NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 163. 1907, Vrijdag 12 April. 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Belastingvsrliseglag. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'hUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN (Wordt vervolgd), IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cant. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedert regel meer 10 cent. <32 IJ K. Baarland, ook voor Oudelande, 12 April. Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen, 13 April. Hoedekenskerke, 15 April. De terugkeer van het Kabinet brengt vanzelf de verschillende wetsontwerpen weer naar voren, die in de eerste maanden van zijn verlengd bestaan in de Tweede Kamer aan de orde zullen komen. De belastingverhooging is er een van. De vraag of deze noodzakelijk is, laten wij in het midden, dewijl dit een quaestie is van Ja en Neen. Rechts klaagt men dat zij niet noodig was geweest, indien het Kabinet de Tarief- wet-Harte had overgenomen. Links vertelt men eenvoudig zonder blozen dat de Tarief wet 'tgeld uit den zak van den arbeider zou hebben geklopt en derhalve de belasting-ontwerpen noodig zijn om de 10 miljoen voor de verzekering noodig, te verkregen. Eet is niet te denken dat de minister De Meester alwat hy vraagt, krygenzal. Mr. Mendels, een sociaal-democraat die in Utrecht woont, waar de zetel van het verzet scheut te zyn, heeft 't de vorige maand in een volksvergadering gezegd dit ministerie valt toch op de belasting- ontwerpen. De gezamenlijke Nederlandsche belas tingschuldigen betalen aan directe belas tingen in ronde getallen Grondbelasting, gebouwde eigendommen 12 miljoen gulden. Grondbelasting ongebouwde eigendom men 7'/a miljoen. Persoueele belasting 18 miljoen gulden. Bedrijfsbelasting 7'/2 miljoen. Vermogensbelasting 8 miljoen gulden. Totaal ruim f 57.00,'.000 Voorts: Zegelrechten 4,6 miljoen gulden. Registratierechten vast recht '/2 miljoen. Registratierechten evenredig recht 6'/2 miljoen gulden. Successierecht 10,6 miljoon. Hypotheekrechten 713 duizend gulden. Totaal f23 000.000. Eu eindelijk accijnsen Gelistilleerd 25 miljoen gulden. 14) FEUILLETON. Een kijkje in „de grooie wereld". HET PORTRET EN DE BRIEF. Toen Agnes zich gereed maakte om Waldstein te verlaten,had zij zich ook hare afspraak met" Van Zelm herinnerd, om van het portret zijner mama eene copie te laten maken, Zij wist echter niet, of hij er nu nog op stond, dat die copie zou gemaakt worden en vroeg hem op zekeren dag „Van Zelm, wat dunkt u nu van de schil derij in de sombere kamer, moet er eene <sopie van zijn?'' „Lieve Agn8S, mij dunkt dat is niet meer noodig. Maar het zou mij natuurlijk groot genoegen doen, wanneer het portret mijner lieve mama eene betere plaats kreeg dan in die doodsche. sombere kamer." „Wel zeker, lieve vriend. Maar dan zal het ook noodig zijn, dat wij er een betere Hjst om laten zetten. Daar zal ik zorg voor dragen." „Agnes, gij maakt mij gelukkig", ant woordde de kapitein en kuste hare hand De gravin gaf toen bevel het portret af te nemen en in een kist te pakken. Zoo was het blijven staan tot de familie zich in de stad had gevestigd. Met eenige achterge bleven goederen, die nagezonden werden, fcwam ook die kist aan. Het was half No vember. Victoriue bevond zich nog bij hare vriendin, ofschoon haar papa, de generaal, feeds dikwjjls gezegd had, dat pu zjjne Suiker 20 miljoen. Geslacht 4'l2 miljoen. Wijn 1,7 miljoen. Bier en azijn 1,5 miljoen. Zout 1,6 miljoen. Totaal f54,500,000. Aan rijksbelastingen totaal 134 miljoen; ongerekend nog de gemeentebelastingen. De wetsontwerpen-De Meester beoogen een verhoogde belastingopbrengst van 8 miljoen gulden. Deze verhoogde opbrengst zal worden verkregen door invoering eener inkomstenbelasting ter vervanging van de vermogens- en be drijfsbelastingen 2,500,000 wijziging van de wet op het recht van suooessie en van overgang bij overlijden 1,500,000 verhooging van het zegel recht op effecten 1,000,000 den inbreng van zaken iu naamlooze vennootschappen enz. te onderwerpen aan even redig registratierecht 200,000 invoering van eene belas ting boven den bestaanden accijns op mousseerende wijnen 300,000 invoering van debiet recht op tabak 2,000,000 eene