1 öfggg i Kerk nieuw s. UIT DE PROVINCIE. 7,t 3«1 "ngen als Ptlon. Willianl* en Ch un'voriaui heh o-eu tot dé schitterendste bt-irrrn aan den hemel der zending. Geref. Kerken. B iroeeen te Spijkenisse D. B. Hagen beek te Fi.jn^a >-t. Vrije Evangelische Kerk. Beroepen te Leeuwarden J. Timmerman te Winschoten. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen te Noordbroek J. Koekebakker *o Zwartsluis. Sclioolnleuws. ("fslnaed roor de nuttige handwerken •e s-Gravenhage de dames M. A. Bijlo en C. F. Dronkers te Middelburg, S. S. v. d Bti;, R. M. v. Malland en A. W. Sehulling, allen te Zierikzee. RECLAMES, A A k SS A M P E M. Mevrouw Céline Boterraann, wonende te D?" iermonde, 42, St. Rochstr., schrijft ons: «Ik dank u voor den goeden uitslag dien ik neb verkregen door de behandeling met e Binkpillen Sedert langen tijd leed ik ee dikwijls aan de maag. Na mijne in lijden ondervond ik zeer hevige maag krampen, dikwijls gevolgd door brakingen die mij het leven ondragelijk maakten. Mee. Céline Boterman Cl. Thé.o Tecpmenné) Ik had veel geneesmiddelen gebruikt, maar geen er van kon mij een goede spijsver tering weergeven. De Pinkpillen hebben mij eindelijk een goede spijsvertering ge geven. Ik beken dat zij mij volmaakt genezen hebben." De Piökpillen genezen de sleobte maag door dat zij haar de kracht geven op normale wijze te werkeD. De maag werkt niet normaal wanneer het bloed arm is en de weefsels >an de maag slechts bloed ontvangen van onvoldoende levenskracht. De Pinkpillen geven bloed. Zij genezen de maagkwalen op dezelfde wijze als zij de bloedarmoede, de bleekzucht en alge- meene verzwakking grmezen, datwilzeg- geu door aan het organisme te verzekeren wat er aan ontbreekt. De Pinkpillen zijn ook een uitnemend versterkingsmiddel van het zenuwstelsel en zeer aanbevolen tegen neurasthenie inal hare vormen, St. Vitus-dans en zenuwzwakte. Prijs f 1,75 de doos, f 9,—per 6 doozeu, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, Hoofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken. Franoo toezending tegen postwissel. Ook eoht verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Het bericht, in sommige bladen voor komende, dat decentrale antirevolutionaire kiesvereeniging in het district MidJelburg in hare Maandag gehouden vergadering tot candidaat voor de Provinciale Staten verkiezing den heer J Maas zou gesteld hebben is door die bladen, als zijnde voor barig, mgetrokken, Dat dachten wij wel. Os ze Middelburgeche corresp. schrijft Ni hef zilveren jubilé van de School met den Bijbel op het Molenwater en van Middelburgs afdeeling van Patrimonium volgde gisteren en hsdeu de herdenking van de vijf-en-twint'gjarige ambtsvervul ling van dr. L. H. Wagenaar, predikant b'j de Ger. Kerk. Dit zilveren ambtsfeest, zeker eerst en meest de belangstelling wekkend van de gemeente die bij dient, blijft ook in rui meren kring niet onopgemerkt, want dr. Wagenaar behoort tot het publieke leven onzer dagen in de Zeeuwsche hoofdstad. Als belletrist en historicus heeft dr. Wageoaar een invloedsfeer ook buiten de grepzea van zijne kerkelijke gemeente. Als belletrist want dr. Wagenaa1- weet onze scboone taal te boetseeren of te kneden als weinigen, zoodat zijn woor i gaarne wordt gehoord, ook om den vorm, door allen die op taalgebied ontwikkeld zijn of gevoel hebben voor de lingnistiek. Als historicus heeft dr. Wagenaar een welverdienden naam, zelfs buiten de poor ten van Middelburg. Zijn dissertatie