NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 130. 1907. Maandag 4 Maart 21e J aargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH D. VLEUGEL. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, J. DE JONGE-VERWEST F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN WOLFAARTSDIJK. a rs1 i>8oü w iEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de stemming voor een lid van den gemeenteraad op Vrijdag 8 Maart a. s. steunen wij de candid&tuur der antirev. kieavereeniging van dhr. 2 Maart 1907. De 29e Jaarvergadering van de Unie „Ken school met den Bijbel" heeft D.V. Dinsdag 2 April a. te Utrecht ki het Gebouw voor Kunstenen Wetenschappen plaats. Wjj hopen dat vele Zeeuwen er heen sullen gaan, nu de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman in de middag vergadering een bespreking hoopt in te leiden over de vraag: „Indien de over heid zelve sohool houdt, mag dan de Wet gever voorschrijven dat dit onderwijs niet ohristelijk zal zijn Dat is een aanval op de neutraliteit der overheidsschool. Een quaeatie, waar over ieder die ter vergadering hoopt te gaan, ernstig behoort na te denken. Neg is er een voorstel van het Locaal Comité te Botterdam dat het Unieblaadje op de helft der tegenwoordige grootte wordt gebracht en met duidelijker letter gedrukt. In de pauze zullen ter vervanging van 3 niet herkiesbare aftredenden verkiezin gen plaats hebben uit de dubbeltallen A. EUhout te Lollum rn ds. A. de Geus te Lemmer^ D. Wynbeek te Zwolle en J. v. Alpben te HengeloJ. Oerlemans te Drongelen en B. A. v. d. Put te Zevenbergen. Het aantal Soholen met den Bijbel, dat in 1857 58 bedroeg met 10 duizend leer lingen, bedraagt thans, na een halve eeuw strijdens, 850 met ruim 134 duizend leerlingen. „Van strijd en zegen" mag men ook hier wel zeggen Ook het 28e Jaarverslag van de Unie bevat weer veel goeds, en onmisbaar om te weten voor onze onderwijzers en school besturen. Een lijvig boekdeel van ruim 208 bladzijden! Wat is daar een werk aan Hulde aan den heer R. Derkseo Een geacht Katholiek te Goes merkte ons dezer dagen met eenigen trots op dat bjj 'tgraf der schipbreukelingen drie (of vijf predikanten waren, en geen enkele predikant den tijd scheen te hebben, mee te gaan naar het wrak of althans bij aan komst der geredden klaar te staan om geestelijken bijstand te bieden aan de diep verslagenen. En dat terwijl de pastoor van den Hoek in de pijjekker van een matroos medeging om troost en stervens moed te brengen en te helpen met licha melijke en geestelijke verpleging. Ook de kapitein van het Heilsleger deed iets. Doeh alleen de R. K. geestelijke deed zijn plicht. Wij deden het zwijgen tot deze vrien delijke aanklacht, wijl wy 'ter mee eens waren. Een andere Katholieke vrind de opmer king beamende, voegde er verschoonend aan toe dat misschien de echtgenooten der predikanten hen van 't gaan naar de plaats der ramp hebben afgehouden een verlei ding waarvan de pastoor van den Hoek is vrijgebleven. In dat geval zou 't „Oherohez la femme" hier weer van toepassing zijn. Het neemt echter niets weg van 't be schamende voor ons. „De Heraut", die heden op deze af wezigheid der Geref. en Hervormde pre dikanten van 's-Gravenzande en Hoek van Holland de aandacht vestigt, legde den viuger op een wondeplek en is de tolk van velen. Ea wat zij er aan toevoegde, is ook zoo waar. „Dit feit staat niet op zichzelf. Onze soldaten in Atjeh spreken met de grootste bewondering en liefde over een pastoor, die hun gevaren deelt, voor hun geeste lijke behoeften zorgt, hun zieken verpleegt. Telkens leest men in de