Aanbesteding. 30 geslagen Olmenboomen, Advertentiën. UIT DE PERS. Wl a pktberichten. Ingezonden Stukken. Iets over: Nog iels over Krabbeodijke. LEESTAFEL. VER&OOPEIS: Een WINKELHUIS en ERF te Middelburg aan de Gravenstraat, wijk S no. 247, kasdastraal bekend in sectie C nummer 266, groot 68 Centiaren. jPÈT WACHTENDE -^Rg SLikiiansprteScit ea Eaoialonnen. 0p baandag 25 Februari 1907, Openbare Verknopingen a. op MaanSas 25 Mraari 1907, Kabinet, Kastje, Tafels, Stoelen, Ledikant, Klok, Kisten, Naaima chine [Winselman], Arbeiders gereedschap Vrouwenkleeren Glas- en Aardewerk, enz. op Dopteiap 28 FetaTW, KabinetLinnenkastTafels Stoelen, Regulateur, Spekstander, Tobben, Kleeren, Glas en Aarde werk, vet Varken, 12 Kippen en Haan, 6 Konijnen met Hokken, Stroo, droog Hout, Dilthouten, Kruiwagen, enz. Vrijdag I 31 aart 1907, A. 1,04 Hectare (2 gemeten 195 roeden) WEILAND B. 43,20 Aren (1 gemet 30 roe den) WEILAND G. 96,35 Aren (2 gemeten 136V2 roeden) WEILAND &SPRINK D. 1,03 Hectare (2 gemeten 189 roeden) BOUWLAND; E. 1,1110 Hectare (2 gemeten 150 roeden) BOUWLAND. 1 zwart Merriepaard oud 20 jaar, 3 baatgevende Melk koeien, waarvan 2 op de rekening2 Jaarling vaarzen', 1 Vaars oud 6 maanden, 3 Geiten, 2 vette Varkens; Menwagen met toebehooren, Boodsehapwagen op veeren, Drie- wielskar, 3 ijzeren en 1 houten Eg, Ploeg, Sleepdeur, Voorsleper, Veldgang, Kortmolen, Mangelmo- len, Reepen, Blokken, Paarden- want, Karn, Roomtonnen, Boter- tob, Emmers, Jukken, Teelen, Schalen, Balans, Gewichten, partij Weide en Klaverhooi, Tarwe-, Gerste- en Boonenstroo. Klti4II.UK-PUATEV~ bij L. DB BRUIJNE, Sedert twaalf jaar was te Leislau de matroos Paul Lehmann verdwemn Ih 1902 werd hij in allen vorm dood verklaard. Maar nu is hij gezond en wel bij zijne verbaasde bloedverwanten terug gekeerd Te New-York is groot opzien gewekt door de inhechtenisneming van mevr. Leopold Wallau, de vrouw van een joodseh millionair. Zij wordt beschuldigd, hare oude moeder, die aan kanker leed, door toediening van vergif uit haar ontzettend lijden geholpen te hebben. In de oostelijke provinciën van Pruisen is 't de laatste dagen zeer koud geweest, zóó zelis dat er eenige mensehen doodgevroren zijn. In Oost-Pruisen zijn twaalf mensehen door de koude omgeko men, in West-Pruisen zeven, in Posen vijf. De wildstand heeft zeer geleden reeën en herten zijn in de bossehen bij tientallen van honger omgekomen. Maandag is de metalen brug over de Eddous tussohen Bouira en Setif (Algiers) plotseling ingestort op het oogenblik dat er een trein overreed. De loeomotief en zes goederenwagens stortten in de rivier. De machinist werd onmiddellijk gedood, de stoker eo de hoofdeonduoteur werden ern stig gekwetst. Men schrijft het ongeluk toe aan de hevige, voortdurende regens, die op het oogenblik in die streek nederdalen en waardoor de grond om de pijlers weg gespoeld was. De krijgsraad te Riga heeft na een behandeling van bijna twee maanden, vonnis gewezen over de personen beschul digd van deelneming aan den opstand van Tukkum,Ter dood veroordeeld werden 17 beschuldigden, één beschuldigde kreeg acht jaar gevangenisstraf, tot dwangarbeid van verschillenden duur werden 15 be schuldigden veroordeeld en twaalf werden vrijgesproken. Kerkconcert. does. Onze lezers zullen zieh nog wel herinneren het resumé van verschillende beoordeelingen omtrent onze Hollandsche Concertzangeres mej. W. van Emminck- hoven, bij haar eerste optreden in de Doops gezinde Kerk