be woog zich reeds op het terrein der ge- schiedenis, hij bracht Fontanus, Gelder lands Hervormer, en Faukelius, Zeeland* Canonicus voor het voetlicht, maar ves tigde zijn naam als geschied vorscher vooral door zijn veeljarigen arbeid om een der onbekende, en dies onbeminde Oranje vorsten, Willem Lodewijk, stadhouder van Friesland, den volke te doen kennen en waard eeren. Het zal uit dien hoofde dr. Wagenaar zeker ook niet aan belangstelling op dit zijn schoon feest ontbreken van de zijde van hen die het litterarisoh en het historisch leven der natie meeleven, maar intiemer en hartelijker is toch de belangstelling van ons Christenvolk, bij een gedenkdag van hem, die, hetzij sprekende voor de hoogste kringen als te Leeuwarden of in geleerde kringen als te Middelburg onze Belijdenis niet verbergt, maar die kleedt in het fijne an rijke gewaad der twin tigste eeuw. Dat dr. Wageoaar de olas9ieke, eeuwen oude waarheid des Evangelies belichten kan met de vele en velerlei hulpmiddelen van onzeu modernen tijd en de taal onzer Hervormers en Kerkvaders te vertalen weet in ons mollig en zoetvloeiend Hol- landsch.dat is de betuiging van waardeering en sympathie den jubilaris door een bree- den kring van Christus-belijders gebracht. In eene samenkomst gisterenavond in de Noorderkerk gehouden, waar ambtsbroe ders en afgevaardigden van talrijke Kerkelijke Corporation, benevens vele belangstellenden en de gemeente die tot een maximum was opgekomen tegen woordig waren, sprak dr. Wagenaar naar aanleiding van Ps. 89 13 en 14 over het vertrouwen op den Heere, die eon zon en schild is, genade en eere geven zal en het goede niet onthouden zal dengenen die in oprechtheid wandelen. Uit eigen veel bewogen kerkelijk leven kon de jubilaris bij het herdenken van het vele goede door den Heere gegeven, getuigen van genade en eere ook hem geschonken in dien arbeid van een kwart eeuw. Bij 't aanvaugeu der godsdienstoefening vertolkte de oudste ouderling, de heer LH. de Wagemaker, den zegenwenseh der ge meente, die hem ook reeds bij het optreden uit Ps. 134 was toegezo-gin pn aan het einde bracht ds. Scheele, van Veere, den zegenwensch met het feest van den dag over van de classis Middelburg. Middelburg. De getuige die de vorige week voor de rechtbank weigerde in een strafzaak den eed af te leggen en deswege ia gijzeling werd gesteld, terwijl de be handeling der zaak werd geschorst, heeft gibteren den eed afgelegd en werd in vrij heid gesteld. De Raad benoemde in't bestuur dei- Godshuizen uit den Raad den heer nr. A. A. De Veer en tot voorzitter van dat bestuur den heer J. P. Fokker. Goes. Dinsdagavond trad voor een wei nig talrijk publiek, op uitnoodiging van de Vereeniging «Wetenschappelijke Be langen", de heer prof. P. Biesterveld, van Amsterdam op met eeD welsprekende im provisatie over Het Heldendicht. Het is ons onmogelijk van deze door wrochte mee gloed voorgedragen rede een draaglijk verslag te geven. De lezer ver- genoege zich met enkele hoofdtrekken Onze tijd leeft in 't teeken der actuali teit. Practische zin is 't kenmerk van de kinderen onzer eeuw. Wij leven in een eeuw van toepassing der natuurkracht en op 't terrein der practijk. Toch wil spr een stuk uit de iieale wereld behandelen, zonder verontschuldiging voor 't optreden met een dergelijk onderwerp. Immers ook wij hebben onze idealen. Het heldendicht, onderdeel der poëzie, brengt ons geheel en al in die wereld, De poëzie moet 't hoogste staan. De archi