RECLAMES. UIT DE PROVINCIE. spreekt hiervan niet en gelukkig voor fle beklaagden en voor den patroon is dit wel te noemen, het spijt den verdediger dat beklaagde in deze zaak ook als ge tuige wordt gehoord het is geen onpartijdig onderzoek. De beklaagde erkent de feiten op 14 Januari is hij eerst begonnen inel ddiefstallen der lijnkoeken, doch de 30 a 10 liter olie en de '26 lijnkoeken, die hij stal, zijn niet van dien aard om den beklaagde zoo'n langen tijd in voor- loop'ge hechtenis te houden, te weinig controle en een schamel loon zijn ook hiervan de oorzaak, hij vindt de ïeë'schte straf to hoog, voor dit feit, beklaagde is nog nooit in handen geweest der justitie is een o,.'f"iS8cnd huisvader, die door ziekte van j zoon tot deze daad is gekomen. Zijn gunstig ve leden en de slechle controle g n rpr. hoop dat de rechtbank met deo y.wiren eisch niet zal mede gaau. Alsuu komt voor H. W. C. S., stal- h. irierekneeht alhier, verdacht van heling ven lijnkoeken, lijnzaad en zakken. J F. v. d. Koost verklaart, dat bij aan b i. laagde op verschillende tijdstippen lijn- ko. ken heeft gegoven om ze te verknopen, hef is geweest een keer of 3. In December hee.'f hij ook aan beklaagde zakken met keken gegeven, biervoor is hem 75 ct. be a ild. Nog eens beeft hij hem 50 kilo bp/.sad gegeven, doch hij weet niet meer hoeveel hij daarvoor ontving. De koeken lui hij met Neve samen gegeven aan bt k aagde, die ze dan verkocht. De ver dediger vraagt of de getuige aan den beklaagde heeft gezegd, dat de koeken gastolen waren en of de beklaagde er bij bedougen heeft er iels van te hebben van den verkoop. Getuige antwoordt ontkennend, A. Melse verklaart dat beklaagde van hem in Januari 2 keer zakken met koeken heeft ontvangen. Hij had aan beklaagde gevraagd om ze voor hem te verkoopen. Hij ontving daarvoor f I, door tussohenkomst van v. d. Roost. Beklaagde kreeg daarvoor 25 ct. Ook deze getuiye heeft niet tegen beklaagde gezegd dat het gestolen was. Getuige J. T. Neve verklaart dat be klaagde van hem heeft ontvangen in Jan, een zak met 26 lijnkoeken, een zak lynmeel om deze te verkoopen. v. d. Roost heeft het geld ontvangen, de eerste keer f 0,50 en de tweede keer f 1, dat kreeg hij dan van v. d. Roost. Of beklaagde er iets van heeft ge kregen weet getuige niet. W. Geervliet verklaart in Januari aan beklaagde te hebben gegeven een zak met 26 lijnkoeken om die te verkoopen, hjj heeft echter de opbrengst daarvan niet meer gehad. A. Tjaarda verklaart van beklaagde twee maal lijnkoeken te hebben gekocht, in Dec. ongeveer 80 hij heeft nooit gevraagd waar ze van daan kwamenhij betaalde hem hiervoor f7, de tweede keer in Januari heeft beklaagde weer koeken gekocht,doch deze heeft hij niet gezien. Het was op 14 Januari. Beklaagde heeft het hem gezegd. Beklaagde ontkent dat hy f 7 heeft, ont vangen, het was f4; de tweede keer heeft hij ontvangen f 7,20. G Dekker lerklaart dat hij van beklaag de heeft gekocht lijnkoeken en lynmeel in Jaruiri; de eerste keer 25 kilo lijnmeel. Beklaagde zeide tot hem, dat zijn paard de lijnkoeken en meel niet lustte. Hij betaalde voor 25 kilo meel f 3 naderhand kocht hij 25 lijnkoeken voor f 1,25. H. Tenckink, adj.