretarie ter inzage. Tot en met Maandag kan men bij B. en W. vragen om nog iemand op de lijst te brengen, die er wel, of af te voeren die er niet op behoort te staan. Laat een ieder even gaan kijken of zijn naam er wel op staat. De Zeeutvache Courant, red.-uitgever de heer Boluijt, heeft haar „vuilaardig ge schrijf" aan het adres van dr. Euyper inge trokken. Zjj zegt niet te aarzelen „het te goeder trouw vermelde" geheel in te trekken. Of hiermede bedoeld wordt haar geheele stukje, dus ook de woorden „hoezeer wij ook gewoon zijn aan de eigenaardige wijze van het najagen der waarheid van de Standaard-redactie"; en „van de ministrieele koets die bereids door dr. Euyper was bestegen", blijkt uit haar stukje „aan dr. Euyper" niet. Wjj willen 't hopenin dat geval toch wijkt elk vermoeden van „boos opzet", voor 't geloof aan des schrijvers „goeder trouw". Rusland. Het opzienbarende bericht, dat het Petit Journal uit Warschau heeft ontvangen, over een gei echt tusBchen socialisten en nationalisten, waarbij 120 dooden en ge wonden vielen, en twee huizen door bommen beschadigd werden, (zie ons vorig no.) zal wel zijn oorsprong hebben in het volgende geloofwaardiger berioht Gisteren seinde men uit Lodz, dat er in de voorstad Baloety bommen waren ge slingerd naar twee huizen. Geen mensohen kregen er letsel. Later begonnen onbe kenden op Joden te schieten. Twee werden er gedood en drie gewond. Men sohrijft deze onlusten toe aan de pogingen va Joodsohe sociaal-democraten om de opening van Christen-democratische coöperatieve winkels te beletten. In de twee huizen, waartegen bommen geslingerd zijn, waren goederen voor die winkels geborgen. De gedoode en gewonde Joden zijn sociaal democraten. Volgens telegrammen nit Skaterinoslaf is de ijzer- en staalfabriek te Briansk gesloten. Vijfduizend mannen zijn daardoor werkeloos. De troepen bewaken de fabriek. Het werkvolk is zeer oproerig. Velen zijn er gevangen genomen. Een kapitein der gendarmerie is gedood. In het gouverne ment Nisjni-Novgorod zijn er boeren in opstand eu gist 't ook onder het werkvolk. Toen de grootvorsten Nicolaas en Peter den afgeloopen nacht van Tsarskoje Selo naar St. Petersburg terugkeerden, werd Iran trein tot stilstand gebracht, daar op de spoorbaan verscheidene schoten vielen. De spoorweg-politiewacht deelde mede, dat zich op het baanvak vier personen had den opgehouden, die aan het bevel onmid dellijk de spoorbaan te verlaten, geen ge volg hadden gegeven. Hierop was door de wacht vnur gegeven en de vier personen waren dientengevolge op de vlucht gegaan. Bij bet nazoeken van het baanvak werd niets verdachts gevonden, zoodat men niet •weet of men hier met een voorgenomen moordaanslag te doen had. Zuiver is 't evenwel in Rusland nog nergens. Het ministerie is, gelijk verwacht en voorspeld was, op de Mijnwet gestruikeld. Bij de behandeling in de Earner vaD de vaststelling van den arbeidstijd in de jnijoen, is met 76 tegen 70 stemmen een umgodement-Beerpaeri, dat door de regee ring was teruggewezen, aangenomen. Het amendement eiseht dat; bij gebrek aan een bijzondere wet, een koninklijk besluit den arbeidsduur zal bepalen volgens het advies van den mijnraad en den opper-raad voor nijverheid en arbeid. Ouder groote beroeriDg werd de zitting opgeheven. Later. Na de kamerzitting had het ministerie een langdurig onderhoud met den voorzitter der Earner. Men verzekert dat besloten is aan den Eoning het ge zamenlijk ontslag van het kabinet te overhandigen. De Secretaris des Eonings, Carton de Wiart,heeft een onderhoud gehad met den ohef van het Kabinet. Den uitslag kent men niet. In ieder geval zal er wel geen liberaal kabinet komenwant het was geen partij stemming. Het voorstel kwam van bevriende zijde en werd door liberalen zoowel gesteund als bestreden. Maar de premier De Smet de Naeijer, die al zooveel zaakjes reoht gebreid had, zal wel van 't staatstooneel verdwijnen. Land en Vorst en Geestverwanten zullen dit verlies diep voelen. W ij lezen in het oud-liberale Utrechtsch Dagblad Zeer verdienen eenige onthullingen de aandacht die de Nederlandsohe stemmen doen omtrent datgene wat er voor de „oplossing" der crisis achter de schermen zou zijn voorgevallen. «Of inderdaad aan een of meer der hoofd mannen van de