Kerknieuws. LANDBOUW. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. Niet het kapit v 'sme ii het kwaad, maar de zonde. die het kapitaal misbruikt. Het doel van Patrimonium is wol om het lijden te verzachten en om zondige mis standen te verbeteren. Vervolgens zette spreker uiteen, wat Patrimonium op verschillende plaatsen had gedaan en ook wat door hem zelf als ge meenteraadslid van Kampen was verricht om betere toestanden op landbouwgebied te krijgen. Spreker wees er ook op, dat Patrimonium zich steeds meer uitbreidt, meer dan het Algem. Ned. Werklieden-Verbond. Hii woes er op, dat de mensch, als schepsel Gods, ook rechten heeft en dat volgens Gods Woord een goed patroon heeft een goeden knecht, dien hij vertrouwen kan Abra ham en Eliëzer en daartegenover een slechte baas ook knechts heeft, die hem trachten te bedriegen Laban en Jacob. Hoe Nehemia en Jesaja ook reeds tegen het kapitalisme van hun tijd moesten getuigen en men op elk terrein God moeteerenbo ren all«8 en den naaste als (niet boven) zich zelve. Spreker wees er op, hoewel dikwijls samenwerking plaats greep en nog plaats grijpt ouderdomspensioen in 1888, huis- vl it-tentoonstelling nu er toch twee handwijzers staan, die eenerzijds naar God en Zijn Woord en anderzijds naar eigen g' oddunken heenwijzen. i e menschen moeten beslist worden, weten, wat ze willen. Na nog gewezen te hebben op vele be zwaren tegen de werklieden-vereenigiDgen ingebracht, als 't geeft toch niets, we geven geld uit en wat krijgen wo er voor V ge geeft den schijn tegen den patroon te strijden met een boekje in een hoekje is toch beter en al deze bezwaren en bedenkingen weer legd te hebbeD, eindigde spreker met oproeping tot den strijd voor het maat schappelijk welzijn van elkaar, waar de verschillende kerken meer het geestelijk welzijn te beoefenen hebben. (Applaus). In de pauze van 5 minuten gaf niemand zich op, zoodat de voorzitter, na de arbei ders tot vere.eniging te hebben opgeroepen, met dank aan den spreker de vergadering omstreeks kwart over 9 sloot. Goes. Op den opril 'a-Heer Hendriks- kinderenstraat geraakte heden middag een paard van K. de Groene, van KapeHe, op hol. Het paard vloog de straat op en liep aan de woning van I. Wondergem tegen een paal en kwam daar tot staan. De kar was stuk. De voerman viel er af doch bleef gelukkig ongedeerd. De Minister van Waterstaat heeft thans bepaald dat met ingang van 1 Maart 1907 het port, bedoeld in het 2e lid van art. 8 der wet op de brievenpos- terij, van toepassing zal zijn in het ver keer tusschen verschillende aan elkander grenzende bestelkringen. Deze kringen worden dan geacht één kring te vormen Zoo zal dan het port bedragen voor een brief van een gewicht van niet meer dan 1') gram 3 cent en hoven 15 gram tot en met 200 gram 5 cent voor de aan elkander grenzende kringen van Sas van Gent en Westdorpe. En Haamstede en Burg. De Staatscourant bevat o. a. de sta tuten van de Maritime VereeDiging te Terneuzen. Geref. Kerken. Beroepen te Hoofddorp R. W. de Jong te Noord wijk. Voor de verplichte hengstenkeuring werden te Kattendijke en to Hulst aan geboden 86 dieren, waaryan er 18 werden goed- en evenzooveel afgekeurd. Onder de afgekeurde waren er twee met cournage en een met grauwe staar. Voor de premiekeuringen werden aan geboden te Middelburg 6 dekhengsten en 8 tweejarige merriën, te KruiniDgen 4 en 11, te Goes 4 en 5 en te Oortgene 1 en 2. De llugenholtz trein. D* directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij blijft op haar stuk staan, ten aanzien van