ifloop Verkoopingen, enz. Telegrafisch Weerbericht. Ingezonden Stukken. De zeeën spoelen er over heen. Met een kijker kan men zien dat er nog zeer enkele menschen op het voorschip leven. Als de zee zoo wild blijft is redding onmogelijk. Men denkt dat de sehipbrenk is ontstaan door 't breken van het een of ander in de machinekamer, vermoedelijk de stuurketting. Maassluis, -ie telegram. Honderden vreemdelingen zijn hier om de lijken hunner betrekkingen te herkennen. Dook herkenning is onmogelijk. De sleepboot „Wodan" is hier aange komen met een dokter en een kapelaan uit Hoek van Holland eu de direotia van een Harwiehboot. Op last van den minister is de loods Arkenbout Schepper uit Hoek van Holland hier aangekomen. Hoek van Holland. Hedenmiddag 3 unr zag men geen levend wezen meer aan dek. Een sleepboot met doktoren blijft in de nabijheid van de reddingsboot. Sedert 11 uur heeft geen schip meer door den Water weg durven binnenvaren. Te 8'/« uur rapporteert de Wodan die langs 't wrak toeft, dat nog 10 personen aan dek znn. Het tooneelgezelschap straks genoemd had onder leiding van Ernst v. Dijck te Londen voorstellingen gegeven. Een lid van dat gezelschap de heer Den- niger uit Koburg was te laat geweest voor de Harnich-boot en had de reis over Ant werpen genomen. Dit was zijn behoud. Het geheele gezelschap was overigens inge scheept. Wassenaar, Alhier is een Duitsche kolenboot gestrand. De opvarenden zijn gered. Wassenaar. Bovengenoemd schip heet Venus en was bestemd naar Rotterdam. Het ligt 50 M. uit dej kust, met het voor schip daarheen gekeerd, en is met een paard te bereiken. Allen zijn gered. Rotterdam. Heden had de 13-jarige M. N. te Katendrecht de onvoorzichtig heid aan de Brielsche Hop op een in be weging zijnden tram te springen. Hij werd er afgeworpen, een eind mee gesleurd, zwaar verminkt, ernstig gewond aan het hoofd en brak beide armen en een been. Bewusteloos Daar het ziekenhuis gebracht werd hem daar een arm en een been af gezet. De knaap is daarna overleden. Batavia. De bergbenting te Radjong in Leppa (op Celebes) is door de onzen vermeesterd. Hierbij sneuvelden 2 Euro- peesche en 2 ïnlandsche soldaten beneden den rang van onderofficier. De vijand had 8 dooden, waaronder 3 hoofden, en liet 6 geweren en 2 donder bussen achter. Londen. De Great Eastern Stoomboot Maatschappij kan nog geen volledige pas sagierslijst geven, alleen de namen van en kele, waaronder eenpaarNederlanders; o a. Arthur Gerbert, Kings Massager (Koerier van koning Edward) en 19 koorzangers van eeD Duitsche opera, wiens engagement was afgeloopen en nu naar 't vaderland terugkeerden. Londen. Volgens bericht van hier waren er op de boot 91 passagiers en 50 man equipage, grootendeels Engelschen. De Engelsehe gezant te Berlijn zond een koerier am te onderzoeken. Beide postzakkan zijn opgevischt. Johannesburg, 22 Febr. Tot op dit oogenblik zijn gekozen 38 progressisten, 6 nationalisten, 36 candidaten van „Het Volk'', 2 onafhankelijken en 3 leden der arbeiderspartij. Verwacht wordt, dat Botha zal worden uitgenoodigd om een ministerie te vormen, waarin, naar men meent, zullen worden opgenomen Smuts als staatssecretaris voor koloniën, Huil voor financiën, Delarey voor binnenlandsche zaken en Rissik voor het mijnwezen „Het Volk" zou evenwel kun nen vragen aan Solomon om Eerste Minis ter worden, als er een zetel voor hem wordt gewonnen. Petersburg, 21 Feb. Hedenmorgen 10 uur waren er in 56 gouvernementen en 35 