Kerknieuwe. Gemengde Berichten. In dit. a-tifcp'. door hem onderteekend, verwijt de heer Clémenceau de wet, dat ze veel te zwak is, en roept luide uit dat ze bij de eerste gunstige gelegenheid de bes'e moet veranderd worden. Aan het slot zegt hij zelfs dat voor elk goed republikein de scheiding aan de orde moet blijven Hoe znlt gij u dan verdedigen als gij uwe wapens reeds nu uitlevert, door de wettigheid der inmenging van den Staat in de zaken dor Kerk te erkennen? En wanneer gti nu tegenwerpt, dat de uitwerking van deze wet afhankelijk is van de wijze waarop ze wordt toegepast, en dat de heer Brian d blijk gegeven heeft van een tot het uiterste gaande verzoeningsgezindheid, dan veroor loof ik mij op te merken dat de uitvoering der wet later in andere handen kan over gaan en dat het niet ontbreken zal aau politiciens, die zioh tot elk misbruik van die macht zullen leeaen. Het staat dus vast, dat het karakter der Eeredienst-vereenigingen met dat der Ge reformeerde Kerken volstrekt onvereenig- baar is en dat zij met elkander in strijd zijn en blijven. Beide instellingen vloeken met elkaar in beginsel en zondereenigen twijfel is het de Kerk die zich de vleugels zal zien af mijden. By elk conflict zal de Eeredienst- vi reeniging het winnen. De Kerk zal al lengs vervormd worden tot een aanhangsel van de burgerlijke vereeniging en te laat zullen de belijders het zich berouwen dat ze in het beslissende oogenblik 't historisch karakter hunner Kerk vergaten, en zich hebben laten bewegen een weg in te slaan, die op niets anders uitloopt dan op het gaandeweg opgezogen worden van het organisch leven der Kerk in 't mechanisme eener instelling die een gouvernementeel karakter draagt. De partij' der arbeiders. In Het Volk van 8 Maart 1.1. komt ook voor het jaar verslag van de sociaal-demooratische Kamerfractie. Daarin lezen wij deze ruiterlijke betee- kenis«Door de 10 pCt op de bedrijfs belasting werden te veel „kleine luvden" getroffen." Toch stemden alle sociaal-demooratische Kamerleden vóór deze belasting, die „te veel kleine luyden" trof! Om 't liberale ministerie te redden (K. S. W.) Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hallum J. Visser te Foud- gum. Door 't Classikaal Bestuur van Mid delburg werd gisteren geëxamineerd en toegelaten als godsdienstonderwijzer in de Nert. Herv. Kerk de heer N. C. de Regt te Vlissingen. 's-Heer Arendskerke. Bij herstem ming gekozen tot Notabele alhier de heer J. Tolhoek met 58 stemmen. De heer J. Smit verkreeg 39 stemmen. Geref. Kerken. Tweetal te Soest, M. M. Horjus te Brou wershaven en H. Kajan te Woubrugge. Beroepen te Dwingeloo, G H. de Jonge te Zonnemairete Duisburg, Z. Hoek te Nieuw Dordrecht. Men meldt aan de Rotterdammer dat het bericht, ook aan ons gezonden, als zou ds. Op 'tH., predikant der Geref. Kerk te Nunspeet, door de Classis Harderwijk van zijne gemeente zijn losgemaakt, niet juist is. De Classis van Harderwijk nam eenparig het besluit, dat ds. Op 't H. de Geref. Kerk niet langer als predikant kan dienen, en heeft hem als predikant uil zijn ambt ontzet. UIT DE PROVINCIE. Wij maken onze lezers attent op het boeiende feuilleton, waarmede wy heden of morgen hopen te beginnen„Het ver loren testament in de Spookkamer", Een verhaal door wijlen den bekenden en geliefden Chr. schrij ver A. C. de Zwart. Goes. In een gisterenavond onder voorzitterschap van den heer F. Q C. den Hollander gehouden, vry druk bezochte, vergadering van „Handelsbelangen" trad na 'n i'ileidend woord van den voorzitter op dhr. F. Keuleman8, van Middelburg, lid van 't hojfdbestuur van den Middenstandsbond