NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 129. 1907 Zaterdag 2 Maart 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH WOLFAARTSDUK. D. VLMJGEL. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, ie Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25, Enkele nummers 0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de stemming voor een lid van den gemeenteraad op Vrijdag 8 Maart a. s. steunen wij de candidatuur der antirev. kiesvereeniging van dhr. Scheepsramp aan den Hoek van Holland. Naar men ons nader mededeelt, zijn de kapiteins Jansen, Sperling en Berkhout niet door den Koning van Engeland uit- genoodigd om te Londen te komende invitatie is uitgegaan van een comité, dat een liefdadigheidsuitvoering georganiseerd heeft, onder patronaat van koning Eduard en koningin Alexandra. Heden zal er opnieuw op het wrak van de «Berlin" worden gedoken door schipper Sperling. Het reeds te 's Gravenzande begraven lijk van den heer Kind zal vermoedelijk naar Keulen worden overgebracht. De burgemeester van 's Gravenzande heeft de lijkkisten van de aldaar begravenen laten voorzien van een koperen plaat, waarop de registernummers zijn geplaatst, zoodat ook later, zoo noodig, vereisohte nasporin gen zullen kunnen worden verricht. Te Sassenheim is gisteren op de alge- meene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. C. BaartmaD, schipbreukeling van de /Berlin". Na de toespraak van ds. Thijs, tot wiens gemeente de overledene be hoorde, werd door de talrijke menigte gezongen «Gelijk het gras is ons kort stondig leven." Hierna voerde nog even het woord de heer G. Vlasveld namens de bloemisten, waarna een zwager van den overledene de aanwezigen bedankte voor de eer den overledene bewezen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam ontving ten behoeve van de redders van het stoomschip «Berlin" ruim f12,000, waarvan een deel onder aan wijzing eener bepaalde bestemming. Onder dit bedrag is niet begrepen, het bedrag door effectenhandelaars en anderen, aldaar, direct aan autoriteiten aan den Hoek van Holland toegezonden. De oorzaak van de ramp. Een der geredde manschappen, de ma troos Tisher, is in Engeland door de Tri bune geïnterviewd. Volgens zijn verkla ring stond hij op de brug op den uitkijk, toen de ramp gebeurde en hij wist dan ook in bijzonderheden mede te deelen wat daarvan de oorzaak was. De N. It. Grt. heeft uit genoemd blad het verhaal vol genderwijs verhaald De «Berlin" passeerde, terwijl het hevig woei en een zware zee liep, de gasboei, die voor den ingang van den Waterweg op 5 vadem diepte ligt. Toen trof een zware stortzee ons aan bakboordzijde en wieip den kop van de «Berlin" in de richting van den Noorderpier. Dadelijk gaf de kapitein van de brug de noodige bevelen. Het eerste commando naar de machinekamer gegeven was «klaar bij de machine". Toen kreeg de man aan het roer het bevel bakboord het roer" en ik moest met de telegraaf naar de machine kamer seinen«stop stuurboord, volle kracht vooruit de bakboordmaohine". De kop van de „Berlin" begon zuid waarts te draaien, maar dadelijk daarop trof een nieuwe hevige stortzee het schip en slingerde het op de palen. Wel gaf kapitein Precious mij dadelijk bevel om naar de machinekamer te seinen: «volle kracht achteruit de beide machines", maar het schip wilde niet vooruit komen. Het t>ad midscheeps geraakt, met de bakboord- rijde van de kiel rustend op de steenen en de palen van de Noorderpier. Kapitein Precious gaf dadelijk aanwijzingen om de zeilen over de booten los te maken. Maar op dat oogenblik sloegen de stortzeeën geheel over de dekken, wij konden niet de booten komen en