SchooinieuwSr Eeu'isismkeis. Gemengde Berichten. partijdig oud-diplomaat geschieden. De aati-clerioalen die straks bij de kiezers op versterking van de positie der regeering, of tewel van de vrijzinnigheid uitgaan, zouden door deze interpellatie hunne aotie bereids met onvruohtbaarheid slaan. Rusland. In de Doema hebben de partijen der uiterste linkerzijde de verklaring afgelegd, dat zij de begrooting niet kunneu goed keuren, nu gebleken is dat de Doema in budgetquaesttes meer een raadgevende dan eeu beslissende stem heeft. Door die verklaring is de vraag aan de orde gekomenof er in de Doema een meerderheid zal kunnen worden gevonden, voor de aanneming der begrooting. De sociaal-democraten beschikken over 54 stemmen, de sociaal-revolutionairenover Bt, de volkssocialisten over 13 stemmen vau deze drie groepen is de bedoelde ver klaring uitgegaan. De „Trudowiki" en de Boerenbond, die te zaaien over 82 stemmen beschikken, twijfelen nog welke houding zij zullen aan- nemenzij erkennen het gevaar, dat er ligt iu de verwerping van de begrooting door de Doema. De Kadetten, die 86 mandaten hebbtju, zullen scherpe kritiek uitoefenen, maar eindigen met voor de begrooting te stemmen. Iu dat geval kan de regeering eoa meerderheid krijgen, zelfs al zouden de Polen zich bij de uiterste linkerzijde aan- j sluiten. Maar de toestand kan nog gemakkelijk veranderen en de houding van de „Tru- dowiki" en den Boerenbond is voor het oogenblik beslissend. Wordt de begrooting verworpen, dan gaat de Doema ongetwijfeld haar ontbinding tegemoet het lot dat haar trouwens ook by de agrarische quaestie wacht. Oostenrijk. Daar Oostenrijk en Hongarije het maar niet eens schijnen te kunnen worden over de nieuwe regeling der staatsrechtelijke en handelspolitieke betrekkingen, blijft voor- loopig alles bij het oude. Dat is het einde van de tallooze confe renties, redevoeringen, verklaringen en dagbladartikelen over de overeenkomst tot 1917 wordt een overeenkomst aange gaan, geheel in den geest van die, welke sedert 1867 telkens voor tien jaren werd afgesloten. Na 1917 zullen dan—tenminste als er in die tien jaren geen algeheele ver andering ontstaan is in de openbare mee ning een aantal wijzigingen worden gebracht in de betrekkingen der beide landen tot elkander, in de eerste plaats natuurlijk de „economische scheiding". Tnans echter heeft Oostenrijk afgezien van het denkbeeld een overeenkomst op langen termijn aan te gaan, en heeft Hon garije het plan opgegeven, de nieuwe over eenkomst den vorm te geven van een handelsverdrag met Oostenrijk. Da onderhandelingen over den vorm, waarin de overeenkomst ditmaal zal worden gekleed, worden de volgende week hervat. Maar één ding staat vast: dat Oostenrijk en Hongarije elkaar reeds nu, voor de in 1917 ia te voeren economische scheiding, een afzonderlijke handelspolitieke behan deling zullen toestaan. Uit dit laatste kan worden afgeleid, dat ook na 1917 van de mogelijkheid om douanerechten te heffen op het handals- verkeer tusschen Oostenrijk en Hongarije slechts een zeer spaarzaam gebruik zal worden gemaakt. Karknieuft's. Ned. Herv. Kerk. Baroapen te Lochem W. D. v. Leeuwen Boomkamp te Borculo. Bedankt voor Leeuwarden door dr. H. Schokking teVlaardingen; voor Noorden door S. Ybema, hulpprediker te Kamper land. Heinkenszand. Gistermiddag predikte ds. P. Erul zijn afscheid voor een groote schare. Zijn Eerw. had tot tekst Marcus 13 vers 31. De gemeente zong hem toePs. 121 vers 4, Dordtsohe Geref. Kerk. Beroepen te Kampen L. Boone te Ter- neuzen. Driewegen. Benoemd tot hoofd aan de openbare lagere school alhier, met alge- miene stemmen, dhr. J. A. Hoste teGroede. UIT DE PROVINCIE. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zvjn da raden der verschillende gemeenten j uitgenoodigd \óór 1 Juni advies uit te J breDgen of verhooging der jaarwedde van - de burgemeesters en secretarissen boven bet door hen vastgesteld minimum doch 1 binnen de grenzen van het maximum wen- Bchelijk wordt geacht. 1 Voor die salarisregeling is de Provincie Zeeland door Gedeputeerde Staten in de volgende 10 klassan verdeeld, het bevol kingscijfer te rekenen naar de laatst ge houden 70-jarige volkstelling. ii klasse beneden 500 zielen jaarwedde van f 250f 30o 2e 500800 zielen f 300—f 400 3e 8001200 f 400—f 550 4e 12002000 f 550f 750 5e 2000- - 3000 f 750—f 950 6e 3000— 4500 f 950—f 1200 7e 4500—6000 f1200—f1500 8e 600010000 f1500f2000 9e loooo—15000 f2000—f2500 10e boven 15000 f2500—f3000 Voor Burgemeesters en secretarissen in de kleinere gemeenten is deze regeling een kleine verbetering van positie, daar er nog al wat gemeenten zijn, v?aar de traotementen beneden dit minimum zijn en op dat cijfer nu gebracht moeten wor den, behoudens de vrijheid om hoogerte gaan. Te Middelburg heeft zich eeu ge val van Slaapziekte voorgedaan met doode- lijk gevolg. Hoedekenskerke. Zaterdagmiddag landde aaa den Prov. Steiger alhier een boot waarin waren gezeleu een schipper met vrouw en 3 kinderen, die hun schip komende van Antwerpen en bestemd naar Terneuzen om hoornen te laden, hadcen verlaten, daar tussohen Biezeliuge en Hoedekenskerke zeil en fok waren stuk geslagen. Het sohip, waarop de knecht was gebleven, werd later door een sleep boot veilig te Terneuzen binnengebracht. Goes. Sedert eenige dagen bevindt zich in deze gemeente een persoon, af komstig uit een onzer naburige dorpen. De man tracht alhier velocipedes en een woning te huren, zooals hij voorgeeft be zit hij geld en wenscht zelfs een huis te doen bouwen, indien hij maar bouwgrond kan koopen. Dat de man een liefhebber van velocipedes is, is ontegenzeggelijk waar, hij laat ze uit Amsterdam komen zonder te betalen, en verkoopt ze daarna voor een bagatel. De winkeliers mogen wel op hun hoede zijn, want da man be hoort tot het flesachentrekkersgilde, vooral geen fietsen of woning verhuren, want men heeft kans geen cent te krijgen en dat de fiets verduisterd wordtin een woord „hij is tot alles in staat". Tegen A. H. is alhier procesverbaal op gemaakt wegens 't in het openbaar houden van voor de eerbaarheid aanstooteljjke toespraken. Vlissingen. In een Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de VlissiDgsche Duinwaterleiding-maatschap pij werden de balans en winst- en verlies rekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en het dividend bepaald op 10 pet. Vlissingen. Aan de aandeelhouders van de maatschappij „De Schelde" wordt voor gesteld over 1906 10 percent dividend uit te keeren. Polder Walcheren. Omdat 'tin het door ons Zaterdag op genomen ver van volledig verslag niet stond, melden wij alsnog dat het gewone dijkgesohot voor 1907 bepaald is op f 14 per hectare schotbaar en f 5.80 per hectare vrijland. De vervaldagen buitengewoon dijkgesohot zijn bepaald op 1 Mei, 1 Juli, 1 Oct. en 21 December. Tegen de door hel bestuur voorgestelde nieuwe tractements- regeling voor de ambtenaren stemden de heeren J. de Visser, Corré, H. W. Allaari en J. Kodde. Met hen stemden nog de heeren Cysouw en Koene tegen de jaar wedden voor de technische ambtenaren. Door het hoofdbestuur der vereenigiag „Schuttevaer" is aan den raad van