aitcLAWUs. Rechtszaken. Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. houdpi. Zooveel schijnt nu wel reeds vast te siaan. Di revolutie zal overigens in Rusland n'et tot zwijgen komen voor en aleer de ongerechtigheden die in hofkringen of onder de chefs van leger-afdeelingengeduld wordeD, zullen ophouden. Terwijl in een deel van Rusland hon gersnood heersoht, wordt er in andere deelen door mannen van naam met's rijks geld gegooid, zoo niet erger. Zoo heeft de Roess, het bekende orgaan der Russische oppositie weer gegevens omtrent een alle fantasie te buiten gaandeu •liefstal van staatsgelden aan het lioht gebracht. liet betreft den luitenant-generaal Det- t in - en den staatsraad Powlow, vroeger ge ant te Seoul, die beiden indertijd als gevolmachtigden van de regeering dc opdracht van de regeer'mg hadden om vo >r het uitbreken van den oorlog in Shanghai levensmiddelen te koopen voor he' garnizoen van Port-Arthur. Met dat doel kregen de heeren 30 tnillioen roebel mee, die ecljter sleohts vo<>r hoogstens een tiende deel verant- wi' rd zijn. De oorlog heeft wat uit die kringen aan de dag gebracht Maar de ruimers van den Augiasstal worden belemmerd in hunne pogingen om Oei gelijke ongerechtigheden uit te roeien. Er is geen beter bewijs dan de ge tuigenis van lieden van Goes. Wij wenschen uwe aandacht te vestigen op een der belangrijkste punten onzer samenspraken met het publiek. Men haalt immer gevallen aan van personen uit U w buurt. Iemand, in Engeland woonachtig, zou U misschien een weisprekenden brief kunnen schrijven vol waarheid, maar gij zult er waarschijnlijk de voorkeur aan geven, er een uit Uw eigen buurt te ont vangen, nietwanr De heer Fr. de Kok, woneode Voorstad E 32 te Goes, meldt ons: Gedurende drie jaren heb ik voortdurend geleden aan een hevige pijn in de linkerzij en in den rug gepaard met een onaangename prikkeling iu de linkerheup. De pijn werd voortdu rend erger, niettegenstaande ik hiertegen verschillende middelen aangewend had, ten laatste was mijn rug zoo zwak ge worden, dat ik mij haast niet meer kon bewegen, ik kon zelfs niet meer bukken om mijn sokken aan te trekken. Ik werd ook erg geplaagd door duizelingen mijn eetlust was langzamerhand geheel verdwe nen en ik sliep zeer weinig of niet. De uriue bevatte veel bezinksel en was immer troebel, mijn werk was mij een last ge worden en ik was immer lusteloos en moede. Toen men mij overal zooveel ge nezingen aanhaalde door Foster's Rugpijn Nierenpillen tot stand gebracht, ging ik er toe over hiermede een proef te nemen. Mijn blijdschap was groot toen ik reeds na twee doosjes een groote verlichting bekwam en nadat ik de behandeling nog een tijdje had voortgezet, was mijn pijn in den rug verdwenen evenals de andere kenteekenen mijner nierziekte. Waar ik kan zal ik dit probaat middel gaarne aan bevelen. Ik, ondergeteekende, verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Indien gij op de een of andere wijze lijdt aan de nieren, loopt gij gevaar een ontsteking aan de nieren te bekomen, steenen in de blaas, waterzucht, suiker ziekte enzwant aangetaste nieren genezen nooit van zelfindien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het eiude noodlottig. Verzeker dat men U de echte Foster's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die den Heer de Kok gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de hand teekening van James Foster voorkomt. Ze is te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegenshet, als eigenaar, aan zijne verplichting om op de aan maning van burgemeester en wethouders, binnen