Baitenlandscb Overzicht. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Thans, nu het onweer uiet meer dreigt, wordt de welwillende père noble weer een sar rende straatjongen, die de bewoners van 't regee- riogshuis najouwt, dat zij getransigeerd hebben met hun beginselen, dat zij onvoorzichtig en onrechtvaardig een crisis in't leven hebben ge roepen, en dat, lekker niet hij, maar ztj de ruiten die hij had ingegooid, hebben moeten betalen. Hoe klein is toch deze als groot vereerde man En lees na hier tegenover de verheer lijking van oud-minister Staal Deze raadsman der Kroon heeft slechts korten tijd, niet veel langer dan anderhalfjaar, 't bewind aan Oorlog gevoerd. Doch zijn korte regeertijd js een mijlpaal geweest in de ontwikkeling van de publieke opinie ten opzichte van onze legertoe standen en ons defensiewezen. Onder de leidende personen der vrijzinnigheid wist men sinds lang waar 't heen moest met onze legerorganisatie, en inzonderheid met de quaestie der vesmindering van persoonlijke en financieele lasten. Doch bij de groote massa bestond dien aangaande niet meer dan een va3g besef. Meu hoopte, dat er ren weg was, maar zag dien niet scherp en zeker aangewezen. Gedurende die anderhalfjaar is daarin 'n groote veiaudering gekomen, grooter dan door vele jaren van ijverige beginsel-propaganda te berei ken is. Het groote publiek weet nu, waar het om gaat, en, zoo het al niet den geheelen weg voor zich op de kaart getraceerd ziet, het kent hem nu althans tot aan de eerste étape toe. Men voelt wel,ook hier is niet de nuchtere, onbevangen criliek aan het woord. Men behoeft Minister Staal's verdienste niet te onnerechatten, om het in te zien. „Onder de leidende personen der vrij zinnigheid wist men sinds lang waar het heen moest", inzonderheid met de quaes tie van vermindering van persoonlijke en financieele lasten". Maarnuweet „de groote massa" het ook I Intusschen wordt een anderen keer weer erkend, dat vermindering van financieele lasten noch het doel van de nieuwe rich ting ia noch het gevolg daarvan zal kan nen zjjnen dat slechtt beoogd wordt te verkrijgen„waar voor zijn geld". Deze erkenning is zelfs het gewone antwoord, wanneer aangetoond wordt, dat een „volks leger'' of slechts de schaduw van weerkracht zal brengen öf minstens evenveel zal kosten als de huidige leger inrichting. Zóó wij zeggen het be Nederlander nablijft men in een cirkeltje rond draaien en weet men niet „waar het om gaat'', noch „het groote publiek" noch „de leidende persoon der vrijzinnigheid" die in het Vaderland aan het woord is. Rusland. De kans, dat de pogingen der oadetteD, om een conflict tusschen Doerna en regee- riug te vermijden, zullen slagen, wordt hoe langer hoe geringer en steeds sterker wordt de dreiging van een botsing. Het verloop der stemming over de begrooting, kan daarin geen verandering brengen. De feiten toonen aan dat de regeering van plan is de bevoegdheid der Doema tot een minimum te herleiden en deze volksver tegenwoordiging wil losmaken van de be volking. Als deze tweede Doema wederom niet een zelfstandig arbeidend lichaam wordt, dat de regeering controleert en vertegen woordiger is van den Russischen volkswil, dan is dit niet, zooals met de eerste Doema, omdat het haar ontbreekt aan zelfbeheer- sching. Het tegendeel is waar. Daarom schijnt het dan ook niet geraden, zonder meer geloof te slaan aan de verzekeringen dat weldra deze tweede Doema zal worden uiteengejaagd. De jongste stemming over de begrootiug heeft evenals het verloop van het agrarisch debat aan de regeering een