dagbladen, dat gekwetsten of verongelukten op straat in een roomsoh gesticht worden binnenge bracht en kaar met de grootste zorgvul digheid verpleegd worden. Een ijver, waartegenover Protestantsche onverschil ligheid vaak maar al te droef afsteekt. „Met zekere laatdunkendheid op dezen „ijver in goede werken" van de Roomsche Kerk neêr te zien, baat u niet. Rome wint daardoor in de publieke opinie aan invloed en kracht. Veeleer hebben onze Protestant sche Kerken tot zichzelf in te keer en, en te vragen of het wrord yan Christus ook niet tot ons gesproken isLaat uw licht sohynen voor de menscben, opdat zij uw goede werken mogen zien en uw Vader, die in de hemelen is, verheerlijken". Scheepsramp aan den Hoek van Holland. Bij de schipbreuk is ook omgekomen de io electro-technisehe kringen bekende hoofdingenieur Hans Böhmlander. Hij stond laatstelijk aan het hoofd vandeaf- deeling te Strafford van de firma Siemens- Schuckert te Berlijn. Op verzoek van den Britsohen gezant wordt in de Stcrt. ter algemeen© kennis gebracht, dat zijne regeering een belooning uitlooft van honderd gulden voor eiken postzak van het ministerie van buitenland- sehe zaken (Foreign Office) te Londen, afkomstig van het verongelukte stoom schip „Berlin", onder voorwaarde, dat die zal door de Britsehe legatie worden ont vangen voorzien van de oorspronkelijke zegels en met volledigen inhoud. Eene passende belooning zal ook worden ge geven voor elk stuk of pakket (niet zak of taseh) afkomstig van het Forreign Office. Geene belooeing zal worden gegeven voor het inleveren van een taseh of zak zonder inhoud. De assuradeuren van Lloyd's te Londen hebben een inzameling gehouden ten be hoeve van de redders van de overlevenden op het wrak vau de „Berlin" en hebben gisteren reeds een som van f 4000 aan Lloyd's agenten alhier ter hand gesteld. Zij "hebben daarbij in overweging gegeven dat een groot deel van die som ten goede zou komen bijv. aan een fonds voor na gelaten betrekkingen van redders bij schip breuken. Te Berlijn werd onder groote belang stelling de heer Wennberg en zijn vij^arig dochtertje op het kerkhof van de Kaiser- "Wilhelm-Gedaohtnisskerk ter aarde besteld. De predikant gedaoht de nog ziek in Nederland liggende mevrouw Wennberg, hetgeen op de aanwezigen een diepen indrnk maakte. Het was dien dag juist de verjaardag van den heer Wennberg. Yerder werd op het Joodsohe kerkhof te Weissensee de koopman Emil Laumger begraven. Zondag zullen er nog twee slachtoffers ter aarde besteld worden. Heden zijn per nachtboot van de Har- wioh-lijn Carter, Reycroft en Pond, de drie mannen der equipage, naar Engeland teruggekeerd; dan blijven alleen nog in het hotel de dames Schroedter, GaebJer, Buitel, Theiler, Frau Wennberg en haar dienstmeisje. Aller toestand is zeer gunstig. Gisterenmiddag kwam een auto uit Den Haag, waarin een dame, eeD modiste, om de maat te nemen voor japonnen ten geschenke. Volgens mededeeling van de Engelsohe posterij zijn de postzakken met de „Berlin" verzonden, alle terecht gekomen, behalve een zak voor Leiden en twee zakken voor Amsterdam. Van deaangeteekendestukken ontbreken er twee uit het Westen van Engeland en bestemd voor Leiden. Het voorschip van de „Berlin" zal Maandag a.s. door den rijkswaterstaat met dynamiet worden opgeruimd. Het achter schip zal worden gesloopt. Hedenochtend is de blazer van Sparling weer naar het wrak gevaren om neg het een en ander in veiligheid te brengen. Er werd echter niet meer gedoken, een bewijs, dat men de pogingen heeft opgegeven. Bet uit Engeland teruggekeerde lijk is thans herkend als dat