zij werden «11e binnen vijf minuten verbrijzeld. Er is geen boot uitgezet. De tweede stuurman snelde do brug op en vroeg wat hij doen moest. Kapitein Precious antwoordde«Ga naar beneden en laat alle manpassagiers en equipage reddingsboeien omdoen". Dit gebeurde de passagiers werden door de bemanning geholpen bij het halen en aandoen van de boeien en iedereen deed ze om. Ik ging van de brng om mede te helpen. De kapitein, de loods en de tweede stuurman waren op de brug, toen ik daarvan afging niemand anders was meer daar. In dien tijd sloegen de machines volle kracht achteruit. Jim Harvey stond aan het roer. Ik weet zeker, dat het roer werkte toen wij strandden. Ik heb den kapitein en den loods niet meer terug gezien en ook niet gezien, dat de brug en het dekhuis wegsloegen. Ik zag den le en 2e stuurman nog ongeveer tien minuten nadat ik de brug verlaten had, juist achter de salon deur midscheeps. De passagiers bevonden zich bijna allen aan lij van het salon-dekhuis. Verschei- denen van hen waren bebloed. Ik weet niet precies wanneer het voorste gedeelte van het schip afbrak, maar het was voer het aanbreken van den dag. Bijna iedereen aan boord werd weggespoeld nadat het schip was doorgebroken. Ik ging met anderen aan de lijzijde van de rookkamer. In dien tijd was de «Berlin" aan de achter zijde aan het zinken en het geheele dek werd aehier opengescheurd. Naast de rook kamer was de eenige beschutting, die wij konden krijgen, en wij schoolden daar allen samen. De zee sloeg recht door het gangpad tussohen de koekoek boven de machinekamer en de rookkamer, en toen deze laatste geen beschutting meer aanbood moesten wij naast deze koekoek gaan, die 'bij de „Berlin" hoog opgetrokken was tot door het sloependek. Hier bleven wij, tot men ons Vrijdagmiddag te hulp kwam. Wij hebben al ons best gedaan om de vrouwen over te halen met ons mede te komen. Wij zeiden, dat dit haar laatste kans was, doch drie vrouwen wilden niet laugs het touw naar den wal gaan. En wij konden elkaar niet helpen Om een voorbeeld te geven liet hij zioh het eerst afglijden. Toen hjj langs het touw gleed, woedde een sneeuwstorm, dat hij geen hand voor oogen zien kon. Volgens zijn verklaring was het voor de mannen, die te hulp waren gekomen, volkomen onmo gelijk om tegen het touw op te klimmen. Fisher prijst hoog den moed door de vrouwen betoond. Aan haar dapperheid is het voor een groot deel te danken, dat de hoop hun Diet verlaten heeft. Br is geen oogenblik aan boord sprake geweest van een paniek. Wel werd er telkens ge schreeuwd, maar om te laten hooren, dat er nog levenden aan boord waren. De ongelukkigen riepen elk schip aan, dat voorbij voer. Steeds hielden zij elkaar vastgeklemd, en als zij losgelaten hadden zouden zij weggeslagen zijn. Drie vrijwilligers hebben gepoogd in het schip door te dringen om wat brandewijn te halen voor de vrouwen Bullock, Britton en Caster. Spoedig moest men de poging opgeven. Alles stond onder water. Bullook keerde niet weer, hij verloor zijn leven bij den terugkeer. Het meest leden de geredden van den dorst. Zij zaten vlak bij een zoetwatertaDk, die alle hutten voorzag. Zij hebben hun best gedaan om die tank open te krijgen, die niet gemaakt is om boven dek geopend te worden, maar zij hadden geen gereed schap. Een heer had een schroefsleutel, maar die was te klein. Toen hebben zij geprobeerd de tank in te slaan met den kant van een bank, maar de bank brak en de tank bleef heel en zij konden niet bij het water komen. Eenige pepermuntjes zijn als een kostbaren schat bewaard en zuinig gebruikt. De Nieuwe Crt. schrijft Van een zeer treffend tafereeltje slechts door «eer