NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 12l 1907. Donderdag 21 Februari 21e jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P.'D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA 2N VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere rege! meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. EafflMsamarasïE^BSRsaïBBEaEajsBBasMJSsaHsgaissssBasssïSiïasBssfflSBEa R IJ8SEN. In dank ontvangen van de Mannenver- eeniging Matth. 18 20 te Terneuzen f 5. De redactie bljjft zich gaarne voor meer dere zendingen aanbevelen. 20 Februari 1907. Wij lezen in de Middelburgsche Courant De reactionairen in het leger hebben niets onbeproefd gelaten om dezen Minister den voet dwars te zetten de reaotion- nairen buiten het leger, in de Kamer, hebben het hunne er toe bijgedragen, door in den beginne generaal Smeding in be scherming te nemen, om den geest van lijdelijk verzet, die uit dergelijke circu laires spreekt, aan te wakkeren. De gevolgen van het kwaad, hiermede gesticht, kuunen niet uitblijven. Verbeeld uDen Beer Poortugaal re actionair Haast alle hoofdofficieren re actionair! Burgemeester Van LeeuweD, Rengers, Stork, op 't kantje af reactionair! De gevolgen van het kwaad zouden niet uitblijven Maar de herrie in de Middel- burgsehe kazerne dan, waar de Middel- burgsohe lords hun domper op houden, is die ook al gevolg van voet dwars zetten P Zijn die 6 miliciens die daar zoo op hun poot gespeeld hebben, daartoe gebraeht door lezing van de broohure-Smeding of van 'tstuk van Den Beer Poortugaal, of van de Eerste Kamerdebatten, of door iets anders De Middelbargsche spreekt van „reactio nairen''. Maar wat is 't anders wanneer zij denk aan haar mooie prentje op 't daar gebeurde haar domper houdt? AU een koe l Mr. Mendels heeft iD een Zondagsbijeen- komst der vrijden kers-vereenigiug „De Dageraad" te Amsterdam, blijkens het verslag in Het Volk van 19 dezer, gezegd „De sociaal-demooratie is vereenigbaar met eiken godsdienst, mits die godsdienst vereenigbaar zij met de sociaal-democratie". Nog al duidelijk, zou men zeggen. Maar hiermee krijgen zij dan ook gelijk die steeds beweerd hebben dat christendom en sociaal-demoocatie onvereenigbaar zijn. 180 0m t»iy «J» f f«l W DOOR S C A L D 1 S. Strenge winters in Zeeland. II. (Slot.) Ook in de 19e eeuw zwaaide de winter koning zijn scepter nog al eens geducht. Kenmerkten zich de winters van 1810, '12, '13 en '14 door felle koude en langen duur, zij bleven echter in strengheid achter bij den winter van 1819 op 1820. Deze was een der koudste, welke men in vele jaren beleefd had, en overtrof zooal niet in hevig heid dan toch in langdurigheid de strenge winters van 1795 en 1798. Te dier tijde was op de Schelde, zoover het oog reikte, niets dan ijs te zien. De winter was reeds vroeg begonnen, van 8—17 Dec. 1819 had men zelfs sterke vorst, waarop nu tot den 24 weder dooi inviel. Met een zware sneeuwvlaag op den 25 hervatte zich evenwel de vorst, welke bij een 'aanhoudenden N.-O. wind de koude allengs in scherpte deed toenemen, en op 10—12 .Jan. buitengewoon hevig deed zyn. In den wiuter van 1822 op '23 klom de vorst iu Jan. allengs tot eene gestrengheid °P, welke sinds eene eeuw voorbeeldeloos mocht heeten, zoodat zelf de Schelde te Antwerpen tusschen eb en vloed geheel dicht vroor. Men had dan ook in Zeeland O f nieuw het schouwspel dat in 't laatst van Januari de meeste overzetveeren per voet konden overgetrokken worden. Het jaar 1838 begon met een felle vorst, ■yrelke niet alleen in gestrengheid, maar Nog een bekentenis in diezelfde Dageraadsbijeenkomst beeft mr. Mendels gezegd Daarom acht ik de oplossing dér school kwestie in onze partij verkeerd. M.i. mag de soc.