NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 158. 1907 Zaterdag 6 April 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN _____9o7_ 10) „Ik bedoelde dat wij afgesproken waren ftteditoiaken. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. .131 BB? IJ K. Heinkenszand, ook voor 's-H. Arends- kerke 8 en 9 April, voormiddags. 's-Meerenhoek, ook voor Borsselen en Nieuwdorp 9 April, namiddags en 10 April. Weer een legende de wereld uit. Onder dit opschrift hebben wij 't in ons no. van 26 Maart j.l. opgenomen voor de Gorkumsohe antirevolutionairen die door 't te Gorkum verschijnende liberale blad waren beschuldigd van schandelijke praktijken bij de stemming voor een ge meenteraadslid aldaar. De beschuldigingen waren in een ver- kiezings-oiroulaire van het bestuur der antirev. kiesvereeniging afdoend weerlegd. De Middelb. Crt. die de haar door ons toegezonden circulaire terugzond, heeft op dit geval niet den domper gezel, maar is op kondschap uitgegaan te Gorkum, en ontving van den heer J. M. Elshout, hoofd eener openbare lagere school aldaar, vroeger aanvoerder der Gorkumsohe libe ralen, doch thans, als de nood aan den man komt, hun verdediger, een uitgebreide uiteenzetting der geschiedenis, waarin deze schrijver op een enkel punt de beleedigde partij den heer v. Andel in 't gelijk stelt, doch op een ander punt zegtWjj ge- looven u niet, laat de drukker 't maar zeggen. Dit is een zonderlinge manier van goed praten, zouden wij zeggen. Immers bedoelde drukker heeft ge sproken. Hij heeft de volgende verklaring publiek gemaakt «De ondergeteekende verklaart bij deze, dat het op 7 Maart 1907 verspreide strooi biljet, aanvangende met de woorden „Eenige kiezers die de vergadering van het oomité niet hebben bijgewoond enz." door haar is gedrukt op verzoek van iemand die algemeen als beslist liberaal bekend staat en aan wiens liberaliteit niet wordt getwijfeld". Firma A. H. VAN ANDEL Jz. Nu laat genoemde inzender in de Middelb. Crt. deze verklaring links liggen. Hij zegt eenvoudigdie firma drukt altijd voor anti revolutionairen, dus Dit is nu geen heusohe manier van strijd- voeren. FEUILLETON. Een kijkje in „de groote wereld". „Net goed zoo, juffrouw Eva. Onze koet- Bier, die straks ook eens even kwam kijken, herinnerde ons dè vertellingen van moeder de Gans, die wij in onze jeugd zoo mooi vonden. Hij sprak over de schoone slaap ster in het bosch. Daar was ook honderd jaar lang alles dor en slaperig geweest, maar met de komst vsnden jeugdigen prins werd alles leven en vroolykheid. Hier is het met de komst der jonge gravin gebeurd". „Lieve Mina, gq neemt alles van den vroolyken kant en hebt geen oog voor den ernst des levens. Ik houd mijn hart vast voor onze goede gravin. Zij is zoo jong en onervaren. Zij leeft zoo geheel voor de dingen dezer aarde en die zijn zoo wissel vallig, kind". „Nu ja, juffrouw Eva, een mensoh is ook maar eens jong. Gij hebt uw tijd gehad, laat de jeugd na eens genieten. Gij misgunt onze jeugdige meesteres toch haar genot niet". „Kind, gij spreekt naardat gy verstand hebt. De lentebloemen zijn zoo spoedig verwelkt, en wanneer zij geplukt worden, is het op eens uit. Ik heb veel bijgewoond in het leven, dat achter mij ligt. Ook de vroegere graaf was eens jong en levenslus tig, en gü weet niet half hoe treurig en somber hij zijn leven geëindigd heeft". Mina ging weer naar de keuken, waar al de bedienden vergaderd waren, en maakte zich op hare wijze vroolijk over de oude juffrouw Eva,die, naar zij zeide, „niet velen Trouwens van die zijde is men daar al een weinig aan gewend. Immers genoemde heer Elshout heeft ook in Nov. 1904, toen de liberalen op deD dag der stemming ,/bons" afgaveD, luidende „goed voor vijf cents" en getee- kend door een lid ran het vrijzinnig „Comité van Bijstand", dit stoute stukje in de N. Solt. Crt. verdedigd door te be weren dat die bons bestemd waren om aan buiten de stad wonende kiezers melk en broodjes uit te reiken. En deze zelfde man negeert nu de reeds lang gegeven, hem en Midd. Crt. bekende opheldering van den drukker Wij laten deze quaestie verder maar rusten ook die van den voorzitter der Vrijzinnige Propaganda-olub, die 't gerucht verspreid had dat een met name genoemd anti-revolutionair de schrijver van 't ge wraakte biljet was, en