NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. !32, 1907. Woensdag 6 IV!aart 21e Jaargang, CHRISTELIJK-- HISTORISCH WBLFAARTSDUL 1). VLEUGEL. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. X DE JONGE VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Kinderwetten. Heclitsxaken. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02®. UITGAVE DER FIRMA BH VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere rege! meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Voor de stemming voor een lid van den gemeenteraad op Vrijdag 8 Maart a. s. steunen wij de candidatuur der antirev. kiesvereeniging van dhr. ii. H6tis dus duidelijk dat de Kinderwetten aan de diakonie een heerlijk middel aan de hand geven, om door tijdige hulp te redden wat te redden ie. Zy kan de voogdij aanvaarden over arme weezee, of over kinderen van ouders, die van hun ouder lijke macht zijn ontheven of ontzet. Zij kan kinderen, ter beschikking van de re geering gesteld, overnemen. Zij kan sub sidie ontvangen van de regeering ten be hoeve der verzorging en daardoor finan- tiëel gesteund, in staat gesteld worden de aan hare zorg toevertrouwde kinderen eene goede opvoeding te geven. Wat moet de diakonie doen om zich die rechten verzekerd te zien Volgens Art. 15 der wet van 12 Februari 1901 (Staatsblad no. 64) moet eene instelling van weldadigheid, en dus ook eene dia konie, aan deze voorwaarden voldoena, dat zij in het koninkrijk gevestigd isb. dat zy rechtspersoonlijkheid bezitc. dat hare reglementen of statuten duurzame verzorging van minderjarigen in of buiten gestichten voorschrijven en d. dat zij zich, blijkens schriftelijke verklaring aan de vau regeeringswege gestelde voorwaarden on derwerpt, en zich bereid verklaart eene voogdij te aanvaarden. De diakonie heeft rechtspersoonlijkheid a. doordat de kerkeraad rechtspersoon is en deze aan de overheid kennis gegeven heeft van het bestuur en de inrichting der diakonie, of b. doordat de diakonie zelve voldaan heeft aan Art. 7 van de Armenwet en zjj dienovereenkomstig aan het dagelijksch bestuur der burgerlijke gemeente schriftelijk kennis gegeven heeft van de bepalingen betreffende de inrich ting en het bestuur der diakonie. De duurzame verzorging van minder jarigen wordt door de diakonieën over het algemeen beschouwd als tot haar taak be- hoorende. In onze Gereformeerde Kerken ordening (waaruit ter voldoening aan art. 7 van de Armenwet, eenige artikelen, be vattende de bepaling betreffende de inrich ting en het bestuur der diaconie, aan de Overheid zijn bekend gemaakt), wordt daarvan evenwel met niet zoovele woorden gesproken. Het zou nu te bejammeren zijn, dat de diakonie om die reden niet als voogd kon optreden. Wat- moet nu gedaan worden omdat hierin kan worden voorzien? De Synode van de Ned. Hervormde kerk heeft,'door een voor alle Hervormde diako nieën geldende bepaling, deze zaak ge regeld en in orde gebracht. De Gerefor meerde kerken kunnen dezen weg niet inslaan. Wel is het wensohelijk, dat er eenheid is-in de gedragslijn, die de kerken volgen met betrekking tot de Overheid, doch de Synode kan naar Gereformeerd kerkrecht niet handelen namens al de ker ken, wijl zij niet is ean bestuur. De plaat selijke kerken moeten dus zelf hierin han delend optreden. De kerkeraad besluite en neme in de notulen van de kerkeraadsvergaderingeu op, dat tot het werk der diaconie, volgens art. 25 der kerkenordening, ook behoort duurzame verzorging van minderjarigen. Van deze zaak moet keunisgegeven worden aan 't dagelijksch Bestuur der burgerlijke gemeente. Heeft evenwel de diaconie reeds vroeger zelf kennis gegeven aan de Overheid van de bepalingen, waarnaar zij