rechterzijde door H. M. de Koningin een opdracht is gedaan tot vorming van een Kabinet der rechterzijde, weten wij niet. Van de eene zijde is dit volgehouden, maar van den anderen kant is dit tegengesproken. Doch wat niet is tegengesproken is, dat aan den heer Cort van der Linden zeer zeker een opdracht was verstrekt om te trachten een nieuw Kabinet te formeeren. Dat de heer Van der Linden daartoe ernstige pogingen heeft aangewend, meenen wij te kunnen verzekeren, terwijl wij tevens meenen ons niet te bedriegen, wanneer wij aannemen dat dit geacht lid van den Raad van State in zijne pogingen had kunnen slagen tot vorming van een Kabinet dat, in de tegenwoordige omstandigheden en gezien de samenstelling van de beide Kamers der Staten-Generaal, zeker wel op steun in 's lands Vertegenwoordiging had kunnen rekenen. Het mocht echter niet zóó wezen. Waarom niet Een volkomen afdoend antwoord op die vraag kunnen wij niet geven, doch wij meenen te weten dat wanneer de pogingen van den heer Van der Linden zijn mislukt, de oorzaak daar van niet te zoeken is bij een voornaam deel der rechterzijde, maar dat men den blik naar een deel van links moet wenden, om daar de reden te vinden waarom een Kabinet, dat de gema tigde zijde van links en rechts zou vertegen woordigd hebben, niet is kunnen worden tot stand gebracht. Na het mislukken nu ook van deze pogin gen, is het begrijpelijk dat door het Hoofd van den Staat tot de demissionaire Ministers het verzoek is gericht hun aanvraag om ont slag terug te nemen. Daaraan is voldaan, doch gelijk wij boven reeds zeiden, met op offering van den Min. met wien men zich zoo solidair mogelijk had verklaard en met wien men dacht na de verklaringen van Minister De Meester in Tweede en Eerste Kamer dat het Kabinet zou blijven staan of vallen. Er moest nu gezocht worden naar een op volger van Minister Staal en men meende dien gevonden te hebben in generaal Koole mans Beijnen, een zoowel in als buiten het leger zeer bekende persoonlijkheid. Zijn nu onze inlichtingen juist, dan was de heer Beijnen aanvankelijk wel bereid de nalatenschap van Minister Staal, zelfs onder benefice van inven taris, te aanvaarden. Doch toen hij later met de zienswijze en het geheele politiek en leger- programma van het Kabinet bekend werd, moet hij gemeend hebben tot de uitvoering daarvan zijne medewerking niet te kunnen verleenen". Hoe dit zij, wij stemmen volkomen in met de conclusie door de Ned. Stemmen in overeenstemming met de N. C. ge trokken; het ministerie is gebleven, de crisis duurt voort, does. Door dr. D. J. Hissink, voormalig directeur van het rijkslandbouwproefsta tion alhier iB een brochure in het licht gegeven over „het zoutgehalte van de op 12 Maart 1906 ondergeloopen Zeeuwsohe polders". Voor belanghebbenden bevelen we dit gesohrift ten zeerste aan. Met het oog op onze plaatsruimte kunnen we er slechts, als résumé, van overnemen dit „Het verdient aanbeveling evenals in 1906 ook wederom in 1907 grondmonsters uit de op 12 Maart 1906 overstroomde polders op keukenzout te onderzoeken. DoordeD Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is ondergeteekende gemachtigd dit onderzoek gratis te verrichten. De mon sters zullen genomen worden in overleg met den Rijkslandbouwleeraar voor Zee land te Goes en den Rijkstuinbouwieeraar te Teteringen, volgens de voorschriften in deze mededeeling gegeven. Verder wordt er op gewezen, dat geen der door zee water beschadigde gronden de aange- braohte schade volledig te boven zal komen, voor en aleer het keukenzout grootendeels uitgeloogd is, tot uit de diepste lagen. Dit uitloogingsproees kan bespoedigd worden lo. door te zorgen voor goede afwatering, waarbij draineeren aanbeveling verdient 2o. door in drooge warme tijden de bo venste grondlaag herhaaldelijk enkele cen timeters diep te bewerken en van onkruid schoon te houden3o. door, zoo dit nog niet gesohied is, zoo spoedig zulks met het oog op de cultuur mogelijk is, een kalkbemesting toe te passen". Door de Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij zijn voor de gehouden hengstenkeuring uitgereikt een tiental zilveren medailleshet is een sierlijke groote medaille met het randschrift Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfok kerij, de