NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 154. 1907 Maandag 1 April 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S J. DE JONGE-VERWEST, ie Goes BERICHT. Familienamen in Zeeland. in. 7) Jonker Wildeboer vyas inderdaad zoo F. P. D'HUIJ, te Middelburg. 1 PRIJS DER ADVERTENTIËN 3iec!ëtMsti$eu. ras» IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Wegens Paschen verschijnt Maan dag a.s. ons blad niet. IJK. Wolphaartsdijk, 5 April. Heinkenszand, ook voor 's-H. Arends- kerke 8 en 9 April des voormiddags. Zijn de patronymics alleen van belang voor de geslachten, die ze voeren en een enkele maal voor de kennis onzer taal, van belang voor onze Geschiedenis zijn de namen, ontleend aan de afkomst der geslachten, die ze dragen. In deD ouden tijd was er veel minder verkeer tusscben de verschillende landen en tusschen de deelen van 't zelfde land onderling. Ves tiging in een andere, althans in een verder verwijderde, plaats was betrekkelijk zeld zaam en wie zich uit den vreemde ergens nedersloeg, werd nog zeer lang als vreem deling aangezien. Geen wonder, dat men hem licht naar zijn vreemde afkomst be noemde. Verhuizing geschiedt niet zonder reden. Wanneer enkele personen zich elders nederzetten, vindt dit doorgaans zijn oor zaak daarin, d&t zij in de plaats hunner vestiging meer kans op vooruitgang zien, dan in die welke zij verlieten vooral am bachtslui cd dergelijke zoeken licht elders hun brood, omdat op elke plaats slechts zeer enkele uitoefenaars van 'tzeltde be drijf naast elkander hun bestaan kunnen vinden. Vroeger, toen de ambaehtsheeren veelal verlof moesten geven tet de ves tiging in een gemeente, was er dikwijls geen sprake van, dat b.v. twee timmer mans of twee smeden op één dorp geduld werden, wie eenig ambacht geleerd had en zich als baas wilde vestigen, was ge noodzaakt eldeTB zioh te vestigen, tenzij toevallig in zijn woonplaats een „vacature" was. Dooh behalve deze verhuizing van en kelen heeft men in vroeger tijd nu en dan verhuizingen in massa gehad. Vooreerst werden deze in Zeeland niet zelden ver oorzaakt door dijkbreuken, die gansche heerlijkbeden voor bewoning ongeschikt maakten. Gelukkig nog de dorpelingen, die zoo'n ramp hadden zien aankomen, en FEUILLETON. Toen zij pas in het gezelschap van de bloem des adels in de residentie verscheen, zag zij een weinig ernstig, maar aldra ver drongen zich zoo heeren als dames rondom de nieuwe gravin, en werd zjj het middel punt, waarom alles scheen te wentelen. Zjj vergat alles en gaf zich geheel aan het betooverend genot over van te worden gevleid en bewonderd. Weldra werd zij aan alle voorname heeren en dames voorgesteld, en deze wederkeerig aan haar. Vooral haar gastvrouw, mevrouw Wildeboer, maakte veel werk van haar en de jonker, eenige zoon van den minister van finantiën, week schier niet van hare zjj de. Die jongeling scheen betooverd door hare verschijning en vroeg haar al spoedig voor een dans. Met hem opende Agnes dan ook het bal. Het was een prachtig paar, en werd door tal van anderen gevolgd, die in toiletten met elkaar wedijverden, terwijl menige jonge freule Agnes benijdde, die zulk een schitterende intrede in de wereld deed. De zalen schtiterden van licht, en schenen in Oostersohe tuinen herschapen te zijn. De muziek stemde overeen met al wat hier schoons was te zien en te genieten. Het geheel geleek voor Agnes een tooverpaleis. Zjj genoot onuitsprekelijk, en press zich duizendmaal gelukkig, dat zij in het bezit van geld het middel