zich gedraagt, dan moet ook nu de diakonie de mededee- ling doen, dat zij tot haar taak rekent de duurzame verzorging van minderjarigen. In beide gevallen, hetzij de kerkeraad de mededeeling doet, hetzij de diakonie zelf handelend optreedt, moet aan 't dage lijksch Bestuur der plaatselijke gemeente 't wettig besluit van kerkeraad of diakonie bericht worden. Het volgend ontwerp- schrfiven kan ten gebruike dienen. Aan het Bestuur der gemeente te De kerkeraad (diakonie) van de Gere formeerde kerk teals zoodanig wettig bekend bij de Hooge Regeering, heeft door dezen de eer U te berichten, dat h(j (zy) de bepalingen betreffende de in richting en het bestuur van de diakonie, bij wettig besluit op denheeft aangevuld met de bepaling, dat „tot het werk der diakonie, volgens art. 25 dei- kerkenordening, ook behoort duurzame verzorging van minderjarigen". Namens den kerkeraad (de diako nie) van de Gereformeerde Kerk te Praeses. Scriba. den 19 Het is niet raadzaam een afzonderlijk reglement voor de diakonie op te stellen, dat geheel afwijkt van het door „Depn- taten van de Gereformeerde kerken voor de Correspondentie met de Hooge Over heid" aanbevolen ontwerp-schrijven. Zoo veel mogelijk moeten de kerken, ter voor koming van moeilijkheden, met betrekking tot de verhouding tot de O verheid, dezelfde gedragslijn volgen. Om de voogdij te aanvaarden is het niet, noodig, dat de diakonie een gesticht tot hare beschikking heeft. Vroeger waren vereenigingen of instellingen van wel dadig- heid, die geen gesticht hadden, uitgesloten. Thans evenwel is gezinsverpleging even zeer geoorloofd, mils maar voldoende nagekomen worden de eisohen, die de regeering stelt ten opzichte van de wo ningen, de gezondheid, de zedelijkheid, het onderwijs, enz. (Art. 142—147 Kon. Besluit 15 Juni 1905). Evenmin is vcr- eisohte dat de verpleging kosteloos ge schiedt. Wanneer de ouders uit hun ouder lijke maeht ontzet of daarvan ontheven zijn, blijft de verplichting voortduren om de minderjarige kinderen te onderhouden. Aan den kantonrechter is opgedragen te bepalen hoeveel de uitkeering der ouders moet bedrageD. Deze uitkeeringen moeien wekelijks, maandelijks of driemaandelijks geschieden aan den voogdijraad, die ook met de inniDg der bijdragen belast is. Mocht de ontzette vader onwillig blijken de door den kantonrechter vastgestelde bijdrage te voldoen, of niet geregeld te voldoen, dan is de voogdijraad bevoegd om van de beschikking des kantonrechters, waarbij de uitkeering is vastgesteld, kennis te geven aan den persoon, van wien de tot uitkeering verplichte loon of wedde geniet, en de werkgever is verplicht aaD den voogdijraad de uitkeering te voldoen, zooals die door den kantonrechter is vast gesteld. Heeft de vader of de minderjarige zelf kapitaal, dan mag dit worden gebruikt. Eu als dit niet het geval is, kan voor de kategorie verwaarloosde en verlatene kinderen door de Regeering subsidie worden toegestaan. De diakonie heeft als voogd dezelfde bevoegdheden, die aan den voogd zijn toegekend. Ten opzichte van de verplich tingen zijn zij vrijgesteld van het afleggen van den eed en van het geven van zekerheid van het beheer, wijl het finantiëel beheer der eigendommen van de minderjarigen door den voogdijraad gesohiedt. De diakonie kan, evenmin als eeDe vereeniging of stiehtiDg, niet verplicht worden de veogdij, waartoe zij geroepen wordt, te aanvaardeo. Slechts dan is zij ver plicht haar te aanvaarden, wanneer zy zelve om de uitoefening daarvan heeft verzocht. Of de bestuurders(diakenen)afzonderlijk, dan wel de instellingen (diakonie) aan sprakelijk zijn voor de voogden j de wet is in dezen niet duidelijk. Wel kan het bestuur (diakonie) een