-dem. onder geen enkele voorwaarde gelde- lijken steun geven aan instellingen die broei nesten zijn onzer tegenstanders. De christelijke school van thans is het instrument om de kinderen het anti-socialistisch instinkt bij te brengen, niet om de ethische en zedelijke zijde van het evangelie te onderwijzen. Het lijkt mij verkeerd, om zelf de ammunitie te ver strekken, waarmee de politieke christenen de kanonnen tegen ons zullen laden". Men ziet het, in deze Dageraad is het licht nog niet. Of liever het is er, maar de domper van den Nacht zit er op. Geen geld voor de christelijke sohool van thans O ja, dat kennen wij wel. En dan waarborgen 1 Dat keunen wij ook. 't Is goed dat de zorg voor onze scholen niet in dergelijke handen berust'. De heer C. S. Schout, voorzitter van Patrimonium te Middelburg en lid van bet comité voor Rijssen meldt ons naar aan leiding van 't schrijven van Iras dat hij, en zeker meerderen van het steun-comité niets gezien hebben van propaganda met Het Volk en dergelijke, daar zij zieh tijdens den aanvang der vergadering bijna, zoo niet altijd, in de vestibule hebben opge houden ter inning van intreegelden en ter 8amenspreking met de beide stakers. De heer Schout heeft wel af en toe eens een kijkje in de zaal genomen, doch heeft geen colportage gezien. Toch wil hij Iras gaarne gelooven en tegen herhaling maatregelen treffen in de vergadering van het Steun comité. Omtrent de ingezonden stukken in ons blad merkt bij terecht op dat zij meest loopen over het Stakingsrecht in 't al gemeen, wat hem te meer spijt, dewijl het Sociaal Congres zieh hierover reeds in 1891 ondubbelzinnig heeft uitgesproken, behoudens de beperkingen. Wij zijn het met hem eens dat de inzenders geen recht hebben, ons, die nog op ditzelfde stand punt staan, „Christelijke roodheid" te verwijten. De betiteling van Patrimonium tevens in langdurigheid vele winters over trof. De thermometer toch teekende dage lijks de koude van het Russische klimaat aan. Het ijs was zóó sterk dat men over het Zijpe geregeld per voet ging naar de Anna Jacoba Polder, ja zelfs ging men te voet van Zijpe naar St. Annaland. De verschroeiende hitte, welke op den 7 Juli 1845 in onderscheidene streken van ons Vaderland den plotselingen dood van menigen veldarbeider veroorzaakt heeft, moest zeker voor een even ongewoon ver schijnsel gehouden worden, als de koude, welke in den morgenstond van den 14 Maart van dat jaar de thermometer tot ö'A graad beneden 't nulpunt dalen deed. Trouwens, de winter van 1844 op '45, waarin de koude, bepaald in de maand Maart nog met zulk eene voorbeeldelooze gestrengheid heersohte, en die van 30 Nov. tot 26 Maart alle scheepvaart stremde, was ongetwijfeld de langdurigste, waarvan de heugenis is bewaard gebleven. De zacht ingevallen dooi op 22 Maart verhinderde intusschen niet dat men met Paschen (23 en 24 Maart) nog op het ijs eieren nuttigde. Gelijk de winter toen traag afscheid nam, zoo langzaam naderde ook de lente, terwijl het aanhoudende gure voorjaarsweder op den 2 Juni door zomerwarmte vervangen werd. Ondertusschen kenmerkte zich dit jaar door eene vreemdsoortige ziekte in de aardappelen, welke een volslagenmisgewas van deze vrucht veroorzaakte en alzoo aan de mindere volksklasse een voornaam voe dingsmiddel ontnam, zoodat by het stijgen van den pry's der levensmiddelen, dewinter met angst werd tegemoet gezien. Depris