gekregen had om zulke heerlijkheden te genieten. bijtijds hun veege woonplaats verlaten Meer dan eens werden dorpen met al hun inwoners een prooi der golven. Zuid-Be veland beoosten Ierseke, 't Land van Saaf- tingen en 't Zuidland van Schouwen be nevens enkele dorpen in 't Borselensche gingen voor goed verloren. Noord-Beveland en een groot deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren waren één woestenij van slib en water, toen wij den vrijheidskamp met Spanje aanvingen tot ongeveer 1600. Al die rampen veroorzaakten verhuizin gen op groote sehaal. Een tweede aan leiding daartoe lag in de oorlogen. Reeds de burgeroorlogen der middeleeuwen dwon gen sommigen, zich elders neer te zetten, daar de overwinnende party niet zelden al haar tegenstanders 'tland ontzegde. Te Middelburg in 't Rijksarchief is een uitgebreide lijst van allen, die door graaf Willem V na zijn overwinning by Zwarte- wale uit Holland en Zeeland verbannen werden, 't Ligt in den aard dor zaak, dat men zich in den tyd der langdurige oor logen liever verwijderde uit die oorden, waar de kryg by voorkeur gevoerd werd, dat b. v. onder Maurits en Frederik Hen drik Zeeuwsch Vlaanderen geen verkies lijke woonplaats bood. In de derde plaats waren de vervolgingen om des geloofs wil oorzaak van verhuizingen. Voor Zeeland komen drie vervolgingen in aanmerking. 1.De vrywel onbloedige vervolging van Parma. Deze landvoogd - 't verpersoonlijkt Jesuïtisme - dwong na de onderwerping van de Zuidelijke Nederlanden alle Prote stanten binnen een bepaald tijdsverloop 'tland te verlaten, tenzij ze in den schoot der Moederkerk verkozen weder te keeren- 2. De bloedige vervolging van Lodewijk XIV na de herroeping van 't edict van Nantes. S. De vervolging der Salzburgsche Protestanten door den hebznGhtigen (nog meer dan fanatieken) aartsbisschop Leopold Anton, graaf vanFirmian. De eerste twee vervolgingen voerden een stroom van bal lingen naar heel Noord-Nederlandvan de eerste kregen Zeeland en Holland het leeuwendeel de derde voerde een kolonie naar West-Zeeuwsch Vlaanderen. Van al die verhuizingen zijn de sporen in de familienamen te vinden, ten deele doordien zij overeenstemmen met namen, in de oude woonplaats der geslachten, die ze dragen, inheemsch. We zullen in 't zeer door de nieuwe gravin van Waldstein gefrappeerd, dat hy reeds nu de gelegen heid zocht haar eenige oogenblikken van het gezelschap af te zonderen, om haar iets vertrouwelijks te zeggen. Later bleek, dat de geheele partij er zelfs op aangelegd was, om die twee jongelui met elkander in kennis te breDgen. De jonker vroeg aan Agnes of zy ook smaak had in aquariums. Zijne mama had een bijzonder schoone kersversch uitParys gekregen, en hy stelde aan zijne danseres voor zich een weinig te verkoelen door in de aangrenzende kamer dit kunststuk te gaan bewonderen. Agnes ging met hem, en hy deed zyn best al hare opmerkzaamheid te boeien, terwijl hy haar allerlei mededeelde omtrent waterplanten en waterdieren. Onderwyl trachtte hij haar telkens in de oogen te zien om daar te lezen, of hij ook eenigen invloed op haar uitoefende, of zy ook inderdaad in hem belang stelde. Maar deze jonker viel volstrekt niet in haar smaak. Hij was haar te onbeduidend. Geen enkel flink en degelijk woord kwam uit zyn mond, niets dan laffe vleieryen onaardigheden. Neen, dacht zij, dan is de kapitein, wiens portret in de som bere kamer van het kasteel hangt, een veel flinker persoon. Er spreekt uit die trekken veel meer degelykheid en eenvoud. Maar