mot een lezing overDe Middenstands- beweging, haar ontstaan en beantwoordde hij de vraag: Wat de middenstand doet en doen kan, en wat de overheid doet en doen kan tot verheffing van dien stand. Uit deze rijke voordracht kunnen wy slechts aanstippen Gelijk stoom en elee- triciteit den stoot gaven tot de arbeiders beweging, zoo heeft op ccoonomisch gebied de middenstandsbeweging haar opkomst te danken aan velerlei pogiDg om den middenstand dood te drukken. Jaren ging ds middenstand gebogen onder den druk van 't fabriekswezen de Handel onder dien van 't Grootkapitaal. De coöperatie der arbeiders, kapitalisten en ambtenaren bedreigde den winkelier. Alleen hy die voldoende kapitaal en de moedige scherpzinnigheid bezat voor eigen aardige inrichting en etaleering bleef op de been. Sommige verschijnselen deden voorspellen dat de middenstand, voorna melijk bestaande uit kleine industrie en handelaren er aan moest. Laksheid eu sleur droegen er toe bij. Doch dietydis voorbijgaande. De geduwde middenstand ontwaakte. Dank zjj de energieke leidiug van enkele voormannen uit dien stand, ont stond er een opleven de vraag werd met emsi o er-fo^en of 'tniet boter kon. De arbeidersbeweging is gevolgd door de middenstandsbeweging 30000 mannen vereenigden zich tot handhaving vaneen krachtigen middenstand Er zijn er die dit doel en streven miskennen. Maar de rich ting die men uit wil, is waarborg van got d slagen. Vakopleiding. Boekhouden. Cre- diet. Een der hoofdpunten van 't Maas- triohtsch Congres in 1905 was de Admi nistratie der belanghebbenden voldoer d aau eenvoudige eischen om te komen tot een goed credietwezen. Goedkoop en sdhI recht in de wetgeving. Dit Congres was zeer voorzichtig in 't trekken der lijnen, doch ging doelbewust voor op den weg om te geraken tot een krachtigen middenstand. Coöperatie. Handelscursussen enz. zyn op 't volgende Congres behandeld. Wat ban gedaan worden tot opheflirg van den middenstand Da middenstand staune niet op den wet gever alleen, maar trachte door 6igen stre ven eri initiatief tot verbetering te geraken. Betere boekhouding is noodig. De han delsman moet weten wat hii rijk is. Op verschillende plaatsen is men in die richting reeds werkzaam. Mr. Korthals Altes heeft daartoe een grooten stoot gegeven. Vele volwassenen, ook te Middelburg, zijn 't boekhouden gaan leeren, en een cursus voor handels recht zal te Middelburg aan dien voor boek houden, door Handelsbelangen aldaar opge richt, verbonden worden. Dr. Bos heeft gewezen op het voorbeeld in Oostenrijk. Het geven van orediet op langer termijn is van invloed op administratie en boek houden. Het verdient toejuiching dat dat credietgeven beperkt wordt. Ook crediet nemen is aan de orde gekomen. Hoe komt de winkelier aan geld, aan crediet P Die moeilijkheden kunnen ender- vangeo worden door 't onderling crediet,' het collectief orediet en 't gezamenlijk borg zijn bij een bankier. Hiermede is een begin gemaakt door de Amsterdamsohe Winkeliersvereeniging. Twee jaar geleden heeft te Middelburg de vereenigÏDg Han delsbelangen, een dergelijke poging ge waagd. Het kapitaal wordt bijeengebracht door aandeelen van f 50, die in 10 ter mijnen, mits binnen 10 maanden, kunnen worden volgestort. Wie nog niet volge stort heeft, geniet geen rente of dividend. Men moet lid zijn van Handelsbelangen, het bestuur beslist over al of niet toe treden als aandeelhouder. Het wordt ter zijde gestaan deor Commissarissen. Het mag tot f250 toe voorschot geven zonder borg, mits het aandeelenbewijs in pand gegeven wordt. De ri8ieo bedraagt dus f200. Van f250 tot f400 moet