VOOR ZEELAND No. 162. 1907. Donderdag 11 April. 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH IK VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. ,J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De rede van den heer Jhr. li/Ir. A. F. de Savornin Lobman, tJJELBCJxG. - ion11 „3CHE1D1' April Zond. 21 6,30 1,30 30 Maan. 2210,— 12,- Dins. 23 8,80 1,— Woen 24 8,30 9, Dond.25 9,— 9,30 Vrjjd.26 9,— 10, Zater.2710,10,30 Zond. 2810,30 11, Maan. 2911,12, Dins. 30 6,30 12, getal achter een datum is fezee het tweede getal it ordam). DELBtraO—ZIHBIXZÏÏB April, fg. 7an Zierikzee. Woen 10 7,30 3,- Dond. 11 6. '0 3- 1 Vrjjü. 12 7,- 3- t Zater.13 7,30 Zond. 14 7,30 ,30 Maan. 15 7,30 3,- ,30 Dins. 16 7,30 3,— ,30 Woen 17 7,30 8- ,30 Dond. 18 6;30 Vrjjd. 19 7,30 3,— ,30 3- Zater.20 6,30 3,— Zond. 21 3,— Maan. 22 3,- Dins. 23 Woen 24 3,- Dond. 25 3- Vrijd. 26 3,- Zater.27 3,- Zond. 28 3,- Maan. 29 3,- Dins. 30 3» K E rs. |URG. 1.27 4.07 6.47 9.27 12.37 1.20 4.— 6.40 9.20 12.30 1.08 3.48 6.28 9.08 12.18 12.36 3.36 6.16 8.56 12.06 ^2.49 3.29 6.09 8.49 li.59 12.40 3.20 6.— 8.40 11.50 12.24 3.04 5.44 8.24 11.34 |l2.18 2.58 5.38 8.18 H.28 1EN. 1.27 4-07 6.47 9.27 "f8.37 I12.40 3.2o"6.— 8.40 li.50 12.28 3.08 5.48 8.28 11.38 12.25 3-05 5-45 8-25 "-3S 12.20 3.5.40 8.20 11.30 12.15 2.55 5.35 8.15 11.25 lopeesche of Spoortijd. f i) nm. 3,230) en 6,15o) a) 3,50jr) en 6,45 1,55a) en. 4,45 [3,23 en 6,15c)f) anten na het vertrek va» kerke n. Neuzen vm. 8,30 Breskens, Borbselen en ■ns, Borsselen en Neuz6s 016 April 31 Augustus van 10,25 uit Neuzen ten is zeer vermoeid, maar »s schikte zich in haar dukkig lot. In den voor- jlrie dames weder in de r daar werd de kapi- igediend. komen," zei Agnes- le bracht de boodschap wilde de gravin alleen werd bleek en Agnea jkkamer. ;elukkigste der mannen, 'zeide hy, „gij hebt mij it uw spoedig antwoord. Iroomde. Ik ben langen geweest, of gy mij lief mag ik dit toch onder- t Devestigend. •e hand vatte voelde hy, als steen. Hij zag haar leleurgesteld aan. It scheelt 11 Alles komt Laat ons oprecht met lij geeft mij toch uwe' gy meent, dat ik nog iak op Waldstein. Het ,lleen om u. Antwoord et medelijden aan. Het zwaar; want het lag Bijna had zij zich ver liet. Zij moest nu hare inde toe uitspelen, en pij zich. cmt ge zoo vragen Gij 1 Gij weet dat bet mij u onwetend beroofd ttt oren nu elkander too. iet vooreerst Dog stil,, prak zij en keek hem (Wordt wnolgdj, u 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. taa IJK. Ovezande, ook voor Nisse, 11 April. Baarland, ook voor Oudelande, 12 April. EUewoutsdjjk, 00b voor Driewegen, 13 April. Hoedekenskerke, 15 April. Slot. Maar hoe in een niet uitsluitend Christe lijk land? In zoo'n land kunnen terwille van de consciëntie-vrij beid afwijkingen van den regel noodig zijn. Zijn er eenige dissenters, dan kan men hun subsidie verleenen, om naar hun in zicht een sohool in te richten. Er kan verschil ontstaan over de vraag wat Christelijk isdan kan men met de Kerken in overleg treden, ter regeling der moeilijkheid. Misschien is er in de Kerken zelve ver schil over die quaestie dan kan men aan particulieren, oie niet kerkelijk doch schoolsgewijs zioh vereenigen, subsidie geven. Eindelijk kan de overheid zelve indiffe rent of vijandig tegenover het Christelijk onderwijs staan dan wordt het plicht van alle Christenouders zioh te vereenigen. Maar in al die gevallen blijft, in beginsel, de verplichting der Christelijke Overheid om te handelen naar den straks gesteldeD regel. Die regel is dan ook, gedurende de Repu bliek, wel degelijk door onze Overheid als de juiste erkend. Alleen zorgde zij niet genoeg voor de „dissenters", zij voorzag niet in de zooeven aangeduide gevallen. Dit hangt samen met de toenmalige be grippen omtrent de verhouding van Kerk en Staat. Toen evenwel het voorrecht der Geref. Kerk