NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 155. 1907. Woensdag 3 April 22e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. DE JONGE»VERWEST te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1ËN BalteiluÉsrt OitrzlelL ttectitszukeii. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA SN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. IJK. Wolphaartsdijk, 5 April. Heinkenszand, ook voor 's-H. Arends- kerke 8 en 9 April des voormiddags. Verschil van wets-uitlegging. Het overkwam dezer dagen het Bestuur der Vereeniging voor Ger. Onderwijs te Middelburg dat op hare aanvrage om rijks subsidie op de gewone wijze, d.i. gunstig werd beschikt, maar dat afgewezen werd naar berekening van f 200 boven het mioimum-salaris voer den onderwijzer met hoofdaete dienst doende aan hare school met meer dan vier onderwijzers. Het Hestuur meent dat deze beschikking ten onrechte door Ged. Staten is genomen, en besloot zich in hooger beroep tot H. M. de Koningin te wenden, om te herstellen de u tvoering van een maatregel, naar de meening van het Bestuur, steunende op de wet, en gedurende negen jaren door Ged. Staten ook zonder aanmerking toegestaan. Vermoedelijk zullen meerdere onzer scholen in Zeeland een dergelijke beschik king in de laatste dagen hebben ontvangen') of nog ontvangen, en het is daarom dat wij wenschen publiciteit te geven aan het request door het Bestuur aan H. M. de Koningin gezonden, opdat ook andere Besturen in dergelijk geval verkeerend kunnen overwegen wat te doen in deze zaak. Het adres luidt als volgt Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Geven met versohuldigden eerbied te kennen Het Bestuur van de Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs te Middelburg, welke rechtspersoonlijkheid bezit krachtens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad no. 32) en wier statuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 3 Januari 1894 no. 15, welk Bestuur genoemde Vereeniging ten deze vertegenwoordigt en voor haar optreedtdat requestante in de maand Januari 1907 voor hare sohool in de Gravestraat I 190 te Middelburg een aan vrage heeft ingezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland tot het bekomen van een Rijksbijdrage voor genoemde school over het jaar 1906 tot een totaal bedrag van f5002,06; dat voor deze school, waaraan met in begrip van het Hoofd meer dan vier onder wijzers verbonden zijn, voor den onderwijzer met hoofdaete, Marinus van Baaien, die den leeftijd van 23 jaren heeft bereikt, over het tijdvak 1 Januari1 September in rekeBing is gebracht een bijdrage, be rekend naar een jaarwedde van f 200 hooger dan het wettelijk minimum voor dezen onderwijzer van bijstand dat Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland van oordeel, dat de wetgever aan de besturen van bijzondereseholenmetmeer dan vier onderwijzers, niet de verplichting oplegt een onderwijzer met hoofdaete te bezoldigen met een bedrag dat het wettelijk minimum met meer dan i 100 overschrijdt, en aldus niet kan worden aangenomen dat het Rijk verplicht zou zijn tot uitkee- ring eener bijdrage die dat minimum met f 200 overtreft, bij beslissing van 22 Maart 1907, no. 21, 1ste af deeling, de gevraagde bijdrage voor genoemden onderwijzer, over vermeld tijdvak van 8 maanden met f 100 hebben verminderd en alzoo de totaal aanvrage van f 5002,96 hebben teruggebracht tot f 4936,29 dat alzoo het versohil loopt over de vraag of voor ge noemden onderwijzer van f 100 dan wel van f 200 boven het wettelijk minimum in rekening gebracht worden; dat requestante zich door gemelde be schikkingvan Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland ten aanzien van de zoooven- gemelde vraag bezwaard acht en daarvan b\i deze bij Uwe Majesteit in