minstens één borg ten ge- noege van het Bestuur worden aangewezen. De persoodijke borgstelling Iran ook door zakelijke worden vervangen. De rente was in den beginne te laag berekend. Sinds vorig jaar is de rente bepaald op 1 procent boven het disconto derNed.Bank. Sedert die wijziging is aangebracht, wordt van deze instelling een zeer ruim gebruik genaakt. Deze Bank is gevormd naar 't model van de Leo-Bank ie Utrecht; haar inrichting is als die van de Raiffeisensche Boerenleen banken. Spr. deelt mede hoe de werking dezer banken in Oostenrijk is. Ook de informatie en Incasso is ter haod genomen. (Men zie hierover 't ingezonden stuk van dhr. F. Keulemans in ods vorig no) De incassobanken bewijzen belang rijke diensten. Van meer overwegend be lang is de vermeerdering van vakkennis en de verbetering van 't ambachtsschool- onderwijs. Coöperatieve aankoop en aanschaffing en verbetering van werktuigen. Deze vraag stukken zijn van meer ingrijpenden aard. Het is een eisch van zelfbehoud, zich te wapenen tegen de bedreiging met den ondergang. De arbeiderscoöperatie tracht den mid denstanders overbodig te maken en het kapitalisme doet daaraan mee. Handelaar en klein industriëel moeten trachten zich onmisbaar te maken. De hoegrootheid van den inkoop beslist. Dit geldt van artikelen en grondstoffen. De i oorsprong der arbeiders en kapitalisten vindt hierin haar aanleiding. Ook in ons land zijn velen hun oonourrenten als col lega's, wijl zij lotgenooten zijn, gaan be handelen. Gezamenlijke inkoop Een dracht maakt macht te Amsterdam is geslaagd. Zij heefc een eigen magazijn. Inzonderheid op België en Duitsohlacd moet echter gelet. Het aantal verdrongen winkeliers in Duitschland bedraagt in de laatste jaren 40- a 50 duizend. De geza menlijke aankoop heeft in die landen hoogst gunstige resultaten gehad. Ten slotte de verbetering der werk tuigen voor de kleine industrie. De ge zamenlijke broodfabricage tegenover den kapitalist broodfabrikant, de concurrentie tegen wien zij te Brussel schitterend het hoofd bieden. Ook in andere ambachten zijn de moderne machines noodig. Daartoe zijn inrichtingen daargesteld tot verkoop of verhuur van deze werktuigen. Op dia wijze is door een reorganisatie van den middenstand de druk af te wenden. Hier te lande is men echter nog zoo ver nie'. Volgt ons land, wat wel moeten zal, da i zal '(vruchtbaar bij 't buitenland op dut punt ter schole kunnen gaan. Een prp.c- tisohe regeering werkt dit pogen in de hand. Wat kan de overheid doen Hier liggen voetangels en klemmen- Het tarief blijve onbesproken. De overheid dient de kwalen te kennen van hen die geholpen moe'en worden. De samenstelling van de commissie voor d§n middenstand door minister Kuyper heeft den middenstand aan zich verplicht. Ten onrechte is met die Staatscommissie wel een loopje genomen. De enquête door do Staatscommissie van '90 voor den arbeid beeft geleid tot een begin van sooisle wet geving. Dit kan ook 't gevolg zjjn van de commissie voor den Middenstand. Zij zal met hare rapporten de gegevens aan de regeering verschaffen voor de opheffing van deu middenstand noodig. Meer dan een minister heeft echter reeds maatregelen genomen, voor dat deze commissie gespro ken had. Ministers Loeff en Veegens hebben sympathie gatoond met de midden standsbeweging; f 4000 is uitgetrokken om de oprichting van middenstandsbanken te bevorderen. Minister Rink heeft 'n subsidie van 50 proeent toegezegd voor cursussen en scholen voor den middenstand. Aan sommige inrichtingen van onderwijs behoort administratie en boekhouden ge doceerd te worden; hier kon deregeeringte