den veelbesproken trein 38. Op het eerste ontwerp der zomer- dienstregelkig, aanvangende 1 Mei 1907, staat deze internationale trein aangegevm als niet stoppende te Haarlem. Men her innerd zich, dat een verzoek van den beur Hugenholtz indertijd ten gevolge heeft ge had, dat de trein te Haarlem stopte alleen tot het uitlaten van reizigers. De directie heeft een vorig jaar ook gepoogd deze be paling te doen vervallen, maar toen is dit niet geschied. (O. H. Crt.j Een zeer oppassend jonggehuwd 23- jarig werkman te Kampen schoof gist» - reonaoht ia zijn slaap het raam op en hiog met zijn heele lichaam er buiten, toen een agent kwam, die hem aanriep. De man, al of niet daarvan schrikkend, viel uit 't raam, werd nog door den agent opgevangen, doch kwam met 't hoofd op de straatsteeuen terecht, en stierf reeds een uur daarna aan de gevolgen. Te Rijp wetering is een 70jarige vrouw dooi- 't breken vau het plankje waarop zy go»»d uitspoelde in de vaart voor haar woning gevallen en verdronken. De groote pers beijvert zich rnn allerlei uit het leven van Polak te publi ceren. Waarom, dat begrijpen wij eigvu lijk niet. Ern man die een aanslag pleegt is üuu tuovi'innaai' Er wie gaat er -u een levensgeschiedenis van een moorde naar in het licht geven Zoo vertelt Het Handelsblad dat Polak, de aanvaller op minister v. Raalte, in 1898 te Amsterdam een oafé had en zich in de arbeidersbe weging wierp. Het Volk verbetert dat met de herinnering dat Polak een enkele maal in debat op een openbare vergadering een hoopje onzin uitsloeg en voorts ge woonlijk tot vermaak van een stoet je zet r jeugdige bezoekers van zijn café diende. Hjj werd toen reeds algemeen voor „niet snik'* gehouden en ook het schieten op lastige cafébezoekers, door het Hbld. ver meld, werd als gevolg van zyn geestes- afwijking beschouwd. Als een andere uiting van zijn verwarde geestvermogens doet het verhaal de ronde, dat hij, die zich als voorstander van geheel-onthou ding had doen kennen, maar intusschen de flesch nog al stevig aansprak, op zeke ren dag besloot geen bier te verkoopen, maar wel jenever, onder de motiveeriug „Een borrel hindert niet, maar het bier moeras, dat is het erge 1" De Nieuwe Rotterd Crtof 1 je ver de redacteur Hrusse, de schrijver der rubriek „Onder de Menschen" publiceert een brief van Polak aan den redacteur Canter naar aanleiding van diens boekje „Twee weken bedelaar". In dat schrijven vertelt Polak ook veel onzin. Hij was toen straat-violst en logeerde te 's-Gravenhage onder de soort in het Lamgroen, doch genoot er veel vriendschap en zijn kunst werd ge waardeerd. Hy vertelt ook dat er een tijd zal komen dat alle menschen malkaar zullen begrijpen en de boosaardige kerken met alle huichelaars van de aarde ver dwenen zijn. Hy teekent zich „gepaspor- teerd adjadant-kapelmeester der infanterie te Paramaribo". Volgens al die bladen schijnt de man krankzinnig. Nu, als zij hem dan maar gauw opsluiten, anders schiet hjj nog eens heuschelyk den een of anderen minister dood. In de Priesche gemeente Idaarde- radeel zjn zooveel zieken, dat de dok ters die daar ook de medicijnen leveren gebrek hebben aan medicijnflescbjes. De omroeper heeft nu aan de ingezetenen namens de geneesheeren het verzoek ge richt de leege fleschj es zoo spoedig moge lijk terug te bezorgen. Gestolen laarzen. Het volgende heeft zieh dezer dagen afgespeeld aan een der politiebureaus'» te Amsterdam Er was aangifte gedaan van een vrij aanzienlijken schoenendiefstal, en aan de recherche was 't gelukt een van de opkoopers op te