NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 125. 1907. Dinsdag 26 Februari 21e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH WOLFAARTSDIJK. D. VLEUGEL. BultenlandSGb Overzicht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, J. DE J0NGE-VERWE5T. te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ttechtszakeu. Middelburg. In de heden (Maandag) gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering had de uitspraak plaats inzake L. B. en Chr. H. G., tegen het bestuur der Rijksverzekeringsbank, waarbij de vordering aan klagers werd ontzegd en de beslissing der bank bevestigd. UIT DE PROVINCIE. Westkapelle. De „cursus in bemes- tinesleer voor volwassenen" alhier gegeven is Zaterdag geëindigd. De heer J. Mesu van Nieuw- en Sint-Joosland die den cursus leidde, heeft daarin achteréénvol- gens behandeld De hoofdzaak over de leer der plantenvoedingDe enkelvou dige (éénzijdige) hulpmeststolfenDe samengestelde (onvolledige) hulpmeststof fen De natuurlijke meststoffen van ver schillende vee- en vogelsoorten De ge mengde natuurlijke meststoffen of gewone stalmestDe groecbemestiDg. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummersn 0,02s. UITGAVE DER FIRMA SN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de stemming voor een lid van den gemeenteraad op Vrijdag 8 Maart a. a. steunen wij de caudidatuur der antirev. kieavereeniging van dhr. 25 Februari 1907. Vrijzinnige bladen blyven maar steeds volhouden dat de leden der Eerste Kamer, die de begrooting van oorlog verwierpen, dit deden uit partijzucht. En dat terwijl zij uitdrukkelijk verklaard hadden, enkel het beleid van den minister van oorlog, niet dat van 't geheele Kabinet te willen treffen. Maar is men dan vergeten dat slechts een enkele etem van links, en dan nog heel zwak, ter verdediging van het beleid van den minister van oorlog is opgegaan Daags na het uitbreken der crisis schreef Het Volk „Een kenschetsende bijzonderheid is nog, dat de meerderheid der Eerste Kamer, die dat besluit nam, op een na uit leden der kerkelijke partijen bestond. Wij verliezen niet uit het oog, dat onder degenen, die vóór de begrooting stemden, er menigeen was, die het alleen deed omdat hij een liberaal ministerie niet met kerkelijken steun ten val wilde brengen, maar die het zakelijk geheel met de kerkelijke oppositie eens was". Het orgaan der sociaal-democraten be schuldigt hier vele leden der liberale par tyen tegen hun overtuiging te hebbén ge stemd. En wie die de redevoeringen van de liberale Eerste Kamerleden, Stork, Rengers en Van Leeuwen las, zal dit durven tegen spreken Hier is dan toch vast een der groepen waarop het kabinet steunde, die het ruiterlijk durft zeggen. De vrienden van minister Staal stellen het voor alsof deze minister den persoon lijken dienst voor onze jongelingen wilde verminderen. Tegen deze voorstelling moeten wij opkomen. Of die minister zelf een heldere voor stelling had van de gevolgen zijner plannen, laten wij gaarne in het midden. Maar een feit is 't toch dat hij aan den eenen kaut den diensttijd wilde verminderen, maar een grooter aantal jongelingen aan dienst plicht wilde onderwerpen. Immers de minister zeide uitdrukkelijk het aantal manmaanden moet gelijk blijven. Hetgeen zeggen wil, wanneer tot nogtoe 3 jongens elk 12 maanden moesten dieneD, zou het om een voorbeeld te noemen zoo moeten worden dat 4 jongens elk 9 maanden dienden. Hetgeen zeggen wil dat een vader in plaats van 3, vier jongens aan de kazerne had af te staan. En dat stelt men voor als vermindering van druk Maar de geringste