der aardappelen steeg hier te lande tot tien gulden per mud. in een particulier schrijven als „Christelijk socialistisch" is dan ook onverdiend en grievend. Schoon in elke tegenspraak een kern van waarheid ligt, acht hij, en wij doen dit met hem, het op dit oogenblik on- gewenseht er op in te gaan. Hoofdzaak is dat de stakers moeten geholpen worden. En omtrent de aanleiding tot de staking- zijn, ook in ons blad, gegevens genoeg geleverd, door betrouwbare mannen op sociaal gebied, om te blijven aandringen op warmen steun, zonder de spreuk uit het oog te verliezenhet eene doen en het andere niet nalaten. In alle landen zijn er wel die pleiten voor het stemrecht der vrouw. Onder die zyn er die meenen dat het een miskenning, een vernedering van haar sexe is, als ze, de gelijke van den man, niet aan een bestuurstafel worden toegelaten. En onder die zijn er ook die, wat heet gebakerd, niet kunnen wachten tot zy de publieke opinie ten gunste van hun ver zoek hebben gestemd. Zoo waren er tal van dames, die vrouwen-kiesrecht begeeren, samen gekomen in Londen, om dóór een daad, zich en den haren het stemrecht te veroveren. Zij gingen met groote beweging in op tocht naar 't Parlement, maar werden voor hun spectakel maken gestraft met boete of gevangenisstraf. Alzoo werden zij martelares voor de „goede zaak". Gelukkig dat zoovelen begrijpen dat het huisgezin een heerlijke, grootsohe roeping aanbiedt en dat in het huisgezin de grond gelegd wordt voor 'n gezond maatschappe lijk leven. Stelt de lezer belang in den laatsten brief van Zendeling Paton van de Nieuw Hebriden (Aniwa) te lezen. „Mededeelingen vuu het Zendingsveld" publiceerde den brief zonder te waten dat de Zendeling zoo juist overleden en dit derhalve zijn laatste brief was. Zendeling Paton heeft jaren lang alleen, en in den laatsten tyd door andere Zen- Bij het voortdurend verschaffen van zooveel mogelijk arbeid aan de behoef- tigen in dien bangen winter, mocht men evenwel deze ramp gelukkig heelen, waartoe een bij uitstek zachte winter en eene spoedige daling in de prijzen der levensmiddelen gunstig medewerkte. Het jaar 1853 was nog niet ten einde gespoed, of de winter deed zich met bui tengewone gestrengheid gevoelen. Na een drie jaren achtereen niet bijzonder stuursoh en bar te hebben aangezien, viel de vorst ons reeds op den l2 Dec. met des te meer felheid aan. Deze barre winter kenmerkte zieh ook nog daardoor dat er in de eerste dagen van Januari 1854 zeoveel sneeuw viel, zelfs buiten de heugenis, dat gedurendo eenigen tijd bijna alle communioatie middelen gestremd warenmitsgaders als gevolg van den zeer ongunstig uitgevallen oogst in 1853 door eene buitengewone duurte der levens middelen, welke bij de hooge prijzen der granen, als daarmede iu verband staande naar evenredigheid mede op eene onge hoorde wijze in prijs stegen. De winter van 1854 op '55 overtrof intusschen zeer dien des vorigen jaars, zoowel in langdurigheid als gestrengheid. Na eenige dagen afwisselend tusschen vriezend en onstuimig weer, viel de vorst in den nacht van 15 op 16 Januari in en duurde tot 25 Febr. voort, terwijl de strengste vorst op den 17 den dier maand werd waargenomen. Gedurende vele jaren heerschte de winterkoning niet zóó geducht meer, maar na zoo'n lange periode van zacht optreden, liet hij zich des te meer en strenger gevoelen in den beruchtea winter van 1890 en '91, delingen geholpen op deze eilanden in de Zuidzee gearbeid. De Heere heeft het werk zijner dienstknechten alhier on dor menscheneters zóó rijkelijkwillen