technische herziening van het tarief van invoer rechten 500,000 8,000,000 Bovendien wordt de accijns op de suiker verlaagd van f27 op 17 per 100 K.G., tegenover eene verhooging van dien op gedistilleerd van f 63 op f 90 per H.L. Aanvankelijk verwacht de minister hier van geen voordeel voor de schatkist, maar daardoor zal gaandeweg het suikerverbruik toenemen, en dus op den duur eene be langrijke bate voor de schatkist verkregen worden. Eindelijk wordt aanbevolen een belas ting op speelkaarten. Hiervan:zal eene jaar lij ksehe bate van ten hoogste f 100,000 te wachten zijn, 11 April 1907. Personeel voor onze christelijke scholen te kort en schrijvers te over. Kenners berekenen dat einde 1907 op dienstverrichtingen minder waren gewor den door den naderenden winter, en hij dus meer gelegenheid had thuis te bly ven, het hem ook aangenaam wezen zou, wanneer zijne eenige dochter weder zyn huishoud ster werd. Juist toen de kist aankwam stond Agnes gereed zich te gaan kleeden voor een feest. ViGtorine had bedankt omdat zij een weinig verkouden was, of beter gezegd, omdat al die wereldsche vermakelijkheden haar hoe langer zoo meer tegen dö borst begonnen te stuiten, daar zij maar al te weinig overeen kwamen met de nieuwe keus en de nieuwe levensopvatting, die zij in de laatste weken had gekregen. „Och Victorine", zei Agnes, „pak gij die kist eens uit. Daar zit het portret in van de mama van Van Zelm. Het schilderstuk moet uit de lijst genomen worden. Roep maar een bediende wanneer het u te lastig is, ik heb geen oogenblik tijd te verliezen." „Ik heb al den tijd, Agnes," was het ant woord, en het meisje zette zich aan het ontpakken. Het oude papier met dat ge heimzinnige opschrift, trof alweder 't eerst haar blik. Zij was geheel alleen en be schouwde alles op haar gemak. Wie weet welk eene droevige geschiedenis in dit éène korte woord besloten lag„Bemind, maar verloren." Hare tranen vielen op het portret. Die schoone, maar treurige gelaats trekken waren ook welsprekend. „Ach," dacht Victorine, „hoe dwaas is toch de mensch die van deze aarde heil en storeloos genot verwacht. Hoe goed is God, dat Hij mijn oog heeft willen openen voor al het nietige en ledige der wereldsche genietin gen, Hoe jammerlijk gal ook mijne vriendin de gezamenlijke christelijke scholen twee houderd onderwijzers-vacatures zullen te vervullen zijn, en bij gebrek aan jongelui in 't bezit van acten onvervuld zullen blij ven, althans een heele tijd. En aan de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam werden dezer dagen twintig (20) schrijvers gevraagd. Vereisohtea kennis van de Nederland sohe en moderne talen, van wiskunde, met inbegrip van algebra en logarithmen, en voorts vaardigheid op de schrijfmachine en kennis van stenografie. Het voorloopig salaris, voor deze ook al niet weggegeven betrekking is vier. honderd gulden, straks tot zeshonderd te verhoogen. Eu reeds enkele weken geleden overtrof het aantal sollicitanten voor deze twintig plaatsen de tweeduizend. Eu dat terwijl de christelijke school een eervolle, behoorlijk bezoldigde carrière aanbiedt met meer uitzicht op promotie dan eenige schrijvers-betrekking. De vergadering die gewoonlijk ieder jaar als schoolraad bijeenkomt, en welker verslag reeds door ons is opgenomen, ves tigt opnieuw onze aandacht op de toene ming onzer scholen. Nu reeds 850. Alleen in Zuid-Holland 212. Stel den gemiddelden prijs dezer scholen op tien duizend gulden, dan bouwde het christelijk volksdeel ginds het bekende jaar 1857 voor acht en een half millioen gulden, ongerekend de enorme sommen aan ver bouwing en onderhoud besteed. En bovendien wordt voor de exploitatie van die scholen door de ouders en belang stellenden nog bijna anderhalf millioen geofferd. Indien er één verwijt onbillijk en onwaar is dan is het wel dit, dat de christelijke school happen zou naar de penningen uit 's rijks schatkist. En indien wel één idéé zonder grond is dan is het wel dit, dat nu met de ver hoogde rijkssubsidie particuliere inspan ning overbodig geworden is. De christelijke school vermindert op beduidende wijze de lasten aan de ge meenten door het onderwijs opgelegd. m Daar is ook een geoorloofde trots. Nooit voor zichzelf, maar toch zeker wel voor de