NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 133 1907 Donderdag 7 Maart 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH WÖLFAARTSDIJK. Buitenlandse!) Overziehl. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JON GE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN I). VLEUGEL. ZDe Crisis. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02®. X UITGAVE DER FIRMA HN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Voor de stemming voor een lid van den gemeenteraad op Vrijdag 8 Maart a. s. steunen wij de eandidatunr der antirev. kiesvereeniging van dhr. BIJSSEN. Ontvangen van den heer W. Wisse te Wolf aartsdijk, gecollecteerd in de antirev. kiesvereeniging aldaar, voor de stakers f 2,42s, die doof ons dankbaar is over gemaakt. Zoo ging de vorige week weder voorbij zonder eenig bericht van de oplossing van de ministerieële crisis die ons politiek leven in spanning houdt. Niet alleen zonder bericht van oplossing, maar zelfs zonder uitzicht daarop. In het begin van de week seheen de oplossing nagenoeg gevonden, maar daarna kwam het troostelooze bericht dat het uqg lang duren kan. Verschrikkelijker ontnuchtering als deze bopelooze crisis kan het vrijzinnig Neder land, na al het rumoer van 1905 wel niet ten deel vallen. Haar pers roept in koor tot de rechter zijde gij zijl de schuldige. Nu goed, zouden wij zeggen, lafcn we dat voor een oogenblik aannemeD, maar hoe zwak staat uwe meerderheid, uwe regeering dan toch wel, als uw tegenstan ders u oin een onderdeel van regeerings- beleid, voor een crisis kunnen plaatsen, die voor u onoplosbaar is P Wat is uwe meerderheid dan toch waard als gij geen homogeen Kabinet, staande op twee beenen een program en een meerderheid kunt leveren Is op die wijze uw beweging van 1905 niet aan een zeepbel gelijk, opge blazen om weldra uiteen te spatten P Nu begrijpen we eerst waarom ge zoo herhaaldelijk hebt verkondigd dat de antithese dood was. Gij zelf zijt als re geering dood omdat ge als meerderheid ri-ft levensvatbaar zijt geweest. Groot getier en uitbundig lawaai heeft in 1905 uwe innerlijke onmacht moeten bedekken. Een hersteld Hioisterie De Meester zoomin als een zaken-Kabiuet kunnen de vrijzinnigen in den lande op dit oogenblik helpen. Als men grootscheeps varen wil dan heeft men ook een zeker decorum op te houden. Noblesse oblige. Arm zijn is geen schande, mits men zijn armoede erkennen wil. En arm is alles wat vrijzinnig ia in ons land. Arm, niet aan mannen van talent, maar arm aan gezag. Haar individualisme vermoordt haar talent en haar mannen. Haar eigenliefde en haar strijd voor belangen maakt ieder gezond partijleven onmogelijk. Slechts een negatieve leuzeanti-oleri- calisme is in staat haar in 't gezicht van de stembus leven in te blazen. Een leven welks uiting als in 1905 het stempel van den dood draagt. We profefeereri van geen uitslag van deze crisis omdat we er niets van weten. We beoordeelen of veroordeelen geen enkele bonding nooh van linker- noch van reoh terzij de omdat we daarbij i iet ingewijd zijn. Maar dit vierweeksch getob met de boodschap er bij dat het nog lang duren kan spreekt boeken. Geen ellenlange artikelen kunnen de onmacht bedekken van de vrijzinnigen die de antithese in naam der meerderheid dood verklaarden en daarom op de Btoelea des gericht» zijn gaan zitten. 