van den jongen Raismann, uit de Nieuwe Amstelstraat te Amsterdam. Het lijk zal naar Amsterdam worden gebracht en tegelijk met dat van den vader, dat nog te Hoek ligt, worden ter aarde besteld. Men schrijft uit DordrechtIn 's bur gemeesters kamer ten stadhuize zullen Zondagmiddag te halfdrie, in besloten kring, doch in tegenwoordigheid van de vertegenwoordigers dar pers, de dappere Dordtenaars Martin Sperling, Kees en Leendert Sperling ontvangen worden tol het ia ontvangst nemen van het geschenk, dat de burgerij hun als blijk van buide en waardeering aanbiedt. Het geschenk zal, overeenkomstig het verlangen der eenvou dige mannen, bestaan uit een gouden hor loge met inscriptie, een idem ketting en een bijpassende breloque. De burgemeester, de heer Wichers zal dit geschenk overhan digen. De reet van de inschrijving is be stemd voor de nagelaten betrekkingen dei- verongelukten of voor de Holl. Mij. voor Schipbreukelingen. De N. Crt. schrijft: Het begint langzamerhand aan den Hoek weer zijn gewonen gang te gaan. Alle dren kelingen zjjn thans vervoerd of begraven alleen het lijk van Raisman ligt nog in k6t huisje van het personeel op het perron. De zaal, welke ingericht was als rouw kamer, heeft zyn gewone bestemming ge kregen en de stukgoederen voor 't vervoer per Amerika-lijn nemen thans de plaats in welke tot voor korten tijd door de lijken der noodlottig omgekomenen werd bezet. De reddingsboot ligt non-actief ;de loods boot is op zee en met het sloopen van het wrak wordt reeds een aanvang gemaakt De familie Sp8rling, de redders in den nacht, met Moerkerken en de vader van Martin Sperling, zijn met dit werk bezig. Eergis teren en gister is met 't duikingwerk aan gevangen,doch zonder eenig resultaat; men kwam in de salon en in de dames-salon,doch vond niets bijzonders, terwijl er geen moge lijkheid was om in de hutten te komen. De pro viandkamer waarboven de on gelukkigen zaten, en welke niet geopend kon worden, daar de sleutel zich bevond in den zak van een der verongelukten, was thans openge maakt en goed voorzien van alles. Nieren, zwezerik, ossentocg, spruitjes, worteltjes, groenten in blik, alles bleek in voorraad te zijn geweest, dooh onbereikbaar. De hutten welke droog waren gebleven, zjjn thans ge sloopt en vertoonen ware ruïnes. De blazerschuit van de Sperlings ligt op zij en het wrak werkt weinig meer. Metha Schrödter, d© vrouw die zoo lang buitenscheeps was blijven hangen, vertelde dat zij de 260 Mark, welke zij had bespaard geheel verloren had. Ook klaagde zij over tong en keel, die verschroeid waren door het drinken van zeewater tij doos dien vree- sel(jben tijd op het wrak. „En waaruit dronk u dat vroeg ik. „Aus der Mütze eines Matrozen". Met de beenen alléén gaat het nog lang zaam vooruit en by de vrouwen vooral is dit erger dan bij de mannen. Op de kamer der dames vele bloemen, seringen, asters, lelietjes van dalen, bij de mannen mooie tulpen, narcissen en croeus- sen. En daar waren ze heel erg dankbaar voor. Allen zjjn 't er over eens,dat de tegen woordigheid van den Prina van de toch al zoo dappere kerels leeuwen heeft gemaakt, en op het reddingswerk onberekenbaren invloed heeft uitgeoefend. Da naam van den Prins is op aller lippen, en zjjn heldhaftig en zelfopofferende handelingen blijven leven in aller harten. Voor de verongelukten van de Berlin heeft den I2en Maart te Berlijn een ge dachtenisviering plaats, die door de minis ters en hun dames, den Nederlandschen gezaag, den president van den Rijksdag, verschillende parlementsleden en anderen zal worden bijgewoond en waarvan de