sporen. In zijn winkel werd een paar van de gestolen schoenen aangetroffen. „Daar leg ik beslag op!" zei de rechercheur, wiens vorscheod oog de ontdekking gedaan had. „Gij kunt doen wat je wil zei de opkooper, maar die laarzen verlatsu mijn winkel Diet!" Rechercheur met die boodschap naar zijn commissaris. De commissaris liet den man verzoeken bij zich te komen, in de hoop hem te overtuigen dat hij g-.stolen goed niet onder zich mocht houden. De winkelier kwam, maar had van te voren de gestolen laarzen aangetrokken. De leeperd had meer van die zaakjes bij de hand gehad, en in dal verzoek om aan het bureau te komeu een middeltje ver moed om hem zijn winkel uit te krijgen en in ziju afwezigheid de laarzen tóch mee te nemen. Dat zou hij ze nou wel anders leeren I Maar hetzelfde vorscheDd oog had de truc ontdekt. Gij hebt daar laarzen aan, die mij voorkomen, je eigen dom niet te zijn, zei de commissaris. „Trek ze eens uit, opdat ik mij daarvan vergewisse." En de man was zoo goed niet of hij moest zich van het schoeisel ontdoen. De laarzen moesten aan het bureau blijven. „Nou, maar dan blijf ik ook aan het bureau", zei de winkelier, want op mijn kousen ga ik de straat niet over I" De commissaris had de welwillend heid een ander paar schoenen van zijn huis te doen halen. Maar de man, weerbarstig geworden, verkoos die Diet aan te doen, Hij kreeg eenigen bedenktijd, en toen hij, na atloop daarvan, in zijn weigering bleei volharden, werd hij gelast het bureau te verlaten. TevergeefsHet bevel werd herhaald. Onverzettelijk bleef hij, mei zijn kousevoeten als aan de sport vau zijn stoel vastgenageld zitten. Bij zou wel eens willen zien, enz, enz. Of 't nu dat was wat hij zien wilde, weten wij niel, maar op een gegeven oogenblik werd hij door acht stevige dienershanden aangevat en in een ommezien tegen den buitenkant vau het gebouw geplaatst, mei de schoenen er neljes naast. Na wat mopperen heeft hij ze maar aangetrokken... Zóó vergaat 't den mensch, die op ge stolen laarzen loopt en daar de bevelen van een politie-oommissaris aanlapt. N. e. d. D.) Waaiende hoeden. Bij stormweer een hoed te zien afwaaien blijft, als men zijn eigen hoed stevig vast heeft, een eeuwig jong genot met telkens nieuwe gezichtspunten. Vandaag gingen er weer vele de lucht in. Niet alle gaan dadelijk in de hoogte. Na met een ver raderlijken flap het ongelukkige hoofo verlaten te hebben, slaan ze dikwijls dade lijk tegen den grond en blij ven daar schalks, io afspraak met den wind, een wijle liggen maar opeens gaan ze dan aan den huppel voor onberekenbaren duur. Deze gedrags lijn is vertwijfelend voor den belang hebbende. Want de droevige moeilijkheid is, hoe zich da» tot den hoed te verhouden. O zeker, aandrang en verleiding zijn groot om dan dadelijk na den afwaai zich op den hoed te werpen. Dat is eohter ernstig te ontraden. Een hoed is dan niet meer het sufte, duldzame, geborstelde ding,zooals wij dat allen kennen. Heeft bij eenmaal den wind in den kop, dan is het een levend wezen geworden met kwade hartstoohten en sluw, verraderlijk overleg. Daarom zij niet (e dadelijk tot handelen overgegaan. Vandaag nog zagen wij een onervarene, die zich in gretige drift op zijn afgewaaiden hoed wierp, maar juist toen hij grijpen zou, ontglipte de hoed hem in vroolijken huppel. Een andere liep als het ware op zijn teen en, om zijn hoed te besluipen deze wachtte kalm af en ging er merk waardig bijtijds van door. Een onmiddel- 1 ij ken stoot met stok of parapluie wil ook wel eeDS helpen, maar zoo'n overwinning is