6 Maart 1907. Zoonis de waard is.... De Goesche Courantmeldisg makend van ons woord van lof over de aanwe zigheid van een Roomsoh geestelijke bij de redding aan den Hoek in tegenstelling van de beide geref. en den Ned. Herv. predikant maakt daarbij de volgende vileine opmerking »Wij hebben ons afgevraagd wat toch de beweegreden mag zijn van zulk geschrijf. Waarschijnlijk zal het geschied zijn om den politieken bondgenoot aangenaam te stemmen, met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten. Deze zal nog niet vergeten hebben, hoe de a.-r. broeder hem allerleelijkst heeft verlakt bij gelegenheid van de candidatuur-Timans. Maar dan komt het ons toch voor, dat vele Roomschen mot ver achting kennis zullen nemen van een lofspraak waardoor degene, die ze uit, zichzelf weggooit". Men ziet het, een hoog standpunt is 't niet, van waaruit de Goesche Courant de dingen beziet. Wij nemen dit laffe schrijven echter niet op ont er op in te gaan. Het zou al te veel eer zijn voor den schrijver, die alle principieel debat met zijn tegenstander mijdt, doch dezen af en toe gooit met wat De Genestet noemen zou paar devijgen. Onze lezers kunnen overigens weten dat, ook in een tijd toen hier Roomsoh en Anii-revolutionair fel tegenover elkander stonden, wij, waar hij 't verdiende, steeds den Roomsohen tegenstander ten voorbeeld gesteld hebben. Wij herinneren slechts aan onze artikelen over Pater Damiaan en Kardinaal Deia vigerie. Waarom zouden wij dit dan nu nalaten, nu de Katholieken in eeD andere verhou ding tot ons staan Dat de Roomsche leiders in 't Goesche district al meer buiten het vaarwater der Goesche Courant geraken, en de Roomsche lezers misschien ook wel een beetje, behoeft toch geen reden te zijn om ods van 't laagste dat zich denken laat het slaan van politieke munt uit de ramp met de //Berlin" te verdenken- Dat de Goesche Crt. veel durft, wisten wij welmaar voor het uitbrengen van een dergelijke verdachtmaking hadden wij haar heusoh nog te fatsoenlijk geacht. Nog een staaltje. De Goesche Courant zegt ook nog De R.-K. priester gaat in de ure des gevaars mee om de ziel te redden, den laatsten troost der kerk te bieden. Het zieleheil van den protestant is, volgens diens geloof, niet afhankelijk van, noch wordt bevorderd door het bijzijn van een predikant in de laatste levensure. De aanwezigheid van een predikant in een reddingsboot zou slechts maken, dat er een plaats minder beschikbaar was, voor een persoon, die uit den aard van zijn werk meer tot redding be kwaam is. Moedig is de R.-K. priester, die in 'n reddings boot plaats neemt, maar verstandig is de protes- tantsche predikant, die er uit blijft, want hij is er niet noodig en er zijn anderen,wier aanwezigheid den in nood verkeerenden meer kan baten. Maar daarom ook heeft »De Zeeuw< volstrekt niet het recht de protestantsche predikanten op het punt van moed minderwaardig te verklaren ten opzichte van de R.-K. priesters. Onwaardig is zoo'n bedrijf en onwaar bovendien. Voor dit stukje wijsheid, zijn hoogen toon incluis, danken wij dezen verdediger der „protestantsche predikanten" wel. Zijne voorstelling is een gevolg van het „godsdienstig'' standpunt der redactie, dat in den predikant in een reddingsboot een mensch ziet die in den weg staat, die er niet noodig is, die met „zijn bijzijn in de laatste levensure" het „zieleheil van den protestant'' niet bevordert. Aan zulk star fatalisme doen wij „prote stanten" nn niet. Wij meenen wel dege lijk dat een predikant, liefst een die de moderne talen verstaat, bij gelegenheden als die op het wrak, tegenwoordig behoort te zijn. Zoolang er leven is, in den lijdende, beeft