weinigen bijgewoond, was onze verslaggever Donderdagmiddag getuige. Daar in den corridor van Hotel Amerika stonden, toen Z. K. H. Prins Hendrik na het verlaten der ziekenzalen de trap af daalde, een heer en een dame, een eehtpaar uit Chemnitz in Saksen, die hun eenigen zoon hadden verloren. Ze hadden vier kin deren, drie dochters en één zoon, welke laatste een exportonderneming in Londen bestuurde. Ze wisten niet, dat hun zoon zich op reis zou begeven. Toen ze van het vreeselijk ongeluk in de bladen lazen, had den ze tegen elkaar gezegd „gelukkig dat Alfred gewoon is over Vlissingen te reizen, die kan er dus niet b(j zijn". Na eenige dagen toen was het gekomen 't vreeselijk telegram van een vrou welijk familielid, te Londen wonende, welke zich naar den Hoek van Holland had begeven, om een onderzoek in te stellen naar het lot van hun zoon. Dat telegram meldde, dat „Alfred ware verunglückt". Onmiddellijk hadden ze zich op reis be geven naar Den Hoek. In dedoodenzaal hadden ze alle lijken zorgvuldig in oogen- schouw genomen het was een vreeselijke arbeidhet stoffelijk overschot van hun zoon hadden ze niet gevonden. O, zoo gaarne zouden ze het lijk van hun kind medenemein naar hun Heimat. Ze kunnen er maar niet toe komen te vertrekken. Elke dag besluiten ze hun verblijf nog maar met één dag te verlengen. Zoo wachten ze ge duldig op hun dooden zoon Maar langer dan Zondag zullen ze toch niet kunnen blijven, want ook de levenden en het leven roept weder om vervulling van plichten De Prins daalde na het verlaten der ge redden op de bovenzaal de trap af, en drukte het echtpaar deelnemend de hand en informeerde naar hun verlies. Toen barstte de flinke vrouw in tranen uit en deed Z. K. H. afgebroken door snik ken, nog eens het droeve verhaal, dat wij hierboven reeds meldden. Nog vertelden ze aan den Prins, dat de koffer van hnn zoon ledig was aangespoeld, blijkbaar haastig gesloten en door de golven gele digd. Papieren van hun zoon, bestemd voor familie van zijn vroegeren patroon, zijn reeds aan hun adres te Amsterdam bezorgd. Aan 't station ontmoetten wij 'nEngelsch- man met zijn dochter in rouwkleereo, die het lijk zochten van den zoon en broeder, die eerst enkele jaren op de Harwichboot was, en wiens lijk nog niet was gevonden. Wij bezochten Donderdag een der zalen, waar een drietal mannelijke geredden ver pleegd wordt. Een vriendelijke dame intro duceerde onzen medewerker. Het drietal kortte zich den tijd met kaartspel en een lekkere pijp tabak. Een hunner zag nog wat bleek en slapjes. Een van het drietal wilde vertellen, doch hij moest telkens na denken. Wij hebben toen natuurlijk niet verder aangedrongen. Mannelijke passagiers zijn niet meer in het hotel aanwezig. Onder het drietal be vonden zich twee stokers Of ze hebben weinig van de ramp gezien, óf 't zijn lieden, die zeer in zich zelf zijn gekeerd. Ook de verpleegster althans verklaarde, dat deze zeelieden haar niets hoegenaamd mede- deelen. De ontzettend-gezwollen voeten beginnen reeds allengs te normaliseeren. Hedenmiddag hadden wij een onderhoud met een tweetal oud-gezagvoerders, leden der Staatscommissie naar 't onderzoek van de zeewaardigheid van visschersvaartuigen die geheel uit belangstelling den toestand aan den Hoek eens in oogensohouw hadden genomen. De beide mannen aohtten het onmogelijk dat de Berlin in de haven binnen de hoof den geweest is en zijn van oordeel, dat de verklaringen van ooggetuigen, in verband met de plaats van waar de waarneming ge schiedde, moet berusten op gezichtsbedrog. De zuidelijke Pier is in zeemanskringen be rucht als de gevaarlijkste. Niet onmogelijk heeft de Berlin, uit vrees