tect is kunstenaar als hij't gebouw optrekt in den gang der lijnen, maar om t ideaal werkelijkheid te geven, heeft hij graniet noodig. De muziek heeft noodig het orgel. De schilder zijn penseel. Maar hooger staal de dichter die niets anders noodig heeft dan een stuksken papier en zijn veder, de dichtkunst die niets behoeft dan de eigen organen aan 't raensehelijk lichaam geschonken. Het heldendicht is de kunst volle behandeling der gebeurtenissen in den vorm van een verhaal. Hoe 't voor u komt, als epos, idylle, gelijkenis, roman of vertelling, het is ideale poëzie omdat het zich altijd beweegt boven 't alledaag8ohe. Bij Griek en Romein was de poëzie een der heerlijkste vormen waarin de dichters spraken tot hun volk. Rij hen komt uit dat zij zijn Gods ge slacht, gelijk de Apostel Paulus op den Areopagus sprak. In 't heldendicht spreekt de dichter altijd van een betere wereld in 't verleden. Hij teekent altijd een verheerlijkte wereld. De kunst moet op deze ellendige aarde met de droeve werkelijkheid om zich heen een lichtstraal zijn. Er is ic des raenschen hart een droevig heimwee dat een schoon verleden in't heden terugroept. De grijze die buigt naar 't graf en zooveel leed heeft gezien, hij aeht toch zijn jonge tijd de beste. De klassietce volkeren spraken van een gouden eeuw toen de menschen nog goed waren en er zoo weinig lijden heersehte. In hun lied uit zich de klank dat die gouden eeuw nooit terugkeert. Daarom bleven zij bij de idylle niet staan, doch grepen met Homerus naar de epos. Die tijd staat in elk geval diohter bij ons dan de idylle. De menschen moeten ster ven, ja maar de goden bemoeien zich met hen en helpen hen, zoodat zij veel sterker zqn dan wjj. En nu laat het heldendicht die wereld afdalen naar die van 't heden. Dat is omdat de mensch aan 't gewone niet genoeg heeft, behoefte heeft aan 't wonder. Siegfried in 't drakenbloed gedoopt, worat onkwetsbaar, doch een lindeublad op zijn schouders gevallen laat hem een kwetsbare plek over, evenals na in de wa teren van den Styx gedompeld te zijn, Achilles kwetsbaar blijft aan de hiel, wat hem in 't eind den dood berokkent. De verzenen dezer helden zijn onbeschut voor het steken der slang. Dat was de zwakke zij van dat geslacht, welks lied het mysterie van den dood bezingt. In dat heldeudicht hebt gij de heerlijkheid en de zwakheid beide van mensch en volk. Het graf is 't eind van 't leven en de knecht blijkt beter dan de koning. In 't Grieksche drama wordt ook geleden, maar om schuld. Maar in 't Heldendicht is juist de dood zouder merkbare schuld. Dat is 't ontzettende raadsel van't hel dendicht, dat 't de groote mannen teekenend „gelijk 't gras" uitzuchten moet. Het heldendicht staal in nauw verband met de Mythologie van't volk. In alle oor spronkelijke volkeren liggen de kiemen van een nationaal epos. De Grieksche religie aanbidt de vergoddelijkte mensch- heid in 't epos, doch grijpt niet de gedachte dat zij tot God kunnen worden gebracht. Eij de Romeinen vindt men wel de sporen van een heldendicht, doch niet van een eigen heldendicht. Ook bij Israël niet, want 'twas geen volk der kunsten in den vollen zin des woords. Wel bad 'tzsjn Bezaleëht, doch bij Salomo's tempelbouw moet de a-chiteotoniek van dePheniciërs worden geleend. Want Israël had een andere roeping het bewaren der wet. Bij andere volken zelfs bij de Russen, Finnen en Serviërs in den ouden tijd vindt men 't heldendicht wel. Het Germaansche kon niet komen aan dat