steden gekozen voor de Doema 36 monar- ohalen, 27 gematigden, waaronder 17 octobristen 168 linkerzijde, 107 kadetten, 31 sociaal-democraten en 43 nationalisten. Kruiningen. Heden werd door den heer Sterk aanbesteed het bouwen van een schuur op 2 voorwaarden lo. allemaal nieuw hout2o. met gebruik van een ge deelte der oude schuur. (Hoogste sommen zijn voor nieuw houtlaagste voor 't ge- bruik van 'toude). InschrijversJ. J. Dronkers, Kapelle f 13176 en f 11076P. Wondergem, Krui ningen f12800 en f11800; L. C. Maas, Wissenkerke (N.-B.) f 12555 en f 10980 A. Vermaire, Kapelle f12475 en f11375; H. Kosten Cz., Wemeldiuge f 12325 en f 11825; J. P. Panny, Krabbendijke, f 12310 en f 10480; A. Jacobs, Goes f11750 en f 10039; W. Baveco, Kruiningen f11400 enf9820;M. Alewyn, Waarde f 11360 en f 10000; A. Janse, Nisse f10230 en f8680. Baarland. Door het bestuur van het waterschap „Baarland" werd heden Don derdag aanbesteed lo. het verhoogen eu gedeeltelijk verzwaren van den zeedijk tusschen de dijkpalen 13 en 26. Inschrij vers J. H Swets, Hardingsveld f 9390 O. Zanen, Ammerstol f 9300P.J. Dubbeldam, Dordrecht f 9128J. Stuurman, Ammers tol f 8984Joh. de Jonge, Middelburg f 8764J. de Bourgraaf, Wemeldinge f8200; J. B. Kooh, Hansweert f8194; W, Versteeg, Hardingsveld f8148j A. Foudraine, Goes i 8000W. Visser, Goes f 7132A. Lodder, Oud-Beierland f7100; W. Moerdijk, Baarland f6760; A. Wiskerke, Ellewoutsdijk f6600; en J. de Bree, Ter Nenzen f6550. 2e. het plaateen van een vrijstaanden waterkeerenden muur met 2 doorzitten tusschen de dijkpalen 10 en 14. Inschrijvers: J. de Bree, Terneuzen, f4980; A. M. Kuiper, Heinkenszand, f 4860 H. Koetse, Oudelande, f4850; J. M. van 'tVeer, id., f4840; J. Priem, Ovezande, f4835; J. de Mol, Heinkenszand, f4585; J. M. Peeters, Kwadendammo, f 4290 H. Rijn berg, Ellewoudsdijk, f 4094 A. J.A.Hoog vliet, Baarland, f3798.20; A. Jacobs, Goes, f3750; A. Drijgers, 's-Heer Abts- kerke, f 3739 J. Verheyke, Ellewoudsdijk, f3700; W. Visscher, Goes, f 3537 H. Jansen, Middelburg, f3530; D. v. Maris, Kapelle, f3463; A. Lodder, Oud-Beijer- land, f3430; M. Alewijn, Waarde, f3121; A. de Troije, Middelburg, f2847. In massa is: J. fl. Swets, Hardingsveld, f12590; A. A. de Wilde, Goes, 112580; Jon. de Jonge, Middelburg, f12564; J. W. Koch, Hansweert, f11890; W. Vis- soher, Goes, f10469. Scherpenisse. Woensdag werd door notaris Van Steenbergen te Tholen, ten verzoeke van den heer C. Hartogh Asz., landbouwer alhier, bij inzet verkocht: lo. 1 H.A. 68 A. 20 cA. (4 gemeten 86 roeden) weiland en zijkantweg tot Scher penisse in Groote Krenge. Ingezet door Jan Duijnhouwer alhier voor f400 per 39 aren 24 centiaren. 2o. 65 A. 5 oA. (1 gemet 197 roeden) bouwland en zijkanèweg alhier in Jan van Ritlandshoek. Ingezet door Cornells Vroegop alhier voor f 640 per 39 A. 24 oA. 3o. 78 A. 73 oA. (2 gemeten 2 roeden) weiland en zijkantweg aldaar in Jan van Ritlandshoek. Ingezet door Daniel Feij tel alhier voor f505 per 39 A. 24 eA. De toewijzing zal plaats hebben Woens dag 27 Februari a.s., in de herberg van C. Rijstenbil, des namiddags 6 uur. Marktberichten. OOSTBURG, 20 Febr. 1907. Oude Tarwe f-,k f-,Nieuwe Tarwe f 8,50 k f 8,90. Rogge f 5,75 f 6,— per H.L. Nieuwe Wintergerst f9, k 9,50. Zomergerst f 8,75 k f 9,00. Haver f7,— k f7,25. Kookerwten f9,25 k f9,60. per H.L. Paardeboonen f 7,4 f 7,25. Waar het er niet bij staat, is de prijs per honderd kilo. MIDDELBURG, 21 Febr. 1907. Aanvoer redelijk. Tot noteering