voor die gevaar lijke zuidpier, het noorderhoofd gehouden. Het water stond misleidend hoog en er woedde een zware sneeuwstorm. Onder die onstandigheden is het niet onmogelijk, dat men zich aan boord in het schatten van den afstand eenigszins heeft misrekend. Deze zeelieden achtten het niet onwaarschijnlijk, dat de boot zeer dicht bij den vuurtoren be land is. Misschien ware het zelfs tijdens de ramp voor een man, op zoo'n oogenblik be schikkend over moed en tegenwoordigheid van geest, niet onmogelijk geweest een ver binding tot stand te brengen. Naar hun oordeel moet de boot met het achterschip, dat sedert naar 't noorden aanzienlijk moet zijn afgegleden, op de Pier zijn beland. Bij den burgemeester te Maassluis is als strandgoed aangebracht een koffer met kleeren en theatercostumes, afkomstig van het wrak „Berlin" en het eigendom van een dame die bij de scheepsramp om het leven kwam. Eveneens werd aange bracht een mand met kleeren, waarin zich onder meer ondergoed en een pop bevon den. Op het ondergoed komt in het mono gram, waarmede het goed gemerkt is, een W. voor. Daar vermoed werd, dat dit goed en de pop toebehoort aan de ongelukkige mevrouw Wennberg, is hedenmiddag een der ambtenaren van de secretarie met de pop naar den Hoek van Holland gegaan om deze, zoo die van het dochtertje van mevrouw Wenberg is, aan haar af te staan. Dot is mooi. De bemanning van den blazer van Sper ling, iu 't geheel f> man sterk, bracht bjj dr. Diamant een gift voor de geredden. Een officier van het Leger des Heils, de kapitein S. L. Veenstra, die eergisteren naar den Hoek is geweest om bloemen te brengen aan de geredden in het American- Hotel, is toegelaten bfj Mina Ripling, het flinke dienstmeisje, dat op het oogenblik van de redding zooveel zelfverloochening toonde, door den redders haar ongelukkige meesteres aan te wijzen met verzoek deze eerst te redden. Kapitein Veenstra wilde haar gaarne met een hartelijken handdruk zelf de bloemen overhandigen om haar daarbij te kunnen zeggen, hoezeer hare zelfopofferende liefde door hem en zijne kameraden werd ge waardeerd. Hij mocht dit doen en mocht daarbij met haar een paar woorden spreken. „Ze ziet er goed uit", vertelde hij ons, „flink als een jonge vrouw van 20, 21 jaar. Ze klaagde nog wat over pijn aan de voeten. Ze meende, dat ze het desnoods op 't wrak nog wel langer had kunnen uithouden, indien dit noodig was geweest. Het ergste, wat ze te doorstaan had gehad, was niet wanhoop over de uitkomst, maar de hevige pijn aan de voeten. Klaarblijkelijk is ze tot het laatst vol opgewekten moed ge bleven". Kapitein Veenstra is ook even aan boord van den blazer geweest. H(j was getroffen door den eenvoud der redders, die maar niet den ophef verstonden, die van hun daad werd gemaakt. Eenvoudig en onge kunsteld dankten zij met hem God voor de hulp, die Hij hun gegeven had. „Dacht je er niet aan", vroeg de heer Veenstra aan Sperling, „dat het je eigen leven kon kosten „Neen, mijnheer", antwoordde de ronde zeeman, „ik dacht nergens aan. Ik hoorde alleen maar het roepen van de menschen ep het wrak en toen daoht ik nu hebben ze er lang genoeg gezeten". Even eenvoudig, als verheven. De Spiegel, uitgever W. Kirchner, Am sterdam, en Geïllustreerd Volksblad, uit gever D- v. Sjja, Rotterdam, hebben heden duidelijke fraaie photo's van de scheeps ramp, waarop wij de aandacht vestigen. Men kan nu voor enkele centen zich een goede voorstelling vormen van de pier, de boot, de ramp en de portretten der redders en enkele (verdronken of geredde) passag'.of3 heeft men er by. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Den heer E. H. Tenokiaok adjunot-Inspeeteur van politie alhier, is uit een zeer groot aantal sollicitanten (52) benoemd in gelijke betrekking te Zeist. Vlissingen. Hedenmorgen is de mail boot «Koningin Wilhelmina", kommandant C. Kanaar, even voorbij het Fort de Ruijter door de mist tegen den dijk gevaren en blijven zitten, men denkt het schip heden middag met hoog water weer vlot te krijgen. De post en passagiers werden met de sleepboot «Thames" na 7 uur er afgehaald en vertrokken met den Faoul- tatieven trein om 7.45 spoortijd. Een Arnemuidsohe vissoher heeft hier bij den burgemeester-strandvonder een vat wijn gedeponeerd, dat op zee door hem was opgeviseht. Het vat is in de stads- sehuur opgeslagen. Goes. Wij verzuimden gisteren nog te melden dat Woensdagavond in de verga dering van Handelsbelangen (onze bericht gever was er blijkbaar niet tegenwoordig geweest) tot bestuursleden gekozen zijn de heeren J. Broekstra en A. S. J. Dekker. Gisterenavond hield de afd. „Goes" van den Christ. Nat. werkmb. haar drie- maandelijksche vergadering. De penning meester bracht verslag uit van den toestand der kas. Ontvangen voor de afd. f 41,68, uitgegeven f 109,08, tekort dus van f97,40 voor het ziekenfonds f124,90, uitgegeven f48, goed slot f81,90. Aan de zieken uitgekeerd f33. Vervolgens werden tot bestuursleden gekozen de heeren M. van Kleunen en C. van de Reepe en hield ds. Sohuller een voordracht over «Arme vissehers". Nieuwdorp. Donderdagavond verga derde de Geref. Vrouwen-vereen. «Dorkas" in de consistoriekamer. Uit het verslag van de secretaresse Meek het aantal leden 17 en begunstigers £7 te zijn. De inkom sten bedroegen f 101,32 en de uitgaven f96,745, zoodat een batig slot van f 1,57s blijft. De aanwezigen, bestaande uit leden begunsligers, afgevaardigden der Jonge- doehtersvereen. en eenige kerkeraadsleden werden door enkelen vergast op mooie voordrachten. Orgelspel enz. maakten die samenkomst tot een feestvergadering. Krabbendijke. Donderdag vergaderde alhier de werkliedenvereeniging «Onder ling Belang". Opening door den voorzitter Jac. Jaoo.busse met mededeeling dat geen notulen konden worden gelezen, daar het notulenboek opgestuurd was aan de direc tie der Rijkspostspaarbank en nog niet terug was gekomen. De rekening der W. V. werd goedgekeurd met een ontvangst van f53,75 en uitgaaf f23,98, goed slot dus f24.77. Van de bibliotheek ontvangen f23,31, uitgaaf f21,41, goed slot dus f 1,90. Op de spaarbank stond f 134,67s, dus er ■is in 'tgeheel f 161,34s in kas 1906. De rekenÏD g afdziekenfond s werd goed gekeurd met een ontvangst van f379,40, uitgaaf f 325,80, goed slot dus f 53,60. Op de spaar- band stond f 1226,17s, in 't geheel dus f 1279,77s. Punt 4: Aetie te betuigen voor algemeen kiereeht en grondwetsherziening werd aangenomen met30 tegen 13 stemmen. Voorstel van het bestuur verhooging biblio thecaris werd aangenomen met 40 tegen 4 stemmen. Ook werd besloten om de uitkeering bij ziekte te verhoogen van 60 ets. op 75 ets. per dag en van f4 op f5 per week te beginnen met die uitkeering op 1 Maart. Voorstel van hetbestuurzieken- fonds om art. 14 van 't reglement te wijzi gen wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Jao. Welleman geeft de leden van 't ziekenfonds in overweging om de contributie, van hen, die lid zijn geworden van de pas opgerichte vereeni- ging afd. «Het Groene Kruis" uil de kas van het ziekenfonds te nemen, waar Joh. Geense een voorstel van maakte waarbij werd besloten om de minimum contributie n.l. 50 ets. per jaar uit de kas te geven. Ook werd een briefje voorgelezen uit de vragenbus omtrent de afwijzende beschik-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1