NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. i Wortels en te koop, No. 143. 1907. Dinsdag 19 Maart 21e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH BOE DE". Buitenlandsch Overzicht. ÏB liOOP, ZOOP Pakhuis, tende Meid Dienstbod e nde Knecht childersknecht er-Sd)dtre VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S« X DE JQNGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Aan Michiel Adrz, De Ruyter. PRIJS DER ADVERTENTIËN De reis vew generaal Botha naar Enge- 1 Rechtszaken. >ELBVBG. van haar 6e kalf, i 11 h e m. tgen bij de arbeiders en voor de massa gewacht ten kantore «TAN LOEFF. een zaak wordt uit eten stand der stad der motto „Winkel- eeuw, (Joes. 'urstelling castel, west- of eerder. Adres Loois, Badhuisstr. Mei LANGE, te Kou- evraagd oog loon. Adres te Ter Neuzen, -ROOS MD. o 2,o7 4,io 7,6o n,o5 o 2,I7 4,20 O 2,25 4,28 o 2,37 4,40 2,48 4,51 3 3,145,12 38 3,23 5,21 45 3,36 5,34 8,— 11,19 8,lo n,23 8,20 11,31 8,32 u,39 8,51 12,ol 8,59 12,07 9,12 12,18 50 3,40 5,38 9,15 12,20 05 6,— 9,50 26 6,23 10,11 42 6,42 10,27 10 7,10 10,50 4,15 8,15 II, 10 4,39 8,39 11,34 4,58 8,5811,53 5,20 9,2012,14 5 4,08 5,45 9,45 12,34 84,115,48 9,4712,3? I 4,24 6,2 10,02 12,5o 4,32 6,12 10,o7 12,57 1 4,56 6,36 10,28 1,20 7 5,08 6,46 10,37 05,166,56 10,41 85,227,6 10,55 8 5,28 7,I6 11,03 1,30 1,3* 1,46 i,54 4,10 7,— 5,15 8,5 5 5,57 9,4o 7,— io,45 8. ROTTERDAM. t. iss. v. Midd. v. Rott. 8,45 8,45 O O O O O O 8,45 8,45 8,45 8,45 f,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 che of Spocrtyd- 3,23;) en 6,15*) 3,50;) en 6,45 en 4,45 en 6,15»)f> na het vertrek vau n. Neuten. 7m. 8,36 ene, Borsselen es orsseleu eu Nenzev ril dl Augustus 0,25 uit Neuzen ten gets IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Zij die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. IJK. Goes in de voormalige weverij. Ook voor Kloetinge, Kattendijke, 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke 19, 20, 21, 22 en 28 Maart. O, kondt gij spreken groote zee, van wat eens voorviel op uw waat'ren O, kondt gij weenend, lachend, schat'rend, 't, Geheim ontsluieren van wat eens is geschied Wij zouden bevend, vroolyk, in extase luisteren Naar wat mysterie thans verbiedt. O, kondt gy in een murmlend' melodie, of opbrullend met donderende slagen Vertellen van de helden groot en klein, eens op uw golf gedragen Hoe zoudt gij dan gewagen, van hem, die voor de vrijheid en bet recht Van Vaderland en Staat 't onschatbaar leven liet Van hem, wiens moed van leven en van sterven De eer by 't nakroost van het volk van Holland nooit zal derven, Zoolang oud-Hollands bloed door onze ad'ren vliet. Gy die eens Eng'land, Frankrijk, al d'Europeesche Staten Deed sidd'ren voor Uw heldenmoed. Gy zeeleeuw ongetemd, gij op het sop gevoed Hoe tintelde het oog van Janmaat onder 'tstryden, Als „Beste Vaer" met daad en woord hen sterkte in den kamp Hoe menig brave borst verlichten voelde 't lyden Als, door het sohroot of zwaard gewond het leven vlood als damp Miohiel hem toesprak, troostte, riohtte 't oog naar boven, Ver boven sterrenglans en zilv'ren maan, Hoe dan Uw Vaderwoord hen sterkte God te loven En het gebronsd gelaat besproeid werd door een traan En menig brekend oog verhelderd door Uw woorden Bet hart geeroost, den dood dorst in te gaan. Gy die in 't grootst gevaar nooit wanhoopt' t' aan den zegen, Vertrouwend op Uw God aan wien 'tal is gelegen, Op Hem, die U steeds redde uit allen nood, En in het stervensuur U sterkte voor den dood! Toen viel het schot, De kogel voorbesohikt verbrijzelde Uw leden, Uw levensdraad nog heeht en sterk werd plots'ling afgesneden. Toen