verkocht. Men besteedde voor jarige tarwe f -, k f nieuwe tarwe f 6,40 f 6,50 jarige rogge f-,k f-,nieuwe rogge f-,k f-,wintergerst f-,nieuwe zomergerst f5,05 f5,15; haver f3,k k f3,25 paardeboonen f 7,k t 7,25 tuin- boonen f 6,85 A f 0, witteboonen gelezen f 15,75 a f 16,ongelezen fa 1 ronde bruine boonen f 10,k flange dito f8,25 it f 8,50 groene erwten f-, k f -,nieuwe kroonerwten f9,25 k f9,50; koolzaad f-,a fkarwijzaad per 50 K.G. f—ii f—,-. Alles per H.L. Opgaaf v. d. marktzetters, handelaren. Boter f 0,62 k fö,66 per '/2 kilo. Eieren f4,30 per 100 stuks. Opgaaf v. d. Zeeuwsche Landb. Maatsch. Boter f0,62 a f0,66 per '/2 kilo. Eieren f4,30 per 100 stuks. naar waarnemingen in den morgen van 21 Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.6 te Horta, laagste stand 719.8 te Skagen. Verwachting heden nog stormachtige, daarna afnemende Noord-Westelijke wind, zwaar bewolkte lucht, eenigszins buiig. Iets kouder. BRTÊFWi^ËLÏNO Het raadsverslag uit Colijnsplaat (Don derdagmorgen ontvangen) is deD bericht gever teruggezonden met verwijzing naar 't uitvoerige raadsverslag in de Midd. Crt. en de verslagen in andere bladen. De raad vergaderde Maandag, dus hadden wij Dinsdag dat verslag kunnen hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding der verschillende be richten voorkomende in de Zeeuwsche Courant en ook in de N. Rotterdammer van jl. Dinsdag, betreffende de candidaat- stolling van den heer S. van Es tegenover Jhr. E. A. O. de Casembroot, aftredend lid der Provinciale Staten, kan als zeker worden medegedeeld dat deze definitieve oandidaatstelling nog niet heeft plaats ge had. De vergadering waarin voornoemd besluit plaats zou kunnen hebben is tot heden nog niet gehouden. Enkel en alleen is gehouden eeoe gecombineerde vergadering van de besturen der drie kiesvereni gingen namelijk Tholen, Oud-Vossemeer en Anna Jacobapolder- Op deze vergade ring is evenwel de candidatunr van Jhr. De Casembroot ter sprake geweest, en ook zijn bereids eenige namen genoemd van candidaten die men tegenover Jhr. De Casembroot zou kunnen stellen. Doch al het misverstand der bladen berust hierop de drie kiesverenigingen hebben eerst ieder afzonderlijk de wenschelijkheid uitgesproken als volgt; te Tholen met algemeene of 25 stemmen, te Oud-Vosse meer met 38 voor en 10 stemmen tegen en te Anna Jaoobapolder met algemeens stemmen der aanwezige leder. Binnenkort worden nu deze kies verenigingen opnieuw samengeroepen, vermoedelijk te Oud-Vos semeer, en daar zal dan iedere vereniging haast zeker met de candidatuur van den heer S. van Es opkomen, zoodat dan de definitieve candidaat aldaar zal gekozen worden. En nu is al het schrijven in de bladen, en voornamelijk in de Thoolsche Courant en juist, als zou op het eiland een deel der anti-rev. partij tegen deze can- didaatstelling zijn. De anti-rev. party meent dat het recht aan haar zijde is. Want wat was de reden dan om drie jaren geleden een libéralen candidaat. te stellen tegenover het aftredende antirev. lid den heer Hollestelle? Dat was dan zeker uit verdienste voor dat lid, daar hij in alle kringen zelfs der liberale party geëerd werd, als de man van ervaring en kennis, die daar juist op zijn plaats was. En toch trachtte de liberale partij voornoemd lid uit te werpen. Daarentegen heeft de anti- rev. party op het eiland hier getoond, by de vorige periodieke aftreding van den heer De Casembroot, hem zijn zetel te gunnen, zoo zelfs dat hy by