Goes verzocht die maatregelen te willen nemen, welke er toe kunnen leiden dat de wissel in de haven van Goes, ter hoogte van Wilhelminadorp, worde uitgediept. De St. Ct. bevat o.a. de statuten van de „Coöperatieve Boerenleenbank" te Wemeldinge. In de Vrijdag te Colijnsplaat ge houden raadsvergadering werd voorkeunis- geving aangenomen als zijnde ongezegeld, een verzoek van den voorzitter der com missie tot wering van school verzuim om den secretaris dier oommissie eene gelde lijke toelage te verleenen. Door Burge meester en Wethouders zal eohter bij de aanstaande begrooiiug daarvoor eeu posi worden voorgedragen. Verder werd op het request A. Kole, om verlenging zijner vaste ligplaats voor een jaar, besloten die tot wederopzeggens te verleenen. Na onder zoek der geloolsbrieven van het nieuw ge kozen raadslid, den heer A. J. Ridder, werd tot diens toelating besloten. Tot tijdelijk havenmeester, tot 1 Juli a. s., werd be noemd de heer J. Barbier, gemeentebode. In de volgende vergadering zal een defini tieve benoeming plaats hebben er hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat èn de Minis ter èn Ged. Staten bezwaar maakten hem dispensatie te verleenen buiten heteilaud te gaan wonen. Hij gaf daarom den raad in overweging voor hem een huis te bou wen, waarvoor hij eene goede huur wilde betalen. M. C. Kantongerecht Ooes. In de zitting van 8 April 19O7 zijn veroordeeld wegens overtreding leerplichtwetC. van de V., Kattendijke, f0,50 b. s. 1 d. h., K. P. B., Goes, D. S. en C. K., Kapelle, J. van K., Schore, D. R., Wissenkerke, ieder f I b. s. 1 d. h., J. K., Hoede kenskerke, H. R., Driewegen, M. van S., Borsele, ieder f 2 b. s. 2 d. h., P. S., Ierseke, C. G., Hoede kenskerke, ieder f3 b. s. 2d. h.jagen zonder akte en vergunning J. M. d. J., Kloetmge, 2 maal f 2 b. s. 2 maal I week tuchtschool, verb, verkl. geweer en patronen, idem enz. A. C. V., Wissen kerke, 4 maal f 2 b. s. 4 maal 2 d. h., verb, verkl. bevel uitt. 2 geweren of 2 maal f 2 b. s. 2 maal 1 d. h. in 't veld wild vervoeren zonder akteP. de W., Nisse, f 1 b. s. 1 week tuchtschool, verb, verkl. liaaapogen met een strik wild te bemach tigen Pb. P., Ierseke, f 5 b. s. 3 d. h., verb, verkl. strik, G. v. G., Gortgene, f 5 b. s. 2 weken tucht school zich met strik in 't veld bevinden J. M., Heinkenszand, tot eene berisping nachtrumoer C. M. H., Ierseke, f 3 b. s. 2 d. h., J. v. d. W., C. J. J., J. K. Mz., Colijnsplaat, ieder f 2 b. s. 2 d. h. loopen over bezaaiden grond J. de J., Hoede kenskerke, f 2 b. s. 1 week tuchtschoolM. de J., Hoedekenskerke, tot eene berispingovertreding brandweer P. J. S., J.M., H. J. van H., P. E., allen te Goes, ieder f 2 b. s. 1 d. h.'s avonds na lo uur bond los laten loopen M. L., Kloetinge, f 2 b. s. 1 d. h.loopen over spoorweg: E. M., zonder bekende woonplaats, f 3 b. s. 2 d. h.overtreding bemerkt vervoer op rijksweg: J. C. W.,Schore, P. de V. en F. M., Borssele, C. H. van den B., Wissenkerke, ieder 1 5 b. s. 3 d. h., J. van de G., V-Heer Areudskerke, 12 b. s. 1 d. h., P. S., Ove rride, A. de B., 's-Heer Arendskerke, ieder f I b. s. 1 d. h., F. M., Borssele, f 2 b. s. 2 d. h., G. S., 's-Heer Arendskerke, f 3 b. s. 2 d. b.A. S., Kruiningen, f4 b. s. 3 d h.idem doen plegen B. W., Ierseke, f 4 b. s. 3 d. h., C. H. van den B., Wissenkerke, f 5 b. s. 3 d. h., N. R., 's-Heer Arendskerke, 2maal f 3 b. s. 2maal 2 d. h. 