beroep komt; dat requestante van oordeel is dat haar ten onrechte de bijdrage door haar ver langd is onthouden, vermits door de op- Oojt Goes. neming der woorden „het derde lid uitge zonderd" in art. 59 der Lager Onderwijswet voor de Bijzondere Scholen niet is verloren gegaan de aanspraak op de volle verhoogde bijdrage voor een in overeenstemming met art. 24 dier wet aan de school verbonden onderwijzer van ten minste 23 jaren met den rang van hoofdonderwijzer. (Zie K. B. van 25 Mei 1891 art. 44, van 15 Febr. 1891, no. 28 en latere, zie ook Ligtvoet,Rijksbijdragen aan hetBijzon- der Lager onderwijs, pagina 36). Redenen waarom requestante zich bij deze wendt tot Uwe Majesteit met eer biedig verzoek dat het behage te ver nietigen de beschikking van Heeren Gedeputeerde Staten no. 21, gedagteekend 22 Maart 1907 waarvan beroep, en ten deze eindbeslissing gevende, het bedrag over 1906 ten behoeve van gemelde sehool te willen stellen op de totale som, gelijk de aanvrage, van f5002,96. 't Welk doendeenz. In deze stille vaeanliedageD trekken meest de kleine voorvallen de aandacht, en treden meer de kleine staten dan de groote op den voorgrond. In Brunswijk schijnt de partij steeds aan te groeien van hen die de leer in toepassing brengen willenals het tij verloopt, verzet men de bakens. Het aantal der aanwijzingen, dat het met den grooten invloed der W elfen in Brunswijk gedaan is, is met éen ver meerderd. In Brunswijk is een groote vergadering gehouden waar onder den bijval van meer dan duizend bezoekers werd betoogd dat de tijd voor een hard nekkig vasthouden aan een verouderd reoht in Brunswijk voorbij is. Een motie die ten slotte werd aange nomen spreekt als overtuiging der verga dering uit dat verdere Welfische agitatie doelloos en schadelijk is en het bonds- raadbesluit van 28 Februari ten volle juist genomen moet heeten. Van de Balkanstaten treedt Roemenië met zjjn bloedige Jacquerie het meest naar voren. De boeren door den honger ge dreven, sloegen aan 't plunderen en wreek ten zich in de eerste plaats op de geld joden die zy voor de oorzaak van de malaise hielden. Het nieuwe ministerie heeft echter een goeden maatregel tegen beëindiging van deze onlusten genomen. Naar minister Stoerdza verklaarde zyn alle partijen het er over eens dat den boeren land moet worden gegeven. Naar alle waarschijnlijkheid zal men hiervoor te werk gaan naar het reeds vroeger door de libe ralen opgemaakt stelsel, zoodat in een twaalftal jaren een boerenstand met eigen grondbezit zal zyn geschapen. De beide kamers hebben nog voordat de buitengewone zitting besloten werd de regeering gemachtigd den staat van beleg af te kondigen in alle plaatsen waar zij dit noodig achtte. Intusschen bereizen prefecten en andere autoriteiten het land en trachten de gemoederen tot kalmte te brengen. Over 't algemeen worden de geschillen tusschen boeren en grondbezitters geschikt waarbij de prefecten als scheidsrechters optreden. Dit geldt Moldavië. In Munteni, waar de onlusten een anarchistisch karakter hadden, werd met groote kracht opge treden tegen de brandstichtersbenden. Die benden konden de troepen nergens weerstaan. Zy vielen de soldaten wel aan, maar sloegen by het eerstesalvogewoonlijk op de vlucht. Het hevigst woedde het oproer in Tele- orma en Olt-Ott, waar artillerie tegen de opstandelingen moest worden gebruikt. Tal van dooden en gewonden vielen. Ook in Biero, Odevyaie en Stanesci werd met kanonnen gevuurd op rebellen. Ook hier vielen veel slachtoffers. Uit tal van plaatsen komen berichten van brandstichting en plundering. Het schijnt dat de grootste hevigheid thans voorbij is. In Rusland is het het kleine Finland dat van zich spreken doet. Daar hebben voor 't eerst de Landdag-verkiezingen plaats gehad op grond van het