achterkant vermeldt de naam van het paard, jaartal van geboorte en't nummer der bekroning. De minister van oorlog heeft bepaald dat geen zeemlederen handschoenen meer zullen worden verstrekt, aan vrijwilligers en miliciens van het wapen der infanterie en der hospitaalsoldaten, alsmede aan de miliciens der overige wapens. De onder officieren zullen diensvolgens bij de parade, bij de diensten en in het openbaar voor taan verschijnen zonder zeemlederen hand schoenen aan. De desbetreffende regle menten en voorschriften worden met deze bepaling in overeenstemming gebracht. Naar wij vernemen komt de adjudant onderofficier Blok van het Se reg. inf. in aanmerking voor de betrekking van adju dant-onderofficier bij de Landweer in het XL District met Bergen-op-Zoom als stand plaats. Tan 38 Juni zal voor hoofdofficieren der 3e divisie infanterie eene kaderoefe- ning gehouden worden, waaraan zal worden deelgenomen door de luit.-kolonels Bos- soliart en Beruelot Moens van het 6a, de Wildt van het tweede en Mansfeldt van het 3e reg. inf. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden,Vrijdag, zyn veroordeeld wegens diefstal: L. O. v. L., 20 j., werkman, Colynsplaat, tot 14 d. gev.straf, en C. J. S., 16 jkoewachter, Axel, tot f3 b. s. 1 d. tuchtschool, terwijl C. P., 14 j., smids knecht, Middelburg, te dier zake ter be schikking van de regeering is gesteld; mishandeling: J. 0. D., 25 j., varensgezel, Ttr Neuzen, tot 1 m. gev.straf j eenvoudige beleedigingM. J. B., 61 j., hvr. van j. v. d. V., Breskens, tot f 5 b. s. 5 d. h.en wederspannigheidL R., 20 j., koopman, Kethel en Spaland, tot 1 m. gev.straf, met last tot gevangenneming. Inzake F. O. v. G., 40 j., hvr. van P. D., herbergierster, Ter Neuzen, appellante van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij zij terzake van overtreding der drankwet is veroordeeld tot f 20 b. s. 20 d. h., is het vonnis van den eersten rechter bevestigd. Vrijgesproken S. de C., 19 j., arbeider, Groede, beklaagd van smaad. Dood door schuld. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de reeds vroeger medegedeelde zaak van Jaeoba P. H. R., oud 34 jaar, deskundige op Nieuw-Malthusiaansch gebied, wonende in de Tramstraat, aldaar, in wier woning de ongehuwde Lysbert K., uit Oudendijk gem. Het Bilt, den 9en Augustus jl. plot seling is overleden. De rechtbank heeft haar schuldig ver klaard aan het veroorzaken van den dood door schuld en haar veroordeeld tot de maximum-straf van 9 maanden gevange nisstraf. Hel Hof heeft met overneming van de gronden het vonnis bevestigd. Een worstfabriek. Men herinnert zich dat eenigen tijd geleden de keurmeesters van vee en vleesoh te 's-Gravenhage in een perceel aan de Hoefkade een aan zienlijke partij bedorven vleesoh in beslag namen, bestemd om er worst van te maken. Gisteren had zich deswege voor den kantonrechter zekere Smeensk te verant woorden. De keurmeester deed een boekje open ran die „worstfabriek". Het aangetroffen vleesoh was door en door beschimmeld, hetgeen tot vergiftiging kan leiden, zelfs als voedsel voor dieren zou het nog on geschikt zijn. De schimmel lag ernietalleen boven op, maar was door het geheele par tijtje vleesoh zichtbaar. Het „rookvleeseh" was van zeer slecht gehaltehet was zwart en strooperig, wat in den regel aanduidt dat het van hun natuurlijken dood gestorven dieren afkomstig is. Beklaagde deed het voorkomen, alsof hij het vleesoh niet voor den verkoop voor handen had, n.l. niet in den winkel, maar in de werkplaats en dat bet bestemd was om tot vet te worden versmolten. De hammetjes o. a. waren niet bedorven, al leen een beetjeoudhet waren ham men die in boorzuur en aluin uit Amerika waren gekomen, en het vleesoh stond in de pekel Wat, pekel zeide de keurmeester. Het stond in „stinkende drab" en de werkplaats stonk door en door Het Openbaar Ministerie vorderde f25 boete. Men meldt uit Veenendaal aan de N. Arnh. Ct.Bij de Dinsdag alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad heeft zieh een zeldzaam in cident voorgedaan. Een kiezer wierp, voor het stembureau komende, zijn oproepings biljet op de tafel en antwoordde ontken nend op de vraag van den voorzitter van het stembureau, of hij het hem niet ter hand kon stellen. Op dit antwoord zeide