den door deze te stellen termijn, daarin denoodige straatsijphons te makenA. J., Middelburg, tot f io b. s. 2 d. h., met ontslag van rechtsvervolging van het I e tec laste gelegde feit en met vrijspraak van de overige ten laste gelegde feitennacht rumoer J. v. Z., Middelburg, tot f I b. s. t d. h., J. C. P., Middelburg, tot f2 b. s. i d. h.ovet- tredirig drankwetF. M., Middelburg, tot f lo b. s. 3 d. h.rijden met een rijwiel zonderliebt L. d. BMiddelburg, M d. V. B., Vlissingen, W. W., Westkapelle, tot f 1 b. s. 1 d. h.rijden met een voertuig niet voorzien van eenelichtuit- stralende lantaarn J. B., Middelburg, tot f 2 b. s. 1 d. h.als marskramer zijne waren ten verkoop aanbieden zonder hiervan kennis te hebben ge geven T. V., Bergen op Zoom, tot f I b, s. I cl. h.; wateren buiten de bakken J. C. S., Middel burg, tot f I b. s. i d. h.het invoeren van versch rundvleesch zonder te zijn voorzien van eeu bewijs van goedkeuring M. J. C Middelburg, tot f 2 b. s. i d. h.en wegens dronkenschap J. v. Z., J. J. B., Middelburg, tot f I b. s. 1 d. li I. O., A. F., W. S. B., P. J. v. G., C. D. J. v. FC W. F'W. S., Middelburg, C. d. R., J. d. N. A. K. C. L., J. d. R., P. J. B., Vlissingen, M. d. V.. Were, f. V,, Westkapelle, J. K., L. V., Oost-en West-Souburg, J d. R., C. v. d. G., Arnemuider, RH 11 b, s, d. li., W. J v. d. H., Vlissingen, J. I Westkapelle, tot 1'3 b. s. 2 d. h., C. v. B., Goes, tot 2maal f 3 b. s. 2 d. h. iedere b., M. de W., A. v. O., K. D., A. v. d. M., Vlissingen, P. D„ Arnemuiden, tot f5 b. s. 3 d. h-, J. S., Arneinui- den, tot 2 d. h M. B., Westkapelle, lot 5 d. h., B., Middelburg, P. S., B. v. B., Vlissingen, W. W., Westkapelle, tot 14 d. h. Bekrachtigd is het vonnis gewezen den 29 December 1906, tegen J. F., Vlissingen, waar tegen de beklaagde in verzet was gekomen. Het verzet, aangeteekend door L. P., Middel burg, tegen een vonnis van 27 October 1906, is door niet verschijning van den beklaagde ver vallen verklaard. (M. C.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jiap F. W. J. v. d. Kieboom te Anloo. Aangenomen naar Haarlo door P. E. H. Schroder te Den Burg op Texel. Bedankt voor Oudewater door D. E. J. Hupkea te Waddingaveen voor Paper- ga door J. S. Steenmeijer, oand. te Utreehf. Geret. Kerk. Kruiningen. Zondagmorgen werd al hier de beroepen cand. J. Koelewijn in zijn ambt bevestigd door zijn schoonvader ds. Bakker van Emmen, met een predioatie over ps. 53 10b. Des namiddags deed ds. Koelewijn zijn intrede, sprekende over 2 Cor. 4 7. Beide malen vulde een groote schare het kerkgebouw. Doopsgezinde Gemeente. Drietal te Middelburg, ds. G. Heeringa te Veeuwoude, ds. I. Hulshofi' te Irnsum, ds. P. H. Veen te Bovenknijpe. Geslaagd te Breda voor de acte nuttige handwerken mejuffrouw A. J. Blok te Kloetinge. De heer J. C. Boot, vroeger jarenlang in onze provincie onderwijzer en hoofd van ohr. scholen o.a. te Goes, Zierikzee, Oud- Voasemeer en Zaamslag, is benoemd tot tydelyk onderwijzer aan een chr. school voor geref. lager onderw. te Amsterdam. Het Zendingsblad van de Gereformeerde Kerken bevat in zijn Februari-nommero.a. Aldaar. Brieven naar Antiochië. De nieuwe ramp op Soeooba. Ds. Ing- wersen te Poerworedjo. Vergaderingen op Java. Leestafel. Correspondentie. Korte berichten. Voor jonge lezers. Giften. UIT DE PROVINCIE. Goes. De coöperatieve weegbruggen- vereenigiog alhier, hield Zaterdag de juarl. aandeelhouders-vergadering in „De Prins van Oranje". Er werd totaal ontvangen f 1322,043, de uitgaven bedroegen f 648,19, saldo verdienste f 673,855. In de reserve kas werd