van het Griekeehe Het Christoodom is van grooten invloed geweest op het Germaansche heldendicht. God is liefde, die gedachte heeft 't Griek sche heldendicht, niet gegrepen. Vrijheid in barmhartigheid wordt door de Grieken niet gekend. Het kent wei vergelding geen genade; ook geen deugd en zonde, geen troost in nood. Hoogstens kan de kunst als geblinddoekt den mensch voorbij het lijden heenleiden. Er gaat door heel die klassieke wereld een kreet van smarte lijke teleurstelling waarvan de echo's klinken in verre tijden. Wel protesteerde ook toen het eeuwige iu den mensch tegen den doo l, doch men had geen toekomst. De Germaansche vol ken hebbeu een dubbele profetie uit hun heldendicht ontvangen. Het gaat onder gelijk Siegfried in het Nevelenlied, dat is de profetie uit 't verladen, maar 't heeft ook gezongen de profetie van den Heliand die ook wel sterft, doch stervende den dood overwint. Bet christelijk heldendicht leeft ook in het heden. De dichter verdwijnt daar niet meer achter 't epos. Het geestelijke wordt het heerschend element. Heldendicht en Beeldhouwkunst zijn de twee takken die 't. metst naar voren treden. Het chr. hel dendicht gewaagt van een Verlosser. Dit wordt vertolkt in de middeleeuwen, de R.C. kerk greep de verlossing in de voorspelling van hetgeen uit de bovennatuurlijke wereld komt. De Paicival van Wolfran v. Esechen- bach schildert 't verlengen naar 't eeuwige goed, naar de hoogste liefde, geteekend in de liefde tot de vrouw. Ook in de Graalsage doet hij uitkomen de zaligheid in Christus, doch pas ta smaken in eon verre toekomst. Wil taen het chr. heldendicht, dan neme men dat van Dante, den Homerus der chr. wereld, als voorbeeld. Dit kunst epos behoort aan de jongere volken. De heldendichten der middel eeuwen putten uit de sage. Maar 't zijne uit de tegenwoordige wereldniet het verleden, met de toekomst, maar het heden. Daarom is de roman de vorm voor onzen tijd geworden. Die doet in de tegen woordige wereld reeds alles tot stand brengen. Spreker geeft een resumé van verscheidene heldendichten, die hij ver gelijkt, om de aandacht op het leven voor en uit 't ideaal te vestigen welke den kunstenaar in 't chr. heldendicht bezielt. Want dit is de ware kunst die de dingen in huu innerlijk wezen z ot. N .et do koude photographic maar de levende schilder kunst geeft den mensch te zien zo^als hij is met zijn temperament en karakter, die hom in uiterlijk zijn doen wisselen met de jaren. Geen enkel schilder vermocht van Kohlbrugge een welgelijkend portret te geven, tot eindelijk een hunner er achter k vam dat deze leeraar altijd bezig was in de leer der rechtvaardigmaking. Ter- vijl dr Kohlbrugge nu voor hem poseerde, begon de schilder met hem een gesprek over de rechtvaardigmaking. Zoo maakte h j een gelijkend portret van Kohlbrugge. Ooze tijd is realistisch, doch spr. breekt een lans voor het idealisme, dat de dingen leert zien die men niet ziet, welke eeuwig zijn. De voorzitter do heer I. G. J. Kakebeeke sprak een woord van dank tot den spreker, en riep hem een tot weerziens toe. De welsprekende voordracht van den professor vond warme toejuiching. Wij vestigen de aandacht op de lezing van dr. Kuyper in de Geref. Kerk alhier voor de Chr. Jongelingsvereenigiag. Het zal wel onnoodig zijn tot een flinke opkomst op te wekken, want er valt veel schoons te h'ioren Donderdagavond half 8 Colijnoplaat. De heer A. Verhaagen, sedert 1 Sept. 1906 alhier als havenmees ter dezer gemeente, heeft