Huis met Schuur en Erf Afloop Verkoopingen, enz. AdvertentiSn. Onderwijzer(es) Hypothecair Kapitaal. Tarwebloem. op Mag 30 Maart 1907, poblM wilei en nrloopei Attentie s.iKp. Mooi glanzend Laken en Filow en ineer. Christelijke School Koudekerke Openbare Verpachting Gemengde Berichten. LAATSTE BERICHTEN. M a rktberichten, Ingezonden Stukken. Telegrafisch Weerbericht. DONDERDAG den 28 MAART 1907, 46 Loopvarkens, 10 vette Varkens, (allen ingeënt tegen de vlekziekte), be nevens 4 voeren Mest. de EIGENDOMMEN van het wa terschap „Oud-Wolphaartsdijk" en den polder „Oost-Nieuw- land", bij aanplakbiljetten om schreven. DONDERDAG 4 APRIL 1907 Door 't Classikaal Bestuur van Mid delburg werd heden geëxamineerd en toe gelaten als godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk de heer N. C. de Regt te Ylissicgen. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw Buinen G. Meijer te Ezinge. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Harlingen en bedankt voor Aarlanderveen door L. de Bruijne eand. te V lissin gen. GARNIZOENEN. Met de Paasohdagen zal aan de mili tairen van het 3e Reg, Inf. verlof worden verleend van 's Zaterdagsmiddags 12 uur tot Dinsdagsmiddags 12 uur. Op Zaterdag rijdt dan een speciale trein voor hen naar Rotterdam. De miliciens, die 30 Maart a.s. met groot verlof zullen vertrekken gaan ditmaal per gewone gelegenheid, daar het kleine aantal niet toelaat een extra-trein voor het ver voer aan te vragen. Van de miliciens, die te Middelburg ge detacheerd zijn geweest om in de verschil lende corvee- en wachtdiensten te voorzien is gisteren een gedeelte teruggekeerd. Gisteren kwamen te 's-Gravenhage ongeveer 600 werkloozen bijeen, waar, onder leiding van het werkloozen-comité, verschillende sprekers optraden. Ten slotte werd besloten dagelijks zonder orde of rustverstoring, in optooht door de stad te trekken, met alle werkloozen, en, mocht de politie dit verhinderen en den stoet verspreiden onmiddellijk onderlmg een punt op te geven waar men zich weer zou aaneensluiten, De eerste dezer „hon- geroptoohten" had gistermiddag onder politiegeleide, plaats. (N. Ct.) Naar het Vad. verneemt, is het nog niet beslist, of in de Commissie voor de middenstands-enquête 5 dan wel 9 leden zulleu zitting nemen. Minister Veegens wensoht een oommissie van 9de oom missie zou dan gesplitst worden in drie subeommissiën een voor het Noorden, een voor het Centrum en een voar het Zuiden. De Tijdgeest. In een der bladen vindt men een adver tentie van den volgenden inhoud «Gevraagd fatsoenlijke Vrouwelijke Koetsier (Chochère), flink persoon, goed kunnende rijden en om de geheele ver zorging eener Equipage op zieh te nemen. Loon nader te bepalen". Te Bolnes is een oude man door de duisternis misleid in een sloot bij zijn woning te water gevallen en verdronken. Te Exloerzijl is een dronken oude vrouw in het kanaal gevallen en ver dronken. Te Amsterdam is de heer Sanders, directeur van het Leijdsohe Veem die in het oude entrepotdok geheel alleen op een der zolders bezig was uit een dei- luiken geslagen en op de plaats dood gebleven. Hoe het preeies gebeurd is, weet niemaud. Moskou ia in duisternis gehuld, dewijl de werklieden aan de gasfabriek het werk hebben neergelegd. De vorige week ontving de politie te New York een telegram uit Londen om twee met de «Amerika" van de Hamburg Amerika lyn vertrokken personen aan te houden. Zondagmorgen werden de betrok kenen aangehouden aan boord in de baai en nu vond men in de voering van hun jassen edelgesteenten tot een wt arde van