hulp komen, gelijk ook in België geschiedt. In Duitschland steunt de regeering (50 miljoen mark in Pruisen) de oredietbanken. De kleine plaatselijke banken kunnen daar door staande blijven. Minister Veegens is daarvoor nog niet te vinden. Voor den kleinen industrieel zijn g en scholen, terwijl er drie hoogescholen zyn. Het technicum door minister Kuyper gewild beloofde iets, doch dat is 'tniet wat de kleine nijveraar in onze moderne maatschappij noodigheeft. Steun ook voor meestercursussen, gelijk er een te Zutfen en een te Amsterdam bestaat is eveneens gewenscht, teneiude het vak te verheffen. Die cursussen hebben in België 't burgerrecht verkregen. Straks zal dit ook, dank zy 't initiatief van den heer Tutein Nolthenius, in ons land 't geval zijn. Steun ook aan tentoonstellingenen aao inrichtingen tot verbetering der werk tuigen gelijk de Belgische regeering doet. Op de luid toegejuichte, met aandacht en instemming gevolgde voordracht volgde een geanimeerde bespreking, waaraan ver schillende middenstanders deel namen, die door den bekwamen spreker tot aller genoegen werden beantwoord. De voor zitter, die een woord van dank tot den spreker riohtte, deed dan ook terecht in zijn slotwoord uitkomen dat het een goed geslaagde avond w«s voor de Goesohe middenstanders. Middelburg. Woensdag werd in de groote zaal van het „Schuttershof" de 300e geboortedag van Michiel Adriaanz. de Ruyter feestelijk herdacht door de Middel- burgsche sportvereeniging „T.O.Y'.I.D.O." welke hiervoor een wedstryd had uitge schreven, waaraan deelnamen de vereeni- gingen „Hercules" van Vlissingen, „Excel sior", „Voorwaarts", „Victoria" en „T.O. V.I.D.O.", allen van Middelburg. (De ver eeniging „Vooruitgang zij ons Streven" van Ierseke was wegens een sterfgeval niet aanwezig). De groote zaal was keurig versierd met giorno's en vlaggen, terwijl op de spiegels de beeltenis van de Ruyter was aangebracht, de eene als jongen op den toren, de andere als admiraal en tiet jaartal 16071907, terwijl in den hoek omgeven door planten de buste vau H. M. de Konin gin was geplaatst. Deze versiering was aangebracht door de leden der feestvie rende vereeniging zóïve. Te 12'/j uur be gaven de vereenigingen en juryleden zich in deze zaal en sprak de voorzitter der feestcommissie, de heeT N. Coruelisse, een welkomswoord tot heereu juryleden en voorzitters der deelnemende vereenigingen en verdere aanwezigen. Verder deelde de voorzitter mede dal door de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" een zilveren medaille voor den wedstrijd was geschonken, welke zalzijo voor de Estafetteloop over 225 M. Voorts dat de vereeniging „M.V.V.O." had terug getrokken daarom verzocht hij of niemand der deelhebbers er op tegen had, dat „T.O.V.I.D.O." mede deelnam aan den wedstrijd in den Estafetteloop. De wedstrijd in de verschillende sport- afdeelingen namen hierop een aanvang. Prijzen werden behaald door de volgende vereenigingen in de gymnastiek, le prijs zilveren medaille, „Excelsior" met 30'/i ;'2e prijs bronzen medaille, „T 0.V.1.D.0 ",met 26'Ij in de Estafetteloop over 225 M. Eereprijs, zilveren medaille, geschonken door „Uit het VolkVoor het Volk", viel ten deel aan „Hercules" te VlissingeD met .,8 seconden, le prijs, zilveren medaille, aan „T.O.V.I.D.O." met 293/« seconde. 2e prijs, groote bronzen medaille, aan „Voorwaarts" te Middelburg met 30 secon den. 3e prijs, bronzen medaille, aan „Vic toria" te Middelburg met 30'/, seconde. Voor wielrijden met hindernissen be haalde de le prijs, zilveren medaille, M. K. Heeröldt met 873/4 seconde. 