NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 127. 1907. Donderdag 28 Februari 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandse!) Otirzlebl VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN In en naar de kazerne, FEUILLETON. B® vaa Umïïlk 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. IJK Goes, ook voor KloetiDge, Katlendijke, 's-Heer Hendrikskinderen en Wigaekerke 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Maart. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat het laatst geplaatste goedkeurings- merk voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet wor den bewaard, en herinnerd dat deverifioatie van gewichten beneden het gram, (mili- gram-gewichten), wegens de daartoe noo- dige fijne balans, uitsluitend aan het ijk- kantoor te Middelburg geschiedt. Het is ons doel enkele oogenblikken de aandacht der lezers voor eene zeer gewichtige zaak te vragen, n.l. voor het aanstaande vertrek van vele jongelingen naar de kazerne. We noemden het eene gewichtige zaak. Voor velen moge het dit niet zijn, voor hen echter, die zelf, of wier zoons een dienst plichtig nummer trokken, is zij dit wel. Men kan haar natuurlijk uit meer dan één oogpunt bezien. Wij bepalen ons tot het kazerneleven. Wij behoeven niet te herinneren, dat het leger over 't algemeen niet zeer hoog staat aangeschreven. En geen wonder Want hoevelen zijn er niet die, na eenige maanden soldaat geweest te zijn, er eene levenswijze op na houden, die veel te wen- schen overlaat. Vestigen wij alleen maar de aandacht op het vloeken, en ieder weet reeds meer dan genoeg. Dat Christenouders er dan ook tegen op zien, om hunne zoons naar de kazerne te zien gaan, het is te begrijpen. Tooh gelooven wij, dat men nog veel te goeden dunk van het kazerneleven heeft en de verleiding die er bestaat, onderschat. We leiden dit af uit het feit, dat men zich, over het algemeen, o zoo weinig met zijn zoon, als hij in de gelederen heeft plaats genomen, bemoeit. Wel is men bezorgd, of «zoonlief1' goed eten krijgt, en of de borstrok wel dik genoeg is, maar verder Hoe gaarne we ook toegeven, dat dit ook belangen zijn, die behartigd dienen te worden, we meenen dat de geestelijke be langen hierbij te veel op den achtergrond geraken. En die staan toch veel hooger Denk het u eens even in. De lectuur, die men in de kazerne vindt, is meestal van dien aard, dat ge ze in uw huis niet zoudt dulden. Het gebruik van gemeene prentbrief kaarten oefent mede een verderfelijken invloed uit. Wat duukt u van kribbe- kastjes, «versierd" met ansichten, die den blos der schaamte doen rijzen op de wan gen van elk fatsoenlijk meisje En zult ge dan durven beweren, dat dit voor Een verhaal uit de vervolging der Hugenooten naar een oud Fransch handschrift. (fragment.) MISDAAD EN BEROUW. Maar bij U is vergeving. Ps. 130. Bij «vin vertrek naar La Roehelle had Jean Migault zijn beide oudste dochters Anna en Jeanne moeten aohterlaten inde Engelscho grot, waarin zij met nog een veertiental vluchtelingen de wijk hadden genomen om aan de woede harer vervolgers te ontkomen. Het bleek echter al heel spoedig dat dit onderaardsch verblijf, hoe veilig ook, geen geschikte woonplaats was voor deze arme, vervolgde Hugenooten. Al hadden zij ook door de goede zorgen van den ouden, trouwen knecht van het kasteel iederen dag spijs en drank in over- vloed, een andere levensbehoefte, waarin moeilijker was te voorzien, ontbrak. Er uw zoon heelemaal geen kwaad kan Zijt ge wel eens op een kamer geweest, juist als een vijftigtal militairen beginnen te eten Zoo ja, dan zult ge toestemmen, dat dit uw zoon, die gisteren in den huiselijken kring nog zag bidden, vreemd moet op vallen, om nu madr vats de opvoedende kracht van zulke voorbeelden niet te spreken. Men heeft veel vrije uren in de kazerne. Aanstonds rijst voor den nieuwen milicien de vraagwaar zal ik die doorbrengen 't Weer is niet erg mooimen heeft geen besten zineen troepje kaarters zit aan tafel te schertsen en zoo nu en dan te vloeken, ook is de stroozak wat ver leidelijk, kom, laat ik van avond maar op de kamer blijven, het is er ook nog al gezellig «Kom, kameraad, laten we eens naar de eantine gaan. Er