om door te gaan voor de Christelijke Kerk verviel, en toen het onderwijs van provinciaal nationaal werd, wat heeft toen de wetgever gedaan Hij is begonnen met den bedoelden regel Christelijk onderwijs te eerbiedigen, doch om aan de moeilijkheden te ont komen, heeft hij eerst getracht van al de Christenen een allegaartje te maken (de gemengde sohool)daarna is ingevoerd een „Christendom boven geloofsverdeeldheid", neutraliteit, god sdienstloosheid De wetgever heeft zieh de zaak moeilijk gemaakt, door den geest of de richting van 13) FEUILLETON. Een kijkje in „de groote wereld". De jonkman liet zich hierdoor beetnemen. Hy gaf haar een kostbaren ring, die eertijds zijne moeder gedragen had. fly volgde nu ook Agnes in den gezelligen kring, waar Victorine alles behalve op haar gemak was. Zij had alles begrepen wat er tusschon die twee was voorgevallen, en al hielden zy zich goed, toch kon zy niet anders dan zeer 'Smartelijk tot zich zelve zeggen: voor u -verloren. Wat op de schilderij in de sombere Earner staat is aan u bewaarheidbemind snaar verloren. Arm kind! Zij verwijderde aich zoo spoedig mogelyk om eens vrij uit te weenen, en hoe weinig zy het ook ver moedde, ook Agnes volgde weldra haar voorbeeld en zocht de eenzaamheid op. Alleen Van Zelm bleef een speelbal van het bedrog. Hjj ging overgelukkig naar zyne kamers terug. Sidderend dacht intusschen Agnes aan -den dag van morgen, waarop de baron zou komen, om haar op te eisehen volgens haar i eens gegeven woord. Zij deed al wat zy kon om zioh te verstrooien, maar het mocht i haar niet gelukken. Ik bedrieg Van Zelm I dacht zy en ik breek Goldstein het hart. Die «edachte vervulde hou». het onderwijs voor te schrijven voor alle scholen, in plaats van dit over te laten aan de gemeentelijke instelling zelve. De Roomsch-Katholieke provinciën eu ook enkele Protestantsohe streken hebben niet geduld dat de wetgever de gemeente lijke instelling verkrachtte, en hebben, voor al de eerstgenoemde gedaan alsof geene wet de godsdienstige richting voorschreef, en 's lands overheid heeft dat moeten toezien. In die streken heeft de gemeentelijke overheid niet gezegdZoodra in mijne Christelijke sohool een dissenter treedt, ja, reeds alleen om de mogelijkheid dat hij zou kunnen binnentreden, hang ik mijn Christelijke overtuiging aan den kapstok. Dat niet in gemengde godsdienstige stre ken zulk een oplossing mogelijk was, ligt voor de hand. Men heeft het daarom in 1857 met de neutraliteii beproefd daarin zag men een opiossing der moeilijkheid. Die oplossing is geheel onvoldoende gebleken, en wij hebben thans, sinds 1889 en volgende jaren, eene andere en veel betere. Wij hebben nu, naast de evar- beidsschool, de bijzondere, en zoo is de vrijheid vau consciëntie geredtevens is een gezonde concurrentie ontstaan. Maar nu kan ook do in 1857 uitgevon den oplossing vervallen,'als onnoodig en uit Christelijk oogpunt onverdedigbaar. Vervalt die, dan is de openbare school niet meer per se neutraalen is ook niet meer de neutTale school per se de over- heidsschool, en dus altijd nog als zoodanig geprivilegieerd. Dan kan de gemeente scho len hebben van versehiilende richting; cons ciëntiedwang is niet te vreezen, zoolang ons tegenwoordige sohoolwetbeginsel biijti bestaan. De antitheseopenbaar en bijzonder, zal verdwijnen; niet meer zal er een oorp» staatsonderwijzers ontstaan tegenovergeëu- eradreerde in afdeelingen verdeelde groepen Christelijke sohoientengevolge waarvan de politiek ook in de school komten men zal Christelijke of niet-Christelijke sohoien oprichten, naar gelang de overheid in de oogen der oprichters al of niet voldoet aan wat zij zelf voor hun kinderen noodig achten. Vernieuwing van den schoolstrijd behoeft dit niet te weeg te brengen. Liberalen als Van Houten en De Beaufort hebben steeds verdediSd, dat de openbare