NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 146. 1907. Vrijdag 22 Maart, 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH B. DEKKER Jae.zn. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JONGE-VERWEST F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25, Enkele nummers0,026, UITGAVE DER FIRMA gN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ®5£Q Zij die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. IJK. Goes in de voormalige weverij. Ook voor Kloetinge, Katlendijke, 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke 22 en 23 Maart. Ëo'ULd.elizexIlse. Voor een lid van den gemeenteraad steunen wij de candidatuur door deanti- revol. kiesvereeniging gesteld, van dhr. 21 Maart 1907. De Maatschappij tol Exploitatie van Staatsspoorwegen schijnt er een zonder linge opvatting op na te houden omtrent het nationale van den De Ruy ter-feestdag. Z\j schijnt le denken dat antirevolutionaire menschen niet op zoo'n feest behooren althans dat zij er niet heengaan. En toch kunnen wij haar verzekeren dat er Zaterdag vele antirevolutionairen naar Vlissingen zullen gaan. Maar waarom houdt zij dan hare mededeeiing dat er dien dag extra treinen zullen loopen, voor hen zoo geheim? Waarom plaatst zij dan haar advertentie alleen in de vrijz.-democratisehe bladen Nu zwggen wij er over dat ons blad een grootere oplaag heeft dan bijv. de Goesche en de Middelburgsche eouranten die de advertentie mochten plaatsen. Maar wij vragen, komt 't te pas dat de vrijzinnig democratische pers wèl, en de antirevo lutionaire pers niet annonceeren mag dat er Zaterdag extra treinen zuilen rijden voor de reizigers naar dit nationale feest Of mogen alleen vrijzinnige mensehen met de extra treinen vervoerd worden en moeten antirevolutionaire menschen in den gewonen trein Wij kunnen deze daad van sluitende partijdigheid, van vrijzinnig exeluvisme, stellig door een ambtenaar gepleegd, doch waarvoor de directie aansprakelijk blijft, niet goedkeuren. Wij zullen nu ter wille van onze lezers, die ook wel per extra-trein naar Vlissingen zullen willen, en vandaar terugkeeren, de bedoelde advertentie uit de vrijzinnig- dëmooratische bladen gratis overnemen. Wij doen er onzen lezers een genoegen mee en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft er een dubbel voordeeltje bij. Zij behoeft deze adver tentie niet te betalen en vervoert er meerdere reizigers door, al zijn het vraag wel excuus er voormaar anti revolutionairen. Middenstandsbond. Naar aanleiding van 't ingezonden stuk van dhr. F. Keulemans in ons nummer van gister nemen wij onderstaande belangrijke correspondentie over uit De Middenstands bond GEDAGVAARD. Het Bestuur van de Vereeniging „Ge meenschappelijk Belang" is gedagvaard voor het Kantongerecht te Middelburg. Het inoasse-bureau dier vereeniging heeft meermalen iemand verzocht de vor dering ten zijnen laste te voldoen, wat geweigerd is; hierop is gevolgd de publi ceering van zijn naam in de Vlaamsche bladen, wat de persoon in kwestie zich derwy's heeft aangetrokken, dat hij ge ëindigd is een vervolging in te stellen tegen het incasso-bureau en daarmede tegen het Bestuur van „Gemeenschappelijk Belang". Hoewel de dagvaarding ook andere gron den opgeeft, waarop de vervolging steunt, b.v. de bevoegdheid van het Bestuur van het Incasso-Bureau enz. is de publiceering van den naam der schuldenaars de hoofd zaak. Vanwege het Bestuur van „Gemeen schappelijk Belang" is deze zaak ter be hartiging opgedragen aaB Mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Mid'burg, rechts