zeven duizend pond sterling, gestolen bij twee juweliers te Londen. De dieven, die zieh nu Arthur Preston en Charles Rehrer noemen, zijn heel goede bekenden der politie, die reeds heel wat op hun klad boekje hebben en telkens van naam en qualiteit veranderen. |gMaandag werden de slachtoffers der mijnramp te Klein-Rösseln (Lotharingen) ter aarde besteld. Het was een aangrijpend schouwspelde moeders en de vrouwen der omgekomen mijnwerkers vielen van aandoening bij de graven in zwijm, en werden door verplegers van het Roode Kruis weggedragen. Maandag had bij het station te Leuven (België), een ernstig spoorwegongeluk plaats. Een passagierstrein liep op een rij stilstaande wagons. De locomotief werd uit het spoor geworpen en de stoomketel sprong uit elkaar. De machinist, de stoker en een vrouwelijke passagier werden ge dood, bovendien werden een vijftiental personen meer of minder ernstig gekwetst. In Moldavië (N. Roemenië) moeten de boeren jaeht op de joden gemaakt heb ben. De regeering heeft troepen gezonden, maar dezen hebben niet overal de plunde ring kunnen tegenhouden. O. a. is het stadje Podul Iloaie uitgeplunderd en de stad Paludani moet in brand gestoken zijn. Dr. Mac Namara, de parlementaire secretaris van het departement van plaat selijk bestuur, is lid van de vereenigde lersche liga geworden. Het verluidt dat dit het eerste geval is waarin een lid van het EngeUche ministerie zich by een natio nalistisch Ierseh verbond heeft aangesloten. De Newyorksohe Sun zegt dat Noord- Amerika binnenkort 25 linieschepen kant en klaar en 2 Dreadnoughts in aanbouw zal hebben. Daarna zal men een aanvang maken met een buitengewone versterking van de vloot in den Stillen Oceaan. Men vernpemt uit Caracas dd. 16 flezer, dat president Castro, wien het kli maat van Maouto te warm was, dien dag te Caracas is teruggekeerd. Bij de aan komst van dep trein stonden daizendep langs den weg geschaard. Castro wandelde zonder hulp naar zijn rijtuig. Maar hij had een grijsachtig bleeke gelaatskleur en was sterk vermagerd. De vice-president Gomez verwelkomde den president aan den drem pel van zijn villa. Zij praatten een uurtje en daarna ging Castro, die zich moede voelde, naar bed. De bewoners van de stad Armour, in Zuid-Lakota, hebben besloten het geheele geldbeheer van de gemeente in handen van J. C. Canton wine, een koopman in die stad, te geven. Cantonwine zal een borgstelling storten en verbindt zich, om de belastingen te verlagen, de sohuld van de gemeente te delgen en een batig slot te verkrijgen. Nieuw- en St. Joosland. Het hulp telegraafkantoor zal op werkdagen geopend zijn van 8,30 tot 9,3011,30 tot 12,30 en 5,30 tot 6,30 (vanaf 26 Maart a.s.) Het bepaalde omtrent Zon- en feestdagen blyft onveranderd. 's-GravenpoIder. De heer J. Kievit, slager alhier, is na voldoend afgelegd examen geplaatst op de oursus voor keur meesters te Leiden. Ten einde de 300ste geboortedag van den zeeheld de Ruvter niet onopge merkt te laten voorbijgaan,zullen desehool- kinderen a.s. Vrijdagmiddag een feestje worden bereid. Tot gezworene van het waterschap «'s-Heer Arendskerke" is heden in de vergadering van ingelanden metalgemeane (48) stemmen benoemd W. van den Dries Jz. te Heinkenszand die ook benoemd is tot afgevaardigde voor de sluis in de Piet, vanwege hetzelfde waterschap, beide in de vacature ontstaan door het overlijden van Job van den Dries. 