alhier een jaar geleden. Deze artiste komt ons weder bezoeken, en op Maandag 25 Februari e.k. zullen we weder in de gelegenheid gesteld worden haar talent te bewonderen. Men heeft ge zien, hoe haar van alle zijden en uit ver- sohillende plaatsen in de pers lof is toe gezwaaid. En terecht. Uitstekend geschoold als ze is, onder de leiding van de helaas naar het buitenland vertrokken voortreffelijke leerares Cornelie van Zanten, vroeger van het Conservatorium te Amsterdam, heeft zy van dat onderricht geprofiteerd op eene wyze, die inderdaad bewondering afdwingt. Baar volle en sympathieke sopraan heeft zich heerlijk ontwikkeld en hare voeali- ssering behoort tot de beste en duidelijkste die we hoorden. Ons dunkt, veel is hier niet meer bij te voegen om tot de conclusie te komen, dat het bezoek aau haar eerstvolgende uit voering in vereeniging met den heer Se- oréve, organist der Rem. Kerk te 's-Gra- venhage, en den solo-violist den heer Jan Manifarges uit Keulen die een kostbare viool (Guarnerius ter waarde van f5000) bespeelt eene warme aanbeveling ten volle verdient en de verwachting te rechtvaar digen, dat den minnaars der verhevene toonkunst inderdaad een zeldzaam kunst genot waoht. Men ga dus die uitvoering bijwonen. LAATSTE BERICHTEN. Stavenis8e. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting werden vastgesteld de kohieren voor den hoofdelijken omslag en die voor de hondenbelasting, dienst 1907, de eerste tot een bedrag van f2600. Tot lid der o. t. w. v. s. werden herbe noemd de heeren C. Steendijk Sr., J. van Oost en C. M. P. W. Banssens, en in de be staande vacature de heer A. Koeman. Vlissingen. Officieel is bericht van de komst van Prins Hendrik met de De Ruyterfeesten gekomen. De Piet Hein, Friesland, de Monitor Reinier Claassen en eenige torpedo's zul len ter rede aanwezig zijn. Dhr. Römer, commandant der Marine te Hellevoetsluis zal ook tegenwoordig zijn. 's-Gravenhage. De Koningin heeft de conferentie over de ministriëele crisis hervat en gisteren den heer Heems kerk in audiëntie ontvangen. De komst van Groothertogin Marie, moeder van Prins Hendrik, is uitgesteld tot den loop van Maart. Londen, 20 Febr. Daily Telegraph verneemt uit Petersburg. De verbittering tegen Stolipyn's ministerie neemt toe daar hij Jtelkens dingen doet die volgens de letter wel wettig zijn, doch plaagziek Bijvoorbeeld ann Colalepski het kies recht ontnemen. Een leider der oppositie zei dat de Doema alle wetten van S'olipyn zü intrekken ook de Landbouw- wet behalve de bepaling dat alle boeren gelijke rechten verkrijgen. Johannesburg, 19 Febr. Botha was lieden in e^-n kiezersbijeenkomst van 8000 mao de voori aamste spreker van de Natio- mdhten ea „Het Volk". Hij zei dat de Bo-.ren met Johannesburg in vrieDdsehap willen blijven leven, dat daarvan de voor spoed afhangt zoo van Engelschen als van Boeren. Er worden overal, ook te Pretoria, talrijke bijeenkomsten gehouden. Ja zeker: verwildering. De Rotterdammer schrijft onder dit op- sehrift Land en Volk, het vrijzinnig-demoora- titohe hoofdorgaan is boos. Op ds. Van Noort te Amsterdam. Op ds. Piersoii te Zetten. Op mr. Lohman te 's Gravenhage. En op den heer Derksen te Rotterdam. Gelijk blijkt uit deze driestar in het Haagache orgaan te vinden Een Commissie van Westerschellingers, van oordeel, dat op Wester Schelling een bijzon dere Christelijke school moet zijn, verspreidt in een circulaire een ^dringende bede om hulp". Daaronder een woord