kundig adviseur der Middelburgsche ver eeniging „Handelsbelang", en voorzitter van den Raad van Toezicht van 't bekende „credietfonds" van den watersnood. Met belangstelling zullen zeker andere incasso-bureaux uit onzen kring den loop van dit proces volgen. Wanneer op andere plaatsen dezelfde vervolgingen ook moch ten zijn ingesteld, verdient het zeker over weging dat omtrent den loop dier zaken mededeeiing gedaan werd, hetzij aan onder- geteekende, aan den heer T. Msnse, voorz. van „Gemeenschappelijk Belang" te Vlis singen of wel ter plaatsing gezonden wordt aan de redactie van ons orgaan, opdat allen die in deze zaak belang stellen daarmede op de hoogte blijven. Voor den arbeid onzer incasso-bureaux is het zeker van hoog gewicht hoe deze zaak zal worden beslist, en het is zeer de vraag of het niet op den weg der Vereeni- gingen bij onzen Bond aangesloten althans van hare Incassa-Bureaux ligt, het de Vlissingsche vereeniging financieel mogelijk te maken eventueel iu hooger ressort een beslissing uit te lokken. Bij meerdere gegevens, worden deze spoedig ter mededeeiing aan ons orgaan toegezonden. FRANS KEULEMANS. NOG EEN LIEFHEBBER In aansluiting op het bericht van den heer F. Keulemans in het Bondsorgaan no. 3 onder motto „gedagvaard" dient vermeld dat zich heden een tweede be- leedigde heeft aangemeld, en de vereeni ging Gemeenschappelijk Belang heeft ge dagvaard voorde Rechtbank te Middelburg met een eiseh tot betaling van vijfhonderd gulden schadevergoeding. (De eerste aanklager eiseht slechts f 25). Maandag 25 en Woensdag 27 Febr. zullen deze aanklachten door Kantonge recht en Arrondissement-Rechtbank be handeld worden. Aangezien de werkkring vanonslDcasso- bureau geheel is ingericht volgens het model van het Bureau te Amsterdam, naar welks model geloof ik meerdere incasso- bureaux werkzaam zijn, zal deze procedure zeker veler belangstelling verwerven. De aanklacht luidt: Aangezien de ge daagde vereeniging alzoo opzettelijk de eer en goeden naam van eischer in het openbaar heeft aangerand met het kennelijk doel daaraan ruohtbaarheid te geven en hem dienvolgens opzettelijk heeft beleedigd waardoor eischer groote schade aan zijn erediet en haudel lijdt, die de de gedaagde vereeniging hem heeft te vergoeden enz. De gewraakte beleediging bestaat alzoo in de volgende advertentie. WAARSCHUWING. Informatie- en Incasso-Bureau. Ver. Gem. Belang. Vlissingen. Alvorens erediet te verleenen aan onder staande personen wordt men verzocht in lichtingen te vragen aan bovenstaand bureau adres Rouwen Ewoutstraat 174. (Volgt naam des eisohers). Het al of niet beleedigende van deze waarschuwing zal alzoo door de Reohtbank en Kantongerecht te Middelburg worden uitgemaakt en zoo wij hopen ten voor- deele der aangeklaagde vereeniging. Aangezien echter niets met zekerheid te zeggen valt in een rechtszaak, en de kwestie voor bijna alle zusterverenigingen van groot belang zijn kan, dient de vraag, reeds door den heer Keulemans gedaan, nog eens herhaald of het niet op den weg ligt der vereenigingen bij onzen bond aan gesloten althans van hare Inoasso- Bureaux het der ver. Gemeenschappelijk Belang, bij een eventueele veroordeeling tinantiëel mogelijk te maken in hooger ressort een beslissing in deze zaak uit te lokken. Zonder deze steun zullen wij ge noodzaakt zijn genoegen te nemen met een uitspraak in eerste instantie. Tot heden heeft de publioeering door den heer Keulemans geen ander gevolg gehad dan het stukje onder motto „Prooe. dure onderlinge