tegen 1 April a.s. ontslag aangevraagd uit genoemde be trekking wegens vertrek naar Vüssingen, waar hij bij het loodswezen is benoemd. Woltaartsdijk. Daar de heer J. Lin- deoberg voor ziju aangeboden eandidatuur als lid van den gemeenteraad bedankt heeft, werd Dinsdagavond weder een ver gadering gehouden. Opgekomen waren 27 kiezers. Voor de candidatuur werden aan gewezen de heeren W. v. Oeveren en J. de Wolf. Bij stemming verkregen dhru. J. de Wolf 14 en W v. Oeveren 11 st. en 1 van onwaarde. Zoodat als candidaat gesteld werd dhr. J. de Wolf, welke de candidatuur aanvaardde. Gemengde Berichten. Niets nieuws onder de zon Men schrijft onsAangaande het bericht in uw blad dat er in Noorwegen zwarte sneeuw is gevallen, dient, het volgendeOmstreeks half Maart 1872 kwam er 's middags om streeks 12 ure uit het Z -Westen een zeer donkere lucht op zetten, zoodat men in de werkplaatsen haast niet zien kon iets goed te verrichten, waaruit in een kort oogenblik een ontzettende massa sneeuw viel. Toen de bui over was, zag men allerwegen zwarte vlekken op de sneeuw, zoodat het van mond tot mond ging, dat er zwarte sneeuw gevallen was. Trouwens het spreekwoord, die of die zal nog wat zwarte sneeuw tegenkomen, is ook over bekend. Het blijvend gedeelte. Van de bere den wapens (veldartillerie en oavalerie) zullen de manschappen, die 1 April a. s. naar hun haardsteden zouden terugkeeren niet met tijdelijk verlof naar huis gezon den worden, zoodat de maatregel volgens de voorgestelde oorlogsbegrootèng voor 1907, waarbij het blijvend gedeelte met verlof zou gaan, ingetrokken is. De koopman eu logementhouder H., te Sittard, ging een dag of acht geleden met vrouw en kind op bezoek naar zijne in Duitsehland wonende familie. Toen zij Zondagavond van hun uitstapje weder keerden, deden zij eene allesbehalve aan gename ontdekking. Het geheele huis was als 't ware leeggeplunderd kasten, kisten en laden waren opengebroken en de inhoud verdwenen. Onder de gestolen voorwerpt n bevonden zich o. in. 11 stukkeo manufac turen, een 20 stuks geheel nieuwe bedde- lakeus en dekens, een partij kleeren, hemden en ander ondergoed, een parapluie, 3 horloges, 1 gouden ring, 3 kisten sigaren, een revolver enz., terwijl aan geld weid vermist ongeveer f70. Na dit alles te hebben geconstateerd, begaf zieh het echtpaar, daar het reeds laat was, ter rust. Edoch, deze zou niet van langen duur zijn de klok had nog geen twaalf geslagen of er werd onder in huis verdacht gerucht gehoord. H. begaf zich, met een mes ge wapend, Daar beneden, en hier niemand vindende, daalde hij tot in den kelder af. Hier vond hij een persoon op den grond liggen, welke hij herkende als 'n zekeren K. Deze, zeker in de meeDing, dat de familie nog afwezig was, had getracht een vat jenever, hetwelk in den kelder lag, langs de trap naar boven te rollen, om zijn kameraden, die buiten stonden te likkebaarden, eens te trakteeren. Eenige oogenblikken later werden zij door de polilie die, verdekt opgesteld, het heele zaakje had bespied, in arrest genomen. Tegen hen werd proces-verbaalopgemaakf. Vast staat echter, dat deze personen niet pliohtig zijn aan den eerstgenoemden dief stal. (L. K) Te Beerta is getracht nog in een derde boerderij,die van den heer Ten Have, brand te stichten. Dit mislukte. De slangen der brandspuit ziju beschadigd met mes steken. Het eergisteren te Amsterdam aan gekomen stoomschip „Prometheus", heeft op zijn laatste reis van Japan een niet onaaazienlijken