alvorens zijn val- sohe beschuldiging in te trekken verklaarde dat hij 't van „hooren zeggen" wist. Een lichtpunt in deze quaestie is dat lo. de beer Elshout in zijn stuk zegt bet „verstandig en billijk" te hebben gevonden dezen gemeenteraadszetel, door mr. L. v. Andel (anti-rev.) opengelaten,, den anti revolutionairen niet te betwisten, zoodat dus, wat de liberalen nu uithaalden, volgens hem onverstandig en onbillijk wasen 2o. dat de Middelburgsche Courant sommige harer Gorkumsohe geestverwanten waar schuwt niet te veel met „on-dits", dat wil zeggen kletspraatjes te koop te loopen Een waarschuwing die bij de a.s Staten verkiezingen, ook in onze provincie, wel mag worden in 't oog gehouden. Maar waarom kon er geen kabinet uit de rechterzijde optreden In de eerste plaats niet omdat niemand uit de reohterzijde daartoe een opdracht van de Kroon ontvangen heeft. In dè tweede plaats omdat de rechter zijde in de Tweede Kamer geen schuld had aan de verwerping. In de derde plaats omdat het kabinet, in strijd met zijn program opgetreden als defensie-kabinet, zich ten onreohte aan minister Staal had vastgeklampt om met hem te vallen. In de vierde plaats omdat het votum kon dat de zon in het water soheen", en in haar Bijbel ging zitten lezen, terwijl alles danste en jubelde in het kasteel. Maar juffrouw Eva mocht die stille rust niet voortdurend genieten. Op eenmaal hoorde zij weder haastige voetstappen voor hare kamer. Men klopte, en als zij opstond en „binnen" riep, zag zij de gravin in haar koninginnegewaad voor zich staan met de baron achter haar. Juffrouw Eva schrikte terug, 't was haar of zij droomde, en zij stotterde geheel ont steld „Wat is er van uwe orders gravin Agnes lachte over hare ontsteltenis, greep vertrouwelijk hare hand, en zeide „Lieve juffrouw Eva, ik heb unoodig. Er is een der heeren van de gecostumeer- den, die het ongeluk heeft gehad een paar zilveren knoopjes van zijne ouderwetsche puntschoenen te verliezen. My dunkt er moeten hier in de kleerkast van den ouden graaf nog wel zulke knoopen zyn. Zouden er niet?" „O, voorzeker gravin, wel twintig". „Zend dan eens iemand om ze te halen, dan kunnen wy uitzoeken, want er is haast bij". „Laat my u zeggen, dat dit niet gaan zal, gravin, want niet ééne dienstbode durft in den avond de slaapkamer van den ouden heer bezoeken. Het gerucht loopt, dat het daar spookt. Reeds tijdens het leven van den graaf liep dit gerucht, en sedert zyn dood is het er niet op vooruit gegaan". „En gelooft gij dit ook, juffrouw Eva?" „Neen, ik geloof dat niet en ik zal voor u naar de slaapkamer gaan, ofschoon" „Nu ofschoonvoleindig dien zin, juf frouw Eva". van de liberale Tweede- en Eerste Kamer leden v. Karnebeek, v. Houte, Rengers, v. Leeuwen en Stork, en van de rechter zijde in de Eerste Kamer, niet ging tegen dit kabinet, volgens hunne herhaaldelijke, uitdrukkelijke verklaring, en 't dus niet ging om eenig stukje politiek maar om het landsbelang. In de vijfde plaats omdat het optreden van een kabinet van Rechts een constitu- tioneele misstap, een inconstitutioneel e daad zou zijn geweest, dewijl de meer derheid in de Tweede Kamer is antiele- ricaal, en in 1905, toen zy dit ook was, het cler. kabinet voor het vrijzinnige had moeten plaats maken. In de zesde plaats omdat, ook gesteld dat het Rechtsche kabinet ware opgetre den, het óf zijn beginselen zou hebben moeten verloochenen, óf by de eerste prin- cipieele ontmoeting met de Kamer zou hebben moeten henengaan. Dat dit laatete geen praatje is, blijkt uit hetgeen de vrijzinnig democratische Arnhemsche Courant reeds op 14 Febr. schreef „In de Tweede Kamer is in het geheel geen meerderheid, terwyl zij toch zoo is samengesteld, dat een Kabinet uit de rechterzijde allicht reeds bij de eerste quaestie van geprononceerde politieke be- teekenis de helft der stemmen plus één tegenover zich zou zien". Een voordracht van Da Costa. Toen David Strausz zijn „Leven van Jezus" had uitgegeven, zou mr. Isaac da Costa een voordracht houden om Strausz te bestrijden. Op den bepaalden tijd was de zaal overvol en allen waren vol span ning om te hooren, wat de vurige belijder van Christus thans in het midden zou brengen. Da Costa beklom den katheder met den Bijbel in de handhij las voor Hand. 12 1315 en hield een aangrij pende prediking