2e prijs, zil veren medaille, W. Matzinger, met 46 seconden. 3e prijs, bronzen medaille, M. van Fraayenhove mot 54 seconden. 4e prijs, bronzen medaille, A. de Steur, met 65 sesonden. Voor ver-sprit geu behaalde de la prijs, zilveren medaille, J. B tkker, met 4.76 M. 2e prijs, verzilverd bronzen medaille, H. Beijerman, met 4.72>/3 M. 3e prijs, bronzen medaille, J. Dingemanse, met 4 55 M. Voor den personeelen loopwedstrijd be haalde den le prijs, zilveren medaille, H. Beijerman, met 9 seconden. 2e prijs, zil veren medaille, W. Heijboer. 3e prijs, bronzen medaille, D. de Bruijne en 4e prijs, bronzen medaille, P. Hendrikse, Voor voetballen behaalde den le prijs, zilveren medaille, B. Poelman. 2e prijs, bronzen medaille, W. Heijboer. Voor'tkampioenschap van„T.O.V.I.D.O." werd kampioen W. Heijboer, met 24'/io Beconde, de zilveren medaille. 2e prijs, verzih erd bronzen medaille,J. Dingemanse. 3e prijs, bronzen medaille, C. Papegaaij. Des avonds werd het feest voortgezet, de groote zaal was geheel gevuld, toen de voorzitter van „T.O.V.l D O." 't welkom toeriep, inzonderheid aau de Zuster-vereeni gingen, bij dankte allen die de vereeniging financieel hebben gesteund, door dit feest ter eere van onzen grooten zeeheld te kunnen uitvoeren, inzonderheid den heer Commissaris der Koningin, den heer Bur gemeester dezer gemeente en Graaf van Lynden, verder allen die eene medaille hebben geschonken voor de wedstrijden, in 't bizonder de Ver. „Uit het Volk-Voor het Volk'' den heer J. C. v. d. Harst en de 4 Delftsche studenten, hij bracht dank aan de Dames Wilders, Van Oers en Van Ham, voor de voortreffelijke wijze waarop zij voor de versiering der zaal hadden gezorgd, en aan de Jury van hedenmiddag. De voorz. deelde nog mede hoe* „T.O.V.I.D.O." tot, het plan om den feestdag van de Kuyter te herdenken was gekomen, toen zij had vernomen dat het De Ruyter-comité ter dezer plaatse niets zoude doen voor de herdenking sam zij het initiatief dat thans in uitvoering is gebracht en naar hij hoopte ook deze avond zal slagen. De oud-vice-voorzitter sprak een harte lijk woord tot den voorzitter der vereeni ging en hoopt dat deze vereeniging nog lange jaren moge bloeien, hierbij reikte hij voor de vereeniging een herinnerings- medaille aan hem over, welke met harte- lijken dank werd aanvaard. (Applaus,. De verschillende nummers werden flink uitgevoerd, terwijl het clublied der ver eeniging door alle aanwezigen krachtig werd meegezongen, de voordracht „Eeu pleiziertochtje naar Berlyn" wekte een krachtig applaus. Hierna had de uitreiking der pryzen plaats, by monde van den heer C. J. Stomps, wu. voorzitter der jury, die bij iedere uitreiking eenige hartelijke woorden sprak. Nadat dit was geëindigd werden de De Ruyter perioden uitgevoerd. Eerst zagen wij De Ruyter aan het wiel in de lijnbaan draaien, tenminste als de baas hem op de hielen zat, twee mannen zijn bezig aan het spinnen, onderwijl komt Jan Companie hem bewegen de lijnbaan vaarwel te zeggen wat zy beiden doen. Daarna verscheen hij als Admiraal, waarbij het Wien Neerlandsch Bloed staande werd gezongen door alle aanwezigen. Ten slotte volgde een voordracht getiteld„Eene kleine vergissing", die zeer werd toege juicht. Het traditioneele bal besloot de pret. Middelburg. Hedenmiddag had alhier op de algemeene begraafplaats de leraarde bestelling plaats van wijlen den heer C. ,A. Kouion in leven le deurwaarder Lij de rechtbank alhier. Op den doodeakker hadden zich vele vrienden van den over ledene geschaard, benevens de Rechterlijke Macht, Advocaten der Balie, klerken ter griffie en leden van Schutte vaer, een palmtak der