opbrengst, evenals die van een muziekuit- veering op 26 Maart, tan goede komt, van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. In het Weekblad voor Melkhygiëne lezen wij 't volgende Tegen een landbouwer te Blaricum werd wegens 't leveren van met water verdunde (vervalschte) melk een gevangenisstraf geëischt van 4 maanden; de uitspraak volgt 6 Maart a.s. Een melkleverancier te Bilt, die door de Utrechtsche reohtbsnk wagens bet leveren van drinkwaren (melk) wetende, dat ze vervalscbt zijn an dit verzwijgende, ver oordeeld was tot 3 maanden gevangenis straf, werd door het gerechtshof te A'dam vrijgesproken. De vrijspraak werd gevor derd, omdat het niet onmogeljjk was, dat de slijter, aan wien beklaagde melk leverde, bekend was geweest met de vervalsching der melk. Terecht volgde de opmerking, dat men't geheel eens was met de uitspraak van de Utrechtsche rechtbank want vol gens den adv.-generaal, jhr. mr. Van den Brandeler, mag de melk vervalscht worden wanneer hijdie ze ontvangt het maar weet. Wanneer de wet op deze wjjzevervalsching toelaat, is het hoog tjjd, dat een bepaling opgenomen wordt, die zoo iets onmogeljjk maakt. En melkleveranciers èn melkslijter moet, in het hooge belang van het publiek, belet worden, de melk te vervalschen UIT DE PROVINCIE. Goes. De meohanisoh-a9tronomisohe Wereldk'ok, vervaardigd door den heer Noll, uurwerkmaker in het Sehwarzwald, zal dagelijks, heden te beginnen, in „de prins van Oranje" tentoongesteld worden. Over dit prachtig stuk werk hebben wij reeds eenige malen geschreven toen 't te Middelburg werd geexposeerd. Wij hopen er de volgende week nog eens op terug- te komen. Wij noodigen ieder uit die iets zeldzaams en zeldzaam kunstigs wil zien, deze gelegenheid eene niet ongebruikt te laten passeeren. De verklaring wordt door een deskundige duidelijk gegeven, terwijl de heer Aug. Noll zelve er bij tegen woordig is. Dat 't een kapitaal sfuk werk is, blijkt uit het gewicht, dat 2700 K.G. bedraagt, ter wijl 3 dagen noodig zijn voor het afbre ken eo 4 voor het wederopbouwen". Scherpenisse. In de Vrijdag gehouden gemeenteraads- vergadering onder voor zitterschap van den burgemeester, was wegens ongesteldheid de heer C. M. Kleppe afwezig. Nadat de notulen der vorige vergadering na voorlezing onveranderd werden vast gesteld, werd overlegging en voorlezing gedaan o.a. van de volgende stukken, t. w. verslag der gezondheids-comm. te Tholen over 1906 een schrijven van Ged. Staten betreffende berusting in het raadsbesluit van 8 Februari 1907, tot toekenning van een verhoogde subsidie van f 41,65 uit de gemeentekas aan 't Burgerlijk Armbestuur alhier over 1906 een schrijven van de ge zondheidscommissie te Tholen betreffende toezending verslag woningonderzoeken een schrijven van Ged. Staten betreffende toezending goedgekeurd kohier van den hoofdeljjken omslag voor 1907. Wegens de omstandigheid, dat de uit gaven op sommige posten der begrootiug voor 1906 het geraamde bedrag overschrij den, wordt op voorstel van Burg. en Weth. mat algemeene stemmen besloten die be groeting te wijzigen met een vermeerde ring van f 487,67 zoo in ontvang als uitgaaf Verder wordt voor 1907 dhr. Z. v. d. Velde wederom aangewezen voor het dageljjksch onderhoud der achterwegen tegen eene vergoeding van f 20. Nog besloten Burg. en Weth. te machtigen voor 1907 te doen aanschaffen 70 M3. onderhoudsgrint, ten behoeve der achterwegen. Na eene uit voerige bespreking betreffende den toe stand waarin sommige straten verkeereu en nadat door den voorzitter voldoende is toegelicht wat Burg. en Weth. voornemens zjjn oaa verbetering in dien toestand te brengen, wordt dit college met nlgemeene stemmen gemachtigd het voorgenomen plan ten uitvoer te doen brengen, zooals dit door hen is aangegeven. Hierna sluit de voorzitter deze vergadering. Stavenisse. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Dijkraad der water- keering van den Calamiteuzen Oud-Kem- penshof'stedepolder werd vastgesteld het dijkgeschot op een som van f11846.23, en de bijdrage der aangrenzende polders of waterschappen op f1617.996, benevens de begrooting in ontvangst op f 15131.22 en in uitgaaf op f29579.415 een en ander voor het dienstjaar 1907/1908. Verder werd vastgesteld de omschrijving der gewone werken op een bedrag van f756 39. Colijnsplaat. Vrijdagmiddag werd al hier het nieuwbenoemde hoofd der Chr. sohool (de heer Slotema van Terneuzen feestelijk geïnstalleerd. In de school waren, behalve de kinderen en het overige per soneel, ook het schoolbestuur en eenige belangstellende ouders aanwezig. Na de bijeenkomst met gebed te hebben geopend, heette ds. Feijkes den nieuwen onderwijzer hartelijk welkom, sprak over de moeieiijke, maar toch schoone taak welke op den Chr. onderwijzer rust, vermaande de kin deren tot gehoorzaamheid en de ouders tot samenwerking in opvoeding en gebed en sprak ten slotte den wensch uit dat dhr. Slotema hier lang en met zegen mooht werkzaam zijn. Nu werden de kinderen op melk en koekjes onthaald, waarvoor de tneisjesvereeniging tegenwoordig was. Ook sprak dhr. Slotema zelf een woord van dank aan 't bestuur en hoopte met God zich het ia hem gestelde vertrouwen waardig te maken. Vervolgens een woord aan zijne hulp en de hem nu toever trouwde jeugd. Nu werden de kinderen nog eens onthaald en hielden de oudste jongens een samenspraak, die nogal den lachlust opwekte. Daarna sprak ds. Staal een aangenaam slotwoord en een woord van dank aan het tijdelijk hoofd mej. Wolff, en eindigde met dankgebed. Schore. Vrijdagavond vierde de Chr. meisjesvereeniging „Naaikrans" onder lei ding van mej. J. H. Glerum, haar eerste jaarfeest. Uit verslagen door penningmees teres en secretaresse uitgebracht, bleek dat opkomst en kas in de beste orde waren en het nut van bovengenoemde vereen, bleek die uit 16 leden bestaat dat na het feest veel arme met gemaakte kleederen en kousen werden verblijd. Vlissingen. De hoofdmaobinist der marine J. C. Poley is gedetacheerd aan de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen en wordt daar belast met het toezicht op het vervaardigen der werktuigen voor de op „de Schelde" in aanbouw zijnde torpedoboot „Zeeslang." De garnizoons-commandant, majoor Spruijt, bracht heden, een officieel bezoek aan den commandant van het Duitsche opleidingsschip „Stosch." De nacht-mailboot „Koningin Re gentes" kon hedenmorgen weer door de mist niet in de haven komen maar is moeten ankeren op de reede voor de haven waar vooraf nog ter hoogte van „de Schoone Waardin" aan den grond gezeten te hebben. Post en passagiers werden weer met de sleepboot „Thames" er afgehaald en landen oin 7,50 aan de ponton de trein vertrok om 8.45. Ook de Provinciale booten ondervinden veel vertraging de beide booten zijn te Neuzen of op weg daarheen, de pest ging per sloep over Daar Breskens;men denkt de „Regentes" met opkomend water om streeks 11 uur op de haven te kunnen brengen. Westkapelle. De zeven z. g. ^uitge- slotenen te Westkapelle ontvingen op het bekende adres met adressen van steun onderstaand antwoord. In antwoord op nw verzoeksehift van 14 dew deelen w^j mede dat het Polder-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1