is juist muziek. Je drinkt tooh ook een glaasje «Neen, ik ben niet gewoon.... «Wat? weiger je?'' '6 Is Zondagmorgen. Den vorigen avond had men geen lust, om zijn kleeren in orde te maken, dan moet het nu maar gebeuren «Zeg vriend, wat ga je doen Jè wilt toch niet naar de kerk f Ha, dat is ook al een «fijne" Onderwijl is men al bezig met zichzelf te overleggen, of het niet beter is, van daag maar «thuis'' te blijven. Vader en moeder zien het tooh niet. Bovendien men kan later nog wel eens gaan.... Zoo gaat het menigeen, en zoo lang zamerhand raakt men gewoon aan het kazerneleven. Men raakt gewend aan kringen, waar een christelijk jongeling zich nooit thuis moest gevoelen. De kazerne kan, wegens hare gemengde bevolking, nooit eenf plaats worden, waar allen zich thuis gevoelen. Men heeft dit begrepen en is tot de oprichting van Tehuizen voor Militairen" overgegaan. Wat dit zijn De militairen missen den huiselijken kring. Door deze tehuizen tracht men dat gemis eehter zooveel mogelijk te ver goeden. «Vader en moeder" zorgen voor de orde en rusteen leestafel is rijk voorzien van allerlei goede lectuurschrijfbehoeften worden den militairen kosteloos aange boden, terwijl men er, uitgenomen sterken drank,allerlei ververschingen kan bekomen. Dat is de plaats, waar Chr. jongelingen hooren te zijn. Daar vinden ze kameraden. Daar kunnen ze lid van verschillende vereenigingen worden. Vroeger kenden wij deze Tehuizen niet, dan bij name. Sedert wij er echter per soonlijk kennis mee gemaakt hebben, was nl. geen voldoende toevoer van versche gezonde lucht. De buitenlucht bon niet anders binnenkomen dan door de nauwe j opening of ingang, waardoor de atmosfeer spoedig bedorven en de ademhaling be moeilijkt werd. Op den duur ging dit niet, zooals spoedig bleek. Want de meeste be woners van dit onderaardsohe hol begonnen zich onwel te gevoelen en onder elkander te klagen over hunne gezondheid. j Daarbij kwam nog een gevoel van ver latenheid, zoodat zij aan den avond van iederen volgenden dag zich nog ellendiger meenden dan wel des morgens. De arme lieden bevonden zich inderdaad in een deerniswaardigen toestand, welke weldra zóó verergerde, dat zij, ten einde raad, besloten de ongezonde schuilplaats onder den grond in het bosch te verlaten en ieder op zijn eigen gelegenheid een betere wijkplaats op te zoeken. Meer dood dan levend kwamen de beide ongelukkige dochters van Jean Migault na een drietal weken uit de Engelsohe grot. Beiden hadden in de laatste jaren, vooral na den dood harer moeder, veel moeten lijden. Hare familie was verstrooid, het kunnen wij niet anders, dan ze warm aanbevelen. Z8 voorzien in eene groote behoefte. Men wordt er in meDig opzicht gesteund in den zwaren strijd, Mie er in de kazerne te strijden valt. Het is dus de plicht der ouders, om hunne zoons op die Tehuizen te wijzen. Ook om de huisvaders kennis te geven van de tegenwoordigheid hunner zoons in de kazerne. Ook met het oog op het kerkgaan is dit modig. Er zijn menschen, die beweren, dat men het zoo nauw niet nemen moet. Ja, wij hebben zelf ondervonden, dat men met een ernstig gezicht durft verklaren, dat men in dienst niet Christelijk leven kan. We geven toe, ook bij den beste zal er altijd veel aan te merken zij u ook weten we, dat het strijd kostmaar vergun ons uwe aandacht te vestigen op het woord des Heilands«Want zoo wie zich Mijns en mijner woorden zal geschaamd hebben, in dit overspelig en zondig geslacht, dien zal zich de Zoon des Menschen ook schamen, wanneer Hij zal komen in de heerlijkheid zijne Vaders''. O, bedenkt tooh, dat men overal en altijd moet uitkomen voor zijn geloof, maar ook dat dit io eigen krach} niet mogelijk is. Zij, die zieh zoo een weg banen door het kazerneleven, zullen bedrogen uit komen. Maar laat het dan ook een behoefte des harten worden, om de hulp te zoeken, daar, waar zij alleen te vinden is. Ten overvloede herinneren wij besturen van Chr. Jong.vereenigingen en Kerkeraden nog aan hunne roeping in deze. Maar al te veel wordt deze vergeten. Mocht de oorzaak van deze zorgeloos heid der ouders, enz., gevonden worden in onbekendheid met de verschillende toestanden, dan hopen wij, dat die thans niet meer bestaan zal. Mogen allen, die dit lezen, nog eens bij vernieuwing overtuigd worden van de hooge belangeD, die er op het spel slaan. Dan is het doel van ons sehiij ven bereikt en achten wij onze moeite ruimschoots beloond. f Graafschapper). 