brand aan boord gebad. Twee dagen vóór Gibraltar werd in het tweede ruim, waarvan een gedeelte der lading uit tabak bestond, waarin zich waar schijnlijk broeiing en zelfontbranding heeft voorgedaan, brand geconstateerd. Dooree hitte zette een tusschenschot uit en lieti n enkele nagels los, door de openingen waar van het vuur zich blijkbaar ook aan het eerste ruim heeft medegedeeld, waar eveD- eens balen koffie en kapok en pakken tabak gestouwd lagen. Het vuur heeft daar, voor het door de bemanning met eigen middelen gebluscht werd, een groote verwoesting aangericht, vooral onder de kapok,waarven een gedeelte, n.l. 80 pakken in de haven van Gibraltar overboord werd gezet, doch op last van den havenmeester aldaar weer moesten worden opgevischt. Daarna in een houten lichter overgebracht vloog de kapok toch nog weer in brand. Van de 14,00(J pakken tabak, welke oorspronkelijk tot de lading hadden behoord, moesten er 1300 zwaar beschadigd te Gibraltar worden achtergelaten, welke naar Amsterdam zullen worden verscheept. Zondagnacht werd te Rijssen aan den Oosterhofweg bij den werkwillige K. weer een waterput met petroleum onbruik baar gemaakt. De politie deed Maandag morgen onderzoek en heeft naar aanleiding daarvan een zoon van den buurman, zekeren G., in hechtenis genomen en naar A melo getransporteerd. De vermoedelijke dader is geen fabrieks-arbeider. Gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Utrecht, district A -nerougeu, vacature-Roghair (anti-revrij euke'e caodidaa'.stelling, jhr. G.J A Scl immelpen- ninck, burgemeester van Rhenen (chr-hist.) Het (lib.) Eerste Kamerlid Bul'man is overleden. Hij wtru ie Amsterdam 19 Maart 1836 geboren en woonde sinds 1864 te Haarlemmermeer, nadat hij reed» 10 jaren vroeger de administratie vau de bezittingen zijns vaders in den polder had op zieh genomen. Hij was een warm be vorderaar van lanuoouw en gemeeno- bdangen, richtte o.a hel eerste stamboi k in Nederland mede op (Het Nederlandsch Rundvet stamboek), van het bestuur waar- v au bij later deel bleef uitmaken als lid vau verdienste en eerelid. Tevens was hij eerelid van het hoofdbestuur der IIol- landsehe Maatschappij van landbouw. Naar aanleiding van de onder zijn bestuur m- t sucof s verrit h e droogmakerijen, werd van uit het buitenland meermalon te dezer zike zijn advies ingewonnen. Hij had sinds 2 Mei 1888 zitting in de Eer* e Kamer der Staten-Generaal voor Noord- Holiaod. Hij was o.a. nog lid der Staats commissie tot onderzoek aeroecouomischen toestand van landbouwers en landarbeiders. Een nieuwe dievenstreek. Bij een coiffeur te 's-Gravenhage kwam een man om de wasoh te halen. Denkende met een van de knt chts der gewone waschinrichling te doen te hebben werd de wascn, Hip uit den aard der zaak in verband u..t l et soheersalon geen kleine is, medegegev. u. Slechts een oogenblik later kwam echter oe wagen vau de waschioriohting zelfeu toen bleek natuurlijk direct dat men met een brutale gauwdievenstreek te doen had. Naar de Tel. verneemt is door de Staatscommissie voor den Middenstand de nota aan den minister van binnenlandsohe zaken betrefiende het vakonderwijs dato 13 dezer ingediend. In het begeleidend schrijven is op publicatie aangedrongen. Een 45-jarige arbeider die op de steenfabriek te Rhenen bij het afgraven van grond door een losrakende bevroieu aardmassa bedolven werd, waardoor ziju beide beenen gekwetst werden, is aan de gevolgen overleden. Te Weerdinger- veen heeft