's-Qravenhage. Bij kon. besluit is be noemd tot burgemeester van Oostburg dhr. H. S. Gratama, met eervol ontslag als burgemeester van Hoofdplaat. Hiliegom. Het lijk van den luitenant 't Nix is hier in een sloot gevonden. De luit. was op schaatsenrijden uit geweest, en als deserteur by zijn garnizoen te Haarlem afgevoerd. 's-Gravenhage. De datum van vertrek van den Prins en de Koningin naar Het Loo is nog niet vastgesteld. Tot dusver is nog niet gebleken dat mr, Cort v. d. Linden zijn pogingen tot samenstelling van een nieuw kabinet heeft opgegeven. Heden is of zou hij weer door de Koningin in audiëntie worden ontvangen. Parijs, 20 Maart. Graaf Lamsdorf is heden re San Remo overleden. Wladimir Lamsdorf van de Wende werd in 1846 geboren, trad in 1866 onder Gortschakoff in Russisehen diplomatieken staatsdienst. In 1897 werd hij staats-secretaris in 1900 minister van buitenlandsche zaken. Hij was de grondlegger van de rust in de Balkanstaten. In 1902 deed hy een rondreis in Rusland, in 1903 was hy te Mürsteg. In 1878 was hy ook Rualands vertegen woordiger op het Congres te Berlijn by- eengeroepen op voorstel van Oostenryk onder voorzitterschap van Bismarck. Boekarest, 20 Maart. De boeren van Botosjani plunderden huizen en winkels van joodsche pachters, gevolg van de be weging in de grensdistricten in Bessarabië. De militaire masht sommeerde hen uiteen te gaan. Op hun weigering werden salvo's gelost, waarop zy vluchtten met achterlating van 4 dooden en 9 gewonden. GOES, 19 Maart 1907. De prijzen van alle artikelen waren onveran derd, uitgezonderd die van kroonerwten, die weer 25 cent hooger noteeren. Oude tarwe f o,a i o,Nieuwe tarwe f6,25 k f7,oo. N. rogge 15,70 a f6,—. Winter- gerst per 100 kilo f8,40 a f8,90. Zomergerst per 100 kilo f 8,10 a f 8,50. Haver per 100 kilo f6,50 a f7,10. Bruine boonen f8,00 a f8,40. Kroonerwten f 10,00 a f10,75. Groene erwten f8,oo a f8,50. De aanvoer van boter was ruim, die van eieren tamelijk. Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. f 1,00 a f 1,12 middenprijs f0,54, part. fo,per pond. Versche Eieren per 100 stubs f 3,40 a f 3,80; middenprijs f o,90, part. f 1,a f 0,00 per 25 stuks. Opgaaf van de Landbouwmaatschappj. Boter fi,00 a f1,12 per K.G., rekenprijs f 1,07 per K.G. Versche Eieren f2,80 a f3,80 per 100 stuks, rekenprijs versche eieren f3,70 per 100 stuks. Rilland. Uitslag aanbesteding tien dubbele werkmanswoningen in den eersten Bathpolder. Aantal inschryvers eerste perceel 15. Hoogste inschrijver A. Jansen, Nisse voor f 17000laagste J. Eckhardt, Hoedekenskerke voor f 13690tweede perceel 13 inachry vers, hoogste A. Jansen, Nisse voor f 16500, laagste L. C. Maas, Wissekerke voor f 12760. Schore. Door Burgemeester en "Wet houders werd heden aanbesteedhet leg* gen van een keiweg onder toezioht van den heer A. Ie Ciercq te Kruiningen. Hier voor werd ingeschreven door de heeren Jac. Paasse. Sehore, f 2100 j H. van Koeveringe, id., f1874; D. v. Maris, Kapelle, f 1846A. Karelse, Borsele, f1740; H. Jansen, Middelburg, f1723; A. Jansse, Nisse, f1716; A. Foudraine, Goes, f 1625 j A, Jacobs, id„ f 1005F, Duijnhouwer, id., f1561; Izaak Douw, Zierikzee, f 1523Aug. van Dijk Petit, Bergen op Zoom, f1469. Gegund aan den laags ten inschrijver. Wilhelminadorp. Door den Direcieur van den Wilhelmmapolder werd heden aanbesteed het bouwen van drie dubbele arbeiderswoningen, met bijkomende wer ken 16 biljetten werden ingeleverd van de heeren J. Mol, Heinkenszand, f 10300 W. J. v. d. Weert Zonen, Goes, f 8000 W. v. d. Linde, Kattendijke, f7700; G. v. Riet, Goes, f 7580; W. Kok, idem, f 7480; Wed. Ooms, Wilhelminadorp, f 7295J. C. de Beste, Goes, f 7275; W. F. v. Riet, idem, f7274; A Jacobs, idem, f7040; C Vaes, idem, f S989 D. J. Areata, idem, f 6850 P. Buitendijk, idem, f 6649; A. Blanker, idem, f6610; A. Maas, Wissenkerke, f6600; J. Coppoolse, 's-Heer Hendrikskinderen, f 6575 en M. Vleugels, Wilhelminadorp, f 5900. Het werk werd aan den laagsten insehryver gegund. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Hetzij mij vergund de volgende recti ficatie te mogen leveren aangaande het door my gesprokene in de vergadering, die Zaterdag j.l. alhier gehouden werd, waarin een antwoord zou gegeveu worden op de vraag: «Openbaar of bijzonder onderwijsF' Tusschen haakjes merk ik op, dat die vergadering feitelijk niet anders was dan een politieke vergadering, bedoelende reclame te maken voor den candidaat der vrijzinnigen, zoodat zij een onwaar karakter vertoonde. Het verslag, dat in uw blad van 19 Maart j.l. voorkomt, is ten opzichte van het door mij gesprokene onvolledig, en ook onjuist. Ik woet wel, dat een verslaggever streven moet naar beknoptheid, maar m. i. tooh ook zooveel mogelijk naar volledig heid, opdat geen verkeerde indrukken gevestigd worden. Toen mij het woord gegund was, heb ik openlijk het streven gebrandmerkt om in dagen van verkiezing de Ned. Herv. Kerk te maken tot een voertuig der liberale beginselen. Een ge woon verschynsel helaas, dat ook in de politieke worsteling van 1905 is waar genomen geworden. Daartegen meende ik protest te moeten aanteekenen, evenzeer als tegen het streven om de openbare school voor te stellen als in gevaar te verkeeren. Precies als in 1905, toen onder de leuze «Maakt front voor de openbare school" die school de inzet was op het politieke schaakbord. Wat de onjuistheid van het verslag betreft, het volgende -. Ik heb met geen enkel woerd als mijn overtuiging uitge sproken, dat dit mijn ideaal wezen zou «een openbare ohristelykeschool, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk". Dergelijke uitspraak zou ik niet gaarne voor mijne rekening willen nemen, niet enkel omdat zij mijn overtuiging op onderwijsgebied niet weergeeft, maar ook omdat zij volkomen onhoudbaar is, een zgn. contradictio in terminis, dus een tegenstrij digheid in woorden. Het is myne bedoeling niet om in uw geëerd blad een debat te openen over de onderwys-quaestie. Maar toch wil ik om alle onjuistheid weg te nemen, met een enkel woord aangeven, wat als myn overtuiging werd uitgesproken op bedoelde vergadering. Het openbaar onderwijs in zijn tegen- woordigen vorm heeft mijn sympathie niet en kan het ook niet hebben, omdat waar het onderwijs ook een element van opvoeding vertegenwoordigt, die opvoeding behoort te wezen naar den eisch des Evangelies. In het werk der opvoeding van het kind moet er samenwerking wezen tusschen kerk, school en huisgezin. Aan dien eisoh van samenwerking voldoet de tegenwoor dige openbare school niet en kan zeookniet voldoen wegens haar neutraal karakter. Voorts heb ik deze stelling geponeerd, dat, wanneer de staat onderwijs geeft, zoo als dat tegenwoordig geschiedt overeen komstig art. 192 al. 3 van de Grondwet, dat onderwijs moet wezen in overeenstemming met het christelyk-protestantsch karakter van onze natie. Zoo oordeelen ook de Friesch-christelyk-historischen, die daarin principieel verschillen van de georgani seerde anti-revolutionaire party. Wanneer men nu in het verslag ver wijdert die woorden, «uitgaande van de Ned. Herv. Kerk" en overhoudt de woor den „Openbare Christelijke Sehool" dan vindt men in die laatste woorden m(jn overtuiging op schoolgebied. Myn ideaal is dus de openbare