's avonds fietsen zonder licht: J. H., Rilland-Bath, C M., 's-Heer Arendskerke, ieder f I b. s. 1 week tuchtschoolJ. B Goes, 1 2 b. s. 2 d. h. (vrij gesproken van opgeven valschcn naam); Schelde oevisschen zonder consent: J. P., Wemeldinge, f 2 b. s. 2 d. h., J. de W. te Ierseke, f3 b. s. 3 d. h., P. P. Pzu. te Ierseke, f5 b. s. 3 d. h. in Schelde zonder vergunning eens anders af gebakend perceel bevisschen: Th. van der H., Clinge, f5 b. s. 3 d. h., E. B., Philippine, H. B., Th. de G., Boucnautt-, ieder f 1 b. s. 1 d. h. A. de G., A. V., P. de R., L. B., Bouchaute, ieder f3 b. s. 3 d. h.dronkenschap J. V., zonder bek. woonpl., A. van de V., Hoedekens kerke, ieder f 2 b. s. 2 d. h., P. J. D., Middelburg, f 5 b. s. 3 d. h.; dronkenschap bij iste herhaling: J. de k., Biezelinge, f 5 b. s. 3 d. h. Voorts werd vernietigd het verstekvonnis d.d. 31 December 1906, waarbij van H., Breskens, wegens het bij naderen spoorbrug geen zeil minderen enz., werd veroordeeld tot f15 b. s. 5 d. h., waartegen de beklaagde was in verzet gekomen en deze thans veroordeeld tot f 10 b. s. 5 d. h. Socialistisch comedie-apel. Over het Paasch-cougres der sociaal democraten sohrijft de roomsche „Resi dentiebode" DE VERZOENING. Oroot volksdrama in 4 bedrijven met een voorspel en een apotheose. Na eindelooze repitities, wijl de groote krakeelscènes zoo hoogst moeilijk waren, heeft eindelijk met de Paasehdagen te Haarlem de opvoering van dit speotakel- st.uk plaats gehad. De hoofdrollen waren in handen van dr. Gorter en mr. Troelstra, terwijl het aantal medespelers, waaronder ook de dames Stel-Vos en Roland-Holst legio was. Hierdoor werd de opvoering wel eens wat rumoerig, maar iu Dor. V liegen had men een hanuig regisseur bovendien wisten met name Dhrn. Mendeis, Schaper, Spiekman, Van Kol en één arbeider, die zijn rol niet kende, er den goeden gang in te houden. Iu het voorspel werd uitgemaakt, dat er heuselijk gespeeld zou worden, waarna Dhrn. Gorter en Troelstra, resp. voorstel lend het onvervalsohte Marxisme en liet schipperende Revisionisme, ieder een heel bedrijf voor hun rekeniog namen. Zij speelden hartstochtelijk en zouden elkaar zeker in de haren zijn gevlogen, indien ze niet voorzichtiglijk steeds heele- maal alleen waren opgetreden. Door inter rupties en kleine kabaaltjes zorgde het publiek zelf voor wat afwisseling. Een paar staalljes In het eerste bedrijf betoogde dr. Gor ter, dat het revisionisme de „S. D. A. P." moet leiden tot een verbond met de burgerlijke partijen, waarvan zelfs de vrijzinnig-democraten kracbiens het kapi talisme zullen moeten stemmen voor groote legers en vloten. En waar blijft dan het geld voor sociale hervormingen vroeg hij. Toen ontspon zich deze scène Dhr. Van Kol: Daarom bestrijden wij ze ook, gaan wij niet samen. Dr. GorterDat hebt gij, eenmaal op dezen weg, niet zelf meer in handen. Mr. TroelstraDan moeten wij er uit (Beweging en instemming). Dr. GorterDat hebben wij nooit be doeld (Donderende ovatie). Dhr. DuijsEn gij dan met uw be dreiging vanmorgen(Beweging, begin van kabaal.) Nadat stilte verkregen is, gaat dr. Gor ter voortlk heb vanmorgen alleen gezegd dat ik, worden person >n en zaken niet gescheiden, niet kan instaau voor de ge volgen. iu het tweede bedrijf noemde Mr. Troel stra het verwonderlijk, hoe de partij in allerlei groepen wordt gesplitst en hoe wetenschappelijk de arbeiders in sommige gevallen al zijn, hoe zij hun Marxisme op het duimpje kennen Een stemDat heeft Pannekoek ons geleerd 1 Mr. Troelstra (heftig bewogen)Maar dau zal in alles doen om u dat weer af te leeren en u turng te brengen tot het nuchter verstand I (Be wegingen cloiderendapplaus.) Een stem De arbeiders z(jn stomkoppen. Mr. Troelstra: Ja, zij z(]ustomkoppen, maar sterk