heeft de zee geweend, als 't purp'ren heldenbloed zich mengde met de baren En met den laatsten snik nw ziel was opgevaren Tot God uw Heer, naar 't zaligst oord, ver boven lucht en zwerk, En gij van Hem het loon ontvingt voor uwer handen werk. Uw schip ging recht door zee, Uw kiel sneed rechte voren, Oud-Holland heeft in U een trouwen zoon verloren, Een zeeheld groot en 't volk een kameraad En door Uw dood sloeg lek 't reeds wrakke schip van Staat. Maar Neerlands God zag van Zyn troon de zware worst'ling strijden Zyn sterke arm bekleed met macht, verloste ons uit het lyden, Zyn Almacht richtte troostend op, wat anderen bogen neder, Hy nam de vrijheidsoffers aan en gaf de vrijheid weder. Slaap dan gerust Miohiel, laat niets uw doodslaap storen, Want Neerlands God, die uit den druk de vrijheid heeft herboren, Leeft nog en zal zoolang ons volk Hem eert, uw offer ook gedenken, En aan 't U huidend nageslacht nog lang die vrijheid schenken. N.B. Met de uitdrukking „Toen heeft de zee geweend" wordt bedoeld, het scheepsvolk. W. 18 Maart 1907. Het blijvend gedeelte''. In het Centrum wordt de onthulling van de N. Rott. Ct., dat de oorspronkelijke Oorlogsbegrooting voor 1907 ,/het blijven van het blijvend gedeelte" voorzag, in verband gebracht met de woorden van den heer Van Karnebeek in de zitting der Tweede Kamer van 18 December j l., die sprak van de bekeering van den minister van Oorlog tot de meening, dat ook zonder voorbereidende maatregelen, zonder her vorming van onze leger-organisatie, er een ofier gebraoht moest worden aan het pro gram van 21 Januari". Daar de onthulling van de N. Rott. Ct. niet is tegengesproken, en de minister Staal in de vergadering van 20 December d.a.v. aan den heer Van Karnebeek antwoordde, dat geen intimidatie hem had gebraoht tot het prijsgeven van zijn eerste politieke overtuiging, trekt het Centrum de conclusie, d*t de mededeeling vau de N. Rott. Ct. juist was. En dan oordeelt het Centrum Maar, al verheugt het ons, dat op die wijze wat meer licht is opgegaan over de zoo raadselachtige oorlogszaak, wij bedroeven ons over hetgeen aan het licht gekomen is. Immersindien waar is, dat wij thans op goede gronden mogen aannemen, dan is dus bevestigd, wat door zóóvelen vermoed werd, dat om politieke redenen de maatregel der wegzending van het blijvend gedeelte zóó plotseling en onvoorbereid werd ingevoerd, en tevens is dan gebleken, dat de houding der regeering gedurende den loop der debat ten niet een zoodanige geweest is, als toch van haar moest worden verwacht. De fout, door het huidig Kabinet gemaakt, zal niet geringe gevolgen hebben. O.a. zal voor hem, die werkelijk een goede legerhervorming zal kunnen en willen ter hand nemen, de taak veel moeilijker geworden zijn. Nooit toch zal een zoodanige hervorming tot stand zijn te brengen, of de hervormer moet het vertrouwen hebben van volk en volks vertegenwoordiging. Na het thans voorgeval lene zal dat vertrouwen niet zoo spoedig worden geschonken. En zoo zullen dan wellicht de noodige ver anderingen en verbeteringen in ons leger juist door dit overijld ingrijpen tegengehouden worden. De koning van Engeland, schrander, wei nig zeggend doch veel doend diplomaat als hy is, tegenbeeld van zyn grooten neef den Duitschen Keizer, heeft met zyn staat kunde van verdeel en heersch, zooveel be reikt dat Frankryk en Engeland in 'n nauw verbond zijn getreden, de vrede met Zuid- Afrika steeds vaster vormen aanneemt, en Duitschland vrijwel is teruggedrongen tot van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. de positie van een alleenstaand land, welks macht en invloed daardoor