over „de Roos van Jeru zalem". Zoo noemde hij het dienstmeisje Rhode, die, toen Petrus, door den engel uit Je gevangenis verlost, aan de voor poort klopte om binnengelaten te worden, zóó opgetogen was van vreugd, dat zij vergat de deur te openen. (Het Grieksohe „Rhode" beteekent „Roos"). In de geheele deze kamer eerbiedig te blijven behan delen". „Ik zal zelve gaan, juffrouw Eva. Geef my de sleutels en het licht". „Neen, neen, gravin dat behoeft niet. Ik zal u dadelijk halen wat gij verlangt. De knoopen liggen in die ouderwetsche kast naast het ledikant". „Juffrouw Eva", zei Agnes, op gebieden den toon, „geef mij dadelijk de sleutels en het licht. Ik zal naar de spookkamer gaan. Ik wil een eind maken aan die dwaze byge- loovigheid in mijn kasteel. Alle bedienden, die dezekamernietdurvenbetreden,moeten worden ontslagen". Juffrouw Eva, geheel uit het veld gesla gen, gaf de sleutels zwijgend over, stak een waskaars aan op een zilveren kandelaar en maakte eene diepe buiging. De baron wilde den kandelaar aanvatten, maar Agnes zeide „Och neen, mijnheer de baron, laat my het licht dragen. Wilt gij mij een genoegen doen, vat dan even den sleep tot wy aan den trap komen". De baron gehoorzaamde ook, en verge zelde Agnes door den gang tot aan een breed verlicht portaal, waar stoelen ston den, en waar de trap naar de bovenvertrek ken zich aan hen vertoonde. „Wacht mij hier", fluisterde Agne3 hem toe, „ik ben dadelijk weer by u". Spoedig was zy boven, draaide een slot om en verdween in de spookkamer. VIII. DE VERPLETTERENDE VONDST IN DE SPOOKKAMER. Ofschoon Agnes getoornd en gespot had oyer't bijgeloof harer dienstboden, zoo kon toespraak werd geen woord gerept noch van Strausz, noch van zijn boek, maar de hoorders waren zoo medegesleept door bet gesprokene, dat zij aan het eigenlijk on derwerp van de voordracht niet meer dachten. Toen de redenaar eindelijk aan het slot van zijn verhandeling gekomen was, zag hij zijn hoorders lachend aan, en sprak, met heenwijzing naar de beteekenis der namen Rhode (roos) en Strausz (ruiker) „Zulk een Christelijk Roosje is van meer beteekenis dan een geheele ongeloovige Strausz Toen nam hij zijn Bijbel weer in de hand en „de voordracht tegen Strausz" was ge ëindigd. Kantongerecht Ooes. P. de V. te Borssele heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van het Kantongerecht te Goes, de dato 25 Maart 1907, waarby hy wegens't's nachts jagen zonder akte en vergunning werd veroor deeld tot 2 X f 10 b. s. 2 x 4 d. h met ver beurd verklaring van het geweer en 3 patronen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zyn veroordeeld wegens mishandelingL. V., 32 j., timmerman, Heikant (St.-jansteen), tot f5 b. s. 5 d. h., J. V., 22 j., sjouwerman, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf; heling: G. J. S., 52 j., koperslager, VlissiegeD, tot 6 w. gev. straf; diefstal: H. W. K., 12 j., H. J. R., 12 j, en L. F. P., 12 j., allen zonder beroep, VlissingeD, de le tot 3 m. tuehts., de 2e en 3e tot een berisping, s. 3 m. tuchts., wanneer zij zich binnen het jaar aan eeD strafbaar feit schuldig maken het door schuld aan een ander veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel: J. A. P., 64 j., opzichter bij de naamlooze vennootschap Houthandel voorheen G. Alberts Lz., Co., Middelburg, tot 7 d. h. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de verkiezing voor de perio- diêke aftreding van de leden der Provin- zij toch eene zekere huivering niet onder drukken toen zy de muffe kamer binnentrad waar de oude graaf den laatsten adem had uitgeblazen. 't Zag er daar ook alles behalve prettig en huiselijk uit. De muren waren met don ker trijp behangen en prijkten met geen enkel portret. Alleen een reusachtige spiegel, waarin men zich van het hoofd tot de voeten spiegelen kon, hing tusschen de twee ramen, die met zware groene gor dijnen warén gesloten. Voor de deur hing een zwaar groen gordijn, en om het groote reusachtige ledikant hingen ze eveneens, zwaar en somber neder. Een doodouder- wetsche kaptafel met twee armlusters naast den bewegelyken ronden spiegel, die er aan bevestigd was, eenige groote groene stoelen, een zware eikenhouten tafel met draaiende pooten, eveneens met een groen kleed bedekt, en de door juffrouw Eva ge noemde kleerkast maakten