van aanbeveling van den heer J. J. van Noort, predikant te Amster dam. Daarin lezen wij >Maar wie de gemeente heeft gezien, en met het opkomend geslacht aldaar heeft kennis gemaakt, gelijk de ondergeteekende dat heelt gedaan in Nov. 1904, kan niet anders dan vragen, bidden en smeeken aan de Christenen op het vasteland „Broeders en Zusters helpt toch de Wester-Schellingers krachtig, opdat hunne kinderen, die straks de zee bevaren en ons land zulke goede diensten bewijzen, niet vóór dien tijd verwilderen, en als de Trom pen en De Ruyters leeren bouwen en vertrouwen op Neèrlands God Onder dit moois drukt hetModeramen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel de hoop uit, „dat de giften onder den zegen des Heeren miidelijk zullen vloeien". Geteekend H. Pierson, Lohman, R. Derksen. Wij durven met dit /moois" nog wel voor den dag te komen. Alle anti-revolutionairen zijn het er mee eens. Waar een opvoeding plaats vindt buiten verband met het Woord Gods, verwildert het jeugdig geslacht in geestelijk Opzicht, hoe a beschaafd" het ook moge worden. Mannen van zulke beshavmg riepen in 1905 na de overwinning der liberalen in Brielle uit„Leve de Heidenen 1" Ook moet Land en Volk niet meenen, dat de opvatting van de bedoelde circu laire nieuw is, slechts dateerende uit den tijd van het „Kuyper-regirae". O neen Reeds Beets zong: Wat afvalt van den hoogen God, Moet vallen Eenzelfde schuldeenzelfde lot Voor allen. 't Gezin, 't geslacht, het volk, DE STAAT, De kleinen en de grooten Verlaten wordt wat God verlaat. Wat God verstoot, verstooten. Wel hoort men daaglijks stem op stem Weerklinken: Geen noodwij redden 't zonder Hem 1" Maarjj die het zeggen zinken. Ea dat is ook onze overtuiging. GOES, 19 Februari 1907. Tot genoteerde prijzen was er geregelde handel. Oude tarwe f o,a 1 o,Nieuwe tarwe f6,35 k f7,oo. N. rogge f5,70 a f6,Winter- gerst per 100 kilo f S,4o a f 8,90. Zomergerst per 100 kilo f8,10 a f8,50. Haver per 100 kito 16,25 a f 7,00. Bruine boonen f 8,00 a f 8,50. Kroonerwten f9,25 a f9,50. Groene erwten f8,00 a f8,50. De aanvoer van boter en eieren was gering. Opgaaf der marktzetters van de gemeente, Versche Boter per K.G. f 1,20 h f 1,35 middenprijs fo,64, part. f0,673 per pond. Versche Eieren per 100 stuks f 3,60 k f 5,00; middenprijs f 1,05, part. f o,a f 0,00 per 25 stuks. Opgaaf van de Landbouwmaatschappj. Boter f 1,20 a f 1,35 per K.G., rekenprijs f 1,30 per K.G. Versche Eieren f3,60 a f 5,00 per 100 stuks, rekenprijs versche eieren f4,75 per 100 stuks. Naar eieren zeer veel vraag. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Krabbendijke, 18 Februari 1907. Is werkstaking geoorloofd? Geachte Redactie! Wil zoo goed zijn onderstaand schrijven te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Is werkstaking geoorloofd Onder dezen titel kwam in no. 118 van De Zeeuw een ingezonden stuk voor van de hand van, ja van wie is alleen bij de Redactie bekend. Tot mijn groote teleurstelling moet ik zeggen, manheer de Redacteur, dat ik met dit schrijven niet kon instemmen, evenmin met het schrijven van den heer X. Bij het droevige wat wij ervaren by de staking te Rijssen, waar onze arme medebroeders zuchten, is men er nog op uit ox deze staking zooveel mogelijk af te keuren, en aan te raden toch voorzichtig te zijn met het verleenen van steun. Inderdaad, mijn heer de Redacteur, wanneerdezegedaohten meer veld wonnen onder onze party, zou het volgens myo gevoelen niet