wat ziet zij daar Op eenmaal heeft gravin Agnes bemerkt, dat zy niet alleen met den jonker in de Kamer is. Daar staat een heer voor eene schilderij, geheel verdiept in het geen zy voorstelt. Agnes kan hem slechts van terzijde gadeslaan, maar zyne houding teekent adel en zijn gelaat, dat door het vervolg meer dan eens gelegenheid heb ben, op 't hier gezegde terug te wijzen, doch behandelen gemakshalve de „afkomst- namen" hier niet in de volgorde, welke de geschiedenis, maar in die welke de Aardrijkskunde aan de hand doet. Vooreerst hebben we de namen Van Oosten en Van Westen Van Noorden of Van Noord{tis in Zeeland, zoover ik weet, geen inlandsche naam, maar ik kan my hierin zaer wel vergissen Van Zuiden is mij onbekenu, doch Besuyen zal daarom wel weinig in beteekenis ver schillen. Ik geloof, dat er achter die namen niets dan een weinigje humor steekt, en zoek de bakermat der Van Oostens en Van Westens niet al te ver; misschien woonden ergens b.v. twee Jannen naast elkaar, die men naar de ligging hunner woningen als Jan van Oosten en Jan van Westen onderscheidde. De naam Besuyen ziet er wat ouder uit. Uit den aard der zaak zijn er maar weinig namen aan vreemde landen ontleend op zichzelve staande ver huizingen uit 't buitenland waren zeldzaam en bij massale verhuizingen was benoeming naar H land van herkomst geen voldoende onderscheiding. Ik herinner mij alleen den Engelschman en Turk dooh 'tis vrij onzeker, of deze namen op afkomst wijzen beide kunnen oorspronkelijk scheldnamen zijn, terwille van karaktereigenschappen of om andere reden gegevenvan den naam Turk dunkt mij dit al zeer waar schijnlijk. Ook kunnen zij aan uithang borden ontleend zijn (waarover later). Meer in getale zijD de namen aan die der gewesten van ons Vaderland ontleend Den Hollander, Van Gdder(en), De Zeeuw, De Vries, Van Vlaanderen enz. Omtrent elk van deze een opmerkingDe n in Den Hollander, is 't gevolg van de (Zeeuw- sehe) weglating der h van i/ollander ons gehoor verzet zich tegen 't onmiddellijk op elkaar volgen van twee klinkers. Van Gelder en) wijst terug naar den tijd, toen de naam Gelder/and nog niet in zwang was en zou ook kunnen slaan op de stad Gelder, nu Geldern, thans tot Pruisen be- hoorende, maar oudtijds de hoofdstad van Op Zuid-Beveland, althans te Goes,wonen Van Noordens en Van Noortsop Schouwen wonen Van Zuijens. Op Tholen is de naam De Vulder van Noorder van ouds inheemsch. Red. donkere hoofdhaar reeds iets ernstigs heeft doet haar by vernieuwing aan kapitein Van Zelm denken. Maar neen, zy vindt hier meer. Zij vindt hier niet alleen eenvoud en zachtzinnigheid, maar ook mannelijke vast heid. Dit moet een inan van karakter zyn. De negentienjarige maagd was zoo ver diept in de beschouwing van dien heer voor de schilderij, dat zy vergat jonker Wilde boer op zijne aardigheden te antwoorden, die 'haar eerst vreemd aanstaarde, en toen zeide„Mag ik uw antwoord vernemen, gravin Of wilt ge ook liever naar de bal zaal terugkeeren P" Agnes begreep dadelijk, dat zij eene lompheid had begaan, en werd bloedrood. Zy hervatte nu het gesprek weder, en vroeg onbevangen aan haren geleider, wie die heer was, welke zich zoo in de schilder stukken verdiepte. Deze keerde zich nu ook om, en de jonker stelde hex aan de gravin voor als baron Goudstein. Baron Goudstein boog en trad nader. Toen zijne oogen die van Agnes ontmoetten, was het alsof er een bliksemstraal in haar ziel schoot, en zy gevoelde, dat zy opnieuw sterk kleurde. De baron moest ook zoo