tamelijk zyn geneutraliseerd, dat wil zeggen buiten werking gesteld zijn. Daartoe echter heeft hy den steun noodig gehad en genoten ook 1 van de Engel- sche logenpers. Wie zich den oorlog in Zuid-Afrika herinnert, weet nog wel dat het spreekwoord liegen of het gedrukt is, op de Eagelsche courauten bijzonder van toepassing is. Zelfs de liberale bladen, nobeler overigens dan de conservatieve, gaan hier niet allen even vry uit. Thans heeft deze leugenpers ook weer een verzinseltje verspreid,dat de strekking had om Duitschlands invloed te nekken. De laster moest echter van heel verre aankomen. Denemarken werd naar voren geschoven, om den indruk te wekken dat men van Duitschland geen kwaad wilde zeggen. Het kwam hier slechts op den goeden verstaander aan. En dan de Engel- sche pers zelve zou geen kwaad zeggen van Denemarken de aantijging zou uit Parys komen, van den Parijschen correspondent van de Times. Deze wist dan ook heel doodgewoon te gewagen van een plan dat zeker, wierd het uitgevoerd, tot een Noord- Europeeschen oorlog, met Engeland en Duitschland als hoofdpersoon er in, zou leiden. En dat bij de voorbereiding der Vredes conferentie Er werd namelijk gewaagd van afspraak tussohen Denemarken en Duitschland om de Oostzee af te sluiten. De Duitsche ge zant te Londen heeft tegen dezen logen terstond in de Times geprotesteerd. Hij verzekert, dat Denemarken de verplichting haar bij het verdrag van 14 Maart 1857 opgelegd om een vrijen toegang tot de Oostzee te laten bestaan handhaaft en met geen mogendheid overeenkomsten sloot in strijd met die verplichting. Er is trouwens geen schijn of schaduw- van bewijs te vin den voor de bewering dat er een mogend heid is, die verandering in den bestaanden toestand wil, zegt de gezant. Deze mijn is derhalve verkeerd gespron gen. Men ziet evenwel uit dergelijke couranleDberichtjes dat de politiek tegen Duitschland niet sluimert. De ramp met de Berlin is ook al ais politiek lokmiddel aangegrepen geweest, doeh spoedig weer losgelaten. Dat was dan ook al te bar. Nederland werd door de Engelsehe pers bijzonder gevleid en tot nauwere aanslui ting met Engeland tegen Dnitsehland aan gemaand. De reis van Prins Hendrik der Neder landen naar Berlijn en zijn ontvangst ten Paleize aldaar zijn op dergelijke praatjes 't beste en meest afdoende antwoord. Het is de Russisohe regeering ernst saamwerking te zoeken met de Doema, maar tevens om de bepalingen te hand haven dat geen politieke vereenigingen of partyen worden erkend die niet duidelijk in hunne statuten hebben om schreven, langs welken weg zy verbetering van politieke en oeconomische verhoudin gen trachten te bereiken. Nogmaals is een verzoek van de con stitutioneel democraten (kadettenparty) om wettelijke erkenning van de hand ge wezen. Als reden daarvoor werd aange voerd, dat in het program der partij niet de middelen opgegeven werden, door welke men langs grondwettigen weg democra tische doeleinden wilde bereiken. Dus zon het kunnen zijn dat deze middelen onvoldoende bleken en zou de openbare veiligheid daardoor in gevaar worden ge braoht. In een samenspreking tusschen den minister en afgevaardigden der sociaal democratische partij is door eerstgenoemde betoogd dat de veiligheid des lands niet toestaat hun 't vrije recht van vergadering toe te kennen zoolang zy niet den revo lutionairen weg dien zy tot bereiking van hun doel zeggen noodig te hebben, wen- sohen prijs te geven. De Doeroa-vergadetingen kunnen ook na de ramp van Donderdag, doorgaan. Na afloop van de korte zitting van de Doema op Vrijdag jl. noodigde minister president Stolypin den president Golowin uit