algemeen kiesrecht en men was dus voorbereid op onverwachte dingen. Maar het succes der sociaal-demo craten, die 293.021 stemmen verwierven, had wel niemand verwacht. De Soeometar- of Oud-Finsche partij, de hoofdvertegen woordiger der nationaal-ïïinsche richting, verwierf 212.235 stemmen, terwijl de veel gematigder Jong-Finnen niet meer dan 104.732 stemmen op hun candidaten zagen uitgebracht, dus niet heel veel meer dan de Zweedsche party, die 97.712 stemmen ver wierf, op de candidaten der Agrariërs werden 41.000 stemmen afgegeven. De sociaal-democratie zelf had deze uit komst niet verwacht en het zijn voor een groot deel tel-candidaten geweest die deel zullen uitmaken van da sterkste party in den Landdag, de party die tot voor de ver kiezing eigenlijk geheel buiten 't politieke leven omging. De Finsche sociaal-demo cratie staat in tegenstelling tot deSoko- metarparty op constitutioneelen bodem en van haar is evenals van de Jong-Finnen en de Zweden te verwachten dat zy pal zal staan voor de nieuw verworven rechten van het grootvorstendom. Toch is de groote macht dezer partij een gevaar voor Finland in zoover als de sociale eischen dezer groep en de voornemens tot üitbreiding der poli tieke rechten heel licht tot moeilijkheden aanleiding geven kunnen. Heel lastig wordt b.v. al terstond de vraag der vorming van een nieuwen senaat. Want de onde, die vertegenwoordiger is van de denkbeeelden der vorige meerder heid van de Landdag uit Zweden en Jong- Finnen bestaande, zal met den Landdag in haar gewijzigde constitutie niet meer kun nen arbeiden. Overigens blijft Rusland onrustig. On rustig met 't oog op de woelingen van het „Verbond der ware Russen"onrustig ook met 'toog op de dreigingen der nieuwe Doema. De moord op dr. Jollot heeft de gemoederen Dog meer verbitterd. Men werpt de schuld weer op bovengenoemd „Verbond". Nu heeft ook de afgevaardigde Hessen een der bekende leiders van de constitu- tioneel-democraten (Cadettenpartij) een dreigbrief ontvangen. De „ware Russen" weten wel de corypheeën der oppositie te kiezen voor hun niaordaanslagen. De Cadettenpartij is voornemens den premier te interpelleeren of de regeering het voortbestaan van het Verbond der waarachtige Russen nog langer zal dulden, daar do eenige bedoelingen dezer groep zijn: ophitsing tot progroms, tot moord en het vesscherpen der verhoudingen tussohen verschillende nationaliteiten. De discussie over het voorstel een Doema- commissie in te stellen voor het beramen van middelen tot steun der werkloozen bracht ook den minister van Handel, Filosofof, op de spreektribune. De minister noemde het „onwettig" een dergelijke commissie in te stellen en achtte de klach ten over werkeloosheid zeer overdreven. Toch werd de commissie van onderzoek benoemd, en hiermee het tweede bewijs geleverd dat het met de tweede Doema den weg der eerste Doema opgaat. Wij kunnen dit overzicht besluiten met een kleinigheid. De FraDsohe ministers Clemeneeau en Picquard zouuden een uit stapje maken naar Spanje. Dit plan is on verwachts afgesprongen. Waarom Ja, dat zal wel een geheim blijven. Doch niet onwaarschijnlijk is 't dat deze roode minis ters last beginnen te krijgen van hun even roode beschermelingen. Men spreekt van dreigende bakkers- stakiDg. Nog ergerZaterdag zijn de Pa- rijsohe muren beplakt met een „Open Brief aan den heer Clemanceau". Het Centrale Comité voor de verdediging der vakver- eenigingsrechten van staatsbezoldigden verzet zioh daar met heftige woorden tegen het wetsontwerp betreffende die rechten. „Nooit zoo heet het zullen wij de geldigheid erkennen van een verbintenis. die onze vrijheid zou wegnemen. Maar, het behage al dan niet aan den heer Briand, oud-voorstander van de algemeene werk staking, oud-kampioen voor de vak ver eeniging, en