candidaat- stelling is herkozen. Maar in dit geval zyn de liberalen zelf hier de personen die de goede verhouding toenmaals bestaande, verbroken hebben. En nu willen we wel gelooven, dat er mogelijk van anti-rev. zijde enkele stemmen op den liberaal mis schien zullen worden uitgebracht. Maar dat zelfs van anti-rev. zijde stemmen op gaan overal ten gunste van Jhr. De Casem- broots candidatuur, zal wel een verzinsel wezen, en moet niet anders beschouwd worden als een voorloopig lokmiddel voor de anti-rev. kiezers. Myns inziens spreekt uit al deze voor barige berichten niets anders dan eene zekere mate van ongerustheid over de kans van Jhr. De Casembroot, met andere woor den de mogelijkheid van verliezen is verre van buitengesloten. Want ook de Red. der Thoolsche Courant weet zeer goed, dat wan neer hier op Tholen en St. Philipsland de kiezers der anti-rev partij trouw ter stem bus komen, zy verreweg de meerderheid hebben. Dat is hier al vaak gebleken, getuige de voorafgegane verkiezingen. Het zal dan ook zeer zijn aantebevelen, wanneer de definitieve oandidaatstelling eenmaal gevallen is, en de anti-rev. party met haar candidaat optreedt, dat van beide zijden met eerlijke middelen gestreden wordt, en niet gelyk nu reeds door voor barige berichten. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Een lid der A.-R. Kiesvereeniging. TholeD, 19 Febr. '07. Mijnheer de Redacteur. Nog onderstaande regelen ter voorko ming van verkeerde opvatting in Uw blad. Hier ziet v. 8. mis merkt U aan het slot op en na. i. ten onreehte maakt U die opmerking. Met het gezegde door mij geuit namelijk: Indien alle inwoners van Kr. waren als C. (afgedaeht van de be zwaren die hij opsomde) dan ware het sleehts een waken ter voorkoming van eventueele afval die plaats grijpen kon, stelde ik C. sleehts voor dat dit- het geval nu nog lang niet zoo is en acht ik hem dus zeer te prijzen. Ten slotte zij nog opgemerkt dat ik meen uit het schrijven C. te herkennen en dan M d. R. beaam ik de goede gedachte die U van hem heeft ten volle. De oud-Krabbendijkenaar, G. v. S. Midd. 21 Febr. 1907. Is werkstaking geoorloofd Andermaal wenschte ik op deze vraag een ontkennend antwoord te geven, en wel naar aanleiding van de critiek door den heer Corns. Haverhoek uit Kr. in ons blad van Donderdag 21 Febr. Ik moet allereerst mijn verwondering uiten over de wijze waarop hij aanvangt. Hij zegt dan o. m. bij al het droevige wat wij ervaren bij de staking ie Rijssen, waar onze arme medebroeders (op welken grond zijn dat broeders zuchten is men er nog op uit om deze staking zooveel mogelijk af te keuren enz. Mag ik beginnen met te zeggen dat ik niet alleen deze maar alle werkstakingen afkeur omdat ze niet uit God maar uit den booze zijn. WaDt wat ziet men gebeuren bij sta kingen der eene troep terwijl een andere troep wil werken, n.l. ditversterking van politie en maréchaussees om hen die werken willen het te beletten, hetwelk ook al een hoogst „bedenkelijk" middel is. Want er is niemand die gedwongen kan worden om te werken, dus wilt u staken gaat uw gang, maar; laat dan hen vrij die werken willen. Verder zegt H. dat het beslist aftekeuren is op deze wjze, in dezen tjd en onder deze omstandigheden zoo geschreven wordt. Mag ik ook van den geachten inzender te weten komen op welke wjze en in welken tjd en onder welke omstandigheden men dan wel mag bestrijden En waarom nu niet Is het om het socialisme te believen Of heeft Gods woord deze