boerenman zal dade lijk zeggen't heeft er niets van. Hij staat tooh altijd liever drie jongens af dan vier. Maar vermindering van financietlen druk zou het toch wel gegeven hebben Dat zit nog Wij gelooven eer aan het omgekeerde. Verewaring van finanoiëelen druk. Terecht schrijft het Friesch Dagblad Of ik 18000 miliciens gedurende 12 maanden, of 24000 miliciens gedurende 9 maanden onder de wapenen houd,maakt geen verschil in kosten wat het eten aan gaat. In beide gevallen is het aantal man maanden gelijk. Maar in het laatste geval (vermeerdering van 't aantal milioieus bij verkorting van diensttijd) moet ik tooh veel meer nitgeven. Dan heb ik namelijk voor elk» lichting 6000 uniformen méér noodig en evenzoo 6000 geweren. Ook moet ik meer ledi kanten en beddegoed hebben. Méér ka zerne-ruimte. Méér paarden. Meer stallen. Meer offi cieren. Enz Minister Staal stelde dus wel degelijk verzwaring van finantiëelen druk in het vooruitzicht. Natuurlijk wil het blad hiermee niet zeggen dat 's ministers plannen verwer pelijk waren. Dat doen ook wij niet. Een legerhervorming, die de landverdediging ten goede komt, kan niet verwerpelijk zijn, alleen omdat zy meer geld zou kosten. Niemand, uitgezonderd de heer Ver meulen, heeft dan ook de plannen op zich zelf verworpen of bestreden. Maar 't is goed dat wij tegen de valsche voorstelling opkomen, als zou men met de plannen-Staal goedkooper uit geweest zijn. Het is te bezien, of een volksleger, waar wy trouwens allemaal voor zijn, goedkooper zou wezen. —.Wie 't aldus voorstelt, misleidt de schare. Er is een andere quaestie, en wy' hebben daar herhaaldelijk op gewezen. Minister Stasi wilde de Staten Generaal blindelings laten goedkeuren een maatregel waarvan zij de draagwijdte niet konden zien. Mr. 't Hooft, 't hoofd der opposisie, sprak het in de Eerste Kamer onomwonden uit »Laat ik terstond ter voorkoming van alle misverstand hier mogen verklaren, dat ik dat stelsel niet bestrijd. Ik denk er niet aan. Ik bestrijd hier geen enkel stelsel en ik verdedig geen enkel stelsel, omdat ik hier geen enkel stelsel wil behandeld hebben. Dat is naar mijne meening niet aan de orde". Hij had 't dus tegen het stelsel van den minister niet, maar tegen de ongekend zonderlinge manier waarop de minister optrau, door goedkeuring van zijn be grooting te vragen, terwijl hij de gelegen heid aan de Kamers onthield om de legerhervorming, die in deze begrooting vastlag, te beoordeelen. Mr, 't Hooft zei daarvan »Acht gij, minister, uwe verantwoordelijkheid niet gedekt met alles te laten bij het oude, wilt gij een anderen weg gaan, ik ben bereid uw wijzigingsvoorstellen te onderzoeken en komen zi; mij voor vereenigbaar met het belang van het vaderland, ook te helpen aannemen. Noch in de Kamer, noch in de bladen van Hechts is ook maar een oogenblik op de plannen van den miniser captiegemaakt. Men heeft alleen gevraagd om wat tijd en gelegenheid om op regelmatige wijze, met volledige kennis van zaken tot een juist oordeel te kunnen komen Wij moeten dan ook bereids tegen elke poging opkomen om den komenden pro vincialen stembusstrijd te vervalschen mei een beroep op de „jongens die liever vier dan twaalf maanden dienen." Het is nu eenmaal zoo dat het vader land moet verdedigd worden. Dat een klein land als het onsae, zoo 't zioh niet in goeden staat van verweer weet te houden, alle dag in perikel is den buitenlander ten buit te vallen. En dat, wie zijn vaderland liefheeft en Gods bestel met hem dat hij een zoon van dat vaderland is, eert, gaarne een offer voor 't behoud van dat vaderland