zegenen, dat twee der eilanden, Aneitjoem en Aniwa geheel gechristianiseerd zijn. Toch zijn 7 Zendelingen door de Kannibalen ver moord twee van hen werden door de in boorlingen verslonden Van de martelaren is John Williams wel de meest bekende. En nu den brief van Paton, die omtrent aen stand van zaken op dit oogenblik het volgende meldt „Gij allen zult u zeker verblijden te ver nemen, dat onze zending bestendig voor uit gaat, ook door den goeden waudel en den y ver onzer christenen. In den laatsten tijd hebben vele heidenen den afgoden dienst met al den aanhang vaarwel gezegd en hebben den eenen waren God leeren kennen, en helpen nu mede opdat ook anderen het Evangelie hooren. Onze Chris tenen hebben hunne kerken en scholen vergroot of vernieuwd. God heeft aan onze zending bijna 20.000 bekeerlingen gegeven en van deze zijn 330 onderwijzers en pre dikers, die ons in ons werk ter zjjde staan. Op de Nieuwe-Hebriden hebben we thans 27 eilanden met zendolingen en iulandsche leeraars bezet en wij hebben den bijbel ge- geel of gedeeltelik in 27 nieuwe talen ver taald, alle dialecten door de zending in schrift, gebracht. De druk geschiedde voor 't grootste deel door het Britsch en Buiten- landsch Bijbelgenootschap en cmze Chris tenen batalen daarvoor in arrowroot, welke door Christelijke vrienden in het vaderland wordt gekocht en verkocht. De heidenen in het binnenland van de drie grootste eilanden zijn met elkaar in oorlog en voor eenigen tijd zijn er nog 22 mensehen gedood. Bedroefd over dezen toestand gingen drie onzer Christenen ongewapend ben opzoeken, maar ook deze vredestichters werden doodgeschoten.Daar zij Christenen waren, werden de lijken be graven. Spoedig daarna liet 'n kannibalen- hoofdman éen weder opgraven; het vleesch werd gekookt en verslonden. Zoo zal de strijd wel voortduren tot de Heere Jezus in zijne genade onze gebeden verhoort. Op eenige van de noordelijkste eilanden Velen onzer zullen zieh zijn barsch op treden in dien tijd nog wel levendig her inneren. Nadat inen in 1890 bij een warmen zomer, een ruimen oogst had ingezameld, trad in 't begin van Deo. een felle vorst in, welke zóó in hevigheid toenam dat nog vóór Kerstmis, alle binnenwateren van Zeeland bevroren waren, en daardoor de scheepvaart geheel gestremd werd. Deze winter evenaarde die van 1740. Het Zijpe, bij Bruinisse b.ad zich 8 Jan. vastgezet, waardoor tal van voetgangers de Anna Jacobapolder konden bezoeken en ook omgekeerd, wat sinds 1838 niet had plaats gehad. Op het ijs had men een tent geplaatst, waarin allerlei versnape ringen te koop waren. Niet lang kon men echter hiervan gebruik maken, want ten twee ure in den morgen van den 10 dito, brak het ijs, bij een gier tij, met donde rend geraas, op. Ook de postverzending geraakte geheel in het ongereede. De postboot van Stavè- nisse op Viane ging nog éénmaal per dag, met veel moeite over, totdat op 20 Jan. een storm uit het Z. W. het ijs zóódanig ophoopte, dat alle verbinding werd afge sneden. N&dit dit vijf dagen geduurd had besloot het Postbestuur, om alle stukken, van Stavenisse over land te doen vervoe ren naar Anna Jacobapolder en te trach ten van daar Zijpe te bereiken, wat dan ook eindelijk, na ontzaglijke inspanning gelukte. Vooral de bakkers en het broodetend publiek in Schouwen-Duiveland waren de dupe van den strengen winter-Reus. De eersten begon het aan gist te ontbreken om hun bedrijf voort te zetten, ja zelfs hadden enkelen hunner reeds maatregelen heerschen onder de heidenen nog devreese- lijkste gruwelen. Zeer