NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 156. 1907 Donderdag 4 April, 2!e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Het zwakke Kabinet.*1' VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK PRIJS DER ADVERTENT1ËN UIT HE FEES. ttirtitszakeii. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02E. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het Kabinet-De Meester dat nog steeds de zaken slepende houdt tot over zijn al of niet aanbleven zal zijn beschikt, heeft zich gekenmerkt door goeden wil en groote zwakte. De goede wil blijkt uit het feit van zjjn optreden, dat wil zeggen het feit dat de ministers zijn gaan zitten op de stoelen hunner voorgangersde zwakte blijkt evenzeer er uit, wanneer men nadruk legt op dat zitten. Die zwakheid is mede oorzaak van de fouten die dit Kabinet opeen stapelde. Het begon met het optreden zonder zijn samen steller er in. Dan met het plaatsen van de zwakste kracht (Rink) bij Binnenland- sche Zaken, van een minister die naar Chili moest (Kraus) by Waterstaat, en het doen bezetten van Oorlog door een minister (Staal) die bjj zijn eerste optreden het program der vrijzinnig-democraten ver loochende, om 't bij zyn tweede beurt van harte te omhelzen. Ook de zetels voor marine en buitenlandsehe zaken bleken zwak bezet. Immers de vrijzinnige pers klaagde al spoedig over de onbeholpenheid van minister Van Tets, die blijkbaar de antwoorden al op papier had voor de vra gen gesteld warenen de beginselzwak heid van minister Stuart, die toen zijn schip hem niet gegund werd, met een ander hem van rechts aangeboden genoe gen nam en zijn vrienden links in de kou liet staan. Hierbij komt nog de formatie van het nieuwe Departement alvorens de heer Kraus uit Chili terug washet gemiB van vast accoord althans met de vrijzinnig democraten het in zee gaan met een min derheid van 35 stemmen in de 2de Kamer, die wel met inbegrip van oud-liberalen en sociaal-democraten tot een meerderheid van 52, later 51, stijgen kon, doch op welke beide vleugels niet te rekenen viel. Het is gelijk de Standaard terstond terecht opmerkte. Dit keer op keer laten vliegen van een veer, en dat binnen zoo korten tijd, onder mijnde het tooh niet reeds te sterk ver trouwen, dat het Kabinet inboezemde. Men voelde, dat de wezenlijke regeerkracht ontbrak, of althans tekortschoot. Vriend en vijand merkte het. En toen kwam te kwader ure de vierde principieele fout, het gemis aan perspectief, en daardoor het vooropsohuiven, zonder eenig dringend motief, van een klein on derdeel van het program als gold het de kern en hoofdzaak. Ongemotiveerd en onvoorbereid. Het militaire vraagstuk is uiterst netelig, en eere zou de man verdienen, die het tot oplossing bracht. Maar nooh bij de stembusaotie, noch bij de Kabinetsformatie had dit vT&agstuk het hoofdpunt uitgemaakt. Reeds aanstonds kwam dit uit in 1905, toen minister Staal de V. D. zoo weinig bevredigde, dat hij rechts veel warmer sympathie vond dan links. Iets wat on denkbaar ware geweest, indien zijn be noeming de sleutel van de Kabinetsformatie ware geweest. Dit tussohenbedrijf dreigde toen de goede verstandhouding tusseken de U. L. en V. D. te verstoren. Dat mocht niet. En om dat been weer in "t lid te zetten, schoot toen minister Staal in 1906 te ver vooruit. Iets waardoor het Kabinet zijn tooh reeds niet te sterk evenwicht allengs geheel verloor. Een staatsman als premier zou het ge vaar, dat hieruit dreigde, hebbeD ingezien, en minister Staal in zijn vaart gestuit en