27 Februari 1907. Een prachtig bewijs van waardeering van den arbeid van dr. Seheurer, maar ook een welsprekend pleit voor de deugdelijk heid van zijn met zoo groote zelfverlooche ning jarenlang, helaas tot hij niet meer kon verrichten arbeid tot genezing van kranke arbeiders, is wel het feit dat de Sultan van Djogja dezer dagen aan het Petronella- Hospitaal te Djogja een gift van f 1000 schonk. Genade en eere zijn ook aan dr. Sohenrer ten deel gevallen. En voorts de vervulling gezin uit elkaar geslagen en haar vader had zich verplicht gezien van plaats tot plaats te trekken, wilde hij aan zijne wreede ver volgers ontkomen. Ten laatste vond hij eene schuilplaats op het kasteel van den heer d'Olbreuse, wiens familie met die van den even herbergzamen heer De l'Aleigne de eenige waren uit den Hugenootschen adel, die het ruw geweld en de plundering waren ontkomen. Daar bleef hij met een viertal kinderen tot het eind van Januari, toen de nog strengere verbodsbepalingen mevrouw d'Olbreuse, wier echtgenoot aan het Pa- rijsche hof ontboden was, noodzaakten de arme Hugenooten 't verblijf op haar kasteel te ontzeggen. Zooals we zagen begaf zich Jean Migault met zijne beide zoontjes Philémon en Jean naar La Roohelle om te zien, of er voor beiden ook gelegenheid bestond den Fran- sohen bodem te verlaten, nadat hij zijne beide dochters in de Engelsche grot in veiligheid had gebracht. Anna, de oudste, was 22 jaren en Jeanne kon ongeveer 19 jaren oud zijn. j Beide meisjes bevonden zich na haat- van het Schriftwoord „Indien iemands wegen den Heere behagen, zal hij zelfs zijne vijanden met zich bevredigen". Moge dr. Seheurer een volkomen herstel naar lichaam en geest tegemoet gaan, Mogen vele christen-artsen zich aange gord voelen om naar Djogja te gaan. Daar tooh is schreiende behoefte. Engeland. De scheepsramp aan den Hoek van Holland is gisteren ook in het Lagerhuis ter sprake gebracht. Mae Karness (liberaal) vroeg den minister Baonerman, of de Eu- gelschs regeeriug voornemens was eenigen stap te doen om openbare uitdrukking te geven aan de warme gevoelens van dank baarheid, die door het Engelsohe volk gekoesterd worden jegens den Prins-ge maal in Nederland en de bemanning van de Nederlandsehe reddingboot voor hun heldhaltige pogingen om de levens te redden van de overlevenden van de Berlin (toejuichingen). Baanennan antwoordde door het vol gende telegram voor te lezen, dat de mi nister van buitenlandsohe zaken gisteren aan den Eogelschen gezant in Den Haag heeft gezonden Ik verzoek u aan Z. K. H. den Prins-gemaal en aan de bemanning vau de Nederlandsehe reddingsboot namens de EngeLche regeering onze innige waar- dtering voor hun schitterend en heldhaftig gedrag bij de redding van de overlevenden van de schipbreuk aan den Hoek vaD Hollaed en onze diepe erkentelijkheid voor de voortreffelijke en werkdadige bulp aau hen in nood verleend, over te bren gen. U gelisve mij een opgave in te dienen van de naaien der bemanning der redding boot, aaa wie wij passende beloonihgen wensehen te geven voor hunne moedige diensten (toejuichingen). Bannerman voegde er aan toe dat de Koning aan den Prins-gemaal het Groot kruis der Bathorde') verleend "(toejuichin gen). Ik ben er zeker van, dat het Huis ver heugd zal zijn, dat zulk een spoedige er kenning heeft plaats gehad van zulk een verheven en schitterende toewijding, aaD den dag gelegd bij de pogingen om deze betreurenswaardige ramp te verzachten (toejuichingen). Joyce (nationalist) riep daarop uitVer geet Sperling niet! Het Huis ging daarna over tot de orde van den dag. »The most honourable order of the Bath" is in 1399 gesticht door koning Hendrik IV. Een benoeming in deze orde, welke slechts zelden aan niet-Engelschen wordt verleend, geldt als een zeer hooge onderscheiding. vertrek uit de grot in hachelijke positie. Waarheen moesten ze gaan Wie zou haar opnemen Stond niet allerlei ellende voor haar gereed, nog grooter dan die, waaraan