-insp. van politie, verklaart bij dazen beklaagde in beslag te hebben genomen een zak met kook en 3 bij Tjamda. A Jeronimus verklaart de verschillende koeken hier tegenwoordig, als gelijksoortig aan do zijne te herkennen. Beklaagde erkent het hem ten lasto ge legde. Hij heeft de versobillende zakken van de werklieden nit den molen gekregen, en heeft hiervoor f 1,50 ontvangen. Hij wist echter tiet dat ze gestolen waren. jii, zegt de Voorzitter, de werklieden niet hadt geholpen door het te verkoopen, had het niet zoo'n vaart geloopen. Het O. M eischte tegen dezen beklaagde die de diefstallen in de hand heeft gewerkt, doordat hij er voordeel bij had, een ge van genisstraf van 1 jaar met mindering der doorg braohto voorluopige hechtenis. Hi L Grataina vroeg voor den be klaagd i een veel lichtere straf. Beklaagde w t niet dat het gestolen was, ook wist hij riot, dit hij er voordeel van zou hebben. Hij kreeg wat van den verkoop doch had geen prijs bedongen er is dm van opzet telijk voordeel geen sprake.. Ten laatste stond in deze zaak terecht J P., werkman, beklasgd van heling van lynmeel afkomstig uit den stoom-olïemolen. De getuige A. Melse verklaart dat hij aan dezen beklaagde heeft vet kocht een keer of 4 1 ij dmeel, afkomstig uit den molen Hy heeft bier voor in 't geheel ontvangen f li iV f 12. Hij is er toe gekomen omdat be klaagde had gevraagd om op voegsel. Dit w <s er echter niet, en dat wist beklaagde Beklaagde zegt niet te hebben geweten, da? hel lijnmeel gestolen wat, dit heef) getuige nimmer tegen hem gezegd. K H. Tenckink, ahj iosp. van politie, verklaart bij dezen beklaagde een zak mei lijnmeel in beslag genomen te hebben. A. Jeronimus verklaart, dat dit lijnmeel van do firma afkomstig is Beklaagde erkent, vau Melse. een keer of vnr ieenmeel gekocht te hebben en daarvoor heeft betaald 11 k 12 gulden, hij wist niet dat het gestolen was wel dat hij het minder kocht dan ia een winkel. De. ambt-naar van het O. M. eischic f eg- ii deji-n beklaagde eene gevangenisstraf 'j main, en met min lering der voor- loopige doorgebrachte hechtenis. Mr. J. A. de Wilde, verdediger van dezen beklaagde, zegt dat. hij nog zeldeo eene rechtzitting heeft bijgewoond, zoo kalm, zoo bedaard, dat ze als schapen ter slachtoffer werden geleid. Vele menseheD zijn het slachtoffer geworden van deze diefs(allen. Vele nette menschen zijn hier de dupe. Het viel spr. als een koud water bad op zijn lijf dat tegen dezen beklaagde werd gevraagd 1 jaar ge» angenisstraf, deze heklaaude heeft schuld, dat is waar, doch hij is gevallen, door de verzoeking om voordeel te hebben voor zijn gezin. Met het oog op zijo verleden, en opzijn patroon bij wien hij hoog slaat aauge- schreven, vraagt pleiter een veel lichtere straf en hij verzoekt of er in deze zaak niet direct een votmis kan worden gewezen omdat misschien deze mandanonmiddellijk in vrijheid kan worden gesteld. De voorzitter deelt mede dat aan hri verzoek niet kan worden veld aan Na re- en dupliek sloot de voorzitter d t onder zoek tot 15 Maart. Een talrijk publiek woonde deze recht zitting bij. Middelburg. Bij vonnis van den krijgs raad in het le Militaire arrondissement te 's-Gravenhage ziju veroordeeld P. K tamboer, wegens desertie en insubordinatie tot 4 maanden militaire gevangenisstraf M. H., tamboer, wegens desertie tot 6 weken mil. gevangenisstrafen A. Th., milicien-soldaat, wegens insubordinatie met daden tot 4 maanden mil. gev. straf en wegens insubordinatie met woorden tot 2 weken militaire detentie (hechtenis). Allen behooren tot het 2e batal|on, 3e regiment infanterie alhier. IxJTa.a.g^j^-wellIng:. Hij die een goede maag heef?, denkt er nooit aan Hy eet wat hem