hiervan gestort f 17,715, zoodat nu die kas totaal bedraagt f 274,065. Over de 135 aandeelen ad f 10 werd per aandeel uitgekeerd f 4,50. Er werden o.a. gewogen 7,5L0,073 KG. suikerbieten, 1,148,971 KG. aardappelen, 1,017,835 KG. hooi, 483,666 KG. pulp, en 44,012 KG. vlas. Met alle overige artikelen is er totaal op de twee weegbruggen gewogen 11,086,984 KG. Er was een periodieke aftreding iü 't bestuur van de heeren M. de Bokx en M. Vermeule, die beiden als voorzitter en commissaris werden herkozen. Voor twee plaatsver vangende leden voor 't nazien der rekening werden gekozen de heeren C. Zandee te Kloetinge en J. Nieuwenhuize te Goes. Colijnsplaat. De Chr. Jongelings- vereeniging «Samuël" alhier hield Zater dagavond haar le jaarvergadering in de consistoriekamer der Herv. kerk. Tegen woordig waren 7 van de 8 leden, 2 adspi- rant leden en eenige bezoekers. De voorzitter ds. H. L. A. Feijkes opende de vergadering met het lezen van een gedeelte uit Gods woord en met gebed. Daarna werden eenige huishoudelijke zaken be handeld. Het Bestuur, dat jaarlijksch af treed, werd herkozen, zoodat ds. Feijkes voorzitter en dhr. L. v. Gilst, vice-voorzitter bleven. Als secretaris-penningmeester werd gekozen in de plaats van dhr. Louis v. Gilst dhr. M. Janse en als contra-penningmeestei» in de plaate van dhr. J. de Smit dhr. Louis v. Gilst. Bibliothecaris bleef dhr. J. de Wee. De secretaris-penningmeester gaf een kort verslag over het verloopec jaar. Hij kon van vooruitgang spreken. Het ledental in 't begin 6 was nu 8, die de vergaderingen trouw bijwonen. Ook de staat der kas was niet ongunstig. Aan contributie van leden eu begunstigers was ontvangen f27.70. De uitgaven bedroegen flö.355, dus bleef een batig saldo van f 12 345. Door toetreding der 2 adspirant leden werd het ledental op 10 gebracht. De bibliotheek was reeds aangegroeid tot 65 nummers, die door leden gelezen worden. De avond verstreek onder het genot van een kopje melk met beschuit en het voorlezen door den voorzitter van een gedeelte uit «Chams bezoek in Japhet's tent", een aardig verhaal van het bezoek van een bekeerling uit het zwarte wereld deel in Holland. Nadat nog was gezongen Ps. 89 1 sloot de voorzitter de vergade ring met dankzegging. Door de vereenigiog zullen pogingen worden aangewend tot werving van meerdere begunstigers en tot uitbreiding van de bibliotheek. Moge de vereeniging, die onder een goede leiding staat in bloei toenemen en tot zegen zijn zoo wel voor haar leden als voor de gemeente. Wissenkerke. In de vergaderingen van ingelanden der in deze gemeente ge legen polders, werd bijna unaniem op het bekende voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging der artt. 17 en 18 van het algemeen reglement beslistzich tegen die wijziging te verklaren, op grond, dat Gedeputeerde Staten daardoor eene on- noodig geaohte bevoegdheid zouden ver krijgen, die, blijkens den inhoud der voorgestelde artikelen, bovendien zouden leiden tot onbillijke laatenverdeeling over polders aan welke tot heden die lasteD niet waren en dus in 't vervolg ook ni mochten worden opgelegd. Afwijkende meening bleef, dat de te verleeDen be voegdheid aan Ged. Stateu, uithoofde der gevolgen van den stormvloed van 12 Maart 1906, noodzaak was; doch het ook ge- wenscht bleef, aan de kostenbetalinga/de binflenpolders tot een zeker maximum bedrag, dijkgeschot te doen bijdragen. Een derde gevoelen was, dat, wijl de verleening dier bevoegdheid zoude voortvloeien uit het bij deze zaak betrokken algemeen be lang, het ook gewenscht ware, indien de wijziging tot stand