oude menschen en erge zieken w«rden eenvoudig, wanneor zij niet meer in staat zyn door werken op den akker hun brood te verdienen, geworgd of levend begraven. Wanneer een moeder sterft, die nog een klein kindje achterlaat, wordt dit laatste eenvoudig met de moeder levend begraven. En ieder meisje, dat van 6 tot 12 jaar oud is, wordt door haren vader of haren oom voor den gewonen prijs van 6 tot 12 groote varkens verkooht, om de aanstaande vrouw van een ouden heiden te worden. Of zij al schreit, 't baat niet veel; de kooper met z'n mannen nemen haar mee en dreigen het kind dood te zullen schieten als het wegloopt. Zou zjj het wagen later uit het huis van „haren man" te ontvluohten, dan wordt zy eenvovdig weder opgevangen en naar huis teruggesleept, waarna de kooper haar drie gaten in do borst brandt. Durft ze niettemin nog weder de vlucht nemen, dan worden gloeiende steenen in de oksels van haar kniegewrichten gelegd en ont staan er zulke brandwonden, dat zy voor haar geheele leven kreupel is. Vrouwen zijn de slavinnen van de man nen, die ze naar welgevallen mishandelen. Het dooden van 'n vrouw is geen misdaad. Men zegt dan „de man heeft haar be taald" en kan met zyn eigendom doen, wat hy wil. Wanneer het Christendom post vat, verdwijnen al deze gruwelen, en dat niet alleen onder hen, die het Evangelie leeren kennen, maar ook onder de omwonenden. Onze Christenen gaan geregeld naar de kerk en de kinderen bezoeken de scholen. Allen hebben hun huiselijke godsdienst oefeningen en vragen 's Heeren zegen wanneer zij zich aan den maaltijd zetten. Zij geven blijken nieuwe creaturen te zijn geworden in Christus Jezus. Op Zondagnamiddag zal niemand de kerk verzuimen om vrienden te bezoeken of om wereldsehe pretjes bij te wonen, en op Zaterdag wordt reeds het eten voor den Zondag gereed gemaakt. Zij noemden den Zaterdag de voorbereiding voor den Zondag, of den kookdag, zoodat den ge heele Zondag aan den dienst des Heeren is gewijd." genomen om door middel van zuurdesem, zij het dan niet een smakelijk, dan toch een gerezen brood te kunnen leveren, doch, zooals gezegd, na vijf dagen isole ment kwam er eindelijk uitkomst en werd de eerste postboot met gejuich begroet. Ook in het overige Zeeland zag men be wijzen te over hoe fel de wintervorst regeer de. Zoo maakte op 8 Jan. de landbouwer Leendertse met een vijf cal personen uit Wemeldinge een rijtoer per arreslede over het Z.-Bevelmdskan&a.] near Hansweert. De Zandkreek was mede gehet 1 diobt gevroren, zoodat de bewoners van weerszyde elkan der per voet konden bezoeken. Aan den polder de Zuid-Kraaiiert in Z.-Beveland ging men 10 Jan. over het ijs van de Wester- Schelde naar den Nieuw- en St. Jooetland- schen dijk, welke tocht 't eerst werd onder nomen door dein havenmeester Kieboom en sohipper K. Noels en later door vele anderen. De oudste menschen heugden niet, dat dit ooit vroeger had plaats gehad. Ten bewijze dat de boude uitermate streng was, nam men den 30 December aan de rijksland bouwschool te Wageningen de volgende proef Een holle ijzeren kogel van l'/2 c.M. wanddikte, werd gevuld met water en daarna afgesloten in de openlucht by hel deren zonneschijn opgehangen. Na onge veer een kwertier uurs geharigen te hebben sprong hij met een knal, als van een kanon schot uit elkander. Deze proef, sedert ver scheidene jaren bij strenge koude genomen, slaagde toen voor de eerste maal. De minimum-temperatuur, in den voor- gaanden nacht aldaar opgenomen bedroeg 19 graden Celsius.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1