paar ontbindingsaanleidingen ontno men, maar juist daardoor weer de con flictstemming verergerd. Maar er is meer. De partijen in de Doema gaan 't is in zeker opzicht te betreuren net voorbeeld volgen van de rechter zijde en de provincie bewerken om te zorgen dat zjj by haar houding een steun in den rug krijgen, maar vooral om voor de beteekenis die de Doema kan hebben begrip te webken. Een soort van provin ciale propaganda-comités heeft men be noemd. Om de oprichting daarvan moge lijk te maken moest in het geheim worden to werk gegaan en nu is door dit geheim zinnig doen de regeering gelegenheid ge- gaven te beweren, dat deze comité's een voudig worden opgericht om een revolutie voor te beriden. Ten koste van wat ook moet derhalve de band tusschen Doema en volk worden doorgesneden. Vandaar de hevige zin voor constitutioneel optreden by Stolipin, die niet dulden kan dat de Doema van elders dan van de regeericgs- bureau's haar gegevens ontvangt en der halve verbood dat de Zematwo's en experts die gegevens direct verschaften. Men is geneigd, juist omdat het bier de quastie der hongersnooddistricten betreft, te ver moeden, dat de regeering in de cyftrs der Zemstwo's„correctiea"wil aanbrengen. Of is er een andere reden om deze in menging van Experts te beletten? Zou 't zijn om de Doema de gelegenheid to ontnemen om in in commissies te arbeiden eu zoo haar werk te verlammen, waardoor zij weer, evenals de eerste Doema, slechts een praatcollege parlementwordt, en daardoor te spoediger kan worden ont bonden Sr.olypin is te leep en te verzoenings gezind om een dergelijken toeleg bij hem onderstellen. Doch de teekenen spreken tegen hem 1 Duitschland. Duitachland doet al zijn best met de andere volken goede betrekkingen te on derhouden. De Keizer gaat daarin voor. Bij een onderhond dat hij deze week had mst den nieuwen Franechen gezant Cam- bon, sprak Hy tot dezen„Het werk dat u volbrengen wilt, n.l. de arbeid aan de ontwikkeling der goede betrekkingen tus schen Frankrijk eu Duitschlaud, zal mijn geheele sympathie hebben. Mijn regeering en ik zullen er ons aan gelegea laten liggen uw taak zooveel mogelijk te ver lichten. De toenadering tusschen twee groote naties, die beide in staat en voor bestemd zjjn om beschaving en vooruit gang onder de volken der aarde te ver breiden is een doel waarvan de bereiking de gemeenschappelijke arb jid waard is van alle edelwillende geesten waarover Frank rijk en Duitschland beschikken." Zoo blijft de verhouding met Frank rijk goed. En om die met Italië te be waren, schijnt de Rijkskanselier dienst te doen. Deze toch heeft een bezoek gebracht aan regeeringspersonen aldaar, en bij zijn terugkeer naar Duitschland van uit Ra- palli het volgende telegram gezonden aan den Italiaanschen minister-president„Op het punt Italië te verlaten stel ik er prijs op, Uwe Excellentie naast mijn goede en oprechte wenschen de verzekering uitte spreken, van mijn vriendschappelijke ge voelens". Ook met de Vereenigde Staten wordt de verhouding beter, vooral op handelsgebied. Op een feestmaal ter eere van den Ame- rikaanschen gezant in Duitachland, Tower te New-York gehouden, om hem de dank baarheid van Amerika voor zijn te Berlijn bewezen diensten in het belang van hef Duitsch—Amerikaansch handels-verdrag kenbaar te maken, hield deze een rede, waarin hij de overtuiging uitsprak, dat een tarievenoorlog tusschen beide groote rijken was voorkomen. Een bericht uit Washington komt dit bevestigen, zeggende dat de Duitsche ge zant aldaar, Speck von Sternburg, voor zijn vertrek naar Duitschland