weelde van ons volksleven. Voor zich aan het eind bedrogen vinden. En Van ZelmNeen, gelukkig kan hij ook niet zijn zonder gebed en zonder God. Had ik maar meer vrijmoedigheid om er openlijk voor uit te komen, dat ik in God al mijn heil en eer heb leeren zoeken en vinden!" Zoo bij zich zelve sprekende ontdeed zij ook het schilderstuk van de oude verweerde lijstmaar ziet, wat gebeurt daar Waarom houdt zij zoo plotseling op, en staart ver schrikt op den grond Wat valt daar tus- schen paneel en dosk uit Een brief. Een geopende brief. De letters zijn geel ge worden; maar 't schrift is duidelijk genoeg te lezen. Eene huivering grijpt Victorine aan, ter wijl zij hem opraapt en ontvouwt. Zij heeft er een voorgevoel van, dat hier dingen aan het licht zullen komen, die verborgen waren, en met zenuwachtige gejaagdheid doorloopt haar oog de geele letters, zij wordt beurtelings rood en bleekzij leest en herleest. W at leest zij Dit „Lieve Neef Koenraad van Zelm, Gij zult er u waarschijnlijk over verwon derd hebben, dat ik onder al degenen, die aanspraak kunnen maken op mijne nalaten schap, juist u tot mijn eenigen erfgenaam heb aangewezen. Dit gebeurde niet omdat gij de naaste bloedverwant zijt, dien ik achterlaat, want er is eene nadere dan gij maar het geschiedt alleen omdat ik uwe moeder lief had. Alle woorden, welke ik zou kunnen gebruiken, zouden toch te zwak zijn om u eenigszins te doen gevoelen hoe zeer ik haar beminde. Leugen en onder kruiping scheidden ons van elkaar toen wij nog jong wars», e» sedert dien tijd heb ik onze kunstschatten, of voor onze groote dooden. Dat schijnt men in het buitenland beter te beseffen als bij ons. In het buitenland staan op de gewone bezoek-uren de deuren der cathedralen open en bezit waar een volk roem op draagt is voor een ieder gratis te zien. Dezer dagen beklaagde zich iemand dat hij De Ruyter's graf in de Nieuwe Kerk te Amsterdam niet zien kon, zonder eerst een kwartje te offeren. Iets dergelijks overkomt u als ge te Delft het praalgraf van den Vader des Vader lands aan uwe kinderen toonen wilt of het Prinsenhof, de plaats waar de moord op den Prins plaats had wilt bezoeken. Hetzelfde zult gij ervaren als ge het Praalgraaf van de Evertsen in de Nieuwe Kerk te Middelburg bezoekt. Het begrip van onzen tijd van de alge- meene belangen en het toenemend verkeer, die een zooveel drukker bezoek van onze monumenten tengevolge heeft, maakt der gelijke toestanden onmogelijk. Van vreemde smetten vrij behoort toch niet te zijn van vreemde begrippen vrij. Als ze maar goed zijn Vermindering van drankmisbruik. De vrees, in 't vorige jaar op grond van de hooge eeeijnsopbrengst geuit, als zou het drankgebruik weder toenemende zijn, is gelukkig ijdel gebleken. Het Tijdschrift van den Volksbond tegeu drankmisbruik verneemt, dat het verbruik van veracoijnsd gedistilleerd per hoofd der bevolking in 1906 bedroeg 7.43 liter ad 50 pCt., d.i. dus nog iets minder dan in 1905 (7.44 L.), toen het bijna 2'/2 liter lager was dan l/4 eeuw geleden, n.l. m 1880 (9.87 L.) Voor de drankbestrijdingsvereenigiugen een reden om te volharden. Socialisme en Godsdienst. Na een anti-godsdienstige uitlating van Portuyn op het Congres der S. D. A. P. dienden verschillende afdeelingen de vol gende moties in „Het eongres, „gehoord de uitlating van parfijgenoot Portuyn, als zou onze partij anti-godsdiens tig zijn, „verklaart met nadruk dat onze partij haar standpunt handhaait„godsdienst is mija weg als een eenling willen bewandelen. Ik was haar getrouw in mijn leven en wilde haar getrouw zijn in den dood. Daarom heb ik u nu alles i emaakt wat ik bezat, omdat ik uwe moeder bemind heb, bemind maar verloren. Gij zult een zeer ryfc en zeer voornaam heer zijn in de wereld, maar ver geet het nooit, dat gij ai deze heerlijkheid niet aan my, maar aan uwe moeder ver schuldigd zijt. Haar moet gij in uw hart daarvoor danken, niet mij. Buiten dit heb ik u niets meer op het hart te drukken. Niets had sedert den dood uwer moeder meer belang voor mij. Haar beeltenis hangt in mijne kamer en er verloopt geen dag, dat myn oog niet op haar rust. In mijn ouder dom doe ik niets liever dan hier tegenover die beeltenis te zitten. Het komt my heden in den zin u dit te schrijven, en