moeilijk te zeggen zyn, waar wy zouden aanlanden. Het is daarom beslist af te keuren, dat op deze wijze in dezen tijd en onder deze om standigheden zoo geschreven wordt. By het lezen dezer ingezonden stukken, komt onwillekeurig de vraag op, of deze schrij vers wel alles hebban gevolgd wat over deze zaak geschreven en gesproken is. Hechten zij dan geen waarde aan het advies der heeren Hovy, Van Vliet, Sybrandi, ds. Hogerzeil, Fabius en Van der Molen Ge looft men dan niet, en gevoelt men geen medelijden met de arme broedersteRijssen wanneer mannen, zelf stakers, de zaken kalm en waardig bespreken En wanneer ik dit alles kalm overdenk, dan zeg ik werkstaking is wel degelyk geoorloofd. Trouwens op het sociaal congres is ook dit als conclusie aangenomen. En al moge dan de kapitalist Stork steun ontradeD, en al moge men zich dan in allerlei bochten wringen en adviseeren om toch voorzichtig te zijn met steunen, dan roep ik allen toe, zonder onderscheid steunt krachtig deze stakers te Ryssen in hun rechtvaardigen strijd. Voor de plaatsing dankt uw vriend, de werkman CORNELIS HA VERHOEK te Krabbendyke. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van C. zyn schryven over bovenstaande gemeente, vraag ik nog een plaatsje in uw geëerd blad. Voor het meerendeel was ik 't volkomen eens mei den schrijver, maar ik geloof toeh niet dat de drie factoren door C. genoemd, de juiste zyn. Ik voor my acht verkeerde voorlichting eensdeels onder die onkunde begrepen. Indien b.v. iemand eenzijdig wordt opgevoed is dat niet onwil omdat hij niet anders doet, maar een logische han deling omdat hy niet anders weetdaarom is het niet iets vreemds indien hy b.v- de zaak van een anderen kant leert bezien en vergelykt met de eerste, dat hy tot betere gedachten gebracht wordt. En daarom blijf ik bij de bewering dat in de grond van de zaak de onkunde de oorzaak is, alhoewel de kerk een niet geringe rol speelt. Maar is dat dan geen onkunde in zeker opzicht? Ik ben nog steeds van meening dat daar door huisbezoek zeer veel te winnen is en van oude en verouderde ideeën ook zonder Salomo's wijsheid eo 't geduld dat Job bezat te bezitten. Immers de samenleving van een dorpeling iB niet zooals bij die der stedelingen, waar men ternauwernood zyn buren kent. Welke dorpeling kent niet, ja zelfs het karakter van zijn dorpsgenoot, ofschoon hy aan het ander eind van de gemeente woont? Dat is in een stad niet het geval en zou mitsdien minder vrucht op zulk een arbeid loonen. En alhoewel ik C., naar ik uit zyn schryven kan nagaan, zijn bezwaren tegen vernoem den arbeid mode gevoel, mag dit toch niet tot stilzitten of ontmoediging leiden. Want deelden alle inwoners van Krabbendyke in dezelfde opinie als die van Cdan ware het slechts een waken voor misstanden of afval maar dit is nu niet zoo en daarom de handen aan den ploeg geslagen, dat is de eenige uitweg en meer dan ooit, ofschoon het strijd kost, ja zelfs soms schijnt als op rotsen ploegende, steeds krachtig arbeiden met het oog op 't wit dat ons is voorgesteld en de gedachte bezielendezonder stryd geen kroon diene als onvermoeide aan vuring om steeds te doen wat onze hand vindt om te doen en het u dan maar als een eere moge wezen dat monnikenwerk in het belang van onze partij mitsdien totbydrage aan de glorie van Gods naam te mogen ver richten. En daarom nogmaals zy 't gezegd, niet onwil, of verkeerde voorlichting en zelfs het kerkje spelen mijns inziens de verkeerde factoren