zijn zij op hun eigen gebied van organisatie en klassenstrijd, maar niet als zij zich zonder voorstudie allerlei theorie laten opdringen(Roerigheid achter in de zaal, protesten). Mr. Troelstra (zich hevig betoogeud naar de zaal buigend)Opdringen door intel- leclueele leiders, die fiun aldeeling dema gogisch gebruiken voor hun doeleinden I Dat hebben wij al lang achter den rug. (Donderend appiaus.) Dr. Gorter rijst woedend op, roeptDat is een schandaal 1 (Hevig getwist in de zaal). Op deze wijze bleef de. verveling verre, al duurden de bedrijven wat lang. Het derde bedrijf werd gevuld doortwist gesprekken tussohen de overige mede spelers, die ieder maar tien minuten kregen en dan ook niet steeds gereed kwamen, zooals bewijst de ervaring van mevr. Stel- Vos. Deze was nog druk bezig, warm en heftig te verklaren, dat de beginselen worden verwaarloosd, toen haar tien minu ten om waren. „Ach mentchen smeekt zij. De zaal Neen, neen „Oeh mensohen, ik wou nog even wat vragen „Weg! Weg 1" En mevr. Slel ging, weggeleid bijna. Het publiek was opgetogen en nam nog meerdere malen met applaus, gesis eu ge roep aan de levendige handeling deel. 't Werd in do hoofden steeds warmer en helderder. Het vierde bedrijf bracht de verzoening ia den vorm eener aanneming van twee moties, van welkeNte eertte de beschul digingen der Marxisten legen de partij leiding afwees, maar de tweede aao die zelfde Marxisten, al werden zij niet met name genoemd, het recht toekende critiek te blijven oefenen, mitsuien „alleonnoodige scherpte en bitterheid" vermeed. Tot slotgroote apotheose. Bij het einde van 't vierde bedrijf, toeu de vrede tusschen de beide fracties in de partij per moties weer eens was hersteld, vroeg n.l. dhr. Schaper aan dhr. Van der Goes of deze nu bereid zou wezen zijn antwoord, weer leggende de brochure van mr. Troelstra „ln Zake Partijleiding", niet in druk te doen verschijnen. Anders meende hij, dat de strijd andermaal zou ontbranden. Dhr: Van der Goes antwoordde toen, dat hij op 't oogenblik deze vraag niet kon be antwoorden doch daarover zioh eerst moest verstaan met de Gorter-groep. Toen nu 't scherm weer opging, kwam Dh. van der Goes op het tooneel, om onder langdurig en geestdriftig-applaus te ver klaren, dat zijn brochure niet in het open baar in druk zal verschijnen. Slechts een dertigtal exemplaren zullen door hem ver zonden worden aan het partijbestuur, de Kamerfractie, de redactie van Het Volk en van De Nieuwe Tijd. Het zestal zal daarna worden vernietigd. Dh. Troelstra antwoordde, deze mede- deeling van Dh. van der Goes met genoe gen te hebben vernomen en gaf de ver zekering, dat hij na lezing van het ge schrift niet zal nalaten, zoo noodig, de redactie van De Nieuwe Tijd aanvulling en correctie op zijn brochure „In Zake Partijleiding" te doen toekomen. (Applaus.) Het soherm zakt. Publiek is voldaan. Maar achter de coulissen blijft ontevre denheid heerschen over de rolverdeeling. Onder Waalwijk is een grootden- nenbosoh, toebehoorend aan de heeren Van iter Beek, afgebrand. Meer dan zesduizend booraen werden door het vuur vernield. Uit de provincie Groningen zijn in de laatste twee dagen driehonderd land verhuizers naar Noord-Amerika vertrokken. Nog veel anderen maken zich voor die reis gereed. Bq de 2e Kamer zal een wetsontwerp worden ingediend tot eenvoudiger berech ting van kantongerechtzaken. Uit Ermeloo meldt men Voor een paar maanden vertrok uit deze gemeente een gezin naar Amerika, om daar lotsverbetering te zoeken. Bij de familie is thans bericht gekomen, dat in New-York leeds drie