az&BstBg&BS3SKsmamE[3BSssB!mi!mi de prediker het Evangelie te brengen, het Woord Gods te prediken als middel tot diers eeuwig behoud. Dat de Goesche Crt. hiervan niets ver staat, nemen wij haar niet kwalijk. Maal laat zij zich er dan buiten houdenzij wascht met haar zienswijze bedoelde „protestantsche" wji bedoelen nn juist eens meerendeels gereformeerde predi kanten teek niet schoon. Bergentheim. In Patrimonium schrijft H. Voor een korten tijd geleden hebben wij verslag gegeven van eene vergadering die door de afd. Bergentheim van //Patri monium" was gehouden. Het was toen niet voor het eerst, dat wij in die streken vertoefden. Ook in 19(14 zijn wij in die buurt geweest bij ge legenheid van de Statenverkiezing. Des tijds was de heer v. d. Sanden de eandidaat der liberalen. Des middags op den stem dag, ongeveer 4 uur, kwamen er eenige rijtuigen met kiezers, allen arbeiders van den heer v. Rooijen onder directie van v. d. S. Deze arbeiders giDgen onder ge leide van liberale voormannen stemmen en ontvingen daarna een glas bier of drank. Het spande er dieij dag voor hen. V. d. 8. werd met eene kleine meerderheid dieD dag gekozen. Onze lezers, die ook het laatste nieuws uit Bergentheim hebben gelezen, zullen wel eenig verband weten te vinden, tus- sohen het bovenstaande en de geschiedenis der ontslagkwestie. Ouze christelijke arbeiders moeten Ber gentheim nit. Dat was 't vraagstuk, waar mede de heer v. d. S. zich dagelijks bezig hield. Vaudaar dat hij het niet alleen tegen de christelijke school heeft, maar hij is even vurig gebeten tegen //Patri monium". Dat bleek bijv. 31 Jan. toen wij daar gesproken hebben, en aan som migen werd verboden om de vergadering te bezoeken, tenzij dat deze mannen om permissie gingen vragen. Bevreesd voor eene weigering hebben zij niet gedurfd. Het kan al eigenaardig loopen. Of neen, laten wij maar zeggen, dat God regeert. De christelijke werklieden mochten hunne kinderen Diet naar de christelijke school zenden, of anders volgde ontslag uit den dienst van den heer van Rooijen. Maar de lezers zullen wel begrijpen, dat het niet alleen bij deze geschiedenis is gebleven, weineen, de heer v. d. S. heeft reeds van te voren alles aangewend om te verhinderen, dat in Bergentheim een fijne school zou gebouwd worden. V. d. Sanden raasde wel, maar God regeert. Toen de school aanbesteed was, en de aannemer een tijd van aflevering aange nomen had, geraakte hij spoedig ia eenige moeilijkheid. De stand van het water werd zoo laag, dat hem de gekochte steen voor de school in de buurt van Arnhem niet kon worden gebraoht. Ten einde raad gaat de aannemer Daar Zwolle, en vraagt bij een scheepsbevrachter of het dezen ook bekend is, of er nog steenen in den omtrek van Zwolle te koop zijn. De aannemer ontvangt een adres en komt terecht aan de steenfabriek van den heer mr. v.Rooijen. De baas van de steenfabriek niet met het drijven van zijn patroon op de hoogte, verkoopt aan den aannemer de steenen, waarna het contract wordt geteekend. De aannemer, tevreden met den loop van deze zaak, vervoegt zich andermaal bij den scheepsbevrachter om een schipper. Ook dat gelukt, want de scheepsbevrachter geeft iemand op, die gaarne de steenen naar Bergentheim wil brengen. De aan nemer sluit het aeooord, waarna hij verblijd naar Bergentheim reist, met de wetenschap dat er nu spoedig steenen zullen worden aangevoerd. Twee dagen later ontvangt de aannemer een telegram uit Zwolle, dat de steenen niet mogen worden gelaten, want ja dat wist de