kwam, de daaruit voort komende kosten te brengen ten laste der Provinoiale- en Rijkskas. Door de ingelanden-vergadering van den Onrustpolder werd met algetneene stemmen besloten -de verzwaring van den zeedijk voort ie zetten van omstreeks de middenweg van dien polder, zuidwaarts op, tot aan den Jacobapolder. Door die van den Wissenkerkepolder werd besloten tot uitvoering van het eerste gedeelte der grindwegen-aanleg over te jgaan. Door die van den Willempolder werden, op de voordraoht voor gezworen, noodig wegens overlijden van M. Noorühoek, geplaatst de heeren M. I. Verhulst, S. J. de Regt en A. J. Koert. In de vergadering van den Dijkraad van den Cal. Vlietepolder werden als Dijkraadsleden beëedigd de heeren Joh. van der Maas en Adr. Israel. Krabbendijke. Met ingang van 17 Februari is de wiaseiwaehter J. Korsianje, alhier, benoemd tot Arbeider-Telegrafist (op proef) en is aan hem het station Oss als standplaats aangewezen. Driewegen. In de vergadering van ingelanden van het waterschap Ellewouts- dijk, Vrjjdag alhier gehouden, werd het bestuur opgedragen bij Gedeputeerde Stateu tegen de bekende wijziging van het alge meen polderreglement dezelfde bezwaren te opperen als elders zijn gemaakt. Af wijzend werd beschikt op verzoeken van belanghebbenden tot verbetering door be- grinding van eenige wegen in Driewegen en EUewoutsdijk. Hoewel dc ledtu ver klaarden dat verbetering van wegen meer een watersehaps- daa een gemeentebelang is, was men toch van meening, dat een som van eenige duizenden guldens, zoo kort nadat het waterschap werd vrij ver klaard, niet mooht worden beschikbaar gesteld voor dat doel. Ten Blotte werd het bestuur gemachtigd te overwegen langs welken weg aan het verlangen van adres santen zou kunnen worden tegemoet) ge komen zonder groote offers uit de kas van het waterschap. Wemeidinge. Vrijdagavond liep sohip- per Hage van St. Maartensdijk met zijn fehip De Toekomst, tengevolge van 't breken der slag, hierzoodanigopdeglooiiDg, dat er eeu groot lek ontstond en de reis niet verder kon worden voortgezet. De lading, bestaande uit aardappels, is be stemd van Stavenisse naar Antwerpen. (M. C.) De heer A. v. d. Vrede, afkomstig van Kruiningen, onlangs te Tilburg, is geslaagd voor het examen van telegrafist bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, en als zoodanig, met ingang van 17 Febr. a. s. geplaatst te Zwolle. (Midd. Ct.) De onbezoldigd rijksveldwachter P. Mees te Tholen is benoemd tot agent van politie te Bergen-op-Zoom. Prov. Blada0. 21 bevat de bekendma king namens den Commissaris der Koningin, dat in het jaar 1907de jacht op hout snippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zynhet weispel van kwar talen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli /al geoorloofd wezen de kooieenden door den kooiman moeten wordeu opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 3(J April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwildde visschery zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het vissollen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnetde visscherij met de overige voor deze geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei; gedurende den gesloten vischtijd, in de wateren, waarop de sluiting der visschery toepasselijk is, het viesohen van aal of paling, doch a léén met aalkorven en met van een aalhaak voorziene dobbers, zal mogen plaats hebben. De Israëlitische miliciens der lichting 1907, die het verlangen daartoe te kenneu geven en overigens voldoen aan de be palingen betreffende de militie zullen worden