behaagt en vindt al wat hy eet goed. Hij die een slechte maag maag heeft, denkt er altijd aan. Hy eet zel den wat by lust, en hij luet zelden wat hy eet Zijn maag hindert hem vóór, gedurende en na, zijn maaltijden. Het is een kwelling. Indien de kwelling der slechte spijsver tering niet bestond, zouden wij het, geluk voorgoed onze spyze te verteren niet op prys schatten. Dat geluk, zijne spijze te verteren, kan men terug vinden, wanneer men het verloren heeft. De Pinkpillen zijn er voor het, u terug te geven. De Pinkpillen hebben het geluk eener goede spijsvertering weergegeven aan Mej Léonie van Acker, kleederxnaakster te Gent Oostaokerstraat, no. 96. Zij schrijft ons Mej. Léonie van Acker. „Ik heb veel aan maagpijnen geleden. Is kon byna niet meer eten, want mijn spijs vertering was telkens lang en smartelijk. Daar ik injj uiterst slecht voedde, was ik zeer zwak geworden en was 't my onmoge lijk te werken. Men had my verschillende geneeswyzen voorgeschreven, maar die i otiden mij alleen maar wat verlichting be zorgen zoo lang ik ze nam. Hield ik er mee op, dan kwamen de maagpynrn even erg als te voren terug. Eq daarbij had ik mijne krachten niet terug gekregen. Toen heb ik den goeden inval gehad de Pinkpillen to nemen die hier veel menschen genezen hebben. De Pinkpillen hebben mij langzaam de eetlu3t en een betere spijsvertering weergegeven. Mijne brakingen hebben opgehouden. Ik heb myne krachten en een gezond uiterlijk her kregen en ik bevind my heel wel sedert ik met de behandeling heb opgehouden". Het is van groot belang de echte Pink pillen te nemen. Zij worden niet per dozyn noch per honderd verkocht, maar in toege- lakte doozen dia op rose papier de blauw gedrukte letters dragen: «Pilules Pink pour paraonnes pales". Zij zijn onoverrtoffen tegen bloedarmoede, bleekzucht,neurasthenie, algemeene zwakte rheurnariek. Prijs f 1,75 de doos, f9,per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, Hoofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken. Franoo toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren, Keffcnieuwt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beets (N.-H.) P. H. Stvijg- huisen Reigersbe'g te Egmond-Binnen te Praneker S. Winkel te Liromen. Da. G. W. Rjke te Heveskes is failliet verklaard. Nieuwsbode.) Geref. Kerken. Beroepen te Groningen (B J. J. Miedema te Charlois. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Kampen door L. de Bruijne, cand. te VlissiogeD, die beroepen is te Harlingen. Schoof nieuws, Tot deskundigen bij de acte-examens lager onderwys te Middelburg zi,in be noemd Voar Nelerlandsche taal en lezen de he-ren M. M. Blackert, A. R Breit/elt, W. H. Hasselbac en P. Landsman. Voor rekenen de heeren J J. J. de Lange cn R van der Welle, Voor teekenen en schry ven de heeren J Swart en G. den Toom. Voor aardrijkskunde de heeren J. de Hoogh t-n A. Luyendyk. Voor geschiedenis de heeren P. van der Have on A. Kok. Voor kennis der natuur de heeren S. de Graaf, T. Mays, J. de MeijereoA.de Smiit. V'oor opvoeding en Ouderwijs de heeren R. Broere en G L P. vau" Ham. Voor za' g de heeren A. Lijsen en A. F. Wisse. Voor vak j. mej. A. S. Beugel en H. J. vau der Bel. Voor vak k. mej. M. J. de Haan en M. D. Fokker. Er hebben zich 33 vrouwelijke en 52 mannelijke caudidaten aangemeld. Goes. Naar wij vernomen heeft do heer A. fc> J. Dekker bericht zijne benoeming tot lid en bestuurslid van de afd. Goes voor