gewoonlijk te duur gekocht Wij zouden den raad willen geven laat in 's hemels naam maar huppelen ln den regel onder vindt men inzulkeomstandighedenoprechte deelneming en velen vindt men tot een ijverige jacht bereid. Niet alle redders zijn even bedreven, sommigen moeten uw hoed in den steek laten, omdat zij op eens den hunnen achterna moeten, maar eindelijk gelukt het loch. Niet zelden echter gaat de hoed on middellijk de hoogte in, en begeeft zich in geweldige kringzwaaiingen. Afwachten is dan het eeoig mogelijke-. Zie niet om u heen, houd de hand niet dekkend naar het hoofd en tracht heel gewoon te doeD. Een onverschillig, niet te beoepen laohje staat dan niet kwaad. Is de hoed weer ter aarde, loop dan bedaard, vooralbedaard, er heen. We weten, de opgaaf is pijnlijk, maar noodzakelijk. Gewoonlijk kunt gij den ellendeling uit behulpzame hand weer in ontvangst nemen. Zie dan verder niet naar de bemoddering, maar zet den hoed ineens stijf en onwrikbaar op het hoofd, al staat dat wat mal. Ook kan het zijD, dat uw hoed in het water zwiert. Zoo'n geval is nagenoeg hopeloos. Wij kunnen dan alleen het beste wenschen. (Vad.J De storm. Hel heeft nu twee dagen en twee nachten in ons land fel gestormd. Te Heerenveen heeft in den naehb van Dinsdag op Woensdag een vreeselijk onweer gewoed vergezeld van een sneeuw storm. Alle mensohen stonden op. Het was noodweer. Te Zwijndrecht woei een huis omver en sloeg een roeiboot om, alles zooder persoonlijke ongelukken. Te Haarlem walaide een fabrieksschoor steen omver, welk gevaarte een muur, een prieël en het magazijn der lirma vernielde en in een tuin van de R. K. school terechtkwam. Te Vlacht- wedde ging hel paardenspel van Blanus de hoogte in en bekwam veel schade. Te Harlingen werd in het dak eener steenfabriek een gat geslagen. Het naar beneden komende hout viel grootendeels op den oven en veroorzaakte brand. Met eigen middelen slaagde men den brand te blussoheD, doch het dak was voor het grootste gedeelte vernield. Van een woonwagen te Assen woe» al spoedig de linnenkap af', terwijl de stutten, die tot steun er onder geplaatst waren, hun diensten weigerden. Toen de bewoners hun armzalig verblijf beter trachtten te voorzien en de vrouw den wagen in het midden steunde, de man aan het einde om hem staande te houden, wierp een plotselinge rukwind het voertuig om, dat beiden onder zijne zwaarte beklemd hield. De viouw was voorover gevallen en lag met het geheele lichaam onder den wagen, het gelaat in de modder gedruktde man was met borst en hoofd vrij geble* en. Na een groot uur werd het ongeval door een voorbijganger opgemerkt, die hulp ging halen, en na eenigen tijd beiden uit hun benarde positie verloste. De vrouw was in de modder gestikt. Te Sint- Jacabaparochie, waar de storm met onweer gepaard ging, sloeg de bliksem in een korenmolen en te Tzummarum in een boerenschuur die verbrandde terwijl een gedeelte van 't vee in de vlammen omkwam. Te Oldenzaal vernielde de bliksem het dak eener woning en te Dalen (Drente) wierp de ttorui een land- houwerswoning tegen den grond, waarbij liet vee slechts met moeite en niet zonder kwetsuren kon gered worden. Te Watergraafsmeer werd de bovengrond- sche geleiding van het eleetrisch licht omgewaaid, zoodat gisterenavond deelee- rrische straatverlichting in het heele LÏDnaeuspark uitgedoofd bleef. Te Hoogeveen werd van den toren der Geref. kerk de haan weggeslingerd. Over heel Drenthe woedde Woensdagmorgen 3 uur noodweer met onweer gepaard. Storm in 't buitenland. Niet slechts de lage landen