die C. opsomt, het grootste gebrek is louter onwetendheid en kan door het door mij aangegeven middel het beste genezen worden. Een geboren Krabbendykenaar, G. v. S., thans Middelburger. Middelburg, 17 Febr. 1907. Hier ziet v. S. mis. C. behoort te Krabben dijke tot de hardste werkers en de beste pleit bezorgers ook bij huisbezoek een man van de daad. Red. Ben bom in de Hervormde Kerk van 's-Gravenhage. Een woord over Prediking en Schriftcritiek, door ds. J. E. Schröder te Arnhem. Rotter dam, J. M. Bredee. Een luthersch predikant heeft hetzwaard aangegord om zijn vriend en broeder Cramer te bestrijden op diens vier bekende predicatiën tot de Haagsche gemeente. En hij deelt daarbij rake slagen uit. Hij keurt 'taf dat dr. C. zijn Bijbelcritiek aan de ongeletterde menigte, inplaats van aan geleerden ten beste geeft, den kansel tot katheder verlaagt, en eritiek geeft waar hij een woord Gods behoorde te brengen. Alle vier de preeken van dr. C. en terloops ook het woord van ds. Gerritsen die het met dr. C. eens is, worden onderhanden genomen. En gewaarschuwd wordt tegen afzakking naar het modernisme die van dit ingenomen standpunt dezer twee Haagsche predikanten "t gevolg moet zijn. Verwijzend naar prof. Delitsch' Babel en Bijbel en prof. Valetons Hamurabi waar schuwt hij tegen het stichten van ver warring omtrent de historische hoofdper sonen in de Schrift, en met name komt hij op tegen den blaam op den Heiland geworpen als zoude Deze zieh gesteld hebben tegen de Schrift toen Hij zijn woord plaatste tegenover dat der Ouden. Ook 't spelen met 't woord „gemeente" keurt ds. S. af, en nog veel meer dat wij hier niet alles kunnen releveeren. Wij bevelen deze heldere, met groote be slistheid geschreven uiteenzetting zeer ter lezing aan. B ÜHGEIIL I JK E STAND Van 1820 Februari. MIDDELBURG. Ondertrouwd: Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, 25 j jm. en Jkrr. F. H. Snouck HurgroDje, 23 j.jd. Geboren: Een onechte z.,moeder42 j. Overleden: P. Frank, 69j.,ongeh., z.L. Hildernisse, 74 j., man van P. C. IngelseW. A, van Woerkeu», 2 m., d. GOES. Ondertrouwd: 20, Atie ZondrrvsD, 24 j. jm. te Weesp, onlaags te Nijmegen en Geertruida Timmerman, 25 j. jd. te Goes, onlangs te Nijmegen. Geboren: 18, Hendrik Jan, z. v. Marinus Jacob van Riet en Johauna Melse19, Pieter, z. v. Pieter Reijn- hout en Maatje de Jager. Van 16—19 Februari. VLISSINGEN. G e t r o u w d C. Heij- ligers, 38 j. jm. en G. Glerum, 38 j. jd. F. J. Grem, 28 j. jm. en C. S. Verblek, 20 j. jd.j. Sohageo. 30 j. jm. en M. S. Eggei, 27 j. jd. Bevallen: N. van der Klift geb. Van Hoepen, z.J. Kievit geb. Nieu- wenhuize, z.W. van Eek geb. Dekker, d.J. H. Landmeter geb. Van der Burgh, d.J. Daane geb. Jaoobse, d. OverIeden:H C.Dikkeaberg, vrouw van J. W. van den Berg, 62 j.J. F. Berting, 4 j., z.P. Mulder, vrouw van G. van Belzen. POLITIE GOES. De commissaris van politie alhier, waar schuwt voor de advertentiën die in sommige bladen voorkomen n.l. „Kelnerinnen ge vraagd te Rotterdam". Alvorens zieh daarvoor aan te bieden, is het raadzaam zieh eerst te wenden tot het bestuur der R.