nog een samen komst had met den staatssecretaris Root, waarb(j de laatste hem een voorloopig ont- werp-verdrag ter hand stelde, dat nieuwe concessies bevatte. Tower prees de goede betrekkingen tus schen de beide landen en de groote vriend schap die zij elkaar toedroegen, de overeen stemming van inzichten ten aanzien der groote vragen van den dag, waarbij Amerika en Duitschland belang hebben zooals de open deur en gelijke handelsrechten in China. Het is een gelukkig teeken dat Duitsch land zulke aangename betrekkingen met het buitenland onderhoudt. Moge het laDg zoo blijven Engeland. Ook andere vorsten beijveren zich de goede relaties te versterken. De ontmoeting tusschen de vorsten van Engeland en Spanje, straks die van Italië en Griekenland, bewijzen het. Engeland gaat echter voort, op Duitseh- lands voetspoor, zich zooveel mogelijk te waper el gedachtig aan Bismarcks woord Si vis pacem para bellum (Wie den vrede wil wapene zich ten oorlog De minister van oorlog, Haldane, heeft een legerplan ingediend bij het Lagerhuis. Het ontwerp wordt druk besproken en be streden. Engeland heeft nog altijd zijn stelsel van uitsluitend vrijwillige militie. Volgens dit ontwerp dat het staand leger tot 300 dui zend soldaten inkrimpt wordt aan dit stel sel, ook een nieuw toegevoegd, waarbij het leger op zijn Duitsch wordt ingericht, met een landweer, enz. Haldane wil het koloniale leger met de militie Yeomanry en Volunteers hand haven. Het Territorial Army wordt dus ten veile een vastelandstegenhanger van de Homeguard- en een met deze samen hangend bewijs voor de uitermate gewij zigde begrippen, die in Eageland zijn gaau heersohen over de insulaire veiligheid en de splendid isolation (toestand van veilige afgezonderdheid) die ter dege gepantserd moet worden. Tegen het ontwerp zijn natuurlijk de voorstanders van algemeenen weerplioht. Doeh ook de liefhebDers van het bestaande klagen dat de bestaande militie in de war gestuurd wordt. Namens de conservatieve oppositie zijn deze bezwaren in een motie vastgelegd waarin ook nog er op gewezen wordt dat den vrijwilligers (Volunteers) nieuwe ver plichtingen worden opgelegd, zoodat in tijdeu van nationaal gevaar noch een voldoende maebt voor de verdediging des vaderlands, noch een snelle ondersteuning van het staande leger wordt verkregen. De reservisten (de landweer) zullen niet voldoende geoefend, de vorming van het staande leger zal bemoeilijkt en de oproe ping van reoruten in gevaar gebracht worden. Staatssecrelaris Grey antwoordde, dat de voordeelen van het stelsel eenvoud in de organisatie en voldoende kracht waren. Het wordt wel is waar verminderd, maar de kracht zou toenemen. In ieder geval is dit legerontwerp een erkenning van de veranderde tijden, waarin niet maar de rustige rust van den onge naakbare, maar de waakzame zorg van den bedreigde aan het woord is. Engeland is niet meer veilig achter zijn krijtbergen. Voor een landing bestaat steeds gevaar. Daarom moet 't wel tot hervorming van zijn leger overgaan. Griekenland Het laioek van koning Victor Emanuel van Italië aan den koning van Griekenland in Athene, heeft de aandacht gevestigd op den moeilijken staatkundigen toestand van het Heüeensche koninkrijk, die toenadering tot een groote Europeesche natie voorde regeering te Athene dringendnoodig maakt. Jarenlang zocht koning George een steun punt voor zijn staatkunüe io VVeeuen, waar de persoonlijke betrekkingen tot keizer Franz Jozef voortdurend van den besten aard waren. Maar door de samenwerking van Rusland en Oostenrijk op bet