in het ministerspaviljoen te komes, waar verschillende ministers aanwezig waren. Na een korte beraadslaging werd besloten het onbeschadigd gebleven ge deelte van de zoldering weg te breken en voorloopig een zeildoek over de zaal te spannen, zoodat de zittingen op 20 Maart kunnen worden hervat. Staking, uitsluiting, ontploffing, onge lukken van velerlei aard zijn aan de orde van den dag in mijnen en fabrieken, zoowel in Frankrijk en Italië als in Duitsohland en Oostenrijk. Door eenige onbekende personen werd de fabrikant Stiller, te Lodz, met revolver schoten zwaar gewond. Een politie-agent en soldaten losten een salvo op de daders, die echter ontsnapten. De militaire com mandant beval, dat voorbijgangers, wan neer ze een patrouille ontmoeten, de handen uit de zakken moeten doen. Er had nog een botsing plaats tusschen verschillende arbeidersgroepen, waarbij eenige personen gewond werden. Soldaten dreven de twistenden uiteen. De staking in 't automobielenvak te Tu rijn is nauwelijks geëindigd of een strike in 't broodbakkersvak te Weenen komt de gemoederen verontrusten. Te Nantes legden oe bootwerkers er het bijltje bij neer, en hadden zelfs Teeds twee malen botsingen plaats met politie en gendarmerie, waarbij een man gedood werd en vele anderen kwetsuren opliepen. Te Munohen Glad- bach ontstond een conflict in het textiel bedrijf, waar Zaterdag een 200-tal arbei ders aais een wol weverij den arbeid neer legden. De vereeniging van textielindustrieelen waarvan de (pl.m. 175) leden ongeveer 10,000 arbeiders aan het werk hebben heeft daarop den arbeiders het werk op gezegd. Er bestaat nog hoop op bijlegging van het geschil door gemeenschappelijke onderhandelingen voor dat de arbeid overal wordt stilgelegd. In een mijn nabij Tabaoh had een mijn- gasontploffing plaats. Van de 240 werk lieden zijn er slechts 40, en dan nog min of meer gewond, levend afgekomen, be houdens een 25-tal zwaar gekwetsten. Nog 40 man liggen begraven onder het neergekomen gesteente. Nabij Saarlouis in de Gerhard-mijn brak Zaterdag de kabel van den aflaatbak. Alle 22 mijnwerkers, daarin aanwezig, vielen te pletter. De oorlog in Centraal-Amerika tusschen de republieken Nicaragua onder president Zelaya en Honduras onder president Bonil- la, die in den eersten tijd voor den veraf - staanden wonderveel op 'n operette-oorlog heeft geleken, voornamelijk door de snor kende overwinningstelegrammen van gene raal Zelaya uit Managua, zou nu toch wel eens bittere ernsb kunnen worden, of is het misschien al. De consul van Nicaragua te San Salvador is door de regeeriDg van de republiek Sal vador gevangen genomen, waaruit valt op te maken, dat deze republiek besloten heeft Honduras te helpen in den krijg tegen Ni caragua, welk voornemen ook de republie ken Costa Rica en Guatemala moeten heb ben en te Washington ziet men de zaak klaarblijkelijk óók ernstig in. De kanon neerboot „Paducha" ia althans uit Guanta- namo in het Zuid-Oosten van Cuba, naar Bluetields aan den mond van de rivier van denzelfden naam in Nicaragua vertrokken, om met de kanonneerboot „Marietta" te waken voor de Amerikaanfche belangen. De consul der Unie te San Juan in Nicara gua heeft zijn regeering kennis gegeven van de oorlogsverklaring tusschen Nicara gua en Honduras, nadat reeds eenige vijan delijkheden plaats hadden gehad. land en Londen wordt zeer sterk afgekeurd door generaal De Wet. Deze kan uit ervaring spreken. Hij be hoorde tot het driemanschap dat naar Europa toog om Bteun voor de verarmde landgenooteD. Hij vooral hij werd ook in Engeland feestelijk onthaald en echt schouwburgachtig tentoongesteld en bewierookt. En