kiaderherstelliug en vacantieko'onies niet te kunnen aannemen. Bruinisse. De Raad benoemde tot secre taris-ontvanger dhr. Broers te Klaaswaal. Ticeede Kamer. Eindverslagen zijn o. a uitgebracht over het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van de Water staats begrooting voor 1906 (kosten van herstel van den spoorwegdam in den Bathpolder. Westkapelle. De inrichting van het, groote kustlicht nadert hare voltooiing. De centrale voor het opwekken der elee- triciteit is zoo goed als gereed eu. met de werking der machines wordjc geregeld proeven genomen- De ins'-rila'T*) ""jor de liohtbron op den toren is bijna klaar en ook aan de gebouwen voor het personeel wordt de laatste hand gelegd. Deze nieuwe aanbouw, in verband met andere aan den ingang der gemeente gestichte woningen, heeft de entree heel wat aangenamer ge maakt dan vroeger het geval was. M C. Neuzen. De provinciale stoomboot de Wester-Schelde, die nog pas 4 dagen op een zandpiaat omhoog heeft gezeten, moest hedeninorgeu, bij het op de haven komen, door bslemmering in de haven, op de slikken worden gezet. Toen de boot later acht-Tiiit stoomue werd door haar aangevaren het ijzeren aakscheepje Tieler Gerhardvan J. Wisse te Dordrecht. De stoomboot bekwam scbade aan het achterschip, doch bleef iu de vaart. Het aakscheepje heeft schade aan het roer, de luiken en het scheepsboord. Den 2 Maart vertrokken uit otza proviucie naar Noord-Amerika, 5 personen uit Axel, 28 uit NLuwdorp, 1 uit 's-H>;er- Abtskerke, 2 uit Heinkonszand en 1 uit Goes eu in April vertrekken er ongeveer 40 uit lerseke. In het verslag van de joagst gehouden vergadering van den gemeenteraad te Axel (zie o.a. Luctor et Jümergo van 9 .Maart)lezen wy het volgende De hc-er de Foyter Eu dan bom ik terug op de vorige vergadering. De heer Lamaitre heeft me toen geïn- terrompeerd, zeggende: „Hadden we ge- weteu dat er een R K. school zou gebouwd geworden zijn, zoo hadden wy geeu nieuwe Openbare Lagere School gebouwd". Ik heb daar toen niet op geantwoord omdat ik goen definitieve bewijzen had. Ik ben ech ter bij een invloedrijk R Katholiek geweest om het volle licht eats over deze zaak te laten schijnen. Ik kreeg vergunuiog hier mee te deelen wat hy mij zeide. Zijn naam zal ik niet noemen. Wel, mocht het noodig zijn, iu een geheime zitting. En dan blijkt dat het Dag Bestuur in zijn geheel er mee ia konnis is geweest Toch heeft men höt bouwen der nieuwe school doorgezet. Ruim een jaar te voren heeft bedoelde persoon op een plaats die ik maar niet noemen zal, mat onzen Voorzittererover gesproken, zelfs tot drie maal toe- Komen we met de fiaautiëele quaestie klaar, zoo had die persoon o a. gezegd, dan gaan we tot schoolbouw over. Ik coDoludeer cus, dat ik mij niet vergist heb. En omdat ik niet als een leugenaar wil bekend slaan, ben ik bij h«m geweest en deel ik dit hier mede. Toch is men tot bouwen overgegaan en heeft de belasting betalers op kosten gejaagd. Daarom heb ik reeds getracht de inkomsten dier school te verhoog-n, doch tevergeefs. Er is echter kentering gekomen op dat punt en daarom neem ik de vrijheid h' t volgende voorstel schriftelijk in te dienen. B'lecfdelijk ver zoek ik in de eerstvolgende ziuing ter tafel te zien gebracht De Raad der gemeente Axel besluite dat het college van B. en W. in de eerst volgende Raadszitting indiene een nieuwe verordening op de heffingder schoolgelden der openbare lagere school, welke gebaseerd