strekking pas gekregen door onze nieuwe theologen En dan de vraag of er geen geloof meer mag gehecht worden aan de heeren Hovy, v. Vliet, Sybrandv, ds. Hogerzeil, Fabius en v. d. Molen. Voorzeker geloofwaardige mensohen, dooh ik moet evenwel opmerken bet zijn maar meDsehen. En ik zou aan H. ook willen zeggen hetgeen ik aan een Ijd uit het bestuur van Patrimonium alhier gezegd heb, dat ik, wanneer ze mij op goede en deugdelijke gronden van het Woord des Heeren kun nen aantoonen dat deze wijze van handelen geoorloofd is, n.l. door staking tot lots verbetering te komen, hun wekelijks 1 gulden zal opzenden als steunpenning. Nogmaals M. d. R. mijn dank voor uw gastvrijheid verblijf ik uw abonté X. Middelburg, 21 Febr. Werkstaking te Rijssen. Mijnheer de Redactew, Wil me een plaatsje in uw blad afstaan, om belangstellenden mee te deelen, dat B. en W. van Middelburg gemeend hebben, hun toestemming tot het houden van een collecte of het doen circuleeren van lijsten ten behoeve van de werkstakers in Rijssen te moeten weigeren. Genoemd ooilege grondt zijn weigering hierop, dat het niet overtuigd is, dat dergelijke inzameling van gelden „het belang van de instellingen van weldadigheid in deze gemeente ntet zou schaden". Bij de werkstakers in de eerste plaats, maar zeker ook bij velen in deze stad, zal dit bericht teleurstelling wekken, vooral bij hen, die, evenals wij, op grond van het omerdachte getuigenis van achtenswaar dige mannen, deze staking als rechtvaardig beschouwen. De circulatie der lijsten, waarmee we, argeloos, reeds begonnen waren, is nu natuurlijk gestaakt. Mochten er evenwel onder onze stadge- nooten zijn, verstokte weldoeners, die des ondanks iets wenschten af te zonderen voor hen, die door de staking in Rijssen gebrek lijden wy voor ons hebben in weldoen ter rechter tijd en op de juiste plaats nog nimmer kwaad bunnen zien dan raden wy hun, hunne gaven te zendeD aan den heer H. W. Sehintz, penning meester van 't stakiogs-comité te Rijssen Hoe zongen we ook, toen we nog jongens waren, op de school? Weldadigheid! Wie ooit uw loon genoot, Stort blij zijn schat den arme in den schoot Bij 't ruim genot, dat hem bij 't leestmaal beidt, Zucht hij om 't lot, den schaam'le vaak bereid. Met hoogachting en dank voor de plaatsing, Uw dw., L. A. E. VAN DER LEIJ, Penningm. v/h Steun-eomité. Geachte Redactie! In De Controleur van Zaterdag 15 Febr. 1907 lees ik „De breimachines. Men bent het gezwendel met breimachine- advertentiën. De Kamer van Arbeid voor de confectiebedrij ven te Haarlem besloot in haar laatste verga dering, een onderzoek in te stellen naar de geloofwaardigheid van de voorspiegelingen van hooge dagelijksche bijverdiensten, verzekerd door enkele firma's, die breimachines t9koop aanbieden, onder bijvoeging van de medodee- ling, dat zij tegelijk afneemsters zijn van de vervaardigde producten. »De Kamer besloot hiertoe, omdat haar van meer dan een zijde klachten bereikten van hen, die op die aanbiedingen ingingen en zich in hun schoonste verwachtingen bedrogen zagen. *Veel zal het wel niet geven want wij weten door eigen onderzoek dat de exploitanten 't heel voorzichtig inkleeden, zoodat men niet gemakkelijk vat op hen krijgt. Maar een min of meer officieele waarschuwing door een Kamer van Arbeid, is misschien tegenover het publiek van meer kracht dan een particuliere. »Als inmiddels de kranten eens begonnen met het weigeren van advertentiën, waarin ze de schadelijke gevolgen