tot omzichtigheid gemaand hebben. Nu zag men het tegendeel. Met op zichzelf prijzenswaardige kameraadschap schoof de Premier even ver vooruit als Minister Staal. En zoo duurde het niet lang, of men stond onder den indruk, dat men eigenlijk Dit artikel moest de vorige week over Staan, Schoon al bekend is dat 't ministerie zonder Staal aanblijft, heeft dat artikel zjjn gaarde nog niet verloren. niet met eeB Kabinet van Grondwetsher ziening, maar van Defensie te doen had. Het karakter van het Kabinet onderging een volkomen gedaantewisseling. En toen kreeg deze vierde fout nog een verre van onschuldig exponent. Niet een nieuw stelsel van legerorgani- satie en defensie werd de inzet, maar een bagatel van het geheel. Een kleine in krimping. En die kleine inkrimping niet na rijp beraad, na voldoende voorbereiding en na overleg met de Staten-Generaal, maar nu reeds, onverwijld, op staanden voet. En toen beleefde men het nog niet gebeurde dat een Kabinet, dat toch reeds in uiterst zwakken toestand verkeerde, tot het zijn of niet zijn van zijn program verhief, wat in de Troonrede na zijn op treden zelfs niet was aangeroerd. En dat om een sehijn-bezuiniging, die naar deeigen verklaring van minister Staal, straks door zeer aanmerkelijke verzwaring van uit gaven zon gevolgd worden. Zoo liep het van alle kanten spaak. De eerste fout wreekte zich in de tweede, de tweede in de derde, en de vierde werd er gansch noodeloos aan toegevoegd. Men heeft zieh vastgewerkt. En waarin zoekt men nu behoud In correctie van de tweede fout Poogt men nu te doen, wat men in 1905 had behooren te doen F Tracht men nu althans een nieuw Kabinet met accoord van de vier groepen links te formeeren? Of ook hoopt men een Kabinet uitsluitend voor de neutrale zóne bijeen te krijgen Beide oplossingen die voor de hand lagen. Oeh neen. Ten tweeden male gaat het op vinding van slimme vondsten, om nu of later de kiezers te lijmen. Er komen provinciale verkiezingen. Het kan er toe komen, dat generale verkiezingen voor de deur staan. En nu beheerscht maar één vraag het beleid te weten hoe zal men de schuld op reohts werpen. En nu moet er stemming gemaakt worden tegen de Eerste Kamer en de Rechtsche partijen die de begrooting van oorlog ver wierpen. Daarvoor zal nu de vrijzinnige pers zorgen. Zij zal vertellen dat minister Staal een volksleger wilde, en dat de Rechtsche par tijen hem dat beletten. Dat minister Staal bezuinigen wilde. Dat hij vermindering van dienstplicht zooht. Dat hij 't blij vend gedeelte wilde afschaffen. Dat hij tegemoet wilde komen aan de be zwaren van hen die in al dat dienen maar flauwe kul" zien en 't liefst zouden zien algeheele afschaffing. Het zal niet moeilijk vallen al deze opper vlakkigheden te weerleggen. En ook niet, om den kiezers duidelijk te maken dat het niet gaat om voor of tegen Staal maar om voor of tegen een gezonde oplossing inzake sooiale wetgeving. Want ook dit is een fout van het vrij zinnige kabinet dat het inplaats van ouder- doms- en invaliditeits-verzekering alleen ouderdoms-verzekering voorstelt, waaraan de honderden werklui die voor hun ouden dag invalide worden toch niets hebben. 3 April 1907. „Tot 15 April liggen de ontwerp-Kiezers- ljjsten ter inzage op alle Gemeentehuizen. „W ie verzuimt na te zien of te doen na zien, of zijn naam op de ljjst voorkomt en, zoo niet, bjj het Gemeentebestuur geen ver betering van de ljjst aanvraagt, kan zich later niet beklagen als hij zjjn kiesrecht niet kan uitoefenen. „Denkt om de verkiezingen voor Ge meenteraden en Provinciale Staten die dezen zomer plaats vinden 1 Denkt om de mogelijkheid van Kamerontbinding 1" Juist en waar gezegd van Het Volk. Wij nemen het over, opdat ook onze vrienden zich er naar gedragen. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terschelde. van vertraging in de» treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 1 Maart tot en met Donderdag 28 Maart, waardoor geheele of gedeeltelijke aansluiting verloren ging- 7 Mrt. Trein 11,44 aangekomen 12,05' 7 3,16 3,28* 13 3,16 3,40' 14 8,52 9,093 14 16 23 23 28 3,16 11,44 8,52 3,16 3,16 3,30' 12,03^ 9,25 3,30 3,30' Geen aansluiting met Breskens en Neuzen. 2) Geen aansluiting met Breskens. 3) Geen aansluiting met Neuzen. 4) Geen aansluiting met Neuzen, wel met Breskens. Ood is geen koopman. Er was eens verhaalt de bekende prediker Funcke in een zijner geschriften een arme vrouw, die voor het raam van een der koninklijke broeikassen stond te kijken. Er hing een prachtige tros druiven in de winterzon te bakeren, de arme vrouw keek er naar totdat zij met een zucht dacht „O, had ik die druiven voor mjjne arme, zieke kind 1" Zij ging naar huis en spon nacht en dag door totdat zjj een daalder verdiend had. Toen ging zij naar 's konings tuinman en bood dat geld aan voor de drniven. Maar de tuinman verjoeg haar. Zjj keerde naar huis terug, en zag rond of er niets was dat zjj van de hand kon doen. 't Was een harde winter, maar zij kon toch wel voor een paar weken een deken missen Zjj verpande het voor een daalder en ging toen weder naar den tuinman, wien ze drie gulden voor de druiven bood. Maar de tuinman zette haar op ruwe wijze buiten de deur. Juist op dat oogenblik kwam de dochter des Konings bjj de broeikas, en toen zjj de zaak vernam, zeide de prinses met een glimlach: „Goede vrouw, gij hebt u vergist, mjjn vader is geen koopman, maar een koning hjj verkoopt niet, maar hjj geeft". En daarop pinkte zjj de tros druiven en liet ze zachtjes in het mandje van de vrouw gljjden. Zoo kreeg de vrouw alseenvrjje gift wat zjj met verscheidene dagen en nachten arbeids niet had kunnen machtig worden. De zaligheid onzer zielen is in de hand van een Koning, en niet in die van een koopman. Wjj moeten haar als een gave verkrjjgen, want koopen kunnen wjj ze nooit. Is dit geen blijde tjjding? Wij worden uitgenoodigd om zonder prijs en zonder geld te koopen. Hoe vrien- deljjk is onze Heerel" In de katholieke pers vindt het uitzen den van katholieke kinderen naar neutrale vacantiekolonies geen onver deelden bjj val. Het Centrum, schrijft het volgende In ons vorig artikel noemden we reeds eenige bezwaren, waarop het uitzenden van katho lieke kinderen naar zgn. neutrale vacantieko lonies, afstuitte. Eén dergenen, die ons van inlichtingen diende, meldt ons, dat we het ergste bezwaar niet hebben genoemd. Welk dit is, blijkt uit het volgende citaat, uit haar schrijven „Een meisje van vijftien jaar gaf mij de verzekering dat zij gerust alle, zelfs de slechtste romans kon lezen dat maakt op mij vol strekt geen indruk meer sprak zij. U moet weten zei ze tot nadere uitlegging dat ik het vorige jaar voor mijn gezondheid naar buiten moest; daar nu was vrijheid van lec tuur; na het eten moesten we allen een uur naar bed. In de meeste gevallen hadden we geen lust tot slapen, maar altijd wel tot lezen en herlezen van ons boek, en daar wij met ons tweeén één kamertje hadden, ging ons boek mede, en werden de handelingen, daarin beschreven, door ons besproken, ja soms zelfs bleef het