aannemer Diet. De aannemer begreep het al spoedig, dat de steenen niet werden afgezonden omdat deze voor de fijne school in Bergen theim waren. Hij steekt 't koopcontract en den vrachtbrief bij zioh, gaat naar een rechtsgeleerde in Zwolle, met den uitslag datde steenen komen wél De steenen zijn gekomen. Doch toen kreeg de schipper last, want deze had geld op zijn schip van v. d. Sanden. Maar ook de schipper was aan zijn prachtbrief gehouden De geschiedenis du is deze, dat,de gehate z/lijne school" met steenen gebouwd is van den heer v. Rooijen, en dat deze steeneD zijn vervoerd met een schip, waarop v. d. Sanden hypotheek had. De vijaudenzullen medewerken ten goede. D© christelijke school te Bergentheim, gehaat en verfoeid door deze twee heerer, die moesten medewerken tot 't bouwen van deze christelijke school, een school, die nu reeds begint met ongeveer 80 kinderen. Trekvogels. Te Belfort zijn Maandagmiddag de eerste ooievaars gezien zij vlogen voorbij in de richting van den Ëlzas. De ver schijning dezer eerste ooievaars in West Europa viel ditmaal vrij vroeg. Misschien beteekent dit eeu vroeg cu zaeht voor jaar. Wij ontleenen aau dr. Ekama's bekend jaaroverzicht over 1906 ©ver de bewegingen der Nederlandsehe trekvogels nog de. volgende bijzonderheden over den terugkeer aan den ooievaar ra dat jaar- Hij werd gezien te 'sGravenhags op 15 Februari, le Zevenbergen op 6 Maart, te Ameide op 11 Maart, te Rotterdam op 13 Maart, te Heemstede op 16 Maart, te Geldermalsen op 18 Maart, te Hoogkarspel op 18 Maart, te Hollum op 20 Maart, te Hoevelaken op 20 Maart, te de Bilt op 26 Maart, te Nieuwerkerk op 26 Maart, op andere plaatsen eerst- in April. Het zal dus zaak zijn, deze dagen een oog in 't zeil te houden en bij het zien van ooievaars daarvan even kennis te geven aan dr. H. Ekama te Utrecht. Door dien beoefenaar der natuurlijke historie worden al deze en dergelijke waarnemingen over het komen en gaan der Nederlandsehe trekvogels bewerkten doorgezonden naar de Ungarisohe ornitho logische Centralanstadt te Budapest. De ooievaars in het park Merwestein te Dordt zijn 5 dezer op het nest terug gekeerd. Ook elders hier te lande zijn heden de ooievaars gezien. NR. Ct W volstaan heden met enkele berichten uit de wereld der volksvertegénwoordigers. Uit Amerika komt het volgende mooie berieht dat in de eerste plaats herinner' hoe er ook in Amerika nog eerlyke staats lieden zijn, en in de tweede plaats dat het geslacht der elkander waardeerende poli tieke tegenstanders, zooals bijv- jaren ge leden in Engelaed Fox en Burke,teD onzeDt Thorbecke en Groen, nog niet is uitge storven. De republikeinsehe senator Spooner, die zestien jaar lang in den Amerikaanschen Senaat heeft gezeten, heeft zijn mandaat, neergelegd, omdat hij zichzelf en zijn gezin niet van zyne schrale bszoldiging kon onderhouden en op zijn kapitaaltje in moest teren. Daar hjj een bekwaam man is, heeft zyn aftreden algemeen leedwezen verwekt. President Roosevelt betreurt het in een openlijke verklaring. Root, de minister van buitenlandsche zaken, noemt het een onge luk voor de openbare zaak. Taft de ministf r van oorlog verheft Spooner als den groot- sten parlementairen redenaar van zjin tijd. Hij heeft, zegt hij,op de wetgeving met zij u amendementen en voorstellen eon duur- zamen invloed ten goede geoefend. Spoonr r was ook de man met het grootste gezag i u vraagstukken van volkenrecht, Toen zij u grootste tegenstander, de democraat Till man die zoo menig gevecht met