Balkan-schiereiland, tot invoering van de hervormingen in Ma cedonië waar Griekenland steeds als de ergste rustverstoorder optreedt, zijn de vriendschapsbetrekkingen tusschen Grie kenland en die beide groote mogendheden wel wat verkoeld hel wantrouwen tegen Rusland en Oostenrijk is toegenomen, en ineu verwacht nu van Italië steun, tegen mogelijke placinen van Oostenrijk, om in den Balkan zijn invloed en gezag uit te breiden. In den Balkan zelf zijn de betrekkingen van Griekenland tot Roemenië en Bulgarije verre van goed, integendeel ten gevolge van de verschillen van meening over het optreden in Macedonië bepaald vijandig met Roemenië zijn de diplomatieke betrek kingen verbroken en met Bulgarije is de goede verstandhouding nog lang niet hersteld. De overige Europeesche mogendheden staan op het standpunt, dat de zorg voor de Macedonische hervormingen, eenmaal aan Oostenrijk en Rusland opgedragen niet door Grieksche eigenzinnigheid mag wor den belemmerd. Slechts Italië, dat sedert eenigen tijd, wegens zijn Albanische staat kunde, Oostenrijks optraden in den Balkan met bezorgdheid gadeslaat, schijnt in staat die voornemens van Griekenland openlijk te steunen. Dat is gebleken en gezegd bij de samen komst die koning George verleden jaar met den koning van Italië had dat is thans weer gezegd aan het gala-diner te Athene, waar de „groote sympathie" die tusschen Italië en Griekenland bestaat, met warme woorden werd herdacht. Afrika—Amerika. Nog twee staatslieden worden in den laatsten lijd besproken, en niet gunstig. Wij bedoelen Roosevelt en Botha. Eerstgenoemde wordt beschuldigd, in 1905 betrokken te zijn geweest bij repu- biikeinsche knoeierijen, waarin de geldman Harriman een rol Ueefe gespeeld. Zeker als tegenwicht voor deze beschul diging, welke de president niet geheel schijnt te hebben kunnen weerleggen, wordt er in de pers door velen op aange drongen dat Roosevelt in 1909 opnieuw candidaat voor het presidentschap mogezijn. Dit laatste kan echter niet, dewijl vol gens de wet een president slechts eenmaal mag worden gekozen. Vvat Botha betreft, zijn aan slaafsoh- heid grenzende betuigingen van onder danigheid aan het bestuur van den Engel- 8ohen overheersoher, zijn pleidooi voor de Engelsohe taal, zijn vertrek naar Engeland tot het bijwonen van de koloniale con ferentie te Londen, zonder het Trans- vaalsche parlement of de Vrijstaatsche broeders er in te kennen, heeft kwaad bloed gezet. Vooral dit laatste heeft generaal De Wet, die Botha's optreden onvoorzichtig keurt, zeer gehinderd. Botha had met Steijn kunnen raadplegen. Had deze het reisplan goedgekeurd, dan had hij hem de belangen van den Vrijstaat kunnen opdragen enz. Er is zeker veel waars in deze klaeht. Men ziet er alleen uit dat er verschil van opvatting bestaat, gelijk dit ook bestond toen de leiders der Boereu iu 1903 te Veieeniging besloten tot onderwerping. Toen stond De Wet ook tegen Botha en De la Rey over, en legde hij zich bij den wil der meerderheid neer. En vele Boeren gaven De Wet gelijk. Wat Roosevelt aangaat, diens schoon zoon Longworth, heeft in het congres zioh verklaard voor de ca- dideering van Taft voor het presidentschap-, waaruit schijut te blijken dat Roosevelt in 1909 bepaald wil altreden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sprang P. de Looze te Oud- Vos8emeer te Waarder W. Zijlstra te Bruchem te Peperga (toez.) en te Span keren (toezJ. W. C. Ort te Dongjum. Aangenomen naar Enter (benoeming tot hulpprediker) door 8. J. de Hoest, cand. te Leiden. Bedankt voor Mynsheerenland door G. A. v. d. Hooft