vereeniging van Deurwaarders dekte de baar. De heer J. van Noort uit Rotterdam, penningmeester van het bestuur vanDeurwaarders, sprak een enkel woord. De zwager van den overledene dankte voor de eerden overledene bewezen. Vlissingen. Ter gelegenheid van de De RuyterJ'eesten vertrekken Zaterdag a.s. extra-trams naar Middelburg, 's morgens 7.20, 8.40 en 10.15 en 'e avonds LI.10 en 11.45. En van Middelburg 's morgens 8, 9.30 en 11en 's avonds 11.45 en 12.25. De Zierikzeesche boot die 7 uur van Zierikzee vertrekt, vaart door naar VIL- siagen en vertrekt van daar te 3.40 en van Middelburg 4 30. De dagmailboot „Engeland" kwam hedenmorgen om 6 10 9tadstijd op de haven gesleept van onder de Eagelsohe kusten waar het een defect aan de machines kreeg door de sleepboot „Ludwig" en ligt thans gemeerd aan de Walen kaai. Het defect zal door de maatschappij zelf kunnen her steld worden. Goes. De bijzondere postzegels van '/3, 1 en 2'/a et. met het portret van M. A. de Ruyter zijn vanaf 23 dezer verkrijgbaar aan het postkantoor en bij den depothouder. Deze zegels zyn alleen geldig voor het bin- nenlandsch verkeer tot en met 31 Mei a.s. Borssele. In de Woensdag gehouden gemeenteraadsrergaderingonder voorzitter schap van den burgemeester werd besloten op de begrooting dieDst 1906 eenige at en overschrijvingen te doen, en werden benoemd tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad de heeren B. de Vos en C. Mol en tot plaatsvervangende leden de heeren A. Boone en J. Bruinooge. Serooskerke. Vanaf 22 dezer zijn de uren van openstelling van het Hulti- postkantoor alhier als volgt geregeld v.tn. 8,50—10,20, 11,2012,50, nu.. 1,50—2,50,5,50—6,50 uur(plaatselijke tijd). Zierikzee. De gemeentebode J Kramer is met ingang van April benoemd tot derden ambtenaar ter secretarie alhier, op een jaarwedde van f400. Scherpenisse. Evenals in andere ge meenten op het eiland Th den doet zich ook hier de woningnood gevoi !en. Geen wonder dat de woningen dan oo c tegen fabelach tige" prijs verkocht worden en soms drie gezinnen in ééne woning verblijf houden. Om daarin «enigszins le /oorziea z*. niet gemakkelijk zynimmers bouwgrond is niet te verkrijgen dan tegen bovenmatig hooge prijzen en dat niet alleeD, ook de zware eischen gesteld in de woningveror- dening, kunnen eveneens een beletsel ge acht worden om tot het bouwen van arbei derswoningen over te gaan. Wel is deze gemeente in de laatste jaren veel in aanzien verbeterd, daar vele woningen zijn geres taureerd en meer naar de eischen des tyds zyn ingericht, ook van gemeentewege wordt veel gedaan om ongunstige toestau- den uit den weg te ruimen. Zoo werd in 1906 eene belangrijke verbetering aan de havenwerken aangebrocht waardoor het havenplateau belangrijk is uitgebreid en geritfelyker is voor het vervoer hetgeen reeds is gebleken by de laatste bietencam pagne. Ia de rioleeringen worden eveneens belangryke verbeteringen tot stand ge bracht en reeds zün vele vuile slooten in de onmiddellijke nauyueitii der kom van de gemeente gelegen gedempt en gerioleerd. Het is te hopen dat op dezen voet mag worden voortgegaan. Breskens. Alhier Lai Dinsdag een samenkemat plaats ter bes; .