Ineasso-Bureaux" in de Middenstandsbond no. 5. Dringend verzoek ik bij dezen, vereenigingen welke iets in het belang dezer zaak kunnen mededeelen of de ver. Gem. Belang zoo noodig fiBan- (iëel willen steunen dit te willen berichten aan T. MANSE. President Gem. Belang. Vlissingen, 13 Febr. 1907. De Kiezerslijsten voor dit jaar worden heden door Burgemeester en Wethouders vastgesteld, en komen nu ter inzage te liggen tot 21 April a. Men kan tegen betaling er ook afschrift van bekomen. Tot 15 April heeft men gelegenheid om bij Burgemeester en Wethouders op on gezegeld papier een klacht in te dienen dat men er niet op staat, of dat er een ander op staat die er niet op behoort of niet er op staat die er wel op behoort en dan kan men alsnog vragen dat Burge meester en Wethouders dit in orde maken. Een ieder ga toch eens even zien of hij er op staat. Het is een kleinte moeite, en er is zooveel aan vast dit jaar. Te Amsterdam is Woensdagavond in een godsdienstige samenkomst de 300- jarige geboortedag van onzen De Ruyter plechtig herdacht, en wel in de Oude Kerk, waar De Ruyter altijd kerkte, als hij in Amsterdam was. Ds. v- Noort en dr. Klap spraken een rede uit. Het Chr. Zangkoor „G. A. Heinze" zong eenige liederen. Er werd ook gezongen op de wijze van Psalm 118 een „lofzang aan God voor Neerlands helden", woorden van ds. Van Noort. Wij vestigen op dezen zang de aandaeht, om 't in de godsdienstige samen komsten, waarin dezer dagen ook onze Zeeuwsche menschen den geboortedag van De Ruyter zullen herdenken, te doen zingen. Wij drukken het vers hieronder af: Looft God, die eens door dapp're helden, Bespotte 't roemen ijdlen waans De Ruyters glorie kan 't vermelden, „De schrik des grooten Oceaans". „In 't grof muziek van veel kartouwen Sloeg hij de maat", het oog op God, En Hij, der vaadren vast vertrouwen, Heett 's vijands macht door hem geknot. Staart op die „Rechterhand der Staten", Dien „Redder van het Vaderland", Die vreezend kettings, vloot noch gaten, De vlag deed strijken, 't schip in brand Maar dan ook, Neerland, niet vergeten, Dat door hem, ,,'t roer der vloot", God streê, Wijl hij 'tvol eenvoud steeds wou weten: De Ruyter steekt „met God" in zee 1 Looft Neerlands God den God van wond'xen Voor kerk en staat met diep ontzag. De Ruyter deed 't op zeeën dondren, Beschamend Englands, Frankrijks vlag. Toen half Euroop' ons wou vertreden, Ook 't schip der kerk kwam in gevaar, Heeft Hollands Zeeleeuw fier gestreden. Zijn schoonste naam blijft „Bestevaer". Gij zijt, o volk van Neerlands kusten 1 Niet klein, als gij, hoe ook verneerd, Niet op die lauw'ren wilt gaan rusten, Maar steeds uw groote mannen eert. De Ruyter's geest blijv' in u waren „Met God voor'Kerk, Oranje, Staat!" Toon als die zeeheld in gevaren, Dat heel uw hart echt Neerlandsch slaat. Waak op, gij geest dier oude leeuwen 1 En strijd voor God, het oog op Hem, Grijp ,,'t Luctor" aan der trouwe Zeeuwen, ,,'t Emergo", 'k worstel en ontzwem 1 Al brak zelfs 't schip, door storm beloopen, Toch niet gevreesd, volg „Bestevaer" 1 Doe als uw Prins op redding hopen, Sier stervend nog uw heldenschaar 1 J. J. van Noort. Vaderlandslievende historie-minnaars kunnen wêer hun hart ophalen, nu de 300- jarige herdenking van De Ruyters ge boorte, den persoon wêer op den voorgrond brengt. Vlissinger Michiel is de held van den dag. Men hoort van optochten betoo gingen, huldigingen en ziet De Ruyter- borden, De Ruy terpostzegels en De Ruy ter penningen of leest er van. Onder al die betooningen van hulde, zoo ras verdwenen en