ze ter prooi waren geweest Ze wisten niet wat te doen. Ten einde raad besloot Anna naar Poiton te gaan en daar in de haar niet onbekende streek haar geluk te beproeven. En Jeanne herinnerde zich in La Rochelle, waar haar vader veel vrienden en kennissen had, ook een verre bloedver wante, die haar wellicht iets van haarvader kon madedeelen. In La Roehelle vernam zij weldra hoe de zaken stonden. Men vertelde haar, hoe haar vader enkele dagen na zijn vertrek van het kasteel door den gouverneur der stad was gearresteerd en op den ouden Sint Nicolaastoren was gevangen gezet; doch meldde er tevens bij, op wat milde en onbekrompen wijze de vrienden hem van het noodige hadden voorzien van af den eersten dag zijner opsluiting en alles hadden in het werk gesteld om zijn droevig lot zooveel mogelijk te verachten. Mot innig smartgevoel hoorde Jeanne, F r a n k r ij k- De breuk tusschen den Paus en de Fracsche regeering is thans een voldongen feit. Zulks te meer nu blijkens de R.-K. bladen de regeering bezig is een nieuwe monsterachtige handeling bij de voor gaande te voegen zij maakt namelijk aan stalten stukken uit het dossier openbaar te maken, dat bij de huiszoeking in de voormalige nunciatuur is medegenomen. De Paus heeft medegedeeld dat de on derhandelingen met de Fransche regeering waren afgebroken en erbij gevoegd dat er geen hoop meer wa3 op een overeen stemming. De Paus heef* den bisschoppen eenige lastgevingen verstrekt, hierop neer komende dat zij den status quo moeten hand haven, d. w. z. dat zij als totnogtoe in de kerken moeten blijven, welke beslissing de regeering ook moge nemen. Men verwacht te Rome dat de Paus in een bijzonderen brief aan de Fransche bisschoppen de redenen van het afbreken der onderhandelingen ter openbare kennis zal brengen. Rusland. Te Odessa hebben, naar het Russische telegraafagentschap mededeelt, de aanval len op straat opgehouden. Het onderwijs op de scholen is weer begonnen, de beurs is weer geopend. Ongeveer 200 studenten hebben een afdeeling van het Verbond van het Russische volk gevormd. Dit laatste klinkt anders niet zeer gerust stellend 1 Het is in deze omstandigheden te begrijpen dat men voor rustverstoring vreest en daarom de vreemde consulaten door troepen laat bewaken. Italië. De „Suffragettes" doen zich niet alleen in Engeland maar ook in Italië gelden. De Kamer heeft zich Maandag uitslui tend bezig gehouden met de quaestie vam het vrouwenkiesrecht. Een aantal vrouwen had een verzoek schrift ingediend voor de toekenning van het kiesrecht; En alle tribunes niet alleen waren propvol dames, maar de vrouwen stonden tot op het plein en in de aan grenzende straten. Het debat bewees, dat de Kamer een ernstige bestudeering van dit vraagstuk weinscht. Nadat Luzzatti, Mirabelli en anderen gesproken hadden verklaarde de minister-president Giolitti, dat de regeering zich tegen zulk een on derzoek niet verzette. Tal van groepen van vrouwen bespra ken buiten het gebouw dezen uitslag en beloofden elkaar plechtig, de beweging over heel Italië voort te zetten tot een volkomen overwinning zal zijn behaald. België. Toen dezer dagen bjj de behandeling der mijnwet in de Belgische Kamer een verbod van den arbeid van vrouwen in de mijn zooals begrijpelijk is, dit droevig relaas aan. Haar besluit was spoedig genomen. Zij zou onmiddellijk haren geliefden vader opzoeken, kostte wat het kostte. Doch de vrienden gaven haar te verstaan, dat dit bezwaarlijk zou gaan, daar ook hun de toe gang was geweigerd. Die mededeeling baarde haar echter weinig zorg. De stem des bloeds had gesproken en die zou ze opvolgen. Jeanne Migault was alles behalve van eene vreesachtige of sentimenteels natuur. Aan een aangeboren fierheid, door het echt vrouwelijk gevoel van aanhankelijkheid getemperd, huwdé zich een groote mate van geestkracht en moed, welke haar boven haren leeftijd en hare sexe onversaagd, zelfs onverschrokken deed zijn in de ure des gevaars. Zij scheen te behooren tot die krachtige vrouwenfiguren, eenlingen in haar geslacht, van wie de dichter zingt, dat zij in sommige opzichten den man overtreffen en in trouw menigmaal beschamen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1