mijn geheim achter het beeld uwer moeder te verbergen. Wellicht vindt gij den brief nooit. Maar 'tis ook mogelijk, dat het u als bezitter myner goederen in den zin komt dit portret van den wand te nemen, de oude lyst te ver nieuwen en het eene meer passende plaats te geven onder de familieportretten. Dan zult gy weten, waarvoor de knorrige en sombere oude heer altijd zijn tijd in deze kamer heeft gesleten en zonder troost is gestorven. Ja, zonder troost, want ik kan niets of niemand meer beminnen. God zij met u, Koenraad van Zelm, wanneer gij dit leest zult gij Graaf van Waldstein wezen. Moogt gij er gelukkiger zyn dan ik er wezen mocht. Graaf Wilhelm van Waldstein". Geen wonder dus, lezers, dat Victorine ontstelde by de ontsluiering van ditgeheim. privaatzaak", en gaat over tot de orde van den dag". Na vermelding van dit feit volgen in het verslag van Het Volk deze regeltjes „Fortuyn verklaart geen bezwaar tegen de motie te hebbenzij zegt niets. „De motie wordt met algemeene stem men aangenomen". „Zij zegt niets", verklaarde de man zelf, legen wien ze gericht was, en hij stemde zelf mee ervóér. Laten we dit onthouden, als noen met deze Haarlemsohe motie den ehristelijken arbeiders een rad voor de oogen wil draaien. Geld Men heeft wel eens geklaagd dat het peil der vrij zinnigheid, wat haar pers aan gaat, daalt. En dit schijnt niet onmogelijk. Naar oorzaken zullen wij maar niet gissen. Zy zyn er. Wie gewoon is 'n vrijzinnig blad te lezen en zyn vorige redatie met de tegenwoor dige vergelijkt, zal allicht verschil zien. Met name van Het Vaderland geldt dit. Dit blad had een goeden naam van degelijkheid en verdraagzaamheid onder de hoofdredactie van een Goeman Borge- sius, een Heyligers, een Macalester Loup, en nog kort geleden, onder de hoofdre dactie van mr. D. van Blom, trok 't aan door dezelfde straks genoemde kwaliteiten. Doch mr. v. Blom, te geleerd, te hu maan, of wat dan ook voor deze taak, werd genoopt tot aftreding, en sinds is zijn plaats ingenomen door den heer Van Balen, dsn vroegeren hoofdredacteur van de Zut- fensche Courant. Groot is de verandering. Hetgeen hy schryft komt heelemaal niet bij de persprodueten zijner voorgangers. Alleen het „pakt" meer, dewyl 't in den scheldtoon vervalt. Het jongste staaltje er van is 't volgende Nauwelijks is de crisis opgelost, of het gestook van dr. Kuyper in »De Standaarde begint van voor af aan. Een week geleden, toen de oplossing nog niet gevenden was en 't gevaar nog altijd dreigde, dat de rechterzijde zelf de stuk geworpen ruiten zou moeten inzetten, waren 't aanmoedigende opwek kingen om aan te blijven,vergoelijkende verzeke ringen dat de fout, indien er eene door 't Kabinet begaan was, lichtelijk over te stappen zou zijn, goedmoedige verklaringen, dat 't zoo kwaad niet bedoeld was. Want niet alleen de geschiedenis van den ouden graaf was nu opgehelderd en de beteekenis van dat geheimzinnige opschrift verklaardmaar ook het recht van Van Zelm op de heerlijkheid Waldstein moest nu worden erkend. Er stond nu in dezen brief wel degelijk van een testament. Dit testament moet dus verloren zyn. Het kwam Victorine niet in den zin, dat Agnes eenig bezwaar tegen dezen brief zou maken. Immers zij had er altijd van gesproken, dat Van Zelm eigenlyk meer recht op de erfenis had dan zij. Daarenboven stond zij nu met Van Zelm te huwen en zij verloor er dus niets bij. Neen, eigenlijk gezegd won zij er bij. Wanneer zij Van Zelm huwde verloor zij den titel van gravin. Hij werd door zijn huwelijk met haar nooit graaf; maar was hij wettig erfgenaam dan was hij graaf, en zij werd door haar huwelij k met hem weer gravin. Onmiddellijk steeg zij met den ouden brief in de hand de trappen op, en trad bij Agnes binnen. Deze stond voor haar toilet spiegel en was juist bezig den krans van paarlen, die haar kostelijkst kleinood be vatte, in haar hoofdhaar te laten vlechten. Victorine beschouwde haar met medelijden en dacht: ij dalheid der ij delheden, alles is ij delheid-, alles is geleende pracht, ander mans goed i „Wilt ge mij spreken, Victorine?" vroeg Agnes. „Ja, lieve vriendin", antwoordde deze hoogst ernstig. „Heeft het haast?" „Ja, wel een weinig".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1