aan den heer Viviani, die vóór de laatste verkiezingen warme arti kelen heeft gepubliceerd ten gunste van de vereenigingsreohten wij zullen dit ontwerp nooit goedkeuren". Algemeen beschouwt men dit plakkaat als een tarten van de regeering door amb tenaren. Het recht van staking te kunnen aanwenden, overal, in allerhand takken van staatsbedrijf, zooals de electriciteits- beambten het hebben gedaan ziedaar het streven. Deze dreigende houding is ook aange nomen door de openbare onderwijzers in een jongste vergadering te Nantes, waar zij stellingen hebben verdedigd en een taal hebben doen hooren, welke ook vol gens radicale bladen „niet kan worden toegelaten". De onderwijzers hebben al vast zioh tegen het ontwerp dat hun naar zij zeggen, het stakingsrecht ontneemt, schrap gezet. Ziedaar allicht de reden van de uitgestel de Spaausche reis. Arrondissements-Rechlbank te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens: loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verbodenW. V., A. A. D., Vlissingen f 2 b. s. 2 d. h.lijden met een bespannen voer tuig beladen met een vracht van meer dan 500 kilogram gedureude den tijd dat zulks was verboden L. P., N. K., Middelburg, C. v. H., Vlissingen, S. d. V., Vrouwepolder, F. W., J. P., Koudekerke, S. L., Zoutelande, J. S., F. K., Biggekerke, tot f 5 b. s. 2 d. h., J. W. M., Veere tot 2 m. f 5 b. s. 2 d.h. i.b. het graven van specie binnen den afstand van 500 meter uit den buitenteen van den zeedijuF. d. B., Ossenisse, f3 b. s. 2 d. h. rijden met een rijwiel zonder licht: J. C. B., J. C. K., Middelburg, W. G., Domburg f 1 b. s. 1 d. h.als eigenaar van een rijwiel iemand daarmede doen rijden zonder licht: P. L., Vlissingen, ll b. s. 1 d. h.rijden met een voertuig niet voorzien van eene lichtuitstra- lende lantaarn J. P., W. F. S., W. R., Vlis singen, fo.50 b. s. 1 d. h.als eigenaar van een rijwiel iemand daarmede doen rijden zonder bel: A. v. R., Vlissingen, f2 b. s. 2 d. h.overtreding leerplichtwetB. d. V. vr. v. H. P. B., Vlissingen, f 1 b. s. 1 d. h., L. M., wed. J. v. R., Domburg, f 2 b. s. 2 d. h., J. J. C., L. I. W., Vlissingen, f3 b. s. 2 d. h. rijden met een voertuig op een voetpadC. S. vr. v. J. S., Vlissingen, f 1 b. s. 1 d. h. plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig J. d. K., M. v. L., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap G. J. L., L. C. H., P. S., Middelburg, A. R., J. P. v. D., J. d. R., A. C. K., J. G. v. d. H., Vlissingen, M. D., Koudekerke, C. Z., 's Heer Arendskerke, f 2 b. s. 2 d. h., J. G., Middel burg, M. V. vr. v. A. J. S., W. B., M. S. d. R. wed. J. G. B., Vlissingen, f 3 b. s. 2 d. h., A. S., Neuzen, 2 d. h., A. R., Vlissingen, 14 d.h. Vrijgesproken zijn J. A. v. d. H., Middel burg, beklaagd van het doen opbreken en herstellen van de langs den openb. weg loopende goot en het doen verleggen van een gedeelte van het plaveiselJ. H., Middelburg, beklaagd van het niet genoegzaam strooien of doen strooien van asch of zand wanneer de straat glad is door sneeuwH. J., Vrou wepolder, beklaagd van het rijden met een bespannen voertuig beladen met eene vracht van meer dan 500 kilogram gedurende den tijd dat zulks was verboden en W. A. B., Vlissingen, beklaagd van het laten staan van een tiekdier op den openbaren weg. Bekrachtigd zijn de vonnissen gewezen den 24en November 1906 en 9 Februari 1907 tegen D. S., en B. v. B., Vlissingen, waartegen de beklaagden waren gekomen in verzet. (M. Ct.) Zeeuwsche Konden. Paaeohmaandag vergaderden de beide Zeeuwsche Bonden voor Jongelingsver- eenigingen. Die van het Algemeen Nederl. Jongelingsverbond te Breskens, die van de J. V. op Geref. grondslag te Goes. Omtrent die te Goes kunnen wij mede» deelm, dat zij is geslaagd, dank zy de bezielende leiding van