niet bij bespreken. Ja zeide mij verder dit jeugdig offer der vrije lectuur het naar buiten gaan heeft mijn lichaam ver sterkt, maar aan mijn ziel haar reinheid ge roofd Aan mijn ouders durfde ik niets zeggen het was er toch zoo pleizierigl" Overigens erkent 't blad de noodzake- ljjkheid van vacaDtiekolonies, met 't oog op de treurige woningtoestanden. Over de stichting van vacantiekolonies op gereformeerden of protestantsch chris- teljjken leest is in onze pers nog niet algemeen gehandeld. Wjj voelen echter diep, wanneer wjj de beweging voor neutrale vacantiekolonies weerstaan, wjj er met eene negatieve be strijding niet af zjjn. Dan moet er meer gebeuren. Maar dan moeten alle christenen in den lande de handen ineenslaan. In ieder geval van het neutrale zjjn wjj bang, en dat bestrijden wjj. Onder de gevangene Londensche kies- wetbetoogsters, trof de rechter ook een meisje aan, dat heel uit Huddersfield in de metropolis was gekomen om aan de beweging deel te nemen. Ze was nog slechts zeventien jaar. De rechter dacht en sprak„Hoe is het mogelijk, dat de ouders het kind hebben toegestaan alleen naar Londen te gaan. Wat een gevaren omringen haar". Hjj schreef daarover aan de oudere, ook met het oog op hare terug keer, als zjj ontslagen zou worden deze week, nadat haar zaak behandeld zou zjjn. De ouders schreven terug. Heel uit de hoogte. De reis behoefde niet uit de armenkas betaald te worden. Dera zoo heette hun dochtertje verdiende twaalf gulden per week en behoefde volstrekt niet pro deo te reizen. Ook behoefde de rechter volstrekt niet bang te zjjn, dat de 17-jarige niet voor zich zei ven kan zorgen. Ze is ontwikkeld genoeg. Van haar 7e jaar leest zij al kranten, vooral de politiek. Zeer goed weet zij, waarom het in de kiearechtbeweging gaat. In een politiek debat staat zij haar man. Ze is met haar moeder een der oprichtsters van een afdee- ling der sociale en politieke vrouwenunie. Eerst had de moeder zelf voorde bewe ging naar Londen willen gaan, maar om standigheden beletten haar. „Laatmjj maar gaan, moeder, sprak zjj, „ik wil desnoods voor onze zaak naar de gevangenis". En het meisje ging. Ze was per slot van rekening, naar het oordeel der moeder, even goed beschermd als de rjjkste dame en de rechter behoefde volstrekt niet te zeggen, dat haar dochter alleen in de straten van Londen losgelaten is. Zoo ziet men dat het geslacht der al te vroeg geëmancip6erden nog niet is uit gestorven. Het zou vermakelijk zjjn als het niet zoo treurig was. Ontwerp-ouderdomsver zekering. Naar men verneemt, is het ontwerp- Ouderdoms verzekering thans bij den Raad van State iDgekomen. Volgens betrouw bare inlichtingen wordt daarbij aan werk lieden, die den wachttijd vervuld hebben, op 65-jarigen leeftijd een ouderdomsrente verzekerd, eveneens aan hun weduwen op denzelfden leefti jd. Tegen in validiteit wordt bij dit ontwerp niet verzekerd, doch zij, die wegens invaliditeit de premiebetaling niet hebben kunnen voortzetten, ontvangen op 65-jarigen leeftijd een rente, waarvan het minimum f 104'sjaars bedraagt. Ove rigens loopt het bedrag der rente voor de verzekerde werklieden uiteen, naarmate van hun loonklasse en van het aantal be taalde premiën, terwijl de weduwenrente op een vast bedrag van f104 'sjaars be paald wordt. Door overgangsbepalingen wordt gezorgd voor hen, die bij het in werking treden der wet den zeventig-ja rigen leeftijd bereikt hebben. De Oorlogsbegrooting voor 1907. De Standaard maakt er ons opmerkzaam op, dat wjj zijn opmerking