of meer zijner leden schriftelijk machtigen (et de uitoefening der voogdij, maar naast dezelasf hebbers blijven ook de andere bestuurders aansprakelijk. De diakonie moet de haar toevertrouwde minderjarigen plaatsen en verzorgen over eenkomstig de voorschriften van het Kon. Besluit van 15 Juni 1905, en van de plaat sing kennis geven aan den officier van justitie en aan den voogdijraad. Wanneer de officier ran justitie en de voogdijraad de verpleegden wensehen te bezoeken, heeft zij hun toegang te verleenen, alsook desverlangd, eenmaal per week aan den toezienden voogd (Art. 421a). De Regeering staat gestiehts- en gezins verpleging beide toe (Derde Kinderwet, Art. 12). Aan degestiohtsverplegingworden door de Regeering nog al hooge eisohen gesteld. Doch wijl weinig diakonieën een eigen gesticht hebben, is het een voor recht dat ook gezinsverpleging is toege staan, en dat aan de voorwaarden, hier bij gesteld, gemakkelijker te voldoen is. Deze voorwaarden zijn in hoofdzaak de volgende 1. De uitbesteding van den ver pleegde moet geschieden bij schriftelijke overeenkomst2.)Er moet gezorgd worden voor reinheid, voldoende kleeding, gezond voedsel, goede ligging, afzonderlijk bed, genees- en heelkundige behandeling, school onderwijs tot 14 jaar, herhalingsonderwijs tot 16 jaar, doelmatig vakonderricht 3. Hij mag slechts arbeid verrichten in overeenstemming met zijne krachten en niet jeveel met huiselijke bezigheden wor den belast4, De woning waarin hij wordt geplaatst, moet gezond gelegen zijn en voldoende ruimte hebben5. De menschen, bij wie hij wordt geplaatst, moeten van goed gedrag en voldoende beschaving zijn (Kon. Besluit, 15 Juni 1905. Art. 142147). De Regeering laat door ambtenaren toe zien of deze voorwaarden nagekomen worden. (Kon. Besluit, Art. 157). Wensohelijk is het voor de diakonie ook hierop te letten dat, wanneer achter lijke kinderen aan hare zorgen zouden kunnen worden toevertrouwd, zij moeite doe dat deze overgedragen worden aan eene christelijke stiehtiDg voor achterlijke kinderen, daar in zulk een inrichting beter voor de opvoeding van een achterlijk kind kan worden gezorgd, en zulk een stichting een booger subsidie kan ontvangen. Wij kunnen hier niet dieper op deze materie ingaan. Slechts de hoofdlijnen kunnen wij aangeven, op de groote be- teekenis van de Kinderwetten wijzen. In een bepaald geval is het voor eene diakonie noodig, in overleg met den voogdijraad te handelen. Eéue vraag wensehen wij ten slotte nog te behandelen, en wel deprinoipiëele vraag: of het de diakonie geoorloofd is subsidie van den Staat aan te nemen. Over het al of Diet geoorloofde van het aanvragen van subsidie uit de publieke kas ten behoeve van de kerk en vaD de diakonie, is er in den boezem van de Ge reformeerde kerken verschil. Sommigen achten het ongeoorloofdanderen vinden het geen bezwaar, wanneer er maar geen voorwaarden gesteld worden, waardoor de kerk of de diakonie iets van hare vrijheid inboet. De Synode van Arnhem (1902) verleende aan de Deputaten der Generale Synode tot de zending machtiging, „ten behoeve der Keuehenius-sohool, voor zoo ver hare eerste afdeeling aangaat, subsidie bij de Regeering aan te vragen, indien blijkt, (dat deze door geene overwegende bezwaren wordt gedrukt" (Art. 97.) Vele diakonieën zien er geen bezwaar in om voor hen, die in krankzinnigengestichten of ziekenhuizen verzorgd worden, onder steuning aan te vragen bij de overheid. Zeer velen oordeelen dat de aanvrage van subsidie uit de publieke kss geoorloofd is, wanneer deze maar niet aangewend wordt voor de bediening des Woords, of voor de opleiding tot den dienst des Woords, of voor de verzorging van de gewone