iets ondervonden hebben, want ook hy kleurde, en vatte dadelijk het gesprek op over de schoone schilderij, die hy bewonderd had. Agnes was op dit gebied, zooals wy reeds weten, zeer goed tehuis, veel beter dan in de aquarellen, en weldra ontspon zich tus schen haar en den baron eenallerlevendigst gesprek over schilderstukken. De jonker begon, tot zijne teleurstelling te bemerken, dat hy te veel was, en daar zioh juist op dit oogenblik de muziek op van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 eent, iedere regel meer 10 cent. 'I graafschap Gelder. De naam De Zeeuw is natuurlijk buiten Zeeland ontstaan, ge geven aan een Zeeuw, die zioh elders had neergezet. Bij De Vries treft ons de schrijf wijs met een V, overeenstemmende met de Nederlandsche uitspraak en de vroegere schrijfwijs van den vroegeren volks- en landsnaam Friezen, Friesland). Men spelt thans .Friesland met een F in overeen stemming met de Friesche uitspraak en ook met de schrijfwijs van den alouden volksnaam door de Romeinen (Frisii). Van Vlaanderen wijst op Vlaamsche her komst, maar niet op verhuizing tegelijk met vele andere landgenooten. K. W. 3Ö~Maart 1907. Tot 15 April liggen op alle gemeente huizen de Kiezerslijsten ter inzage. Ieder die meent dat hij op de kiezers lijst zijner gemeente behoort voor te komen, neme dus een kijkje, of drage het bestuur zijner kiesvereeniging op, om dit voor hem te doen. Dit geschiedt kosteloos en op het ge meentehuis mag en zal men de controle niet bemoeilijken. Wie ten onrechte van de lijst gelaten is, vrage onder overlegging van stukken terstond verbetering aan. Denk aan de Gemeenteraads- en aan de Statenverkiezingen. Vergeet ook niet, dat er bijna nimmer een Kamer-ontbinding waarschijnlijker was dan in dit jaar. Een maand er bij. Eerst was bepaald, dat de adressen tegen den vaccinedwang uiterlijk met 1 April moesten opgezonden worden. Deze termijn is thans met één maand verlengd. Dat is goed gezien. Wij wiiden geen aanmerking maken op de voorbereiding dezer adresbeweging, ge dachtig aan het spreekwoord „De beste stuurlui staan aan wal". Maar in verband ook met den korten tijd, hebben wij wèl terstond begrepen, dat er van een indrukwekkende aotie geen sprake kon zijn. Door den datum van inzendingeen maand te versohuiven en op 1 Mei te stellen, kan er nog heel wat goed gemaakt worden. Maar dan zij „aanpakken!" het wacht woord. nieuw deed hooren, verontschuldigde hij zich, zeggende dat hy voor den naasten dans geëngageerd was, en zyne danseres moest opzoeken. Agnes wandelde met den baron zeer langzaam naar de balzaal terug, en vergastte zich met hem op het gezicht der dansers. „Zjjt gy voor den volgenden wals reeds gevraagd, gravin?" begon na eenig stil zwijgen de baron. „Neen, mijnheer". „Mag ik dan de eer hebben uw cavallier te zijn-?" „Zeer gaarne, mynheer". Én pas begon de muziek den bedoelden wals te spelen, of de baron en de gravin openden weder den trein. „Welk een prachtig paar 1" hoorde men op verscheidene plaatsen fluisteren. Ook mevrouw Wildeboer moest dit er kennen, en haar zoon bemerkte met leed gevoel, dat die twee elkaar zeer vriendelijk, ofschoon schuchter aanstaarden. Agnes wist niet meer in welke wereld zij was een tot nog toe ongekend gevoel maakte zich van haar meester, en pas was de wals geëindigd, of zy begon hevig te beven, en had den sterken arm van de baron hoog noodig om haar naar een stoel te geleiden. Daar gekomen sloeg zij de oogen neer, en beschouwde verstrooid 't mooie bouquet rozen, dat