ingedeeld in navermelde garni zoensplaatsen Groningen, Leeuwarden, 's-Gravenhage, Assen, Amsterdam, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, LeideD,Middelburg, Bergen op Zoom en Breda. Vlissingen. Benoemd aan't postkantoor alhier tot hoof-i-brie ven besteller dhr. J. Stouthamer thans kantoorknechttot kantoorknecht dhr. H. F. Kokelaar, thans besteller, allen met 1 Maart. Hansweert. Het met ijzererts geladen aaksohip „Honnéte", schipper J. P. Pols, komende van België, is alhier door de sleepboot „Judo" binnengebracht met ge broken mast en mastkoker. Het met cement geladen sleepsehip „Eengezind heid", schipper A. Briaire, komende van België, voer alhier bij het binnenvaren der sluis tegen den muur, waardoor een lek in het voorschip ontstond. Rilland-Bath. Heden is door notaris Paardekooper Overman de aote gepasseerd waarbij aan 17 hoofden van gezinnen, die bij den jongsten watervloed hunne woning hebben verloren en van af dien tijd tot heden in een houten loods huisvesting hebben verkregen voor 99 jaren een siuk grond in den Reigerburgschen polder in erfpacht is uitgegeven om eene woning te stichten. De heer Nicolaas Mkmaard onbe zoldigd ry ksveldwachter alhier is benoemd tot politie-agent te Breda. Indeeling militie. Met betrekking tot ,de indeeling der militie van 1907 is 0. m. bepaald 1. dat voor den dienst der infanterie bijzonder geschikt zijn te achten breedgeschouderde manschappen, ook al zijn zij niet lang. Allerminst mag als regel gelden om bij dit wapen in te deelen ingelijfden van minder krachtigen lichaamsbouw of wier uiterlijk een minder sterk geetel verraadt 2. de in het wielrijden bedreven mili ciens, voor infanterie en vesting-artillerie bestemd, worden zooveel mogelijk tot ge lijk aantal over de bataljons of over de compagnieën verdeeld 3. de voor vol ledige oefening in te lijven manschappen, die onderwijs tn de geuees- ot heelkunde hebben genoten, hulpapothekers of apo thekersbedienden, zijn bestemd vooreender genummerde infanterieregimenten, om later bij de hospitaaloompagnieën over te gaan. Het regiment genietroepen heeft cn stelt bijzondere eisohen aan de loteiiugen der militie, daarbij in dienst te stellen. Aller eerst zijn voor indeeling daarbij bestemd, ongedacht hun lengte, telegrafisten, adsi- stenten en klerken bij de telegraphie. Voorts van den spoorwegdienst opzichters, ploegbazen, wegwerkers, remmers, ran geerders, ambachtslieden en arbeiders. Emdelijk nog instrumentmakers, electri- ciens en riet- of stroodekkers. Wijders de noodige timmerlieden, mandenmakers,met- selaais, bakkers, barbiers, schoenmakers, zadelmakers, stokers, machinisten, chauf feurs en kleermakers, voor zooveel zij tot volledige oefening bestemd zijn. Ten slotte tot completeering van het oontigent aard-, dijk- en polderwerkers. Zaterdag is een moordaanslag gepleegd op den minister van justitie mr. E. E. v. Raalte. Toen hij 's middags 1 uur van zyn departement kwam, om huiswaarts te keeren, kwam in de Amaliaatraat, nabij zijn woning, een manspersoon naast hem loopen. Toen de minister bemerkte, dat deze persoon zich al meer aan hem op- droDg, vroeg Z.Exc. of hy hem iets te verzoeken had. In antwoord hierop haalde de man een revolver voor den dag, waar mede hy vier schoten op den lieer Van Raalte loste. Alle vier schoten misten hun doel, zoodat de minister ongedeerd bleef. Twee kogels kwamen terecht in de ramen van het huis van den minister. Twee jongens, die van 't voorval getuigen waren, ylden naar het Paleis, om daar politie te halen. Twee agenten arresteerden den man, die na het lossen der