vergeten, is zeker een authentieke levens- en persoonsbe schrijving van onzen grootsten zeeheld een der meest duurzame. Daaraan heeft men nu van meest bevoegde zijde de hand geslagen. Voorwaar, een treffelijk werk, dat zeer zeker de tot heden gevolgd» levensbeschrijving door Gerard Brandt in de schaduw stellen en vervangen zal, al is het ook geen foliant. Inmiddels is de vroegere archivaris van Vlissingen, thans burgemeester van Sluis, een man der zake kundig en als voor dien arbeid geknipt, begonnen een reeks interessante bijzonderheden uit het familie leven van het voor- en nageslacht van Michiel Adriaensz. De Ruyter ten beste te geven in Standaard. Studie heeft dezen ijverigen onderzoeker gebracht tot ont dekking van vele wetenswaardige dingen, betrekking hebbende op het leven van den admiraal en zijne vrienden. Hij stelt zich voor enkele fragmenten daarvan waarom niet alle 'i mede te deelen in genoemd blad. Ongetwijfeld zullen ze met graagte ontvangen en gelezen worden. En nut stichten ook. Longfellow heeft niet ten onrechte ge zongen „Het leven onzer groote mannen, Leert ons hoe men heerlijk strijdt, Hoe man eens een voetspoor nalaat In den zandzoom van den Tijd." En onder die groote mannen is De Ruyter een der eersten in rang. Voor onze lezers die den strijd betref fende de kerk in Frankrijk wensohen te volgen ga hier het tweede gedeelte van den brief van dr. Kuyper in het Journal des Debate geplaatst, in vertaling. Het eerste deel, de vorige week door ons opgenomen ging over de positie der kerk in het leven, beoordeeld naar hare belijdenis schriften. Nu plaatst de schrijver als pendant daar tegenover het karakter der Vereenigingen voor Eeredienst gelijk ze zijn te besohou- wen naar hare instelling door de schei- ddngswet. De Eeredienst-Vereenigingen zullen vol gens deze wettelijke bepalingen instellingen zijn voor de kosten, het onderhoud en de uitoefening van den Eeredienst. Alzoo wordt de Eeredienst in een Gereformeerde Kerk opgedragen, niet aan de Kerkeraden, maar aan een door den Staat geregle menteerde Vereeniging. Zullen ten minste die Vereenigingen verplicht zijn, in hun zorg voor de uitoefening van den eeredienst, zich te houden aan de voorschriften en besluiten van den Kerkeraad Wel neen. De eenige waarborg door de wet gegeven ligt in de bepaling van art. 4 volgens het welk zij gehouden zijn zich te houden aan de regelen van de algemeeDe inrichting van den eeredienst. De algemeene inriohting 1 Ziedaar een onuitputtelijke bron van confiioten en kleine ruzies. En by conflicten, aan welke bevoegde macht is dan de eindbeslissing Aan de Synode Neen, aan den Raad van State 1 De eeredienst-vereenigiDgen moeten wor den ingesteld volgens de bepalingen van art. 19 en art. 18, voegt er aan toe, dat ze zich moeten houden aan art. 5 en vol gende van Hoofdstuk 1 van de wet van Juli 1901, handelende over de contracten der vereeniging. Art. 19 bepaalt dat zij tot niets anders mogen dienen dan voor de uitoefening van den eeredienst. De kosteD en het onderhoud worden in dat artikel zelfs niet genoemd. Niet de Kerken, maar de Staat bepaalt het minimum-aantal ledeD, waaruit eene Vereeniging moet gevormd worden. De Staat schrijft voor wat zij mogen ontvangen en houdt toezicht op de uitgaven. De Staat bepaalt ook hoe ze in een zelfde unie zullen samengevoegd worden, en ergst van al, de Staat onderwerpt al haar doen en laten aan de inspeotie der burgerlijke overheid. Art. 20 zegtde geldmiddelen der Vereenigingen en der Unie's worden gecontroleerd door de algemeene admini