den voorzitter (Jr. Wagenaar) de uitnemende referaten der sprekers en den broederlijken geest der jongelingen. In de goed bezette morgen vergadering werd de heer A. S. J. Dekker als lid van het moderamen herkozen. Gekozen werd in de vacature Pouwer dhr. Kögeler. Als bestuurslid van den Bond werd de heer Dekker en als zyn secundus dhr. ds. Kögeler herkozen. De heer Dekker refe reerde over De knapen vereeniging en haar eigenlijk doel", op welk referaat eene levendige gedachtenwisseling volgde. Te 2 uur voor een nog drukker bezette vergadering (er waren ruim 250 aanwe zigen) traden achtereenvolgens op dhrn. v. d. Veen, Broekstra en dr. Wagenaar, resp. pred. te Goes, Axel en Middelburg. Ds. v. d. Veen Bprak over Idealen". Spr. begon met mee te deeleo dat hy van zyn rijk onderwerp de middelmoot had uitgelaten en hy derhalve het begin en het slot er van zou geven. Spr. stelde voorop dat als de beheer- sehende gedachte van het nieuwe het ideaal alleerst zijn uitingvindt in de Kunst. Daar kan de gedachte haar volmaakte uitdrukking vinden. Beeldhouw-, schilder-, dicht-, toonkunst Spr. toonde het met voorbeelden aan, hoe in die alle de scheppende genieën u als in een ideale wereld doen zweven, in welke de dissonanten zich oplossen in zoete accoorden. Wel kunnen scheppingen als de Apollo van Belvedère, oratoriums van Handel, Bach en Mendelssohn, Homérus' helden dicht, Schakepeare's treurspel, gehoon zy u het ideale doen zien, tot geen hoogere ge dachte komen dan dat de wereldgeschie denis is het wereldgerichtdoch ook zoo leidden zy ons op tot een hoogere gedachte. Deze echter heeft de heideDsche kunst niet gegrependat heeft wel de Christelijke Kunst gedaan. Toch zonder ideaal geen kunst. Een en ander wordt door spr. nader uitgewerkt en toegelicht, waarna hij komt tot de groote tegenstelling waaruit 't zoo veel voortreffelijker ideaal van den jonge ling blijkt, schepsel Gods te zyn tot alle volmaakt werk volmaakt toegerust. Daarna sprak ds. Broekstra over „De Gereform. Jongelingavereen. in de practyk des levens". Spr. wijst op den veelbewogen en ernetigen tijd dien wy belevenniet alleen in de uitwendige wereld, maar ook in de wereld der gedachten stormt het. Iu ons eigen land hebbeu de staking van 1903 en het geschetter der vrijzinnigen in 1905 dit nog pas getoond. Tegen den wassenden stroom des ongeloofs wordt door 't geloof een dam opgericht Kerk, school en jonge- lingsvereenigingen, 'tis alles ópgewaakt, zoodat dr. Kuyper, en wy met hem, de toe komst hoopvol mogen tegemoet zien. Spr. komt na deze inleiding op de verdediging van eenige stellingen le. Waar practijk des levens en begin selen met elkaar in onlosmakelijk verband staan, is voor Gereformeerden kennis der Calvinistische beginselen eisch. Dit verband behoeft niet te worden aan getoond. Het komt uit ook by de vrijzinnig heid, welker beginsel leidt tot tyrannie. Ook bij 't Calvinisme, Welks beginsel leidt tot vryheid. Die beginselen moeten echter worden gekend, opdat men ze als man uit één stuk in toepassing brenge. Kennis is hier macht. Zij zal richting en stuur geven. Nu zegge men nietdie calvinistische be ginselen zjjn nog niet alle opgespoord. Be gin maar vast. Jongelingen organiseert u. Oudera wekt daartoe uwe zonen op, want 2e. De Jongelingsvereen. op Gereform, grondslag is 11 «ar haar wezen en doel op de practijk des levens aangelegd. Het is opmerkelijk dat in Zeeland waar de meerderheid der bevolking nog gods dienstig is» en waar van alle prov. 't neo- malthusianisme het minste aanhangers telt, men zoo laat is gekomen met de actie op geref. grondslag. Toch de organisatie is gekomen, eerst belasterd en bespot, is zij door hare bespotters (kjo. dem, en jong liberalen) nagebootst,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1