zal brengen. Dat speouleeren op de traagheid om 't land te verdedigen, achten wij staatsge vaarlijk, en zagen dat liever aan de sociaal-democraten, die geen vaderland erkennen, overgelaten. Maar bovendien, kwam daar een minister die nog korler diensttijd wilde invoeren dan minister Staal dan zouden die allen welke hem nu verdedigen, hem moeten afvallen. De minister die 't laagste bood, zou dan de beste zijn. Ten slotte zou dandemeerderheidkomen aan hen, die den dienstplicht liefst maar heelemaal zouden afschaffen, omdat 't land took niet te verdedigen itf. Een volk dat zich door een dergelijke leus liet meesleepen zou als volk weg zijn Blijve 'tdaarvoor bewaard! Neen, niet de militaire quaestie, maar de sociale quaestie is 'tdie de verkiezingen beheerscht. Dat is de quaestie die onder ons volk leeft. De rollende steen die niet tot rust komt voor hy' zijn rustpunt heeft gevonden. De beroering, welke is ontstaan door het eigenaardig optreden van generaal Staal mag ons niet van het goede standpunt af breDgen, dat de christelijke partijen sinds de voorlaatste verkiezingen hebben inge nomen. Het sociale vraagstuk staat by ons voorop en behêórt voorop te blijven staan, zoolang het niet op de belangrijke punten, door het vorig Kabinet aangegeven en uit gewerkt, bevrediging heeft gevonden. Het is onnoodig te herhalen de laDge lijst sociale wetsontwerpen die't Christelijk Kabinet kant en klaar ingediend by zijn heengaan heeft achtergelaten. Die wetsontwerpen moeten, in welken vorm ook gewijzigd, opnieuw ter tafel komen. Wil het nu demissionair, straks naar wy verwachten herboren kabinet die aan de orde stellen, dan hebben wij een punt, waarop de kiezers straks elkander zullen kunnen ontmoeten. En over die sociale ontwerpen, en de belangrijke punten van verschil welke zij vertoonen met die van 't vorige kabinet, hopen wij 't te gelegener tyd dan nog wei eens te hebben. Trouwens, dat wordt aan de overzijde ook ingezien. Land en Volkdie zijn volkje kent, heeft bereids gezegd dat de militaire maatre gelen geen hereenigingsmiddel van de vrijzinnigen by de stembus zy'n kunnen. Voor die quaestie loopen de kiezers zich niet warm. Gezwegen van 't feit dat de vrijzinnigen 't over de militaire quaestie ook lang niet eens zijn. De Smedings, Kools en Den Beer Poor- tugaals zijn geen „kerkelijken'', maar zuiver liberalen. De Standaard herinnert ons er aan dat de Nieuwe Rott. Courant van 't ergerlijke feit te Bergentheim heeft melding gemaakt met bijvoeging dat 't een zeer afkeuringswaar- dige daad is, als 't waar is. Dit wordt door ons toegegeven. Eén heeft dan toch zijn critiek over deze in droeve onliberale geschiedenis laten gaan. De Midd. Crt. wil in een. berichtje ook wel even zeggen, dat zy van 't feit ook mel ding gemaakt heeft. Nu ja, zooals zij heden ook melding maakt van „vrijzinnige leden der N. H. Kerk die willen optreden tegen het drijven der orthodoxen in Oostburg''. Een woord van afkeuring schreef der halve alleen de Nieuwe Rott. Courant. Dat de zwijgers dom gedaan hebben door te zwijgen, zullen zy van achteren be schouwd, van zeiven wel begrijpen. Naar de Pro v. Over ij s. en Zwolsche Crt. meldt, is de schoolkwestie in de veen derij Erven mr. I. A. van Roijen, waarover, zooals wij meldden, een adres aan de Koningin werd gericht, door bemiddeling der directie tot een voor adressanten bevredigende oplossing gebracht. Aldus lezen wij in de Middelb. Courant. En daar zet zij met vette letter boven „De sehoolquaestie le Bergentheim op gelost Nota bene een sehoolquaestie 1 Neen, niet een sehoolquaestie, Middel