te Domburgvoor Hasselt door F. F. J. v. d. Plassche te Jaarsveld. Gereformeerde Bond tot vrijmaking der Ned. Herv. Kerk. Uit Utrecht meldt men Onder voorzitterschap van ds. E. E. Gewin, predikant der Ned. Hervormde ge meente alhier, werd gisteren een druk be zochte openbare bijeenkomst gehouden van bovengenoemden bond. Ds. Gewin zette kortelings de beginselen van den bond uiteen. Spr. constateerde met groote blyd- schap de groote medewerking van vele zijden ondervonden, hoewel deze z.i. toch nog groot«r kon zyn. Maar velen willen zich niet bij den bond aansluiten, uit vrees voor separatie en doleantie. Deze vrees, zeide spreker met nadruk, is ongegrond. Vervolgens kwam aan het woord dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, Ned. Her vormd predikant te Renkum, die het dor 1 van den bond uiteenzette. Het doel is kerk reformatie, zeide spr. Daarbij moet niet gedacht worden aan een volmaakte kerk, die hier niet mogelijk is, maar aan een kerk, voor wie hare zonden leed zjjn en die een begeerte heeft tegen elke deformatie te streden, naar het woord Gods. De Her vormde kerk is niet wat zij zijn moet. Wat men van den Christus van het Woord ver kondigen moge, de kerk als kerk blijft er koud onder. Daarom is reformatie noodig. Deze zal gepaard moeten gaan met veroot moediging en belijdenis vau schuld. Men moet aaneensluiting zoeken met allen, die op den grondslag der drie formulieren van eenigheid staan. De bond zoekt voor de reformatie te werken door geschriften, door het verkrijgen van leerstoelen, en waar men meer samen kan komen, daar kunnen ook vraagstukken behandeld worden, waarover nu nog tweestrijd is, zooals het recht der plaatselijke gemeente en hare zelfstandig heid, de financieele zijde van de kerkelijke kwestie, enz. Spr. eindigde met de bede, dat er ver andering kome en het oude in dezen voorbij mag gaan en het alles nieuw mag worden. Enkele personen vroegen naaraanleidiug van het door dr. De Lind van Wijngaarden gesprokene eenige inlichtingen, die door den inleider gegeven werden. Dr. De Lind van Wijngaarden merkte daarbij op, dat onder reformatie verstaan moet worden, dat de kerk weer tot den ouden vorm moet terugkeeren. Mits de belijdenis gehandhaafd blijven, kunnen dau de deuren zoo wijd mogelijk open gezet worden. Willen do leden der Gereformeerde kerken in Neder land in Hervormde kerk terugkeeren, dan zijn zij van harte welkom. Ten aanzien van de vrijmaking der kerk meende spr., dat de modus equo om tot vrijmaking te komen, nog niet vastgesteld is, en dat deze afhangt van de omstandigheden. Prof. dr. H. Visscher, van hier, bracht ten aanzien der verdeelingskwestie in het mid den, dat geen stervelmg op hetoogenblik weet, hoe de kerkelijke kwestie zieh zal ontwikkelen; in verband met de goederen en traktementen der Hervormde kerk, is deze kwestie een politieke. Het behoud van die goederen en traktementen is nog zoo zeker niet, meende spr. Hierbij moet gelet worden op de radicale strooming, die ook in ons land wassende is. Het is van 't hoogste belaDg, dat wij die kweste niet uit 't oog verliezen, en ons aaneensluiten ten einde te voorkomen, dat deze kwestie opgelost wordt in een zin, die niet in het belang is van de ontwikkeling van het gereformeerde beginsel in ons volk, zeide spr. In de verdere besprekingen zeide dr. De Lind van Wijngaarden, in antwoord op een gestelde vraag, dat hij er niet voor is, de Hervormde kerk, de oude Gereformeerde kerk, van den aardbodem te doen ver dwijnen. Getracht moet worden, volgens spr., de oude Hervormde kerk weer terug te