school zioh moest aansluiten aan hare omgeving. Bij gemeenteraadsverkiezing moge soms de godsdienstige gezindheid der candida- van haar mama. O, als zy die nog had, wat zou zy zeggen F Ja, dat was inderdaad niet twijfelachtig. Als zij die doordringende donkere oogen aanstaarde was het haar als gingen zy haar regelrecht door de ziel, als spraken zijGod is goed, maar gy zyt boos. Gy verwoest door uwe onoprechtheid uw eigen geluk, vergiftigt 't leven van anderen gy wandelt op den weg der huichelaren, gy zult zoodoende nooit myn verheerlijkt aan gezicht bij Gods engelen aanschouwen. Agnes kromp ineen als een worm, hare oogen gloeiden maar weigerden sen traan te stortenhare knieën knikten, maar tooh bogen zy niethaar hart bonsde, maar zy hield bet tegen. „Ach 1 myue schatten! mijn onmisbaar W aldstein riep zy uit en keerde het portret barer moeder om 1 Beter ging het Victorine. Haar gemoed ontlastte zich in een tranenvloed. Zy boog de knieën en smeekte God haar hart te ver anderen, haar af te trekken van alle wereld- sche genot, haren beminde gelukkig te maken zonder haar en haar oog te openen voor iets beters dan de aarde vermag te geven. Toch werd zy ook nu slechts ten aeele verhoord. Wat zij God smeekte was goed, maar haar gold het goddelijk ant woord „Laat los en gy zult losgelaten worden." Haar wil was nog niet geboj G5M8SSÜS2Ï3E8BESJBSWS5B ten in aanmerking komen, dit geschiedt trouwens ook nu, maar waar de toe stand in de een of andere richting eenmaal geconsolideerd is, daar zal weinig drang naar verandering ontstaan want wie niet tevreden is, zal zieh zijn eigen school hebben gebouwd. Ook de grondwet laat deze solutie toe, want zij schrijft niet de neutraliteit van het onderwijs voor; de eerbiediging van de begrippen van andersdenkenden ge schiedt tegenwoordig juist, door het ver leenen van subsidie aan wie niet met de openbare sohool gediend is. In eik geval is dit niet een quaestie van principieel belaag. De openbare school blijve toegankelijk voor allen maar, bij verschil van inzicbt worde niet het onderwijs zelve gewijzigd of bedorven, maar gelegenheid gegeven tot het opriohten van een andere sohool. De kweekscholen zullen allen particu lier moeten worden evenals nu reeds in Brabant en Limburg geschiedt, zal ook de openbare school haar personeel uit de bijzondere kweekschool van haar gading kunnen reoruteeren. Door het benoemen van gemeentelijke commissies zal elke school haar eigen, door het gemeentebestuur gekozen bestuur kun nen hebben, zoo noodig met medewerking van ouders. In het oorspronkelijk Unie-rapport was ook dezeriohting aangegeven. De gemeente besturen zouden het eigenlijke bestuur kun nen overdragen aan plaatselijke sehool- eoin missies, en voorts de sohoien zóó kunnen inrichten, als het meest strookt met den geest der ouders der schoolgaande kinderen. Het latere Unie-rapport wil, dat de plaat selijke commissies benoemd worden door de ouders; de bedoeling is dat deze dan ook de school zullen leiden. Maar dat is onmogelijkdan tooh is de sohool niet meer een openbare, maar eene particuliere, die zieh nestelt in de openbare, en aan deze alle verantwoordelijkheid ontneemt; de personen die dat zouden doeu, zgn. „de ouders", waarvan de meesten geen ver stand van onderwijs hebben, en die in elk geval wel voor hun, maar niet vooralier belang zouden zorg dragen, wat tooh in een gemeentelijke sohool zou noodig zijn. 10 April 1907. Elders in ons blad vindt men de defensie- paragraaf van het program van den Vrijzinnig-Demoeratischen Bond afgedrukt, Den volgenden dag schier op hetzelfde uur, waarop den vorigen dag Van Zelm zich liet aandienen, reed het vlugge Arabische paard van den baron de slotplaats op. Agnes hoorde 't en werd bleek tot onder hare kastanjebruine lokken. Zij begaf zich naar eene andere kamer. De baron liet zich niet aandienen. Hjj