zij op haar borst had gestoken. De baron bemerkte dat er tranen in hare oogen waren, en zeide „Gravin van Waldstein, ge hebt u stellig te veel vermoeid. Laat ons daar ginds by de groote glazen deuren gaan zitten. Ik zal U 'n glas wijn halen, Gij zyt zenuwachtig"., Als Piet op Klaas wacht en Klaas op Piet, gebeurt er niets. Concept-adressen verkrijgbaar bij ds. Pierson te Ressen. Advocaat-generaal Reitsma eisohte in de gisteren gehouden strafzitting van het Haagsche gerechtshof bevestiging van het vonnis der Middelburgsohe rechtbank, ge wezen tegen Th. de 0., werkman te Axel, waarbij hij tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, na vroegere veroor deeling. Hij zou nl. den 25 November des vorigen jaars in een herberg te Zuiddorpe, bij een schermutseling iemand een steek met een mes in de borst en een steek in de ribben hebben toegebracht. Advocaat mr. J. Adriaanse te Middelburg, pleitte vermindering van straf en vrijspraak, voor zoover het ten laste gelegde toebrengen van zwaar lichamelijk letsel betreft. Wegens vormgebrek eischte vervolgens het O. M. vernietiging van het vonnis der rechtbank te Zierikzee, gewezen tegen H. M., koopman te Zierikzee, en veroordeeling tot eene geldboete van f25, subsidair 4 dagen hechtenis, wegens wederspatmigheid ter gelegenheid van een executorialen verkoop. UIT DE PROVINCIE. Blijkens het 51ste verslag van de Vereeniging tot het bezoeken der armen te Middelburg werden in 1906 nieuw in geschreven 22 gezinnen of alleen loopende personenhet getal aanvragers bedroeg 100, dat der aanvragen 644. De rekening sluit met een goed saldo van f 422,92, maar toch is het resultaat over het afgeloopen jaar weder niet schitterend, daar dit be drag werd verkregen door verkoop van een effect ad f 498,28, terwijl het goed slot der vorige rekening was f276,96, samen f770,24, zoodat de vereeniging feitelijk f347,33 aehteruitisgegaan. Aangiften werd f2308,87 ontvangen. Goes. Vrijdag 5 April a.s. vergadert de afdeeling „Zeeland" van de vereeniging „Het Nederl. Rundveestamboek. Met ingang van 1 April a.s, is be noemd tot onderwijzer aan de R. N. L. „Och neen mynheer, 't ia niets", stamelde Agnes, maar meteen stond zy op, om naar de aangewezen plaats te gaan, waartoe de baron haar zijn arm bood. Onder een grooten rozenstruik nam zy plaats, terwijl de baron vóór haar bleef staan, om te zien of het ook wat beter met haar werd. Ja, zy werd kalmer, maar tel kens als in het gesprek hare oogen die van den baron ontmoetten, sloeg zij ze«chuchter weer neer, en vestigde ze onmiddellijk op haar bouquet. „Houdt gij veel van rozen vroeg baron Goudstein, terwyl zy er juist een afplukte. „O, ja heel veel mijnheer". „Dan zou ik ook wel wenschen eene roos te zijn", antwoordde hy „Maar mijnheer, welk een denkbeeld Ik zou u dan afplukken, en dan kwyndet gy weg", sprak Agnes zeer gevat, en waagde het opnieuw naar hem op te zien. Maar zyne oogen zeiden haar zoo beslist, dat hij inderdaad meende wat hy zeide, dat zij er'niet aan twijfelen kon, dat het geen koketterie was. „Ja, wegkwijnen", zei hy nadenkend. „Mag ik eene dier schoone rozen, welke op uw boezem zijn, gravin?" Zonder spreken voldeed Agnes aan zyn verzoek en hij stak de bloem in zyn knoops gat. Nu bemerkte hy ook, dat de gastvrouw en haar zoon in de nabijheid waren, en dat de laatste een veelbeteekenenden blik op zyn knoopsgat wierp, waar juist de roos een verheven plaats hpid verkregen. f Wordt vervolgd],

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1