burger, maar een broodquaeslie, een vrij- heidsquaestie, een gewetecsquaestie Doch een mensch is van nature geneigd voor die quaesties weinig te voelen, wan neer zij niet hem persoonlijk raken I Zuid-Afrika. Het ministerie is gevormd. Het bestaat uit op een na enkel mannen van Het Volk, dus uit de zuivere Boerenpartij. Er schynt slechts een Engelsche nationalist bij tezyn; doch de nationalisten zyn 't eens met de Boeren. De progressioven zjjn de Engelsch gezinden en Engelschen, en die zijn in de Kamer in de minderheid. Het ministerie telt onder meer Botha eerste minister en minister van inboorlingszakenSmuts koloniale secretaris Cullinan minister van domeinen en openbare werken; Huil schat meester, de Villiera minister van justitie en Kissik minister van mijnwezen. Huil behoorde in 1896 tot de Johannes- burgsche samenzweerders. Thans is by nationalist, volgens anderen echter js hy met Cullinan tot de party van Het Volk overgegaan. Zy zy'n geen Hollandsche Afrikaanders. Toch is de inzet mooi. Immers Botha, Smuts en De Villiers ge nieten het volste vertrouwen. Kantongerecht te Middelburg. Heden Zaterdag zijn veroordeeld wegens nachtrumoerI. G. C. v. E., S. M., Vlis- singen, tot f 1 b.. s. 1 d. h.opgeven van een valschen naamS. M., Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h., M. F., Neuzen, tot f5 b. s. 2 d. h. het door een goud- en zilversmid geen aan- teekening houden van alle door hem gekochte goederen A. J. H. d. Z., Middelburg, tot 1 io b. s. 2 d. h.het als winkelhoudend opkooper in het door hem gehouden doorloopende regis ter geen aanteekening houden van alle door hem gekochte goederen J. v. d. V., Vlissingen, tot f lo b. s. 2 d. h.loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verboden M. P., Domburg, tot f i b. s. i d. h., wanneer het water met ijs bedekt is visschen in een anders vischwater zonder toestemmingI. S. O., G. T. S., L. P., Middelburg, tot 2 X f 0,50 b. s. 1 d. h. i. b., A. S., Middelburg, tot 2 X f 1 b. s. 1 d. h. i. b.overtreding drankwetW. P. v. d. A., Vlissingen, tot f 10 b. s. 2. d. h.. J. D., vr. v. K. H., M. R. L., vr. v. J. M. O Vlissingen, tot f 20 b. s. 5 d. h., K. H., Vlis singen, f25 b. s. 10 d. h.overtreding boter- wetJ. N., C. K., P. P. wed. C. v. E., Vlis singen, tot f 5 b. s. 2 d. h.rijden met een voertuig niet voorzien van een lichtuitstralende lantaarn C. M., C. J. K., Middelburg, tot f 0,50 b. s. 1 d. h., A. D., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.rijden met een rijwiel zonder licht A. W., Biggekerke, M. d. S., zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot f 1 b. s. 1 d. h. anders rijden dan stapvoets met een ni et op riemen of veeren rustend voertuigJ. A., Aag- tekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.uitkloppen van kleedjes: W. C. vr. v. J. G., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.en wegens drrenkenschap W. C. d. V., Middelburg, P. F. L., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h.J. K., Wissenkerke, f 5 b. s. 3 d.h. Ontslagen van rechtsvervolging is J. B., O.- en W.