voor arme stakkers heel goed kunnen voorzien, dan schoten we al een heel eind op. >De adressen, waarom het gaat, zijn voldoende bekend. En een deskundige kan 't in den regel aan den vorm der annonces wel ruiken, als er quelque chose aan den knikker is". In 't belang van het lezend publiek en den eerlijken handel veroorloof ik mij U te verzoeken het bovenstaande en mijne volgende opmerkingen, in Uw geacht blad als „Ingezonden" op te nemen. In Nederland zijn sleehts twee firma's welke cylinder breimachines ve-rkoopen onder toevoeging en voorgeven dat ze tegelijk afneemsters zijn van de vervaar digde producten. Deze firma's zijn, of noemen zich le. Maatschappij „La Ruche", Gelder- sehe Kade, Rotterdam. Directeur E F. Meijer, welke echter dezer dagen in vele bladen bekend maakte niet meer als direo- - teur der maatschappij „La Ruche" werk zaam te zijn, nooh in eenige relatie met deze meer te staan, doch op nieuw op te treden als directeur der maatschappij „Ne derland". Er bestaat dus mogelykheid dat er een „Dritte im Bunde" komt, of de derde in plaats van de eerste begint te werken. Het adres van beide is eohter hetzelfde. 2o. Breimaohinemaatsohappij tot bevor dering van den huisarbeid Thos Wittick Co., Keizersgracht, Amsterdam. Beide zioh noemende maatschappijen, verkoopen cylinderbreimaohines en leggen er den nadruk op, dat ze het werk koopen. Ik had de eer in December 1905 het publiek te waarschuwen, voor den aankoop van cylindermachines en te bewijzen dat de beloften van werkafname, als koop man onmogelijk waren verder dat cylin- dervormige breimachines absoluut onge schikt waren voor particulier gebruik, om dat deze machine slechts voor speciaal werk geschikt is. Deze maatschappijen bestonden toen nog niet ia Nederland, doch maakten destijds dergelijke maatschappijen onze nabuyen de Duitsohers en Belgen gelukkig, gedachlig aan de sprt.uk „Veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreugde leven". Den 27en Maarl 1906 schreef ik een vlugschrift getiteld: „Van 2 tot of 4 daags of f2,50 en meer verdienste per dag". „Veel geld verdienen". Een waarschuwend woord voor personen, welke schreven op veelvuldig voorkomende advertentiën in bijna alle verschijnende couranten. Ik zond dit ter kennisneming aan alle redacties van couranten en tijdschriften in Nederland verschijnend, in de hoop dat deze zich zouden geroepen gevoelen hunne lezers hierop altent te maken. 't Baatte niets, daar slechts enkele ra dacties hunne lezers terloops met dit vlug schrift in kennis stelden. De adverten ties werden veelvuldiger, de arme stakker» die er invlogen, dito. Den 26sten Juni 1906 schreef ik opnieuw een vlugschrift getiteld „Re- en Dupliek" „Van f2 tot f4 daags enz. Open brief aan de Nederlaodsche Pers, Justitie, Weldoe ners, Corporatiën en domme mensehen! Ik zond hiervan wederom ruim 1000 exemplaren aan Redacties, enz in de hoop dat eindelijk den zwendel paal en perk zoude gesteld worden door de voor lichting der couranten-redacties en over heidspersonen. Het resultaat dezer arbeid was echter gering. De couranten bleven de advertenties plaatsen, slechts enkele redacties brachten het publiek in kennis met mijne waarschuwende vlugschriften, zonder meer; terwijl enkele redacties zelfs medewerkten aan het ongeluk hunner lezers, door prachtige reneensies, enz. Het besluit van de Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven te Haarlem, is de eerste openlijke officiëele poging om den