-K. Internationale ver eeniging tot bescherming van jonge meisjes. AdressenMej. I. de Groot, Presidente, Zuid blaak 60Mevr. Hoogeweegen Miihler, Sehied. singel 26Mevr. Midderap Minderop, Penningmeesteresse, Weste wagenstraat 81Mevr. Wilkens Driebeek, Secretaresse, Westerkade 28en Mevr. Huygers van Berekel, Baan 7, allen te Rotterdam. De commissaris van politie voorn., A. R. HOLSHEIMER. Telegrafisch Weerbericht. naar waarnemingen in den morgen van 20 Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.9 te Horta, laagste stand 725.6 te Suit. Verwachting (tot den avond van 21 Febr.): voorloópig nog stormachtige, Westelijke wind, zwaar bewolkte lucht, buiig. Weinig verandering van temperatuur. KENNISGEVING van de geboorte van een flinke zoon. JOHAN DE ROOS. Middelburg, 20 Febr. '07 Voor de vele blijken van belang stelling tijdens de ziekte en na het over lijden van onzen geliefden Oom ons be toond, betuigen wij onzen hartelijkendank. Namens de familie, J". MARKUSSE. Kamperland, 19 Febr. '07. „LANDBOUWERS". Mooie droge soorten platte en ronde Maïs, mooie Geldersche Zaaiwikken, diverse soorten zuivere Klaverzaden, Inlandsch Graszaad. Voortsalle soorten gemalen en ongemalen VOERARTIKELEN -:- Billijke prijzen. „Magazijn Groenendraak". De Notaris W. HIOOLEN is voor nemens te verkoopen, op Vrijdag 22 Februari 1907, des voormiddags 10 nur, op de Buiten plaats Vrede-Rust", te Serooskerke ongeveer allen geschikt tot werkhout, 14 vaam Kliefhout, ongeveer 2700 Esschen- en Elzen Mutserds, benevens een partijtje nieuwe Boonenstokken. Bezichtiging iederen werkdag tusschen 10 en 3 uur. De Notaris J. HOSANG zal op Donder dag den 28 Februari 1907, des avonds te acht uur op de bovenzaal der Sociëteit „De Vergenoeging", aan de Groote Markt te MIDDELBURG, in het openbaar De kooper komt op het gebruik den 4 April a s. en betaalt de grondlasting van 1 April 1907. Voor overname van den winkelopstand twee toonbanken en verdere daarbij be- hoorende losse goederen zal de kooper moeten betalen f 150. Bezichtiging daags vóór en op den dag van verkoop van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur, op vertoon eener toegangskaart met nadere inlichtingen verkrijgbaar ten kan tore van voornoemden Notaris te Middel burg op den Dam by de Graanbeurs, eene zending Alles prima kwaliteit en best vertind, hij sa aifc'EFs.jam In alle soorten Landbouwartikelen, Middelburg. des namiddags ten 4 ure, zal de bouwk. W. STERK te Schorenamens zijn prin cipaal, in 'de herberg vnn deu heer A. Me.nheukk teRansweerdaanbesteden: Het bouwen van drie WOONHUIZEN en verder1 daartoe be- hoorende werken. Aanwijzing één uur vóór de besteding. Bestek en teekening is verkrijgbaar tegen betaling van f 1,50 per stel bij boveng. bouwk., door wien tevens na dere inlichtingen worden verstrekt. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK, te Goeszullen TERKOOPEN: des voormiddags om 11 uur, aan het huis van dhr. Jacob Potter te Nieuw dorp (bij den Postweg), des voormiddags om 10 uur, aan het huis van den heer Jacob den Boer achter Nieuw dorp, De Notaris D. C. VAN NIMWEGEN te Middelburg, is voornemens op in het openbaar te verkoopen: lo. Des voormiddags 10 uur, in de her berg bij VAN SORGE, te GAPINGE, op het dorp. Alles gelegen aan- en bij elkander, achter de hofstede «Banen bur g", in Sehellaeh, gemeente Vrouwepolder. Te veilen in 5 perceelen, combinatiën en in massa. 2o. Des middags 1 uut te GAPINGE, op het dorp op de hofstede, bewoond door den heer A. DINGEMANSE Az. Alles breeder bij biljetten. Bezichtiging onroerende goederen eiken werkdag. InlichtiDgen verstrekt genoemde Notaris, kantoor Londensehe Kade H 58. EM AILLE-PLATEN voor Deuren, Damhekken, Huis nummers, enz. enz. LEVERING BINNEN 5 DAGEN Dwarskade G 112. *;- Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3