school, die toch nog is de school der natie, een positief christelijk karakter vertoonende. Voor menigeen is dat ideaal niet anders dan een illusie, een onbereikbaar iets. Voor mij is en blyft het in de tegenwoor dige omstandigheden, waar de Staat onder wijs geeft, het eenig gewettigde overeen komstig Gods Heilig Woord en in overeen stemming met het christelijk karakter van ons volksleven. U dankend voor de opname dezer regelen, Uw dw.. H. L. A. FEIJKES, Ned, Herv. Pred. Colijnsplaat, 19 Maart '07. (Wy meenen te weten dat onze corres pondent den avond van de lezing onge steld was; blijkbaar heeft hy zyn inlich tingen gehad van een liberalen vriend, dewijl 't bericht, trouwens door ons op enkele punten besnoeid of aangevuld, ge lijkluidend was met dat wat wy in een liberale courant vonden, en ook de door ds F. gewraakte clausule bevat. Red.) Mijnheer de Redacteur. In De Zeeuw van Woensdag kwam een wonderlijk bericht voor (overg. uit de Tel.) als zou de vereeniging «Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen optreden tegen de belangen van handelaars enz. Zulks onder het veelzeggend opschrift «tegen de coö- poratie". Vergun mij u beter in te lichten. De middenstandsvereeniging «Gemeen schappelijk Belang" te Vlissingen, heeft onder meer een afdeeling aan het werk «Informatie en Incasso."Evenals demeeste middenstandsvereenigingen ten onzent, heeft ook «G. B." 'n eigen informatiewezen voor de leden, waardoor het mogelyk is elkander voor kwade betalers en andere den middenstand kwellende geesten te waarschuwen. Mogelyk is het U bekend dat de vereeni- gingen op de verschillende plaatsen met elkander in contact zijn en b.v. Goes en Middelburg een bepaald contract met elkander hebben afgesloten. Hoe dat nu precies in zijn werk gaat doet er minder toe genoeg zy het te vermelden dat zij die ten slotte weigeren te betalen by de eene vereeniging gezet worden op een lyst die allen aangesloten winkeliers en werkgevers wordt toegezonden en bij een andere vereeniging ter waarschuwing ge plaatst wordt in eene courant. Dit laatste ook is niets ongewoons. Behalve dat zulks geschiedt door som mige middenstandsvereenigingen, gebeurt dat ook door redacties van bladen zelf. Deze week nog kwam my een weekblad in handen waarin de redactie ten bate van zijne abonné's een «waarschuwing" plaatst om, alvorens aan die en die te leveren, enz. Zoo handelde ook de Vlissingsche ver eeniging. Iemand wien naar het oordeel van haar incasso-bureau daarvoor in de termen viel werd ter waarschuwing vermeld in een daar verschijnend blad. En nu is door een tweetal personen, die aldus zyn gesignaleerd geworden, een ver volging ingesteld tegen de vereeniging «Gemeenschappelijk Belang" en zyn de bestuursleden gedagvaard. Zie daar de kwestie. Eenige weken ge leden besprak ik deze zaak in de Midden standsbond in een artikel «Gedagvaard" kort daarna schreef dhr. F. Manse, pres. van «G. B." er over, en op de laatste ver gadering van het Hoofdbestuur van onzen Middenstandsbond was deze belangrijke kwestie eveneens aan de orde. Men had dus het publiek beter in kunnen lichten. Dat deze zaak iets met «coöperatie" te maken had Tot nog toe dacht ik van niet. Toch is het mogelyk. Maar dan zou het een poging moeten zijn om het gemeenschappe lijk optreden van middenstanders tegen te aaan. Vooralsnog weiger ik zulks te ge- looven. Inmiddels hoogachtend, FRANS KEULEMANS, Lid van 't Hoofdbestuur van den Ned. Middenstandsbond. BURGERLIJKE STAND. Van 1820 Maart. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Jaose, 48 j. jm. en A. C. Steijn. 