aan de zee hebben te lijden gehad van het noodweer. Keulen en Aken melden bevigen storm met regen en sneeuw. Neuwied spreekt van een orkaan met hagel en sneeuw. Glad- bach meldt overstcooming. Dusseldorf no teert verscheidene onweders, storm en hagelslag. Elberfeld en Dortmund evenzoo. Ook Lubeck, Cassel en tal van andere plaatsen hebben te kennen gegeven, dat z« een zwaar nachtje hebben doorstaan. Ook de Fransche ku3t werd zeer getei sterd. Met name te Cherbourg is de scheep vaart gestremd en zoeken vele stoomboot.en en handelsschepen een veilig heenkomen. Te Verona zijn ruim vierduizend infiuenzali,jders. De scholen zijn gesloten, de hospitalen overvuld. Sommige zaken staan geheel stil. i— By Chistie te Londen werd een Cki- neesche Kang-hi-vaas, vierkant model met zwarte emailleversiering, voor 2625 pd. st. verkocht. De Daily Telegraph meldt uit Odessa dat de Joden het spoedig uitbreken vau een pogrom vreezen. De onveiligheid op straat is weergaloos. Vreemde ingen verklaren, dat ze hun zaken zullen sluiten, indien er niet beter voor de publieke veiligheid ge waakt kan worden. - Te Posen zijn twee lieden in hech tenis genomen, die op 1 April 1906 het ganöohe geziu Greiser, te Wiebelshof, hebben vermoord. Des nachts vroegen ze toegang om vee te voederen, dat den vol genden morgen door handelaars zou worden afgehaald. De dochter bracht hen naar den stal. Terwijl de een met een bijl de oude echtelieden in de woonkamer ver moordde, maakte de ander het meisje in den stal af. De buit bedroeg slechts 300 mark. In geheel Westelijk Duitsohland heeft het gisternacht geweldig gestormd. Op vele plaatsen ging de storm van hevig onweder vergezeld. Een jonge anarchist, een zekere Jozef Wostatek, loste gisterenochtend leReichen- berg een revolverschot in de richting van het hoogaltaar in de aartsdekanale kerk aldaar. Daarna keerde hij zijn wapen tegen den klokkeiuider, maar hel ketste. Aan de politie verklaarde Wostatek, dat de priesters de grootste volksvijanden zijn en daarom had tiij er een willen doodschieten. De moordenaar is een Tsjech hij werkte tot voor kort op de Saksische schoenen fabriek te Eppendorf. Te Béziers kon een automobiel niet tijdig genoeg uitwijken voor een plotseling te voorschijn gesprongen hond, zoodat het dier werd gegrepen door het stuurlui s tl. Inmiddels was het voertuig den wegberm genaderd, doch terugkeeren naar het midden werd door 't houdenliehaam belet. De auto geraakte ondersteboven. Een der inziilenden werd gedood en zijn eehtge- noote zwaar gekwetst. Uit Keulen wordt gemeld, dat de wolven in den Eifel groote schade aanrich ten onder de herten en reeën. Bij troepen komen de wolven uit de Ardennen op Duitsch gebied. Enkele, door den honger gedreven, wagen zich zelfs in de dorpen. In het dorpje Nidrum is een groote hond, die aan den ketting lag, door een wolf ver scheurd. Een wolf, die een woning trachtte binnen te sluipen, werd dooreen houtvester doodgeschoten. Onder zware verdenking, haar 6-jarig kind doodelijk te hebben mishandeld, is te Mannheim de 28-jarige vrouw van den koopman Silberstein gevangen genomen Het lykje was geheel met wonden overdekt. De oudste Zwitser, de oud-onderwijzer Columbau Rtissi, te Audermatt, is gisteren lUl jaar geworden. Russi was als jongen een klein, zwak ventje; hij kou goed leeren en werd daarom voor schoolmeester opgeleid. Toen Russi 13 jaar was, wera hij organist te Andermatt en twee jaar later werd hem ook de zorg voor het onder richt van de Andermattsche jeugd toe vertrouwd. Tot zijn 90ste jaar is hij