kinderen zyn gestorven, terwijl de anderen in 'n hospitaal zijn opgenomen. Te Wageningen is een 3-jarig knaapje spelende in een sloot geraakten verdronken. Te Hoek van Holland trof een 3-jarig meisje eenzelfde lot. Te Ochten geschiedde hetzelfde met'né jarig knaapje. Te Kampen is een oude man door de duisternis misleid in den IJsel ge vallen en verdronken. Te Slikkerveer is een teekenaar tijdens de proef vaart met een schip door een slag van den helmstok in de rivier gevallen en verdronken. Te Hillegom is een 72-jarige man door de stoomtram overreden op 't oogenblik dat h(j een aan de tramljjn geplaatst tuin hek uitkwam, juist toen de tram passeerde. Het lijk werd als een vormlooze massa van onder de tram gehaald.Een 40jarige vrouw te Delft geraakte te water en is ondanks spoedig toegeschoten hulp ver dronken. Maandagnacht is te Berlijn een trein- rangeerder ellendig omgekomen. De man is ongetwijfeld, terwijl de trein reed, van de loopplank gevallen en toen onder de wielen geraakt. Men vond zijn lichaam vreeselijk verminkt dicht bij de rails liggen, 't Hoof i was van den romp gesneden en lag als een bloederige bal tusschen de beide rails. Voor eenigen tijd, zoo wil 'n anecdote, zat keizer Wilhelm hombre te spelen met twee heeren van het hof. Een hunner, de graaf Von B. en de Keizer werden het niet eens over een spelregelquaestie. De Keizer wenschte gelijk te hebben, de ander geen ongelijk. Toen deed de Keizer eeu beroep op de hem omringende hovelingen, maar zij antwoordden niet terstond. De Keizer zag den hertog Von H. op het groepje toekomen en stelde voor dat deze beslissen zou. Uwe Majesteit heeft ongelijk, zei ter stond de hertog, zonder nog te weten waar om de strijd ging. Maar hoe kunt u dat weten? Gelooft Uwe Majesteit niet, dat indien er twijfel mogelijk was, deze heeren U ter stond gelijk zouden hebben gegeven Wilhelm lachte en gaf toe. Als een waarschuwing tegen 't rijden met een automobiel langs 't sti and mag het volgende avontuur dienen, dat mr. Lord met een vriend te Filey in het graafschap Yorkshire overkwam. De beide heeren onderbraken hun automobieltochtje om aan den zoom der zee photographische opnamen te doen en lieten hun voertuig op eenigen afstand staan. Toen zfj na geruimen tijd terugkeerden, om weer met de auto den tocht voort tezetteE,wasslechtgdebovenste helft van de auto meer zichtbaar. In het drijfzand was het zware voertuig tot aan de spatborden dor wieion gezonken en zonk niettegenstaande alle pogingen van den eigenaar en eenige toeschouwers steeds dieper en dieper. Daarbij kwam nog tot overmaat van ramp, dat de vloed opkwam en de toestand zeer critiek werd. Door den nood gedrongen liet men de visschers, die juist b\i een landingspier aan land kwamen met vier bootladicgen versche visch, die iu karren overgeladen zouden worden om hulp verzoeken. Deze sluwe gezellen wil den de fijne heeren uit de stad niet zonder eene vergoeding helpen. Mr. Lord moest goed- of kwaadschiks de geheele viseh- vangst opboopen, om zijn dure automobiel te redden. Met touwen, karren en paarden gelukte 't toen aau de kraohug® mannen- schaarden verzonken schat te lichten. Veel vroolijkheid veroorzaakte hierna uo ge dwongen verkoop van versche visch. Eenigen tijd geleden werden te Nairoli in Britsch-Oost-Afrika drie inboor lingen door Eugelschen voor het gerechts gebouw in 't openbaar gegeeseld. De blanke wotsovertreders waren de president van het kolonisten-verbond, kapitein Giogan, en twee andere aanzienlijke kolonisten. De eerste werd tot één maand gevangenisstraf en tot een