een mensoh is ook maar een men achNiets is gemakkelijker om een flink man te doen vallen dan wierook. Deze ervaring kan oorzaak zijn dat De Wet zioh verzet tegen Botha's reis, op welke hem weer vele feestbanketten zullen wachten, en menige toost hem zal trachten neer te halen tot 't standpunt van een ge wonen Engel schen onderdaan, diehoelemaal zijn arme volk vergeet, welks woorden hij op het hart draagt, althans behoort la dragen. Gelijk men weet, behoorde Botha in de dagen van Transvaal's onafhankelijkheid, met Delarey tot de heftigste tegenstandera van Kruger.dezoogenaamde Joubert-partij, die 't niet zoo nauw nam met de wering van Engelsehe taal en zeden, dooh overi gens hun vaderland hartelijk liefhadden, en uit oorzaak dier liefde nauwer aan eensluiting met goedwillige Engelsohen zochten. Kruger eohter en de geschiedenis gaf hem later gelijkwas voor isolement en oppassen tegenover ontrouw Engeland perfide Albion en de Engelsohen, wien 't wel om Transvaalsoh goud, niet om den vrede te doen was. Dat Botha, nu, ter wille van den weder- ophef van zijn volk, wie zal weigeren het te gelooven den Engelsohen in 't ge vlei zoekt te komen en te blijven, mag voor 't oogenblik de eenige oplossing der moeilijkheid voor een in dienstbaarheid gebrachte natie zijnhij is men mag 't De Wet gulhartig toestemmen op een gevaarlijken weg. Vroeger hielden de Vrijstaatsche en Transvaalsche staatslieden altijd samen- sprekingen, alvorens een beslissing te nemen. Thans schijnt dit niet meer noodig gevonden te worden. Hetgeen te bejam meren is. Arrondissements-Rechlbanh te Middelburg Zaterdag zijn veroordeeld wegens straat schenderij P. L., Koudekerke, tot f 2 b. s. 3 d. h.nachtrumoer, W. F., L. C. L., Middel burg, tot f 1 b. s. 1 d. h.bet niet voldoen aan eene wettelijke verplichting tot aangifte aan den ambtenaar van den burgerlijken standF. P. vr. v. A. B., Vlissingen, tot f 2 b. s. 1 d. h., J. d. N., Arnemuiden, tot f 5 b. s. 2 d. h.in het openbaar zingen van een voor de eerbaarheid aanstootelijk liedL. d. V., Domburg, tot f2 b. s. tuchtschoolstraf van 1 week; overtreding jachtwetW. W., Grijps- kerke, tot f2 X f 3 b. s. 2 d. h. i. b., met verbeurdverklaring van het geweer, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f3 b. s. 2 d. h.overtreding arbeidswetG. A. W. v. S., L. O. v. S., Middelburg, tot f 3 b. s. 1 d. h.het bij zich hebben van een wapen op den openbaren wegJ. J. J., A. V., Mid delburg, tot f 2 b. s. 2 d. h.het rooken in een rijtuig van den spoortrein in hetwelk het verbod daar'oe duidelijk zichtbaar is gesteld F. d. J., Ierseke, tot f3 b. s. 2 d. h.rijden zonder lichtC. D., D. P., W. A. R. M., Middelburg, J. B., O. en W.-Souburg, C. A., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.als eigenaar van een rijwiel daarmede een persoon doen rijden zonder belM. P. G., Vlissingen, tot 2 x f2 b. s. 2 d. h. i. b.rijden met een voertuig niet voorzien van een lichtnitstralende lantaarnA. A., Koudekerke, tot eene beris ping, C. R., N. en St.-Joosland, tot f I b. s. I d. h P. K., O. en W.-Souburg, tot f2 b. s. 1 d. h.zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkofA. A., Koudekerke tot eene berisping. plaats nemen op een met een hond bespan nen voertuig A. A., Koudekerke, tot eene be risping doen geleiden van een hondenkar door een persoon die den leeftijd van i4jaren nog niet heeft bereiktP. K., Oost- en West-Sou burg, tot f2 b. s. 1 d. h.laten loopen van pluimgedierte op den openbaren gemeente grond L. de W., Middelburg, tot f 1 b. s. d. h.; aoodeloos schreeuwen op de straat; P< F.»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1