zij op het kohier van den hoofdelijken omslag, dat zij acooord ga met de strekking van artikel 50 der wet op het lager ouderwijs, en in den geest zij der verordening welke op 23 Juli 1906 is ingetrokken. De heer Dregmats. Vroeger heb ik om persoonlijke redenen gestemd voor het be houd der oude schoolgelden Ik ben tot de conclusie gekomen dat mijn beginsel mij meer waard isdan enkele personen. Daarom zal ik het voorstel van den heer De Feijter steunen. De heer De Feijler. Het doet mij ge noegen uit deu mond van den heer Dreg- raans te vernemen dat hij vau opinie is veranderd. Ik hoop dat meerderen zulleu volgen. Dit te durven verklaren eert hem (Ter toelichting diene dat de Raad en het, Dngelyksch Bestuur van Axel is over wegend anti-revolutionair. Red.)] Colijnspiaat. De afdesliug «Colijus- plaat" der vereenigiog tot Citr. verzorging van krankzinuigen in Zeeland, hield Vrij dagavond hare jaarvergadering iu de con sistoriekamer der Ned. Herv Kerk Tegtn- wooraig waren 16 van de 45 leden. Door ds. Feijkes werd een gedeelte gelezen uit Gods VV'oord en ds. Staal opende de ver gaderiog met gebed. Op de laatst getwu 'eu algemeene vergaderiog was ds. Staal als afgevaardigde tegenwoordig gewesst eu hiervan deed bij een kort verslag. Daar het jaarverslag niet zooals gewoon is, aan de leden is toegezonden, zal daarover ge schreven worden door den secretaris.JJeze las de notulen der vorige vergadering en daarna ging men over tot bestuursver kiezing. De twee periodiek afwedinden de heerea M. Noordijke en I. Grijspeere wer den met algemeene stemmen herkozen resp. als vice-voorzitter en penningmeester. Als afgevaardigden voor de eerstvolgende alge meene vergadering werden gekozen uu eerw. heeren ds. Staal en ds. Feijkes en als plaatsvervangers de heeren A. de Pree en S. v. d. Peijl. De penningmeester deelde mede dat de inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen f 84,75, de uitgaven f 13,30, dus was er een som van f71,45 beschik baar om in de algemeene kas te storten. Ds. Staal deed de dankzegging. Wolfertsdijk. Van de 316 kiezers voor den gemeenteraad stemden er Vrijdag 253. Gekozen werd niet 123 stemmen de heer J. de Wolf tegen 119 op dhr. D. Vleugel. (Reeds in een groot deel onzer vorige oplaag vermeld Gemengde Serichten, Van Hr. Ms. pantserdekschip „Gel derland" is bij het proefstoomen ter reede van Texel een matroos, W. vau deu Kop pel genaamd, over boord geraakt en ver dronken. Op den Erpsohen dijk onder Vecliel reden twee boerenkarren achter elkaarde een was de stoomtram reeds gepasseerd, toen 't paard van den tweeden wageu schichtig werd. Du bo«r begon toeu te trekken en te slaan, wat tot gevolg had dat de kar voor de machine van de stoom tram kwam, die echter onmiddellijk stopte. De wagéïi werd geheel verbrijzeld en eea dienstmeid die reeds lang hare woning voorby was en voor haar pleizier nog wat meereed, geraakte onder de tram, zoodat zij zwaar aan het hoofd en op 't lichaam ga woud werd. Met groote moeite, door 't optillen van. de machine, kon men haar bevrijden. Zy" overleed binnen enkele mi nuten. Te Prinsenhage trschtte een slager, rijdende niet zijn fiets de juist iu die richting rijdende stoomtram bij te houden, doch reed plotseling in de naast den weg liggende sloot, brak zyn hais en was blnnon weinige oogenblikken een lyk. Hy laat een vrouw en 5 jeugdige kimie- ren na. Te Oud Beijeriand, beging een 23 jarige vrouw üe veig;ssmg uit eeu