krijgen. Na goedkeuring der verschillende ver slagen werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing, waarbij herkozen werden de heeren ds. M. Jongebreur, ds. M. van Grieken en H. A. van de Westeringh, bur gemeester van Veenendaal, en gekozen ds. A. Prins, van St. Maartensdijk, in plaats van ds. H. v. Mastrigt van Barneveld. Besloten werd op de statuten de konink lijke goedkeuring aan te vragen. Na vaststelling van het huishoudelijk reglement en bespreking van enkele punten de organisatie betreffende, werd de ver gadering gesloten. Geref. Kerkt n. Beroepen te Mildam R. Middelveld te Hijum. R.-C. Kerk. Pastoor Verbraak, de algemeen be kende priester, die haast van het uitbreken van den Atjeh-oorlog in dat land zyn gods dienstige taak vervulde, is op zijn verzoek overgeplaatst naar Padang, waar hij de rest van zyn levensdagen wenscht door te bren gen. De welverdiende rust wordt hem zeker van harte gegund door ieder die hem kent en door allen die een en ander omtrent zijn menschlievenden en hoogst verdienstely ken arbeid op Atjeh hebben gelezen of ver nomen. M. C. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het stuur mans-examen, Groote Stoomvaart 3e stuurman de heer J. U. Auer. Voor de vacature prof. Bakhuis Roozeboom beveelt de faculteit by de Amsterdamsehe gemeente-universiteit aan prof. dr. A. Smits te Delft, en dr. F. M. Jaeger te Zaandam. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. In een gisteren gehouden vergadering van de Zeeuwsche Spoorboot maatschappij is het dividend van het af- geloopen boekjaar bepaald op f 27 per heel en f 17 per half aandeel. Tot postbode van den bodeloop Middelburg-Griypskerke is met ingang vaD 16 dezer benoemd dhr. C. Post te Koudekerke. De heer J. G. Broeksma gepensioneerd sergeant-majoor der infanterie alhier, is met ingang van I Mei a.s. benoemd tot administrateur der Verplegingsmagazijnen te Maastricht. Wolïert3d(ik. In de gemeenteraadsver gadering van Woensdag waren tegenwoor dig 6 lede», 1 vacature. Aan di.r. J. Butler W rd als onderwijzer tegen 15 Mei e k. wegens zijn benoeming te Goea eervol out- s'ag verleend. De circulaire van Gedep. S aten inzake regeling jaarwedden burge meester, secretaris en geineente-ontvaDger, J op de eerstvolgende vergadering wor- aen besproken Uit het proces-verbaal van het opmakfiD der kas bleek dat er is ont vangen f 20533,505, uitgegeven f 17351,8-3, saldo f3 81,65. Goed slot 1905 f616,92, in kas f 3798,57. Op voorstel van de com missie tot onderzoek van de geloofsbrief en van J. de Wolf wordt met algeraeene stem men tot toelating besloten. Een wijziging begrooting 1906, idem af- en overschrijving werden goedgekeurd. Als leden van het stembureau voor de a.s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten werden benoemd J. Kallemeiu en P. Koeman, met dhr. burgmeester als voorzitter en P. v. d. Linde als 4e lid. Als plaatsvervangers G. de Jager, C Slabbekoorn en M. Parhau. Vastgesteld werd het kohier van den hoof- delijken omslag. Eergislermorgen is te Schoondijke op den '1 ragel de arbeiderswoning van P. de B. afgebrand. De kindeie 'ie met lucifers speelden, hebben den brand ver oorzaakt en kondeD slechts met moe te gered worden. Het is voor den bewoner, die volstrekt niet met aardsohe goederen is gezegend, een groot verlies. (Af. Ct.) Als een bijzonderheid kan vermeld worden dat door den gepensioneerden postbode C. de B. te Zoutelande, welke de volgende week ziju 85steu geboortedag hoopt te vieren, van af de maand April nu t minder dan 15 kievietseieren zijngevonden. Terneuzen. In