school meester gebleven. Soms gingen er wel 10U kinders bij hem ter schooi hij allééu moest orde onder hen houden en hen onder wijzen bovendien. Maar dat scheen besi te gaan, Russi was onderwijzer met han en ziel, en zijn onderwijs werd algemeen geprezen. Hij was begonnen met een tractement van 150 francs en heeft hei nooit verder gebracht dan 225 francs in 'tjaar. Maar hij had ook eDkele bijbaantjes: hij was ambtenaar van den burgerlijken stand, vee-inspeoteur en ook zoo iets als houtvester. Russi is nog gezond en monter Hij staat altijd heel vroeg op en gaat dan naar de kerk. 's Morgens 7 uur wandeli hij weer naar huis en maakt dan graag een praatje. Hij is ODgetrouwd gebleven en leeft heel eenvoudig. Hij drinkt nooii koffie, maar eiken morgen bij zijn ontbijt wat brood met een stuk gedroogd vleesch, een glas wijn. Vei'giftige spenen. Volgens de En- geisehe Lancet zijn vier kinderen ziek geworden na te hebben gebruik gemaaki van eenzelfde soort caoutchouc speen. Een van de kinderen stierf onder de verschijn selen van maag- en darmontsteking, maai de speen was in dit geval zeer onzindelijk. Echter hadden al de kinderen buikpijn en op de onderkaak een loodstreep. De spenen waren alle van zacht, donker gekleurd oaiutchouc. Toeu deze spenen waren ver vangen, herstelden do kinderen. Een der spenen heeft The Lancet laten onderzoeken De speen woog 3Va gram en bevatte 187 m.gr. lood en 38 m.gr. koper, was zeer kleverig en gaf zwart af. Het was dus niet te verwonderen dat de kinderen lood naar binnen kregen. In de slaapkamer van een familie te Neunkirchen, in Oostenryk, is op een nacht een met kruit gevulde ijzeren bus geslingerd. Een brandende lont zat er aan. Den bewoners, uit hun slaap opgeschrikt, is het gelukt de lont te blusschen. Wat den bomwerper tot zijn daad had gebracht, schijnt niet bekend te zyn. Te St. Jean de Maurieime, in Savoie, zijn twee mannen onder een lawine be dolven. De een kon zich onder de sneeuw weg werken, de ander werl er na tiei uur dood uit gegraven. Tot de plaatsen, die in liet bijzonder door de griep geteisterd worden, behoort Manoheiui. Daar zijn bijna viermaal zóó veel zieken als in gewone tijden. H»-i groote ziekenhuis kan alle z.eken niet meer opnemen. Tot in de oude dragonders- knzerne toe worden menschen verpleegd. Te Mülhausen heeft, na een familie twist, een vrouw zich met een kinderwagen met twee kinder» erin in de 111 gesiuit. Alle drie verdronken. Aan het hoofdstation te Hamburg werd Maandagavond in een uit Kiel ge komen sneltrein een bewustelooze man gevonden. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij gisteren verklaard heeft, dat hij gereisd is, met hun beiden in een coupé, met een man van ongeveer 36 jaar. Deze heeft zijn reisgenoot, een 23-jarigen technicus, blijkbaar op de een of andere wijze bedwelmd en hem zijn geld, 220 mark en een brieventasoh met papieren ontstolen. Van den dader geen spoir. Volgens een LondeDsch blad van gisterenoehtend waren er tot Maandagavond in het Vereeüigde Koninkrijk 212 meu- schen aan hersenvlies-ruggemergontsteking overledeo. Sedert 1 Januari heeft de zLk te zich vertoond in aoht plaatsen in Engeland, negentien in Sohotland en vijf in Ierland. Te Glasgow en Belfast neemt- de ziekte nog niet af. Maandag stierven er Glas- gow weer drie zieken aan en kwamen er negen nieuwe gevallen bij. Te Dublin, waar de ziekte ook opge treden is, heeft de gezondheidsdienst als voorzorgsmaatregelen aanbevolen, voedsel, kleeren en bedcfegoed van de kinderen (die 't meest door de ziekte aangetast wor