armen der gemeente. Bij de Kinderwetten is ook een bijzonder geval aanwezig. Hel betreft bier kinderen, die niet in den gewonen zin arm zijn, en niet rechtstreeks behooren bij de diakonie, maar kinderen, die huip bohoeven, omdat zij verwaarloosd zijn, omdat de ouders niet bij machte zyn voor de opvoeding te zorgen, of omdat de ouders bovendien een •slecht leven leiden. Het is niet de armoede der kinderen, die groote uitgaven noodza kelijk maakt, maar hunne verwaarloozing, Het loopt hier over gevallen, waarin niet rechtstreeks het ambt der diakenen moet optreden, maar waarbij de diakenen optreden om voor het geestelijk welzijn van de betrokkene kinderen te waken. Om die reden wordt door velen geoor deeld dat de diakonie niet mag weigeren de zorg voor de kinderen te aanvaarden, wanneer gevaar voor eene verkeerde op voeding bestaat, of wanneer de kinderen, zoo de diakonie hen niet voor hare reke ning neemt, naar een ryksop voedings gesticht worden gezonden, waar de op voeding niet kan zijn naar ebch des verbonds. De diakonie handelt meer over eenkomstig hare roeping, wanneer zy de wégzinkenden tracht te redden, al is het ook, dat zij daar oe subsidie van den Staat moet aanvaarden, dan wanneer zy zegt Onze kracht is te klein en dus laten wy de verzorging der kinderen maar over aan den Staat. Ook wy oordeelen dat de diakonie beter doet, al is het met de aanvaarding van de subsidie, de kinderen een christe lijke opvoeding te verzekeren, dan hen een verkeerde opvoeding te laten geven. Maar zoo staat de kwestie niet. De diakonie is niet het eenige lichaam, dat voor verwaarloosde kinderen zorgen kan. Er kunneu ook vereenigingen opgericht worden, aio ten doel hebben voor de op voeding der weezen en der verwaarloosde kinderen zorg te dragen. Deze kunnen in vele gevallen zelfs beter dit werk ver richten dan de diakonie, die reeds zoo gewichtige taak op hare schouders heeft Wanneer de diaconie ook als weesvader en voogd voor verwaarloosden optreedt, loopt zy in menige groote kerk gevaar zóó veel werk op zich te nemsn, dat zij onmoge lijk naar behooren al dien arbeid kan ver richten, en dat zy dientengevolge hetgeen rechtstreeks tot haar ambt behoort, gebrek kig doet. Daarom zou het o. i. aanbeveling verdienen, niet alleen om het bezwaar van subsidie te vermyden, maar tevens, opdat de diakonie niet met al te groote zorg be zwaard worde, dat zich vereenigingen vormen, die tot taak hebben de verzorging van weezen, verwaarloosde kinderen, enz Deze vereenigingen, staande op Gerefor meerden grondslag, kunnen in een bepaald omschreven verband met den kerkeraad staan. Bepaald kan, dat de leden der ver eeniging, in het bijzender de bestuursleden moeten zyn leden der Gereformeerde Kerk ter plaatse, dat jaarlijks rekening en ver antwoording moet gedaan worden, en dat de vereeniging, zoo noodig, een subsidie kan ODtvangen van de diakonie. Wanneer zulk een»vereeniging de verzorging van de weezen en de verwaarloosde kinderen van de gemeente op zich nam, zou het doel, n.l. de christelijke opvoeding van de betrok kene kinderen der gemeente worden be reikt, en de diakonie zou niet tot de nood- zakelykhid gebracht, subsidie van de Regeering te moeten aanvragen. In kleine kerken, waar het zeer waar schijnlijk slechts een enkele maal zal voor komen, dat de diaconie verwaarloosde kinderen tot zich moet trekken, kan do diaconie zonder al te groot bezwaar zelve de verwaarloosde kinderen voor hare reke ning nemen, zonder subsidie aan te vragen Bazuin Prof. Dr. H. Botjwman, In de gister gehouden zitting van den Hoogen Raad nam de Adv.