flesch met viiriao! te drinken, ineenende dat het bessensap was. Ondauks terstond geboden geneeskundige hulp is zij aan de bekomen brandwonden overleden. To Leeuwarden viel een 4-jarig zoontje van een schipper in de vaart en verdronk iD weerwil van spoedige hulp. De luitenant N x te Haarlem, vau wien dezer dagen werd vermeld dat hij bij het schaatsenrijden was verongelukt, is thans als deserteur afgevoerd. N. R. C. Een koetspaard te Utrecht was ge spannen voor een vigelante, waarmede op het Wilhelminapark een familie naar huis werd gebracht. Nauwelijks waren de inzittenden uitgestapt en had de koetsier het portier dichtgeklapt, of daar kreeg het den schrik te pakken en ging aan den haal. In dolle vaart rende het met het rijtuig achter zich aan den Nieolaasweg af. Toen de brug, die toegang geeft tot den Absteder- dijk, bereikt was, kon het evenwel de scherpe booht niet nemen en vloog tegen een ijzeren hek aan. Niet wetende wat te doen, trachtte het daarop er overheen te springen, met het gevolg echter, dat het met het onderlijf in de scherpe punten bleef hangen. Het rampzalige dier stootte eenige smartelijke kreten uit, doch kon zich niet loswerken. Voor de toegeioopen nieuwsgierigen was het een akelig schouw spel. De ingewanden puilden uit het liohaam. Men wist niet beter te doen dan den viervoeter ter plaatse zoo spoedig mogelijk uit zijn onuitstaanbaar lijden te verassen. (U. Drank en verkiezing. Uit Zundert ech ijft men: Deze week was het alhier s? .ming voor een lid vau den gemeen te" ad. Er is ontzetten gezopen. Op een vloed van jenever eu bier is de kauaidsnt binnengesast. Les nachts |om twee uur wT-en een paar herbergen nog niet ontruimd. Om.tent diva tyd Uoi.k u drie. dronken kerels door de straten, schreeuwende «brand 1 brand aldus de nachtrust verstorende. Bij de geachtste ingezetenen werd op deuren geslagen, bard gebeld, enz. enz. Bij dat alles was er, g< lijk altijd, van politie niets te hooren of te zien Als historisoh vertelt het U. D. In een kleine gemeente in de pro vincis Utrecht ging een paartje trouwen. De oudste wethouder, een man op jaren, fun geerde als ambtenaar van den burgerlijken stand en trouwde het paar met de gebrui kelijke toespraak. Het gezelschap verlie daarop gelukkig dooh onder den indruk van den gewichtiger stap hetgeu eentehuis on wandelde huiswaarts Een heel eind hadden ze reeds gewandeld, toen zij ach tervolgd werdeu dooreen zeer snel pedde lenden wieiiy er. Hetgezelechap ingehaald hebboudb spion< hij van zyn rijwiel en na bij adem gekomen t.e zijn vei zocht hij bruid en bruidegom weder naar/y a ader terug te keeren (de wielryder was nl. een zoon van deD wethouder) daar zij hun hand- teekening nog uiet geplaa.st hadden, dus feitelijk nog niet getrouwd v. -'-^n. De bruiloftstoet maakte ree...so*»)keert en kwam weder in hot gemeentehuis, of lie ver de gemeentekamer aau. De wethou der wachtte hen reeds en scheen tamelyk verf tuord te zyn over het geval, althans Ly z i, terwijl de trouwlustigen huu naam teekenden, tot de moeder der bruid „Jie had ter toch ok wel an kunne dinke, jie bint toch ok tweemaal fcrouwd 'e wést". En zoo gebeurde het op esn plattelands gemeente in de omgeving der bisschops stad in het jaar 19Ü7. Dondesdag brandde in den vroegen morgeu te Steen wij kesmoer, ondor de gemeente Coevorden, een arbeidershuisje af, bewoond door Welink en diens vrouw, twee oude luidjes. De vrouw is circa 80 jaar en de