geldboete vau 500 ropjjen ver oordeeld. De beide anderen kregen 14 dagen gevangenis en 250 ropjjen boete. De kolonisten zijn natuurlijk over dit vonnis zeer verontwaardigd, maar het is wel zeker, dat dit oiiergiek optreden der autoriteiten ia de toekomst een betere be handeling van du inboorlingen tengevolge zal hebben. De vrouw komt er in de spreek woorden der verschillende volken niet al te goed af, zooals uit het volgende lijstje moge blijken De Spanjaard zegt„De vrouw, de muilezel gehoorzamen beier, wanneer men ze streelt, dan wanneer men ze dwingen wil. De tranen der vrouw zijn veel waard en kosten weinig. De vos is slim, maar een vrouw, die bemint, is nog slimmer". De Arabier behandelt zijn vrouw zeer vanuit de hoogte, daar hij hsar als een minderwaardige beschouwt„De schoon heid des mans bestaat in zijn geest, de geest der vrouw in haar schoonheid. Vraag je vrouw steeds om raad en doe dan wat je wilt". De Indiër zegt„Een copuette vrouw is als de schaduw volg haar, dan ontvlucht zij u, vlucht voor haar, dan zal ze u volgen". De Chinees zegt„De tong van de vrouw is haar degen en zij laat dezen nooit roestig worden. De geest der vrouw is vau kwikzilver en haar hart van was". Op de vraag, wat is een vrouw ant woord een Turk „Een gevangene" da Albenees: „Een slavin" de Serviër „een dienares" de Bulgaar „een metgezellin" en de Griek zegt.„een koningin". Zeer verrassend is het, dat zelfs de als galant bekend staande FraDschen in hun spreekwoorden de vrouw niet met hand schoentjes aanpakken „Vrouwen en dwa zen vergeven nooit. De vrouw lacht, wanneer ze wil en weent, wanneer ze wil. Wat de duivel niet kan, doet de vrouw. Wie ziju vrouw slaat, is als hij, die een zak meel slaat, het goede vliegt weg, het slechte biyf t. De goede vrouwen liggen allen op het kerkhof". Men ziet dat het oordeel van alle volken over de vrouw ongeveer hetzelfde is en dat dit niet zeer vleiend is. Tot geruststelling onzer lezeressen moeten we echter aan deze lijst de mededeeling toevoegen, dat al de bovenstaande spreekwoorden door mannen gemaakt zijn. Men weet, dat uit Hamburg 150 Eugelsohe bootwerkers naar hun land teruggekeerd zijn. Dezen hebben Don derdag de polme te Grimbsky, waar zij laadden, veel last bezorgd. De manneu die naar Londen door moesten hadden hun te Hamburg f 13 20 laten betalen voor de reis tot Londen toe. De meesten waren dronken en er werd lustig gevochten. Vele hunner hadden van f60 tot f 120 bij zich. De politie weerde hen van de treineu en nam er versoheidene in hechtenis. Wegens het ontslaan van twee werk lieden hebben al de arbeiders der grooie suikerraffinaderij te St. Denis bij Parijs het werk neergelegd. Nog een ,andere staking dreigt in Fraeknjk, een, die van Oelaug kan worden. De op de rol der marine ingesohreven zeelieden der han delsvloot van de Westkust besloten bin nenkort het werk neer te leggen, ingeval het wetsontwerp betreffende hun pensi oenen geen terugwerkende kraoht erlangt. De matrozen te Duinkerken, Marseille en andere havensteden verklaarden zich soli dair met dezen eiseh. De doodvonnissen in de gevangenis te Petersburg werden in den laatsten tyd vo.trokken d-or een misdadiger in deze gevangenissen geïnterneerd omdat niemand anders daarvoor bereid wtrd gevonden. Deze beul is thans begenadig!, men gaf uem echter tevens den raad naar Siberië te gaan, omdat in Petersburg zijn leveu gevaar zou loopen. Daar zal hij met hetgeen hjj door de executies verdiende een boer derij beginnen- In Juli zal te Biugge eene tot,toon-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2