-eking van het door de Stoomtrain-Maatscha, Breskens Maldegem ontworpen plan voor eeüe tram of lokaalspoor-verbinding tussohen Breskens en Neuzen, de dagelijksche be sturen der gemeenten Neuzen, Hoofdplaat eB Breskens waren aanwezig. Het plan beoogt, eene tram of lokaal- spoor aan te leggen op vrije baan van Breskens, over Hoofdplaat en Biervliet, door den Braakman en langs Hoek naar Neuzen. De richting door den Braakman is ontworpen van af den tweeden dwars weg in den AngelinapoXder door den nieu wen, in 1908 in te dijken polderver volgens langs de noordelijke dijken van de Deelta- en AVtviaa/poIdera en voorts over het Axelsche gat beooslen het Mauritsl'ort. Voor het einddoel le Neuzen is een zeer geschikt punt gevonden in het hart van de stad, tevens met verbinding aan het spoorwegstation voor het goederenvervoer. De lijn zal ongeveer eene lengte verkrij gen van 30 kilometers, welk trajeol men z oh voorstelt in een klein uur af te leggen. Het plan vond, niet het minst met het oog op eene gewensehte snelle verbinding tussohen het 4e en 5e district, algemeene instemming ook de mededeeling van den voorzitter dat met het plan zal worden voortgegaan. (M. C.J Het plan om aan den Hoek van Holland een gedenkteeken te stichten voor de ramp der „Berlin", vindt in Den Haag veel instemming. Vandaar is reeds f2000 voor dit doel toegezegd. Tot lid van den gemeenteraad te Gorinchem (vacature mr. L. v. Audel) is gekozen de heer Biegel (1.) met 659 stemmen de heer mr. Fernhout (a.) had er 657. Men ziet weer hoe 't op één stem kan aankomen. Zondagnacht hebben eenige onver laten inbraak gepleegd bij een oude, ge brekkige, alleenwonende vrouw te Waal wijk. Het mensch was zoo ouder den invloed van den schrik, dat ze geen geluid dorst te geven. Het weinige geld, dat de behoeftige bezat, hebben de gewetenlooze indringers zioh toegeëigend. Vierling. Het gezin van den melkven ter Van Beek te Amersfoort, werd Dins dagmorgen verblijd met de geboorte van vier jongens, waarvan er een overleden is. De andere drie, alsook de moeder, maken het goed. Ongeveer een jaar geleden werd in hetzelfde gezin etn tweeling geboren. Desertie bij het leger. Het aantal militairen, dat in net jaar 1906 als deserteur van het leger is afgevoerd, bedraagt totaal 350 man, omtrent wier lot op 1 Januari 1907 niets bekend was. (Tel.) Amsterdamsohe Bet en Duitsohe Jet. Ter beschikkiug vau de justitie te Rotter dam zijn gesteld vrouw B., bijgenaamd Ams erdamsohe Bet en vrouw V., bijge naamd Duitsohe Jet, door de politie aange houden als verdacht van diefstal en heling van de gouden en zilveren voorwerpen, alsmede het geld, waarvan vrouw K., uit de Korte Wagenstraat, op 9 dezer werd beroofd in het huis van Amsterdamsche Eet, in de Wijde Broedersteeg, aldaar, waar vrouw K. een glas bier kwam drinken, maar waar ze met geweld dronken is gemaakt. Na het bekend worden van dit feit, kwam de politie te weten, dat Duitsohe Jet met zekere vrouvr D., meer bekend als Roosje, is geweest in een goud- en zilversmidswinkel op de Kipstraat, en daar te koop hebben aangeboden een gouden horloge, een dito ketting en een zilveren beugel van een knip, welke voorwerpen van de berooving afkomstig zijn. Toen die goud- en zilverkashouder ueze vrouwen er op attent maakte, dat hij zich verplicht zag deze voorwerpen bij de politie, die bij hem geweest was, te deponeereD, omdat zij gestolen waren, ontrukte een der vrou wen hem het te koop aaugebodene met uilzondering van den vil veren beugel, dien zij in de haast achterlieten. Beide vrouwen gingen daarop naar Antwerpen, waar zij een paar dagen bleven. Thans is Amster damsohe Bet, op last van den reohteroomj missaris naar het huis van bewaring overgebraoht, terwijl Diétsohe Jet, die, na verhoor door hem vrijgelaten werd, de nog steeds gezoohte Roo-je opspooidc, en voor den rechtercommissaris geleidde tot het ondergaan van een verhoor. Wat van de gestolen gouden voorwerpen niet terecht kwam en dat is nagenoeg alles, is in üq

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2