schoten op den minister, ter plaatse was blij ven staan. Alleen de revolver had hij op straat weg geworpen. Eenige getuigen verklaarden, dat de man de revolver by het afschieten met zyn beide handen vasthield. De minis ter, die het wapen tegen zioh zag richten, bukte, trouwens de man richtte te hoog, daar de kogels twee meter boven de straat de ruiten van het huis doorboorden. Eeu vyfde schot kon hij niet lossen, daar het, wapen toen weigerde. Drie personen, door den commissaris gehoord, herkenden den dader. Zij waren bij het voorval tegen woordig geweest. De minister van Justitie ging natuurlijk zeer verschrikt en ontdaan zijn woning binnen, maar herkreeg kort daarna zijn gewone kalmte, en was zelfs in den namid dag weer als gewoonlijk aan het departe ment werkzaam. Velen kwamen hem geluk wenschen, dat hij aan dezen aanslag ongedeerd is ont komen. De man, die den aanslag pleegde, is circa 40 jaar oud; hij verklaarde lijdende te zyn aan influenza en verzocht zoo spoe dig mogelijk naar het bureau te worden vervoerd, alwaar hy, aangekomen, vroeg om een stoel. Uit een voorloopig onderzoek bleek, dat hij genaamd is Simon Polak. Hy verklaarde de revolver te Amsterdam te hebben gekocht, met het doel, om den minister, dien hy niet kende, dood te schieten, omdat hy zich gegriefd gevoelde door een uitspraak van het gerechtshof Hy was in den kost in de J an de Baenstraat; hij is gewezen onder-kapelmeester van de infauterie in West-Indië, en was sedert een paar jaar gegageerd met f 190's jaars. Hy meende daardoor benadeeld te zijn en een hooger gagement te hebben verdiend. Polak verklaarde dan ook gerequestreerd te hebben „bij Koloniën, bij de Koningin en bij anderen", maar steeds nul op het request te hebben gekregen. B,j 't verhoor maakte hy den indruk toereken! aar te zijn. Hy was volkomen kalm, schoot, terwyl hij wist, dat het de minister van Justitie, mr. Van Raalte was, om te dooien. De dader, die schamel was gekleed, is terstond ter beschikking van de justitie gesteld en overgebracht naar bet huis van bewaring. Nog verneemt men dat eeu der schoten door 's ministers overjas ging bij den lin kerschouder, zonder evenwel een wonde te veroorzaken. Toen de minister zag dat de man een revolver op hem richtte, liep hij heen en weer om niet geraakt te worden. Een der huisgenooteo, die het gebeurde zag, opende snel de deur, waarop de minister zijn woniDg binnenging. Bir- nengekonien zag hij, dat een kogel door do jas was gegaan. De dader beeft bekend alleen den aan slag te hebben gepleegd om reeht te krijgen het was hem niet bepaald te doei om den minister van justitie te deren, maar hij wilde alleen een van de ministers treffen eu bad zioh vooruit op de hoogtegesteld van hunne adressen. Het is dan ook zuiver toeval dat mr. Van Raalte het slaohtoffer van zijn lang gekoesterd snood plan weid. Toen hij zijn daad had volbracht, zeide hij tot den minister; «Excellentie, ik zal mij voor het gereoht verantwo <rden." Hij verklaarde aan den rechter ''in in structie, verheugd te zijn, dat de u.i^.s'er ongedeerd was gebleven. Polak is reeds eenmaal met de justitie in aanraking geweest. Drie jaar bracht hij, wegens landlooperij, op een rijkswerk inrichting door. Er werd nu juist weer naar hem gezocht, en wel door de Amster- damsche politie. Bij haar was nl. bericht ontvangen, dat- Polak zich had schuldig gemaakt aan het verkoopen van een door hem gehuurde piano. Het is inderdaad meer dan een groot wonder te noemeo, dat de kogel, die door den winterjas drong, niet den minister zelf heeft getroffen. Dit zou, naar men vermoedt, te danken zijn aan het feit, dat de kogel is afgeketst op het bevestigingsstaafje van het ordeteeken-lintje, dat Z.Ex. in het knoopsgat van zijn gekleede jas pleegt te dragen. De 17-jarige jongen te Haarlem die een rijksdaalder had ingeslikt is het geldstuk zeer tot zijn verrassing langs natuurlijken weg, Vrijdag, zonder pijn kwijt geraakt, of liever weer in deszelfs bezit gekomen. Klerken Rijks-verzekeringsbank. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, brengt ter kennis van belang hebbenden dat ten behoeve van de be noeming van ongeveer twintig klerken bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam in de tweede helft der raaaud Mei 1907 een vergelijkend onderzoek zal plaats heb ben van sollicitanten naar die betrekking, waaraan een aanvangsjaarwedde van f 400 is verbonden, welk traktement, bij geble ken bekwaamheid, dienstijver en geschikt heid vermoedelijk na 6 maanden op f 600 zal worden gebracht. Zij die tot gemeld onderzoek wenschen te worden toegelaten, moeten daartoe aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam het verlangen kenbaar maken bij eigenhandig, op gezegeld papier ge- sohreven (dus niet op een schrijfmachine vervaardigd) adres, hetwelk uiterlijk op Woensdag 1 Mei a.s. bij voornoemd be stuur moet zijn ingekomen. Voor nadere bijzonderheden ziet men Stct. no. 41. De liberale heeren te Barneveid hebben aan ds. Gispen aldaar bun veront schuldiging aangeboden. Men weet dat ds. G. tot den burgemeester aldaar (voorzitter der vrijzinnige kiesvereeniging) een schrij ven in de Neder- Veluwe had gericht,waarin geklaagd werd over den inhoud van een door dit comité rondgezonden strooibiljet in de verkiezingsdagen. Op dit schrijven bevat thans hetzelfde blad het volgend antwoord „Het centraal comité voornoemd, overwegen de, dat bijzondere omstandigheden er toe hebben geleid, dat het strooibiljet, waarop door u aan merking is gemaakt, tegen de bedoeling van het comité en van den candidaat der vrijzinigen is ge steld in een geest, die niet gelegen is in de lijn der dezerzijds gevoerde verkiezingsactie, en die aan de rechterzijde onnoodig verbittering kon ver wekken verklaart deze omstandigheden te be treuren en er van kennis te hebben genomen, dat dit biljet, met een duidelijk anti-clericale strek king, ter rechterzijde verontwaardiging heeft verwekt, hetwelk de gegronde verwachting doet koesteren, dat al hetgeen daarin vermeld staat, eventueel voor ons district niet van toepassing is; spreekt de verwachting uit, dat een en ander 11 lot volledige voldoening zal streaken, en dat bij iederen volgenden verkiezingsstrijd soortgelijke wrijving van beide zijden zal worden vermtden". Dit antwoord is, namens het centraal- comité, geteekend door den voorzitter, baron Van Nagel, burgemeester, en den secretaris, den heer H. W. Ring. Het openbaar debat tusschen de hee ren mr. P. Tideman en Van der Waals, hootd eener bijz. school te Nijkerk, als gevolg van de jongste Kamerverkiezing i 1 het district Ede, zal den 6den Maart te Nykerk gehouden worden. Te Ossendrecht is een kudde scha pen van den heer Ch. P., die op de schor ren graasden door het water overvallen en verdronken. In een F'riesch dorpje overledeD eeo broeder en zuster die een groot vermogen nalieteD. F'amifie hebben zjj niet, wel vele halve nichten en neven, al tegaar kleine luyden, die echter niets krijgen, zegt de notaris, wijl de wet het verbiedt. Zij gaan du een jurist raadplegen. Bij een fabrieksarbeider te Rijssen die lid van «Unitas" was geweest en een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2