de Woensdag gehouden vergadering van de afg ^vaardigden der Chr. vereenigiugen alhier is besloten D. V. op Dinsdag 2t Mei (Pinkster drie) het derde Zomerfeest te houden. Men zal traoh- len weder een uental sprekers dien dag te doen optred CU. Bij kon. besl. van 8 dezer is aan E. Beirnaert, wegwerker bij de -poorweg- maatschappij MeehelenTerneuzen, wo nende te Axel, verlof verleend tol hetaau- nemun van de Herinneringsmedaille van de Regeering van Leopold IIen de burgerlijke medaiile 3e klassehem door den Koning der Belgen geschonken. Door eenige kiezers der gemeente Kattendijke, inwoners van wijk A, Kat- teuüijae, is een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin zij aanmerking maken op de pas opgemaakte kiezerslijst en wel op grond hiervan dat die lijst niet alplia- beti8eh is opgemaakt; dat een als fciezcr ingesahreveue uit wijk A eerst den leeftijd van 23 jaar heeft bereikt, dat een inge schrevene uit wijk B, Wilhelminadorp, volgens geen artikel der wet kiesbevoegd heid bezit en dat er personen zijn afge voerd die in 1906 geen kiezers voor den gemeenteraad geweest zijn. Sluiskil. De gisterenmorgen voor het eerBt in gebruik genomen nieuwe spoor brug alhier is, juist nadat daarover een goederentrein passeerde, aangevaren door het Noorsehe stoomschip „Farmand" ko mende van Gene. Daardoor kwam in de brug een booht van 33 centimeter. De eene heltt zal moeten worden afgebroken en opnieuw gesteld. Het scheepvaartver keer was een paar uren gestremd. De herstelling zal geruimen tijd vorderen. De schade wordt op f 60.000 begroot. Door de aannemers is op het schip beslag gelegd en een borgtocht van f 60.000 geëischt. Door de Vereeniging van Nederland- sohe Werkgevers zijn heden drie adressen ingediendéén aan de Eerste Kamer in zake hel Arbeidscontract, waarin zij als haar stellige overtuiging uitspreekt, dat het wetsontwerp, gelijk het thans luidt, in den weg zal staan aan een bevredigende regeling der arbeidsverhoudingen en be lemmerend werken op den bloei en de ontwikkeling derNederlandsohe nijverheid; reden waarom adressanten der Eerste Kamer verzoeken dit wetsontwerp at te wijzen. Voorts zij n 'n tweetal adressen aan de Tweede Kamer gezoDden, het eene be treffende de ziekteverzekeringswet, waarin er bij de Tweede Kamer op wordt aan gedrongen, aan de regeering te verzoeken, net beginsel vau dwang in het ODtwerp weg te nemen en in de wet maatregelen voor te schrijven, waardoor de vrijwillige particu liere voorziening bij ziektedoordoeltreffende staatshulp zich zooveel mogelijk ontwik- kele en zich zoo breed mogelijkontwikkele. Overigens bevat dit adres de aanwijzing van allerlei „practische verbeteringen", welke eventueel in het kader van ziekte- verzekeringsdwang zoude passen. Het derde adres eindelyk bespreekt de door den minister voorgestelde wijzigingen der Ongevallenwet. Allereerst toonen adressanten aan, hoe de ziekteverzekering' waaneer die zonder dwang bestaan zou, toch in te schakelen ware in verplichte ongevallen-verzekering. Vervolgens gaat adress. ook hier na verschillende verbe teringen, welke in des ministers stelsel aan te brengen waren. Aan het slot dringt adress. aan niet slechts op meerdere desentralisatie by de uitvoering der Onge vallen-verzektnirig, doch tevens op minder bureaucratische behandeling, op medewerking vooral van particu iere krachten. Het vrijz.-dem. defensie-program. Met belangstelling namen wij kennis van den i houd eener brochure van Warner (een pseudoniem waarachter zioh eon be*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2