awendelhandel in dezen tegen te gaan en geeft mij hoop dat binnen korten tijd de eerlijke handel in breimachines van oneerlijke concurrente ontslagen wordt en onnoozele menschen niet langer de slaht- offers r an veelbelovende, onnakomelijko beloften worden. Hadden de redacties van alle couranten mijn vlugschrift in Maart 1905 aan hunne lezers bekend gemaakt en een onderzoek ingesteld naar de feiten, dan zouden ruim 1000 slachtoffers minder gemaakt zijn, die op deze beloften enz. ingaande, eene eylinder-breimaohine aan schaften en zioh in hunne hooggespannen verwachtingen bitter teleurgesteld zagen, omdat ze een goed geloof in de beloften en voorspiegelingen hadden en zonder nakoming der beloften met dit instru ment niet kunnen voldoen aan de eischen eener particuliere brei-inrichting, dus dub bel bedrogen uitkomen. Eene breimachine kan evenals elke andere machiae, sleehts een middel van beetaan zijn, dooh nooit doel en toeh meen den deze onnoozelen door een oylinder- breimaohine te koopen, hun doet te be reiken, n.l. een goed bestaan met hooge verdiensten verworven te hebben. In 't belang van den geregelden handel en van het publiek is het nuttig, dat onder zoek gedaan wordt, en is de houding der Kamer van Arbeid, voornoemd, toe te jui chen, en zal elk handelaar, evenals ik, gaarne bereid bevonden worden met geloof waardige feiten en gegevens te dienen, welke ik in massa bezit van de slachtoffers dezer trucs. Ik kom op tegen het generaliseeren in dergelijke berichten, waardoor de reëele handel nog meer benadeeld wordt, als door de oneerlijke concurrentie en het publiek in den waan zou komen, dat alle brei machinehandelaren meer of min bedriegers zijn en alle breimachines ongeschikt zijn voor particulier gebruik. Het tegendeel is waar, n.l. eene vlakke breimachine kan een best middel van bestaan voor particulieren opleveren, doch behoort hierbij vak-onder richt en goede, eerlijke voorlichting. Voor belanghebbenden zijn de twee bro chures, zoolang de voorraad strekt, tegen druk- en portoksten, a 10 ct., nog ver krijgbaar. Het doel van dit schrijven is: waar schuwing van eenvoudige mensohen, om op aanbiedingen van cylinderbreimaohines met onnakomelijke beloften in te gaan en te voorkomen dat bij het publiek de meening post zoude vatten, dat alle brei- maohiaebandelaren verkapte bedriegers zijn, en de aankoop verkeerd is; terwijl deze juist door de oneerlijke concurrentie ernstig geschaad zijn in hun eerlijken handel, daar zij slechts geschikte ma chines verkoopen eohter geen belofte doen, welke onnakomeiijk zijn "en dus minder voordeelig schijnen. Doordien de Overheid en de Pers in dezen niets verrichten, zijn vele lieden, zonder kennis of energie er ingevlogen, zoodat U Mijn heer de Redacteur zeker een goed werk in 't belang Uwer lezers en den handel znlt verrichten, door opname dezer regels. Hoogachtend Arnhem, 18 2 '07. UEd. dw. dr. R WITTE Technisch Bureau v. h. Breierijbedrijf. Ook wfj hebben doch niet terloops daaraan meegedaanen tegen al te groote ver wachtingen, met een ons bekend feit gestaafd, gewaarschuwd. Red.) Neutrale ambtenaars-vereenigingen In hare ontwikkeling een gevaar voor de toekomst. Deze gedachte moet thans worden uit gesproken. Bijtijds gewaarschuwd, opdat maatregelen worden getroffen ter keering van het kwaad. De wijze van optreden dier ambtenaars-vereenigingen is in vele gevallen revolutionair. Richt zich tegen de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3