zocht haar zelf op en vond baar aan 't venster in de gezelschaps zaal. Hoe groot was de teleurstelling van dezen man toen de gravin hem met allerlei omwegen vertelde dat zij zyne vrcuw niet worden kon. „Ik kan niet", zei zy eindelijk, „omdat ik de vrouw van een ander zal worden". Op waardigen toon hield de wreed beje gende haar dit ongerechtig spel met hem onder 'toog. Voor haar een dubbele last, dewyl zjj 't zoo gaarne anders gewild had en te trotsch van hart was om hem de waar heid te zeggen. „Vergeef mij", stamelde zij nog, terwijl hy haastig heenging, zijn paard besteeg en toornig en verslagen wegreed, den straat weg op, met een spoed alsof hy werd nage zeten. En Agne3? Zy was van de bank gevallen. Haar bewustzijn verliet haar en zy lag in zwijm. Hoelang? dat wist zy zelve niet. Maar zooals 't in de partij-vergadering van jl. j Zondag is vastgesteld, i Blijkens mededeeling in Land en Volk was de vergadering, schoon eenstemmig, slecht bezocht. Nu Land en Volk kan dat weten, want zijn hoofdredaeteur, mr. Marehant, was voorzitter en bezieler van deze vergadering, gelijk hij 't is van 't politieke deel der vrijzinnig democratische actie. Het blad klaagt zijn leedgevoel volgen- derwjjs uit Met leedwezen moeten wij constateeren, dat de vergadering onvoldoende was bezocht. Er hadden veel meer afdeelingen moeten zijn ver tegenwoordigd, en veel meer personeele leden. Men kwam wel samen om te werken. Ge vechten zouden er niet worden geleverd en pikante voorstellingen zouden niet worden gegeven, maar juist daarom hadden velen niet mogen ontbreken. Moge dit in het vervolg anders worden De goede geest laat gelukkig niets te wen- j schen. Aan de samenwerking en 't onderling j vertrouwen ontbreekt niets, j Slechts de ijver worde bij velen wat warmer. Men zij minder beschroomd om zijn belang stelling te toonen En nu was de defensie-paragraaf nogal aan de orde Zelfs deze quaestie, waaraan men te kwader ure den naam Staal heeft vast geklonken, om er, straks, by de Staten- stemming, de kiezers mee te begeesteren, vermocht geen geestdrift te wekken bij de eigen geestverwanten voor wie haar opwierpen Men zal iets anders moeten uitdenken. In Het Volk komt onder do rubriek „Uit de Partij" een werkman, „volgens sommige bladen de eenige arbeider die op het con gres sprak" het volgende vertellen: ,,Wij wisten hier te Zutfen al lang dat er ook onder de vrijzinnig democraten mee schen zijn die nog een haartje erger zijn dan Aalberse, Sybranoy Co Erger dan deze Dtu wil wat zeggen Maar gaan wy de geruchren na die omtrent dr. Kuyper en andere rechtsche voormannen in den laars ten tijd van vrij zinnig democratische zijde verspreid zijn wie denkt hierbij niet aan het jongste praatje in zeker te Goes verschijnend vrij zinnig democratisch blad omtrent dr. Kuy per en de door hem „aangeboden porte feuille van oorlog die zou 't haast gaan gelooven. Altijd verondersteld, des neen, dat deze sociaal democraat recht heeft de twee Her schudde het hoofd, maar sprak niet. 't Was Agnes of haar hart gestorven ware. Koud en gevoelloos sleepte zij zich voort. Die haar het liefste was had zy wreed van zich verwijderd en dat voor altijd. Waarlijk de prys was duur, waarvoor zij Waldstein kocht. Zij behoefde niet meer te zeggen, dat zij het voor niet met al gekregen had. Zoo verliep de eene dag na de andere. Agnes was dezelfde niet meer. In plaats van dien gullen onschuldigen lach had een onheilspellend zwijgen zich van haar mees ter gemaakt. Zy was afgetrokken, schrikte vaak op, alsof zy van een slang gestoken werd, en al de liefde van hare getrouwe vriendin was niet in staat haar eenige ver trouwelijke woorden meer te ontlokken. Van Zelm maakte zioh ongerust. De baron was afgereisd, niemand wiet waarheen maar toen nu Agnes koud en onverschillig aan Van Zelm verlof gegeven had het enga gement bekend