Spooner heeft geleverd, zijn besluit vernam, kwamen de tranen hem in de oogen. Spooner die zijn praktijk als advocaat gaat hervatten, is 64 jaar. De Russische Doema, tweede eslitie, is gister geopend. Een Te Deum ging vooraf, een toespraak van den metropolitaan volgde, en het zingen tot tweemaal toe van het Volkslied door de afgevaardigden besloot de plechtigheid. Daarna wesd de ziUing van de Doema door den rice-president van den Rijksraad, Golubeff, geopend; Toen de staatssecretaris de keizerlijke bsodsohap, betreflendede bijeenroeping van de Doema, voorlas, stonden de leden der reebterzijde, ten getale vau bijna 100 aanwezig, van hunne zetels op en riepen verscheiden malen; «Leve de tsaar De overige leden bleven zitten en luisterden diep-zwijgend. Toen de voorlezing geëindigd was, riepen de leden der rechterzijde nogmaals „Hoerawaarbij alle ministers zioh van hunne zetels verhieven. Daarna legden alle afgevaardigden den eed af. De sociaal democraten namen geen deel aan de ope ningsplechtigheden, maar kwamen eerstin de vergaderzaal, toen de eed afgelegd moest worden. Daarna werd Golowin tot voorzitter gekozen. Deze verkiezing werd door de linkerzijde en het Centrum met bijval begroef -, de rechterzijde daarentegen ontving den uitslag roet stilzwijgen. Golowin verkreeg 331 stemmen, terwijl 102 leden tegen hem stemden. Hij hield een korte toespraak, waarin hij zich richtte tot alle partijen in do Doema. Hij zeide De nieuwe Doema zal werken. Ze hoopt dat het haar gelukken zal, in vereeniging met den monarch de weldaden van een groed wettige regeering en van sociale wet geving langs den door de eerste Doema ingeslagen weg te verwezenlijken. Het instituut der volksvertegenwoordiging zal nooit verdwijnen; nadat het eenmaal in het leven geroepen is, zal het niet ophouden te bestaan. De woorden van Golowin maakten een gunstigen indruk en werden beantwoord met bijvalsbetuigingen, ook van eenige rechtsohe banken. Nadat Golowin mee gedeeld had, dat hij heden door den keizer ontvangen zou worden, werd de zitting gesloten. En nu nog iels uii den Duitsohen Rijksdag. De afgevaardigden vau de L Aharingeche groep hebben bij den Rijksdag een motie ingediend, strekkende tot verkrijging van al geheels autonomie voor Elzas-Lotharingen. Deze uiotie draagt de handteekening der drie onafhankelijke Lotharingsohe afge vaardigden, benevens die van 70 Duitsehe afgevaardigden, waarvan een aaDtal natio- uaal-liberaien. Deze manifestatie der Lo- tharingers heeft des te meer beteekenis, daar de Elzassers van hun kant een spe ciale motie hebben ingediend door het Centrum gesteund, terwijl die van de Lothaiingers wordt gesteund door dena- tionaal-liberalen, de progressisten en de democraten van Zuid-Duitschland. Scheepsramp aan den Hoek van Holland. Men meldt uit Hellevoetsluis Gisteren zijn de kloeke redders van de schipbreukelingen der Berlin alhier aan gekomen. Een schitterende ofitvangst werd hun bereid. Door de commissie, onder voor- zittei schap van den kapitein ter zee A. L. Boelen van boord afgehaald en naar het glacis geleid, vonden de zeelieden op die uitgestrekte grasvlakte haast de gansehe gemeente bijeen. Negen verschillende oor- poratiën, deputatiën en zangvereenigingen stonden daar opgesteld, de meeste met hunne banieren. Velerlei liederen werden hun toegezongen, door allen werd voor hen gedefileerd. De burgemeester bracht rog eens de feiten in herinnering, schetste bet ontstaan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1