-gen. mr Retl""»n Macaré oonolusie in de zaak van 0, <J, en J. C, Bergs, rijwielherstellers te Kruiningen, door het gerechtshof te 's-Gra- venhage veroordeeld respectievelijk tot 5 en 3 jaar gevangenisstraf wegens poging tot zware mishandeling op ambtenaren in de rechtmatige uitoefening hunner bedie ning en medeplichtigheid daaraan. In cassatie was aangevoerdle. dat de uit aanwijzingen verkregen omstandigheid dat er gemikt is op de beenen van een der veldwachters, gebruikt was als bewijs middel voor het opzet van den eersten requirant om zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, zoodat hier een aanwijzing bewezen is verklaard, hetgeen niet ge oorloofd is i 2e. dat in het gemeenschap pelijk prooes-verbaa! der veldwachters omstandigheden vermeld waren die zij niet heiden hadden waargenomen, nl. het feit dat één der twee verbalisanten in zijn been een stekende pijn gevoelde, en voorts, dat zij surveilleerden in een jachtveld, in pacht bij A. C. B.3e. was hun verkla ring, zich niet in den persoon van de re- quiranten te kunnen vergissen, eee rede- ueerÏDg, geen wettige getuigenverklaring. In de vierde plaats was een eassatie- tniddel gericht tegen de omstandigheid dat de rechtbank als bewijsmiddel heeft aan genomen het „eigen oordeel" der rechtbank zij het ook, dat dit steunde op de ver klaringen der deskundigen. 5e. was het opzet van den requirant om den eersten requirant in de gelegenheid te stellen tot het plegen van het misdrijf niet afzonderlijk gemotiveerd. Adv.-gen. achtte het eerste dezer middelen gegrond en concludeerde op grond daarvan tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof. Uitspraak Dinsdag 2 April. Het N. v. d. D. spreekt tegen, dat de levenslange gevangenisstraf van den als dader van de.n moord op den wacht meester der maréehausseó Hoekman, te Os, veroordeelden v. G., veranderd zou zijn in 20 jaren gevangenisstraf. Scheepsramp aan den Hoek van Holland. De drie kapiteins gaan niet naar Londen. Zij waren trouwens niet uitgenoodigd door den Koning en de Koningin, maar door de directie van het Paleis Theater, waar reeds geruimen tijd bioseoop-tafereelen van de ramp worden vertoond. De bedoeling der directie van het Paleis-Theater was om de drie kapiteins als reclame-heiden te doen dieoen, o. a. 's avonds bij een tooneelvoorstelling, waarbij vele artiaten spelen zouden, en zij dan op het tooneel zouden vertoond geworden zijn. Van een ontvangst bij den Koning en de Koningin was ook gansch geen sprake. Deze toch zijn Maandag al naar het vasteland van Europa vertrokken, naar Biarritz. Naar aanleiding van het feit, dat een der Engelsche Parlementsleden eerstdaags de Regeering zal vragen of het niet moge lijk zou zijn in den vervolge volledige passagierslijsten achter te laten van hen, die den overtocht naar het vasteland maken, hebben verschillende directies vau maatschappijen, die een geregelden passa- giersdienst tusschen Engeland en het vaste land onderhouden, eenstemmig verklaard dat het, zoo niet onmogelijk, dan alihans toeh hoogst bezwaarlijk zal wezen der gelijke passagierslijsten af te geven vóór de boot in zee gaat. Immers, de meeste passagiers nemen hun biljet aan de spoor wegstations, evenals een gewoon spoor kaartje, en daar zou het ondoenlijk ziju hun naam en adres te noteeren. En bijaldien men al <'e namen en adres sen moest opschrijven vóór de boot ia zee gaat, zou dat aanmerkelijke vertraging veroorzaken en zou het vertrek der trrinen naitr de booten moeten worden vervroegd, óf dat der treinen vèm de aangekomen booten moeten worden verlaat. In elk geval zou dus de treinenloop belangrijke wijziging behoeven. Aau boord van de „Bafavier''-bnoten, die '«namiddags van Rotterdam naar Londen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1