den) alsook de huizen, strikt zuiver te houden. Van kleine kinderen moeten vooral de zuigflesechen steeds schoon z jn. Genade en eere gegeven. Psalm 84 12 en 18. Gedachtenisrede zyner 25-jarige ambtsbediening, gehouden in de Noorderkerk op 19 Febr. 1907, door dr. L. H. Wagenaar, pred. bij de geref. kerk te Middelburg (C.) Goes, Oosterbaan le Cointre. Een gedachteniswoord dat geen aar ba- veling behoeft, dewijl 't gevloeid is uit den mond van een van Zeelands meest geliefde predikers. Wij lazen 't met groote stichting en dank voor hetgeen God de Heere in drie provinciën des lands voor zyn eer es het heil der kerken door middel vanditzwakke vak gewrocht heeft. Wees een zegeD, zoo bad ds. Littooij hem toe bij zijn komst te Middelburg. Daarnaar heeft ds. Wagenaar met groote bereidheid en opgewektheid al die jaren gestreefd. En ook deze „preek" geeft au dit streven getuigenis. De uitvoering is allerkeurigst en de fijne photo dr. Wagenaar rustig gezeten in zijn studeer vertrek maakt ons 't bezit van deze Gedachtenisrede dubbel aangenaam. Het zal ons niet verwonderen of zij beleeft herdrukken. TELEGRAMMEN. Serooskerke(W) Woensdagavond71/'» uur vergaderden in het lokaal Rehoboth, daartoe welwillend door den WelEd. heer Tak afgestaan, eenige werklieden, ten einde te komen tot oprichting van een zie kenfonds voor werklieden en kleine bazen; welk fonds moet strekken om by ziekte of ongeval een zeker deel van het werkloon uit te keeren. Na eenige bespreking werd besloten zich als voorloopig comité te con- stitueeceD, terwyl een voorloopig bestuur werd gt kozen. Dit zal i.u een concept reglement opmaken, terwyl men door huis bezoek als anderszins de tot stand koming der vereenigiDg zal trachten te bespoedi gen. Moge deze poging, uitgaand van den werkman, strekken tot heil van hem en zijn geziu en vinde deze pogiDg bij de inge zetenen alleszins steun en medewerking. Maassluis. De Harwicbboot Berlijn is voor Hoek van Holland gestrand en door midden gebroken. Ruim 120 menschen (bemanning en passagiers) verkeeren in levensgevaar wijl de reddingsboot wegens de hooge zeeën het schip niet aan de zij kan naderen. De opvarenden zyn verdronken, slechts 1 werd gered. Reeds zyn 29 lyken aange spoeld. Maassluis. Het was een boot van de Great Maatsch., op den kop van den Noor- derpier geloopen, hedenmorgen 5 uur. De reddingsboot, kapitem Janssen, ging er dadelijk heen, wierp 2 maal een lijn uit die brak. De 3e maal kwam de verbinding tot stand, toen brak echter de tros van het anker der reddingsboot. Terwyl men heen ging om een nieuwe te halen, brak 't schip middendoor. Er waren 9 doktoren van hier ter plaatse aangekomen. Vier postzakken zyn opge- viscnt. De chef hofmeester Maurae die 25 jaar dienst had op de boot, is mede aange komen. Verscheidene lijken spoelen aan, zeer gehavend, met hoofdwonden en been- en armbreuken wegens stooten op de pier. Do Duitsche boot „Wodan" zegt dat er uog levenden in de rookkamer zijn. Er is een plank aangespoeld waarop geschreveu stond „nog 10 levenden in de rookkamer". Het achterschip is geheel weg. Er drijft veel wrakhout aan. Maassluis. 3e telegram. Langs da kust noordwaarts dryven vele lijken. Nog 40 levenden moeten er zyn. Sommige der aangespoelde schipbreu kelingen leefden nog, doch stierven n-v aankomst. Onder de verdronkenen i» o j luitenant Kruger uit Den Haag, een toone. I- gezelechap van 30 personen, benevens t-tu alleen reizend knaapje van sleobis 5 ja Het achterschip is nog evenzinhibw*.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2