stratie der financiën. Art. 22 schrijft voor, op welke wijze de overschotten zullen belegd worden en het bepaalt dat deze nooit meer mogen bedragen dan drie of zesmaal naar rato, het jaarhjksehe bedrag der uitgaven. Overtredingen zullen door de rechtbanken streng gestraft worden, en deze rechtbanken zullen zelfs de ontbinding der Vereeniging kunnen bevelen. Buitendien is het Diaeonaat feitelijk afgeschaft, het wetsartikel bepaalt dat de roerende of onroerende goederen, bestemd voor andere doeleinden dan de uitoefening van den eeredienst, zullen toegewezen worden aan openbare instellingen. In naam mag het Diaeonaat blijven bestaan, maar het verliest al zijn inkomsten en kan er geen verkrijgen. Erger nog. In eenzelfde plaatselijke Kerk kunnen zieh onderscheidene EeredieDst-Vereeni- gingen vormen. In 't vervolg, wanneer dan na de afkondiging der wet al de gebouwen znllen zijn toegewezen aan één enkele Vereeniging, zal men telkens nieuwe Vereenigingen zien opkomen die hun aandeel komen opeischen. En als op die wijze de scheuring met al zijn heillooze gevolgen zal uitgelokt zijn, dan zal het wederom aan den Raad van 8tate staan de eenheid der Kerk te verbleken, de scheurmakers te begunstigen en het Kerkelijk lichaam te ontbinden. Men zal dan niet eens meer tot een Scheidsgerecht de toevlucht behoeven te nemen. Elk geschil, elke botsing, elk conflict zal door de burgerlijke overheid beslecht worden, hetzij door een vonnis van de Reohtbank, hetzij door een uitspraak van den Raad vad State. En om er de Kerken toe te brengen deze onbillijke regeling gewillig aantenemen, biedt de wet haar het lokaas voor van eenige stoffelijke voordeelen a«n, welke men slechts dan zal kunnen ge nieten als de Eeredienst-Vereeniging er hare medewerking toe verleent. Het staat dus wel vast, dat wanneer eenmaal de Eeredienst-Vereeniging geënt zal zijn op het lichaam der Kerk, zij, n.l. de Veree niging, het overwicht zal krijgen in de Kerkregeering, en dat het oppergezag in de Kerk zich meer en meer zal losmaken van de Kerkeraad en de Synodes, om over te gaan op de bestuurders van de Eere dienst-Vereenigingen en de Centrale Unie's. Ik voorzie van welke uitvlucht men zich zal bedienen. De leden van den kerkeraad zullen zich laten benoemen tot leden der Vereeniging en de Vereeniging kan hen tot directeuren benoemen. Maar wie ziet niet in dat, al bleef hun invloed dan over- heersohen, die invloed niet zou voortvloeien uit het karakter van leeraar, maar uit de hoedanigheid van gekozene door hunne medeleden, zoo dat de macht waarover zij dan zouden beschikken, niet kwam van Boven, van Christus, maar haar oorsprong zou hebben in een wet van den Staat. En later, als die mannelijke schikking niet langer stand mocht houden, en de meerderheid der leden de leiders der op positie tot directeuren zouden willen zien aangesteld, dan zou die meerderheid het winnen en de leden van den kerkeraad zouden zich hebben te buigen. De toekomst zou zelfs nog bitterder ver rassingen kunnen bereiden. Aanvaardt ge eenmaal de Eeredienst-vereeriging dan hebt ge onvoorz;chtiglijk het gezag erkend waarvan zij e.eo uitvloeisel is, maar vreest ge niet dat ditzelfde gezag dat u thans deze harde en onbillijke wet oplegt, het niet op een goeden dag in 't hoofd zal krijgen haar te herzien en daar bij de positie waarin ze u gebracht heeft te ver zwaren. Verontwaardig u daarover niet 1 Lees liever het artikel van den heer Clémenceau in de Neue Freie Presse van 2 Maart 1906*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1