-Souburg, beklaagd van overtreding der leerplichtwet. Vrijgesproken is G. J. S., Vlis singen, beklaagd van als winkelhoudend op kooper geen aanteekening houden van 't door hem gekochte. (M. C.) Bij bevelschrift der airondissements- rechtbank te Middelburg ts naar de open bare terechtzitting dier rechtbank verwezen J. A. P., oud 64 jaar, opzichter bij de naamlooze vennootschap voorheen G. Al berts Lz. Co., ter zake dat op den 23en Juli 1906 het in zijn bovengenoemde qualiteit aan zijn schuld is te wijten, dat de 2-jarige Uitje Slagter, die bij het laden, lossen en per lorrie vervoeren van hout zich in de nabijheid daarvan bevond, door een lorrie is aangereden en op den grond geworpen, waardoor haar rechterbeen ge broken is en het noodzakelijk is geweest dat been onder de knie af te zetten. Inzake A. P., te Domburg, werd de beslissing der Bank vernietigd en aan klager een rente toegekend van f 0,26'/2 per werkdag en zulks met ingaug van 3 Decem ber '906. De Raad was van oordeel dat klagers invaliditeit moet gesteld worde» op 30 pCt, de rijksverzekeringsbank had de invaliditeit gesteld op 20 pCt., zocdat hem een rente moet worden toegekend van 21 pCt. van zy'n dagloon ad f 1,25, zjjnde 26'/z cent per werkdag. Middelburg. Bij vonnis van den krijgs raad in het le militaire arrondissement te 's-Gravenhage, is de tamboer P. J. Cr. van 't 2e bataljon 3e regiment infanterie alhier veroordeeld tot 6 weken militaire gevan genisstraf wegens insubordinatie door het weigeren van een order hem door een meer dere in rang gegeven. De „cursus" die gemiddeld door plm. 35 personen bezocht werd, mag zeker „goed geslaagd" genoemd wordeD, waar toe zeker ook wel de duidelijke, gemeen zame en hartelijke manier van onderwijzen veel heeft bijgedragen. Aan het einde gekomen dankte de leider de vergadering voor de genoegelyke uren in haar midden doorgebracht en voor de groote opkomst en aandaohtig gehoor. Door den heer Abr. Verhulst werd hierna een woord van dank, namens de vergadering aan den leider toegebracht, met den byge- voegden wensch, hem den volgendeu winter weer in hun midden te zien. Door de leden van den cursus werd na afloop hiervan besloten, den leider een aandenken aan deze wèlgeslaagde cursus aan te bieden. Goes. Met harlelijken dank ontvangen door de Wijkzuster een pakje kleeren en f2.50 voor verleende hulp. Krabbendijke. Door de ingelanden van den Oostpolder alhier is besloten, om dat gedeelte zeedijk, waarvoor de oester- loodsen staan, (en welke bij de vorige aanbesteding was buitengesloten) thans ook te verhoogen. Het werk zal niet aanbe steed worden, doch onder toezicht van de gebroeders van Gemst voor eigen rekening verricht worden. De grond hiervoor be- noodigd zal uit de slikken bezijdeu de oesterputten worden opgereden. Nog deze week wil men er een aanvang mede maken. Oudelande. Vrijdagavond werd alhier eene vergadering belegd om tot het op richten eener anti-revolutionaire kieaver eeniging te komen. De vergadering werd geleid door dhr. G. de Jager van Baarland. Alle 17 aanwezigen traden als lid toe, terwijl nog 3 personen, die verhinderd waren te komen, zich ook als lid hadden opgegeven. Als voorzitter werd gekozen dhr. D. de Leeuw. Verder werden als bestuursleden gekozenJ. de Jager Gz. P. van Wiingen, J. M. van 't Veer en P. van Sehaiek. Koudekerke. In de Vrijdagavond alhier door de kieavereeniging „Gemeentebelang" gehouden vergadering is, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer W. Reijnierse, wet houder, eandidaat voor den gemeenteraad gesteld de heer J. A. Contant. Op verzoek is eervol ontslagen W. C. de Smidt als kantonrechter plaatsver vanger te Oostburg, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Wissenkerke. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering was afwezig de wet houder v. Nienwenhuijzen wegens andere ambtsbezigheden en A. v. Dam me wegens ongesteldheid. Onder de ingekomen stuk ken kwamen 0. a. voorde mededeeling van de herbenoeming en beëdiging van den burgemeestergoedkeuring der vast-.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1