betreffende zjjn phasen die dè Oorlogsbegrooting voor 1907 zou hebben doorloopen, niet juist weergaven. Inderdaad bljjkt ons, dat het blad in zjjn nummer van 20 Maart niet de luügeljjkheid veronderstelde) dat het ontwerp begroeting toen het in den Mi nisterraad kwam, de gelden voor het bljjvend gedeelte nog wel bevatte en niet meer toen het naar den Raad van State gingmaar dat het in het eerste stadium, de opmaking der bsgrooting aan het depar tement, die maatregel daarop niet voor kwam. De Standaard schrijft nu Wij onderstelden de mogelijkheid, dat bij eersten opzet Minister Staal de inkrimping niet had opgenomen, maar daarna, nog eer zijn begrooting zijn Departement verliet, op aanmaning van buiten de inkrimping er in opnam. Bij deze onderstelling kan beide waar zijn i e. wat de N. R o 11. vernam, dat ze er eerst niet in stond, maar er later op aandrang van buiten inkwam en 2e. de tegenspraak van het V a d., dat ze op de begrooting, gelijk die bij den Ministerraad werd ingediend, van meet af wèl was opgenomen. Als deze onderstelling juist is, zou daaruit volgen dat de Minister lang geaarzeld heeft alvorens de gelden voor het bljjvend gedeelte van de ontwerp-begrooting te schrappen en daartoe eerst laat heeft be sloten. Maar over de redenen die hem hiertoe bewogen, zal bezwaauljjk in het Parlement licht ontstoken knnnen worden. (Nieuwe Courant). De crisis. De Standaard schrijft: Op onze geheel natuurljjke vraag, wie de staatsman van rechts was, aan wien, naar ministerieele organen beweren, opdracht tot kabinetsformatie zou zjjn verleend, ver klaart men het antwoord te moeten schuldig blijven. Tot tijd en wijle die man zal genoemd zijn, dient alzoo gesteld, dat deze opdracht van kabinetsformatie niet heeft plaats gehad. Hiervoor is te meer grond, nu de vroe gere bewering, dat deze onderstelde staatsman de opdraoht geweigerd had, reeds veranderd is in de bewering, dat ze niet is aanvaard. Hierbij is nog verdere verklaring noodig. Men kan verklaren zieh niet met een opdracht te kunnen belasten, omdat het oogenblik er voor nog niet is gekomen, of ook omdat men acht de aanvaarding afhankelijk te moeten stellen van bedingen die op dit oogenblik nog niet vervuld, of nog niet voor vervulling vatbaar zijn. Maar ook al ware dit zoo, dan kan nog niet gezegd worden, dat rechts voor de kabinetsformatie is teruggedeinsd. Komt straks de zaak in publiek debat, dan zal dit ook wel anders blijken. Met een meerderheid tegen zich van 51 leden in de Tweede Kamer zon kabinets formatie, zonder meer, voor rechts een inconstitutioneele daad zjjn. En wat de Eerste Kamer aangaat, is nu in confesso, dat de schuld van wat daar voorviel, aan het kabinet lag. Had het kabinet de inkrimpingen uit gesteld tot 1908, en niet van de zaak een kabinetsquaestie gemaakt, er zou geen crisis geweest zijn. En aat dit kon, toont en bewjjst wat we nu vernemen. Staal losgelaten, de beslissing versohoven naar een welvoorbereide voordracht, en de inkrimping naar 1908. Maar, eilieve, dat is juist alles wat van de zijde van rechts verlangd is. Zelfs had Staal dan niet behoeven te vallen. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij G. J. en J. C. B., rijwielherstel lers te' KruiningeD, waren veroordeeld tot 5 en 3 jaar gevangenisstraf wegens poging tot zware mishandeling op ambtenaren, in de rechtmatige uitoefening hunner bedie ning, en medeplichtigheid daaraan. De zaak werd verwezen raar het gerechtshof te Amsterdam,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1