de 13-jarige zoon van etn landbouwer zich bjj ongeluk met een ge weer doodgeschoten. Te Kampen ia een oude vrouw door een op hol zijnd paard zoolanig omver geworpen dat zij een paar ribben b-ak en aan de gevolgeu overleed. Te Roermond is een 7-jarig knaapje dat uit een draaimolen viel aan de gevolgen bezweken. Te Oevelen is een 5-jarig knaapje ongemerkt in een sloot ge vallen en verdronken. Bij sen twist ie 's-Gravenzande ia een der twistenden zoodanig met een brandende sigaar in het oog gestoken dat het licht er uit is. In de Russische provincie Ulfa hebben 250.00.' mensehen aan alies gebrek, al wat eetbaar is, is opgebruikt en alleen aan kinderen en ouden van dagen wordt hulp verschaft. Vele huizen worden opge stookt bij eeo koude vaa gemiddeld 60 graden vorst Fahrenheit. Het beet nu dat de Russisohe Rijks- doema 20 Februari (5 Maart) geopend zal worden, nadat de verkiezingen 16 Februari (I Maart) gesloten zuiieB zijn. De Beurscommissie te Odessa heeft zich gewend tot de regeering te Petersburg met de mededeeling, dat ingevolge het optreden uer «Zwarte Bende", alle zaken gesloten zijn. Ook de universiteit is gesloten en men verwacht een staking van de leerlingen der inrichtingen van middelbaar onderwijs. Te Dublin kwam gisteren voor een sterfgeval aan meningitis cerebro-spinalis, waardoor het aaQtal gevallen met doode- lijken afloop is gestegen tot zes. Te Glas gow negen nieuwe gevallen en drie sterf gevallen. Naar aanleiding van een langdurig onderhoud van Keir Hardie met de vijf Basoeto-opperhoofden, die nu te Londen zijn, meent men, dat de socialistische leider de zaak der Basoeto's in het Lagerhuis zal bepleiten. Zij wensohen toewijzing van een bepaald gebied in Zuid-Afrika om hun 16,000 stamgenooten saam te brengen, die na Majoeba door de Boeren verdreven en verspreid werden. De schade, door de aardbeving te Kingston aangericht, bedraagt meer dan 50 millioen. De commissie van hulpver leening vraagt voor eerste hulp vier mil lioen en een leening van 25 millioen van de regeeriog. De deskundigen moeten verklaard hebben, dat de dood van Toherniak ver moedelijk moet worden toegeschreven aan kooloxyd, dat uit slecht geplaatste ver warmingsbuizen ontsnapte. Te Marken-binnen zijn eenige ver dachte ziektegevallen voorgekomen, waar van men meent dat bet de zoo gevreesde herseovliesruggemergontsteking is. Ten huize van tien heer H. Noon zijn diens eohtgenoote eu knecht reeda overleden, terwijl de verpleegster eveneens ziek ligt. üok uit Herzogenrath wordt geseind, dat iu het Nederlandsche steenkolendistriet de hersenvües-ruggemergontsteking begint te beersehen. In de laatste dagen zouden er verschillende gevallen met doodelijkeu alkiop zijn voorgekomen. Vlaamsche humor. Uit het Petit Bleu D'Ieef, de molenaar, ne menschenuitlacher, zei tegen zijnen knecht Cies „Jongen, de ge- buren ztggrn iiier in 't algemeen dat ge maar n'en dommen uil zijt, dat ge niets en weet of en kent". Dat is naar dat men het neemt, baas ant woordde Cies. Hoe zoo dat vroeg de molenaar. Hawel, zei Cies, ik weet k'ik par exempel dat de molenaars veel vette varkens hebben en fijn brood eten, maar ik en weie niet mee wan» koren dat die varkens gemest worden, ol van waar dat de blo;me komt. Den baas vettrok al drupneusetide. Te N door de Leopold W millionair. oude moed toediening lijden geht In Pruisen geweest, z< doodgevroi twaalf mei men, in vijf. De reeën en tientallen I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2