de voorzitter (burgemeester), tot den kiezer, dat hij hem dan ook niet bet Btembiljet kon uitreiken en hem dus ditmaal van de stemming uitsloot. Als strijdende tegen den beleefdheidsvorm is de houding van den kiezer algemeen afgekeurd doch de vraag is gerezen, of men hem daarom het stem recht kan onthouden. Art. 75 der kieswet zegt woordelijk „De kiezer overhandigt aan het stem bureau de kaart, vermeld in art, 55", terwijl art. 76 eveneens woordelijk zegt; De kiezer ontvangt daarop uit handen van den voorzitter" enz. Art. 76 bepaalt dus uitdrukkelijk, dat de voorzitter persoonlijk het biljet aan den kiezer moet overhandigen, terwijl art. 75 meer algemeen zegt, dat de kiezer zijn oproepingsbiljet moet overhandigen aan het stembureau. Heeft nu de kiezer daaraan voldaan, door 't biljet op tafel te werpen de zaak is hier in drukke bespreking en in onderzoek. Vereeniging tot Christelijkt verzorging van krankzinnigen. Men meldt uit Zwolle: Alhier werd onder voorzitterschap van prof. L. Lindeboom de 23e jaarvergadering gehouden van de Vereeniging tot Christe lijke verzorging van krankzinnigen in Nederland. Uit het verslag van den secre taris, dat wegens de ditmaal vervroegde vergadering niet geheel volledig kan zijn, bleek o. m. dat de stichting te Wolf hezen, D.V. nog dit jaar geopend zal kunnen worden, terwijl van de stichting te Dennen oord zeer gunstige mededeelingen verschaft konden worden. Geen enkele storing deed zich hier voor28 mannen en 86 vrouwen werden opgenomen, 12 mannen en 24 vrouwen overleden, terwijl 34 mannen hersteld ontslagen werden. In 't geheel waren 219 mannen en 315 vrouwen in het gesticht aanwezig. Uit de mededeelingen van den penningmeester bleek dat „Veld wijk" een nadeelig saldo van f 4300 heeft, terwijl „Bloemendaal" zieh waarschijnlijk dekken zal. „Dennenoord", zal daarentegen een saldo van f1900 opleveren. Aan de orde kwam daarna het voorstel van het bestuur, strekkende om machtiging te verleenen tot het oprichten van een kliniek in verband met een op te richten leerstoel voor psychiatrie en neurologie, en daarvoor aan te gaan een leening van pl.m. f 150,000 en voorts, om een contract te sluiten met de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag, die bereid is een hoogleeraar te benoemen in verband met de kliniek bovengenoemd. De reeds gevoerde onderhandelingen, aldus werd medegedeeld, hadden reeds tot resultaat gehad, dat voor de gewensohte samenwer king eene regeling ontworpen was. De behoefte, zei de voorzitter, heeft het bestuur deze stappen doen nemen. Immers thans bezit de vereeniging reeds 12 doctoren en telkens doet de behoefte aan meerdere Christen-psychiaters zich gevoelen. Een uitvoerige discussie opende zieh hierover. Een tweetal sprekers vonden de wijze, waarop het overigens goede denkbeeld zal worden uitgewerkt, niet aanbevelenswaar dig en prefereerden een Christelijken leer stoel aan de rijksuniversiteit. Ds. Idenburg van Amsterdam o.a. meende dat aldus hooge kosten en ook gevoeligheden tussehen Gereformeerden eu Ned.-Herv. vermeden kunnen worden. Een band met de Vrije Universiteit zou wellicht niet dooralleleden worden toegejuicht. De voorzitter merkte hiertegen op, dat de Vereeniging met geen bepaalde kerk in contract staat, doeh om de kwestie zuiver te stellen, wensoht hij allereerst eene beslissing over de vraag of in het algemeen de opleiding van de ohr. psy chiaters gewensoht wordt door de ver gadering. Dr. Hermanides zond een schrijven, waarin hij als zijn oordeel te kennen gaf, dat het vestigen van een leerstoel in psy chiatrie aan de rijks universiteit te Utreoht de beste oplossing zou zijn. Ook ds Schok king te Viaardingen verklaarde zieh voor een leerstoel aan de rijks-universiteit. De voorzitter verdedigde nader het gedane voorstel en ontwikkelde zijn be zwaren tegen de rijks-universiteiten. Ds Brummelkamp meende dat de kerke lijke kwestie hier te veel op den voorgrond werd gesteld-en 't speet hem, dat de be zwaren van ds. Idenburg o. s. zoo laat waren gekomen. De zaak is reeds 2 jaar in overweging en nu zou men aldus mede een stap achteruit geraken. Spreker vroeg voorts öf de Vereen, voor Geref. Hooger Onderwas niet volkumei; bet vertrouwen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1