44 j. jd. Getrouwd: J. B. BoassoD, 36j.jm. en M. Boasson, 21 j. jd. Bevallen: M. D. Mesu geb. Den Decker, d.P. Walraven geb. De Looff, z.C. Soheijbeler geb. Haaij, z. Overleden: G. Wisse, 5 m z. H. J. Nachtegaal, 31 j., vrouw van J. C. Tisserand S. de Klerk, 50 j., gescheiden vrouw van A. J. Levinson. GOES. Geboren: 19, Jaoobus Johan nes, z. v. Laurus Minnaard en Pieternella Henriea de Kort. Van 1619 Maart. VLISSINGEN. Bevallen: H. P. Bakker geb. Compter, z.8. van der Schaaf geb. Van de Putte, d.H. M. E. van der Weele geb. Groeneveld, z. M. G. Vermeesch geb. De Hooge, d. A. G. van de Plasse geb. Foree, d. (leven.) Overleden: F. A. C. van Outrye, 1 m z.S. Meuldijk, man van E. J. van der Steen, 67 j.L. P. F. Bulteel, 7 w., z. naar waarnemingen in den morgen van 20 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 775 8 te Cler mont, laagste stand 742.1 te Stockholm. Verwachting: krachtige tot stormachtige wind uit Westelijke richtingen, afwisselend zware bewolking, regenbuien. Weinig ver andering van temperatuur. BRIEFWISSELING. Als «Een Zeeuw" bedoelt dat zyn stukje geplaatst moet worden, zal hy ons zyn naam dienen op te gevenniet voor de courant, maar voor «onder ons". Red. Heden overleed na een langdurig lijdenonze geliefde Echtgenoote Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JANNETJE BAKKER, in den ouderdom van 62 jaar. Uit aller naam, J. SNOEP. Passaic, 8 Maart 1907. N. J. U S. America. By dezen betuigen wii onzen harte- lijken dank v.»v de vele nu treffende be wijzen van deelneming ondervonden by de ziekte en na het overlijden van onze zeer geliefde oudste dochter PIETER NELLA JOHANNA. C. J. VADER. A. VADER—Poppe. Middelburg, 20 Maart 1907. Voor de vele blijken van belang stelling ondervonden by ons 25-jarig huwelijksfeest, betuigen wij onzen besten dank. K. GESCHIERE en Echtgenoote. Heinkenszand, 21 Maart 1907. Gevraagd aan de CHR. SCHOOL te Reuzenhoek (bij Zagraslag) een(e) Salaris f 150 boven w. m. Zaterdags vrij. Eigen lokaal. Brieven a»n den Secretaris Ds. H. MULDER, Geref. pred., Zaamslag. Vóór of op 1 MEI aanstaande be schikbaar f 5000, tegen vieP percent rente, onder eerste hypothecair ver band van land. - Te bevragen bij Notaris D. C. VAN N1MWEGEN te Middelburg. Onder aanbeveling, A. VlIEGER, Grljpskerke. Puik best bakkend, per baaltje f5.—, prachtige Krenten 16 en Rozijnen zonder pitten 25 cent 5 ons. TIMMERMANS, Noordstr., Middelb. Aangifte van nieuwe leerlingen op Maandag 25 Maart, 's avonds tusschen 7 en 8 uur in de School. Het schoolgeld is vanaf 1 April 80 cents per kind. Zijdie niet het volle schoolgeld kunnen betalen, kunnen zich vervoegen bij de Comm. v. h. Suppletiefonds, die tezelfder tijd zitting houdt in een der schoollokalen. De Notaris J. HOSANG zal op des namiddags te 2 uur, ten verzoeke van dhr. M. Dierinss op Het Zand aan den Breeweg in de gemeente KOUDEKERKE in het openbaar •vexïrooperL Te bezichtigen op den morgen vóór den verkoop. des namiddags te 2 uur, te Wolphaarts- djk, in de herberg bij P. Kokstanje, ten overstaan van den Notaris JOH. PILAAR, te Goes, voor 7 jaren, van Information te bekomen bij den Dijk graaf. De Notaris M. C. SCHRAM te Krui ningen zal op des voorm. 11 uur, ter herberge van den heer J. Rottier te Rilland-Bath ten verzoeke van den heer J. A. ran Boven, Een goed on it rhouden en gunstig gelegen te Rilland, kad. sectie C no. 540, groot 4 Aren 10 Centiaren. Aanvaarding by de betaling der koop penningen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3