te maken, begreep ieder wat de oorzaak van dit spoedige verdwijnen des barons was. De groote wereld had niets op Agnes aan te merken wat hare keus aanging. Men moest erkennen, dat het voor den kapitein eene groote teleurstelling zou geweest zijn wanneer hij niet op deze wijze de erfenis had mogen deelen, en de advocaat zeide: „Vóór de gravin den kapitein zelfs bij name kende had zi KsaaaHMamaKwamumf boven genoemde geachte mannen als rao dellen van onwaarheidsprekers voor te stellen De nieuwe leermeester. Op het congres der S. D. A. P. heeft Troelstra's politiek het gewonnen. Er kan dns straks sprake zijn van een broederlijk optrekken van soe.-dem. naast vryz.-dem. moet het naast den conservatief. In deze linksohe ooneentratie is de trekkracht van den meest vooruitstrevende het grootst. De vrijz.-liberaal wordt door den unie-liberaal, de unie-liberaal door den vrijz.-democTaat, de vrijz.-demooraat door den soc.-demo- craat getrokken. We zullen dus van dit vierspan vooral op het wildste paard moeten letten. Daarom wijzen we er op, hoe het nu met zijn achterpooten sohopt naar ons vorstenhuis. Even voor het congres, stellig om een proefje te geven van zijn onver- valsoht revolutionaire red., sohreef Het Volk van het koningschap: „Snijdt uit dan tooh dat oud zeer, dat bezig is als een stuk bederf voort te woekeren in onze samenleving". En ten slotte werd de overtuiging uitge sproken, dat het volk eindelijk luid zal uitroepen wat het blad bij deze al doet: het koningschap is een schade voor de gezonde ontwikkeling van het volksleven, een schade, die aanvreet al datgene waarmede het in aanraking komt, en dat slechts bestaat, omdat een gewetenlooze bourgeoise het noodig heeft tot verblinding en knechting van het door haar uitgebuite en onderdrukte volk. En met de mannen, die zoo spreken, willen onze vrijz -dem. en unie-liberalen samenwerken Daar brengt de echte con servatief zjjn stem op uit, wat hen allen niet verhindert, oui later te roemen op hun Oranje-liefde. De „Vereeniging tot Werkverschaffing aau Nederlanders in het Industriegebied van Duitsehland", Bureau Rheinetrasse 8, Homberg Rhein, verzoekt ons overname eener circulaire, waaraan wij het volgende ontleenen Wegens den grooten toevloed van werk zoekende Nederlanders, die jaarlyks zich naar het Industrie-gebied van Duitsehland begeven, of zich hier reeds bevinden de onbekendheid met taal, zeden en gewoonten niet alleenmaar de groote verleiding waaraan die jonge menschen hier bloot staan, deed ons tot stichting dezer vereeni- ging besluitenmet het doel oppassende en vly tige Nederlanders van dienst te zijn delijk was ieders nieuwsgierigheid bevre digd en Agnes bleef roet haar wanhoop alleenterwyl Van Zelm bij tijden zelf niet wist, of hij zich met de bekroning zijner wenschen moest gelukwensohen of niet. Intusschen trad de herfst in en moest de woning verlegd worden van Waldstein naar het fraaie huis in de hofstad. Agnes stortte zich met gierigen haast in al de vermaken, die deze residentie aanbood. Zy ylde van het een naar het andere en vreesdeniets meer dan alleen te wezen. Haar verloofde zag dit met smart. Zou hy zich in haar bedrogen hebben? Zulk uitbundig en luidruchtig vermaak was vol strekt niet naar zijn zin. En Agnes was korselig, opvliegend, soms zeer driftig geworden, terwyl zij hem veel minder op lettendheid bewees dan vóór hunne verlo ving. Hy meende hieraan een eind temaken door haar voor te slaan binnen eenigeweken hun huwelyk te sluiten. Maar daarvan wou Agnes niets weten. „01" riep z'ï, „laat mij ten minste neg eenigen tijd myna vrijheid genieten. Waar toe zouden wij.zulk een haast makeu Van Zelm zweeg en leed in stilte en toch bleef hij zjjne grillige braid hartstochtelijk beminnen. Viotorine zag hem somtijds met kommer aan en dacht:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1