man, die juist overleden was, had den ouderdom van 84 jaren bereikt. De buren waren just bezig het lijk af te leggen toen de brand uitbrak. Twee geiten heeft men nog tydig kunnen redden. (A. O.j Naar De Tel. verneemt zal, zoodra daartoe ook met het oag op de politiekeom- etandigheden mogelijkheid bestaat, door een lid der linkerzijde iu de Tweede Kamer een interpellatie worden gehouden, naar aanleiding van het optreden van den luite nant-generaal Campbell, iDzake de door dien opper-officier verzonden circulaire,die dezer dagen in de pers is medegedeeld. Men wenscht echter met 't aanvragen dier interpellatie te wachten tot een andere minister van oorlog aan het bewind is. Een lid van den Bredasehe Raad, de heer J., heeft een bekeuring opge'oopen wegensopenbare dronkenschap. Hij was 't, die tijdens de jongste raads vergadering pleitte voor de salarisverhoo- ging der politieagenten. Ondank is 's werels loon, zucht hij nu. Recht zonder aanzien des persoon», antwoordt de politie. (Tyd.) Men meldt uit Kaatsheuvel 'tls reeds een heele poos geleden, dat wij zaten te mid len eener actie tot afschaf fing van broodverkoop door de patroons en zoo mogelijk ook van de gedwongen win kelnering in het algemeen. Op een tweetal fabrieken nu is dit streven geheel naar vvensoh bekroond. Op vele andere echter is onzer vreeze, dat de reme lie erger zou zyn dan de kwaal, maar al te zeer bewaarheid. Wel hebben eeu aan-al werkgevers den broodverkoop afgeschaft, doch deze toe gevendheid mocht niet werken in het voor deel van den arbeiler zyn loonmneBtnu werden verminderd. Wewillen thansenkele voorbeelden geven om te doen zien, hoe m m hier nog steeds usu-t de rechten van den werkman omspringt Zeker, er zyn loffe lijke uitzonderingen, maar ze zijn te tellen. a. Een schoenmaker werd door zijn pa troon gedwongen zijn broo 1 bij een bepaal den bakker te halen. (Toch vrijheid van biikker Toen eerstgenoemde daarop aan merking maakte en tevtns zeide, dat hy het brood nagewogen had en te licht was eu dat de waar zeer inferieur was, kreeg hij ten antwoord„Ge hebt niets na te wegen. Ik geef je bij dezen gedaan." h. Een ander moest 's avonds 3 paar schoenen by zijn baas afleveren. Door on voorziene omstandigheden kon hij er maar '2 paar af krijgen. Het 3e paar werd den volgenden morgen gele/f-rd. Bij uitbetaling moest de man het doosje, waarin dat ééne paar verzonden was, ruim betalen. c. Bij enkele patroons zijn de schoenen met hakken 5 cent en de platte schosnen twee en een halve cent per paar afgezet. Deze korting is alleen, omdat er de bakker «af" is de winkel is natuurlijk nog blijven bestaan. Gaat er ook deze af, dan mogen de arbeiders elke week misschien een gulden toegeven. Deze verlaging van loon geeft een mij persoonlijk bekend werkunan elke week eene mindere verdienste van 1'0.80een ander (gehuwd mm met 7 kin leren) 90 cent. d Een ander patroon heeft bakker nooh winkel aan kant gedaan en heeft tooh de loonen met 5 cent verminderd, in na volging der anderen. Uit het musschenleven In den loop van de vorige week werd door een poes in den tuin van een bewoner van de A'sendelverstraat te Haarlem een musoh verschalkt. Dit werd spoedig opgemerkt door den eigenaar van de poes, die haar den vogel afhandig maakte. Het beestje leefde nog, doch was zoodanig san een der vlerken en pooten gewond, dat het niet meer vliegen kon. Onmiddellijk wercj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2