het ameuble ment uit. Toen Agnes van achter het zware gordijn, dat voor de deur hing, dekamerbinnentrad, had zij moeite haar licht aan te houden, want de tocht, die de golvingen van dit behangsel veroorzaakten, had het bijna uit- gebluscht. Pas was zy nu binnen, of zy zag zichzelve ten voeten uit in denreuaachtigen spiegel en werd een oogenblik versteld door het prachtige harer eigene verschijning. Zooals zij voor ettelijke maanden hare eigene Bchoonheid bewonderd had in de beek achter de kostschool, zoo trof haar nu weder die schoonheid in het kleed der koningin. Toch was die enkele kaars niet volde u~ Je, om haar geheele persoon te ver lichten, en had al wat zij in den spiegel gadesloeg iets spookachtigs door de duia» ciale Staten bepaald als volgtde candi- daatstelling op 4 Junide stemming op 11 Juni; en zoo noodig de herstemming op 25 Juni. Waarde. In de Donderdag j.l. gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, werd de rekening van het burgerlijk armbestuur goedgekeurd in ontvang op f2122,47, in uitgaaf op f 1479,325 en alioo met een goed slot van f643,145. Voorts werd besloten tot af- en overschrijving in de begrooting voor 1906 en 1907 en tot beschikking over een gedeelte van den post voor onvoorziene uitgaven der be grooting voor 1907, ten einde daaruit te betalen de kosten van het op 23 Maart 1907 aan de kinderen der openbare lagere school vanwege de gemeente aangeboden schoolfeest. Stembureaux worden benoemd voor de eventueele stemmingen voor leden van de Provinciale Staten en den Ge meenteraad. Het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1906 werd aangeboden. Naar aanleiding van een sohrijven van drie ingezetenen dezer ge meente, waarin wordt betoogd, dat de veranderde openstelling van het hulppost kantoor alhier, zeer is ten engerieve van het publiek, en waarin wordt verzocht bij boogere autoriteiten aan te dringen, dat de vorige openstelling wordt bestendigd, wordt besloten aan dit verzoek te voldoen. Een mondeling verzoek om gebruik te mogen maken van eeD schoollokaal tot het houden eener vergadering inzake het Groene Kruis wordt voor ditmaal toegestaan. Aan het strand te Koudekerke is aangespoeld een vat wijn, gemerkt 213 L O J Carthirade „Luoation". De Staatscourant no. 79 bevat de statuten der schietvereeniging „Klein maar dapper" te Aagtekerke, der Postduiven-^ vereeniging „De Vogelvlucht" te 's-Hee- renhoek, en der Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs te Colijnsplaat. Wij vernemen dat de buitengewone Provinciale vergadering van het Prov. Comité van anti-rev. kiesvereenigingen (de Partijdag) uitgeschreven is tegen 21 Mei Pinkster drie te Goes. Vlissingen De sergeant Heijman van het regiment Genietroepen is, ter vervan ging van den sergeant NieuwenhuizeD, ternis van het vertrek. Daarbij greep de gedaehte haar aan, dat op dit bed een lijk gelegen had, en sedert was het niet meer beslapen en deze kamar geschuwd. Zij waagde het niet de gordijnen van het ledi kant te openen, alsof zij vreesde, dat de schim van den graaf haar daar begluren zou. Zy was wel genoodzaakt voor zich zelve te bekennen, dat zy toch ook niet vry van alle bygeloof was. Maar onmiddellijk daarop zich schamende over die stille bekentenis, greep zij zich aan en zocht in de sleutelbos naar den sleutel van de groote vierkante kast met zware ingesneden deuren, waarop in bas-relief de grafelijke wapens van Waldstein prijkten. Na eenig zoeken ging de sleutel in het slot en draaide daarin om. Knerpend op hare herren opende zich de deur, en een sterke kamferreuk drong onaangenaam in haar neusgaten. Niets dan ouderwetsche mannenkleeding- stukken deden zich aan hare blikken voor maar wat bekommerde zy zich daarom. Zy zocht de knoopen. Op den vloer der kast stonden een heel regiment doodouderwet- sche puntschoenen en kaplaarzen. In die schoenen waren de zilveren knoopen, die zy behoefde. Zij bukte zich om een enkel paar uit te halen en van de knoopen te ondoen, het geen haar ook zonder moeite gelukte. In een oogwenk was dit werk gereed. Maar toen zij de schoenen weder wilde neder zetten en daarbij wel wat haastig te werk ging, stiet zy by ongeluk een ouden slaap rok af,die zwaar en plomp voor hare voeten viel. (Wordt vervolgd/'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1